Marjan Olijslager weer sneller ■elle Nijdam op herhaling ienners laten profronde yn de steek foidócSouto/tit Edward Metgod moet boeten Westduitse wielrenner verongelukt Tentoonstelling sport en politiek ELLY VAN HULST GAAT IN BRUSSEL IN GEDRANG TEN ONDER >u PI SPj Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! PORT ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1988 PAGINA 11 itaald voetbal §C Veendam-PEC Zwolle Willem ll-Sparta V-Roda JC V-Haarlem lujertte divisie |relstar-SC Cambuur idhoven-DS '79 ..mond Sport-NAC Z Heracles-NEC BW-FC Wagenlngen Heerenveen-De Graafschap kZ-Emmen IORGEN redivitie polendam-RKC Den Bosch-FC Twente jnoord-PSV Z Utrecht-FC Groningen rtuna S-Aiax rata divisie (Itesse-Excelslor Go Ahead Eagles Twee nieuwe spelers SW SCHIEDAM SVV heeft op de valreep nog twee nieuwe spelers aan getrokken. Nadat Regi Blinker be sloot toch maar lie ver bij Feyenoord te blijven, legde de Schiedamse eerste- divisieclub wel ver dediger Huub Stok- mans (Helmond Sport) en aanvaller Ruud Kaiser (BW Den Bosch) vast. Stil protest tegen meedoen Bruce Kimball INDIANAPOLIS Bij de olympische kwalificatie-wedstrijden van de Ameri kaanse schoonspring(st)ers in Indianapo lis is het gekomen tot een stil protest van zeven deelnemers tegen de start van Bruce Kimball. De winnaar van de zil veren medaille bij de Spelen van 1984 in Los Angeles veroorzaakte op 1 augustus onder invloed van alhocol een auto-onge luk, waarbij twee meisjes werden gedood en zes gewond. Het protesterende groepje was afkomstig uit Brandon (Florida) waar het ongeluk plaatshad. Kimball is in afwachting van de behandeling van zijn zaak, die op 26 augustus plaatsvindt, tegen een borgtocht van 10.000 dollar op vrije voeten gesteld. ZEIST Edward Metgod, de doelman van Haarlem, staat er in de eerste competitie-wedstrijd naast. De duw, die hij drieëne- neenhalve maand geleden gaf aan scheidsrechter Bannet bij de wedstrijd Ajax-Haarlem, is hem komen te staan op een schorsing van drie wedstrijden waarvan twee voorwaardelijk. Rinie Cool- en (SC Heracles) werd voor drie wedstrijden geschorst wegens het trappen van een tegenstander tij dens een oefenwedstrijd tegen Real Madrid op 3 augustus. WENEN De Westduitse amateur-wielrennern Rolf Glasner is gisteren tijdens een etappekoers in Oosten rijk verongelukt. De 23-jari- ge coureur had ongeveer honderd meter voorsprong op het peloton toen hij onwel werd en viel. Glasner, dit jaar veertigste in de Ronde van Rijnland-Palts, brak bij de val een halswervel en stierf op weg naar het zie kenhuis. Sportwereld Volleybal Het Ne derlands damesteam verloor gisteravond in Eibergen een oefen wedstrijd tegen Tsje- choslowakijke met 3- 2: 14-16, 12-15, 15-10, 15-10, 15-7. Rolhockey Het Nederlands team ver loor de eerste wed strijd tijdens een toer nooi in Basel met 4-3 van Spanje. Voetbal De Brazi liaan Jaime Valente is benoemd tot bonds coach van Marokko. Hij volgt José Faria op. OVERLOON In het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmu seum in Overloon is van 1 september tot en met 30 december de tentoonstelling „Sport en politiek: de Olympische Spelen 1936 tot 19nu" te zien. Op de expositie wordt met name inge gaan op de Spelen die in 1936 werden gehouden in Berlijn. Volgens een woordvoerder van het museum zijn die Spelen een goed voorbeeld hoe sport kan worden misbruikt om er politieke propaganda mee te bedrijven. Bij het inrichten van de tentoonstelling heeft het museum zich laten leiden door een scriptie van drs. A. Swijtink uit Amsterdam „Nederland en de Nazi-Spelen". Op de expositie zijn naast foto's, docu menten en literatuur ook authentieke voorwerpen te zien zo als programmaboekjes, souveniers en de orginele fakkel. i>port op tv 2,19.00 uur. Veronica 2, 21.45 uur: Tennis: i-gala Leimonlas. 3, 16.30 uur Honkbal 3, 22.15 uur Studio Nederlands 1, 22.10 uur. op zaterdag. 10.00 uur Die land 2, 22.10 uur Das ak- elle Sport-Studio. Juitsland 3, 19.30 uur Sport im Vesten. njBC 1, 13.30 uur Grandstand, ^ky Channel, 15.30 uur: Austra- pch voetbal. 1 Channel, 1640 uur Motor- y Channel, 20 J0 uur Worste- t Channel, 21.30 uur Trans- J Sport. r Channel, 2345 uur Wiel- 1540 uur inkbal. «per Channel, 16.30 uur Wlel- innen. ai per Channel, 2040 uur Wor- 1/Hdrgen af ejfcderland «w* Atletiek. aardesport en honkbal. ;e/zo#dedand 3» 19-°° uur Studio ze fii» Nudurlmd» 1. 14.00 uur: ^^Selrennen: kampioenschap van e/ce/jrich. epaafIgtë Nederlands 1, 20.05 uur fpnpPOrtweekend. fflW Fr•n•, 14-00 uur Wie,ron- TVfcigfö Frans, 1745 uur Golf. Tijmgiè Frans, 19.00 uur Sport. ipari 5. 16.30 uur Sport, ^.uitsland 1, 18.10 uur Sport- ?n^€iiitaland 1. 19.50 uur Sport- fegeihau-Telegramm. - dimaland 2, 17.10 uur Die He oort-Reportage. 7 ^uitstand 3, 1940 uur Sport im nneBC 2,14. 'e rriand. eenky Channel, 1640 uur Trans- prld Sport. 0 uur Sunday grand- ët v<*nial Gold Cup. cht ttp« Channel, 1440 uur Su- lavt sport. 4 en, i icipe-akkoord )S en KNVB 'ERSUM De NOS en jCNVB hebben een princi- ikkoord gesloten over het randen van voetbalwedstrij- k o in het komende seizoen. al bé het nieuwe contract, dat /en geldigheidsduur heeft van ^rejaar, is een bedrag ge- den id van 2,25 miljoen gulden, n ni)ialf miljoen meer dan het r/ogelopen jaar. Hierin is opge- gaat (en dat de NOS zowel via i trinisie als radio een onbe- tilonu aantal samenvattingen a/hoi brengen van competitie gen jekerwedstriiden. De NOS 1 zo t de KNVÉ wel moeten Aren regelmatig aandacht oesteden aan wedstrijden Ie eerste divisie. BRUSSEL De stem van Wilfred Geeroms, speaker-van-dienst bij de atletiekwedstrijden in het Heizelstadion, sloeg over toen hij gisteravond de winnende tijd van Marjan Olijslager op de 100 meter horden van de electronische tijdwaarne ming aflas. „12,84, een nieuw Nederlands re cord". Later werd de tijd zelfs nog met éénhon derdste van een seconde scherper gesteld: 12,83 dus. Het enthousiasme van de Belg was ver klaarbaar, hij is immers al jaren de persoonlijke trainer van Marjan Olijs lager. Vijf dagen geleden was Olijs lager in Hengelo waar zij haar hordenrecord op 12,92 seconden bracht nog ver baasd over haar prestatie. Ze was op dat moment nog vol op in haar voorbereiding op de Olympische Spelen en had daarin vrijwel uitsluitend op techniek en nog maar weinig op snelheid gewerkt. De aan- Marjan Olijslager: 12,83. FOTO: ANP loop naar de recordrace was bepaald niet ideaal. Na drie valse starts waren de loop sters goed weg. Olijslager had een goede start, nam direct de leiding en werd geen mo ment meer bedreigd. Voor Marjan Olijslager was het record een dubbele triomf. Op 29 juni liep ze bij wedstrijden in Lille een tijd van 12,87 seconden, werd daarbij evenwel gesteund door een niet toelaatbare rug- wind van 3,6 meter per se conde waardoor de prestatie niet als nationaal record in aanmerking kon komen. Heren-estafette gediskwalificeerd BRUSSEL De Neder landse heren-estafette- ploeg 4x100 meter ontglip te een nieuw nationaal re cord in 39,66 seconden. Na afloop van de wedstrijd in Brussel besloten de juryle den het oranje kwartet Ooievaar, Van de Klun- dert, Mellaard en De Kom te diskwalificeren wegens overschrijding van de wis selzone. Elly van Hulst werd slachtof fer van een te massaal deel nemersveld op de 1500 meter. De Belgische organisatoren hadden liefst 22 atletes toege laten tot de race. De regle menten schrijven voor dat maximaal vijftien atletes mo gen starten. Trainer Theo Kersten had in de middagu ren nog wel geprobeerd het veld te laten splitsen in twee lopen, maar de organisatie wilde daar niet van weten. Van Hulst, die in de binnen baan vertrok, raakte direct na de start ingesloten in het massale veld. ..Ik was als de dood voor een blessure. In zo'n wedstrijd kun je een trap op de achillespezen krijgen en dan is je seizoen mooi naar de knoppen". De 1500 meter in Brussel werd nu gewonnen door Paula Ivan die in Zürich haar beste wereldseizoen- prestatie in een solorace ver beterde tot 3.56,82. Aan die prestatie kwam de Roemeen se, hoewel zij werd opgejaagd door landgenote Doina Me- linte, door de vrij forse wind in het Heizel-stadion niet toe: 3.59,17. Elly van Hulst finish te als zesde in 4.07,72. Yvon ne van der Kolk, onlangs derde bij het WK junioren in het Canadese Sudbury, werd dertiende in 4.16,15. Van Hulst loopt volgende week vrijdag tijdens de finale van het Grand Prix-circuit in West-Berlijn op de 1500 me ter waarschijnlijk haar laat ste wedstrijd voor Seoul. „Op 8 september ga ik naar het trainingskamp in Nagano in Japan. Daar train ik dan nog tien dagen vrij intensief, waarna wij de oversteek ma ken naar Seoul". Nelli Cooman revancheerde zich in Brussel voor haar zes de plaats in Zürich. De Rot terdamse, die veruit de beste start had van de zes deel neemsters, eindigde in 11,29 als tweede achter olympisch kampioene Evelyn Ashford (11,10). Els Vader eindigde als zesde in 11,52. De beste wereldseizoenpres- tatie van Sydney Maree, die zondag bij de Adriaan Paulen Memorial in Hengelo de 5000 meter in 13.15,85 liep, hield slechts vijf dagen stand. Tij dens de Ivo van Damme Me morial In Brussel bleek de Portugees José Regalo de snelste van een groepje van vier lopers dat zich halver wege de race had losgemaakt. Regalo was in de eindsprint met 13.15,62 superieur aan de Keniaan Yobes Ondieki (13.17,06), de Ier John Doher- ty (13.18,18), voor Maree hou der van de beste wereldsei- zoenprestatie, en de Frans man Cyrille Laventure, die met 13.18,29 ook nog onder de 13.20 bleef. Een tweede beste wereldsei- zoenprestatie kwam op naam van Steve Cram. De lange Engelsman, volgende maand in Seoul één van de grote fa vorieten op de 1500 meter, nam na het ingaan van de laatste ronde, toen hij nog onder het schema van zijn wereldrecord (3.29,67) uit 1985 lag, de leiding over. Het helse tempo' uit de beginfase bleek echter te veel van zijn krachten te hebben gevergd. Ook Cram's landgenoot Peter Elliott, die moedig volgde, kon geen extra-stimulans meer geven. Cram kwam uit op 3.30,95, zijn derde tijd ooit gelopen. De prestatie van de Brit was wel de beste van dit seizoen, want die stond sedert 10 juli (Nice) met 3.32,67 op naam van de Marokkaan Said Aouita. Carl Lewis was na zijn winst op Ben Johnson in Zürich nu ook in Brussel superieur. De 27-jarige Amerikaan had be paald geen briljante start, maar kwam na zestig meter met zijn lange passen on weerstaanbaar naar voren. Concurrentie had hij daarna niet meer. Lewis zegevierde in 10,04, Dennis Mitchell fi nishte als tweede in 10,22. De Amerikaan André Phillips won de 400 meter horden in 47,89 seconden en Danny Everett was de snelste op de 400 meter „vlak" in 44,61 se conden. De nieuwe wereldre cordhouder Harry „Butch" Reynolds gaf in Brussel de voorkeur aan de incourante 300 meter. Het Grand Prix-circuit van de IAAF zal ten minste nog vier jaar op het programma staan. De amateur-federatie heeft met het Amerikaanse olieconcern Mobil een nieuw sponsorcontract afgesloten dat loopt tot en met het sei zoen van 1992. Het Grand Prix-circuit is dit seizoen zijn derde jaar ingegaan. .n. JZlIt f,c'IV UBBERGEN De organisatoren van de profronde onnl0 Nederland werden gisteren geconfronteerd met een sta it aantal uitvallers. legio n even Rooks besloot 's morgens niet meer te starten voor vierde etappe. Hij klaagde over vermoeidheid en diarr- e. Ploeggenoot Geert-Jan Theunisse verliet de wedstrijd 36 kilometer vanwege een steenpuist op zijn zitvlak, ik een aantal Belgen meldde zich af voor het begin van individuele tijdrit. Flip Vandenbrande, Jef Lieckens en irh van Eynde gaven om medische redenen op. De Mexi- an Raul Alcala bleef zonder opgave van redenen weg or de start van de race tegen de klok. im Breukink, de voorzitter van het organisatie-comité, inde zich teleurgesteld over de houding van een aantal iners: „Gisbers heeft het heel netjes gespeeld. Hij is van week al bij me gekomen met de mededeling, dat Rooks h oververmoeid voelde. Het geval Theunisse hebben we or de ronde-arts laten controleren. Maar het is niet goed or.de wedstrijd". >t de klassieker het Kampioenschap van Zürich, die mor- n op het programma staat, een rol speelt bij het voortij- afstappen van diverse coureurs, is ook bij Breukink be nd. „Een aantal ploegen heeft hier renners opgesteld die eneens in Zürich starten. Die rijden hier nog wel rond. i kunnen de wedstrijd wel uitrijden. Ik vind het een 'ak argument". BEEK UBBERGEN Jelle Nijdam gaat op her haling. De 24-jarige tem- pobeul uit Zundert vero verde gisteren, net als een jaar geleden, op de voor laatste dag van de prof- ronde van Nederland de leiderspositie. In de 16,7 kilometer lange in dividuele tijdrit in Beek Ub- bergen vermorzelde Nijdam al zijn concurrenten. De forse winst op John Talen, na de door Mathieu Hermans ge wonnen ochtendrit nog leider in het algemeen klassement, Thierry Marie en Erik Breu kink was genoeg om het oran je tricot op de laatste dag te mogen aantrekken. Het blijft echter de vraag of het ge creëerde verschil van 17 se conden met de Fransman Ma rie en 36 tellen met zijn voor naamste rivaal Breukink vol doende is voor de eindzege die hem vorig jaar in het Lim burgse heuvellandschap door Teun van Vliet werd afgepakt. Nijdam had het verschil met Breukink, naar wie vandaag in de rit van Sittard naar Gul pen z'n voornaamste aandacht zal uitgaan, graag iets groter gezien. Die mogelijkheid was ook aanwezig. De specialist had de beschikking over een fiets met „sterrenwielen" in clusief drie aërodynamisch ge vormde spaken. De wedstrijd leiding verbood de renner ech ter gebruik te maken van het door Eric van Bremen ontwor pen model. Zeer tegen de zin van ploegleider Jan Raas en de betrokken rijder. Nijdam: „In Italië wordt de fiets wel toegelaten, dus ik snap niet waarom het in Nederland niet kan. Het is het model van de toekomst. Waarschijnlijk was ik dan nog sneller geweest". Nijdam verscheen wel met het materiaal in de startplaats Groesbeek, maar een uur voor de start kreeg de Brabander definitief het „nee" te horen van de Deense UCI-commissa- ris Hanssen. De wielen vol doen (nog) niet aan de regle menten van de internationale wielerunie. Raas liet de renner zelf beslissen of hij wel of niet van start zou gaan. Met het vooruitzicht op de leiderstrui stapte Nijdam toch op de fiets. Op de golvende wegen rond Groesbeek, waar de renners voortdurend door kleine klim- metjes uit het ritme werden gehaald, was Nijdam niet te stuiten. Alleen Marie en Gert Jakobs bleven enigszins in zijn spoor. De Franse tijdrijder moest toch elf seconden toege ven. Voör Breukink liep het verlies hoger op. „Nijdam is een kei op dit onderdeel. Waarschijnlijk heb ik in de ochtendrit toch te veel gege ven. 's Middags voelde ik al dat ik weinig kracht in mijn benen had", aldus Breukink die enkele uren eerder in de Mathieu Hermans won, na een gevaarlijke aankomst in Beek Ubbergen, de vierde etappe in de profronde van Nederland. FOTO: ANP ochtendrit van Nieuwegein naar Beek opvallend actief was geweest. Breukink was een aantal ke ren bij ontsnappingen betrok ken, won zelfs nog een bonifi catie-seconde, maar moest na de tijdrit toch toegeven dat zijn inspanningen te veel van het goede waren geweest. „Nij dam kon zich vorig jaar in de Limburgse heuvels ook niet handhaven. Dus ik zie nog wel mogelijkheden op de eindzege. Er zal alleen vanaf het begin hard gekoerst moeten worden", dacht Breukink vast vooruit. Nijdam ziet echter na zijn zege in de Amstel Gold Race, waarvan een deel van het traject nu ook in de slote tappe voorkomt, wel mogelijk heden zijn verlies te beperken. Mathieu Hermans heeft lang op zijn zege in de profronde van Nederland moeten wach ten. De Brabander moest het in de afgelopen dagen bij de massasprints steeds afleggen, maar revancheerde zich gis termorgen in de korte, maar lastige vierde etappe. Hermans nam op het gevaarlijke aan- komstparcours in Beek Ubber gen de meeste risico's en ver sloeg de Italiaan Paolo Rosola en ae Belg Mare Sergeant. MM Floris-Jan Bovelander scoorde beide Nederlandse treffers uit een 6trafcorner. FOTO: DUKSTRA Verzachtende omstandigheden voor matige beurt hockeyers LUTON De Nederland se herenhockeyers hebben in de openingswedstrijd van het vierlandentoer- nooi in het Engelse Luton het eclatante resultaat van tien dagen geleden tegen Spanje in Amstelveen (7- 0) bij lange na niet ge haald. In het sfeerloze sta dion van voetbalclub Lu- ton Town, waar een paar honderd verdwaalde toe schouwers zaten, bleef Oranje dit keer steken op 2-1 in het veertigste tref fen uit de historie tegen de Spanjaarden die ook in I Seoul tot de tegenstanders van Nederland behoren. Er waren echter verzachten de omstandigheden aan te voeren voor de matige beurt van de ploeg van coach Hans Jorritsma. Met Mare Delis- sen, Tim Steens, Cees-Jan Diepeveen en Hidde Kruize is immers een ervaren kwar tet met in totaal 514 inter lands in Nederland achterge bleven. Aanvoerder Diepe veen ontbreekt wegens drukke werkzaamheden. De- lissen vanwege een tentamen en Steens en Kruize zijn ge blesseerd. Met Robbert Delis- sen en de Jong Oranje-klan ten Pierie, Drenth en Poorte naar improviseerde Jorrits ma zijn selectie van zestien. Ten opzichte van de mon sterzege in het Wagenersta dion stonden nu doelman Leistra, Faber, Benninga en Schlatmann als „nieuwelin gen" in de basis. De aderla tingen bleken gevoelig, de vaste lijnen waren niet terug te vinden, de combinaties lie pen nogal eens vast en mis verstanden waren ook aan de orde van de dag. Alleen Bovelander passeerde doel man Rovira, met een dave rend schot uit de eerste de beste strafcorner. Ook in de tweede helft was Nederland de betere ploeg. Maar alleen Bovelander vond halverwege nog een keer de juiste weg naar het doel, weer uit een strafcorner. Het was zijn 49e treffer in 78 wedstrijen voor Oranje. Jorritsma maakt zich over het inzetten van Steens en Kruize bij de Olympische Spelen geen zorgen. „Bij Hidde heeft een zenuw klem gezeten. Tim is nog naar het ziekenhuis geweest voor alle zekerheid. Het gaat bij hem om een bloeduitstorting die hij opliep op de training twee weken geleden. Beide spelers hebben nu even rust nodig. Ze blijven bij de olympische selectie, ook als ze komend weekeinde in Eindhoven niet tegen de Westduisters mee kunnen doen". In de tweede wedstrijd van de eerste dag in het vierlan- dentoernooi in Luton won Groot-Brittannië met 5-0 van Kenya. Strafcorner-specialist Barber scoorde driemaal, Kerly en Bhaura ieder een maal. Opstelling Nederland: Leistra; Klaas- sen; Kooijman, Crucq, Benninga, Fa ber, Brinkman, Bovelander; Parle- vliet (R. Delissen), Van de Honert, Schlatmann.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11