Brenda Schultz wil lekker beuken Marathonloopster Beurskens te licht voor littekens J n voetballerlei LOPEN SPORT Keütóc Commit ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1988 PAGf Lobanovski ingestort Rush naar Liverpool Valeri Lobanovski, de Russi sche bondscoach, zal waar schijnlijk nog deze week uit het ziekenhuis van de Itali aanse stad Aosta worden ont slagen. Hij stortte eerder deze week in tijdens een congres over het onlangs in West- Duitsland gehouden toernooi om het EK. Voor de Europese titelstrijd verbleef Lobanovski wegens een hartkwaal ook enige tijd in het ziekenhuis. Ian Rush voetbalt komend sei zoen weer bij Liverpool. De spits uit Wales, die ruim een jaar geleden voor elf miljoen gulden naar Juventus verhuis de, is door zijn oude club te ruggekocht. De transfersom is niet bekend gemaakt. Michael Laudrup, de tweede buiten landse aanvaller die bij de Ita liaanse topclub ter discussie stond, kreeg te horen dat hij in Turijn dient te blijven. Ian Rush: terug van wegge weest bij Liverpool. FOTO: AP Suarez nieuwe bondscoach Spanje Luis Suarez is benoemd tot nieuwe bondscoach van Span je. Hij is de opvolger van Mi guel Munoz die de post sinds 1982 bekleedde. De 53-jarige Suarez was de eerste Span jaard die een transfer verdien de naar een club in het buiten land. In 1961 vertrok hij naar Inter Milaan. Hij startte zijn carrière in de hoogste divisie in 1953 en stopte in 1973 op 38- jarige leeftijd, toen hij in Italië de kleuren van Sampdoria droeg. Suarez heeft tot 1990 getekend bij de Spaanse bond. Oostduitse fans in gevangenis Een rechtbank in Oost-Berlijn heeft drie aanhangers van Union Berlin veroordeeld tot gevangenisstraffen van maxi maal achttien maanden. Vol gens de Berliner Zeitung vie len in maart dronken fans supporters van een rivalise rende vereniging aan in een trein. De straffen worden ge zien als een waarschuwing aan hooligans bij de start van de nieuwe competitie in de DDR. Veel clubs hebben de laatste tijd een legertje vrijwilligers ingeschakeld om rellen het liefst te voorkomen of anders snel tot een goed einde te brengen. Russische profs worden doorbetaald De Russische voetbalprofs zul len na het beëindigen van hun sportieve loopbaan meerdere jaren gedeeltelijk worden doorbetaald. Dit is een gevolg van de invoering van het pro fessionalisme, met ingang van het volgende seizoen. De spe lers uit de hoogste klasse, wier bezigheid voortaan als officieel beroep wordt erkend, krijgen na afloop van hun carrière de gelegenheid een opleiding te volgen. Ze zullen tijdens hun studie zeventig procent van het salaris, dat ze als prof ver dienden, ontvangen. Daarna krijgen ze nog eens drie jaar lang vijftig procent van hun laatste inkomen als prof. Chelsea uit stadion verbannen Mede door het slechte gedrag van zijn supporters, komt de Londense club Chelsea vol gend seizoen zonder stadion te zitten. De uit de hoogste klasse gedegradeerde club kreeg deze week te horen dat op de plaats van het stadion huizen ge bouwd worden. Chelsea kreeg geen toestemming het Stam ford Bridge-stadion, waar de club sinds 1905 zijn thuiswed strijden speelt, zelf te kopen. AMSTERDAM Wan neer Brenda Schultz en Paul Dogger bij hun Am sterdamse club Popeye Gold Star trainen, dan flipperen de beloftes van het Nederlandse tennis in de middagpauze altijd even tegen elkaar. Ten- nistieners hebben tussen tweemaal twee uur trai ning door ook hun aflei ding nodig. Ook al zijn ze op weg naar de wereldtop. Amsterdam is evenmin een plaats voor vedette neigingen. Neerlands meest getalenteerde ten nisster sinds Betty Stöve moet zelf ballen rapen als het karretje van de leraar leeg is gespeeld. Nummer 46 van de wereld of niet. De 17-jarige Heemsteedse zit er niet mee. Ze heeft „puf genoeg. Een voor deel van het grote, fysiek sterke lichaam, meent de blonde Noordhollandse, 1.85 meter lang. Ondanks gemiddeld vier uur trai ning per dag gaat ze ook nog regelmatig met vrien dinnen naar het strand. „Waarom niet?", zegt ze. „Als ik geen toernooi speel, sta ik van negen tot elf en van twaalf tot twee op de baan. En dan af en toe 's avonds nog conditietraining. Dan is er nog §enoeg tijd om leuke dingen te oen. Maar er ziin inderdaad genoeg mensen die vragen of ik het geen saai leven vind. Waarom zou het saai zijn? Ik ben nooit gek geweest van school en ik vond reizen altijd te gek. Ik reis nu veel, zie veel en tennis is mijn hobby. Ik doe het nu een jaar zo, maar ik heb het nog geen moment saai gevonden". Waar Paul Dogger in het voorjaar landelijke bekend heid verwierf via een demon- stratietoernooi in Ede, waar hij van Michiel Schapers won, maar van Ivan Lendl verloor, moest Brenda Schultz iets lan ger wachten op (h)erkenning door het grote publiek. Twee weken terug trad ze zo opval lend voor het voetlicht dat niemand er meer omheen kon. Bij de nationale kampioen schappen pakte ze drie titels (enkel-, dubbel- en gemengd Brenda Schultz, Neerlands meest getalenteer de tennisster sinds Betty Stöve. FOTO: DIJK- STRA dubbelspel). Het oppermachti ge optreden in het enkelspel toonde tevens dat Schultz te groot is geworden voor het Nederlandse vrouwentennis. Wimbledon De NOS wenste geen grote be dragen aan de Franse televisie te betalen voor de beelden van de finale van het gemengd dubbelspel dit jaar op Roland Garros. Evenmin werd in ons land de finale van het meisjes- juniorentoernooi van Wimble don uitgezonden. Schultz zou anders op slag algemeen zijn erkend. Met Michiel Schapers verloor ze de Parijse finale, maar in Londen won Schultz en bereikte ze de royal box. Komende maandag reist Schultz naar New York, waar na een week acclimatiseren en trainen de open Amerikaanse kampioenschappen beginnen. In de Verenigde Staten ligt mogelijk ook de titel van „meest imponerende nieuwko mer" op haar te wachten. Vorige zomer hield de Heem- steedse het op school (4-Havo) voor gezien en richtte ze zich volledig op tennis. Sindsdien is ze misschien twee maanden thuis geweest. Ze klom in één jaar van plaats 246 op de we reldranglijst naar plaats 46. Het met bondscoach én bege leider Stanley Franker gestel de doel is al een paar keer bij gesteld. De plaats bij de beste tweehonderd speelsters ter wereld was in een mum van tijd bereikt. „Toen is het doel bijgesteld tot de eerste 150. Maar ook dat ging hartstikke snel". Yoga „Hard werken" én de gelukki ge factor van een sterk li chaam zijn volgens Schultz de voornaamste oorzaken van de successen. Van de 22 toernooi en die ze het afgelopen jaar speelde, bereikte ze ook in Ok lahoma en Taipeh de finales, van respectievelijk 100.000- en 50.000-dollartoernooien. Op Roland Garros sloeg ze zich bij de laatste zestien. De lijn is nog niet constant genoeg, vindt ze. Er wordt via aerobics gewerkt aan de lenigheid en verbetering van het voeten werk. Yoga-oefeningen moeten het concentratiever mogen opvoeren. „Of het helpt weet ik niet, maar je moet toch alles proberen". Het doel is voorlopig „de top twintig bereiken en dan ver der doorgaan". Ze zou de eer ste Nederlandse worden in de top twintig na Betty Stöve, die begin jaren zeventig jaren fu rore maakte in de wereldtop. Haar „opvolgster" Marcella Mesker kwam nooit verder dan de 31e plaats van het we reldklassement. Schultz wil meer. Meer ook dan bijvoorbeeld collega Mi chiel Schapers, die tevreden is met een plaats bij de eerste dertig van de wereld en af en toe een overwinning op een speler uit de mondiale top tien. „Michiel is een heel an dere speler dan ik. Hij doet heel veel op mentaliteit en heeft gewoon niet de techniek voor een plaats bij de eerste tien van de wereld. Ik denk dat een plaats in de top-tien voor mij wel haalbaar is, als ik er tenminste alles voor over heb. En ik heb er alles voor over". Graf Schultz heeft in de internatio nale kopgroep al wel indruk gemaakt. Haar opslag wordt beschouwd als één van de hardste services uit het vrou wentennis, zo niet de hardste. De agressief geslagen forehand wordt vergeleken met de strie mende slag van Steffi Graf. Schultz houdt net zo min als de Westduitse aanvoerster van de wereldranglijst van schaak- tennis. „Ik hou van snel sco ren, lekker beuken. Ik heb al tijd gebeukt, van jongs af aan". Vanaf haar kindertijd leeft Schultz ook al met het idee om de tennistop te bereiken. Ze zwom, deed aan softbal en is gek van skiën. Maar sinds ze als achtjarige met tennis in aanraking kwam, stond ze de meest tijd van vrije uren op het gravel. Een jaar later al won ze met 6-0, 6-0 de titel van Haarlem in de categorie tot en met twaalf jaar. „Alleen als ik in Zwitserland had ge woond, had ik misschien op een tweesprong gestaan. Dan had ik waarschijnlijk getwij feld tussen tennissen en skiën". Internationaal ligt Schultz, die dit seizoen reeds ongeveer 70.000 dollar bijeen sloeg, in middels goed in de markt. In Amerika tekent ze komende week vermoedelijk een con tract bij IMG, de Internationa le Management Group van McCormack, die alle (financië le) zaken van en voor onge veer alle toptenniss(t)ers re gelt. Van de verdiensten van het afgelopen jaar moest ze wel de helft afstaan aan de KNLTB, in ruil voor onder meer vliegtickets en begelei ding. Haat en nijd Aan het leven in het globetrot- tende tenniscircus is ze inmid dels gewend. „Jammer is al leen de eeuwige rivaliteit. Goede vriendinnen ben je aan de top nooit van elkaar. Ik heb wat meisjes met wie ik kan op schieten, zoals Arantxa San chez, maar échte vriendinnen zijn het nooit. Als mij ook iets is opgevallen, is dat er toch wel veel haat en nijd is. Steffi Graf zal nooit wat zeggen. Aan de ene kant heb ik daar wel bewondering voor. Ze praat met niemand, alleen met haar coach Slozil. Ik zou dat niet kunnen, mezelf zo opsluiten. Ik hoop ook dat ik het nooit nodig zal hebben". RENE VAN HATTUM BELFELD Hoewel Carla Beurskens al negen tien nationale titels op haar naam had, variërend van overwinningen op de 3000 meter tot en met de marathon, hunkerde ze eind juli naar de twintig ste. Want winnen bij het Nederlands kampioen schap op de weg over 15 kilometer in Emmeloord betekende voor de Bel- feldse meer dan alleen wéér een nationale titel. Van 7 maart tot eind mei moest Beurskens immers haar loopschoenen in de kast laten vanwege een blessure aan de linker voet. Daarna werd ze in testloopjes zelfs voorbij gelopen door meisjes die ze voordien royaal achter zich liet. In Emmeloord veranderde dat. „Die titel betekende veel voor me, omdat ik sindsdien weet dat ik weer goed bezig ben". Emmeloord nam de laatste twijfels weg van een 35-jarige Seoul-reizig- ster. Van de atletiekdelegatie die naar de Olympische Spelen in Seoul reist, was Carla Beurs kens één van de eersten die werd uitverkoren. In Japan won zij 15 november vorig jaar de marathon van Tokio in de snelste marathontijd die ze ooit liep: 2.26,34, zeveneneenhalve minuut onder de limiet van 2 uur en 34 minuten die was ge steld voor uitzending naar Seoul. Begin maart dook Beurskens weer royaal onder die limiet. Opnieuw in Japan werd ze tweede in de marathon van Nagoya in 2.28,58. Daarna ging het fout. Na de gebruikelijke twee weken van relatieve rust na de marathon van Nagoya, openbaarde zich bij de eerste serieuze voorbereidingen op Seoul een stress-fractuur in de Carla Beurskens mist het gebrek aan concurrentie uit eigen land niet. linkervoet. Door eenzelfde blessure moest Gerard Nijboer vorig jaar de wereldkampioen schappen in Rome laten schie ten. Met de marathon van Seoul in het verschiet werd geen risico genomen. Tot eind mei deed dag. Om de dag vijf minuten Beurskens van alles om de langer. conditie op peil te houden, be- De opbouw voor Seoul werd in halve lopen. Dat moest twee- zoverre in de war gegooid dat ëneenhalve maand terug weer Beurskens de afgelopen maan- worden opgebouwd, te begin- den graag kort werk had ge nen met een kwartiertje per daan. „Voor de snelheid". Zo had ze zich bij de Nederlandse baankampioenschappen op de drie kilometer willen meten met Elly van Hulst, die deze week in Zurich het nationale record op die afstand scherper stelde. Die test ging niet door. Na een testloop over 16 kilo meter in Duitsland werd het NK in Emmeloord de eerste echte wedstrijdtest op Neder landse bodem. En een met suc ces. Doorgaans heeft Beurskens bij de vaderlandse hardloopwed strijden langer dan tien kilo meter weinig te zoeken. Geen tegenstand in ieder geval van loopsters uit eigen land. Sinds Beurskens begin jaren tachtig van de baanatletiek overstapte op de marathon is ze in Neder land ongenaakbaar als de strijd langer duurt dan pakweg vijf kilometer. In '83, ook al na een blessure, moest ze bij het WK in Helsin ki nog genoegen nemen met een zeventiende plaats en in Los Angeles met een 22e. Sinds '85 behoort Beurskens op de lange afstanden ook tot de wereldtoppers. Ze boekte zes zeges in internationale ma rathons en eindigde bij het WK 15 kilometer in 1986 in Porto als derde. Vechtlust Ze mist het gebrek aan con currentie uit eigen land niet. „Natuurlijk zou het leuker zijn met wat meer rivales in eigen land. Ik kan natuurlijk altijd met de mannen meelopen, maar als het te snel gaat, laat je die gaan. Als er vrouwen van je eigen kaliber meelopen, laat je ze niet zo makkelijk gaan. Dan toon je toch meer vechtlust. Maar ik ervaar het niet als het jgemis van een prikkeling. Mijn prikkel is kij ken hoever ik zelf kom op de marathon. Ik weet dat ik nog sneller moet kunnen dan die 2.26. Dat is mijn motivatie". Vorig jaar ging Beurskens wel naar de Verenigde Staten om daar concurrentie van het ei- 'gen geslacht te krijgen. „En vooral om veel te vechten". Het lopen in Amerika is bo vendien lucratief. Bij de Ame rikaanse „road-races" wordt door de organisatoren flink met de portemonnee geram meld. Over inkomsten heeft Beurskens sinds de aansluiting bij de wereldtop derhalve niet te klagen. De Limburgse is van de Nederlandse atleten waarschijnlijk de best verdie nende. De anecdote bestaat, dat Beurskens bij een loop in Chicago schrok toen ze hoorde dat ze nog maar één minuut achter oud-wereldkampioene Ingrid Kristiansen liep. De winnares van die loop wachtte een auto en Beurskens wist niet waar ze die zou moeten laten. Holten Toch blijft Beurskens de laat ste maanden voor Seoul in Ne derland. Er zitten twee korte uitstapjes naar Westduitsland in de voorbereiding. Verder wil de Limburgse geen dag van de voorbereidingsperiode meer verliezen met reizen. „Ik heb door die blessure toch al een grote achterstand opgelo pen". Beurskens trok wel tweemaal naar het Overijsselse Holten. Eenmaal met de wegselectie en deze maand twee weken op eigen houtje. De bossen rond Holten en het heuvelachtige terrein zijn Beurskens bij eer dere kennismaking prima be vallen en moeten als surrogaat dienen voor de omstandighe den in Seoul. Holten was ook de bakermat voor de successen van Gerard Nijboer. Voor de Zuidkoreaanse heuvels is Beurskens het meest bevreesd. „Ik ben geen heuvelloopster en slechts acht kilometer van het parcours in Seoul is vlak". De temperatuur is een tweede zorg. In Helsinki ('83) en Los Angeles ('84) was het Beurs kens veel te warm. „Mijn idea le marathontemperatuur ligt tussen de twaalf en vijftien graden". De eerdere mara thonzeges in Azië wenst Beurskens dan ook niet als gunstig voorteken te be schou wen voor de marathon in Zuidkorea. „Tokio was in no vember en Nagoya in maart. Dan zijn de temperaturen heel anders dan straks in Seoul. Daar is het naar verwachting tussen de vijftien en twintig graden". Eén voorspelling doet Beurs kens voor Seoul wel hardop. Rosa Mota, de Portugese we reldkampioene op de mara thon, wordt de te kloppen loopster van de Olympiade. „Ik ga zelf om zo kort moge lijk te eindigen. En ik denk dat voor de eerste plaats een hele snelle tijd nodig is: een 2.26'er. Mota zal er wel alleen vandoor gaan. Die is veruit de sterkste. De rest heeft, als Mota tenminste heel blijft, al leen kans in een groepje. Waarom ik zo zeker ben? Mota loopt altijd goed. Ze loopt nooit slechte tijden". Beurskens bleef haar laatste zes mara thons overigens ook steevast onder de 2 uur en 30 minuten. Zestiende De 42 kilometer in Seoul wordt haar zestiende mara thon sinds de eerste in 1981. Maar zeker niet de laatste. Beurskens wordt nog niet ge hinderd door lichamelijke schade, als gevolg van de ja renlange afmattende trainin gen en het gesjouw op het wei nig veerkrachtige asfalt. „Ik ben niet zo groot en zwaar als bijvoorbeeld Gerard Nijboer. Gerard moet zich door zijn ge wicht veel meer inspannen en loopt natuurlijk ook niet echt soepel. Ik loop met mijn 46 kilo (Beurskens is 1.65 meter; red.) veel lichter. Daarom zijn de littekens van die vijftien marathons bij mij niet zo groot. Ik kan nog heel lang doorgaan, denk ik. Het zal er gewoon van afhangen hoe lang ik zin heb om door te gaan. Er komt een punt achter als ik geen zin meer heb in al die trainingen. Dan ga ik af bouwen. Iedereen denkt ook altijd dat die marathons zo zwaar zijn, dat die voor de lit tekens zorgen. Maar de trai ning voor de marathon, dat is het zwaarst". RENÉ VAN HATTUM door Frank Werkm Je haalt ze er zo uit, Jp genheidstrimmers. Het\ parelt ze op het voorhooft ze langs de bakkebaardeL nek en het rugpand hemd vertoont een grotty natte plek. Het ritme is cp onregelmatig, de geest icj maar de spieren geho<£ nauwelijks meer. in Het meest aangrijpendek is de jogger, die zichzelf H gende lantaarnpaal fij staande pauzeplaats heek zen. Daar pas - heeft hij fa gelegd - mag de loopW sommigen niet veel ml" de snelheid van een ziek glementair verplaatsend wandelaar, overgaan tc normaal tempo. Kan c/ef gejaagde ademhaling r enigszins normaliseren, L hartslag weer ietwat mfc ke proporties geraken, E bij de vervolgens gekozQ kering de marteltochtr voortgezet, de hele ma{J, opnieuw in gang wou\ bracht. p Je ziet ze niet veel, <rj voetgangers. Mensen, cfl nelijk hun onderdanen gaans gebruiken om eeiQ pootje te lichten of af et^ hun achterste benen staan. Tót het sportseizoi staat te beginnen en ze i liseren dat die paar vak^ lootjes en die vele wekeri, zen en innemen bepaal' goede basis betekenel competitieve capriolen terrein dan ook. worden de lommerrijld en traditionele trim pan volkt door wat ik voorl mak maar gelegenh mers noem. Doel is tegen dat de degens weer diet kruist met anderen de I spieren soepeler zijn, dQ liters lucht meer kunnegi ten en het machtige ma meer de allure van eenkl veling uitstraalt. r Ik heb bewondering v<G dapperen, die ongeacht de hitte, lokkende lav* andere attracties toch 4 schoenen aantrekken, P een korte broek hijsen pad gaan. Omdat ze zichjr ren ook beter een beet# ging te kunnen nemenfi slechts het consumerenV nolzuurhoudende margi het oppeuzelen van eal energie verschaffende (C dereep niet alles zijn. Echter, niet alleen rót\ drinken maar ook o[j schaadt. Het begint al bè ongezond te worden ig eenmaal verlegde gré\ nieuw moet worden i( keerd. En weer en Wanneer een horlogeU schaduw meeloopt gaat je Beginnen met een trit/i over anderhalve kilorty uiteindelijk de marathoi[ ken is slechts weinigen Het leven wordt al zo It neerd door uurwerken, een hobby de tijd best 6< mag zetten. li Lekker lopen is prima, f zen aftasten gaat ook nf zodra een richttijd eenf dreigt te worden is het i trimmen trainen wordti gen jagen, dan heb je bs kortste keren je eigeA van de Way of life-shot wordt deelnemers ondt opgedragen door massie ren te springen. En dait Nederlandse HartstichtiL ANWB nog verbaasd I fondsenwerving tegen f Hartstichting pompte* liefst negen miljoen gi1 de door televisie, radio Ir te-advertenties fors ge, campagne om het volk f bewegen aan te zetten. Uitgerekend de AlgemL derlandse Wielrijders A' ganiseert de als trimac[t aangeduide stompzin Die dus geld had moek veren, maar inmiddels r tekort van enige tonnen gedraaid. Dat is dus str gelopen. De combinatie goed df sement heeft in het L nog wel eens gewerkt ooit wat goedgevigheiL best gemakkelijk in bet\ brengen landje. Maaft- kennelijk over. Nu de L bediening als een L voortwoekert behoeft /f voor het televisie-appaL meer overeind te kornet voor menigeen de enil ging bestaat uit het de slijter en het sigat zijn. Er mogen best meer meelopen in het legit of zacht, 's och tent avonds, in het licht donker, alleen of in gi maakt me niet uit. ze dan wel een gest koers opzoeken. Want we wegpiraten zijn Groen of rood, het niets uit. Moet zo hand het „Hardlopers lopers" van spreekt wachtwoord worden?

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10