Wedloop in Sudan tegen cholera en wassende Nijl Gijzelingsdrama eindigt in bloedbad op Autobahn Republikeinen proberen hun ijfels weg te schreeuwen Namibia ziet af van Walvisbaai 15^° BUITENLAND £eidóe@outtutt VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1988 PAGINA 5 nese milities lokkeren keuze ieuwe president Libanon zal even moeten achten op een opvolger oor president Amin Ge rt jayeL De voor gisteren 160 plande verkiezingen n een nieuw staatshoofd nden niet doorgaan, ïdat niet voldoende par- nentsleden aanwezig JJS jen. 8J0 rantwoordelijk daarvoor I7J0 i ren de christelijke Libanese ïïSD ijdkrachten (FL), die ze- >140 >tien parlementsleden be- en het parlementsgebouw 22 bereiken. Daardoor waren gjO hts 38 van de 76 afgevaar- den aanwezig. Wanneer op- MJO uW getracht wordt een pre- *2 ënt te kiezen is nog niet be- 13.20 pd- 17.00 nleiding voor het optreden IS.0(k de FL was de presidents- ^2 ididatuur van de pro-Syri- Sulayman Franjieh. a'jd ristelijke organisaties in Li- M.70 kon hadden opgeroepen tot 51.10 boycot van de verkiezing, te voorkomen dat hij geko- zou worden. Franjieh 1150 ft zich herhaaldelijk uitge- 90.50 Dken voor uitbreiding van 8.30 Syrische militaire aanwe- ™2 >eid naar het christelijke 1 van Libanon. Dat gebied t momenteel onder contro- het door christenen ge- regeringsleger en de ïlijke milities. Die juich- het uitstel van de stem- dan ook toe en spraken "een nederlaag voor Syrië. christelijke strijdkrachten 207iO fretten zich hevig tegen de te politieke en militaire rol i'Syrië in hun land. arnemers in Bayrut ver- iden dat onenigheid over geschikte presidentskandi- t tussen de Verenigde Sta- en Syrië een rol kan heb- gespeeld in het mislukken de stemming van gisteren. VS wijzen de Syrische kan- lat, Franjieh, af omdat die anti-Amerikaans is. Zij 76.00 ten daarom naar een kan- 54.00 iat „die door iedereen MM4 geaccepteerd". WINDHOEK Sam Nujoma, de leider van de Na- mibische onafhankelijkheidsbeweging Swapo, heeft gezegd dat Namibia niet de Walvisbaai zal opeisen wanneer het land onafhankelijk wordt. De Walvis baai heeft een grote toegangshaven en vormt daar mee een belangrijke factor in de Zuidafrikaanse eco nomie. Daarentegen zou Nujoma wel bereid zijn alle ANC-kampen uit Namibia te laten verwijderen. De Swapo-leider ging met zijn reactie in op het vredes plan dat binnenkort in Congo verder wordt uitge werkt en dat moet leiden tot terugtreking van de Cubaanse troepen in ruil voor terugtrekking van Zuidafrikaanse troepen en een zelfstandig Namibia Nujoma zei het idee te hebben dat het Zuidafrika ernst is de overheersing van Namibia te beëindigen. Wachthuisje Bij het begin van Downingstreet in Londen, de straat waaraan de woning ligt van de Britse eerste-minister, staat tegenwoordig dit wachthuisje. Het ziet er eenvoudig uit, maar het wacht huisje is onderdeel van het nieuwe, ul tra-moderne beveili gingssysteem voor premier Thatcher, dat is geïnstalleerd als antwoord op de recente IRA-aansla- gen. FOTO: AP Kritiek Rode Kruis op gevangenenkamp GENÊVE Het Rode Kruis heeft kritiek geleverd op de „ondraaglijke" toe standen in het Israëlische militaire gevangenenkamp Ketziot in de Negev-woes- tijn. Daar werden dinsdag twee gedetineerden bij on lusten door bewakers dood geschoten. In het kamp worden ongeveer 2500 voornamelijk uit de bezette gebieden afkomstige men sen gevangen gehouden. Volgens het Rode Kruis is dat strijdig met de Vierde Conventie van Genève, die verbiedt dat een bezettende macht inwoners van een ge bied deporteert. VS vervuilen de Zuidpool WASHINGTON De Zuidpool heeft ernstig te lijden van de verontreining door Amerikaanse weten- schapelijke bases. In een rapport van de Amerikaanse vereni ging voor milieube scherming staat dat het vooral om de lo zing van verontrei nigd water gaat en de uitstoot van giftige stoffen. Grote vervui ler is de basis McMur- do, die pcb's en zware metalen achterlaat. Mandela wijst vrijlating af JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse verzetslei der Nelson Mandela, die met tbc in een ziekenhuis ligt, blijft vrijlating op de voorwaarden van de blan ke regering in Pretoria af wijzen. Een naaste ver trouweling van de fami- lie-Mandela heeft dit gis teren verklaard in reactie op een rede van de presi dent Botha, waarin deze zich bereid toonde om Mandela na diens gene zing niet terug te sturen naar de gevangenis op voorwaarde dat hij ge weld afzweert (Vervolg van de voorpagina) KHARTOUM In Khar toum, de hoofdstad van Sudan waren gisteren dui zenden inwoners in een wedloop met de klok ver wikkeld, toen zij poogden met zandzakken en inder haast verzameld materiaal het water van de nog steeds wassende Nijl in toom te houden. De Nederlandse waterbouw kundige ingenieur Johan de Koning zei dat de Nijl haar hoogste waterstand over een week of drie zal bereiken. Hij zei dat nog meer regen wordt verwacht in de komende maand: „Zelfs als de Nijl in Khartoum overstroomt, zal dat langzaam en heel kalm gebeu ren, vanwege het vlakke ter rein. Mocht de Nijl buiten haar oevers treden, zal het gebied waarover het water wordt verspreid daarom enorm zijn. Volgens vertegenwoordigers van hulporganisaties dreigt in de stad van vier miljoen inwo ners een cholera-epidemie uit te breken, als niet snel voor waterzuiveringstabletten kan worden gezorgd. Ongeveer 400.000 mensen in Khartoum zijn momenteel van drinkbaar water verstoken. Van hen zou den minstens 40.000 mensen het slachtoffer van cholera kunnen worden. Mensen met weinig weerstand overleven cholera veelal niet. Van regeringswege is, zo me nen buitenlandse deskundigen, nog altijd weinig ondernomen om het verder overstromen van de Nijl tegen te gaan. De overheid wil een deel van de bevolking evacueren, maar lijkt daar niet toe in staat zon der hulp van buitenaf. Boven dien willen de bewoners van de krottenwijken niet weg, ook al zijn ze nog met hun voeten in het water en hebben ze geen dak meer op het hoofd. Die onwil heeft een politieke achtergrond. Veel van de be woners van de ingestorte le men huizen zijn christelijke Sudanezen die gevlucht zijn voor de burgeroorlog in het zuiden van het land. Oorzaak van die oorlog is een dreigen de „arabisering" van het zui den door het islamitisch geo riënteerde noorden. Khartoum is ook een islamitische stad, maar de vluchtelingen voelen zich er bij elkaar in de krot tenwijken toch relatief veili ger. „We zijn gevlucht voor de moslims en voor het geweld. Nu geven de moslims ons geen hulp, maar ze willen ons wel weg hebben. Als we vertrek ken, pakken ze ons land, dan kunnen we nergens meer heen", aldus een inwoner in de sloppenwijken. „We doen wat we kunnen en we zetten ons voor de volle honderd procent in, maar er is zoveel ellende, dat we het niet meer alleen kunnen. Als er mensen zijn die nog geen hulp hebben ontvangen, dan kun nen we daar niets aan doen", aldus gistermiddag generaal- majoor Maki, voorzitter van het centrale crisiscomite in Khartoum. Hij verzekert dat de regering erop toeziet, dat de hulp van de westerse landen ook werke lijk bij de noodlijdende men sen terecht komt. Volgens westerse hulporganisaties is de afgelopen weken ongeveer twintig procent van de aange voerde hulpgoederen spoorloos van het vliegveld verdwenen. Een reactie: „Voor Afrikaanse landen is vijftien procent nor maal, hier ligt het nu wat ho ger". Een Sudanese vrouw lijkt op wacht te staan voor nieuwe overstromingen die het tentenkamp in Drushap, ten noorden van Khartoum kunnen bedreigen. George Bush wil presi dent worden, maar is al grootvader. Zijn klein dochter was van de par tij toen opa werd geko zen als officiële kandi daat van de Republikei nen. FOTO: AP 1,60 rvolg van de voorpagina) 1.23 ORLEANS Met 2,88 kvend geschreeuw en ge- 157,50 heeft de Republikeinse jconventie vannacht ge- erd de twijfels te verdrij- ond hun kandidaat voor |vice-presidentschap. Dan 'e. Terwijl in de wandel- i van de conventie en in dia volop werd gespecu- I over de mogelijke gevol- van de affaire, deden de jraardigden in de zaal alsof ts aan de hand was. I toen Quayle in zijn toe- zei „trots" te zijn op iiensttijd in de Nationale 35 7/1 e, kreeg hij een ovatie, land leek er bij stil te dat het juist deze dienst- 181/4 s, die zoveel vraagtekens 35 7/1 opgeroepen. 461/1^69 wilde de toen 22-jarige jhy Quayle rechten gaan j ren. Maar zoals honderd- 501/4 fnden leeftijdgenoten tte hem de vrijwel onver- clijke dienstplicht en de >g in Vietnam. Een oorlog, üteindelijk aan meer dan l Amerikanen het leven gekost. Danny was een lit een rijke en invloedrij ke familie. Dus ging de klein zoon van dagbladuitgever Eu gene Pulliam praten met de hoofdredacteur van de India napolis News, de krant van de familie. De hoofdredacteur was voormalig commandant van de Nationale Garde, Wen dell Phillippi. „Ik belde ge woon de militaire afdeling en zei. Dit is een goeie vent. Die moeten jullie hebben", aldus Phillippi gisteren. Zo belandde Quayle inderdaad bij de Natio nale Garde, waar hij naast deeltijd-dienst rechten stu deerde. Contrast Het was de tijd waarin het verzet tegen de Vietnam-oor- log steeds grotere grote vor men aannam. Maar in de poli tieke kringen waarin Quayle toen en nu verkeerde, wilde men daar niets van weten. Quayle was overigens bepaald niet de enige die zich drukte voor de dienst in Vietnam. Maar zijn houding van toen staat zacht gezegd in schril contrast met zijn gestaald con servatisme en militant patriot tisme van 1988. George Bush, de zoon van de kandidaat voor het president schap, toonde vannacht echter aan hoe, als het erop aan komt, alles gerelativeerd kan worden, zelfs bij een zo gevoe lig onderwerp als Vietnam. „Wat het belangrijkste is, is dat hij niet naar Canada is ge gaan". Duizenden jonge Ame rikanen deserteerden en ver trokken naar Canada om aan de dienstplicht in Vietnam te ontkomen. Nog steeds worden zij, vooral door de Republikei nen, beschouwd als landverra ders. Gevolgen - De berichten over Quayle's bosbrand om zich heen. Maar presidentskandidaat Bush gaf geen krimp. Hij hield de dui zenden afgevaardigden voor: „Ik ben trots om Dan Quayle aan mijn zijde te hebben". Toch kan de affaire kan zeer nadelige gevolgen hebben voor George Bush en de Repu blikeinen. Sommige commen tatoren zeiden gisteren zelfs dat het gebeuren een vroegtij dig einde kan maken aan Quayle's vice-presidentiële as piraties. Vooral de zeer vader landslievende rechtervleugel van de Republikeinse partij, die zich altijd heeft beijverd de Amerikaanse betrokkenheid in Vietnam als een groot histo risch wapenfeit erkend te krij gen, is geschokt over de hou ding die Quayle destijds heeft aangenomen. Niet verstoord door alle gekra keel, ging George Bush gister- vond in de aanval tegen zijn Democratische tegenstander Mike Dukakis. Hij schilderde zichzelf merkwaardig genoeg af als de „underdog" in de strijd om het Witte Huis, er kende dat hij achterligt bij Du kakis, maar zei er zeker van te zijn dat zijn beleidsvoorstellen en de staat van dienst van de regering-Reagan hem in no vember de overwinning zullen opleveren. De vice-president sloeg een strijdlustige toon aan in zijn rede, kennelijk om de indruk weg te nemen dat hij een „doetje" is. „Ik ben van plan om er flink aan trekken, hard te vechten en de nadruk te leggen op de politieke kwes ties. En ik ben van plan om te winnen", aldus Bush. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer I Pal Noord dus! Robert Janszoon is al tevreden met deze ^ojaanduiding. In ieder geval is hij de zeerover op het spoor. i dagen praait hij een Hollandse koopvaarder, die zijn ns bevestigt. De kapitein heeft de kaperschepen gezien b van de kust van Peru en slechts met moeite is hij hun ömen. Vol goede moed zeilt Robert Janszoon verder en s 0, ;t-Br< eifoedens t wanneer hij een week later de positie van zijn eskader bepaalt, blijkt, dat zij thans het geheimzinnige goudland, Peru, hebben bereikt. De matroos met het houten been is al meer in deze stre ken geweest en raadt Robert Janszoon aan, vooral voorzichtig te zijn. „Kom niet te dicht onder de wal, seigneur", zegt hij, „ge zoudt uw schepen verspelen op de klippen (Vervolg van de voorpagina) BONN - Het gijzelingsdra ma eindigde gistermiddag met een felle schietpartij op de drukbereden Auto bahn van Keulen naar Frankfurt, 54 uur nadat twee desperado's een bank hadden overvallen in Gladbeck in het Ruhr- gebied. Speciale politie- eenheden ramden om even voor twee uur de vluchtwagen van de twee gangsters. Bij het vuurge vecht dat daar op volgde, kwam een van de twee vrouwelijke gijzelaars door een schot in het hart om het leven. De tweede gegijzelde vrouw raakte door een kogel in de rug zwaar gewond. Ook de twee gangsters, Hans- Jürgen Rösner (31) en Dieter Degowski (32), alsmede hun vriendin, de 34-jarige Marion Irma Loblich, liepen verwon dingen op. Eerder hadden de bankrovers een 15-jarige Itali aanse jongen door het hoofd geschoten, terwijl een politie man tijdens de nachtelijke achtervolging van het tweetal dodelijk was verongelukt. Tij dens het drama raakten zeker nog drie personen gewond. Na de - overigens mislukte - bankoverval die Rösner en Degowski desondanks een vluchtauto en een losgeld van 420.000 mark had opgeleverd, waren de bandieten woensdag in Bremen opgedoken. Daar openden ze het vuur op een groentemarkt, kaapten vervol- gens een stadsbus en vertrok- en met ongeveer 30 passa giers. Een urenlange rit volg- De Italiaanse jongen Emanue- le de Giorgi werd op een par keerplaats langs de Autobahn bij Bremen neergeschoten, na dat de politie Marion Loblich, de vriendin van de overval- Hij werd volgens de passagiers Jn Keulen van de bus dodelijk getroffen Het einde van het gijzelingsdrama: op de autoweg Keulen-Frankfurt staat de auto waarmee de gangsters en hun gijzelaars hadden rondgereden. FOTO: AP Er was lof voor de bestuurder van de Bremense bus, die door zijn bezonnen optreden erger heeft voorkomen. De man is in Bremen verantwoordelijk voor het ordelijk verlopen van de dienst van het gemeente vervoerbedrijf. Hij stond naast de bushalte waar de wagen werd gekaapt. De kapers stuurden de chauffeur van de bus weg en hij moest insprin gen. De vrijgelaten buspassagiers gingen in de loop van de och tend met een Nederlandse bus naar huis terug. De bestuurder van die bus vertelde na aan komst in Bremen dat hij de aangrijpendste rit van zijn loopbaan had gemaakt. Hij zei geen pfennig te willen hebben voor zijn rit: „Mijn loon was het, vertwijfelde mensen een eerste hulp te kunnen geven" beschermen die door de gang sters werd bedreigd en over leed later aan zijn verwondin gen. De jongen woonde in Bre men. De politie liet na de moord de vriendin van de bankrovers weer gaan. In de loop van de nacht reed de bus Nederlandse grens over en stopte bij Oldenzaal. In ruil voor een nieuwe vluchtauto, een snelle BMW, lieten de ka pers de bus met de passagiers achter. Zij reden met hun vriendin en twee vrouwelijke terug naar Duits - Inmiddels waren de gangsters aan een razende rit over de Autobahn begonnen. Na een kort oponthoud bij een apo theek waar de gewonde vrien din van de gangsters zich liet behandelen, stopte de auto in het centrum van Keulen waar de wagen onmiddellijk werd omgeven door journalisten. De gangsters lieten zich uitgebreid ondervragen en filmen. Na ruim een uur werden de gang sters bang dat de politie scherpschutters zou inzetten. Een verslaggever van het Keulse blad „Express" werd gedwongen in te stappen om de weg naar het zuiden te wij zen. Uiteindelijk mocht hij bij Siegburg weer uitstappen, vlak voordat de politie tot ac tie over ging. De Keulse politiewoordvoer der Jürgen Hosse verklaarde dat de politie op de autoweg tot actie overging omdat „de situatie niet meer te beheersen was". Hij zei dat daarbij de ri sico's voor de gijzelaars op de koop toe moesten worden ge nomen. Volgens de politie wa ren de gangsters echter met schieten begonnen. Welke van de vrouwen aan haar verwondingen is overle den, is nog niet bekend. De plaats op de Autobahn bleef voor de pers ontoegankelijk, omdat de politie niet wilde la ten zien welke tactiek ze had toegepast. Het lichaam van het gedode meisje lag intussen on der een wit laken in de hete zon. Kritiek Politici van de regerende christen-democratische partij en hebben aangekondigd dat de zaak op het politieke vlak zou worden aangekaart in de betreffende commissies van de Bondsdag, de Westduitse Tweede Kamer. De sociaal-de mocratische oppositie waar schuwde ervoor de politie geen overhaaste verwijten te maken; politiechef Muller van Bremen verklaarde dat het in de situatie in die stad niet mo gelijk was geweest scherp schutters in te zetten. Maar collega's verwijten hem dat de kaping van de bus nooit had mogen gebeuren. Maar de kritiek op de politie is fel. De politie heeft geschitterd door halfslachtig optreden: ze verschafte de overvallers op hun zwerftocht door Neder land en Duitsland tot twee maal toe een- vluchtauto en overhandigde hun enkele hon derduizenden marken in een vergeefse poging om de gijze laars vrij te krijgen, aldus de Aanfluiting De Beierse staatssecretaris van politie Gauweiler noemde het optreden van de politie in Nordrhein-Westfalen. waar het grootste deel van het dra ma zich afspeelde, een aanflui ting. „In Beieren zijn alle re cente gijzelzaken geëindigd waar zij begonnen", liet hij krachtdadig weten in een in terview met boulevardkrant Bild. Wat betreft de rol van de pers houdt minister van binnen landse zaken van Nordrhein- Westfalen, Herbert Schnoor. er ernstig rekening mee dat de kapers via meereizende jour nalisten op de hoogte waren van de stappen die de politie in voorbereiding had. Naar zijn zeggen hadden de kapers ook geen behoefte aan directe onderhandelingen met de poli tie, omdat er steeds bereidwil lige verslaggevers voorhanden waren om als boodschappen jongen te fungeren.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5