Snipperdagen op school voor „Tulp-vakantie" v„„r 2 *3ush in Njroblemcn Kranten ince treedt op Het Paard Veel kritiek op politie na bloedig einde gijzelingszaak Poolse regering dreigt met ontslag mijnwerkers 3 4 10 11 12 13 Vrijdag 19 augustus 1988 80e jaargang no. 24195 Uitgave Westerpers. behorende lot Sijlhofi Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23,74 (aut. betaling), kwartaal 1. 70,93, jaarl. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)I. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59permm. telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A.Buijteweg. Morgen half tot zwaar bewolkt met van tijd tot tijd regen- of onweersbuien. Minimumtem peratuur omstreeks 14 graden, middagtemperatuur circa 19 graden. Matige aan de kust en op het IJsselmeer krachtige wind uit zuidwest, later draai end naar west. Zon op: 06.32; onder: 20.53. 'prge Bush en Dan Quayle broederlijk naast tar in New Orleans, maar voor hoe lang (Van onze correspondent Jo Wijnen) ORLEANS Nog voor het einde de Republikeinse partijconventie in r Orleans hebben zich donkere wol- I samengepakt boven het hoofd van :jkandidaat voor het vice-president- fep, senator Dan Quayle. Hij zou in met behulp van invloedrijke vrien- j en familieleden zijn ontkomen aan dienstplicht in Vietnam. ffaire rond Quayle kan ook uiterst schade- worden voor de presidentskandidatuur George Bush, die hoopte dat de jonge se- r hem juist veel stemmen zou opleveren, is overigens al het tweede vraagteken dat it gezet bij de keuze van Quayle. Direct it Bush hem had gevraagd als „running werden vragen gesteld over Quayle's lijke betrokkenheid bij eep schandaal met ibbyiste Paula Parkinson. Die affaire is nu 3 i.rmiier helemaal naar de achtergrond gedron- 31942* door het „Vietnam-verleden" van Quayle. schuldiging luidt dat zijn rijke ouders er jaren zestig voor hebben gezorgd dat hij dienstplicht kon vervullen bij de Nationale -de, zodat hij niet naar Vietnam hoefde. Die tnale Garde is een soort nationale reserve, Jn elke Amerikaanse staat bestaat. Leden fde garde hoefden geen dienst te doen in sten Lelde rer, antiel billende)! Kort Ral 5: Republikeinen schreeuwen hun jfels weg. rEN vleugels^ HAAG Mega-ster Prince heeft stembeufiacht twee-en-een-half uur opgetre- in Het Paard in Den Haag. His Roy id ness stond tot half vijf op het po elet dusjn van de kleine club aan de Prinse- ïhardfdj}11' nadat hij eerder het publiek in et met kRotterdamse Kuip kippevel had be- taar'metP tijdens zijn tweede Nederlandse aren nutert. iidNarMw ^a^>s had directeur Her- i53_(jjBoerendonk een telefoon- 'drurnjekregen van organisatie- iu Mojo. Prince had name ns.-; Tanjte kennen gegeven een 7S,nn' club te willen bespelen lardoor beter contact met lubliek te krijgen dan bij jantische openlucht-optre- in de Kuip mogelijk is. is niet de eerste keer dat 'aard onderdak biedt aan an de groten uit de pop- k. Behalve dat Het Paard ontluikend talent als bij- eld U2 een podium bood, Mick Jagger tijdens de iese tournee van The Rol- >tones in 1982, samen, met Thorogood ook voor 'aard. Prince brengt in extase zangi XLR i iuiker li f.14,1 lanciering lags stadhuis niet rond HAAG De onderhan den tussen de gemeente Haag en het Algemeen elijk Pensioenfonds over de financiering het nieuwe stadhuis zijn f2it5>teeds niet afgerond. Vol- een woordvoerder van f'6ABP hebben burgemeester f.30,1 wethouders nog altijd niet I igeerd op het nieuwe aan- 1 van het Pensioenfonds een huurkoopconstructie f43»het nieuwe stadhuis aan ipui. eerste aanbod voor een f.52,f koopconstructie van het (iuis dat 320 gulden gaat n, werd door de gemeen- f.61.' d afgewezen. f.65. -iraak bij Jamin )EN Bij een inbraak in amin-winkel aan het Viif - dein is uit de kluis 2000 Jen gestolen. De inbrekers ihaften zich toegang door zijdeur van het pand open eken. Eenmaal binnen ge en hebben zij geprobeerd luis te forceren. Dit lukte maar elders in het pand wel de sleutel gevonden. Bevolking Randstad groeit het snelst DEN HAAG Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft becijferd dat de bevolkingsgroei in Noord- en Zuid-Hol land vorig jaar het sterkst is geweest. Veertig procent van de totale groei van honderdduizend mensen kwam in deze twee provincies terecht. Ons land telt nu in totaal 14,6 miljoen inwoners. Wat groei betreft staat de provincie Noord- Brabant met zeventien procent op de tweede plaats, gevolgd door Utrecht, Gelderland en Flevoland. De verschil len in de groei vloeien volgens het CBS voort uit de komst van 30.000 personen uit het buitenland, die zich bijna alle maal in de Randstad vestigden. Verder is er „de trek naar de grote stad" die een grote rol gespeeld heeft. Zieke Swarttouw tijdelijk weg uit top van Fokker SCHIPHOL De voorzitter van de raad van bestuur van Fokker, F. Swarttouw, heeft zijn functie tijdelijk neergelegd. Dit is gebeurd op dringend advies van zijn cardioloog. De raad var commissarissen heeft besloten dat Swarttouws functie tij delijk wordt waargenomen door dr. R.J. Van Duinen. Het derde lid van de raad van bestuur, E.J. Nederkoorn, neemt voorlopig de commerciële taken over. De woordvoerder van Fokker benadrukte dat de maatregel een tijdelijk karakter heeft. Swarttouw heeft al geruime tijd last van hartklachten en al herhaalde keren het advies van zijn artsen gekregen het rusti- e„, ger aan te doen. Swarttouw zal wel voor Fokker-topman Frans Swart- dringende zaken voor de onderneming *ouw- hartklachten, beschikbaar blijven. FOTO: PR Philips verkoopt divisie witgoed EINDHOVEN Philips en zijn Amerikaanse branchege noot Whirlpool (Michigan) zijn overeengekomen in een nieuwe joint venture de Amerikaanse partner een meer derheidsbelang van 53 procent te geven. In het nieuwe samenwerkingsverband zal worden gewerkt aan de ontwikkeling, produktie, marketing en verkoop van grote huishoudelijke apparaten. Whirlpool betaalt aan Philips één miljard gulden voor het nieuw verworven be lang. De nieuwe onderneming omvat de huidige Philips- divisie van grote huishoudelijke apparatuur, de „major do- mestic appliances" (MDA), met een jaarlijkse omzet van ongeveer vier miljard gulden. Whirlpool betaalt alvast 750 miljoen gulden op het moment dat de transactie wordt vol trokken. Besluiten de partijen na drie jaar door te gaan met de joint venture dan zal Whirlpool de resterende 250 miljoen gulden aan Philips overmaken. Wordt de samen werking niet voortgezet dan zal Whirlpool alleen eigenaar worden van de onderneming na betaling van nog eens één miljard gulden aan Philips. Pagina 7: Whirlpool grootste ter wereld DEN HAAG Staatssecre taris Evenhuis (economi sche zaken) wil al op korte termijn een veel grotere spreiding van de vakanties. De nadruk zal komen te liggen op vakanties in het voor- en najaar die de laat ste jaren een grote vlucht genomen hebben. Het is de bedoeling deze vakanties net als de zomervakanties over het oosten, westen, noorden en zuiden van het land te spreiden. Nieuw is een vakantie in mei („tulp-vakantie") waarbij scho lieren snipperdagen moeten kunnen opnemen, zodat ze niet met smoesjes van school weg hoeven te blijven. Daarover moet nog overleg gevoerd worden met het ministerie van onderwijs. Doel van de operatie is het te gengaan van de drukte in het hoogseizoen, zodat er meer mo gelijkheden ontstaan gebruik te maken van de veel voordeliger reis-aanbiedingen in voor- en naseizoen. De toeristenindustrie, die al geruime tijd op een grote re vakantiespreiding aandringt maar tot nu toe naar haar zin te weinig succes boekte, reageert enthousiast op de plannen. Vol gens de reisbureaus wordt de toerist hiervan alleen maar be ter: vertragingen op vliegvelden kunnen afnemen en de mensen die op het hoogseizoen aange wezen blijven, kunnen meer aandacht krijgen. Een tweede doel is het bevorde ren van vakanties in eigen land. Volgens een woordvoerder van het ministerie van economische zaken is de korte vakantie in ei gen land in opmars. OwtITTITI ■■■■BH Cholera breekt uit in overstroomd Sudan (Van onze speciale verslaggever- Paul de Schipper) KHARTOUM Besmettelijke ziekten bedreigen delen van de door waters nood getroffen bevolking van Sudan. Sudanese artsen hebben al enkele ge vallen van cholera gemeld. Bewijzen zijn er niet omdat de bedoelde slachtoffers direct begraven zijn, zonder tus senkomst van autoriteiten. Volgens Jacques de Miliano, coördinator van het hulpteam van Artsen zonder Grenzen in Khartoum is de kans op het uitbreken van epidemieën erg groot „maar cholera betekent dat hele wijken van Khartoum weken lang in quarantaine moeten. Dat is een operatie waar de Sudanese overheid niet op zit te wachten". De overheid van Khartoum heeft liever dat de bevolking van de krottenwijken vertrekt. Maar deze vluchtelingen van het platteland voelen daar niets voor uit vrees opnieuw ver zeild te raken in de burgeroorlog die in het zuiden woedt. Pagina 5: Race met de klok Een inwoner van Drushap, in het noorden van Sudan leidt zijn „schip in de woestijn" door een enorme waterplas. In hartje Keulen onderhielden de ontvoerders zich met de pers en enkele omstanders. Roesner vond het op een gegeven mo ment toch te link voor hem worden, stapte uit en dreigde met zijn pistool. Naast hem een journalist van een plaatselijke krant, die aanbood de plaats van de gegezeilde meisjes in te nemen. FOTO: AP BONN - In de Bondsrepu- kogelregen dodelijk getroffen. bliek is ernstige kritiek Het is n°g niet bekend of zij oo—r gerezen op de rol van po- c*oor een politiekogel of een journalistenbond is niet erg in- litie en pers in de langdu- 8angsterkogel is geraakt. De genomen met het optreden Hap en hi,=nre tweedf CT^laarster werd evenals de twee gangsters ern stig gewond. De politie wordt vooral verwe ten dat niet eerder is ingegre pen om een einde te maken aan het bloedvergieten. De po litie in andere deelstaten spreekt van een „aanfluiting". Anderzijds zijn er verwijten over de niets ontziende manier rige en bizarre gijzelings affaire die gistermiddag in een bloedbad op de auto weg Keulen-Frankfurt is geëindigd. De gijzeling heeft aan drie mensen het leven gekost. Na de Italiaanse jongen die in de bus door een van de gang sters dodelijk was getroffen en waarop aan de zaak een eind na politieman die bij de ach- is gekomen, tervolging door een autobot- De pers is onder vuur geko- sing om het leven was geko- men omdat enkele journalisten men, werd gisteren een van de de - door de gangsters gebo- vrouwelijke gijzelaars in een den - gelegenheid hebben aan gegrepen voor een direct raaggesprek. Ook de Duitse van de meegesleepte vakbroe ders. De bond liet in een ver klaring waarschuwend weten dat verslaggevers zich nooit „voor de kar van criminelen moeten laten spannen". Uit dat de boulevardpers zich in de ogen van de mensen heeft laten meeslepen en daardoor waarschijnlijk het werk van de politie heeft doorkruist. Pagina 5: Gijzelingsdrama eindigt in bloedbad op Auto bahn Wereldraad roept op tot Shell-boycot HANNOVER De Wereld raad van Kerken heeft zijn driehonderd lidkerken opge roepen zich achter de interna tionale boycot van Shell te scharen in verband met de vestigingen van dit bedrijf in Zuidafrika. De Wereldraad, heeft al eerder opgeroepen tot economische sancties tegen het apartheidsregime, maar het is echter voor het eerst dat een bedrijf met name wordt ge noemd. Volgens de raad, bii wiens lidkerken vierhonderd miljoen mensen zijn aangeslo ten, maakt het apartheidsregi me zich aan een van de „erg ste vormen van staatsterro- risme". Hij riep het blanke bewind tevens op de noodtoe stand op te heffen en alle poli tieke gevangenen in Zuidafri ka vrii te laten. Pag 2: Wereldraad spreekt zich uit over Midden-Oosten WARSCHAU De Poolse minister van arbeid heeft de stakers in vijf kolenmijnen in het zuidwesten van het land en in de havenstad Szczecin met ontslag ge dreigd als zij niet vandaag nog aan het werk gaan. Vol gens de verklaring van minister Ireneusz Sekula be schouwt de regering de stakingen als „onwettig" en als „chantage". In totaal hebben ruim tienduizend mijnwerkers en havenarbei ders het werk neergelegd om officiële erkenning van het verbo den vakverbond Solidariteit af te dwingen. De stakers eisen ver der loonsverhogingen en het weer in dienst nemen van vak- bondsactivitsen die de laan uit zijn gestuurd. De actievoerders kregen gisteren steun van Solidariteit-voorzitter Lech Walesa, die zei dat de stakingen „het enige middel" zijn om de regering tot hervormingen te dwingen. Volgens Walesa is economische situatie in Polen „catastrofaal". De acties begonnen dinsdag in een kolenmijn bij Jastrzebie en sloegen later over naar nog vier mijnen in het zuidwesten bij het land. In de havenstad Szczecin legden ongeveer vijftienhonderd arbeiders het werk neer. Vol- fens een functionaris van het vervoersbedrijf zou een aantal uschauffeurs in de havenstad zich bij de actie hebben aangeslo ten. (ADVERTENTIES) Tijdelijk voor een zeer speciale prijs, de NISSAN MICRA in de aanbieding. AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-894040 GRATIS ELK WOENSDAG DE BIJLAGE BII UW KRANT MET INTORMATIE OVER riLMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE. EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19 00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Schoksgewijze vrijlating gewetens- vervolgden Sovjetunie ANWB lijdt mee met vakantieganger Paspoort- commissie: „Kamer zal nog opkijken" Neo-prof wm Veenstra verslaat V sprintelite 1 Woningnood onder nieuwe 4k studenten groter U dan ooit V Alkemadese ambtenaren tijdelijk naar Ignatiusschool Het Oude Dijkhuys timmert in de Haarlemmermeer aan de weg UVS draait nog niet echt lekker Orlande de Lassus centraal op Festival Oude Muziek Utrecht GEESTELIJK LEVEN OPINIE/WEER/BRIEVEN BINNENLAND ECONOMIE BUITENLAND KERKDIENSTEN SPORT LEIDEN OMGEVING 10 FILM/KUNST RADIO EN TELEVISIE Wat kranten zijn weten de meeste mensen wel, maar wat kranten is, daar staan ze niet zo gauw bij stil. Toch is het heel eenvoudig. Stel u voor: na een heel proces dat begint bij de journalist en ein digt bij de drukkerij, rollen er 's middags tiendui zenden kranten uit de pers. Die worden per expedi tie overal heen gezonden. Ze belanden dan in de brievenbus bij talrijke abonnees. En - dat gebeurt ook - ze worden aan u te koop aangeboden in een kiosk of bij uw sigarenhandelaar. Het gaat dan nog steeds om dé kranten en van hét kranten is nog steeds geen sprake. Dat gebeurt pas als u hem openslaat en aandachtig leest. Want als dan aan u wordt gevraagd wat u dan wel in de Leidse Cou rant hebt zitten doen, dan künt met recht zeggen: „Ik heb wat zitten....kranten". De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Ben Haag.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1