gcldócSoiitcmt Diaconessenhuis valt plan aan voor beddenreductie ALLERLEI(DS) STAD OMGEVING Pamfletten tegen Heerema Te veel saaie toespraken" JUIST MEER BEDDEN NODIG" Provincie blijft bij eigen plan voor waterbedrijven Schrijfmap met calculator DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1988 PAGINA 9 id-raadslid van Leiden Vbermont overleden >EN Het oud-raadslid Johan C. Lambermont is Jag op 85-jarige leeftijd overleden in het verpleegte- Hariënhaven in Warmond. Gisteren had de begrafe- aats op de begraafplaats Rhijnhof in Leiden, eer Lambermont heeft vele maatschappelijke func- n Leiden bekleed. Lange tijd was hij een gewaar- commissaris van de Leidse Courant. Van 1951 tot i hij voorzitter geweest van de afdeling Leiden van lederlands Katholiek Ondernemers Verbond. Van lot 1970 was hij raadslid voor de KVP. Voorts be de hij vele jaren bestuursfuncties bij onder meer de jiging Koninginnedag, Leidse Middenstands Centra- isabeth Ziekenhuis, Raad van Arbeid en het Rijn- Instituut voor Ondernemersonderwijs (RIO). ;r Lambermont werd voor zijn vele activiteiten een keren onderscheiden. In 1962 kreeg hij de pauselij- derscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. In 1975 werd in de orde van Oranje Nassau. Stadsverwarming in Lage Mors LEIDEN Bewoners van de Lage Mors worden aangesloten op de stadsverwarming. Maandag 22 augustus begint het Energiebe drijf Rijnland met het doortrekken van de stadsverwarming naar de Cruquiuslaan. De werkzaamheden du ren in totaal tien da gen. In die periode is het niet mogelijk om het parkeerterrein bij de flat aan de Cru quiuslaan te gebrui ken. Kernsoftware wil haar pand aan de Kanaalweg met 3.500 vierkante meter uitbreiden. FOTO: PR Kernsoftware breidt uit LEIDEN Het computerbedrijf Kernsoftware aan de Kanaalweg 159 gaat uitbreiden. Een nieuw kantoor met een oppervlakte van 3.500 vier kante meter wordt naast het huidige pand gebouwd. Het gebouw zal naar verwachting in juni volgend jaar ge reed zijn. In de nieuwbouw wordt de software- en hardware-divisie, het opleidingsinstituut, de afdeling con sultancy, de technische dienst en het magazijn gehuisvest. De uitbreiding is noodzakelijk vanwege een omzet groei van Kernsoftware van 4 mil joen in 1986 en 10 en 30 miljoen in de volgende jaren. Najaarsprogramma Vereniging van Huisvrouwen LEIDEN De afdeling Leiden van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen heeft haar najaarsprogramma vastgesteld. Dat omvat lezingen, cursussen, excursies en de jaarlijkse kerstviering. Op het lezingenprogramma prijken onderwerpen als Lei- dens Ontzet, metamorfose-massage en de kunstveiling. Andere activiteiten zijn een breng- en koopdag, de sinter klaasviering en een bingo. Er zijn excursies naar het Jan Verwey Natuurcentrum in Noordwijk, kasteel Doorwerth en de kroondomeinen van 't Loo. Het cursuspakket is zeer uiteenlopend en varieert van yoga, conditietraining en bridge tot origami, zelfverdediging en een computer cursus. Daarnaast is er nog een activiteitenprogramma met een boekencirkel, praatgroepen en het ABC-emanci- patieproject. Alle activiteiten hebben plaats in het Ver enigingsgebouw 't Pand, Caeciliastraat 18. Inlichtingen over het programma en de vereninging zijn telefonisch verkrijgbaar via 220467 of 132036. rie. Ge Mig in g lund H !N De af- Rijnland van iicuMllierlandse Ver" heïvVanBelang- raak v den 'n het en Tramwe- ient woensdag ocume ^Jstus haar le- elfverd seizoen. Dan 3n. Afl.jn het NZH-ge- aan de Rijns ul Sch< weg in Lei- ngema >n lezing over ilverkeer rond rdam, lan Ku ,g 20.00 uur, 2,50 gulden, anim fdeiing heeft mo Mo jjet heie sei_ len uitgebreid lag van de afwisselend •zing of film avond, steeds NZH-gebouw 00 uur. Op die in worden zo- ctuele onder- als meer sch getinte za- ehandeld. Zo it'ival. lie bijeenkomst 1 september het tramver- id*» 1938, op 19 rban H r over Zwit- n Buri ïalspoor, op 16 ber over ont- lel p3in8en in de Den Hajop 21 decem- repori ver de Gele - Den Haag- .fJJ^^iaar-Leiden. rste lezing in Lokatop 18 januari, nieupver tramver- >e schuchter het ijze- mriZdo?rdijn- Andere erpen zijn de ie buurttram ibruari), de spoorwegen TGV) (15 de toekomst Nederlands fkeer (19 april). "temonnee tolen IN Uit de cabine van achtwagen die geparkeerd n de Breestraat is gister een portemonnee met ilden gestolen. Het is niet "jk hoe de dader de cabine lengekomen. De bestuur- n de vrachtauto, een 34- man uit Schiedam, is er eker van dat hij deze had ten. Er is een man met haar in de omgeving van [en gezien. LEIDEN Het Diacones senhuis is het niet eens met het voorstel van Gedepu teerde Staten over de ma nier waarop het aantal zie kenhuisbedden in de Leid se regio moet worden ver minderd en herverdeeld. In een reactie aan GS uit de di rectie van het Leidse ziekenhuis haar verbazing over het feit dat de provincie de ziekenhuizen aanmerkelijk meer bedden en specialistenplaatsen wil laten inleveren dan de staatssecreta ris oorspronkelijk had voorge steld. De provincie heeft on langs een concept-voorontwer- plan over de ziekenhuissituatie in de regio Zuid-Holland Noord gepresenteerd. De directie van het Diacones senhuis verwijt de provincie in haar plannen totaal geen reke ning te houden met de huidige samenwerking tussen het Aca demisch ziekenhuis en het Al- phense streekziekenhuis Rij noord. Wel is de directie het eens met het voorstel om de drie algemene ziekenhuizen in de regio nauw samen te laten werken. Volstrekt oneens is zij het echter met het idee om dan het Elisabethziekenhuis en Rij noord te laten fuseren. „Dit leidt tot een ernstige even- wichtsverstoring", aldus direc teur patiëntenzorg M.P. Hen- nink. Overheveling Verder vraagt de directeur zich af welke financiële consequen ties er aan de plannen kleven. De provincie is hieraan in het voorstel geheel voorbijgegaan, vindt hij. Ook is de directeur het niet eens met de reductie van bed den in het Diaconessenhuis om de locatie van een ziekenhuis in de Alphense regio in stand te houden. „Niet dat wij bezwaar willen maken tegen een voor ziening in de Alphense regio, maar wel tegen het feit dat een overheveling hiervoor plaats vindt vanuit het meest westelij ke deel van de regio, dat geen oriëntatie op de Alphense regio heeft". Volgens berekeningen en prog noses van Hennink heeft het Diaconessenhuis in 1990 en 1995 zo'n tien procent meer bedden nodig alsmede een extra specia listenplaats. Hennink stelt GS voor om wan neer Rijnoord en het AZL ook in de toekomst nauw gaan sa menwerken, dat er daarnaast een samenwerkingsverand tus sen het Diaconessenhuis en het Elisabethziekenhuis moet ko men. Het bedden- en specialis tenbestand moet dan gebaseerd zijn op het verzorgingsgebied van deze twee voorzieningen. Als tweede mogelijkheid stelt het Diaconessenhuis een samen werkingsverband voor tussen de drie algemene ziekenhuizen- tegenover het AZL. Ook dan zouden de bedden en het aantal specialisten evenredig verdeeld moeten worden over het aantal potentiële patiënten dat de zie kenhuizen in hun verzorgings gebied hebben. Actievoerders deelden vanochtend in Leiden pamfletten uit aan werknemers van Heerema. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Actievoerders van diverse groeperingen, zoals vakbonden en poli tieke partijen, hebben vanmorgen pamfletten uitgedeeld aan werkne mers van Heerema, die op weg waren naar hun werk in het kantoor aan de Plesmanlaan in Leiden. In het pamflet wordt geprotes teerd tegen de gang van zaken rond het ontslag van de Spaanse afroepkrachten van Heerema. Het eist dat justitie, politie en leger niet worden ingezet om stakingsacties te doorbreken. Het pamflet spreekt van „wil lekeur en uitbuiting" door Heerema en roept op tot pro test tegen de manier waarop Spaanse arbeiders „als oud vuil worden afgedankt". De actievoerders willen dat de arbeidsvoorwaarden voor de afroepkrachten worden verbe terd en dat de toegezegde va kantiedagen alsnog worden uitbetaald. De werknemers van Heerema namen de pamfletten met ge mengde gevoelens in ont vangst, voor zover zij dat niet weigerden. Problemen deden zich daarbij niet voor. Nieuwe acties worden overwogen. Het plan is om over enige tijd en kele Spaanse arbeiders voor een bezoek aan Nederland uit te nodigen en met hen de af loop van het conflict met Heerema te bespreken. eren. p< verschijnt bij deze krant 9 art'es,Sial Wintermode 1988/1989. I gezegd gaat de wintermode l uitzien: tang en wijd, of kort ners: iol Een zeer gevarieerde mode Bar u in deze special kleurrijk over wordt voorgelicht, het modenieuws uit uw eigen eving kunt u in deze full color special terugvinden, irmatie over de adverteer- len in deze special wordt rstrekt door Aernoud Lipp- tn, die bereikbaar is onder toonnummer 071 -122 244 EERSTEJAARS MAKEN KENNIS Sommige studenten namen gisteren in het LAK zelf het potlood ter hand. FOTO: TEJO RINGERS LEIDEN „Er zijn te veel saaie toespraken. Ik, verken liever de gebou wen dan dat ik iets ver neem over de structuur van de universiteit". Dit is de enige kritische noot die Laura Wilson uit Den Haag plaatst bij het veel zijdige programma van de Enige Leidse Commissie Introductie Dagen (El Cid). Samen met ruim tweeduizend eerstejaars studenten neemt de rech- tenstudente-in-spe deze week deel aan deze ken- nismakingsweek voor eer stejaars studenten. Mento ren leiden de nieuwko mers in Leiden rond. Laura Wilson gaf eerlijkheids halve toe dat de saaie redevoe ringen er de oorzaak van zijn geweest dat zij gisterochtend het programma niet heeft ge volgd. Na de toespraken van burgemeester Goekoop en prof. dr Wagenaar, afgelopen maandag in de Hooglandse Kerk, waren de speeches van hoogleraren in het universi teitsgebouw haar wat te veel van het goede. „Ik heb lekker uitgeslapen. En trouwens het was toch veel te mooi weer om naar die toespraken te luiste ren". De Haagse had duidelijk meer interesse in het middagpro gramma. In de gymzaal van de universiteit werden diverse takken van sport gepresen teerd. Bij overzichtelijk opge stelde tafeltjes konden de stu denten informatie verkrijgen over hun favoriete tak van sport, terwijl in de sportzalen demonstraties werden gege ven. „Door korte cursusjes word je hier voorgelicht over judo, badminton, basketbal, enzovoort", aldus Laura Wil son, die gezeten op de tribune toekeek hoe haar lotgenoten zich vermaakten met een potje volleybal. Middels eenzelfde opzet maak te een andere groep studenten kennis met culturele instellin gen in het Leids Academisch Kunstcentrum (LAK). In ver schillende lokalen werden korte introductiebijeenkom sten gehouden, waarbij de eer stejaars zelf potlood of kwast ter hand namen. Overdonderd door het brede aanbod (toneel, dansen, tekenen, schilderen, enzovoort) keken drie studen ten maar eerst het cursusboek- je in. Veel „Het is wel veel hè", was ver volgens de reactie van een van hen. De studente uit Eindho ven die kunstgeschiedenis gaat studeren, kreeg bijval van een van haar studiegenoten. „Er is zo ontzettend veel te doen. Je wordt overstelpt met informa tie. Het nadeel is dat je binnen een week moet beslissen of je je aan wilt melden als lid". Elders in het gebouw lichtte Patrick van Sande een groep schuchtere studenten voor over de cursus fotografie. Voor de zoveelste maal stak hij van wal en deed hij zijn verhaal. „Jullie moeten mij het daarom maar niet kwalijk nemen als ik wat vergeet", was zijn reac tie. Als bewijs hiervoor vergat hij vervolgens aan het eind van zijn verhaal te vertellen waar de eerstejaars zich kon den opgeven. „Voor de rest gaat het per fect", aldus Van Sande. „Het was de bedoeling dat ik in een tijdsbestek van vier uur vier groepen zou voorlichten, maar het gaat er zo lekker infor meel aan toe dat ik nu al zo'n twintig groepen voor mijn neus heb gehad". Zijn indruk van de kersverse studenten is heel positief. Van Sande „Ze zijn heel erg lief". De cursus leider, die zelf in Utrecht bio logie en aardrijkskunde stu deerde, moest toegeven dat de introductieweek in zijn tijd wel anders verliep. „Wij wa ren veel eigenwijzer. De stu denten van nu houden zich veel te veel aan hun groep vast. Zo zie ik studenten die geïnteresseerd zijn in de cur sus fotografie het lokaal voor bijlopen om de groep maar niet uit het oog te verliezen. In onze tijd, en dan spreek ik over 1975, was dat wel anders. Wij zagen onze groepsleden 's nachts om een uur of drie in de kroeg. Bovendien zijn de studenten nu veel carrière-ge- richter". Voor Laura Wilson en haar mede-studenten duurt de in troductieweek nog een dag. Nadat de nieuwkomers van daag zijn beziggehouden met een open dag, wordt de El Cid- week morgen afgesloten met een slotmanifestatie in de Pie terskerk. Daarna kan de stu die een aanvang nemen. PETER VAN DER HULST DEN HAAG Het alter natieve plan voor de drinkwatervoorziening in Zuid-Holland, dat gisteren door vier waterleidingbe drijven onder de naam Klaver-4 is gepresenteerd, heeft niet zonder meer een breder draagvlak dan het Provinciale plan. Weliswaar is dat in een on langs gehouden hoorronde door slechts vier van de 25 wa terbedrijven gesteund, maar die vier leveren samen meer dan de helft van het drinkwa ter in de provincie. De provin cie blijft dan ook bij haar ei gen plan. Dat zegt milieugedeputeerde J. van der Vlist over het Klaver- 4 plan, dat volgens de samen stellers op voorhand steun krijgt van veertien waterlei dingbedrijven. Volgens Van der Vlist zitter er veel punten in het plan die ook in eerdere alternatieve plannen naar voren kwamen. Niettemin zal de Provincie het nieuwe voorstel „serieus be studeren". „Wij zijn het in gro te lijnen met elkaar eens over wat er moet gebeuren op dit gebied. Alleen de manier waarop we die doelen willen bereiken, heeft in verschillen de plannen gestalte gekregen", aldus de gedeputeerde. GS stelden dinsdag het eigen plan vast en dat wordt aanstaande woensdag behandeld in de sta tencommissie. Klaver-4 wil de drinkwater voorziening in Zuid-Holland in handen te geven van vier in plaats van drie bedrijven en wil bovendien dat elk bedrijf de beschikking krijgt over twee van de drie sporten wa ter (duin-, oppervlakte- en grondwater), om het hoofd te kunnen bieden aan eventuele milieurampen. Volgens Van der Vlist moet om dat *op te vangen meer gelet worden op de afstemming van de bedrij ven op elkaar. Op de aantijging van de be drijven dat volgens het Pro vinciale plan maar liefst 28, merendeels gedwongen fusies moeten plaatsvinden en in het eigen plan achttien voorname lijk vrijwillige fusies, zei de gedeputeerde dat vrijwillige fusering aanvankelijk te lang zaam ging en dat de Provincie er druk achter moest zetten. Een ander punt waar de Pro vincie het zeker niet mee eens is, is het feit dat Klaver-4 het beheer van het duinwater over twee bedrijven wil verde len. Voor een integraal beheer zou dan een Beheerslichaam Zuidhollands Duingebied moeten worden ingesteld. De Provincie wil echter het be heer van het Duinwater in handen van één bedrijf. In het andere geval zouden de dui nen teveel worden uitgeput. Moker Het Media-Overleg van Ker ken in Rijnland en de bol lenstreek (MOKER) besteed in haar radio-uitzending van vanavond aandacht aan de opheffing van de Interker kelijke Evangelisatie van Samenwerkende Kerken (IKES). Andere onderwer pen zijn een gesprek met evangelist Wim Hendriks die in de hervormde ge meente van De Kooi/Pniël werkt en de verbouwing van de pastorie van de ka tholieke parochie De Engel in Lisse. De uitzending be gint om 19.00 uur en duurt tot 19.30 uur. Ze is te beluis teren via de FM 105,1 o f via de kabel op FM 88.1. Russisch De dag- en avondscholenge meenschap Boerhaave voor volwassenen gaat in het ko mend schooljaar een avond cursus Russisch houden voor het havo/vwo-certificaat Een voorlichtingsbijeen komst over de cursus wordt maandag 29 augustus van 20.00 tot 21.00 uur gehouden in de Louise de Coligny- scholengemeenschap aan de Kagerstraat 7. In de cursus wordt aandacht besteed aan lezen, luisteren, spreken en literatuur. De lessen voor beginners zijn op maandag avond van kwart over zeven tot kwart voor tien. Deze handige schrijfmap (22 x 16 cm) bevat een hagelwitte blocnote, een calculator op zonne-energie (werkt ook onder kunstlicht), een balpen en een opbergvak. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de schrijfmap en calculator naar. Naam: I I Stuur deze bon in een open envelop postzegel nier nodig - naar ,y,.\ JNZ Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haae V»aW6 i1 tjggi Adres: Postcode/plaats: 1—I £oldóc.<Bountvnt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9