1 EIGEN TEST BLIJFT TOCH DE BESTI Alfa Romeo vernieuwt 33-serie Morgan sterk vooruit met Rover 16-klepper Getuigen straks niet meer verplicht DE KRANT BRENGT DE WERELD BIJU THUIS. Door de knieën en handjes binnenboord Milieudefensie vreest olie particulieren L.I.A.Tut r>v AUTO i£etdóc Commit Binnen niet al te lange tijd zal eindelijk ook in ons land Alfa's nieuwe vlaggeschip, de 164-serie leverbaar zijn. Om de op gaande lijn in de verko pen door te zetten blijft het merk echter voorals nog vooral afhankelijk van de 33 en 75. De eerste spionagefoto's van een compleet nieuwe 33 doen al de ronde, maar de prestatie daarvan zal nog zeker een jaar op zich laten wachten, waarna pas de 75 voor vervanging aan de beurt komt. Eerst doet Alfa het nog met een heringedeelde 33-serie, waarin ook voor ons land de dit voorjaar getoonde injectie versie wordt opgeno men. Deze 1.7 I.E. vervangt de 1,5 Ti met carburateurs. Even als die laatste levert de 1.7, maar dan met brandstofinjec tie en katalysator, een vermo gen van 77 kW/105 pk. De grotere motor beschikt over meer trekkracht, maar dat komt niet tot uiting in hogere prestaties. Wel is de 1.7 I.E. een paar procent zuiniger. De motor is een afleiding van de eerder ingevoerde 1,7 liter krachtbron voor de sportieve Quadrifoglio Verde-variant, die als voorheen over twee dubbele carburateurs blijft be schikken en niet met katalysa tor geleverd wordt. Het bete kent dat nu ook de meest lu xueuze 33-versie (want dat is de 1.7 I.E) hydraulische, zelfs tellende klepstoters heeft. De uitrusting is uitgebreider dan bij de voorgaande 1.5 Ti; be halve elektrisch bediende ra men voorin is voortaan tevens centrale deurvergrendeling standaard. Het heeft wel flin ke gevolgen voor de prijs, die op ƒ31.090,- is vastgesteld, zo'n 2,5 half mille duurder dan de 1,5 Ti en duurder zelfs dan de Quadrifoglio Verde. Het overi ge programma bestaat voort aan uit 1.3-versies met een of twee carburateurs, die een flink stuk goedkoper zijn dan de reeds genoemde 1.7 varian ten. SportWagon Uiterlijk en interieur van alle 33-modellen zijn een ietsje ge wijzigd, maar alleen de kenner zal het opmerken. De voor spoiler kreeg er een extra kunststof randje bij, de dorpels hebben kunststofverbredingen en de grille een bovenrandje dat in de kleur van de carros serie wordt uitgevoerd. De 1,3 liter motoren krijgen dezelfde verbrandingskamervorm als de 1,7, die voor een efficiënte re verbranding zorgt. Men oordeelt hier kennelijk nog steeds dat de 1,8 liter driecilin der turbodiesel-versie niet bij het sportieve imago van Alfa zou passen, dus die versie blijft gereserveerd voor Italië. Wel krijgt de stationcarversie een nieuwe kans. Tot nu toe werd deze Giardinetta alleen gele verd met anderhalve liter-mo tor en vierwielaandrijving, een erg kostbare uitvoering (dik veertig mille) die nauwe lijks aan de man te brengen was. In plaats daarvan komt nu de SportWagon, diezelfde Giardinetta zonder vierwiel aandrijving en met 1,3 S mo- tor. In deze uitvoering komt |i hij op ƒ27.400.-. een heel wat f draaglijker prijs voor deze fraaie (door Pininfarina omge vormde) stationcar. Voor rela tief geringe bedragen kunnen centrale deurvergrendeling en elektrische voorportierramen als extra ingebouwd worden. PETER FOKKER Tot nu toe werd deze Giardi netta alleen geleverd met an derhalve liter-motor en vier wielaandrijving, een erg kost bare uitvoering (dik veertig mil le). In plaats daarvan komt nu de SportWagon, zonder vier wielaandrijving en met 1.3 S motor. In deze uitvoering komt hij op 27.400,-. FOTO: PR Wie van echte open sport wagens houdt, bij voor keur van klassieke Britse makelij, zal belang stellen in het nieuws van Mor gan. Jazeker, dat merk dat nog auto's uit de vroe ge jaren vijftig bouwt. Daarmee wil de eigenzinnige fabriek in Malvern Link ook doorgaan, maar er zal dan toch wel aan de modernste uitlaat gas- en geluidsproduktie-eisen voldaan moeten worden. Nu hoeft dat in principe geen pro bleem te zijn, daar Morgan sinds jaar en dag motoren in koopt van grote Britse mer ken. Zo benutte men tot nu toe de Ford Escort XR3 viercilin- der van 1.6 liter voor de Mor gan Plus 4 en de 3,5 liter Rover-V8 die nog door Land rover gebruikt wordt voor de Plus 8. De Fordmotor moet nu ook wijken voor een Rover- produkt, waarbij het voor Morgan vast een hele gerust stelling zal zijn dat de overna me van Rover door British Ae rospace nu geheel rond is en de toekomst van de motorleve rancier dus verzekerd. Het be tekent, zeker voor het zo ui terst behoudende Morgan, niet minder dan een revolutie. Niet alleen meet de nieuwe Rover motor voor de Plus 4 twee li ter in plaats van 1,6 zoals de Fordmotor, hij heeft ook nog eens vier kleppen per cilinder. De praktische achtergrond is waarschijnlijk dat Morgan met deze moderne krachtbron zon der katalysator aan de Europe se uitlaatgaseisen kan voldoen, en zelfs aan de strenge Zwit serse eisen op het gebied van geluidsproductie. Dat had met de Ford motor ook wellicht ge realiseerd kunnen worden, maar dan ten koste van het vermogen dat toch al niet erg ruim bemeten was voor de zware en niet-gestroomlijnde auto.' De Rover zestienklepper brengt juist aanzienlijk toege nomen prestaties, met 103 kW/140 pk in het vooronder. Genoeg voor een top van 190 km/u en waarlijk sportieve ac celeratie (0-100 km/u in 7,5 se conden). Daarbij is het ding nog zuinig, men belooft ten minste een gemiddeld ver bruik van 1:12. Daarmee bena dert de Morgan Plus 4 ineens aardig de prestaties van de Plus 8, bij een stukken gunsti ger verbruik. En hij blijft be langrijk goedkoper: als twee- Dank zij de Rover 16-klep- per benadert de Morgan Plus 4 ineens aardig de prestaties van de Plus 8, bij een veel zuiniger gebruik. Er moet een samenhangend inzamelsysteem komen voor afge werkte motorolie. Dit schrijft de Vereniging Milieudefensie in een brief aan de overheid en de Bovag. Milieudefensie is bang dat de komende tijd grote hoeveelheden afgewerkte motorolie in de bodem of het riool terecht zullen komen. Aanleiding tot die angst is een advies van de Bovag aan de 7300 aangesloten garagebedrijven om olie van particulieren niet langer bij de af gewerkte olie van de garages zelf te gooien. „Particuliere" olie zou vaak met andere afvalstoffen als koelvloeistof vermengd worden, waardoor de garagehouder extra moet betalen wanneer hij de inhoud van zijn verzameltank naar een inzamelplaats brengt. Een all-road Daihatsu. Er is nog niet veel bekend van dit model met codenaam X180, dat kleiner is dan de Daihatsu Rocky. In Japan gaat-ie Feroza heten, hier misschien ook. FOTO'S: PR kendgemaakt. In Japan gaat-ie Feroza heten, hier misschien ook. De indruk wordt gegeven dat het een all-road voertuig is. om een typering uit Hon da's motorfietsreeks te gebrui ken. Dat is een voertuig dat meer gericht is op het gebruik op de verharde weg dan een off-road, hoewel het toch naast de weg nog aardig uit de voe ten kan. Aangepast dus aan de feitelij ke situatie van de modale 4x4- bezitter, die naar blijkt maar zelden of zelfs nooit echt ge bruik maakt van de terreinca paciteit van zijn auto of motor fiets (maar het stoere uiterlijk zo mooi vindt). Daihatsu zegt tenminste dat de Feroza een sportief model zal zijn met zes- tienkleps 1,6 liter motor en het rijkarakter van een personen auto. Het model moet het gat opvullen tussen de kleine ter reinwagen (lees: Suzuki Samu- 73.975.-. De produktie van de' nieuwe Plus 4 versie is al eni ge tijd geleden begonnen, toch kunnen we het nieuws voor 1989 noemen; als u er nu één bestelt heeft u hem op zijn best volgende zomer. Daihatsu Feroza Dit najaar, tijdens de autoten toonstelling van Birmingham, zal Daihatsu een nieuw soort 4x4-model voorstellen. Er is nog niet veel van dit model met codenaam X180, kleiner dan de Daihatsu Rocky, be- ADVERTENTIE rai) en de volwassen modellen rent voor de Suzuki wordt, wijderen is om er een cahi (waartoe dan de eigen Rocky geen ware vierpersoonsauto van te maken. In Ned C gerekend wordt). Wij zelf hou- dus. Wel een leuk en sportief zou de nieuwe Daihatsu den het er meer op dat de Fe- ding, met een kunststof dakop- volgend jaar verschijnei roza in formaat een concur- bouw die gemakkelijk te ver- PETER FO (^roenen^ (ADVERTENTIE) Maak een proefrit in de vernieuwde Alfa Romeo 33 Vondellaan 45 Leiden. Telefoon 071-769303 Alfa Romeo deale^ OPNIEUW VERDWIJNT BIJ TROUWEN WAT FRANJE DEN HAAG Het past een beetje in de verande rende trouwcultuur. Trou wen wordt steeds minder plechtig: het „aanplak ken" van voorgenomen huwelijken is er niet meer bij en nu lijkt ook het bij na traditionele plaatsen van de handtekeningen door getuigen te gaan ver vallen. „Een echte functie heeft het aanwezig zijn van getuigen bij een hu welijk niet meer. Da's voorbij, in feite kan het gewoon zonder getuigen. Maar juist omwille van de traditie en omdat veel mensen toch nog hechten aan dat plechtige, hoeft de getuige voor ons niet hele maal te wijken". Secretaris W. de Jongh van de Nederlandse Vereniging van Ambtenaren van de Burgerlij ke Stand (NEVABS) heeft het over een „verouderd -insti tuut", dat naaste familieleden of goede vrienden bij een hu welijksvoltrekking op het stadhuis aanwezig zijn en ac tief als getuige optreden. Toch stelt de wet die voorwaarde nog steeds. Een huwelijksakte dient minimaal twee namen en handtekeningen van getui gen te bevatten om geldig te zijn. Er is echter een goede kans dat de regels wat worden ver soepeld en dat alleen nog bruidsparen die daar prijs op stellen getuigen mee kunnen nemen. „De bedoeling van het meenemen van getuigen bij een huwelijk was vroeger dui delijk", zegt De Jongh, „Ach teraf moest via die getuigen het bewijs geleverd kunnen worden dat een huwelijk in derdaad voltrokken was. Van daag de dag is dat overbodig, ik zou niet weten wanneer men voor het laatst via getui gen heeft moeten bewijzen dat twee mensen met elkaar ge huwd waren". We hebben de bewijzen in de vorm van een akte van de burgerlijke stand, bovendien wordt alles opgesla gen en in het bevolkingsregis ter verwerkt. Die getuigen kosten onnodig geld, bezorgen zinloze arbeid", zegt De Jongh, tevens directeur van de Dienst Burgerzaken van de gemeente Den Haag. Staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie kreeg begin dit jaar van de staatscommis sie-Mulder het advies sommige oeroude bepalingen te moder niseren, waaronder de akte van de burgerlijke stand. De Jongh en de meeste leden van de NEVABS erkennen de schaduwkant van een comple te afschaffing van de huwe- lijksgetuigen. Een beetje cere monieel bij het trouwen wordt immers door velen op prijs ge steld. Dat beseft ook prof.mr. W.M. Kleijn, hoogleraar burgerlijk en notarieel recht aan de Rijksuniversiteit Leiden. „Ie dereen die dat wil moet nog gewoon met vier getuigen kunnen aankomen. Maar het wegnemen van de verplich ting is een stroomlijning die ik alleszins toejuich. Ook in het notariaat bestaan al een paar jaar goede ervaringen met het afschaffen van de getuigen- plicht bij het vaststellen van huwelijkse voorwaarden. Bij een notariële akte krijg je im mers een stroom van juridi sche taal over je heen; een ge tuige zal zich achteraf hooguit herinneren dat de betrokke nen getekend hebben, maar waarvoor, dat weet hij niet meer. In het notariaat wordt tegenwoordig bijna alleen nog gebruik gemaakt van getuigen als het om testamenten en soortgelijke zaken gaat. En het werkt prima". Vorige eeuw De wetswijzigingen rond de getuigen bij de notariële akte zijn indertijd door de volks vertegenwoordiging zonder problemen aanvaard; Kleijn verwacht dat dat ook met de nieuwe plannen voor het trou wen-zonder-getuigen het geval zal zijn. Daarmee zal een eind komen aan een verplichting die in de vorige eeuw is ingevoerd. De wetgever heeft toen alle akten van ambtenaren van de bur gerlijke stand tot „authentieke akten" verklaard. Om die een wettig en formeel karakter te geven waren getuigen nóodza- kelijk. „Vroeger zat de notaris nog op de markt. Daar ging je heen om een stuk te laten op maken; omdat de mensen 4 vaak nog analfabeet waren was het heel nuttig er een ge tuige bij te hebben. Die situatie is veranderd en tevens is het gevaar niet meer zo groot dat akten verloren gaan, zoals bij voorbeeld bij de watersnood ramp in Zeeland gebeurde. Als alles weg is dat als bewijs voor een huwelijk dient, is het han dig als je getuigen kunt oproe pen die kunnen verklaren dat het huwelijk is gesloten. Ik zie zo'n ramp niet meer zo gauw gebeuren. Ja, als op een Ne derlandse ambassade in het buitenland een huwelijk wordt geregistreerd en bij een volk soproer de bewijzen daarvan worden gestolen. Ook bij een brand kunnen dergelijke com plicaties optreden", aldus prof. Kleijn. Maar hij wijst er op dat gegevens van de burgerlijke stand op meer dan één plaats staan geregistreerd, zoals bij de belastingdienst. Bodes Dat ook in kringen van ge meente-ambtenaren de roep om vereenvoudiging van de huwelijksakte wordt gehoord, heeft te maken met het stre ven naar efficiency. Ambtena- Het meenemen van getuigen voor een huwelijkssluiting is straks wellicht niet meer verplicht de mogelijkheid moet blijven bestaan. FOTO: CEES VI j ren dienen nu nog alle gege vens van de getuigen over te nemen op de huwelijksakte. Komen er andere getuigen, dan moeten de gegevens weer worden veranderd. Sommige getuigen komen zelfs helemaal niet opdagen, wat meestal nog een grotere chaos tot gevolg heeft. De Jongh: „Het komt steeds vaker voor dat gemeen te-ambtenaren als getuige fun geren, sommige bodes op het stadhuis zijn al bij duizenden huwelijken getuige geweest. Omdat het nou eenmaal moet, 't is een paskwil, niet meer van deze tijd, overbodig. Het bruidspaar dat 's morgens sa men op de bus stapt naar het stadhuis om de formaliteiten even af te ronden zal er geen behoefte aan hebben". Zo wordt steeds meer huwe lijksfranje weggeknipt. De ge beurtenissen in de trouwzaal worden soberder. Meer en meer bruidsparen geven te kennen geen behoefte te heb ben aan het praatje van de ambtenaar, een wens die vol gens De Jongh door de meeste ambtenaren „in dank" wordt genoteerd. Prof. Kleijn: „Het schri van een kille huweliji monie? Onzin. Iederei. dat wil mag toch stra' getuigen meenemen? Ni hoeft het sentimentele te missen". Volgens De Jongh hot ook geen vrees te bestal over enkele decennia vi huwelijk niets meer o i „Het aantal huwelijken weer toe, dus wat dat zie ik het niet somber i ARJEN VAN DEI De poging van vlieginstruc- teur Henk Brink om een hete-luchtballon op te laten stijgen met vijftig mensen aan boord, is geslaagd. Gis teravond maakte de Nashua Number One een tochtje van een kwartier en landde zon der problemen. Hiermee ver dienen Brink en de ballon een vermelding in het Gui- ness Book of Worldrecords. De weersomstandigheden voor de tocht waren na maanden wachten gister avond eindelijk gunstig. Na een laatste geslaagde proef vlucht 's morgens met 25 mensen, kreeg de organisa tie van de recordpoging toe stemming van Rijkslucht vaartdienst om het dan maar eens te proberen. De passagiers, die bijna alle maal al ruim een jaar wis ten dat ze mee mochten bij het groene licht van de Rijksluchtvaartdienst, wer den inderhaast opgetrom meld. LELYSTAD „Nee echt, ik ben niet zenuwachtig', zegt Marionne Dubbeld voor het vertrek. Ze is een onderdeeltje van de le vende ballast doordat ze ruim een jaar geleden een kaartje instuurde naar het programma „De eerste de beste' waarna ze werd in geloot. Ze zegt het hele gebeuren geweldig te vin den. „Ik zie wel wat er gaat gebeuren'. En als de ballon nou eens door de zuidoostwind in Noord- Holland terecht komt? „Geen probleem', lacht ze. „Dan ben ik vlak bij huis". Algemeen directeur Carl Tho mas van sponsor Nashua vind het allemaal wel een beetje spannend. Een record-poging die twee jaar voorbereiding heeft gekost, en waarbij ook nog eens vijftig mensen het ri sico lopen niet helemaal onbe schadigd naar huis te gaan, tja. Daarbij is het nog helemaal niet zeker of het immense ge vaarte (totale hoogte ruim 46 meter, inhoud 24 miljoen liter lucht) wel van de grond zal komen. „Maar toch, het is fan tastisch. Voor ons is dit soort een bekroning". Enthousiast volgt hij de verrichtingen rond de half-opgeblazen ballon. Gaat zelf overigens niet mee de lucht in. Een tikkeltje spij tig op zijn buik kloppend: „Ik zit niet onder de limiet van ze ventig kilo". De wat lichtere passagiers be staan, naast de vijfkoppige be manning onder leiding van re cord-vreter Henk Brink, uit de Eerste-de-beste-inzenders, za kenrelaties van Nashua en personeelsleden van het be drijf. Voor het vertrek krijgt iedereen nog instructies. „Dus denk eraan, bij het fluitsignaal houdt iedereen z'n mond zodat de bemanning elkaar kan ver staan. Voelt iemand zich niet goed, meldt dat eerst bij ons en ga dan zitten, eventueel met het hoofd tussen de knieën. En bij de landing: handgrepen vasthouden, door de knieën zakken en handjes binnen boord, begrepen?". Een in stemmend gemompel. De lucht in Dan is het zover. Het is juist acht uur geweest, de ballon is vol met hete lucht en er waait een zacht briesje. Alles klaar om de vijftig ongeduldige mensen in de uit twee verdie pingen bestaande mand te la ten klimmen. Zwijgend worden de manden bestormd. Hup, over de rood-fluwelen rand. Schouder tegen schouder blikken de 45 vrijwilligers licht uitdagend in de ogen van de achterblijvers. Er wordt iets gemompeld over „sardientjes in blik" en „hoezo kniebuigin gen?" Weer even wachten. Dan maar naar de vijf kleine re ballons kijken die de Nas hua Number One zullen bege leiden. Nog tamelijk onverwacht, schijnbaar moeiteloos, komt het gevaarte los van de grond. Gejuich, en wuiven naar de achterblijvers. Langzaam stijgt de ballon enkele meters, van luchtziekte heeft niemand last. En zelfs aardappelvelden zijn interessant wanneer je ze en kele meters pal beneden je ziet. Flevoland hééft iets van uit de lucht. „Hebben jullie nou het gevoel dat we een re cord breken", vraagt een rood harige vrouw onverwacht. Dat heeft niemand. „Maar wel een persoonlijk record", zegt er eentje. Na een kwartiertje lijkt de reuze-ballon weer te gaan da len. Een collectieve - teleurge stelde - zucht wanneer dat in derdaad het geval blijkt. Maar een landing is ook spannend, en een pasgemaaid maisveld is al in zicht. Bovendien is de eerder vertrokken ballonvaar der met z'n éénmansballon precies op dat veld geland en de Nashua glijdt recht op hem af. „Theo, ga weg!", roept een bemanningslid. „Theo, ga weg!", gillen negenenveertig anderen. Waarna accuut ge probeerd wordt een kniebui ging te maken. Gelukkig stui tert de mand enkele tientallen meters voor de slappe ballon op de grond. Bonst/zweeft nog wat door, maar van gevaar is geen sprake meer. Champagne De karavaan met volgauto's heeft de grote ballon binnen de kortste keren bereikt. Champagne wordt aangedra gen, iedereen krijgt een slokje. De kersverse ballonvaarders giechelen, ze mogen de mand niet uit omdat de ballon an ders weer de lucht zou ingaan. Een paar minuten later wordt de tweedelige mand langzaam op z'n kant gelegd. Even lang zaam vallen de passagie elkaar heen. Er wordt j terd, gesteund en gei „Die landing was het ml zegt passagier Hans M wanneer hij weer vaste onder zijn voeten heeft ELLIS WIE!

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6