Ziekte Nelson Mandela bezorgt blank Zuidafrika de zenuwen O O 0 O O O O O Zia UI Haq was familiemens en arrogant heerser fl regering noemt en „chantage" m, JITENLAND CeidócQotnatit DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1988 PAGINA 5 Parijs wacht elke nacht op ongrijpbare spookvlieger (Van onze correspondent) PARIJS Het lucht ruim boven de Franse hoofdstad Parijs is streng verboden ge bied voor sportvlie gers. Maar een myste rieuze piloot lapt al twee weken lang alle regels aan zijn laars. Keer op keer ver schijnt hij 's nachts met zijn kleine, razend snelle toestel boven de Parijse straten. Na en kele rondjes gaat hij er weer even snel van door, de helikopters van de Parijse politie ver achter zich latend. De „Zwarte Baron", zoals de spookvlieger inmid dels wordt genoemd, heeft de afgelopen twee weken tenminste zeven maal laag over de Franse hoofdstad gevlogen. Hij nadert de stad onder de radar van de vele omlig gende vliegvelden door, zodat hij pas wordt opge merkt als hij zijn rondjes draait De eerste keer bleef hij niet minder dan twee en een half uur in de lucht. Iedereen dacht toen aan een eenmalige vertoning. Maar een paar dagen la ter deed hij het opnieuw: een rondje rond de Eif- feltoren, een „inspectie- vlucht" over het spoor wegstation Montparnasse om doodkalm te verdwij nen tussen de hoge flat gebouwen van de rand steden door. Straaljagers De grote sport in Parijs is nu 's avonds en 's nachts de lucht af te turen in de hoop met eigen ogen de spookvlieger te kunnen zien, die de luchtmacht en politie zoveel loeren draait. Hij maakt duide lijk dat de Parijse lucht verdediging allesbehalve waterdicht is en dat terwijl de Fransen zich indertijd zo vrolijk maakten over de manier waarop de Duitser Mat- hias Rust de Russische luchtverdediging voor schut zette. De geïrriteerde minister van binnenlandse zaken, Pierre Joxe, besloot kort geleden dat het nu maar eens afgelopen moest zijn. Hij zette behalve de helikopters van de politie twee Mirage-straaljagers en driehonderd gendar mes in. Zij werden gepos teerd op de hoogste pun ten van de stad en moeten bij het minste of geringste alarm slaan en in elk geval het toestel identificeren. Maar de „Zwarte Baron" ver scheen opnieuw, draaide zijn rondjes en ver dween, zonder dat hij kon worden onderschept. Een controle van alle vliegvelden en landings strips in een straal van honderd kilometer rond Parijs, leverde niets op. Agenten legden overal hun handen op motoren van vliegtuigjes, maar er was er niet een warm. Edelman De grote vraag blijft dus wie de spookvlieger is. De verdenking ging aan vankelijk uit naar drie piloten die de afgelopen jaren al meer illegaal bo ven Parijs hebben ge stunt. Maar zij zijn on schuldig. Inmiddels doen de meest wilde verhalen de ronde. Zo zou het om een groot modeltoestel gaan, dat op afstand wordt bediend. Volgens het Engelse dagblad To day is de piloot een 35-ja- rige steenrijke Franse edelman, die er een hele verzameling vliegtuigen op na houdt, keurig ver borgen op zijn landgoed ergens ten zuiden van Parijs. Het blad laat hem zelfs aan het woord. De „graaf van Guillaume" zou zijn werkterrein bin nenkort naar Londen willen verplaatsen. Minister Joxe, nu echt zenuwachtig, heeft de vlieger inmiddels „een potentiële misdadiger" genoemd wegens het ge vaar dat hij oplevert voor de Parijse bevolking. Maar die Parijzenaars la chen voorlopig om de on macht van de autoritei ten en wachten elke nacht op de komst van de mysterieuze vlieger. Hoofdredacteur Neil Jacob- sohn van het financiële dag blad Business Day in Johan nesburg zei het gisteren een „geweldig beangstigend idee te vinden, als Mandela in gevan genschap zou overlijden. De risico's Mandela vast te hou den zijn vele malen groter dan hem vrij te laten. Zijn sterven zou een enorme geweldsuit barsting in Zuidafrika tot ge volg hebben en ook in de rest van de wereld. De internatio nale sancties, onder meer door de Verenigde Staten, zullen zeker worden verscherpt. En ook Groot-Brittannië en West- Duitsland, die nu nog de boot afhouden zullen in dat geval maatregelen nemen". Afzweren geweld In feite is de regering-Botha Nelson Mandela al jarenlang liever kwijt dan rijk. Zeker vier maal is hem vrijlating aangeboden in ruil voor het afzweren van geweld, maar Mandela ging daar niet mee akkoord. En vrijlating zonder voorwaarden vooraf lijkt de Nasionale Partij (NP) van pre sident Botha, de meerderheid spartij, vooralsnog te ver te gaan. De Conservatieve Partij, de af gesplitste rechtervleugel van de NP, wil daarentegen van geen vrijlating horen. Zij vreest het herrijzen van „een slapende draak" of nog erger „een veelkoppige, communis tisch monster' Hoofdredacteur Jacobsohn wijst nog op de rol van de lo kale verkiezingen, die op 6 ok tober in Zuidafrika worden gehouden. Vrijlating van Man dela voor die tijd zou de Nasio nale Partij waarschijnlijk nog meer stemmen gaan kosten aan de Conservatieve Partij. Jacobsohn: „De verkiezingen zijn een belangrijke factor. Maar de risico's, die Botha mo menteel loopt, zijn nog veel groter. Als je zag hoe Mande- la's verjaardag op 18 juli uit liep op een internationale hap pening van demonstraties en manifestaties; wat zou er dan gebeuren als Mandela sterft JOOS PERSOON ISLAMABAD De presi dent van Pakistan, gene raal Zia Ul-Haq die giste ren op 64-jarige leeftijd bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam, heeft het land na een staatsgreep elf jaar lang met ijzeren islamitische vuist gere geerd. Zia gold als een fervent bond genoot van de Verenigde Sta ten. Hij steunde de Afghaanse opstandelingen tegen de rege ring in Kabul en was gebrand op een krachtig militair appa raat met het oog op de gespan nen verhouding met het buur land India. Anders dan andere dictators was hij geen cultus-figuur die zijn portretten overal liet op hangen en zijn persoon graag verheerlijkt zag. Hij blijkt zelfs nooit een officiële biografie te hebben laten publiceren. Volgens een naaste medewer ker was Zia's grote passie de islam. Sinds hij in juli 1979 aan de macht kwam, heeft de Pa kistaanse samenleving zeer nadrukkelijk een islamitisch stempel gekregen. Zo stelde hij de islamitische wetgeving in. Overigens was Zia ook het eerste Pakistaanse staatshoofd dat het Urdu, de landstaal, in het openbaar voerde. Een westerse diplomaat be schreef Pakistans sterke man onlangs als een paradoxaal dictator. Onder zijn leiding werden de grondwet opge schort, de burgerrechten ont kracht, politieke activiteiten verboden en perscensuur inge steld en kreeg het fenomeen massa-arrestatie duidelijk in houd. Toch leken de meeste Pakistanen niet voortdurend in angst te leven te worden opgepakt. Door mensen uit zijn eigen kring werd hij omschreven als een warme, vriendelijke per soonlijkheid en een echte fa milieman. Vooral zijn ernstig gehandicapte dochter Zain was zijn oogappel. Op buitenlandse reizen en bij openbare gele genheden was zij, evenals haar moeder Shafiq, veelal aan de zijde van Zia te vinden. Arrogantie Zia was innerlijk en uiterlijk een eenvoudig en diep-gelovig man, die grote kracht uit zijn geloof leek te putten. Hij gold als een werkpaard, die dagen maakte van zo'n achttien uur. Het presidentieel paleis van zijn voorganger Zulfikar Ali Bhutto, liet hij ongebruikt. Hij gaf de voorkeur aan een een voudiger onderkomen. Ondanks zijn door velen ge roemde eenvoud en medele ven met de man in de straat wekte hij naar buiten de in druk van arrogantie. Meer dan eens heeft hij gezegd zich niet te verbeelden dat hij het volk vertegenwoordigde. Eerder deze maand zei hij in een interview zichzelf te be schouwen als „een terughou dend heerser". Hij voegde daaraan toe: „Ik ben niet ie mand die zich vol walging af keert en opgeeft. Ik ben vast besloten aan te blijven totdat ik alle problemen waar ons land nog steeds mee te kam pen heeft heb opgelost." Zia werd op 12 augustus 1924 geboren in Jallunder, in de huidige Indiase deelstaat Pun jab. Onder invloed van zijn streng gelovige vader ontwik kelde hij zich eveneens tot een fervent moslim. Hij bezocht St. Stephen's College in New Del hi en na de Tweede Wereld oorlog vervolgde hij zijn mili taire opleiding in Fort Knox en Fort Leavenworth in de Verenigde Staten. Betrouwbaar Tussen 1968 en 1975 klom hij in rang op van kolonel tot lui tenant-generaal en werd aan gesteld als legerstafchef. De ironie wil dat Bhutto uitgere kend Zia als legerstafchef had aangewezen omdat hij hem veruit de betrouwbaarste offi cier vond. Ruim een jaar later bleken de feiten geheel an ders. Op 5 juli 1977 greep Zia de macht en liet hij Bhutto en de rest van diens regering ar resteren. Na een proces werd Bhutto opgehangen. Zia werd als leider van Pakis tan geholpen door de geopoli tieke omstandigheden. De in vasie van Sovjet-troepen in het buurland Afghanistan in 1979 leidde tot meer hulp van het Westen, met name van de Verenigde Staten. Begin jaren '80 volgden enkele jaren van extreem goede oogsten die eveneens meer financiële arm slag opleverden. De laatste tijd werd de druk van de binnenlandse oppositie echter steeds groter. Het dui delijkst blijkt dit ih Karachi, de grootste en belangrijkste stad, waar vorig jaar honder den mensen tijdens etnische twisten zijn omgekomen. Op positie tegen het islamiserings- beleid van Zia ul-Haq heeft steeds bestaan. Intellectuelen, geëmancipeerde vrouwen en welgestelden hebben herhaal delijk hun afkeer van de pre sident betuigd. Drijvende kracht achter deze oppositie is 34-jarige Benazir Bhutto, doch ter van wijlen premier Bhutto. Niet verwonderlijk dat zij gis teravond verheugd reageerde op het omkomen van haar po litieke rivaal. Zij is evenwel nog ver verwijderd van het overqemen van de macht. tllars spoelen n op strand 5TERLY De Amerika- zijn gewend dat op New- jse stranden allerlei afval poelt, zoais onlangs nog isch afval van ziekenhui- Maar wat nu op het id van Westerly in de i Rhode Island is aange- ld, is andere koek: geldige «■biljetten van verschillen- ivaarden. Volgens strand- iten stroomden de laatste n schatzoekers naar het id en vonden ongeveer end dollar. Vermoedelijk >t geld afkomstig van een ukte transactie in drugs. Roemenië houdt deur VN dicht GENEVE Roemenië weigert twee afgevaardigden van de Verenigde Na ties te ontvangen, die contact willen leggen met een Roemeense hoogle raar. Professor Dumitru Mazilu zou aan de VN in Genève een rapport overleggen over de situatie van de mensenrechten in zijn land, maar is niet komen opdagen. Volgens Jan Martenson, VN-functionaris voor de mensenrechten, beschouwt Roemenië de komst van VN-afgevaardigden als een ongewenste bemoeienis met zijn binnenlandse aangelegenheden. Vol gens Bukarest is de professor ziek; de VN beschouwen hem als vermist. Gemeente schorst tandeloze sergeant ST. LAMBERT In St. Lambert, een buurgemeente van Montreal in de Ca nadese provincie Québec, is een serge ant van de politie geschorst omdat hij weigert op zijn werk een gebit te dra gen. Hij heeft zijn eigen tanden bij een auto-ongeluk verloren. Eric Sharp, de burgemeester van St. Lambert zei dat de burgerij had geklaagd over de aan blik die de 52-jarige surveillerende Jean Fortin zonder tanden bood. Een woordvoerder van de politiebond zegt dat Fortin pijn heeft als hij zijn valse tanden in heeft. Een provinciaal scheidsrechter zal een oordeel komen vellen. Verwijderen boeken MOSKOU De Sovjet-autoritei- ten hebben geen bevel gegeven de oude werken van onder anderen wijlen partijleider Breznjev en partij-ideoloog Soeslov uit de bi bliotheken te verwijderen. Wel zou zijn „aangeraden de boeken weg te halen, omdat veel biblio theken met ruimtegebrek hebben te kampen. Dat zei gisteren Leonid Bely. hoofd van het culturele overheidsbureau in de Krim naar aanleiding van een ingezonden brief in de regeringskrant Izvestia. De brief zou zijn geschreven door een bibliothecaresse uit de Oekraï ne, maar Bely zei dat niemand van die naam bekend was. De vrouw had geschreven van hogerhand opdracht te hebben gekregen de Brezjnev was advies boeken van in ongenade gevallen functionarissen van de planken te verwijderen. Volgens Bely liggen geen politieke motieven ten grondslag aan de aanbeveling. Gennady Gerasimov, de woord voerder van het Sovjet-ministerie va^ buitenlandse zaken, verklaar de eerder al verbaasd te zijn over de brief en niets te weten van de maatregel. Volgens Gerasimov was er sprake van „een plaatselijk ini tiatief" van functionarissen „die meer doen dan nodig is" om het land op het juiste pad te brengen. In het beleid van glasnost van Sovjet-leider Gorbatsjov wordt juist veel nadruk gelegd op het op vullen van de „witte plekken" in de geschiedenis van de Sovjetunie. Demonstratie bij graf Rudolf Hess WUNSIEDEL In de omgeving van Wunsiedel in Beieren waar de voor malige plaatsvervanger van Hitier, Rudolf Hess ligt begraven, heeft de po litie gisteren achttien rechts-extremis- tische jongeren aangehouden, onder wie veertien Italianen en een Ier. De politie had een samenscholingsverbod van vijf dagen afgekondigd om beto gingen van rechtse figuren te verhin deren. Het was gisteren een jaar gele den dat Hess op 93-jarige leeftijd in de Spandau-gevangenis overleed. Sommi ge betogers hadden volgens de politie nationaal-socialistische symbolen bij zich. drommen samen bij het hek van de belegerde July- waar duizenden kompels het werk hebben neerge- De Pool- hebben gis- hun veroordeling over een golf van stakin- In een verklaring de partijleiding „chantage" zij dat de het hervormings- (ADVERTENTIE) Zaterdag 20 augustus lerschijnt bij deze krant de Her et al naga- u een special Cursussen 1 e dus an de en en i We- iet el- r de örmatie over de adverteer- Ko- De valt rmijn e ar- doen? len, is an de i krij- beeld iardig aloers ..Veel mini- zou- enkel maar ange- voor- elsma vraag pelijk ngen. estrij- neent eerste i :ie over de ad heden in dezt graag verstri Lippmann, bi tder tel.nr. 071 - 122 244. gelijkheden in deze special Drdt u graag verstrekt door noud Lippmann, bereikbaar programma zullen vertra gen. De stakingen, die dinsdag in een kolenmijn in Jastrzebie in het zuidwesten van Polen be gonnen, breidden zich uit naar de havenstad Szczecin aan de Oostzeekust. Volgens haven functionarissen heeft een groot aantal van de zesduizend ha venarbeiders in Szczecin het werk neergelegd. Evenals de stakers in de „Manifest Lipow- cy"-kolenmijn in Jastrzebie ei sen zij de erkenning van het verboden vakverbond Solida riteit. Volgens activisten van Solida-^ riteit zijn de acties gisteren naar nog twee mijnen in het zuidwesten van Polen overge slagen. In de Morcinek-kolen- mijn in het dorpje Kaczyce bij de grens met Tsjechoslowakije legden zo'n duizend arbeiders het werk neer uit solidariteit met de drieduizend stakers in Jastrzebie. Later op de dag sloot een onbekend aantal ar beiders in de „Andaluzja"-mijn in het zuidwesten van Polen zich bij de actie aan. Behalve erkenning van Soli dariteit eisen de stakers ook loonsverhogingen en het weer in dienst nemen van collega's die wegens vakbondsactiteiten zijn ontslagen. Het officiële Poolse nieuws agentschap PAP méldde dat het regerende Politburo, dat de situatie gisteren besprak vastbesloten is de rust te hand haven. „Een terugkeer naar de anarchie zal niet worden geto lereerd", zo citeerde PAP uit de verklaring van het Politbu ro. In de verklaring waar schuwde de partijleiding ver der dat de stakingen de econo mische problemen verergeren en de hervormingen mogelijk vertragen. De directie van de „Manifest Lipowcy"-mijn heeft de sta king illegaal verklaard en de politie heeft de mijn afgegren deld van de buitenwereld. Volgens de mijnwerkers lie pen de onderhandelingen met de directie gisteren na drie uur vast toen de bedrijfsleiding hun verzoek twee adviseurs van Solidariteit toe te laten, afwees. De directie heeft laten weten bereid te zijn op een aantal eisen in te gaan, maar de inhoud van de voorstellen van de directie is niet bekend. DEN HAAG President P.W. Botha van Zuidafri ka heeft Nelson Mandela gisteren „spoedig beter schap" gewenst. „Wij zijn nog meer bezorgd en wensen de heer Mandela een spoedig herstel toe", schreef Botha in de brief aan de activist dominee Frank Chikane. Ook mi nister van justitie Kobie Coetzee verklaarde „zeer bezorgd" te zijn over Man- dela's fysieke toestand. „En daar heeft hij alle reden toe", vult een journaliste uit Kaapstad tijdens een telefoon gesprek daar spottend aan toe. „Het zou best kunnen zijn dat de heren er vannacht van wakker liggen". Volgens haar maakt Coetzee zich niet om persoonlijke redenen druk over Mandela. Maar als hij zou komen te overlijden, zou dat de regering voor enorme pro blemen plaatsen. De dood-in- gevangenschap zal van de zwarte leider een nog groter martelaar maken dan hij nu reeds is; zonder twijfel zou de zwarte bevolking massaal in opstand komen. „Het overlij den van Mandela staat gelijk aan het overhalen van de trekker", aldus de zegsvrouw. ANC-leider Nelson Mandela zit sinds 1962 een levenslange gevangenisstraf uit wegens hoogverraad. Schrikbeeld Voor Kumar Sanjay, de verte genwoordiger van het Afri kaans Nationaal Congres (ANC) in Nederland, vormt een eventueel overlijden van Mandela een schrikbeeld. „Dat, eehh. dat kan toch niet. Ehh. dat is niet voor te stellen. Het zou verschrikke lijk zijn". Dan barst hij uit: „De hele wereld zou verant woordelijk zijn. Niet alleen de regering in Zuidafrika, maar alle regeringen van landen die goede contacten onderhouden met Zuidafrika; Groot-Brittan nië, maar ook Nederland met z'n KLM en z'n Shell". Gevraagd of de zeventigjarige Mandela na al die jaren gevan genschap nog wel in staat zou zijn voorop te gaan in de strijd tegen apartheid, antwoordt Sanjay zonder meer „ja". „Die man is zo'n symbolische fi guur; zelfs zijn vijanden res pecteren hem. De blanken, maar ook Zoeloe-leider Buthe- lezi, die niets wil weten van het ANC, pleit al jaren voor vrijlating van Mandela. Hij kan immers een dialoog op gang brengen". Mandela is blijkens de laatste berichten uit het ziekenhuis overigens aan de beterende hand. Toch heeft de spoedop name van de zwarte nationa list opnieuw een reeks oproe pen tot zijn vrijlating tot ge volg gehad. En die oproepen komen niet alleen vanuit de zwarte of de blank liberale hoek. Ook in een uitgave van de Zuidafrikaanse Nederduitse Hervormde Kerk „Woord en Daad" werd geschreven dat „het nu tijd is" Mandela te la ten gaan. Toevalligerwijs werd deze oproep gedaan, nog voor dat vrijdag bekend werd dat de ANC-er ziek was. Zand zakken houden Nijlwater tegen Twee man nen passeren elkaar op de muur van zandzakken die het eiland Tuti in de Blauwe Nijl moet be schermen te gen het was sende water. Het eilandje, dat gezien zijn ligging een vrucht baar tuin bouwgebied is, is nu ge deeltelijk on der water ko men te staan, maar- het peil in de Nijl stijgt nog steeds. Ook andere delen van Sudan worden nog met overstro ming be dreigd. De hoofdstad Khartoum staat vrijwel geheel onder water. FOTO: AP Zware aanval verzet op Sovjet-troepen ISLAMABAD Afghaanse rebellen hebben gezegd dat bij een aanval op het garnizoen Khalagay en een munitiedepot in het noorden van Afghanis tan enkele honderden Sovjet soldaten zijn gedood. Het mu nitiedepot, het grootste in het land, zou zwaar zijn bescha digd. Drie verzetsbewegingen hebben inmiddels de aanval op Khalagay opgeëist. Zij spraken elkaar tegen over het tijdstip van de aanval, die zou zijn ge beurd tussen 12 en 16 augus tus. De Russische ambassade in Islamabad verklaarde niets te weten van de gebeurtenissen bij Khalagay. Het depot in Khalagay voorziet de legerba- ses in heel Afghanistan van wapens en munitie. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer zeeman en.... afkomstig van de vloot van Peer! De ongelukkige heeft in een gevecht een been verloren en Peer heeft hem toen maar aan land laten zetten, want wat heeft hij aan een matroos met een houten beenEn waar bevinden de schepen van de Schuymer zich nu?" vraagt Robert Janszoon hem, terwijl de uit gehongerde matroos zich in zijn hut te goed doet aan een flinke maaltijd. „Dat weet ik niet, seigneur", antwoordt de man, „maar ze koersten pal Noord...." eskader kiest na enkele weken weer zee, bereikt na een reis de Stille Zuidzee en zet koers naar de Chileense esP®cn'^Er wordt scherp uitgekeken, want elke dag kan nu de vloot de Schuymer in 't zicht komen. Er valt echter geen zeil tot plotseling de uitkijk een schreeuw geeft. Daar a mtc" vlak onder de kust, een cano met een man'. Met brede probeert hij de aandacht te trekken en dat gelukt ook. Janszoon neemt hem aan boord; het is een blanke, een

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5