CRI kan binnen twee dagen vals KEP-paspoort maken Republikeinse droom is aan New Orleans voorbij gegaan Niet uitbetalen ontslagen Spanjaarden aanvechtbaar" uit de weekbladen! HP ELSEVIER A0ENE RïNNENLAND /buitenland ftzubeSomont Israel hekelt Amnesty na publikatie van rapport NIET ALLE TWIJFELS WEGGENOMEN Nederland boos op Bonn over kalveren Studeren is niet meer wat het geweest is DE TIJD DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1988 PAGINA Fikse straf geëist tegen Moszkowicz ROERMOND De voormalige advocaat mr. B. Moszkowicz (35), stond gisteren in hoger beroep terecht voor de Roermondse rechtbank voor een reeks van verkeers overtredingen. Al eerder werd hij door de zelfde rechtbank berecht en veroordeeld voor verkeersdelicten, gepleegd in en om zijn vroegere woonplaats Herkenbosch. Hem werden vooral parkeerovertredingen ten laste gelegd en verder nog het negeren van stopverboden, eenrichtingaanduidin- gen en voorrangsregels en bovendien het twee keer geconstateerde rijden met een niet-verzekerde auto. Geëist is een forse boete van meer dan 2000 gulden, alsmede ontzegging van de rijbevoegdheid van zes maaden waarvan drie voorwaardelijk. Vol gende week doet de rechtbank uitspraak. Eerste afgestudeerden in sociale zekerheid TILBURG Drie studenten van de experimentele studierichting sociale zekerheidswetenschap aan de Katho lieke Universiteit Brabant studeren morgen af. Deze studie, uniek in Eu ropa, is op proef tot 1990. Daarna be sluit het ministerie van onderwijs en wetenschappen of het de financiering doorzet. De studierichting leidt stu denten op tot sociale zekerheidsdes kundigen die op een breed terrein in zetbaar zijn. Ze kunnen aan de slag bij instellingen in de sociale zeker heid, zoals een bedrijfsvereniging of het GAK, of bij adviesorganen zoals de Sociale Verzekeringsraad of het Centraal Planbureau. Twee van de drie zijn inmiddels verzekerd van een baan. Geen straf voor falende verpleegsters MIDDELBURG De hoofdofficier van justitie in Middelburg, mr. J.M. Huygen, zal geen strafvervolging instellen tegen twee verpleegkundigen van de zwakzinnigenin richting Vijvervreugd in Middelburg. De twee hadden op 25 juni een 41-jarige zwaar lichamelijk en geestelijk gehandicapte man in bad gedaan om hem wat te kalmeren. Tijdens korte afwezigheid van de verpleeg kundigen is hij verdronken. Volgens Huy gen heeft het onderzoek uitgewezen dat de twee verpleegkundigen met de beste bedoe lingen hebben gehandeld toen zij de man in bad deden. Zij hadden hem niet alleen mo gen laten, dat is wel duidelijk. Maar uit het onderzoek is niet vast komen staan dat er duidelijk onverantwoord of roekeloos is ge handeld. Papegaai heeft laatste woord TAFFS WELLS Walter, een Engels en Welsh sprekende pape gaai in Taffs Wells in Wales, heeft zijn laatste woord in huize Budd gesproken. Brian en Julia Budd bieden Walter te koop aan, want hij praat hen de oren van het hoofd. Zij kunnen vooral zijn favoriete zin uit het kinderliedje ,,Baa, Baa Black Sheep" (in het Welsh) niet meer horen. De Budds vragen ruim vijfduizend gulden voor Walter In Notting ham biedt een postbesteller een paar huispythons te koop aan die Rambo en Rocky heten. Mathers is niet al te ruim behuist en moest kiezen tussen de slangen en zijn zes kinderen. Twaalf doden na ongeluk granaat SAN SALVADOR Een dronken soldaat in El Salva dor heeft dinsdagavond een handgranaat laten explode ren bij een begrafenis. Hijzelf en twaalf burgers werden ge dood. Er vielen twintig gewonden. Het incident gebeurde in Santiago de Maria, 117 kilo meter ten oosten van de hoofdstad San Salvador. De granaat ontplofte in een woonhuis, waar een doden- wake werd gehouden voor een kind. De soldaat deed dienst bij een regiment dat is ingezet tegen guerrillastrij ders. JERUZALEM Israel heeft gisteren een rapport van Am nesty International over het doodslaan van Palestijnen in de bezette gebieden „eenzijdig en oneerlijk" genoemd. De woordvoerder van Buitenland se Zaken Alon Liel zei dat „terwijl men het rapport op stelde niemand van Amnesty ook maar iemand van de Is raëlische autoriteiten heeft be naderd en alle informatie die is vergaard, komt van één kant". In het rapport „Israël en de Bezette Gebieden: Overtrok ken Geweld", staat dat Israëli sche soldaten sinds 9 december 1987. toen de Palestijnse op stand begon, enkele duizenden Palestijnen hebben afgeran seld en dat minstens acht van hen zijn gestorven. De Israëli sche autoriteiten hadden het rapport niet gelezen, voordat het werd gepubliceerd. Een woordvoerder van Israel zei: ..Ik veronderstel dat dit de nieuwe politiek van Amnesty is: ons in verlegenheid bren gen". Overigens zijn blijkens andere tellingen sinds het be gin van de opstand minstens 258 Palestijnen en vier Israë liërs om het leven gekomen. Marie-la -Jolie een dame van weleer, is niet meer MARSEILLE De roem- ruchtste bordeelhoudster van Marseille, Marie Paole- schi. is op 82-jarige leeftijd overleden en met haar is een generatie van hande laars in blanke slavinnen en verdovende middelen uitgestorven. Beter bekend als „Marie-la-Jolie" over leed de oude dame vorig weekend, na een leven dat tippelen in Marseille en werk in bordelen in Saigon en Buenos Aires en louche cabarets in Pigalle omvatte. Een paar jaar geleden pu bliceerde Marie haar me moires in twee banden. Zij beschreef zestig jaar om gang met de beruchte lei ders van het Milieu in Mar seille, mannen aan wie ze een gruwelijke hekel kreeg. Waarschuwingen over wraaknemingen in een stad waar elk jaar tientallen on derwereldfiguren uit de weg geruimd worden, deed ze af met „Wie maalt daar op mijn leeftijd nog om?" Tegen die tijd een bordeel houdster van naam, be zocht Marie aan de arm van Franse gangsters nachtlokalen waar het champagneglas geheven werd met figuren uit de showbusiness. Zij zat boor devol verhalen over de gro te wereld, gevangenisuit- braken, vendetta's, smok kelen, corrupte politie en mishandeling van lichte kooien. De laatste jaren van haar leven bracht Marie-la- Jolie door in een flatje niet ver van het havengebied waar ze als tippelaarster was begonnen. Maar er wa ren deze week maar weinig mensen op haar begrafenis; en zeker geen van naam. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Cen trale Recherche Infor matiedienst (CRI) heeft nog steeds ernstige twij fels over de kwaliteit van het KEP-paspoort. Voor minister Van den Broek (buitenlandse za ken) is dit echter géén reden af te zien van de invoering van dit docu ment per 1 januari, zo liet een woordvoerder van de bewindsman gis teren weten. Drs. M. de Jong, plaatsver vangend hoofd van de CRI, blijkt op 27 juni een brief ge schreven te hebben aan het ministerie van buitenlandse zaken. Daarin komt hij tot de conclusie dat een vervalsing van het KEP-paspoort bij een snelle routinecontrole, zoals op een bank gebeurt, nog steeds niet gemakkelijk opge merkt kan worden. De CRI zou zelf binnen twee dagen een „acceptabele vervalsing" van het KEP-paspoort heb ben geproduceerd. De mening van de CRI wijkt af van die van het TNO. Dit instituut is tot de conclusie gekomen dat het paspoort „onaantrekkelijk is voor fraudeurs". Voor minister Van den Broek is daarmee de kous af. Het moge dan zo zijn dat het KEP-paspoort nog steeds niet geheel fraudebe stendig is, „maar dat geldt voor elk paspoort", aldus de woordvoerder van de minis ter. Volgens hem is van veel meer belang dat het na de jongste verbetering van het KEP-paspoort „te duur" wordt om dit document te vervalsen. De woordvoerder zei te verwachten dat de aan dacht van de vervalsers nu automatisch zal verschuiven naar de paspoorten van lan den als Spanje en Portugal. die nog wel gemakkelijk te falsificeren of na te maken zouden zijn. Het Tweede-Kamerlid Piet de Visser, de paspoortspecia list van de PvdA, meent dat minister Van den Broek niet anders meer kan dan het KEP-paspoort invoeren. „Na de positieve rapportage van het TNO is er waarschijnlijk geen rechter meer te vinden die de staat in het gelijk zou stellen, als zij alsnog het con tract met KEP zou verbre ken". Overigens zou De Vis ser graag zien dat het oordeel van de CRI wordt gepubli ceerd. De PvdA'er gelooft overigens niet dat met het TNO-rap- port „de angel" uit de pas poort-zaak is gehaald. „Het blijft van een schandelijkheid waar ik geen woorden voor heb, wat deze drie klungels (minister Van den Broek, staatssecretaris Van der Lin den en diens voorganger Van Eekelen) het Nederlands^ volk geleverd hebben". De Visser sprak de hoop uit dat de Tweede Kamer, als de paspoortenquête zijn mening bevestigt, de verantwoorde lijke politici een gepaste straf zal opleggen. Wat De Visser betreft mogen er gerust één of meer bewindslieden naar huis gestuurd worden. Deze Republikein is duidelijk: de kandidaat met de zware wenkbrauwen en de grote neus mag geen president worden. De enige ware opvolger van Ronald Reagan is voor hem en zijn mede- Republikeinen George Bush. (vervolg van de voorpagina) NEW ORLEANS De Republikeinse partijcon ventie in New Orleans lijkt vooral een feest van rijke Amerikanen. Twee derde van de gedelegeer den verdient meer dan 100.000 dollar per jaar en de kandidaten voor het Witte Huis zijn beide vele malen miljonair. Het reusachtige ovale rugbys- tadion waar de partijleden bij eenkomen en de gladde wol kenkrabbers eromheen zouden dienst kunnen doen als sym bolen van de Amerikaanse vooruitgang. Acht kilometer verderop ligt echter Desire, één van de grootste en meest verwaarloosde woningbouw projecten in de Verenigde Sta ten. Gebouwd naast een straat die Tennessee Williams inspireer de tot zijn beroemde toneel- SUSKE EN WISKE DE KRIMSOM CRISIS stuk „A Streetcar Named De sire", zou de wijk met zijn vol ledig zwarte bevolking zo kun nen fungeren als achtergrond van een film, die zich afspeelt in een- sloppenwijk in Afrika. Kinderen spelen blootsvoets voor een uitgebrand gebouw waarvan het dak lang geleden is ingestort en nooit meer is gemaakt. De verroeste carros serie van een auto staat op een afgebrokkeld trottoir. Trappe- huizen stinken naar urine, 's Nachts is dit een niemands land waar angst regeert en weinigen zich wagen. Nogal een contrast met „de Amerikaanse droom van onge ëvenaarde welvaart", waarvan de sprekers op de Republi keinse conventie reppen. „Zij moeten ons zijn vergeten toen zij het daarover hadden", zegt Anthony Wayne Richards, voorzitter van de wijkraad van Desire. „Hier is de toestand steeds slechter en slechter ge worden". Overigens is Desire met zijn 25.000 inwoners niet de enige sloppenwijk van New Orleans. „Wat wij nodig hebben zijn fatsoenlijke scholen en banen, geen toespraken over hoe fan tastisch het wel gaat", aldus de reacties van bewoners op de Republikeinse conventie, waar het verhaal gaat welke enor me vooruitgang is geboekt in het lot van de armen in de VS. Maar alle optimische statistie ken zijn niet van toepassing op New Orleans, waar de werk loosheid bijna twee keer zo hoog is als het landelijk ge middelde. De Republikeinen zijn een week in de stad, maar hun droom is aan New Orle ans voorbij gegaan. 11 LEIDEN Het besluit van het offshorebedrijf Heerema geen cent uit te betalen aan deSpaanse zeelui die het bedrijf ont slaat is bij de Federatie van Werknemersvereni gingen in de Zeevaart slecht gevallen. Volgens Heerema was de Spanjaar den duidelijk gemaakt dat met het niet aanvaarden van het vorige week geda ne aanbod, alle aanspra ken vervielen. Bijna alle Spanjaarden zijn inmid dels thuis. Bestuurder Sarton van de Fe deratie van Werknemersvere nigingen in de Zeevaart zei in een reactie op het standpunt van Heerema, dat het nog maar de vraag is of het bedrijf er zo gemakkelijk van af komt. Volgens Sarton zijn er Panamese wettelijke bepalin gen die in acht genomen moeten worden bij het ont slaan van de Spanjaarden. De Panamese wet is in dit geval van toepassing, omdat de werkschepen van Heerema daar geregistreerd zijn. Bovendien herinnert Sarton er aan dat de Rotterdamse recht bank bijna twee weken gele den de ontruiming van de Bal der aan de Spaanse bezetters oplegde, omdat het principe- akkoord dat toen bestond tus sen Heerema en de vakbond - uitbetaling van 23 dagen per gewerkt dienstjaar - door de rechter redelijk werd geacht. Sarton vraagt zich daarom af of Heerema het zich nu kan permitteren helemaal niets uit te betalen. Doordat de vraag naar kalfsvlees enorm is afgenomen, raken slachterijen in Duitsland (foto) en Nederland zelfs het vlees van goedgekeurde mestkalveren nauwelijks meer kwijt. FOTO: AP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Nederlandse ministerie van landbouw is verontwaardigd over de wijze waarop de Westduitse autoriteiten steeds maar naar Nederland wijzen, als het gaat om hun eigen kalverhormoon-affaire. „Wij moeten alles uit de krant lezen. Of ficiéél weten we van niets", aldus een woordvoerder van minis ter Braks. Intussen heeft het Westduitse ministerie van landbouw nieuwe verordeningen aangekondigd voor het fokken van slachtvee, waardoor schandalen zoals nu niet meer mogelijk zouden zijn. De mestkalveren moeten meer plaats hebben en mogen niet lan ger dan acht weken in een box verblijven. Ook hun voedsel wordt aan strenge regels onderhevig. Overigens zijn gisteren nieuwe gevallen van hormoongebruik aan het licht gebracht. In totaal zouden er nu 75.000 mestkalveren bij zijn betrokken. Was John Jansen van Galen niet de hoofdredacteur van HP? Jawel. Maar stond er van hem kortgeleden dan geen verhaal in een verze keringsblad? Jawel. Maar het nieuwe nummer van dat verzekeringsblad zit deze week toch niet als bijlage in de HP? Jawel. En Jeroen Brouwers dan, de schrijver, had die het vorige week in HP niet over golf? Jawel. Dat is toch niet dezelfde die deze week over Rambo schrijft in De Tijd? Jawel. Ging het nou goed met de weekbladen? Jawel. Maar waarom legt De Tijd dan verantwoording af aan zijn lezers dat de redactie met zes leden moet worden inge krompen? Tja, de adverten tie-inkomsten lopen terug. Studeren is ook niet meer wat het geweest is. De Haagse Post komt met een special en trekt daaruit zelf al de conclusie dat de uni versiteit haast onherkenbaar moet zijn voor wie dit insti tuut in de twee voorgaande decennia heeft bezocht. Men neme de sociale wetenschap pen. „Tien jaar geleden was het op het Sociologisch Insti tuut verboden iets positiefs te zeggen over het kapitalis me. Nu hoef je het als docent niet in je hoofd te halen iets negatiefs te zeggen over het feminisme". De sfeer is er saai. Over de docenten: „Ze hebben hier gestudeerd, zijn hier kandidaatassistent ge weest, hebben hier vrijwel automatisch een vaste aan stelling gekregen, zijn hier gepromoveerd èn in slaap gesukkeld. Hier zal niemand op het idee komen om een eersteklas ticket te boeken". De vorige generatie is goed terechtgekomen, zeker als ze in Rotterdam studeerden. Men neme premier Lubbers, minister Smit-Kroes en mi nister Ruding. De laatste was overigens één van de eerste leden van de jaarclub, die was opgericht door J.J. Cramer, inmiddels groot za kenman (zonder titel) in de VS. „Zo heb ik wat geld in Holland. Toen heb ik Onno Ruding gevraagd hoe ik daar de hoogste rente op kon krijgen". Rambo het ikoon voor de hedendaagse vernietigings drang? Onzin zegt Jeroen Brouwers in De Tijd. Zeer gedegen beschrijft hij een aantal uitingen van de „ne gatieve subcultuur", waar van Rambo er één zou zijn. Het gaat vooral om de vraag of het geweld en de zelf moord van idolen uit film, strips en popmuziek worden geïmiteerd door de jeugd. Geen sprake van, zegt Brou wers. „De jeugd heeft, over al ter wereld, wel andere dingen aan het hoofd: con flicten met ouders en andere relatieproblemen, schoolel- lende, schuldgevoelens, werkloosheid, sociaal isole ment, depressie, het besef van hopeloosheid, iedereen leeft in zijn eigen hel". Leden van de Europese mi lieubeweging van jongeren uit West- en Oost-Europa brachten een toeristisch bezoek aan de kerncentrale van Tsjernobyl. Een Neder landse deelnemer voelde zich niet op zijn gemak. Via vieze steden en zieke bossen in ondermeer de DDR („Wij hebben geen milieuproble men") voerde de busreis uit eindelijk tot op 150 meter van de destijds geëxplodeer de reactor. „Het tikken van de geigerteller is overgegaan in een aanhoudende toon, die iedereen door merg en been gaat. Het aantal pulsen is niet meer te registreren". Elsevier was ter plekke bij de première van The Last Temptation of Christ. Emma Brunt hoorde eerst critici aan: „Als wij niet opstaan te gen de film, mogen we ons geen christenen meer noe men. We moeten wederge boren wordeh. Spreek! Ver pulver dit gebouw! Verpul- ver deze stad! Verpulver deze natie!" Daarna bekeek ze de film: „Voor een niet- katholieke bezoeker zoals ik, is de morsige vermenging van Liefde, Bloed, Verster ving, Seks en Geloof wat morbide, terwijl juist het fragment waarover de fun damentalisten vallen - Je zus als mens - een verade ming vormt: een lichte bries van humanisme, redelijk heid en gezond verstand, verkoelend en ontnuchte rend te midden van al die broeierige mystiek". Amerikaanse autoriteiten ontkennen dat er een offi ciële markt bestaat voor l. ganen van kinderen, die zijn gekocht in Latijns-Ameri kaanse landen. In de VS houdt men het op een Rus sisch complot. De Wereldge zondheidsorganisatie vindt dat dat allemaal weinig zin heeft. „Zolang er onvoldoen de donoren zijn, kun je aan het verbieden blijven tot je een ons weegt, maar je zult lugubere praktijken er niet mee tegenhouden". Andere kinder-ellende in Vrij Nederland. Incest slavernij. Zo'n tweehonderd miljoen mensen in deze wereld worden op de een of andere manier als slaven ge bruikt; zo'n 73 miljoen van hen zijn kinderen. Soms j ketend in een kelder om 1 roine in plastic zakjes te doen, soms voor de prostitu tie, maar hoe dan ook eigen dom van een ander mens. Roger Sawyer, auteur van het boek over slavenkinde ren: „Het is één van de erg ste problemen waar de we reld op dit moment mee te kampen heeft. Het is net als aids, het komt op ons af en we doen er bij lange na niet genoeg aan. Zeer beangsti- Prof.mr. Enschedé heeft zich altijd verzet tegen de vrijlating van de Twee van Breda, maar is nu van me ning veranderd. Hij heeft echter kritiek. „Ik ben blij dat de regering drie medici inschakelt omdat daaruit zou kunnen blijken dat de rege ring overweegt een einde te maken aan dit onsmakelijke probleem. Ik ben tegelijker tijd verdrietig omdat ik vrees dat hier een klunzige sluipweg van een medisch advies gevolgd gjaat worden. Een uitwijzing uitsluitend op grond van een medisch ad vies zou ik verachterlijk vin den". De kleurenbijlage is dit keer een lezersbijlage; verhalen van broers en zusters overl elkaar. Veel zusters zonden een stukje in, weinig broers. Er was er één bij van twee woorden: „Gauw uitver teld"; J. Kemperman (enig kind). Ondanks zinnen als: „Bij ons in de familie was broederliefde heel normaal, het werd er gewoon inge ramd", toch de totaalindruk uit 346 inzendingen dat uit eindelijk „de intieme en warme herinneringen over heersen". Eerst iets rechtzetten; Her vormd Nederland heet al een tijdje officieel HN-maga- zine, de oude naam is nu een ondertitel. HN-magazine dus confronteert minister Jan de Koning van sociale zaken en Harry de Lange van de We reldraad van Kerken met el kaar. Het gaat over de „nieuwe armoede". De Ko ning: „In deze tijd gaat werk voor inkomen, tot bepaalde grenzen natuurlijk". De Lange: „Mijn vraag is: valt er op hele korte termijn voor de hele categorie ar men iets extra's te doen? Wat we per se niet willen, is een soort onderkant van de samenleving, want dan krij gen we het bijbelse beeld van de rijken die hovaardig en de armen die jaloers worden". De Koning: „Veel mensen die nu een mini mum-inkomen hebben, zou den vroeger geen enkel recht hebben gehad, maar op de armenwet zijn aange wezen. (enz., enz.) Fragmenten uit een voor dracht die prof.dr. Jelsma onlangs hield over de vraag of de kerk maatschappelijk nog iets heeft in te brengen. Aan de hand van de bestrij ding van de slavernij meent Jelsma van wel. Het eerste schip dat in Noord-Amerika zwarte slaven invoerde voer overigens onder Nederland se vlag. In de jaren zestig heeft pre sidentskandidaat George Bush onder de dekmantel van zakenman allerlei nutti ge activiteiten verricht voor de CIA. Volgens De Groene kunnen zijn banden met de geheimë dienst een nieuw licht werpen op zijn kennis van de operatie om de Con tra's financieel te steunen en te bevoorraden, en op het vermoeden dat hij weet had van drugssmokkel door de Contra's en de activiteiten van generaal Noriega. Op plaatselijk niveau een spiegelprofiel van Bram Pe per en Jules Deelder, respec tievelijk overdag en 's nachts burgemeester van Rotterdam. DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4