Wereldraad bezoekt Bergen Belsen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE AANHANG VAN KERKEN IN VS STABIEL kerk wereld Vaticaan onderzoekt jongeren pastoraat beroepingen Pax Christi organiseert weer festival „Kreatief met Vrede brieven vhW lezers £cidóe6omcui uueer £eidóC0ouAcmt DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1988 PAGINjfl NEW YORK De gezamen lijke kerken en christelijke groeperingen in de Verenigde Staten hadden in 1986 onge veer evenveel leden als een jaar eerder. Tegenover een toeneming van de aanhang van onder meer de Rooms- Katholieke Kerk en de Zuide lijke Baptisten, de grootste protestantse kerk, stond een verlies voor de Episcopaalse (Anglicaanse) Kerk en de Presbyteriaanse Kerk. Dat blijkt uit het jaarboek 1988 van de kerken in de Verenig de Staten en Canada. In totaal telden de 220 kerken en christelijke groeperingen waarover gegevens in het jaarboek zijn opgenomen, 142.799.662 leden, ofwel ruim 58 procent van de totale be volking van de Verenigde Staten. In een jaar is het aan tal leden met 126.701 mensen (0,09 procent) gedaald. De Rooms-Katholieke Kerk groeide in 1986 met een half procent tot 52.893.217 leden. De Zuidelijke Baptisten won nen bijna 1 procent en hadden eind 1986 14.613.618 leden. Andere kerken en christelijke groeperingen die leden won nen, waren de Zevendedags Adventisten (met 2,2 procent tot 666.199), de Jehova's Ge tuigen (met 3 procent tot 752.404) en de Assemblies of God (met 2,5 procent tot 2.135.104 aanhangers). Noodwendigheid is geen noodlot ROME De sectie 'jon geren' van de pauselijke lekenraad heeft alle bis schoppenconferenties een vragenlijst toegestuurd om te achterhalen wat in de verschillende landen wordt gedaan aan jonge renpastoraat. Volgens de lekenraad komt aan dit pastoraat een hoge priori teit toe. De vragenlijst móet voor het einde van dit jaar worden te ruggestuurd. Het enquêtefor mulier bestaat uit drie onder delen. Allereerst wil de le kenraad „de situatie van de jongeren" in de diverse lan den weten. Daartoe rekent hij de waarden waar de jongeren van tegenwoordig aan hech ten, hun behoeften en hun houding tegenover de officië le kerk. Ook de invloed van sekten en van ideologieën als het marxisme op de jongeren komt in dit gedeelte aan de orde. In het tweede deel van de vragenlijst gaat het om het 'pastorale antwoord van de kerk'. De bisschoppenconfe renties moeten aangeven hoe zij het pastoraat onder jonge ren organisatorisch vorm heb ben gegeven. Ook de jonge renbewegingen en de cateche se worden aan de orde ge steld. In het laatste gedeelte staat de vraag centraal in hoe verre in de nationale kerken de wereldjongerendag wordt gevierd. De RK Kerk viert deze dag op Palmzondag. Zuidafrikaans kerkblad in beslag genomen KAAPSTAD De Zuidafri- kaanse politie heeft 30.000 exemplaren in beslag geno men van het blad „Crisis News" van de Raad van Ker ken in de westelijke Kaappro vincie. De reden is blijkbaar dat op de voorpagina onder de kop „Stem niet, zeggen kerk leiders" de oproep is afge drukt van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken en kerkelij ke leiders eerder dit jaar om de gemeenteraadsverkiezin gen van oktober dit jaar te boycotten. Het is op grond van de noodtoestand in Zuid- afrika verboden een dergelij ke oproep te doen. De Raad van Kerken heeft laten weten dat de kerkelijke media zich ongeacht de consequenties niet zullen houden aan de be palingen van de media-nood toestand. Dit om de leemte op te vullen die de andere media noodgedwongen moeten toe staan. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Zoute- lande(toez.) P. Boekesteijn te Beilen; te Zeist dr. M. Barnard te Broek in Waterland(part- time). Aangenomen het beroep door de Gen. Synode tot pred. voor buitengewone werkzaamheden belast met de arbeid ten behoeve van het luchthavenpastoraat J.W. Blankert te Hoofddorp. Beroepen te Lent-Oosterhout- Ressen drs.G. van Broekhui zen. kand. te Oosterhout, die dit beroep heeft aangenomen. HANNOVER Als we iets uit de recente ge schiedenis hebben ge leerd, dan zouden we we ten dat alleen een dialoog tussen joden en christe nen een dialoog zon der vooroordelen een solide basis kan bieden voor de toekomst. den in de Bondsrepubliek, Mi chael Fürst, woensdag in het voormalige concentratiekamp Bergen Belsen voor aan bijna 200 kerkelijke leiders uit de gehele wereld. De kerkelijke leiders, leden van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken, hielden in Bergen Belsen een herdenkingsbijeenkomst voor de 100.000 mensen die in dit kamp de dood vonden. Tot de slachtoffers behoorden 50.000 Russische krijgsgevangenen en 30.000 joden (onder wie Anne Frank). De Wereldraad is in het ver leden nogal eens bekritiseerd van joodse zijde omdat hij te Palestijns gezinde standpun ten zou innemen. Het streven van de Raad is er tot op he den op gericht om zowel met de Palestijnen als de joden in gesprek te blijven, zo blijkt onder meer uit een ontwerp- verklaring waarover het Cen traal Comité, dat in Hannover bijeen is, zich deze week moet uitspreken. In die verklaring onderstreept de Raad het recht van zowel Palestijnen als joden op een eigen staat en dringt hij aan op een interna tionale vredesconferentie over het Midden-Oosten on der verantwoordelijkheid van de Verenigde Naties. Fürst onderstreepte in felle bewoordingen „de hechte en nauwe band tussen joden over de hele wereld en de staat Is raël". Hij hekelde de wijze waarop Israël de afgelopen maanden is veroordeeld, welke landen kan meer dan tien procent van de bevolking de straat op gaan om te pro testeren tegen een overheids- beslissing?' Degenen die het recht van Israël op een eigen staat met erkende en veilige grenzen ontkennen, bedrei gen daarmee niet alleen de le vens van de joden in Israël, maar ook de levens van joden in de hele wereld, die nog steeds worden onderdrukt, al dus Fürst. CHRISTUSBEELD VOOR DE BERGEN Een futuristisch getint Christusbeeld werd deze week met behulp van I gedragen aan de slachtoffers onder de bergbeklimmers en hun red- een helikopter geplaatst op de top van een berg bij Chamonix in de I ders. Franse Alpen. Het honderddertig kilo wegende stalen gevaarte is op- foto: ap RIJSWIJK Voor de tweede maal wordt in het openingsweekend van de Vredesweek (16, 17 en 18 september) het jongeren- festival „Kreatief met Vrede" georganiseerd door jongeren van Pax Christi. Het festival wordt gehouden in de vorm van een tenten kamp rond het fraaie jon- gerenlandhuis „Don Bos- co" in Rijswijk. De bedoeling van het festival is om op een gezellige en in houdsvolle manier met de vredesproblematiek bezig te zijn. Vrijdagavond begint het weekend met een optreden van de Vlaamse theatergroep „De vieze gasten" met een ko mische aanklacht tegen de tijdgeest van eigenbelang en carrièrezucht. Zaterdag zijn er vijftien workshops waar de deelne mers op kunrten intekenen. De inhoud van de workshops varieert van een korte trai ning geweldloze weerbaar heid tot een discussie over vrouwen-dienstplicht. Verder is er bijvoorbeeld meer aan de weet te komen over Greenpe ace of het conflict in het Mid den-Oosten. Ook staat er op de zaterdag nog een groots projekt op stapel, namelijk het bouwen van een levensgroot luchtkasteel. Zondag wordt dit kasteel, bij wijze van lu dieke afsluiting van het festi val, naar een centrale plek in Den Haag gebracht. Dit onder het motto „Is werken aan de vrede bouwen van luchtkaste len?". Tijdens het festival zijn er op verschillende momenten op tredens van straattheatergroe pen en andere activiteiten. Het weekend begint vrijdaga vond 16 september om zeven uur en eindigt zondagmiddag 18 september om vier uur. De kosten bedragen 25 gulden. Voor meer informatie kan men zich wenden tot Pax Christi, Celebestraat 60, 2585 TM Den Haag, tel. 070 507100. Verbod voor Maria - priesters' in Sao Paulo SAO PAULO De aartsbisschop van Sao Paulo, kardinaal Paulo Evaristo Arns, heeft de internationale be weging van Maria- priesters ('Movimento Sacerdotal Mariano') verboden nog langer in het aartsbisdom te werken. De beweging van zeer behou dende priesters, die sinds begin dit jaar uiterst actief in Brazilië is, kan rekenen op een groeiende populariteit onder de geeste lijkheid in dat land. Arns heeft als reden voor zijn besluit genoemd dat de leider van de beweging, de Italiaanse pater Stefano Gobbi, in februari zonder toestemming van het Braziliaanse episcopaat in een klooster in de deelstaat Sao Paulo retraites heeft geleid, waar aan 117 priesters deelnamen. De beweging van Maria-priesters, die in 1971 in Italië werd op gericht, is niet officieel erkend door de RK Kerk. Zij heeft haar invloed de afgelopen jaren in Italië, Spanje en diverse La- tijnsamerikaanse landen aanzienlijk weten uit te breiden. In kerkelijke kringen in Brazilië wordt de vrees uitgesproken dat de beweging de ruimte gaat innemen die in de RK Kerk is vrijgekomen na de excommunicatie van aartsbisschop Marcel Lefebvre. Gobbi beweert dat hij van Maria „boodschappen" ontvangt via zogenaamde „interne openbaringen". Deze boodschappen worden opgeschreven in boeken zoals 'Onze Lieve Vrouw aan de priesters, bevoorrechte zonen', dat zeshonderd pagina's telt. Brieven graag kon en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Orde op zaken (2) Een briefschrijver roept tradi tionele katholieken op in het voetspoor te treden van de heer Dorenbos, die de minister van justitie heeft gevraagd de Film „The last Temptation of Christ" in Nederland te ver bieden. Ik bespeur in zijn brief ook teleurstelling over het af schaffen van de Index en de staatscontrole op het uitgeven van boeken. Een controle die er toe leidde dat „schrijvers, die een verbod tot uitgeven vreesden, hun werk dikwijls heimelijk in het buitenland heimelijk in ne lieten drukken". Wat dat laatste betreft: dat ge beurt nu nog. Andrei Sacharov en Julia Voznesenskaja uit de Sovjetunie, Vaclav Havel uit Tsjechoslowakije. Drie auteurs uit een lange rij die in hun ei gen land niet mogen publice ren en daarom vrijheid en le ven riskeren om hun werk in het buitenland te laten uitge ven. Bijbels in Slavische talen: ook die moeten in het Westen worden gedrukt en naar de Oostbloklanden worden ge smokkeld. Verbod op boeken. Censuur. Ook elders op de we reld heeft men daar een hand je van, maar zij wordt veraf schuwd in onze westerse we reld. Vrijheid van meningsui ting wordt hier tot het uiterste verdedigd. Terecht. Want een regering die één boek, één film verbiedt, begeeft zich op een hellend vlak. Dat er men sen zijn die onze vrijheden misbruiken, is het risico dat er aan vastzit, maar mag nooit een reden zijn ze in te perken. In noodgevallen hebben we een onafhankelijke rechter die kan bepalen of iemand over de schreef is gegaan. Maar wat die film betreft: het schijnt een wanprodukt te zijn, dat kwetsend is voor christe nen. Ik zal hem dus niet gaan zien, want die vrijheid heb ik ook: Als iedereen dat nou doet, dan „flopt" de rolprent van zelf. Maar ik vrees dat door alle heisa die erom is gemaakt, de mensen uit nieuwsgierig heid in de rij zullen staan voor een kaartje. A.M. d'Hondt, DEN HAAG. Orde op zaken (3) Uit wat ik er over heb gelezen zal de film „De laatste verzoe king van Jezus Christus" wel terecht als zeer omstreden en kwetsend voor christenen zijn gebrandmerkt. Het zou daar om goed zijn als voorkomen kon worden dat deze rolprent ook in ons land in roulatie gaat. ervan overtuigd dat tegen een film die op de zelfde manier de historie ge weld zou aandoen in zaken die voor bijvoorbeeld islamieten of joden zeer gevoelig liggen, de weerstand veel groter en alge mener zou zijn. Maar mede waarschijnlijk als gevolg van de verdeeldheid onder christe nen blijkt menigeen van me ning te zijn, dat deze gelovigen maar moeten laten spotten met wat hen heilig is. Desondanks, of misschien wel juist daarom, lijkt een verbod mij geen goe de zaak. De kans op succes voor een actie daartoe lijkt me uiterst gering. Ik hoop wel op een waardige houding van de ongetwijfeld talrijke tegen standers. Een boycotactie bij voorbeeld, die gepaard gaat met oecumenische gebedsdien sten, niet op straat maar in kerken. Maar in hemelsnaam geen vertoningen als indertijd rond „Het vuil, de stad en de dood", ook al heeft die actie er eind vorig jaar toe geleid dat Fassbinders toneelstuk in ons land terecht niet in het open baar is opgevoed. Mr. P.' de Vries, LEIDSCHENDAM. Orde op zaken (4) De film „De laatste verzoeking van Christus" moet verboden worden. Dat hoor je op het moment van alle kanten. Re den: hij zou kwetsend zijn voor christenen. Dat zal best dan het eind. Immers, er is (hoe betreurenswaardig ook) zoveel dat kwetsend is voor een of andere groep mensen. Ik zou het in elk geval niet aandurven mijn boekenkast te laten inspecteren door een fe ministe, een macho, een neger, een jood, een palestijn, een werkster, een homo, een chris ten, een communist, een bar keeper, een bokstrainer, een humanist, een arbeider, een hippie, een liberaal, een chris ten-democraat, een socialist en noem maar op. Ik vrees dat er van mijn boekenvoorraad wei nig zou overblijven als zij dat gene wat zij als kwetsend er varen op de brandstapel moch ten gooien. Immers,' al gauw schrijft iemand iets dat kwet send is voor die of gene. De een doet het onbewust en dat is dom. De ander bewust en dat is nog dommer. Neem al leen maar een detectiveboekje: daarin zijn politie-agenten meestal oliedom en alle jour nalisten rioolratten. Wat die film betreft: de waarschuwing is overgekomen. Ik zal geen geld uitgeven aan iets waar door ik gekwetst zal worden. En wie het risico wel neemt, moet dat zelf weten. A.M. Sliedregt, LEIDSCHENDAM. De schaduw van Reagan HET hoeft weinig verbazing te wekken als de Amerika;^ opiniepeilers de komende dagen met cijfers op de propt; komen, die er op duiden dat de Republikeinse presidents ,t didaat George Bush regelrecht op het Witte Huis afstev n Niets, zo blijkt uit overzichten van eerdere verkiezingei11 grilliger dan dergelijke voorspellingen. Direct na de De!rl cratische partijconventie nam kandidaat Michael Duk immers ook een enorme voorsprong. En die is inmiddels ledig verloren gegaan. De momentopnames waarop de Amerikaanse onderzoe hun cijfers baseren, lijken zodoende weinig betrouwl" aanwijzingen voor het uiteindelijke Amerikaanse sten drag. Dan is de geschiedenis misschien een betere raadge Sinds Martin van Buren in 1836 tot president werd gekt is geen enkele vice-president erin geslaagd via verkiezii een deur op te schuiven. Stuk voor stuk verloren zij nieuwe sterren aan het politieke firmament. DAT vloeit voort uit de instelling van de gemiddelde A rikaan. Die houdt er niet van stil te blijven staan bij het den, maar kijkt in al zijn optimisme vooruit. Een zittt vice-president is in die gedachtengang een vertegenwoq ger van het verleden. Waarom zou men op zo'n kandii stemmen, als er een nieuwe kandidaat voorhanden is," nieuwe ideeën en een andere aanpak belooft overi zonder volledig duidelijk te maken waaruit die nieuwe pak bestaat? DAT is slechts één van de factoren die de kandidatuur f George Bush parten spelen. De grootste hinderpaal voonl verwezenlijken van zijn ambities vormt de man, aan wi I tegelijkertijd zijn kansen op het presidentschap te danl heeft: Ronald Reagan. Acht jaar lang hebben de Amerikal Bush zwijgend in Reagans schaduw zien lopen. De in(f| die hij in al die tijd op zijn landgenoten heeft gemaal»! negatief. Hij heeft de reputatie dat hij met alle winden rf waait, maar geen beslissingen kan nemen. Bush mist heti bale talent van Reagan. Elke poging tot lachen loopt ui een onvervalste grimlach en om hem heen hangt nog stil de geur van schandalen als de Iran-Con tra-af faire eiL kwestie rond de Panamese generaal Noriega. L BUSH is in zekere zin ook slachtoffer van de grote invjd die ultra-conservatieve groepen dank zij Reagan hebben jl; worven in de Republikeinse partij. In de verkiezingscamjn ne van 1980, toen hij de strijd om de kandidatuur uiteindlti van Reagan verloor, leverde Bush nog ongezouten kritielti Reagans hang naar rechts. Nu zal Bush met verve diez^z ideeën moeten verdedigen, omdat hij de steun van de coijv vatieve Republikeinen nodig heeft. Dat maakt ook de ki\ van zijn kandidaat-vice-president verklaarbaar. Dan Qug is een vertegenwoordiger van de rechtervleugel van deih tij. De campagneleiders van Bush hopen met de jonge, gojk gende Quayle stemmen te verwerven van jonge kiezeiir vrouwen. Maar daar is, ook in Amerika, toch meer vooro dig dan een jeugdig uiterlijk en een nauwelijks waarneend re gelijkenis met Robert Redford. s 7 De keus van Bush voor Quayle heeft overigens wel duidelijkheid gezorgd. De Republikeinen hebben oi P bloemd gekozen voor meer van hetzelfde conservatisme Ronald Reagan de afgelopen jaren over de VS en de w< I heeft uitgestort. Quayle en Bush zijn beiden vertegenwo d gers van een groep Amerikanen, wier carrière is gebouw de van huis meegekregen rijkdom. Niet bepaald de made" Amerikaan, die Dukakis en in zekere zin ook Re wèl zijn, en waarmee de gemiddelde Amerikaan zich ga I identificeert. Het zijn vertegenwoordigers van die gro2 Amerikanen die aan liefdadigheid de voorkeur geven b solidariteit; die weinig op hebben met sociale rechtvaaiv heid en die overal ter wereld waar mensen opkomen tc onderdrukking, direct communistische spoken zien. a e OVER twee en een halve maand gaan de Amerikanen de stembus. Dan pas zal worden beslist wie Ronald Rei mag opvolgen. Welke van de twee kandidaten ook wintn presidentschap zal in elk geval een ander aanzien krb dan de voorbije acht jaar. Want ondanks alle verkiezing toriek is Bush, evenals Dukakis, een veel pragmatischer n ticus dan Reagan. Toch zijn de vooruitzichten voor de e president vooralsnog somber. Amerikaanse verkiezing h kundigen zien voor Bush echter een lichtpuntje: hij kati verkiezingen niet winnen, maar de Democratische kand Michael Dukakis kan ze wel verliezen. Een enkele bui DE BILT (KNMI) Morgen komt er voorlopig een einde aan het zonnige zomerweer. Een koufront dat nu nog bo ven de Britse eilanden ligt, passeert in de middag ons land. Voor het front uit kan de temperatuuur in het oosten van het land nog oplopen tot 26 graden, aan de kust waar het front eerder passeert wordt het ongeveer 20 graden. Tijdens de frontpassage on- staan er enkele buien, waarbij ook onweer mogelijk is. Vanaf zaterdag wordt het weer be paald door een depressie die dan over Schotland langzaam naar Scandinavië trekt. Het wordt dan koeler en van tijd tot tijd vallen er buien. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinavië: wolkenvelden en, vooral zaterdag, enkele buien. Mid- dagtemperatuur van 17 tot 20 graden. Britse Eilanden: half tot zwaar be wolkt en enkele regenbuien, in het zuiden mogelijk met onweer. Mid- dagtemperatuur van 17 graden in het noorden, tot 21 graden in het zuid- Benelux en Duitsland: veranderlijke bewolking en een enkele bui. moge lijk met onweer. Middagtemperatuur van 19 tot 24 graden. Frankrijk: van het westen uit enkele regen- of onweersbuien, plaatselijk met onweer. Middagtemperatuur van 20 graden in het westen, tot 25 gra den in het oosten en zuiden. Alpengebied: van het westen uit be-' wolking en vooral zaterdag enkele regen- of onweersbuien. Middagtem peratuur in de dalen 24 tot 30 graden. dag mogelijk een bui. Middagti. ratuur van 22 graden langs dejfe E Joegoslavische- en Griekse kuP lië: zonnig, vooral zaterdag inS streken in de middag en avondki selijk een regen- of onweersbui] dagtemperatuur meest tussen l 35 graden. n WEERRAPPORT HEDENMORG1 Weer Hm Min v.bew. 22 18 Aberdeen Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhager Malta Moskou MUnchen X. 15 I 14 t 12 I zw.bew. >nbew. 31 20 >nbew. 35 24 iw.bew. 18 13 Istanboel l.bew. Las Palmas h.bew. iv.bew. 27 18

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2