Sparta heeft slechts stille hoop op Europees voetbal FC Twente uniek; zonder schulden i PSV treurt niet om verlies Piet den Boer bewijst waarde Wielerwereld geschokt door overlijden van Connie Meijer Koevermans en Meijer op de valreep naar FC Groningen Willem II maakt tonnen winst SPORT CeidaeSotMcmt DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1988 PAGINJ^, BRUSSEL Piet den Boer heeft zijn waarde voor KV Mechelen eens te meer bewezen. De Neder landse spits, die zijn club in mei ten koste van Ajax aan de Euro pa Cup 2 hielp, maakte gisteren ce enige treffer voor de ploeg van trainer Aad de Mos in de uit wedstrijd tegen de nieuwe fusie club Racing Club Genk: 1-1. Den Boer. door de komst van John Bosman nu meestal op de reser vebank aangewezen, kwam na de rust als invaller in het veld en scoorde een kwartier later na een voorzet van landgenoot Wim Hofkens. Anderlecht (2-0 bij RWDM), nieuwkomer Sint Trui den (3-1 bij het Racing Mechelen van Joop Lankhaar) en Waregem (2-1 bij Beveren) zijn na twee speeldagen de enige clubs zonder puntverlies. Borussia Mönchengladbach is in de eerste ronde van de Westduit- se bekerstrijd uitgeschakeld. De thuisclub verloor de replay tegen het vorig seizoen uit de Bundesli- ga gedegradeerde Schalke '04 met 2-1. Het eerste duel, in Gel- senkirchen, was in 1-1 geëindigd. Eric Willaarts, bij Borussia Mön chengladbach niet meer dan wis selspeler, viel bij het begin van de tweede helft in voor de 17-ja- rige Karlheinz Pflipsen, maar kon niet imponeren. DEN HAAG In de wielerwe reld is geschokt gereageerd op het bericht van het overlijden van de 25-jarige Connie Meijer, gisteren tijdens de Ronde van Naaldwijk. De Vlaardingse be hoorde tot de Nederlandse ploeg die binnenkort afreist naar Seoul. Deze ploeg zou vandaag beginnen aan een trainingskamp in Harderwijk, maar als gevolg van overlijden van Meijer heeft bondscoach Rinus Verboom dit trainingskamp opgeschort. Bondscoach Verboom was gisteren aanwezig bij de Ronde van Naaldwijk, waar het tragische voorval zich af speelde. „Ik stond juist met de moeder van Connie te praten, toen Connie van haar fiets viel", aldus Verboom. Hij is vanaf gisteren in de weer ge weest om de aangeslagen wielrensters van zijn nationale selectie op te van gen. „Er is nu een nacht voorbij, maar ik kan het nog steeds niet begrijpen", zei Verboom vanmorgen. „De dood van Connie betekent een enorme klap voor het dameswielrennen. De oor zaak is niet bekend gemaakt, maar ik heb begrepen dat het een hersenbloe ding zou zijn. Zoiets kan in de sport gebeuren, maar natuurlijk ook elders. In feite is het een onderdeel van de dag. Maar dat neemt niet weg dat het vreselijk is, wat er is gebeurd". Dr. A.J. Poules, verbonden aan de Haagse Academie voor Lichamelijk Opvoeding (HALO) neemt de condi- tietesten af bij de dames-wielerselec- tie. „De laatste keer dat Connie Meijer een test heeft gedaan, was kort voor de Tour de France. Ze was een condi tioneel sterke meid", aldus de arts, die benadrukt dat de wielerunie (KNWU) elke renner en renster jaarlijks een medische keuring laat ondergaan al vorens tot het uitreiken van een li centie over te gaan. Oud-wereldkampioene Petra de Bruin heeft zichzelf onlangs nog bij de NSF op Papendal laten keuren. „Maar daar gebeurt eigenlijk vrij weinig", aldus de 26-jarige De Bruin. Ze was gisteren niet aanwezig bij de Ronde van Naaldwijk. „Ik was aan het trainen op de baan in Sloten als voorbereiding op de komende wereldkampioenschap pen. Toen we daar het bericht over de dood van Connie hoorden, was er één en al verslagenheid. Als.je zoiets hoort dan geloof je het niet. Afgelopen zon dag heb ik haar nog gesproken. Ze won een wedstrijd in Heerle. We heb ben het gehad over volgend jaar. Con nie wilde het na de Spelen wat rusti ger aan gaan doen. Ik vraag me af hoe het mogelijk is dat je op zo'n jonge leeftijd zó uit je sport kan worden weggetrokken. Maar misschien was het ook wel gebeurd als ze in Vlaar- dingen over straat had gelopen". ARTHUR VAN RIJSWIJK ROTTERDAM Terwijl de meeste voetbaltrai ners, met het EK in het achterhoofd, weer brul lend voorspellen dat hun team aanvallend voetbal gaat vertonen, tempert Rob Baan juist eventuele verwachtingen rond het eeuwoude Sparta. Wijs geworden in de laatste maanden van de vorige competitie, waarin hij vanwege degradatie-pa niek op Spangen voortij dig het roer overnam van Barry Hughes, waagt Baan zich nauwelijks aan verkooppraatjes. „Als Sparta de nacompetitie haalt, ben je spekkoper", aldus Baan. En: „Ik koes ter slechts een stille hoop op de Europees voetbal". „Als je voor Sparta kiest, weet je waaraan je begint", reali seert de trainer/coach zich. „Dan moet je niet mekkeren. Spelers die ik wilde halen, zijn niet gekomen en spelers die ik niet kwijt wilde, zijn weg", schetst Baan de voor Sparta stereotype situatie. „Er is weinig van mijn adviezen terecht gekomen. Maar dat hoort bij Sparta, waar het be stuur nou eenmaal meer naar de financiën kijkt dan naar de prestaties. De verkoop van Robin Schmidt en Juul Eller- man moet ongeveer één mil joen gulden hebben opgele verd, maar het lukte niet om André Hoekstra naar Sparta te halen. Dat is nou kenmer kend hier. En daar leg ik me bij neer. Het nadeel is hier dat je Jantje krijgt als je Pietje vraagt. Maar het voordeel is weer dat je niet te maken hebt met mensen als Van den Herik bij Feyenoord of van Dijk bij SVV". Rob Baan trad op de onge bruikelijke datum van 1 maart in dienst bij Sparta. De voormalige trainer van de KNVB en FC Den Haag had zojuist noodgedwongen zijn laatste werkdag bij Roda JC volgemaakt, toen een be stuurslid van Sparta (waar hij al een contract voor het nieu we seizoen had getekend) hem belde. „Ik had amper de tijd om na te denken, maar ik heb de gok genomen. Barry Hughes had te kennen gege-' ven dat hij wilde stoppen. Ei genlijk had ik het liever niet gedaan, want als het verkeerd uitpakt, heb je een slechte ba sis voor de volgende twee sei zoenen. Maar ik had geluk. Mijn eerste wedstrijd bij Spar ta was tegen Willem II. We werden helemaal wegge speeld, maar het was zulk slecht weer dat de bal zelfs een keer in de blubber voor onze doellijn bleef stilliggen. Puur geluk, dus. We kwamen wel met 1-0 achter, maar in een alles-of-niets-offensief dwongen we 1-1 af. Op het laatst bracht ik Greg Camp bell erin. In tegenstelling tot zijn gewoonte scoorde hij nog ook en toen was de ban door broken. Bovendien had ik het geluk dat ik Haar en Snoei mocht lenen. Op het laatst werd zelfs nog even gedacht aan een periodetitel". Haar en Snoei hebben inmid dels voor aanstaand seizoen getekend bij Sparta. En ook Campbell is nog in Rotter damse dienst. Maar over de Engelse spits, ooit afgetest door FC Den Haag, heeft Rob Baan zo zijn twijfels. „Hij is bij Sparta al bestempeld als een miskoop en ik betwijfel ook of hij genoeg kwaliteiten heeft meegekregen van Onze Lieve Heer. Campbell moet in de beginfase bewijzen wat hij waard is. Ik speel zelf liever 4-3-3, maar bij Sparta moet ik uitgaan van 4-4-2. Met Leng- keek en Edwin Vurens, of Lengkeek en Campbell. Met het bestuur is afgesproken dat we de eerste periode zullen bekijken hoe het loopt. Ik heb de toezegging dat ze me zullen helpen, als het spelersmateri aal ontoereikend blijkt". Mulder En wat dat betreft heeft Baan er een hard hoofd in. „We hebben een veel te traag mid denveld", constateerde hij vo rig seizoen al. Met de komst van bondscoach-zoon Ray mond Libregts is er qua tem po niet veel verbeterd. „In wezen komen we nog steeds snelheid te kort". Zoals ge bruikelijk roerde Sparta zich in de transferperiode meer op het gebied van verkopen dan dat er werd aangekocht. El- lerman (PSV) en Schmidt (FC Twente) werden voor goed geld van de hand gedaan. De Tonegido verslaat Scheveningen DEN HAAG Tonegido won gisteravond een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Hfet za terdag-team van Schevenin gen met 1-0. Patrick de Bruin zorgde op Houtrust voor de enige treffer. Blauw Zwart verloor op eigen terrein met 3- 1 van Excelsior Maassluis. Alexanco mag blijven BARCELONA José-Ramon Alexanco blijft in dienst van FC Barcelona. De aanvoerder van de Catalaanse ploeg kwam tijdens een trainingsstage van de ploeg van Johan Cruijff in Nederland in opspraak. Tegen de 32-jarige verdediger werd een aanklacht ingediend we gens verkrachting. Alexanco verbleef vijf dagen in een Arnhemse cel. Na onderzoek van de politie werd de aan klacht geseponeerd. In Spanje bood Alexanco aan zijn con tract met Barcelona te verbre- r ken als het bestuur en Cruijff dat wilden. Gisteren maakte voorzitter Nunez bekend dat de Nederlandse oefenmeester besloten had zijn aanvoerder bij het team te houden. Pettersson helpt Ajax naar winst ATHENE Het herstel van Ajax na het zwakke optreden tijdens het Amsterdam-foer- nooi heeft zich gisteren voort gezet. Nadat de Amsterdamse formatie zich door een duide lijke 4-1 overwinning op Pena- rol (Uruguay) had geplaatst voor de finale van een toer nooi in Athene, sloot de ploeg het evenement ook winnend af. In de eindstrijd bleek de Amsterdamse elf met dezelfde cijfers te sterk voor het Griek se Olympiakos. Atletico Ma drid. tegenstander van FC Groningen in de Europa Cup 3. legde beslag op de derde plaats door de strafschoppen beter te nemen dan Penarol. Ajax heeft in de Griekse hoofdstad aangetoond hoe be langrijk de aanwezigheid van één speler kan zijn. Schortte het de Amsterdamse formatie in de voorbereiding vooral aan doeltreffendheid, met de komst van de Z\fceed Petters son lijkt dat probleem voor een groot deel opgelost. De Scandinaviër is niet alleen zelf al succesvol geweest, zijn aan wezigheid verschaft ook de andere Ajacieden de mogelijk heid tot scoren te komen. Te gen Olympiakos opende de Zweed de score. In de zestien de minuut was hij ter plekke toen de Griekse doelman de bal na een schot niet kon vast houden. Gesteund door de vroege treffer speelde de jonge Amsterdamse formatie daarna andermaal een goede wed strijd. Uitblinker Frank Rijkaard wurmt zich tussen de PSV'ers Hans Gillhaus (links) en Stan Valckx door. FO EINDHOVEN PSV verliest zelden op eigen veld. De laatste nederlaag dateerde van bijna twee jaar geleden, in de strijd om de Europa Cup tegen Bayern Mtinchen. Toen met dezelfde cijfers trou wens als gisteravond te gen AC Milan: 0-2. Er is verschil tussen de lands kampioenen van Nederland en Italië, getuige de 0-2 door doel punten van Van Basten na een half uur en Massaro in de voorlaatste minuut. Bij de ope ning van het nieuwe stadion van PSV was het onderscheid niet zo verschrikkelijk groot. Het zal zonder twijfel aanzien lijk duidelijker worden wan neer AC Milan een wedstrijd speelt, waarbij alles op haren en snaren gezet moet worden. Wanneer wel voor de volle ne gentig minuten een beroep wordt gedaan op de afwezigen uit Eindhoven, zoals Filippo Galli, Gullit, Ancelotti en Mancini. PSV's trainer Guus Hiddink treurde niet al te lang na om het verlies tegen AC Milan. „Dat is niet slecht. Ons doel was niet in de eerste plaats de uitslag van deze wedstrijd, maar om te ontdekken waar wij staan. Een nederlaag als deze zal natuurlijk de ambitie prikkelen. Het was ook geen harde tik, meer een tikje. Ik ben niet ontevreden". Het benutten van de (schaarse) kansen is het voornaamste probleem van PSV. Hiddink: „Het is al lang zo dat wij goed voetballen tot twintig meter van het doel. Wij hebben er dan ook nooit een geheim van gemaakt dat wij best een inter nationaal hoog gekwalificeer de spits zouden willen hebben. Wij zoeken ook, want het lukt ons niet voldoende de kroon op het werk te zetten". PSV (Ned)-AC Milan (Ita) 0-2 (0-1): 29. Van Basten 0-1, 89. Massaro 0-2. Scheidsrechter Van der Niet. Toe schouwers: 27.000. Gele kaart: Galli. PSV: Van Breukelen; Gerets, Koe man, Nielsen (Veldman), Heintze; Vanenburg, Van Aerle, Valckx, Ler- by (Krüzen); Kieft, Gillhaus (Lins- kens). AC Milan: G. Galli; Mussi, Baresi (Ancelotti), Tassotti (Bianchi), Costa- curta; Colombo, Rijkaard, Donadoni, Evani (Massaro); Van Basten, Virdis (Capellini). Finland houdt Russen op gelijkspel TURKU Finland, toekom stig tegenstander van het Ne derlands voetbalelftal in de kwalificatie voor het WK 1990, heeft voor 6758 toeschou wers in Turku gelijk gespeeld tegen de Sovjetunie: 0-0. In de groep van Nederland en Fin land zijn verder West-Duits- land en Wales ingedeeld'. Fin land opent over veertien da gen de plaatsingsreeks met de thuiswedstrijd tegen West- Duitsland. DEN HAAG Vier dagen voor het begin van de Neder landse voetbalcompetitie heeft FC Groningen nog twee aan kopen gedaan. Het betreft Wim Koevermans, de 28-jarige middenvelder van Fortuna S, en Hennie Meijer, de 25-jarige spits van Ajax. Koevermans tekende een contract voor drie jaar, Meijer voor één jaar. Eerste-divisieclub SC Heracles versterkte zich met de 32-jarige, transfervrije Ton Pattina- ma die bij FC Utrecht overbodig was geworden. Mare Far- rington (ex-Willem II) speelt de komende twee seizoenen voor het Belgische Racing Genk. Michel Valke moet weg bij de Franse tweede-divisieclub Olympique Lyon. De 28-jarige linkermiddenvelder is door het bestuur te kennen gegeven dat hij op de transferlijst is geplaatst. De Nederlander heeft nog een verbintenis tot juli 1990. De resultaten van verschil lende, gisteravond gespeelde oefenwedstrijden zijn: DS '79- OFI Kreta (Gri) 1-1. Doelpunt DS '79: Langerak. Wim Koevermans. FOTO: DIJKSTRA Axel Herma in Ronde va Wassenaar ENSCHEDE FC Twen te, de nummer drie van de laatste aflevering van de eredivisie, lijkt in rus tig vaarwater te zijn geko men. „En dat is een posi tieve basis om verder te bouwen", meende voorzit ter Frans Hartman. „Ik denk dat we voor het eerst in onze geschiedenis volledig schuldenvrij zijn. We zijn helemaal gezond. Dat is een unieke situatie. Ik denk dat weinig clubs dat na kunnen zeggen. De meeste werken met ban ken, hebben sponsors die heel dominant zijn of heb ben schulden bij de ge meente. Qua publieke be langstelling is er een lich te opgaande lijn te zien, dus kun je rustig stellen dat we er heel goed voor staan". Hartman, bezig aan zijn laatste maanden als voorzitter, verze kerde nog eens dat de 2,6 mil joen gulden, die Twente over hield aan de verkoop van Theo Snelders (naar Aber deen) en Ron Willems (naar Ajax), keurig in de kas zitten. „Mocht onze trainer Theo Vonk het nodig vinden nog een gerichte aankoop te doen, dan kan hij altijd bij het be stuur aankloppen", zei Hart man, die ook nog aankondig de, dat FC Twente de moge lijkheden onderzoekt om te komen tot een compleet nieuw voetbalstadion. „Wij zijn voor standers van een Europese competitie. Als het zover is moeten wij daar ook bij zijn en dan moet onze accommodatie van Europese allure zijn". Theo Vonk, inmiddels aange steld als enig verantwoordelij ke trainer voor het eerste (de voormalig technisch directeur Kees Rijvers wordt supervisor over de andere elftallen) was tevreden met het aantrekken van Hans de Koning, de voor malige doelman van AZ en allrounder Robin SchmiF1 de afgelopen zeven jal Sparta onder contract r „Ik wil deze jonge groeft het vertrouwen geven, r om zou ik een gearrir' speler binnenhalen", f Vonk zich hardop af. „Afgezien van het fe£' zo'n jongen dan al gaif; miljoen kost, wil ik eé jonge spelers die we zeP ben opgeleid een kans|> Marco Roelofsen, Wilfrjr zinga en Andy Scharmifr al in het elftal en jeug® als Dikken, Nijhuis, Bfr] en Meijerman ontwili zich zeer goed. Een jong^i drie ton hoeven we nieT len. Die hebben we zft wat ons spelconcept ti hebben we nog geen f( nog. We blijven hetzelf steem spelen 4-2-4 bij tfc en 4-4-2 bij balverlies.» maar eens kijken hoe valt. Het is mooi dat ilp nog bij het bestuur kalt kloppen". WASSENAAR Voor de vijfde wordt zaterdaj Ronde van Was gehouden. De strijd voor am; begint om 15.00 De start en fii aan de Zonnewej gentig amateurs schijnen er a; start onder wie Hermans die de: de al twee keer gewonnen. TILBURG Willem II, de opvallendste eredivi sieclub van vorig seizoen, staat er gezond voor. Dat was de voornaamste bood schap van voorzitter Wim Groels van de Tilburgse betaald-voetbalorganisatie onlangs tijdens de officië le presentatie voor het nieuwe seizoen. In zowel sportief als financieel opzicht floreert Willem II. Het vorige seizoen werd afgesloten met „enige tonnen" winst bij een eigen vermogen van ruim twee miljoen gulden. Willem II ontving bovendien voor de door trainer Piet de Visser ge- scoute verdediger Werdekker van diens nieuwe werkgever Ajax een transferbedrag van ruim zes ton. De begroting voor het komend seizoen be loopt 2,5 miljoen gulden, een half miljoen meer dan vorig seizoen. Een derde van de inkomsten moet binnenkomen uit recet tes, de rest uit reclame en sponsoring. Nu reeds is vol gens Groels tachtig procent van de begrote inkomsten bin nen. Hoewel vorig jaar gemid deld 9.000 bezoekers de thuis wedstrijden van Willem II be zochten, gaat de club - net als vorig seizoen - dit jaar voor zichtig uit van een bezoekers- gemiddelde van 5.100. Seizoen kaarten zijn er al 25 procent meer verkocht dan vorig sei zoen: 3.000. Subsponsors Naast hoofdsponsor VZS heeft Willem II negen subsponsors aangetrokken, die ieder min stens 25.000» gulden bijdragen. Daarnaast meldden zich voor minimaal; 2500 gulden liefst 180 bedrijven als jeugdplan- sponsor aan. De ereloge van het stadion is uitgebreid en de club trok 24 hostesses aan voor ontvangst en begeleiding van hoofdtribunegasten. Voor de veiligheid stelde de club een speciaal bestuurslid supportersbeleid aan. Deze functionaris ziet het vooral als zijn taak de supportersvereni ging meer cachet te geven. De landelijke Federatie Suppor tersverenigingen (FSV) juicht één en ander toe en onder steunt het Tilburgs initiatief waar mogelijk. Trainer-coach Piet de Visser noemde het afgelopen jaar, met Willem II op de vierde plaats in de eredivisie en in de kwartfinale van de KNVB-be- ker, „een seizoen om in te lijsten". Hij waarschuwde voor overspannen verwachtingen. „Wij mogen niet de fout ma ken nu direct al nog meer prestaties te eisen van de ploeg. Wel mag, nog meer dan vorig jaar, technisch aanval- Trainer Rob Baan in duel met Ronald Lengkeek tijdens de training van Sparta. Ron van d kijkt bewonderd toe. FOTO: DE JONG laatste met toestemming van Baan, die het ook niet meer zag zitten in Ed Ridderhof (nu SVV). De transfervrije Teb- benhof vertrok naar Feye noord en bovendien werd Adrie Andriessen afgekeurd. „Als extra luxe hebben we verdediger Jantje Mulder van Volendam terug gekregen. Die hoefden we eigenlijk niet zo nodig te hebben omdat we ook beschikken over Knel. Maar Mulder kon de sponsor worden gehaal kost Sparta dus Piet de Visser, de 1 een contract voor h Tilburg, waarschuwt goed gebruik voor te wachtingen bij het zoen zo verrassende FOTO: lend voetbal wacht. Als we dan op of de negende plaats is het goed. Ons beter Willem II, voor de komende jaar De KNVB moet het seizoen wel zorgen regelmatig verloop voetbalcompetitie, was ge kritische voorzitter Groels. hun zaken goed voor hebben, mogen geen ondervinden, zoals vor zoen wel het geval was", de praeses.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14