„Overheidsbeleid onvriendelijk oor niet-agrarische bedrijven" Fuchsiade '88: de top van de fuchsiacultuur teun voor subsidie Filmhuis Krediet voor nog twee woonwagens Aanleg recreatiepark begonnen 6\|f%OERHEDEN SEIDEN OMGEVING CeidAaQowuvnt DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1988 PAGINA 11 [lappen bij ruzie JJJosterduinsemeer 5 deze neente ticulie e ook an zulfct eken tand: ekenei iige al zor de zii voor iten v van nlier aak v< )0RDWIJKERHOUT Een jarige inwoner van Bussum, die Noordwijkerhout kampeert, ft gisteren bij de politie aangif- II gedaan van mishandeling. De gen uit Bussum verbleef bij het iterduinsemeer met een vriend zijn zus en kreeg ruzie met een irige Noordwijkerhouter en vriend. De beide laatsten had- rijkelijk gedronken. De inwo- van Bussum kreeg na een Ie [irdenwisseling een klap van de nrdwijkerhouter. Hij moest zich Ier doktersbehandeling laten len. De Noordwijkerhouter ft de doktersrekening van 57 len 's avonds direct betaald. Strandschoon- maakmachine in gebruik gesteld NOORDWIJK Hoofddirec teur van de ANWB, de heer P.A. Nouwen, onthult op vrij dag 19 augustus de nieuwe strandschoonmaakmachine. Het apparaat verwijdert zwerfafval maar haalt ook aangespoelde teer- en olieaanslag weg. Per uur kan het apparaat vijf tot tienduizend vierkante meter reinigen. Vuil zowel op het zand als eronder, wordt wegge haald. De machine wordt om 12.30 uur in gebruik gesteld bij het strandpaviljoen De Strand- loper. Asfalt op doorgaande weg Warmond WARMOND De doorgaande route in Warmond zal worden geasfalteerd en het schelpenpad langs de Oranje Nassaulaan blijft èen voetpad. Dat heeft de commissie openbare werken gis teren geadviseerd. De commissie verwierp na een lange discus sie met een krappe meerderheid het voorstel van het college om de weg te bestraten met betonklinkers en van het schelpenpad een gecombineerd fiets- en voetpad te maken. Dat het onderwerp leeft in de gemeente bleek uit de volle pu blieke tribune, maar evenmin als van de commissieleden, wer den er van die kant nieuwe argumenten voor of tegen een be paalde verharding te berde gebracht. Niet alleen de commissie is overigens verdeeld over de keus voor of tegen asfalt. Het college zit al evenmin op één lijn. Waar het gaat om het schelpenpad hebben Progressief Warmond en de VVD elkaar gevonden in de afwijzing van het collegestand punt. De fracties konden wel instemmen met het college voor wat betreft de verdere inrichting van de op elkaar aansluitende wegen. Gesuggereerd werd de oude klinkers te gebruiken voor de parkeervakken en de schelpenstroken langs met name de Sweilandstraat te verwijderen. Ook daar zouden de klinkers misschien nog dienst kunnen doen. Fietser gewond LISSE Een 19-jarige fietser uit Sassenheim is gisteravond rond zes uur gewond geraakt bij een aanrijding op de Heere- weg in Lisse. De man werd geraakt door een 24-jarige automobilist uit Lisse die uit een uitrit kwam. Door hoog struikgewas zag de automobilist de fietser over het hoofd. De Sassenheimer is met een vleeswond en een doorgesneden beenspier overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Hagenaars betrapt bij inbraak LEIDERDORP Twee Hagenaars van 23 en 24 jaar oud zijn afgelopen nacht op de Bolderikkamp in Leiderdorp betrapt bij een inbraak in een auto. Het tweetal had zich al over de radiocassetterecor der ontfermd toen het om tien over een in de kraag gevat werd door surveille rende agenten. De Hage naars worden nog ver hoord over eventuele an dere diefstallen. Benzinestation mag toch komen in Oegstgeest OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest moet medewerking verlenen aan de komst van een bezinestation aan de oostkant van rijksweg 44 nabij de Haarlemmerstraatweg in de gemeente. De Kroon heeft het bezwaar van de gemeente daartegen ver worpen. Oegstgeest wilde geen plaats inruimen voor een benzinestation in het bestemmingsplan Elsgeesterpolder. Dit vanwege de moge lijke aantasting van een groengebied met vogels en kleine roof dieren, dat ter plaatse bekend staat als het „Koebosje" De bouw van een benzinestation zou door het stoppend en we grijdend verkeer een aanzienlijk grotere drukte tot gevolg heb ben, aldus het gemeentebestuur. Ook zou de eventuele komst van een LPG-tank onverantwoord zijn in verband met de aan wezigheid van de nieuwbouwwijk Haaswfjk vlak in de buurt. Het benzinestation komt dicht bij Deelplan 14 van Haaswijk te liggen, vlak bij het woonwagenkamp. Het provinciaal bestuur is altijd voorstander geweest van de komst van een benzinestation, omdat de lokatie in Oegstgeest daar het meest geschikt voor zou zijn. Op dit moment is nog niet bekend welke oliemaatschappij in aanmerking komt om zich in Oegstgeest te vestigen. OLLENSTREEK Het beleid van provincie gemeente is niet riendelijk voor niet- j grarische be.drijven in Bollenstreek. In het eekplan Zuid-Holland is volop aandacht or bollenbedrijven en es wat daarmee samen- Er is in de Bollen- echter veel meer hoe die ook zijn. wij aandacht Overgoor is regionaal mlent van het Koninklijk Ondernemersver- Zuid-Holland (KNOV), ng Zuid-Holland. Hij zich bezig met de orga- tie van een speciale dag 24 augustus waarop de INOV de provinciale en ge- rugge(ieentelijke overheid wil wij- ieuw \£n op de problemen van het 3 de bedrijfsleven in de Bollen- igenwlreek. Het initiatief hiertoe is Nas htitstaan nadat in januari het :et, zc^pport verscheen over de t van ftstraling van de nationale luchthaven Schiphol op de Bollenstreek. „Daaruit bleek dat de Bollenstreek een enor me economische potentie heeft en veel mogelijkheden voor niet-agrarische bedrij ven. Een aanzienlijk aantal bedrijven is afhankelijk van de aanwezigheid van Schiphol en bedrijven vestigen zich om die reden in de Bollenstreek. De afdelingen in de Bollen streek hebben toen het initia tief genomen een dag te orga niseren waarin het niet-agra rische bedrijfsleven centraal staat". Op 24 augustus komen een groot aantal vertegenwoordi gers van de provinciale en ge meentelijk overheid bij el kaar. Zo zijn de burgemees ters van Voorhout, Noordwij kerhout, Sassenheim, Lisse en Hillegom aanwezig, wethou ders en ambtenaren, de gede puteerde T. Jansen en leden van de provinciale staten. Zij krijgen 's middags via een bustocht de problemen in de Bollenstreek te zien en er worden toespraken gehouden. Zo spreekt onder andere KNOV-voorzitter J. Kammin- ga het gezelschap toe. 's Avonds is er in Treslong in Hillegom een Bollenstreek in de Markt. Ondernemers uit de Bollenstreek tonen nieuwe vindingen aan de KRO-pre- sentator Ton Verlind. Er worden wel opnamen ge maakt maar die zijn niet be stemd voor een televisie-uit zending. Alle ondernemers en andere geïnteresseerden zijn hierbij welkom. Opgeven bij het KNO V-kantoor, Broek molenweg 20 in Rijswijk, tele foon 015-600191. Ramp De belangrijkste problemen voor het bedrijfsleven in de Bollenstreek liggen volgens Overgoor op het gebied van de infrastructuur, het tekort aan bedrijfsterreinen en de stagnerende woningbouw. „De ontsluiting van de Bol lenstreek is heel erg slecht. Binnen de Bollenstreek is het al een ramp maar als je de re gio uit wilt, is het helemaal erg. Wij zouden graag zien dat het westelijk gedeelte van de rijksweg 11 zou worden aan gelegd waardoor er een ver binding komt tussen de A44 en A4. Dat is nu uit het streekplan gehaald. Verder moet de S2, de weg tussen de Heereweg in Lisse en de Haarlemmermeer, worden doorgetrokken naar de A4. Bovendien pleiten wij voor een aquaduct onder de Ring vaart door. Anders krijg je daar eenzelfde knooppunt als bij de bruggen bij Lisse en Hillegom", aldus Overgoor die erkent dat er op het gebied van de infrastructuur al veel gebeurt in de Bollenstreek. Hij vindt het allemaal onvol doende. „Wij krijgen signalen van onze leden dat de ontslui ting slecht is. Als belangen vereniging trekken we daar over aan de bel". Signalen krijgt het KNOV ook over het feit dat er een tekort aan bedrijventerrein is in de bollenstreek. „Alle ter reinen in de Bollenstreek zijn praktisch vol. Er is hier en daar nog wel een plekje over maar dat is echt te weinig. Er moet meer ruimte komen voor vestiging van bedrijven anders gaan ze straks allemaal in de Haarlemmermeer zitten. Zo moet het plan om bij de kalksteenfabriek tussen Hille gom en Lisse een bedrijven terrein aan te leggen snel worden gerealiseerd". Ook bevordering van de woning bouw is, volgens de KNOV- man, een ondernemersbelang. „Met name de winkeliers heb ben er belang bij dat het aan tal bewoners van de Bollen streek op peil blijft of zich uit breidt". Werkgelegenheid Overgoor wijst op het belang van het midden- en kleinbe drijf voor de werkgelegenheid in de Bollenstreek. „Het is ge vaarlijk om je alleen op de agrarische sector te richten. In het midden- en kleinbe drijf worden immers de mees te nieuwe banen gecreeërd", stelt hij. Dat de ondernemers de Bollenstreek helemaal vol willen bouwen, ontkent hij. „Er is genoeg grond die hele maal niet geschikt is voor bol lenteelt. Als die gronden een bedrijfsbestemming zouden krijgen dan zou dat wat ruim te geven". Of de KNOV-dag veel nieuws zal opleveren voor de aanwe zige vertegenwoordigers van het provinciaal en gemeente lijk, weet Overgoor niet. „Ik denk dat veel van onze stand punten wel bekend zijn. Het kan echter nooit kwaad ze er nog eens op te wijzen. Het zou mooi zijn als ze aan het einde van de dag onze ideeën enigs zins zouden kunnen onder schrijven". ROZA VAN DER VEER rjiotorrijder gewond bij aanrijding sSENHEIM Een 57-jarige motorrijder uit Laren is gisteravond ind geraakt aan arm en schouder bij een botsing met een 25- man uit Huizen, die ook op een motorfiets reed. Het tweetal fin Sassenheim tegelijk de oprit naar rijksweg A44 op, toen een Thtautochauffeur zonder op te letten ook invoegde. Een auto die de motorfietsers moest daarvoor uitwijken. De man uit Huizen niets anders doen dan hard remmen, waardoor de inwoner van ïn op hem botste. Beide motorrijders kwamen ten val. De man buizen liep slechts enkele schaafwonden op. ngspla LEIDSCHENDAM De ge meenteraad van Leidschen- dam zal 29 augustus een kre diet van 120.000 gulden worden gevraagd voor de aanschaf van nog twee nieu we woonwagens. Gevoegd bij de vier reeds bestelde krijgen de zes woonwagens een (tij delijke) plaats aan de Freke- weg. De rapporten over defi nitieve woonwagenvestigin gen, in de te bouwen woon wijk De Rietvink op eigen grond van de gemeente en aan De Star op een voorma lig speelterrein, zijn klaar. Voor de Rietvink is in tegen stelling tot eerdere plannen voor een lokatie op eigen grond gekozen om de lokatie sneller te kunnen verwezen lijken. VOORHOUT Door met een hijskraan een stuk duiker op zijn plaats te brengen heeft de Voor- houtse wethouder van ruimtelijke ordening dr. D. J. W. IJdo gistermid dag officieel een begin ge maakt met de aanleg van het recreatieparkje in de wijk Oosthout. Nadat de duiker op zijn plek lag werd een dam van zand aangebracht. Als eerste stapte de wethouder over de dam heen die straks de toegang vormt tot het nieuwe parkje. Het recreatiepark zal 1,2 hec tare groot worden en ligy tus sen de Fonteinkruidhof en de Bloemenschans. Het is opgezet om er te wandelen en te sport en. Er komt ook speelgelegen- heid. „Eigenlijk verpozing voor iedereen, een rust- en ontmoetingspunt in de wijk Oosthout", aldus typeerde IJdo het tijdens zijn toespraak na het aanbrengen van de duiker. Het park wordt afgesloten voor auto's, fietsers en brom fietsen. Er komt een wandel pad van boomschors evenals een verharde weg die alle kanten ontsluit. Centraal komt een trapveld te liggen, maar er komt ook een verhard basket balveldje, een picknickplaats en een visvijver. Eén van de daar aan te brengen visplaat- sen zal toegankelijk gemaakt worden voor rolstoelgebrui kers. Omdat het terrein zelf laag ligt, wordt het opgehoogd en zal er een drainage worden aangebracht. Het niveau maakte het eerder al onge schikt voor de daar geplande volkstuinen. Uiteindelijk is daarvoor grond verworven bij het bestaande volkstuinen- complex Elsgccst. Aanvankelijk was het de be doeling dat de aanleg van het park in het voorjaar zou be ginnen. maar het was toen te nat. Gehoopt wordt het grond werk nu binnen vier weken te klaren. „Dan staat de plantijd voor de deur en dan is het mo gelijk dat het parkje vóór de winter klaar is", aldus IJdo. De kosten van het park worden geraamd op iets meer dan drie ton. Ruim 190.000 gulden worden door het rijk betaald, omdat het ook gaat om geluidbeperkende maatre gelen. De raadscommissie Ij financiën van Lisse is po- f over het college-voorstel 4 een garantiesubsidie van lend gulden per jaar be- kbaar te stellen voor het thuis Lisse. Het Filmhuis i om een tegemoetkoming omdat men straks in Poelhuys de akti- viteiten voort wil zetten en er dan een tekort dreigt doordat daar huur moet worden be taald. Th. Meier (CDA) merkte tij dens de vergadering van de commissie gisteravond op, dat hij het begrip „garantiesubsi die" eigenlijk wat misleidend vond aandoen. „De mogelijk heden voor het Filmhuis om de zaak dekkend te krijgen zijn zeer gering en eigenlijk heeft men zelf al aangegeven dat men, zeker in het begin, niet zonder die subsidie kan. Dat houdt dus in dat we gaan betalen", aldus Meier. De com missie kon zich daar niettemin wel in vinden. bestl 51 r« derd. IWppirïg aanC(? Stichting Jeugdrecreatie issenheim houdt op vrij- zan deigav°nd een dropping. De is er ^nemers vertrekken 'om seven vanaf de Oosthaven in ;st oo <ssen^e'm- Er kunnen groe- dag ti 71 van tien personen -itilnpn orden gevormd. Men kan <ch aanmelden bij W. Rui- n, tel. 14174, en bij J. H. W. n 53 0 rom' te^ 16540. Iehact!Iues Brothers van - zangeres Chrystal Barnes waar &dt op vrijdag op in Bar ille gè*ncing Blues Brothers aan werd. Henri Dunantplein 11 in :htig illegom. Barnes is een 18- at in nSe scholiere uit Spijkenis- omple)' die in de soundmix-show in vorig jaar het nummer isy to be hard uit de musi- l Hair ten gehore bracht. dige 1 discotheek is om 21.00 uur e acti »en. sn, wi stijgt, \eskampiestjn ^er t!Achting Jeugdraad Voor- I houdt op zaterdag en etxjndag een zeskamp op de gelegen naast het tme>n J^8ebouw van Foreholte. k ief festijn wordt op de buis vnMbracht door de NCRV Dit 'skampfestijn wordt gehou- rdt nu n 'n het kader van het 10- »k uwen feest van Voorhout. de kt v°lwassenen binden za- riag 20 augustus de strijd 7e n' Aanvang 14.00 uur. óp hj ndag 21 augustus komt de ugd aan de beurt. Aanvang -30 uur. De wedstrijd loopt 11 v er ne£en sPefen- Er is een \rw Eenaamd rode draad-spel tot v teams sPelen samen 'f finalespel. De zeskamp ■t rit %lnt om 14-00 uur- Ee mo- rr.erf,. 'kjkheid bestaat dat de win kels in Voorhout vanaf 13.30 uur gesloten zijn. Orgelconcert Organist Klaas Jan Mulder uit Kampeii geeft zaterdag middag om vijf uur in de Nieuwe Kerk in Katwijk een orgelconcert. Dit concert staat in het teken van de Katwijkse Visserijdagen 1988. De organist voert onder an dere werken uit van Bach, Wesley, Daquin en Franck. De toegangsprijs is zeven gul den (CJP/Pas 65 5,50 gulden en jeligd tot 12 jaar 4 gulden). Viswedstrijd De hengelsportvereniging Makkelijk zat uit Hillegom houdt zaterdag een viswed strijd. De wedstrijd vindt plaats in de Ringvaart in Hil legom en begint om 09.00 uur (en duurt tot 13.00 uur). Voor het deelnemen aan deze wed strijd kan men zich inschrij ven vanaf 's morgens zeven uur in 't dorpshuis Ons Eiland in Beinsdorp. Het in schrijfgeld bedraagt 10 gul den per persoon. Voor nadere inlichtingen kan men contact opnemen met de organisatie: telefoon 02520-19795 of 02520-17245 (na 18.00 uur). Oud papier haalt op zaterdag oud papier op. Vanaf 09.00 uur gaat men langs de deuren in Lisse. An dere verenigingen halen oud papier op in de Lisserbroek en in de wijk Meerenburgh. De oratoriumvereniging haalt elke derde zaterdag van de maand vanaf 's morgens negen uur oud papier op. Optocht Speeltuin Marijke uit Lisse hóudt zaterdag een kinderop tocht. Alle kinderen uit Lisse en omgeving kunnen met deze optocht meedoen. Het is de bedoeling dat de kinderen thuis een fiets, skelter, pop penwagen, step of een ander voertuig versieren. De op tocht begint om 14.00 uur. Het mooist versierde voertuig en het meest Frans uitgedos te kind, krijgt een prijs. Voor de optocht moeten alle kin deren zich tussen 13.00 en 13.30 uur verzamelen in de speeltuin aan de Crocussen- straat. Klaverjassen De klaverjasvereniging Lion d'or uit Boskoop houdt za terdag vanaf 11.00 uur een koppelklaverjas-dag. De en tree is tien gulden per kop pel. De wedstrijden worden gehouden in het Vereni gingsgebouw aan de Voorka de 32 in Boskoop. „Een fuchsia is geen kamer plant. Dat is het grootste mis verstand dat er rond de fuch sia bestaat. Een fuchsia in huis zorgt alleen maar voor teleurstelling". Fuchsialief hebber Herman de Graaff uit Lisse kan zich er bijna echt over opwinden. „Ik kan der gelijke planten helemaal uit tekenen. Ze zien er niet uit. Terwijl als de planten buiten worden gezet ze in enkele maanden kunnen uitgroeien tot fantastische planten. Fuchsia's binnenhouden kon vroeger nog wel want toen waren de huizen koud en vochtig. Nu zijn de woningen warm en droog en gedijen fuchsia 's niet meer binnen De Lisser weet waarover hij praat. Hij heeft thuis zo'n 2000 fuchsia's maar slechts één plant staat in huis. „Die is daar toevallig als zwak plantje terecht gekomen. Omdat hij er zo slecht uitzag, leek het niet verstandig hem te ver plaatsen", verontschuldigt hij zich bijna. De Graaff veredelt fuchsia's en probeert nieuwe soorten te kweken. Met succes want van de 300 Nederlandse soorten heeft de Lisser er 75 op zijn naam staan. De meeste gekweekte plantjes geeft hij weg aan kwekers die voor de liefhebbers werken of ver spreidt hij via de Nederlandse Kring van Fuchsiavrienden, die in Nederland 3000 leden heeft. De Graaff is kernbe stuurslid en lid van de regio Rijnland. Deze afdeling houdt van 20 tot 27 augustus de Fuchsiade '88 in het tuincentrum Jaap Kooy aan de Heereweg in Lisse. 700 vierkante meter van een kas is ingericht met alleen fuchsia 's. Honderden planten waaronder een groot aantal botanische, vormen een kleurig geheel. „De top van de fuchsia-cultuur staat hier", stelt De Graaff trots. Ook van hem staan er planten op de Fuchsiade '88. De ande re planten komen overwe gend van leden uit de regio Rijnland. Gezamenlijk bouwen de Fuchsiavrienden op dit mo ment de Fuchsiade op. „Drie weken werk voor een week tentoonstelling", vertelt De Graaff lachend. Echt erg vin- Bijdrage: Roza van der Veer De Lisser Herman de Graaff tussen de fuchsia's: „Je hebt zo fuchsiïtis". den hij en zijn clubgenoten het niet We laten graag onze hobby aan andere mensen zien. We zijn erg blij met de kans om hier een fuchsiaten toonstelling op te kunnen zet ten. Jaap Kooy draagt name lijk alle kosten en daardoor is de tentoonstelling gratis toe gankelijk. Anders moet je toch al gauw enkele tiendui zenden guldens op tafel leg gen wat er via een toegang sprijs uit moet komen", ver telt De Graaff. Tegenwicht De 53-jarige Herman de Graaff begon met zijn hobby in het begin van dé zeventi ger jaren. „Mijn vader had vroeger een bollenkwekerij. Ik kweekte nieuwe narcissen- soorten, iets dat jaren kostte. Op het moment dat de bollen kwekerij weg ging ben ik be gonnen met de fuchsia's die mijn vrouw had staan". De Graaff, die in het dagelijks leven biologieleraar is, be steedt veel tijd aan zijn fuch sia's. Vooral in het groeisei zoen eisen de planten zorg. „Het zijn makkelijke planten. Ze hebben alleen een ruime pot nodig, willen een plekje half in de schaduw en moeten niet droog komen te staan in het groeiseizoen. Een paar weken weggaan in de zomer is er niet bij, ook al kun je met druppelbevloeiing veel werk besparen. De meeste fuchsiakwekers, die een paar jaar met een gietertje hebben gewerkt, stappen daar vanzelf op over", aldus De Graaff die veel plezier aan zijn hobby beleeft. „Het is toch een prachtige plant", roept hij wervend. „Waar vihd je een plant die de hele zomer bloeit en zo veel verschillende kleu ren en vormen heeft". Een nadeel vindt De Graaff dat fuchsia's niet ruiken en de meeste soorten niet winter hard zijn. Desondanks werkt hij met genoegen tussen zijn planten. „Een prettig tegen wicht nadat je de hele dag voor de klas hebt gestaan. Het werken tussen de fuchsia's is rustgevend. Bovendien kan ik op deze wijze mijn kennis be ter kwijt dan aan mijn leerlin gen". Ziekte Door het organiseren van fuchsia tentoonstellingen worden veel mensen gewon nen voor de oorspronkeljk uit Amerika en Nieuw-Zeeland afkomstige planten. Mensen hebben de neiging te verza melen. Als ze eenmaal een paar fuchsia's hebben, is het einde zoek. Ze hebben zo Fuchsiïtis, een 'gevaarlijke ziekte' waarschuwt De Graaff die daar zelf de duide lijkste exponent van is. Bezoekers van de Fuchsiade '88, die van zaterdag 20 tot za terdag 27 augustus te zien is tijdens de openingsuren van het tuincentrum, kunnen be halve kijken ook zelf fuchsia gaan houden. Er zijn talloze stekjes te koop. Wie erg onder de indruk is van een bepaalde fuchsia hoeft dus niet zelf de schaar te hanteren. Verder zijn er boekenstands en wordt er informatie gegeven. Op zondag is de Fuchsiade '88 dicht

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11