leidóc Soti/ta/nfcr 1 Schuttersveste zit nagenoeg vol STAD OMGEVING NEGEN MAANDEN CELSTRAF GEEIST VOOR TASJESROOF urnen «pmeu Bijna twee miljoen gulden voor bedreigde neushoorns Oorzaak van verwondingen Leidse nog onduidelijk Qe Havenwijk: bedrijvigheid van weleer is verdwenen Slimme EHBO-kit WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1988 PAGINA 9 Bl{- onken Leidenaar rroriseert buurt )EN De Leidse politie heeft gister- d om half zeven een 41-jarige Leide- aangehouden die zijn omgeving terro- rde. De man, bewoner van de Genestet- 1, zorgde al langer voor overlast. Hij het geregeld op een drinken en ging ,a schreeuwend en scheldend de straat listeravond liep de man opnieuw in be- iken toestand schreeuwend op straat, dit keer was hij in het bezit van een van ongeveer een halve meter lengte, nee bedreigde hij omwonenden. Ver ende buren spoedden zich naar het po- ureau aan de Langegracht om de poli- vragen in te grijpen. Deze heeft de aangehouden wegens bedreiging. Hij ranochtend nog altijd vast. Bekeken wat er met de man moet gebeuren. LEIDEN De Leidse politie weet nog altijd niet wat de 31- jarige Leidse vrouw is overko men, die gisternacht door een onbekende man zwaar gewond werd afgeleverd bij het Acade misch Ziekenhuis. De toestand van de vrouw, die haar onder kaak op drie plaatsen had ge broken, zeven tanden en kiezen miste en een hersenschudding en beschadigde nek wervels had, is inmiddels wat verbeterd. De politie is nog op zoek naar de man die haar afzette bij het ziekenhuis. Hij gaf daar een briefje af met de mededeling dat de fiets van de vrouw te vinden was op de Morsweg. Buurtonderzoek daar heeft niets opgeleverd. De fiets bleek een licht verbogen voorvork te heb ben. Volgens politiewoordvoer der D. Graveland sluiten de be handelende artsen niet uit dat de vrouw is gevallen. „In theo rie is het mogelijk om zulke zware verwondingen op te lo pen bij een val. Er kan bijvoor beeld een hond of kat voor de vrouw zijn overgestoken, waar door ze over de kop geslagen is en keihard met haar hoofd op straat terecht gekomen is". De vrouw blijkt bij aankomst in het ziekenhuis ook tegen het ver plegend personeel gezegd te hebben dat ze was gevallen. Ze kan zich daar nu niets meer van herinneren. De politie houdt echter ook nog steeds rekening met de mogelijkheid van een aanrijding of mishandeling. Forum verslaggeving uit oorlogsgebieden LEIDEN De Leidse Studentenvereniging voor Internationale Betrekkingen (SIB) houdt van avond een journalistenforum over het thema 'Ver slaggeving vanuit gebieden met gewapende con flicten'. Sprekers zijn Pieter Varenkamp (Avro's Televizier), Kees Schaepman (Vrij Nederland), Si- mone Jacobus (Nieuw Israëlitisch Weekblad) en Shrimissier Bahgwandin (Algemeen Surinaams Persbureau). Donderdagavond is er een forum over de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten. Sprekers zijn M. Huygen (NRC-Handels- blad), minister W. van Eekelen (defensie), A. van Staden (hoogleraar internationale betrekkingen) en R. van Zanten (Haagsche Courant). Plaats van handeling van beide evenementen is zaal 11 van het Centraal Faciliteiten Gebouw van het Witte Singel/Doelencomplex aan de Cleveringaplaats 1. Aanvang 19.30 uur. Eerste exemplaar van Student voor Oranje LEIDEN - Martin van Amerongen, hoofdredacteur van het weekblad De Groene Amsterdammer, zal vrijdagmiddag het eerste exemplaar in ontvangst nemen van het boek Alexan der, Student voor Oranje. Dat gebeurt in sociëteit De Burcht aan de Burgsteeg in Leiden. Het boek bevat columns die in het weekblad Propria Cures verschenen, ondertekend door kroonprins Willem Alexander. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) liet al eerder weten niet blij te zijn met de verschijning van het boek en heeft deze week in een verklaring nog eens nadrukkelijk gesteld dat de maar een woordvoerder sluit niet uit dat de prins zen nog naar de rechter zal stappen. Uitgever Gerard Timmer laat weten vrijdagmiddag tijdens een persconferentie opening van zaken te willen geven omtrent de achtergronden en de tot standkoming van het boek. Daarbij zullen ook een paar re dacteuren van Propria Cures aanwezig zijn. cumenische tmoeting in jrenwijk )EN De Samenwer- e Kerken in de Meren- houden op 8 oktober oecumenische ontmoe- in het kerkelijk urn De Regenboog aan fatermolen 1. Het is de eling dat er tijdens de oetingsdag een landelijk urm voor oecumenische en wordt opgericht. grote behoefte aan een lijk platform voor oecu- che groepen. Veel groe- werken in Nederland los lkaar. Gevolg daarvan is itrokkenen vaak niet we- welke manier zij de oe- ïe inhoud kunnen geven zondagse dienst en in de jkse praktijk, r J.A.A. van Wel van de iwijk zal in het middag- lte van de ontmoetings- n beeld schetsen van het richten platform. Na af- laarvan is er gelegenheid discussie. antal sprekers afkomstig 'erschillende kerken zal tends inleidingen hou- /j* Uitgenodigd zijn me- t F.G. van Dijk-Hemmes, rsitair docent Vrouwen- ZvtS Oude Testament, me- H. Meijer-Wilmes, do- feministische theologie, jorthuis, studiesecretaris erkgenootschap en Ka- ke Raad voor Israel, me- A.C. Schilthuis-Stokvis, iris sectie Vrouw in en Samenleving van de van Kerken in Neder- J.Th. Witvliet, hoogle- n de kennis van gods- en samenleving in dé uitstè ne tijd en A.W.J. Houte- bijzonder hoogleraar lusuniversiteit en direc- .an het Interuniversitair 15-62 'u* voor Missiologie en eji 116071 :l Jack tellenden voor de ont- jsdag kunnen zich tot tember opgeven bij Rei- essels-ten Bruggenkate, linder 10 in Leiden, Deelname kost vijftien r OOK RABOBANK NAAR SCHUTTERSVELD^ LEIDEN Het kanto rencomplex Schutters veste op het Schutters veld in Leiden zit nage noeg vol. De Rabobank vestigt een zogenaamd Bedrijven Adviescen trum in het gebouw, ter wijl binnen enkele we ken ook onderhandelin gen met twee andere be drijven worden afge rond, zo verwacht mede werker W. Bos van het makelaarskantoor Men- no Smitsloo. De Rabo bank is het derde bedrijf dat zijn intrek neemt in Schuttersveste, na olie maatschappij Aramco en de Nederlandse Midden- standsbank (NMB). De Rabobank huurt ruimte op de begane grond van het gebouw. Er komen vijftien medewerkers te zitten. De huidige vestiging van de Ra bobank aan de Stationsweg in Leiden werd te krap. De bank besloot daarom de af deling die zich met zakelijke rekeninghouders bezig houdt apart onder te bren gen in Schuttersveste. De af deling, die eerst Bedrijven heette, gaat daar werken on der de naam Bedrijven Ad viescentrum. Het is uitslui tend bestemd voor advise ring, met name voor onder nemers uit Leiden en Oegst- geest. Voor geldzaken kan het publiek er niet terecht. De afdeling wordt woensdag 31 augustus officieel in ge bruik genomen. Het makelaarskantoor Smitsloo is in onderhande ling met twee bedrijven over de verhuur van de tweede en derde verdieping van Schuttersveste. De bedrijven zouden elk een etage gaan gebruiken. Om welke bedrij ven het gaat wil woordvoer der Bos nog niet kwijt, zo lang de onderhandelingen nog lopen. „Ik denk dat we binnen twee tot drie weken rond zijn", aldus Bos. Beschikbaar Het gebouw komt daarmee nagenoeg vol. Alleen op de eerste verdieping is nog kan toorruimte beschikbaar. Op de vierde en vijfde etage is Aramco Overeas Company gevestigd, het bedrijf dat eerst aan de Plesmanlaan was gehuisvest, maar na een massaontslag naar een klei nere ruimte moest verhui zen. In de zuidoostelijke vleugel van het gebouw is een vestiging van de NMB ondergebracht, die eerst aan de Rijnsburgersingel huisde. Schuttersveste heeft een moeizaam verleden achter de rug. Het complex zou in eerste instantie veel groter van opzet worden en had ja ren geleden al klaar moeten zijn. Zo zou er onder meer ook een hotel in worden ge vestigd. De beoogde beleg ger, het Pensioenfonds voor Gezondsheids, Geestelijke en Maatschappelijke Belangen (PGGM), haakte echter af omdat het zijn twijfels had over de exploitatie van het hotel. Het complex werd vervol gens kleiner opgezet, met het Pensioenfonds voor de Bouwnijverheid als belegger. Een faillissement van de aannemer, Joosten-Hugen BV uit Babberich, zorgde er voor dat de bouw vorig jaar een paar maanden stil lag. Projectontwikkelaar NBA uit Utrecht vond vervolgens aannemer BAM uit Zeist be reid de bouw af te maken. Het was de bedoeling dat ook de Leidse schoenenim porteur Euro Moda BV van de Rijnsburgersingel naar Schutterveste zou verhuizen. De langdurige vertraging bij de bouw deed het bedrijf echter uitwijken naar Sas- senheim. Michael Werikhe tijdens zijn tocht door Nederland. I aan zijn zoveelste kilometer in Ter Aar. foto: wim DEN HAAG/LEIDEN Te gen een 24-jarige Leidenaar is gisteren voor de Haagse recht bank 9 maanden gevangenis straf geëist wegens het roven van een handtas en een schou dertas. Beide delicten zouden op 14 mei van dit jaar in Lei- reden. Op een gegeven mo- den gepleegd zijn. ment zou de verdachte, die achterop de brommer zat, een Op de betreffende zaterdag schoudertas van een naast hun zou de man samen met een fietsende vrouw van de schou- vriend op een 'gevonden' der hebben gerukt. Later op brommer door Leiden zijn ge- die dag herhaalde het ritueel zich nog een keer. Ditmaal op straat gooiden, werd een handtas uit de fiets- Officier mr L.Horbach achtte mand van een argeloos slacht- de misdrijven bewezen op offer gepakt. De vrouw in grond van de aangiften en kwestie begon zo hard te gil- verklaringen van de slachtof- len dat de overvallers bang fers en twee bekentenissen die werden en het tasje weer snel de verdachte eerder aflegde. idvan flenegf^H liden is vrijwel vol- bouwd. Sinds de eer- antic e bewoners zich rond LeidenjO voor Christus op ids grondgebied ves- [den, heeft de stad :h langzaam maar ker uitgebreid. Met an,|fi me de laatste hoo iende) r(j jaar was groej °rt ,'iiten de singels ex- "osief. Met het uitdij van de stad en het enemen van het aan- inwoners, ontston- net'dóï)n °°k de wijken. De grote K>nbuurten met hun - p *fen voorzieningen kerken, scholen en nkels. Elk met zijn pisch eigen sfeer die >rdt bepaald door de rd en hoeveelheid trandtr toners en gebrui- 071-17 rs, bebouwing, ver- ~2149i er en groen. Meer erbo n vijftig leefgemeen- *eike! lappen telt Leiden dit moment. UitWij- n brengt die Leidse jken in kaart en 't zien hoe de men- nderho i er leven: aan rusti- >mpi. Ti lanen waar je de vo ls kunt horen flui- i. maar ook in stra- met torenflats, plantsoentjes igen te worden be- Qwd. Waar vroeger schepen af en aan voeren, de kaden krioel den van de laders en lossers en de schoorstenen van fa brieken rookten, heerst nu de rust van een stille woonwijk. De wolfabrieken, weversate liers, grofsmederijen en siga renfabrieken zijn gesloten. Bedrijfspanden en pakhuizen zijn tot sfeervolle woningen omgebouwd, fabrieksgebou wen zijn met de grond gelijk gemaakt en in de haven va ren alleen nog de rondvaart boten met toeristen, een enkel zeiljachtje en wat doorgaande vrachtboten. Er is in Leiden geen wijk waar de bedrijvig heid van weleer zo snel en volledig verdwenen is als in de Havenwijk. ,_,Af en toe heb ik nog wel heimwee naar die goede oude tijd", mijmert mevrouw J. Verhoog, - secretaris van de buurtvereniging Noordrijne- vest. Zij werd 53 jaar geleden in de Havenwijk geboren. „Ik werkte vanaf mijn veertiende jaar als stripster van tabak in de sigarenfabriek in de wijk. Daarna vond ik een baantje in de wolfabriek ook hier vlak bij. De Havenwijk was een arme wijk van hardwerkende mensen. Iedereen verdiende zijn brood met keihard zwoe gen voor een karig loontje. De mensen hadden elkaar echt nodig. Ze waren van elkaar afhankelijk. Dat maakte de sfeer zo uniek. Als er iets was hielp je elkaar. Burenhulp was heel belangrijk", weet mevrouw Verhoog nog. Automatisering Met het doorzetten van de au tomatisering in de industrie, verdween zo'n vijfentwintig jaar geleden geleidelijk het ene na het andere ambachte lijke bedrijf om plaats te ma ken voor woningen. Namen als Grofsmederijbrug, Ka toenpark, Weverbrug, Looi ersplein, Pottenbakkersgang, Kaarsenmakersplein zijn de enige herinneringen aan het ambachtelijke verleden van De bedrijvigheid op de kades langs de Haven is in de loop van de jaren langzamerhand verdwe nen. Woningen verrezen op de plaats waar vroeger tal van ambachtelijke bedrijven gevestigd waren. foto: tejo ringers de wijk. De Meelfabriek langs de Zijlsingel sluit dit jaar als laatste haar deuren. Nu bestaat het grootste deel van de Havenwijk die zich uitstrekt tussen de Zijlsingel, de Havenkade, de Heren gracht en de Nieuwe Rijn dan ook uit woningbouw. De meeste huizen liggen langs de grachten die de wijk doorsnij den. „Zo'n zeshonderd huizen zijn er bijgebouwd", schat me vrouw Verhoog. Waren het vroeger vooral arme hand werkslieden die de huisjes langs de Haven bewoonden, nu is de wijk bewoners van zeer verschillende pluimage rijk, zoals jonge gezinnen, bui tenlandse gezinnen, studenten en bejaarden. De haast waarmee veel wo ningcomplexen in de Haven wijk uit de grond zijn ge stampt is er enkele jaren gele den de oorzaak van geweest dat veel huizen geheel ver nieuwd moesten worden. Tal van bewoners kampten met vochtproblemen of ernstige defecten aan de centrale ver warming. De woningvereni gingen en de gemeente heb ben inmiddels de huizen een ingrijpende opknapbeurt laten ondergaan. Behalve woningen zijn er niet veel voorzieningen in de Ha venwijk. „Er is eén klein win keltje in de Groenesteeg dat levensmiddelen verkoopt. De meeste winkelpanden zijn veranderd in woonhuizen. De pacht van de grond is ook heel duur. Het is voor winke liers niet op te brengen om zich hier te vestigen". Onderhoud Het Ankerpark, waar vroeger tal van bedrijven stonden, zorgt nu voor het nodige groen in de wijk. Het achter stallig onderhoud aan de groenvoorzieningen is de buurtvereniging Noordrijne- vest verder een doom in het oog. „Wij hebben sinds kort het plan opgevat om werkloze jongeren uit de buurt met be houd van uitkering aan het onderhouden van het groen, de straat en de speelgelegen- heid te laten werken. Wij hebben dit plan bij de ge meente ingediend". Ook maken bewoners van de straten langs de grachten zich regelmatig boos over de troep rond de hokjes waar het vuil nis gedeponeerd moet worden. „Bij het legen van de containers in de vuilniswagen blijft er een hoop rommel achter. Dat trekt weer allerlei ongedierte zoals ratten aan". Een buurthuis heeft Noordrij- nevest „na lang knokken" tot grote vreugde van de wijk- vereniging enkele jaren gele den gekregen. „Vooral de ac tiviteiten voor kinderen trek ken veel belangstelling. Wij hebben elk jaar een heel pro gramma van cursussen en ac tiviteiten die allemaal vrij goed bezocht worden", vertelt mevrouw Verhoog trots. Een grote wens van haar is dat er in het buurthuis een maatschappelijk werker wordt aangesteld die mensen in nood op kan vangen wan neer dat nodig is. „Dat is nog iets dat ik heb overgehouden van vroeger. Ik vind dat je als buren elkaar zoveel mogelijk moet helpen. Je moet bij el kaar aan kunnen kloppen als het nodig is. Omdat buren hulp in de huidige maatschap pij nu eenmaal is verdwenen, moeten daar andere vormen van hulpverlening voor in de plaats komen. Het zou goed zijn als een professionele hulpverlener regelmatig spreekuur in de wijk zou hou den", vindt mevrouw Ver hoog. Hoewel zij tussentijds voor een periode van tien jaar uit de wijk is weggeweest, zou zij er nu niet meer over piekeren om uit de Havenwijk te ver huizen. „Het is hier klein en gezellig. Hoewel er niet veel meer over is van de Haven wijk waar ik 53 jaar geleden geboren werd, leven de herin neringen aan alles uit die tijd nog sterk voort. Vooral bij de mensen die hier de vroegere bedrijvigheid en onderlinge verbondenheid hebben mee gemaakt". JEANNETTE SCHREUDER Kenyaan loopt duizenden kilometers LEIDEN/REGIO Bijna twee miljoen gulden heeft de actie „Red de neus hoorn" tot nu toe opge bracht. Er zijn echter nog heel wat kilometers af te leggen voor de Kenyaan Michael Werikhe die door Europa loopt voor het be houd van de met uitroei ing bedreigde zwarte neushoorns uit Afrika. Gisteren liep Werikhe door Leiden op doortocht naar Den Haag. In totaal wil de Kenyaan 3000 kilo meter lopen door Italië, Zwitserland, Duitsland, Nederland en Engeland. Hij wil op die manier geld in zamelen zodat al het mogelijke ondernomen kan worden om de neushoorn te redden. Ooit leefden er honderdduizenden zwarte neushoorns in Arfrika. Op het ogenblik zijn het er nog maar 4000. In Oost-Afrika zelfs nog maar 1500. De hoorns van het dier zijn mikpunt van stropers. Hoewel het dier sinds jaar en dag beschermd is, worden er nog steeds veel ille gaal afgeslacht. Uit liefde voor de neushoorn startte de 31-jarige Kenyaan in 1982 een mars van 500 kilome ter. Hij liep van Mombasa naar Nairobi. In 1985 voegde hij daar met een tocht door Ugan da, Kenya en Tanzania meer dan 2000 kilometer aan toe. Dit jaar loopt Werikhe 3000 kilometer door Europa. Don derdag 28 juli kwam hij Ne derland binnen. Zondag ver laat hij ons land en zet zijn tocht voort in Engeland. Maandag liep Werikhe vanuit Uithoorn naar Alphen aan den Rijn. Gisteren liep hij via Kou dekerk, Leiderdorp en Leiden naar Wassenaar en Den Haag. Werikhe werd gisteren ont vangen door de familie Louw man uit Wassenaar, die daar sinds de opheffing van het dierenpark een fokcentrum beheert voor bedreigde dieren, zoals jachtluipaarden en lam mergieren, daarin gesteund door het Wereld Natuur Fonds. Vandaag loopt hij vanuit Den Haag weer richting Wassenaar om te worden ontvangen door het Recreatieteam van Attrac tiepark Duinrell. 's Middags zal de Kenyaan de Ambassade van zijn geboorteland in Den Haag bezoeken. Hij wees op de verslaving van de verdachte die eerder ook gepakt was met een kleine hoeveelheid heroïne en hield de verdachte voor dat het tijd werd dat hij zijn leving rich ting wist te geven. Mr Hor- bach: „Tasjes van schouders rukken is gevaarlijk. Mensen schrikken ervan. Mensen er varen het als een soort terreur dat je niet eens meer onge stoord over straat kunt fiet sen". Rekening houdend met diverse eerdere veroordelin gen van de verdachte kwam de officier tot zijn eis van ne gen maanden cel. Ingetrokken De verdachte zelf trok ter zit ting zijn eerder gedane beken tenissen in. Deze bekentenis sen zouden onder druk van de politie zijn getekend omdat hij pas na het bekennen van de feiten toestemming zou krijgen om te telefoneren. Dat was weer nodig, aldus de verdach te, om aan zijn zus te vragen zijn huursubsidie-formulieren voor hem in te leveren. Zijn zus getuigde ter zitting dat haar broer inderdaad gebeld had. De raadsvrouwe van de Leidenaar vroeg dan ook om vrijspraak en opheffing van het voorarrest. Dat de rechtbank niet veel ge loof hechtte aan het verhaal van de verdachte bleek uit het feit dat het verzoek om directe invrijheidstelling niet werd gehonoreerd. De verdachte ge bruikte zijn recht op het laat ste woord door van zijn weing hoge dunk van de rechtsgang blijk te geven. „Jullie bekijken het maar. Je doet toch maar wat. Ik wil terug naar mijn cel". Uitspraak over 14 dagen. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. VfVVASO^ i Noleer als nieuwe abonnee ingaande 'Naam:Voorl.: Adres: i Postcode/plaats:i 'Telefoon(voor controle bezorging) 1 Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per i maand automatisch betalen f23,74 J kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de EHBO kit naar Naam:I Adres:. i Postcode/plaats:. I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar -^1 I Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 25CÖ VD Den Haag HS&J-j Cekbe Qowuvnt I

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9