Alexis Gruss laat ypubliek dromen et de ogen open Vreedzaam einde staking op Balder „Rambo" Stallone niet welkom in Britse reclame FAMILIE ACHTER FRANS NATIONAAL CIRCUS KRIJGT PRIJS Amsterdam de fNNENLAND/BUITENLAND CcicbcSouuMit WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1988 PAGINA 7 pekhouder acht Igen terug IfOLLE De ex-boekhouder i het diepvriescentrum Van de een uit Ermelo zal acht envolgende vrijdagen in dit Vijf gaan werken om zijn oude ifkgever met diens administra- moeilijkheden te helpen, nee is overeenstemming be st in het conflict dat tussen 1 de Mheen en de boekhouder I gerezen toen deze eind juli ontslag nam en zonder in- kming van zijn werkgever di- vertrok. Van de Mheen kde deze week een kort ge- I b aan om de terugkeer te be- jcstelligen, maar door de nu likte overeenstemming is 'li vonnis meer nodig. Lmerikaanse komiek jïroucho Marx weigerde ens op televisie te ver- klhijnen. Daarmee zou "ij, zo vond Marx, in één Teer meer kijkers berei- ten dan hij in zijn hele Éven had gedaan. Het ijn de verworvenheden ■an deze tijd die het cir- us van weleer bedrei- |en, meent de Franse cir- us-directeur Alexis Jruss (44), die Marx' wijs- leid als basis neemt voor jjn eigen angstbeeld: Over tien jaar zullen en- Iele acrobaten een paar haanden trainen voor jlwee voorstellingen per sar, die door de televisie Itegraal zullen worden Jtgezonden. Het publiek U het dan de rest van let jaar laten afweten, de l|levisie heeft zijn werk daan". }e voorspelling van Gruss is nnber, ware het niet dat hij een „tenzij" aan verbindt. Jenzij we er in slagen het beeldend te laten zijn; let een aaneenrijging van kunstjes, maar een show. een stuk theater. Dat kan de aan dacht van de mensen vast houden en het publiek naar de kassa's blijven trekken". Gruss is ervan overtuigd dat het zijn circus wel zal lukken, bovendien is hij er de man niet naar om somber over zijn eigen toekomst te gaan doen. Het ziin juist deze kwaliteiten die net Cirque National Alexis Gruss deze week de Oscar Carré Trofee opleve ren. Deze jaarlijkse onder scheiding van de Club van Circusvrienden Nederland valt de Fransman en zijn fa milie ten deel, omdat „de fa milie als een „troupe" een programma presenteert rond om een thema waarbij vooral het paard een prominente rol vervult en een aantal, nage noeg vergeten klassieke cir cusnummers weer tot leven komt. De familie Gruss gaat hiermee terug tot de oervorm van het circus". Alexis Gruss is zeer ingeno men met de prijs en nog meer met de motivatie van de jury. Ze bevestigen zijn gedachten over hoe circus zou moeten zijn: klassiek, maar met de middelen van deze tijd. Rond dat credo heeft hij een uitërst professioneel circus opge bouwd waarmee 75 mensen momenteel door Nederland reizen. Naast het Olympisch Stadion in Amsterdam staat een op vallende verzameling blauw witte wagens en tenten. Een dorpje met mannen, vrouwen, kinderen, dieren, een onder wijzer, een kok, een timmer man, muzikanten en vier electriciëns. Buiten klinken heldere Franse stemmetjes, de kinderen van Alexis Gruss, die zelf ook in het circus is geboren. In één van de woon wagens zit de directeur zelf, druk sprekend in louter stac cato-Frans. Hij trekt een gor dijn open, .waarachter een verzameling van duizenden klassieke en moderne gram mofoonplaten zichtbaar wordt. Vanuit zijn stoel heeft hij tevens zicht op een televi sie die wordt geflankeerd door drie video-recorders. Niet zijn ultieme vijanden, zo als eerder mocht lijken, maar juist hulpmiddelen bij het be denken van de thema's, de muziek, de inhoudelijke en uiterlijke kanten van een cir cusprogramma. Nederland maakt deze weken kennis met Gruss' show rond de ge schiedenis van het circus; ele menten uit de historie rijgt hij naadloos aan elkaar in een „theaterverhaal" van twee en een half uur. Gruss en zijn familieleden maken wat je noemt Cirque a l'Ancienne, klassiek, roman- kQK>I mag aan horwegen S3» prden geleverd I HAAG De 25-jarige I W. S., die in Amster- J in uitleveringsbewaring I mag aan Noorwegen Jpen uitgeleverd om daar rtstraf wegens invoer van ptaminen uit te zitten. heeft de president van .echtbank in Den Haag, 9pl. Wijnholt, gisteren be ft. De Pool had de presi- in kort geding gevraagd uitlevering te voorko- |^iHij is bang dat Noorwe- 12. hem na zijn straf terug E t naar Polen. Hij is des- uit zijn vaderland ge- ht omdat hij had ge- IO:t voor va^b°n(* Soli- Bw« eit. Volgens de president -^ide rechtbank zijn er ech- yJ geen aanwijzingen dat Vwegen, waar Socha als hteling is erkend, dat er meer zal doen. unnil Het had wel iets van de film Close Encounters; een groepje Spaanse werknemers van de Balder staat in een nachtelijk, kaal landschap te wachten op de dingen die komen gaan. Op de voorgrond in dit geval geen ruimteschip, maar een deei van een gewoon schip; dat de Spanjaarden aan wal zette. FOTO: ANP Maar het ministerie van het milieu houdt voet bij stuk, dat de Britten leidingwater moeten sparen. Het klinkt gek in de natste zomer sinds mensenheugenis, maar als de Britten hun 22 miljoen wc's wat minder doorspoelden, zouden hun drinkwaterreservoirs niet steeds opnieuw bijna leeg komen te staan. Het Water Research Centre van Swindon, dat door de regering werdgeraadpleegd, heeft zich vierkant opgesteld achter de voorstanders van kleinere spoelingen. „Als je nagaat", zegt men daar, „dat de doorsnee Brit dagelijks 125 liter water verbruikt en dat dertig procent daarvan bestemd is om zijn toilet te spoelen, dan wordt het meteen duidelijk dat het gebruik van stortbakken met niet meer dan 7,5 liter inhoud een forse besparing zou geven Intussen zien de fabrikanten van Britse closetborstels de toekomst zonning tegemoet, want premier Thatcher en haar ministers zijn hoe dan ook van plan in de komende herfst de nieuwe „toiletpot- decreten af te kondigen. door Roger Simons TOILETPOT DECREET LONDEN Bij de Britse fabrikanten van closetpotten is het momenteel niets dan kommer en kwel. De regering Thatcher en deze specialisten zijn het niet eens over hoeveel water er nodig is om de ruim 22 miljoen toiletten van Groot- Brittan nië zorgvuldig te schonen. Volgens de overheden zou op dat terrein grondig moeten worden bespaard. Het ministerie van milieu noemt de traditionele Britse spoeling met negen liter water erg verkwistend. Maar volgens de makers van closetpotten en urinoirs zullen kleinere stortbakken een stuk duurder uitvallen. Bovendien zullen zij resulteren in veel meer schrobwerk voor 's lands toiletjuffrouwen. En ook huisvrouwen zullen het geen pretje vinden om telkens wanneer zo'n zuinige stortbak zijn werk niet naar behoren heeft gedaan, opnieuw te moeten overgaan tot een grondige schoonmaakopera tie. „Huisvrouwen die vandaag de dag gewend zijn aan automatische wasmachines en vaatwassers zullen niet voor hun plezier dagelijks gebruik maken van de toilet borstel", aldus de makers van de negen-liter-potten. Het meningsverschil heeft de noodzakelijke introductie van speciale voorschriften voor de toiletpotten-nieuw- model al ernstig vertraagd. Er dreigen nu zelfs banen verloren te gaan en prijsstijgingen zullen onvermijdelijk zijn, aldus zegslieden van bekende closetpotten -fa brieken. De Britse Raad van Badkamers, een belangenorganisatie van fabrikanten van sanitaire artikelen, heeft bij monde van zijn voorzitter Nor man Bennett ook bezwaren gemaakt bij de regeringsplannen. „Omdat een kleinere stortbak niet deugt, zullen de mensen hun toilet twee tot drie keer spoelen in plaats van een keer", meent Bennett. ROTTERDAM De 140 stakende Spanjaarden aan boord van het kraanschip Balder van het Leidse off- shorebedrijf Heerema hebben gisteren het schip vrijwillig verlaten. Dat gebeurde na urenlang overleg met commissaris De Winter van de Rotter damse politie. De Span jaarden werden vannacht met bussen van de lig plaats van de Balder in het Calandkanaal naar Schiphol vervoerd. Daar vandaan vlogen ze van daag naar Spanje. Net als voor het Heerema- werkschip Hermod, dat gis teren onder politiebegelei ding door 73 Spanjaarden werd verlaten, lag er voor de Balder een rechterlijk von nis. Ook daarin werd de sta king voor een betere afvloei ingsregeling onrechtmatig verklaard. Volgens dat von nis kon de sterke arm worden ingeschakeld voor het ontruimen van het schip, mocht de bemanning on danks de uitspraak doorsta ken. Die ontruiming door de ME was in het geval van de Bal der niet nodig. De Rotter damse burgemeester Peper had gisteren al laten weten toestemming te zullen geven voor ontruiming als dat no dig zou zijn. Zo ver is het niet gekomen. Beide partijen kwamen overeen de staking vreedzaam te beëindigen. Heerema wil 600 van de 950 Spaanse werknemers aan boord van zijn werkschepen ontslaan en gedeeltelijk ver vangen door goedkopere Fi- lipijnen. EEN JAAR NA BLOEDBAD IN HUNGERFORD: niet welkom in hun land. De actuer wil zijn nieuwe film, Rambo III, komen promoten net op het moment dat de bloedige schietpartij van Hungerford in Berkshire voor de eerste maal wordt herdacht. Afgevaardigde McNair-.Wil- son en Mary Whitehouse be schuldigen Stallone van ge voelloosheid. „Hij bezit de tact van een olifant," vindt mevrouw Whitehouse, die heel watheeft bereikt met diverse campagnes. „Het is je reinste dwaasheid een derge lijke film in roulatie te bren gen in een wereld die als maar gewelddadiger wordt". „De inwoners van mijn kiesdistrict hebben nog steeds een diepe wonde," zegt McNair-Wilson. „Ik vind het erg brutaal van de heren die met de Rambo- films veel geld verdienen hun reclame voor de nieuw ste produktie zelfs niet een poosje uit te stellen". In de bioscoop die het dichtst bij Hungerford is gelegen komt Rambo III niet op het scherm. Dit werd besloten uit piëteit met de nabestaan den van Michael Ryans zes tien slachtoffers. In Hunger ford en omgeving is men er trouwens helemaal van over tuigd dat Ryan, die na zijn moorddadige schietpartij ei genhandig een einde maakte aan zijn leven, inspiratie had opgedaan in de Rambo-films. Hallucinaties Rambo III is volgens Mary Whitehouse een nieuw voor beeld van de ziekelijke hang naar geweld van de moderne maatschappij. In deze nieuwe Rambo-film worden niet minder dan 123 mensen af geslacht. Maar acteur Sylves ter Stallone wiens vertolking van Rambo tot een ware hel denverering heeft geleid, ontkent dat zijn filmfiguur slecht is. „Rambo neemt nooit de wapens op tegen on schuldige mensen," zegt hij. „Zijn handelswijze kan be zwaarlijk dolzinnig worden genoemd". Afgelopen zondag werden de slachtoffers van Hungerford in hun Anglicaanse dorps kerk herdacht met een spe ciale dienst die echter te veel was voor het gemoed van de nabestaanden. Geen enkel familielid woonde de kerke lijke plechtigheid bij. Zij pra ten liever niet meer over het drama dat zulke pijnlijke wonden acherlaat. Op 19 au gustus nemen de nabestaan den deel aan een busreis; de dag is te pijnlijk om in Hun gerford door te brengen. Dit geldt ook voor de enige overlevende van het bloed bad, John Storms. De kogel- wonden in ziin kaken en tong zijn geheeld; de pyscho- logische wonden niet. John Storms heeft nog steeds last van hallucinaties en waar hij vroeger altijd kalm en be daard was, is hij nu opvlie gend van karakter. John is sinds Kerstmis weer aan het werk, maar zijn vrouw ge looft niet dat hij ooit weer de oude zal worden. SKE EN WISKE DE KRIMSOM CRISIS wr J Hoe staan de laken, lamtnk Sus/ie y Ooct iedereen mee hsheZi» 'i ~t (Van onze correspondent Roger Simons) HUNGERFORD „Ram- bo-acteur Sylvester Stallo ne kan beter wegblijven uit Groot-Brittannië. Overmorgen is het precies een jaar geleden dat in het stille dorpje Hungerford zestien onschuldige men sen werden doodgescho ten door een waanzinnige jongeman, Michael Ryan, voor wie de bloeddorstige Rambo-figuur een held was." Hungerfords Lagerhuislid Michael McNair-Wilson en Mary Whitehouse, die strijdt tegen het geweld op de tv en in films, menen wat zij zeg gen. Sylvester Stallone is Trouwen zonder getuigen moet mogelijk worden ROTTERDAM Mensen die willen trouwen moeten straks kunnen kiezen of ze daarbij getuigen een handtekening willen laten zetten of niet. Dit adviseert de Nederlandse Vereniging van Ambte naren van de Burgerlijke Stand (Ne- vebs) aan staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie. Volgens de ambtena ren vinden veel bruidsparen het meene men van getuigen overbodige franje en bovendien kan er de nodige administra tieve rompslomp aan vast zitten. Soms komen getuigen niet opdagen en soms neemt het bruidspaar andere getuigen mee dan vooraf aangekondigd. Volgens de Nevabs moeten bruidsparen voortaan kunnen kiezen: trouwen mét getuigen die hun persoonlijke gegevens in de hu welijksakte laten opnemen of helemaal zonder. Politie maakt identiteit slachtoffers toch bekend TILBURG De Tilburgse politie moet namen van slachtoffers weer gewoon doorgeven aan de media. Dat heeft burgemeester Brokx na overleg met de korpsleiding besloten. De burgemeester was met vakantie op het mo ment dat de Tilburgse politie naar aanleiding van een klacht van het Landelijk Bureau Slach tofferhulp besloot de identiteit van slachtoffers voortaan niet meer prijs te geven. Brokx, hoofd van de Tilburgse politie, was in dit besluit niet gekend. „Alles blijft bij het oude", aldus Brokx gisteren. In een communiqué wordt uitgelegd wat dit inhoudt: dat in sommige gevallen naam en toenaam zonder meer kunnen worden vrijgegevendat in vele gevallen wordt volstaan met de initialen en dat in meer uitzonderlijke ge vallen geen enkele indicatie omtrent de naam zal worden gegeven". Alexis Gruss en zijn nieuwe aanwinst, een Friese volbloed; liefde op het eerste gezicht. tisch bijna. „Elk circus moet een eigen stijl hebben, dit is de mijne", zegt Gruss, die graag de woorden van Ernest Hemingway aanhaalt en vrij vertaalt: „Het circus is de eni ge plaats waar je droomt met je ogen open. Ik wil de men sen aan het dromen maken, ze mijn fantasieën voorzetten. En geloof me, om dat te berei ken moet je keihard werken. De prijs van twintig tot dertig gulden die het publiek betaalt om de show te zien is eigen lijk nog te weinig voor de enorme emotionele investe ring die is gedaan". Het bedenken van nieuwe ideeën, het kiezen en laten ar rangeren van muziek en het trainen, alles gebeurt binnen de circushekken die nu bij het Olympisch Stadion staan. „We hebben hier de circus atmosfeer die daarvoor nodig is". Zo heeft Alexis Gruss tus sen de drukke dagelijkse acti viteiten - van 9 tot 12 uur de vrij toegankelijke repetities, 's middags de matinee- en 's avonds de late voorstelling nog tijd om uren muziek te spelen, video te kijken en 'nieuwe verhalen te bedenken waarbinnen de acrobaten, clowns en dresseurs een rol kunnen spelen. Blauwdrukken De blauwdrukken voor het nieuwe programma, een avondvullende show rond de tweehonderdste verjaardag van de Franse Revolutie, lig gen al klaar in zijn caravan. „In de ingang van de piste, waar we nu nog een levens groot boek hebben staan dat het verhaal van de circus-his torie vertelt, komt een klein marionetten-theatertje dat het publiek telkens de rode draad in ons verhaal aangeeft. Zo zorgen we ervoor dat het tra ditionele circus uit de verf komt. Die traditie houden we niet óm de traditie in ere, maar omdat we vinden dat circus zo hoort; een kwestie van respect voor die traditie. Veel boeken over de oude cir cussen van vroeger zijn er niet, wat ik weet heb ik van FOTO: DIJKSTRA mijn familie en uit eigen er varing. Ik doe het zo omdat ik er op deze manier voldoening van heb. Op een andere wijze zou ik het publiek, vrees ik, niet meer kunnen boeien". Door de zojuist opgebouwde circustent, waar net bergen spannend ruikend zaagsel worden binnengebracht, struint de circus-directeur naar de paardenboxen. Daar staat ook zijn nieuwste aan- .winst, een Friese volbloed van twee jaar oud. Liefde op het eerste gezicht. „Konink lijk, wat een kanjer", roept Alexis als omstanders bewon derend toekijken. „Robuust en toch elegant. Wat een ple zier om mee te gaan werken". ARJEN VAN DER SAR Vroege felicitatie Wat voorbarig wellicht werd mevrouw Cornelia Labruijere gisteren al gefeliciteerd met haar 108e verjaardag. De di rectrice van het bejaardenhuis, waar de oudste vrouw van Ne derland al 22 jaar woont, was de eerste die haar gelukwen sen overbracht. Zondag is de heuglijke dag pas, maar mor gen wordt het grote feest al gevierd. De krasse dame heeft namelijk jarenlang in de veron derstelling geleefd dat ze de 18e augustus, morgen dus, ja rig was. De burgerlijke stand onthulde enige jaren geleden de ware datum. Maar uit een jarenlange gewoonte blijft ze het op de 18e vieren. FOTO. ANP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7