Verhoef is bijna een .kopie van Dreesmann K Vrijspraak in Strijense moord Een appeltje in Appelscha BINNENLAND SaidóaQowumt WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1988 PAGINA 3 nd ins Constantijn :kt in bij zijn broer iEN Prins Constantijn, de jong- on van Koningin Beatrix en Prins zal voorlopig bij zijn oudere broer Willem Alexander aan het Rapen- f in Leiden intrekken. Constantijn, rechten gaat studeren in Leiden, It nog geen eigen onderkomen ter ïhikking. De Rijksvoorlichtings- ist (RVD) wilde vanochtend bevesti- noch ontkennen dat de prins aan de Ie Binnenvestgracht in Leiden gaat •n. Daar is een vroegere dienstwo- van de beheerder van de Leidse Botanicus beschikbaar. De Vijfde lenvestgracht is een rustige gracht ir het Rapenburg, pal langs de Hor- Familiedrama in Kerkrade KERKRADE Een 51-jarige man is gisteren met drie van zijn kinderen dood aangetroffen in een woning in Kerkrade. Vermoed wordt dat de man zijn twee zoontjes (7 en 3) en doch- terje (4) met pillen om het leven heeft gebracht en daarna de hand aan zichzelf heeft geslagen. Het drama houdt vermoedelijk verband met de echtscheidingsprocedure waarin de man met zijn tweede vrouw (28) verwikkeld was. De kinderen gingen zondag op bezoek bij hun va der. Toen ze 's avonds niet terugkeerden en de twee oudsten de volgende ochtend ook niet op school verschenen, sloeg de moeder alarm. Daarop ging de politie naar de woning en trof het viertal levenloos aan. De man heeft uit een eerste huwelijk volwassen kinderen. De Arktis Trader in de haven van Dordrecht Chemisch afval terug naar Bondsrepubliek ROTTERDAM In Dordrecht is een begin gemaakt met het lossen van de vijftienhonderd ton chemisch afval uit het Deense schip Arktis Trader, dat vorige week vanuit Turkije is ge arriveerd. Voor de zeven personeelsleden van het havenbedrijf, zijn veiligheidsgaranties ver kregen. De Westduitse eigenaar van de lading, de firma Weber. heeft opdracht gegeven het afval over te laden en terug te brengen naar de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg. De Westduitse justitie zal een onderzoek instel len naar een mogelijke vervalsing van de vrachtbrief. Het schip zou met een lading al ternatieve brandstof naar Turkije onderweg zijn geweest. Het gaat in feite om lak- en op losmiddelen vermengd met zaagsel. DEN HAAG Een 46-jarige man uit Strijen is door het gerechtshof in Den Haag vrijgesproken van de dodelijke mishandeling van zijn 67-jarige buurvrouw J. van Vugt. Volgens het hof was er te weinig bewijs om de man te veroordelen. De rechtbank in Dordrecht dacht daar in eerste in stantie anders over en legde de man vier jaar cel op. De procureur-generaal eiste voor het hof eveneens vier jaar. Het slachtoffer dat alleen woonde werd op 16 januari van dit jaar gewurgd met een sjaaltje. De buurman bekende aanvanke lijk dat hij de moordenaar was. Het slachtoffer zou enige dagen tevoren zijn echtgenote in de steek hebben gelaten toen deze door haar suikerziekte in een plotselinge tijdelijke coma raakte. De man trok zijn bekentenis later weer in. AMSTERDAM Bram Verhoef is bijna een ko pie van zijn voorganger prof. Anton Dreesmann. Althans, zeker qua werk lust en financieel inzicht. De bijna 68-jarige Ver hoef, afkomstig uit de lex "j de f<( on^$roepsondernemingsraad zonodig naar rechter e ^ILVERSUM De groepsondernemingsraad (GOR) voor Aan (p V&D-warenhuizen schroomt niet naar de rechter te stap- )oot i)en als de directie van V&D weigert te onderhandelen over igetujen nieuwe reorganisatieplan. Dat zei voorziter Snellens van vervle GOR vanmorgen voor de VARA-radio. Snellens wil dat e GOR volledig bij de onderhandelingen wordt betrokken, üj accepteert niet dat de centrale ondernemingsraad (COR) i de hoofddirectie en raad van commissarissen van Vendex ïgevehternational met elkaar overleggen zonder de GOR daarin n „e betrekken. Snellens is niet van plan op ruzie aan te stu- rtè te!n tussen -zÜn" GOR en de COR. „Ik ga ervan uit dat de ^OR niet zonder meer op de lijn van de raad van commissa- at ssen gaat zitten", aldus Snellens. Maar hij zal niet accepte rs fen de COR het op een akkoordje zal gooien met de raad okkean commissarissen of de hoofddirectie van het moederhe rt hejNj* Vendex. De GOR is het volledig met de vakbonden ;ens dat er bij de V&D-warenhuizen geen gedwongen ont jagen mogen vallen. „onderste regionen" van het Vendex-concern, twee jaar gepensioneerd geweest en in 101 jaar de eerste president-directeur buiten de familie, is sinds jaar en dag de rechter hand van Dreesmann. Zij hebben samen menig plan ontwikkeld en uit gevoerd. Verhoef bleek een uitstekende uitvoer der van Dreesmanns soms geniale, soms uiterst merkwaardige invallen. Verhoef woont in Wassenaar, maar is nog vrijwel dagelijks te vinden op het Vendex-kan- toor in Amsterdam. Zijn be trokkenheid bij het concern is groot. Dat is ook logisch na ruim vijftien jaar zakelijke in timiteit met Anton Drees mann. Verhoef staat bekend als iemand die met werken niet van ophouden weet. Naast zijn commissariaat bij Vendex vervult hij nog zes andere commissariaten, onder meer bij Staal Bankiers (een Vendex-dochter) en de aan de beurs genoteerde beleggings maatschappij Bogamij. De nieuwe voor zitter van de Vendex-hoofddi- rectie A.J. Ver hoef in de tuin bij zijn Wassenaarse woning. FOTO: ANP Als rasechte Hagenaar trad Verhoef vlak na de Tweede Wereldoorlog in dienst als ad ministrateur van V&D. Het is niet toevallig dat in de Resi dentie ook de loopbaan is be gonnen van Anton Drees mann. Verhoef groeide bin nen het concern uit tot een fi- De terugtredende Vendex-topman Anton Drees mann tijdens een personeelsverga dering in '82 toen hij het door hem geëiste woord niet kreeg. FOTO: ANP nancieel deskundige, die van de hoed en de rand wist. Vijftien jaar na zijn debuut werd hij adjunct-directeur van de Haagse vestiging, waarvan hij in 1967 eerste man werd. Na een kortstondi ge flirt met een dochtermaat schappij van Vendex, Vede- mij, trad Verhoef in 1973 toe tot de hoofddirectie van Ven dex, dat toen nog gewoon Vroom en Dreesmann heette. Hij kreeg daar weer te maken met Anton Dreesmann, die na het overlijden van broer Wil lem inmiddels president-di recteur was geworden. Gouden duo Anton Dreesmann en Bram Verhoef werden het gouden duo van het concern. Beiden opereerden het liefst achter de schermen. Daar bedachten zij de plannen die het concern lieten uitgroeien tot een we reldwijde organisatie, waarin de warenhuizen waarvoor beiden een zwak hebben een relatief klein rol spelen. Dreesmanns ideeën werden bij voorkeur geschetst op de achterkant van een sigaren- of luciferdoos, waarvan Ver hoef dan een perfecte uitwer king maakte. Soms weigerde Verhoef toe te geven aan Dreesmanns grillen, omdat die financieel niet haalbaar waren. Tot verbazing van ve len liet Dreesmann zich dan overhalen door VerKoef, die als enige werkelijke invloed om 'meneer Anton' had. Twee jaar geleden moest Ver hoef tot zijn grote verdriet met pensioen. Maar daar was wel iets aan te doen: bij wijze van spreken van de ene op de andere dag werd Verhoef commissaris van Vendex. Ge zien zijn vertrouwelijke band met Dreesmann werd Ver hoef ook wel de „familiecom missaris" genoemd. Ofwel, met Verhoef in de raad van commissarissen had Drees mann een ijzersterke troef in dit belangrijke college. Verhoefs terugkeer naar de hoofddirectie, voor twee jaar als tijdelijke opvolger van Dreesmann met wie hij stui vertje heeft gewisseld, is dan ook puur een formele stap; Verhoef heeft Vendex feite lijk nooit verlaten, en Drees mann zal als vice-voorzitter van de raad van commissaris sen een stevige vinger in de pap houden. Informeel is er dus weinig veranderd bij Vendex International. „Wij werken tijdens de verbouwing gewoon door" (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De landelij ke publieksactie van het V&D-personeel is vanmid dag begonnen. Het „start schot" van de actie, georga niseerd door de Diensten bonden FNV en CNV, werd rond het middaguur gege ven voor de ingang van V&D aan de Grote Markt straat in Den Haag. Klanten kregen van personeelsleden en vakbondbestuurders de eerste kaartjes uitgedeeld met het opschrift „Wij wer ken tijdens de verbouwing gewoon door". Met het uitdelen van de kaartjes willen de perso neelsleden hun ongenoegen uiten over de moeilijke sfeer waarin zij moeten werken. De directies van V&D en het moederbedrijf Vendex International vin den dat de warenhuizen moeten worden gereorgani seerd. Dat moet volgens de directie gepaard gaan met gedwongen ontslagen. On zeker is nog om hoeveel werknemers het gaat. De Raad van Commissaris sen, die maandag door de vakbonden 4000 handteke ningen van verontruste V&D-werknemers kreeg overhandigd, maakt nog deze week een plan bekend, waar de V&D-directie zich aan te houden heeft in de onderhandelingen met de vakbonden. timerleden willen rekbaarheid kinderopvang M'a IN HAAG Kosten lt iemand maakt voor de 7 eng van zijn of haar peren tijdens werktijd, jfcen - tot een bepaald ïo.kimum - aftrekbaar te 26 voor de inkomstenbe- 20 üng. Dit stellen drie is jeede-Kamerleden van Jo". PvdA in schriftelijke ken aan staatssecretaris nning (Financiën). 16 parlementariërs verwijzen een uitspraak van de 13 e Raad. Dit hoogste rechts- n ge van ons land bepaalde ini van dit jaar dat werk- 20 ers die van hun baas géén 20 oeding ontvangen voor in 16 ktijd gebruikte consump- 22 maximaal 1,10 per ge- 16 de dag mogen aftrekken 18 hun belastbaar inkomen. 2° arrest vloeit voort uit het 12 heten gelijkheidsbeginsel. J® 1980 is het werkgevers 19 estaan hun werknemers 22 belastingvrije vergoeding 24 jeven voor consumpties. iu, dan moeten werkne- i, die een dergelijk voor niet genieten, ook van belastingregel kunnen aldus de Hoge het gaat om de kosten kinderopvang, bestaat april van dit jaar een _elijke situatie. In die id besliste staatssecretaris ig dat er een belasting vergoeding gegeven it worden voor dit soort Daarom willen de i-kamerleden Vermeend, brink en Van Nieuwen- !n dat Koning de belas- ispecteurs opdracht geeft ïlijke kosten ook te aan- len als aftrekpost. Ook ving I hij er eventueel voor eidin|ten zorgen dat het grote lgië e iek op de hoogte raakt >'n regeling. Gezakte scholiere eist via geding alsnog een voldoende ALMELO - De onderwijsiri- specteur moet bekijken of een 19-jarige vwo-scholiere uit Bathmen bij het eindexamen een te laag cijfer heeft gekre gen voor het opstel Neder lands. De president van de rechtbank in Almelo, mr. Van den Biesen, heeft dit bepaald in een kort geding dat de scho liere had aangespannen. Zij wil rechten gaan studeren maar kwam 0,2 punt te kort om te slagen voor haar eind examen. Het opstel wordt al leen beoordeeld door de eigen docent. Hierdoor is volgens de advocaat van de gezakte leer linge willekeur niet uitgeslo ten. De rechtbankpresident liet weten dat hij de eis alleen toewijst als de inspecteur tot een aanzienlijk positiever oor deel over het opstel komt dan de docent. „Het moet niet om tienden van punten gaan", al dus mr. Van den Biesen. In Utrecht heeft een 21-jarige leerling gisteren in kort ge ding geëist dat hij volgende week op zijnschool wordt toe gelaten. Hij hoopt het komen de jaar zijn MDGO-opleiding af te maken, maar is vorig jaar van school gestuurd omdat hij te vaak afwezig was. Volgens de scholier en zijn huisarts komt dat omdat hij ziek is. Hij verslaapt zich wel eens, zodat hij zich niet meer op tijd ziek kan melden. De schoolleiding vond de ziekte geen geldig ex cuus. Bijkomend probleem is dat de leerling, als hij niet te rug mag naar school, direct in militaire dienst moet. (ADVERTENTIE) VAN AU.E WNNEN viuen IAASÊPÊN t&jT u ce èNiCE we coK ecwr ouEA \&zsiet&eijEN eescHixr.jcoipNa. PIERRE KARTNER ZOEKT DE RUST Ons vlakke land is voor een vakantieverblijf beslist de moeite waard. Vader Abraham (Pierre Kartner) kan dat volmondig beamen, als artiest maakt hij menig kilometertje door ons land zoek. Vaals en Appelscha hebben zijn hart gewonnen, maar als „reserve-Belg" kan hij het ook heel wel vinden met een plaats als Knokke. „Als het er maar lekker rustig „Een beetje bos, maar ook wat weilanden met koeien erlangs. Appelscha heeft dat" „Rij ik naar een optre den in Appelscha, dan zie ik onderweg tien tallen bootjes langs de kant in het water lig gen. Zit er iemand prinsheerlijk in de zon een appeltje te schillen. Daar doet-ie dan een kwartier over. Een kwartier! Ik verlang naar het moment dat ik es een kwartiertje over het schillen van een appeltje mag doen. Da's pas vakantievie- ren". „Ik ben op de schaarse zomerse vrije dagen op zoek naar rust. Ben ik niet in de studio in Oosterhout bezig met de opname van m'n nieuwe single „Opa", dan werk ik wel thuis in Breda aan een nieuw lied, terwijl ik er toch al 1400 heb ge schreven. Nu weer ben ik bezig een nieuwe plaat voor Hannie en de Rekels te produce ren. Leuke plekjes, binnen drie seconden? Machtig. Van Vaals tot Appelscha. Waarom kan ik niet zo aange ven, het komt wellicht weer op het woord „rust" neer. Ik mag dat wel, die horizonten. Tussen Assen en Drachten sla ik af, richting Appelscha. Dan kom je daar in een bebost gebied dat me enorm trekt. Een beetje bos, maar ook wat wei landen met koeien er langs. Appelscha heeft dat. Langs het water rijdend vanaf Meppel zie ik als ik er even geconcentreerd aan denk rechts van me honderden bootjes lig gen. Allemaal mensen die het leven honderd jaar hebben stilgelegd om heerlijk op het dek van hun bootje niks te doen. En ik vlieg er met mijn auto voorbij, op weg naar een nieuw optreden, 't Is voor mij ook wel eens de vraag of ik de rust kan op brengen om zo lang zo passief te zijn. Sommi gen hebben er hele maal geen probleem mee om een tijdje op de zonnebank te liggen. En ik? Al na een mi nuut wil ik dat hele ding al afbreken, zo veel geduld heb ik dus". „Ik heb maar één ge dachte en die gaat uit naar de studio, waar weer van alles moet worden afgemaakt. En optreden, laat ik dat niet vergeten. Ik heb een pracht van een tuin, maar geloof niet dat ik er vaak kan zit ten. Zondag heb ik de hele dag in de studio gestaan, om vijf uur heb ik even in de tuin gezeten, waarna ik om middernacht in Sint Truiden moest optre den. Om vier uur m'n bed in, om acht uur weer in de studio zijn. Ik heb een eenmansbe drijf, dus als ik niets doe, gebeurt er niets. Daarom was ik best een beetje jaloers op André van Duin, van wie ik zag dat hij op Aruba lekker op het strand zat. Toen ik die beelden zag dacht ik: die drinkt over een uur Campari met ijs en over twee uur zit hij scampi's te eten. En de FOTO: SP volgende dag maar weer liggen en een beetje rondkijken". „Strand, ja daar zeg ik zoiets. Maar Kartner moet niet klagen, want ook hij komt wel eens op het strand, jawel. Niet op Aruba maar in Knokke, in België. Vo rige week slaagde mijn vrouw er nog in mij een paar uur achter zo'n scherm op een lig bed in de zon te krij gen. Hield ik het toch maar even uit tot vijf uur. België is voor mij een stukje Nederland in het buitenland, mag ik het zo zeggen? Daar zijn de café's ook zo ge zellig. Buiten de be roepsmatige bezoeken aan de horeca is van mijn café-leven bijna niks over. Maar als ik dan es thuis ben trek ik mijn vrouw mee en gaan we naar De Klok op de Markt in Breda. Dan drinken we daar heerlijk koffie en kij ken we samen naar die oude grijze toren daar die alles met een glim lach beziet". Slagers boos op kalvermesters RIJSWIJK Veel slagers ergeren zich aan de Ne derlandse kalvermesters. Het Bedrijfschap Slagers- bedrijf in Rijswijk wordt de laatste dagen bestookt met telefoontjes van sla gers die vragen „wanneer er nu eindelijk eens iets wordt gedaan" aan boeren die de sector in opspraak brengen door het oneigen lijk gebruik van genees middelen en hormoonpre paraten. Het Bedrijfschap Slagersbe- drijf heeft onlangs geprobeerd tot sluitende verkoopvoor waarden te komen, maar de handel veschuilt zich achter de keuringsvoorwaarden van het Rijk, aldus een woordvoer ster van het schap. De drie vier grote bedrijven die het in de Nederlandse kalversector voor het zeggen hebben, kun nen concreet iets doen om de huidige problemen te voorko men. De meeste boeren in Ne derland mesten „op contract" voor die bedrijven. Geluiden dat de verkoop van kalfsvlees in ons land met vijf tig procent zou zijn gedaald, worden niet bevestigd. Overi gens zijn Nederlanders maar matige eters van kalfsvlees. De consumptie bedroeg vorig jaar per hoofd van de bevol king 1,8 kilo op een totale vleesconsumptie van bijna 65 kilo. Pagina (eco): „Je zag deze ellende met 't vlees aanko men" Beddentekort psychiatrische inrichtingen UTRECHT De psychiatri sche ziekenhuizen in ons land kampen met een voortdurend tekort aan bedden, zo leert een onderzoek van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR). Terwijl de overheid er van uitgaat dat de inrichtingen een kwart van hun capaciteit kunnen inleve ren, hebben drie van de vier algemene psychiatrische zie kenhuizen, vooral verslavings- en jeugdklinieken, een wacht lijst voor acute opnamen. De oorzaken moeten volgens de NZR nog nader worden onder zocht. Wel staat vast dat de wachtlijst grotendeels is toe te schrijven aan het aantal pa tiënten dat wacht op over plaatsing naar een andere in richting.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3