Mariënburgvereniging vindt stoppen dialoog met Acht Meibeweging heilloos GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen „In christelijk onderwijs moet ommekeer komen" „Meer toorn Gods in evangelisatie" Vrouw in ambt nog onbespreekbaar in Wereldraad fieidóeSouAO/ii A weer brievei GcidacSotJMatii WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1988 PAGIti [J Pastoraal project aids-patiënten Sao Paulo SAO PAULO Op initiatief van de aartsbisschop van Sao Paulo, kardinaal Paulo Evaristo Arns begint de Rooms-Katho- lieke Kerk in Latijns-Amerika nog dit jaar met een pastoraal project voor lijders aan aids. Naar schatting zal over vijf jaar het aantal aids-patiënten in Sao Paulo zijn opgelopen tot 50.000 mensen. Ruim een miljoen mensen zal met het aids-virus ziin besmet. Het project richt zich niet alleen op de lijders aan aids, maar ook op hun familieleden. Het wordt gesteund door de bis schoppenconferentie van Latijns-Amerika en de Latijnsameri- kaanse afdeling van de RK hulpverleningsorganisatie Caritas. „Beschuldiging Belgische paters grove leugen" SAO PAULO De beschuldiging dat twee Belgische paters in Brazilië betrokken zijn bij de illegale kinderhandel is een gro ve leugen en heeft alleen maar te maken met de politieke machtsstrijd in de plaats waar de paters werken. Dit verzekeren de aanhangers van pater Gerard Olivier (61), die in november zo goed als zeker zal worden gekozen tot bur gemeester van het stadje Japaratuba in de noordoostelijke deel staat Sergipe. Tegen Olivier en zijn collega Etienne Lemaire (44) is een klacht ingediend door de 46-jarige Lucia Santos, die vier jaar geleden een dochtertje bij de Belgische pater achter liet dat kort daarop door een echtpaar in België is geadopteerd. Zij beweert dat zij daarvoor geen toestemming had gegeven. Ook één haar heeft zijn schaduw IKV: kerken hebben perestrojka nog niet verwerkt DEN HAAG Als IKV hebben wij soms het ge voel dat in Oost-Europa meer begrip bestaat voor de uitgangspunten van het IKV-beleid dan in onze eigen kerken, waar het denkkader van voor de 'perestrojka' en de 'glasnost' overheerst. Het wordt hoog tijd dat de kerken een analyse en visie presenteren over de actuele ontwikkelingen in Oost- en ook in West- Europa en hun beleid daaraan aanpassen. Dat zegt het Interkerkelijk Vredesberaad in zijn vierde voortgangsrapportage over de relatie tussen het vredes beraad en de negen deelne mende kerken. Het IKV zegt te streven naar bevordering van de ontspanning tussen Oost en West door vooral de onderlinge contacten op alle niveaus van de samenleving te stimuleren. Volgens het IKV hebben de kerken heel wat kritiek op dit beleid. Het IKV zou de schendingen van de mensenrechten in Oost- Europa uit het oog verliezen, terwijl sommige kerken me nen dat het IKV te kritisch staat tegenover het Oosteuro- pese socialisme en daardoor het anti-communisme in de hand werkt. Uit deze kritiek blijkt volgens het IKV dat de kerken te weinig oog hebben voor zijn streven naar de ont wikkeling van een 'civiele samenleving' in Oost- en West-Europa, waarin ruimte is voor kritiek op schendin gen van de mensenrechten. Naar de mate waarin zo'n sa menleving tot stand komt, zal het anti-communisme in het westen afnemen, zo ver wacht het IKV. De argwaan van de kerken tegenover het IKV-beleid blijkt ook uit het feit dat zij hun eigen contacten met ker ken en kerkelijke gemeenten in het Oostblok afschermen van het IKV. Het duidelijkst is daarin de Nederlandse Hervormde Kerk geweest die expliciet aan het IKV de vraag heeft voorgelegd, of het een eigen beleid wil voe ren of dat het zich als deel van de kerken beschouwt en zich dus wil schikken naar het beleid van de kërken. Voor het IKV is het ant woord op deze vraag overi gens geen probleem. Het kreeg bij de oprichting in 1966 opdracht onder eigen verantwoordelijkheid de ker ken te helpen hun verant woordelijkheid voor de vrede beter na te komen. Nederland** Hervormd* Kerk Aan genomen naar Uitwijk-Waardhuizen J. van Walsum, kand. te Ede; naar IJzendoorn H.J. Donken, kand. te Hardinxveld-Giessendam. Bedankt voor Appelscha (toez.) P. Boekes- teijn te Beilen. Benoemd tot geestelijk verzorger van ziekenhuis Lievensberg en psy chiatrisch ziekenhuis 'Vrederust' te Bergen op Zoom (per 1-11*88) mw. T. de Nie. predikant voor buitenge wone werkzaamheden (Secr. van de Raad voor de Zending), wonende te Oegstgeest. die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Zoutelande (toez.) P Boekesteijn te Beilen; te Zeist dr. M. Barnard te Broek in Wa terland (part-time). Benoemd tot pastoraal werker te Een en Een- West (Dr.) (part-time) J.M. van Wijk, kand. te Sliedrecht. Gereformeerd* Kerken vrijge maakt Beroepen te Lutten drs. T.P. Nap. kand. te Groningen. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Beroepen te Bruchterveld drs.T.P. Nap, kand. te Groningen. Beroepen te Zuidbroek en te Ten Post l.c.m. Garrelsweer drs.T.P. Nap. kand. te Gronin- LANDSMEER Het besluit van de bisschoppen om de gesprekken met de Acht Meibeweging af te breken is teleurstellend en heilloos voor de rooms-katholieke kerk van Nederland. Dat zegt het dagelijks bestuur van de Mariënburgvereni ging in een eerste reactie. Maandag werd bekend dat de bisschoppen voortzetting van de dialoog met de Acht Mei beweging, die 95 progressieve katholieke organisaties ver enigt, „momenteel onvrucht baar" achten. De bisschoppen verwijten de beweging onder meer een onjuiste visie op het katholieke kerkbegrip. De Mariënburgvereniging, die de vernieuwingen van het tweede Vaticaans concilie le vend wil houden, is met haar 4.000 leden één van de groot ste participanten in de Acht Meibeweging. De vereniging meent dat de bisschoppen een wezenlijk element van het kerk-zijn miskennen en uitschakelen. „Juist als het gaat om de vraag hoe de kerk zichzelf moet begrijpen mag het ge sprek niet worden geblok keerd doordat een bepaalde kerkopvatting als voorwaar de wordt geëist. Zo verwordt immers de dialoog tot dic taat", aldus de Mariënburg vereniging. Zij vindt het „triest en kortzichtig" dat door de „zeer formele opstel ling" van de bisschoppen in een levende gemeenschap van gelovigen die zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn „bruggen worden „Het is tijd voor een nieuwe schoolstrijd!", riep Floyd McClung, leider van de de Nederlandse afdeling van de wereldwijde evangelisatiebeweging Jeugd met een Opdracht, vorig jaar uit. Jeugd met een Opdracht gaat nu de daad bij het „Woord" voegen. Op 5 september opent de stichting Evangelische Basisscholen, dochter van Jeugd met een Opdracht, in Zuidoost-Amsterdam haar deuren voor 85 evangelische kinderen. Twintig kinderen kunnen wegens gebrek aan lokalen nog niet geplaatst worden. In Arnhem ligt een tweede aan vraag voor een basisschool bij de gemeenteraad. Wordt Nederland een nieuwe schoolrichting rijker EVANGELISCHE BASISSCHOOL NIEUWE LOOT AAN ONDERWIJSSTAM De organisatie Jeugd met een Opdracht zendt we reldwijd kort-verband zendelingen uit om het evangelie te prediken. Om zorg te dragen voor het (Engelstalig) onder wijs aan kinderen van de zendelingen schoten van af 1975 overal ter wereld internationale christelij ke scholen (ICS-en) als paddestoelen uit de grond: van huisonderwijs aan vijf kinderen tot een volwassen lagere school voor honderd leerlingen. Kenmerkend voor deze scho len is „de plaats die inge ruimd is voor God, waardoor de maatschappij en de wereld vanuit een andere gezichts hoek bekeken en onderwe zen worden" zegt Albert Hoekstra (33), van de Stich ting Evangelische Basisscho len. In de doelstellingen van de school staat dat het basison derwijs gegeven wordt „van uit een evangelische levens beschouwing waarbij de na druk ligt op de persoonlijke relatie met God door Jezus Christus, als sleutel tot het verstaan van de werkelijk heid". Een tweede doel is dat de leerlingen door dat onder wijs zullen gaan evangelise ren. Door die grondslag wist de stichting zowel de gedepu- Albert Hoekstra teerde staten van Noord-Hol land als de gemeente Am sterdam te overtuigen van haar eigenheid, waardoor rijkssubsidie mogelijk werd. Die eigenheid wordt door voorzitter drs K. de Jong Ozn. van Unie School en Evangelie ook niet ontkend: „Evangelisch is een apart kleurtje. Ik neem aan de kleur van de Evangelische Omroep. En die is anders dan die van de NCRV." De overheidserkenning had voor Jeugd met een Op dracht het verheugend ge volg dat de bestaande onge subsidieerde Internationale Christelijke School in Am sterdam haar poorten kan sluiten. Hoekstra is niet bang dat de overheid via de subsidie in vloed zal willen uitoefenen op het lesprogramma, zelfs niet via het vak geestelijke stromingen. „Dat zullen we duidelijk invullen vanuit onze eigen identiteit. Als daar vanuit de overheid com mentaar op komt, zullen we werkelijk de handschoen op nemen", zegt hij. Hoekstra wil nog geen uit spraak doen over of er meer evangelische bassisscholen op stapel staan. In Arnhem (waar Jeugd-met-een-Op- dracht ook actief is met evangeliseren) heeft de stich ting een aanvraag ingediend, die nog door de gemeente raad en gedeputeerde staten van Gelderland moet worden goedgekeurd. Probleem is dat er nog niet genoeg leerkrach ten zijn. Hij wil wel kwijt dat de eventuele komst van meer evangelische basisscholen af hankelijk is van de toekom stige ontwikkelingen binnen FOTO: PERS UNIE het gewone protestants-chris telijk onderwijs. „Ik voorzie dat er meer nieuwe evangeli sche scholen zullen komen als de christelijke basisscho len zich niet willen confor meren aan het gezag van de bijbel en haar souvereiniteit over alle terreinen van het leven. Het is niet onze eerste inten tie het protestants-christelijk onderwijs aan te vallen, maar er zal wel een duidelijke om mekeer moeten komen. Men kent het meeste gezag toe aan menselijke kennis en in terpretatie in plaats van aan de bijbel zelf. Dat is verscho ven.' De Jong vindt dat „een gevaarlijke opmerking". „Zij hebben recht op een eigen school, maar ze hebben geen recht op anderen te katten; onze grondslag is nog altijd de bijbel." Uitkijken naar een teken In Texas is Maria Hemelvaart dit jaar Qp een bijzonder intense wijze gevierd. Duizenden mensen kwamen bijelkaar om onder het bidden van de Rozenkrans uit te kijken naar een teken van Maria aan hemel. Dat gebeurde naar aanleiding van het getui genis van enkelen dat ze een poosje geleden een teken aan de hemel hadden gezien boven Lubbock, in de staat Texas. FOTO: AP BEHOUDENDE DUITSE PROTESTANTEN: TÜBINGEN In de evangelisatie moet de „toorn des Heren" over al wat zondig is en alle ongerechtigheid die de mens bedrijft, meer nadruk krijgen. Dat bepleit de behoudende „conferentie van belijdende ge meenschappen" in de Duitse Bondsrepubliek in een hand reiking voor de evangelisatie, die is gepubliceerd in ver band met de komende zitting van de synode van de Evan gelische Kerk in Duitsland (EKD). Volgens de conferentie, die meent dat het moderne Duitsland dringend behoefte aan evangelisatie heeft, moet worden vermeden dat alleen over de liefde van God voor de mens wordt gesproken en dat de zondigheid van de mens wordt genegeerd of zelfs De conferentie klaagt erover dat het Duitse volk zich „al eeuwen in een proces van toenemend geestelijk verval" bevindt. De Duitsers hebben in de loop der jaren alle bin dingen aan het christelijk geloof van zich af proberen te werpen en daarmee het recht verspeeld op de zegeningen „waaraan wij ons geestelijk leven, onze historische roe ping, onze zedelijke normen en de waarden van onze cul tuur te danken hebben". De conferentie beseft dat evangelisatie door de dubieuze gedragingen van sommige evangelisten in een crisis is ge raakt. Zij wijst daarbij vooral op de Amerikaanse televisie predikanten die buitensporig veel aandacht besteden aan zichzelf of de aantrekkelijkheid van hun programma. Thema voor Wereldraad: Geest en schepping HANNOVER Het thema van de assemblee (algemene vergadering) van de Wereld raad van Kerken in 1991 in Canberra (Australië) luidt: 'Kom Heilige Geest, ver nieuw de hele schepping'. Hiertoe is gisteren door het centrale comité van de We reldraad in Hannover beslo ten. Over de sub-thema's en het percentage vrouwen tij dens de assemblee zal later een beslissing worden geno men. Oorspronkelijk luidde het voorstel van de voorberei dingscommissie voor het the ma van de volgende assem blee: „Kom Heilige Geest, hernieuw het aangezicht van de aarde". Het ammende- ment van de anglicaanse aartsbisschip John Habgood werd uiteindelijk door het centrale comité aanvaard, daar van verschillende kan ten bezwaren kwamen tegen de woorden „aangezicht" en „aarde". Volgens de kritiek zouden deze termen te wei nig doorzichtig ziin en reden voor misverstanden kunnen geven. De vier voorgestelde sub-thema's zijn weer terug gegeven aan de commissie om opnieuw bekeken te worden. HANNOVER Het is nog maar de vraag of er in 1998, als het „oecume nische decennium van kerken in solidariteit met vrouwen" ten einde is, ook aanzienlijk meer vrouwelijke predikanten, priesters en bisschoppen zullen zijn. Voor vrou wen in de Derde Wereld speelt deze discussie nau welijks een rol en voor de orthodoxe kerken is de vrouw in het ambt een taboe Dat werd dinsdag nog weer eens duidelijk in Hannover tijdens de bespreking van het decennium door het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken. De Wereldraad heeft tijdens de vorige zitting van het Centraal Comité in januari 1987 de lidkerken op geroepen tien jaar lang extra aandacht te besteden aan de positie van de vrouw, omdat is gebleken dat het decen nium voor de vrouw van de Verenigde Naties (1975 - 1985) weinig tot geen invloed heeft gehad op de situatie waarin vrouwen binnen de kerken verkeren. De Wereldraad zal zich tij dens het decennium zijn nek uitsteken in verband met seksueel geweld tegen vrou wen. Hierbij kan ook op te genstand in de kerken worden gerekend, vooral als de soms gebezigde theologi sche rechtvaardiging van het geweld ter sprake komt. Het oecumenische decen nium is net begonnen. Maar duidelijk is al wel dat net als bij het conciliaire proces van gerechtigheid, vrede en be houd van de schepping elk land andere thema's aan de orde stelt. Zo staat in Zuid- afrika de bijdrage van vrou wen in de strijd tegen apart heid centraal en geven de Latijnsamerikaanse vrouwen prioriteit aan het verzet te gen de macho-cultuur. In Nederland is het decen nium met Pasen begonnen. Het is tot nu toe niet verder gekomen dan een suggestie voor een speciale liturgie. De Nederlandse predikante M.J van der Veen-Schenkeveld uit Rijswijk, lid van het Cen traal Comité, reageerde aan vankelijk nogal sceptisch op de plannen voor het decen nium. Ze vreesde dat zowel een conciliair proces als een oecumenisch decennium te veel van het goede zou zijn voor veel mensen. „In Ne derland zijn de belangrijke punten van het decennium opgenomen in het conciliair proces, dus ik ben iets min der sceptisch." Wel dreigt volgens haar ook het decennium te verzanden in mooie woorden. „Er zou wat meer actie moeten ko men, harde maatregelen. De Westerse kerken, mannen en vrouwen, moeten bovendien leren vanuit de onderkant te denken en zich te verplaat sen in de positie van onder drukte vrouwen. En dat is nog een hele oefening." van der Veen- FOTO: PERS UNIE Stuivertje wisselen bij Vend De wisseling aan de top van Vendex is zo geniaal, t neer Anton" de ingreep zelf zou kunnen hebben be( Vendex-topman Anton Dreesmann treedt om gezondhej denen af ids voorzitter van de hoofddirectie en zal opi' termijn worden benoemd als vice-voorzitter van de raaj commissarissen. Een van de commissarissen, A.J. die lange tijd deel heeft uitgemaakt van de hoofddirei in die functie samen met Anton Dreesmann een „koif koppel" vormde, volgt zijn vriend tijdelijk op en wordtL jaar lang voorzitter van de hoofddirectie. K.ROONPRINS prof.dr. A. van der Zwan, door jl Dreesmann nog geen jaar geleden zelf bij het concern^ troduceerd als zijn troonopvolger maar kort geleden) hem grondig verketterd, blijft als vice-voorzitter vj( hoofddirectie zitten waar hij zit en zal zich de eersti waarschijnlijk ook nauwelijks verroeren. Tegenover een slaggever liet mevrouw Verhoef zich al ontvallen, da een open vraag is of Van der Zwan haar man mettertiffl opvolgen. De nieuwe voorzitter van de hoofddirectie, Verhoef, u veel meer dan een tussenpaus. Hij is weliswaar de eerstP man van „buiten de familie Dreesman" in het honderd) bedrijf, maar hij is de vertrouweling van zowel Anton a mann als van de rest van de familie. Als spreekbuis v( familie in de raad 'van commissarissen werd hij wel dfl miliecommissaris" genoemd. BOVENDIEN voert hij samen met Anton Dreesmann A rectie over beleggingsmaatschappij Vede bv, waarin 49,ïl cent van de aandelen van de familie is ondergebracht]! hoef en Dreesmann zullen, nu ze min of meer stuivertjal ben gewisseld, elkaar niet alleen ontmoeten bij hun bea den als enerzijds voorzitter van de hoofddirectie en aP zijds commissaris, maar ook als beheerders van het fait kapitaal. NAAR buiten toe zal de rust aan de top van Vendex v^. pig zijn teruggekeerd. Nu de vertrouweling van de fa Dreesmann het Vendex-concern gaat leiden zal er ongt, feld ook spoedig meer duidelijkheid ontstaan voor de bcb en het personeel van de 59 V D-warenhuizen. Aan nancieel-economische situatie van de warenhuispoot 1*1 dertussen niets veranderd, al zal het bedrijf ongetujer schade hebben geleden door de onverkwikkelijke verfje lingen van de laatste weken. U De commissarissen hebben nu de verzekering gegevebt de heroverweging van het herstructureringsplan, u| sprake is van het ontslag van 1400 mensen, op korte tejr^ zal worden afgesloten. Vervolgens zal het resultaat daL worden ingebracht „in de interne overlegprocedures". fer uit wordt in vakbondskringen de conclusie getrokkeai niet meer wordt vastgehouden aan de versie van he'ri met de 1400 ontslagen. Dat neemt niet weg dat er ongetwijfeld nog moeilijk, wellicht pijnlijke operaties voor de deur staan. Het is di. zaak dat ook de verschillende vertegenwoordigingen vf personeel binnen Vendex de onderlinge verhoudinga" contacten op korte termijn drastisch verbeteren. R1 Overwegend zonnig DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied boven onze om geving bepaalt morgen nog meestentijds het weer. Het ho- gedrukgebied trekt het ko mend etmaal langzaam rich ting Duitsland, waardoor er in de zuidoostelijke stroming de temperatuur kan oplopen tot 24 graden in het noordwesten en 27 graden in Limburg. De komende nacht daalt de tem peratuur tot een graad of 10. Op nadering van een storing boven Engeland neemt later op de dag van het westen uit de bewolking toe. De neersla gactiviteit van deze storing is pas na morgen, vooral het weekeinde, van belang. Naast af en toe zon zijn er dan enke le buien en wordt het koeler. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinaviëflinke perioden met zon, in west-Noorwegen veel be wolking. Middagtemperatuur rond 17 traden langs de zuidwest kust, 20 a 3 graden elders. Britse Eilanden: morgen in zuidoost- Engeland warm en vrij zonnig. Mid dagtemperatuur rond 26 graden. Overigens half tot zwaar bewolkt en regen of buien, in het zuiden moge lijk onweer. Middagtemperatuur van 17 graden in het noordwesten tot 21 in het zuidoosten. Denemarken: vrij zonnig. Middag temperatuur 20 tot 24 graden. Benelux. Duitsland: overwegend zon nig en warm zomerweer. Vrijdag middag in de Benelux en het westen van Duitsland mogelijk een onweers bui Middagtemperatuur van 25 gra den langs de Noordzeekusten tot 30 graden meer naar het zuiden Alpengebied: zonnig. Vooral op vrij dag vanuit het westen een toenemen de onweersaktiviteit. Middagtempe ratuur in de dalen en in het laagland 28 tot 34 graden. Spanje, Portugal: donderdag overal zonnig. Vrijdag voornamelijk in het noorden van net Iberisch schierei land meer bewolking en plaatselijk regen of onweer. Middagtemperatuur van 22 graden langs de noord- en westkust tot 28 a 34 graden elders. Landinwaarts in zuid-Spanje nog ho- Italie, Joegoslavische kust, Grieken land: zonnig. Landinwaarts hier en daar een onweersbui in de namiddag of avond, vooral in of bij bergstre ken Middagtemperatuur meest tus- WEERRAPPORT HEDENMORGE Eindhoven Den Helder Rotterdam Klagenfurt h bi Kopenhagen niei Lissabon one Mallorc Malta Moskou v.bew 18 15: ^dagtemperatuur 1 i 35 graden. Vorige maand ontving I reactie, naar aanleiding het bericht, dat België t deratieve staat zou Gesuggereerd werd, derland wellicht ook ratieve staat zou worden, bestaande uit 1 N, Zuid-N en Vlaani Enige nuancering hiervaf op zijn plaats. Het is wl treffender om in plaat* Vlaanderen Noord-Bel® noemen. Het hoeft niet een bondsrepubliJK worden; een bondsstaats ook. Overigens zou W» dan een Frans gewest kf/ worden, terwijl Brussejf' tweetalig vorstendom z nen zijp. Mr. Nic Pleumekers, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2