Vrienden van Lennon roepen op tot boycot van nieuwe biografie Video- en camerarecorder blijven grote trekkers CeidócSoinant Gitarist Buchanan in cel overleden Vriend van Elvis Presley bezit unieke eerste plaat OP NAAR EEN TWEEDE KLEURENTELEVISIE IN HUIS Plan Provincie leidt tot slepende procedure KUNST WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1988 PAG» RO Theater start sponsorwerving ROTTERDAM Het Rotter damse RO Theater, vaste be speler van de Schouwburg in de Maasstad, is op zoek naar sponsors en heeft daartoe de stichting Fundus opgericht. Deze stichting heeft een bro chure uitgebracht met als titel „Een voorstelling van Zaken" om eventuele belangstellende bedrijven te informeren over de activiteiten van het RO Theater. Het Rotterdamse ge zelschap zegt daarmee de eer ste theatergroep in Nederland te zijn die op deze manier te werk gaat. Candy Dulfer in voorprogramma concert Prince ROTTERDAM In het voorprogramma van Prin ce, die vanavond, morgen en overmorgen optreedt in de Roterdamse Kuip, is te beluisteren Candy Dulfer's Funky Stuff. Hoewel de popzanger aanvankelijk van geen voorprogramma wilde weten, veranderde hij na zijn optreden in Oslo afgelopen zondag van gedachten. Als eis stelde hij dat het een funky ge heel moest zijn. En daar voor was Candy Dulfer beschikbaar. FAIRFAX De Amerikaanse bluesgitarist Roy Buchanan is op 48-jarige leeftijd in een arrestan tencel overleden. Buchanan was gearresteerd we gens openbare dronkenschap en opgesloten in de gevangenis van Fairfax in Virginia. De gitarist werd zondagavond om 22.55 uur opgesloten. Min der dan een half uur later werd hij levenloos aan getroffen. Buchanan, die in het begin van de jaren vijftig begon te spelen, verkende in ziin carrière de grenzen van de mogelijkheden van ae elektrische fitaar. Hij had grote invloed op mensen als Robbie obertson en Jeff Beck. Grote bekendheid ver kreeg Buchanan pas aan het begin van de jaren ze ventig toen hij het middelpunt was van een tv-do- cumentaire met de titel: „De beste, onbekendste gi tarist van de wereld." NEW YORK Een oude middelbare-schoolvriend van het rock 'n roll-fenomeen Elvis Presley zegt in het bezit te zijn van de eerste plaat die Presley ooit heeft gemaakt. Het gaat om een single met twee liedjes, die Presley in 1953 voor zijn moeder maakte. Edwin Leek, een inmid dels gepensioneerde piloot, zei dat Elvis het plaatje 25 jaar geleden heeft achtergelaten in het huis van Leeks groot moeder. Leek zegt dat hij Presley een paar jaar later in Chicago zag optreden, waar hij tegen Presley zei dat hij zijn eerste plaat bezat, en dat die naar zijn mening later veel waard zou worden. „Zorg dat je hem houdt," had The King geantwoord. Leek heeft de plaat jarenlang goed bewaard, maar verklaarde deze week in het verzame laarsblad Goldmine, waarin het bestaan van de single werd onthuld, dat hij nu wel eens wil weten hoeveel het ding waard is. Ray Coleman, een vroegere vriend van John Lennon en Bri an Epstein, die ook wel meereisde met de Beatles, levert zijn commentaar op de nieuwe Lennon-bio- grafie van Albert Goldman. Coleman bracht in 1984 zelf een boek uit over Lennon en binnen kort verschijnt ook zijn Epstein-biogra- fie. LONDEN „Op het hoogtepunt van zijn roem vroeg ik John Lennon hoe hij het liefst in de herin nering van het publiek voort zou willen leven. We zaten in de muziekruimte van zijn landhuis in Surrey en hij was duidelijk enigszins ver legen met al zijn rijkdommen. Nog maar vier jaar geleden hadden de Beatles zich ont worsteld aan de concurrentie slag in Liverpool en het grau we club-circuit in Hamburg. De verafgoding die het gevolg was van de internationale doorbraak vond Lennon af schuwelijk. Kalm, want het bestaan van God was iets wat hij niet in zijn credo had opgenomen, overdacht hij het vooruitzicht van het leven na zijn dood. „Kweetniet", zei hij.„Ik had nooit gedacht dat ik zo ver zou komen als ik nu ben, dus wat er later komt doet er eigenlijk weinig toe. Is er wel iets dat er nog toe doet als je dood bent? Ze zeggen maar wat ze willen. Wat kan mij het schelen, 'tls maar pop-muziek!". Lennon gaf vaak antwoorden die eigenlijk niet precies op de vraag aansloten. En inderdaad, hij kon niet weten hoe de eeu wigheid zich zou manifesteren. Wat hij inmiddels wel wist, al was hij dan pas zesentwintig, was dat het leven voor een rijkgeworden popmuzikant als hij. niet meer was dan „een bushalte, waar je staat te wachten tot er iets aankomt". Nu, tweeentwintig jaar later, lijkt het alsof de onverschillig heid waarmee hij over zichzelf placht te spreken zich op een griezelige manier wreekt op hem en zijn nabestaanden. Milder Naarmate hij milder werd in zijn oordeel, keek hij met meer genegenheid terug op zijn Beatles-tijd. Hij genoot van zijn oude platen en van zijn reputatie als de cynische aanvoerder van het fameuze viertal. Als hij nu nog leefde zou hij zeker zijn scherpe tong gebruikt hebben om zich te verweren tegen de huidige verontwaardiging over zijn privé-leven. De opwinding is veroorzaakt door een nieuw „onthullend" boek over zijn leven, geschreven door de Brian Epstein, de ontdekker en manager van de Beatles. FOTO: ANP John Lennon en Yoko Ono: wel spanningen, geen echte huwelijksmoeilijkheden - zei John. Amerikaanse biograaf Albert Goldman. „The Lives of John Lennon" wordt aan het eind van deze maand uitgebracht in Engeland, maar delen ervan werden reeds gepubliceerd in het blad de Daily Mail. Het boek dreigt posthuum een for se aanslag te plegen op Len- nons artistieke waarde en zijn niet onaanzienlijke invloed op de pop-cultuur. Voor de biografie werden vol gens Goldman 1.200 mensen geïnterviewd. Lennon wordt erin beschreven als een bloot- lopende anorexiet, die de hele dag in bed pillen lag te slikken om te ontkomen aan een alge hele lichamelijke en geestelij ke instorting. Hij zou een ho moseksuele relatie hebben ge had met zijn voormalige ma nager Epstein; hij haatte Paul McCartney; en hij en Yoko Ono zouden uit elkaar zijn ge gaan als hij niet vermoord was. De waarheid is anders. Over het leven van John Lennon zijn weinig onthullingen te doen. Hij kende geen gehei men en dat bleef voor hem niet altijd zonder vervelende gevolgen. In 1966 had Lennon een keer punt in zijn leven bereikt. De Beatles beleefden een gouden tijd. In drie onstuimige jaren hadden ze op briljante wijze muziekgeschiedenis geschre ven. Lennon, rustelozer en avontuurlijker dan de ande ren, had niettemin het gevoel dat het succes niet lang meer zou duren. Nog eens aange spoord door de onvermijdelij ke breuk met Cynthia, zijn eerste vrouw, ging hij op zoek naar nieuwe avonturen. Al snel vond hij zijn grote stimu lans in Yoko Ono, een in Ja pan geboren avant-garde kun stenares. Zij was drieëndertig, door de wol geverfd, en pre cies die bron van inspiratie die de kunstenaar in Lennon no dig had. In 1969 scheidde hij van Cynt hia, trouwde met Yoko Ono en kondigde aan de groep te ver laten. De overige bandleden, Paul McCartney, George Har rison en Ringo Starr, waren met stomheid geslagen. Len non en Ono vertrokken naar New York. Tien jaar later, na een kortstondige comeback, werd hij daar vlak voor zijn huis, op 8 december 1980, neergeschoten. Idool Na de moord werd Lennon op nieuw als een idool aanbeden; iedereen was begaan met Yoko Ono (ooit de grote zon debok bij het uit elkaar gaan van de Beatles), die rustig en waardig bleef onder Lennons dood. Pas toen ze korte tijd na de moord de opnamestudio's binnenging, kreeg ze het te kwaad en jammerde: „Stelletje rotzakken! We hadden élles!". En dat was ook zo. Hun huwelijk had verscheide ne crises doorstaan en ze wa ren erg gelukkig met de zoon die Yoko, na een moeizame bevalling, op haar tweeën veertigste had gekregen. Len non had zich door een aantal moeilijke perioden heen gesla gen. Voor de geboorte van zijn zoon Sean had hij zich laten gaan in braspartijen en over spel, hij had gestoeid met drugs en geleden onder een gebrek aan inspiratie. Yoko Ono en hij waren toch weer bij elkaar gekomen en vier maan den voor zijn dood was hij weer aan het werk gegaan. Toch zijn er in de acht jaar né zijn dood telkens weer mensen geweest die Lennon opzettelijk probeerden zwart te maken. Gold mans poging het leven van Lennon helemaal uit te spitten, wordt door alle leden van de Beatles verwerpelijk gevonden. Het gros van de ooggetuigen beschouwt Len non als de meest charismati sche Beatle, die altijd onbesuis de opmerkingen maakte, ver velende vragen uitlokte, en af wisselend impulsief, kwetsend, grof, arrogant, en pijnlijk eer lijk was. De gewoonte om doodgemoedereerd in New York rond te wandelen, omdat hij dacht dat niemand het nog op hem voorzien zou hebben, kostte hem zijn leven. Uitspattingen Niet één van zijn uitspattingen hield hij verborgen. De drugs, de talloze verhoudingen tij dens zijn eerste huwelijk, de manier waarop hij vrouwen behandelde - mishandelde - en de slechte relatie met zijn va der, de experimenten met LSD, zijn minachtende maar broederlijke houding ten op zichte van Paul McCartney: niets werd aan de ogen van het publiek onttrokken. De man die zich een storm van kritiek op de hals haalde met de uitspraak dat de Beatles misschien wel „populairder dan Jezus" waren, flapte er al tijd alles met ontwapenende onverschilligheid uit. Zijn re putatie scheen hem niet te in teresseren. Hij kwam overal rond voor uit. Wellicht was hij seksueel onverzadigbaar. Ho moseksueel was hij absoluut niet. Zijn eerste vrouw, Cynthia, ontkent de bewering dat hij met mannen sliep ten stellig ste. McCartney draagt aan dat hij ontelbare keren een hotel kamer deelde met Lennon zonder dat daarbij een spoor van homofilie aan de opper vlakte kwam. De Amerikaan se May Pang, met wie hij een storm'achtige romance beleef de tijdens zijn breuk met Ono, zweert dat hij honderd procent hetero was; en mét haar vele vrouwen in Liverpool. Het is niet zo moeilijk Lennon en Epstein na hun dood op deze manier met elkaar in verband te brengen. Maar er is niet alleen geen bewijs voor de bewering dat zij een verhou ding hadden, er is ook geen enkele reden om dat aan te nemen. De verhoudingen la gen gevoelig, dat wel. Lennon begreep hoe moeilijk Epstein het moest hebben in een tijd waarlfi homoseksualiteit nog een misdaad was. Epstein, die de Beatles als zijn bezit be schouwde, zou zijn fortuin nooit in de waagschaal hebben gesteld door zijn privéleven niet strikt gescheiden te hou den van zijn zaken. Hij ge droeg zich erg beschermend over het huwelijk van John en Cynthia, en kwam regelmatig bij hen op bezoek. Hij stierf in 1967 aan een overdosis drugs. Volgens het proces-verbaal was dat niet opzettelijk. Lennon is natuurlijk een ge makkelijk doelwit omdat hij iedereen met wie hij omging, zowel binnen- als buitenshuis, op de een of andere manier pijnlijk wist te raken. Alle kennissen waren op de hoogte van de rivaliteit tussen Len non en de andere leden van de band (met name McCartney) en na de ruzies in 1970 wist ook de rest van de wereld het. Toen de Beatles uit elkaar gin gen ontstond er een enorme woordenstrijd en Lennon vond het heerlijk. Hij had altijd al een hekel gehad aan wat hij zag als McCartneys neiging om zich in de betere kringen in te werken. Toen hij eenmaal in New York zat, trok hij dan ook van leer tegen de hele Be atles-kliek, vrienden en ken nissen inclusief. Dat iedereen dat allemaal slikte kwam voornamelijk doordat hij nu eenmaal zo wés. Lennons uit vallen hoorden er gewoon bij. Als hij de interviews die hij had gegeven uiteindelijk on der ogen kreeg, belde hij zijn slachtoffers op om zich voor zijn uitspraken te verontschul digen. Na zijn artistieke inzinking ging Lennon in 1980 naar Ber muda om voorbereidingen te treffen voor een nieuwe elpee. Double Fantasy. De scherpe kanten van zijn karakter le ken eraf te zijn. Hier sprak de milder geworden veertiger die dol was op zijn Vijfjarige zoon tje en die bezig was de moeiza me verhouding met zijn eerste zoon Julian in Engeland te herstellen. Voor de elpee uit kwam, deden hij en Yoko Ono alle moeilijkheden uit de doe ken in een doordringend in terview met het blad Playboy. men gehad, maar in welke re latie tussen twee sterke per soonlijkheden tref je die niet aan? De spanningen waren ten einde, en ze straalden hoop uit en creativiteit en dankbaar heid. Een week later was John Lennon dood. Hij leidde een wisselvallig, openhartig leven, hij had een grote scheppingsdrang en was kritisch genoeg om zijn eigen fouten te beoordelen. Zoge naamde onthullingen die hem in een kwaad daglicht stellen wekken grote woede op. Zijn volgelingen nemen zijn fouten voor lief en geven er de voor keur aan hem te prijzen om zijn talenten. Zij zeggen dat de ervaring Lennon wijs heeft gemaakt. Zonder Lennon als een heilige voor te willen stellen, zijn de vrienden en familieleden des duivels over het lage niveau dat de publiciteit bereikt heeft, niet het boek van Goldman. Lennon had een beter monu ment verdiend. In Chicago zullen komend weekeinde zo'n 6.000 fans naar de Amerikaanse Beatles Con ventie komen. Zij worden daar drie dagen lang vergast op films, lezingen, non-stop mu ziek en kunnen zich er de no dige verzamelobjecten aan schaffen. Mark Lapidos, een onverbeterlijke Beatles-fan, organiseert al vanaf 1974 soortgelijke evenementen in Amerika. Hij trekt daarmee elk jaar 20.000 fans. De ver koop van ongeveer driehon derd verschillende publicaties over de Beatles wordt gere kend tot een van de hoogte punten van de festivals. Gold- mans biografie zal er niet bij zijn. „Dat boek komt er bij mij niet in", zegt Lapidos. „Net als alle andere Beatles-fans ben ik woedend en ik stel voor dat de echte fans het links laten lig gen". Amerika herdenkt het feit dat het eerste Beatles-bezoek vijf entwintig jaar geleden plaats vond. Men is hoogst veront waardigd dat er acht jaar na de dood van John Lennon weer een aanslag op hem wordt gepleegd. Voor een uitgebr</ agenda, ook voor den] mende dagen, raadpl men „UIT", de gratis kelijkse bijlage van ifU krant. ALPHEN AAN DEN RIJN ROCINEMA I (Van Boet» lt straal 6, tel. 01720-20 Rambo III (12): 13.45. 1 al 21.30. EUROCINEMA II: e neponnetje (al); 13.30, 1 ]e EUROCINEMA III: Croc Dundee II (al). 13.45. 1 21.15. EUROCINEMA IV: ce Academy V (al); 18.30. r freedom (al); 21.00. My ill pony (al); 14.00. n LEIDEN e LUXOR (Station 19, tel. 071-121239): Rami - (12); 14.30, 19.00, 21.15. en STUDIO (Steenstraat 39 124130): De ondraaglijk* heid van het beetaan (al): 2| Prince aign the times (al); codile Dundee II (al); Ha ponnetje (al); Salsa (al); 19.00, 21.15. Junglebook ma. dl. wo. 14.30. TRIA (Breestraat 31, tel. 123875). emperor (al); 14.30, 1 21.15. e REX (Haarlemmers 52. tel. 071-125414): TallC Roeao (16); 14.30, 19.00, 2 KATWIJK e CITY THEAT B (Badstraat 30, tel. 01718-74|A, Police Academy V (al); 1 19.00, 21.15. CITY THE/0 II: Wall street (al); 14.45, 1 i 21.15, behalve wo.midd. Reddertjes (al); wo. 14.45. 1 e VOORSCHOTEN e GREEN r (tel. 01717-4354): Three and a baby (al); ma. t/mB' 20.00 The last emperor; n rv m wo. 20.00. KINDERVOORSTELLING c De reddertjes; 14.00. academy 5; 14.00. WASSENAAR ASTRA v 01751-13269): Police Acat 5 (al); ma. t/m wo. 14.00. running man (12); ma.t/m 20.00. S KINDERVOORSTELLING Police Academy 5; ma. t/n ei 14.009 Z0ETERMEE3 vc PROMENADE: Rambo inj>i di. wo. 14.00, 20.00. Croe i dundee; ma. di. wo. 1 e 20.00 Honneponnetje; m< wo. 20.00. My little pony; 1 DEN HAAGASTA 1 (Spui 21 tl 463500): Salaa.„"it'a hot" r 14.00, 19.00, 21.30. ASTfe( Honneponnetje (al); 1 19.00, 21.30. e ASTA 3: 1 men and a baby (al); 18T 18.45, 21.30. e BABYLOfci (Winkelcentrum Babylon, a 471656): Prince: Sign o' th mes (al); 14.00. 19.00, 2" BABYLON 2: De ondraa^- lichtheid van het bestaan 13.45, 20.00. BABYLOI Bright lights big city (12); 1 19.00, 21.30. CINEAC 1 tenhol 20. tel. 630637): Ran (al); 14.00, 18.45, 21.30. e AC 2: A clockwork orangs 14.00. 18.45, 21.30. Oil 3: Defence play (12); 1 18.45, 21.30. e METROPC (Carnegielaan, tel. 456756): codile dundee 2 (al); 1 18.45, 21.30. e METROPOli The bedroom window 14.00. 18.45, 21.30. e ME1 POLE 3: The last emperor/ 14.00, 20.30. METROPOI Cry freedom (al); 20.30. «I TROPOLE 5: Programmal zomer '88. ma. di. wo. f 20.00. ma. Lea enfants du dis (al); di. Death of a sale! (16); wo. De aanslag ODEON 1 (Herengracht tel. 462400): Rambo 3 13.45, 18.45, 21.30. OW 2: Gooi mamma uit de trein 13.45, 18.45, 21.30. e ODEd The couch trip (al); 13.45. 1( 21.30. ODEON 4: Police I demy 5 (al); 13.45, 18.45, 2| e STUDIO 1 (Kettingstraat tel. 656402): Maurice (16); 1 21.30. STUDIO 2: Biloii t> (al); 19.15, 21.45. STUDM Dirty dancing (al): 15.00, 11 Oci ciorni (16); 21.45. HA! FILMHUIS: Zaal 1: Oase.ij 19.30, 22.00. Zaal 2: Une II me dans mon coeur; 1s 21.45. Zaal 3: 19.30, 21.45.) Suspect; di. Le rayon Another country. KINDERVOORSTELLINGEN METROPOLE 4: Jungle t 14.00. STUDIO 1: pony; 14.30. STUDIO" speurneuzen 14.45. 3: Dirty dancing; 15.00, 19. Stuckenschmij (86) gestorven WEST-BERLIJN De nationaal bekende critic muziekhistoricus Hans Heinz Stuckenschn op 86-jarige leeftijd in Berlijn overleden. De van de Duitse muziekkr die sinds 1967 emeritus leraar in de muziekgesc nis aan de Technische U siteit van West-Berlijn heeft talrijke boeken ei zenden kritieken in dagl geschreven. AMSTERDAM Behalve de Compact Disc blijft ook de kleurentelevisie het prima doen, bleek gister middag uit de woorden van Firato-bestuurslid J.H.M. D'Elfant, directeur van Philips Nederland. In ruim negen van de tien huishouders staat er in middels minstens één. Bovendien is er - volgens D'Elfant - een toenemend aantal huishoudens dat al over een tweede kleurentoestel be schikt. „We hebben wat dit laatste betreft zeker nog niet het niveau van bijvoorbeeld de VS of Japan bereikt, waar in ruim driekwart van de huis houdens twee kleurentelevi sies staan, maar het zou mij niet verbazen, gezien de huidi ge trend, dat we over een jaar of drie vier in 35 tot 40 pro cent van de huishoudens dit tweede kleurenapparaat zullen aantreffen", meende D'Elfant. Ook de videorecorder zal een belangrijke trekker blijven in de audio-videomarkt. Er is sprake van een verdere toena me van het bezit ervan, de vervangingsmarkt komt in middels al goed op gang en ul timo 1988 wordt een bezitsni- veau van ruim veertig procent verwacht. Hiermee is Neder land in Europa een goede tweede, na Engeland. Videocamera's en met name camerarecorders mogen zich verheugen in een toenemende belangstelling van de consu ment; in 1987 was sprake van een verdubbeling van het marktniveau ten opzichte van 1986. En voor 1988 zou een to taalmarkt van zo'n honderd duizend stuks niemand in de vakhandel verbazen. „Comfort voor de gebruiker in termen van een gering ge wicht, compacte afmetingen, goede hanteerbaarheid, een voudige bediening, grote licht gevoeligheid en lage bandkos- ten zijn daarbij de wezenlijke condities voor succes en mark- tacceptatie", benadrukte D'El fant. Computer Over de ontwikkeling rond personal computers is de elek- tronica-branche eveneens heel goed te spreken. In uiteenlo pende niveaus van intelligen tie en mogelijkheden is de PC intussen in achttien procent van de Nederlandse huishou dens ingeburgerd. D'Elfant wees er op, dat de voortschrij dende technologie volop nieu we mogelijkheden biedt. Als maar voldaan wordt aan drie sleutelfactoren: - Het centraal stellen van con sumentenvoordeel en betaal baarheid; - De aansluitbaarheid en uit wisselbaarheid met het be staande aanbod dient richting gevend te zijn; - Standaardisatie is noodzaak, ter bescherming van de consu ment. Een interessante ontwikkeling is voorts het Radio Data Sy steem (RDS), dat op de Firato zeker niet zal ontbreken. Dit systeem is ontwikkeld voor drie toepassingen: automati sche zenderafstemming, auto matische ontvangst van ver keersinformatie en van zoge naamde vrije informatie. RDS kan vooral waardevol zijn bij mobiel radiogebruik, zoals in de auto. In het buitenland is op den duur zelfs verkeersin formatie in de eigen taal mo gelijk, via een in het toestel in gebouwde talenchip. Optimaal gebruik van RDS vraagt ech ter om aanpassing van zen ders. Die heeft inmiddels plaatsgevonden in Engeland, West-Duitsland, Zweden en Frankrijk. Maar in ons land is nog slechts de zender Lopik voor Radio 4 met RDS uitge rust. „Voor een optimaal ge bruik is echter een veel uitge breider zenderpark gewenst en het zou fabrikanten en im porteurs dan ook welkom zijn, als enige versnellingen in de besluitvorming hieromtrent De 25e Firato brengt volgens voorzitter A.J.K. Peiger van het tentoonstellingscomité „een ontzettende hoop nieuws. Het totale aanbod is in verge lijking met de vorige keer voor zo'n negentig procent vernieuwd". Onder dat aanbod ook de DAT-recorder, zii het op bescheiden schaal. Technics bijvoorbeeld presenteert de SV-1000 met talloze snufjes zo als een supersnelle zoektijd. Zoeken, zowel voor- als ach teruit, wordt gerealiseerd in tweehonderd maal de normale afspeeltijd. Een muziekstuk van drie minuten wordt zo in één seconde doorlopen. Maar noch de winkelprijs is bekend, noch wanneer deze DAT-re corder leverbaar zal zijn. Evenmin zijn die gegevens be kend van een tweede Tech- nics-nouveauté: de portable DAT-recorder SV-MD1. Omroepen De Firato wordt ook door de omroepen niet vergeten. Er zijn diverse life-uitzendingen met als hoogtepunt een ope ningsprogramma, dat op don derdag 25 augustus recht streeks via Nederland 2 van 22.10 tot 23.20 uur door de AVRO wordt uitgezonden. Tij dens die uitzending zal de Fi rato Award worden uitgereikt aan de winnaars van een pu- blieksprijsvraag naar de meest populaire Nederlandse mu ziekgroepen. Het NOS-programma .Hobbys- coop' heeft een plezierige ver rassing voor zijn fans in petto. Ter gelegenheid van het twin tigjarig jubileum van dit pro gramma is er een CD geprodu ceerd waarop zestig computer programma's zijn opgenomen. (Op de Firato voor vijfen twintig gulden te koop). Om zoveel gegevens op een CD te kunnen zetten moest een spe ciale techniek worden toege past: het linker- en rechterka- naal bevatten aparte informa tie. Een wereldprimeur omdat (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Ook tegen an dere aspecten van het drink waterplan van de Provincie heeft het grootste deel van de „provinciale drinkwaterwe reld" volgens Klaver-4 enor me bezwaren. „Naar verwach ting zullen jarenlange en sle pende procedures tegen de plannen van de provincie worden aangespannen. Dit leidt tot grote onzekerheid voor het personeel". Het plan wordt op 24 augustus behan deld in de Commissie Water huishouding en Waterschap pen an GS. Klaver-4 vreest hogere tarie ven voor de consument, door dat de bedrijven die volgens het provinciale plan door ge dwongen fusies zullen ver dwijnen, hun verwachte win sten op zullen eisen. In het ei gen voorstel voorziet Klaver-4 minder fusiepartners en dus minder kosten. Volgens Kla ver-4 wordt het alternatieve plan, dat het resultaat is van onderzoek van DHV Raadge vend Ingenieursbureau bv en onderzoeksbureau Volder Vis, op voorhand al door tien van de 25 bed rijve steund. Het plan van d vincie kan totnutoe re op steun van vier bedi De door Klaver-4 voorge bedrijven zijn ten eerste Holland Noord-Oost, be de uit de acht drinkwa drijven die zich hebben sloten bij de Energie- ei tervoorziening Rijnland, Gemeenten en de Water schappij Zuid-Holland Het tweede bedrijf Zuid-Holland West, di Westland omvat en de gingsgebieden van de Du terleiding 's-Gravenhag Vlietstreek en de Tier meenten. Het derde gaat Zuid-Holland Zuid en bestaat uit de waterle bedrijven van Rotti Hoeksche Waard, Oost- monde, Waterweg-Noor Delft. En ten slotte Alt, van Drinkwaterleiding serwaard en de Vijf heen den, Regionaal Energiel Dordrecht en het Gem lijk Waterleidingbedrijf nen deel uitmaken.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12