ÏCklócSoUACMlt Bewoner wil via rechter sloop Mors IV voorkomen STAD OMGEVING Studenten zwermen uit over de stad Werkloosheid regio fors teruggelopen ALLER LEI(DS) Een cadeau van formaat „GEMEENTE TAST PLEZIERIG LEEFKLIMAAT AAN" DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 PAGINA 9 O ikman opent Summer Jazz '88 ;N Minister L.C. Brinkman, minister van i volksgezondheid en cultuur, opent op za- 27 augustus Summer Jazz '88. Het spektakel weer plaats op de Doezastraat, het Rapen- e Kaiserstraat en Boisotkade. De Ten Town Dukes zullen de openingshandeling muzi- nlijsten. Dat gebeurt op het hoofdpodium in zastraat. ers opent nieuwbouw Lakenhal EN Wethouder F.J. Kuijers van cultuur, {ezondheid en groenvoorzieningen zal op 26 augustus de nieuwbouw en het gerestau- deel van het Stedelijk Museum De Laken- enen. Het nieuwe gebouw aan de Oude Sin- l vormt een verbinding van het kantoorge- van de Oude Singel 28 met het museumge- Nieuw is verder een filmzaal met 45 plaat- Expositie van Leidse tuinders Auto's bekrast LEIDEN De Hooglandse Kerk vormt op vrij dag 16, zaterdag 17 en zondag 18 september het decor voor een jubileumexpositie van de Leidse Bond van Amateurtuinders. De tentoonstelling, die gratis toegankelijk is, begint vrijdagochtend om tien uur en duurt tot tien uur 's avonds. Zaterdag, tijdens de landelijke monumentendag, is de expositie geopend van tien tot zes uur en zondag van twee tot vier. In het midden van de kerk staat een groot bloemstuk, terwijl de zuilen worden behangen met allerlei andere grote stukken. Verder worden in de kerk bomen, heesters en groenten, fruit en bloemen geexpo- seerd. Zaterdag zijn er bovendien extra activi teiten. In de kerk wordt dan ook een kampioen schap Bloemschikken voor kinderen gehouden en is er van half twee tot kwart over twee een concert van het Leids Vocaal Ensemble onder leiding van Theo Goedhart. LEIDEN Afgelopen nacht is op de Nieuwe Rijn een tiental auto's bekrast. De vermoedelijke dader heeft de politie nog niet aan kunnen houden, maar een getuige, die ook de vernie lingen heeft aangemeld, heeft wel een signalement opgegeven. De vermoedelij ke dader zou een ongeveer 35-jarige man zijn met een stevig postuur en snor. Hij heeft blond haar en droeg een licht overhemd en don kere broek. Hoeveel de schade aan de auto's be draagt, is niet bekend. Aan genomen wordt dat het om een aanzienlijk bedrag gaat. Radio-uitzending over El Cid-week LEIDEN Omroep Rijn land verzorgt komende vrij dag tussen drie 's middags en acht uur 's avonds een rechtstreekse uitzending vanuit café 't Gerecht aan de Lokhorstraat in Leiden. De El Cid-week, de introductie week voor eerstejaarsstij denten die dezer dagen wordt gehouden, staat in de uitzending centraal. Er zijn interviews met di verse vertegenwoordigers van de Leidse studentenwe reld. De uitzending is te be luisteren via de 88.1 Mhz op de kabel en 105.7 Mhz via de ether. Inbreker laat naam achter LEIDEN De politie had het na een inbraak bij een uitgeverij aan de Witte Singel niet echt moeilijk om de vermoedelijke dader te achterhalen. De 46-jari- ge Leidenaar die eerder op de avond bij De Bak aan de Keizer straat enkele spullen had wegge nomen liet deze na de inbraak in de uitgeverij achter. Tussen de spullen vond de politie een briefje met de naam en adres van de man. Later in de nacht kon de vermoedelijke dader door een bewaker in het pand worden aangehouden toen hij te rugkwam om zijn spullen op te halen. De Leidenaar had niets uit de uitgeverij weggenomen. Leidenaar slaat over de kop NOORDWIJK Een 31-jarige Leidenaar is gisteravond drie keer over de kop gegaan met zijn auto op de Kapelleboslaan (verlengde Duinweg) in Noord- wijk. De man reed vermoedelijk te hard, kwam in de zachte berm naast de weg terecht, trachtte te corrigeren en verloor vervolgens de macht over het stuur. Zijn auto werd zwaar beschadigd en de Leidenaar raakte bekneld. Hij moest door de brandweer worden uitgezaagd. Het slachtof fer is met een bovenbeenbreuk naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht. De wagen kan worden afgeschreven. Bollenschuur in brand NOORDWIJK Het dak van een bollenschuur van bloemenkwekerij Hogervorst aan de Kapelleboslaan in Noordwijk is vanmorgen af gebrand. De eigenaar was bezig een ruit te vervangen. Daarbij maakte hij gebruik van een brander. Door oververhitting onstond brand. De Noord- wijkse brandweer had het vuur snel onder controle, maar kon niet verhinderen dat het dak uitbrandde. De schade is aanzienlijk. De schuur was overigens leeg. (EN HAAG/LEIDEN e heer H. Blikman, be- oner van Morsweg 332, il via de rechter voor- Dmen dat de gemeente lat slopen in het gebied orsweg IV. Ook wil hij at de straten en groen- torzieningen in het ge- ed worden hersteld, aarbij wil hij dat de ge- eente in door haar aan- kochte huizen, studen- n of werkende jonge- n gaat huisvesten. kort geding voor de vice-pre sident van de Haagse recht bank rechtbank, mr. H. de Groot. In tegenstelling tot de gemeente Leiden vindt hij het woon- eri leefklimaat in de wijk juist uiterst plezierig. Leiden besloot vorig jaar om de huizen aan de Morsweg IV te slopen, omdat de ver dubbeling van de spoorlijn naar Den Haag, het nabijge legen industrietterrein en de drukke Dr. Lelylaan het wo nen onmogelijk zouden ma ken. Het merendeel van de bewoners ging akkoord met verkoop van hun huis en sloop. Een paar bewoners, waaronder Blikman, hebben zich van meet af aan daarte gen verzet. Volgens hen is het juist de gemeente die het woon- en leefklimaat aantast. Gematigde terreur Raadsman mr. W. Jansen no digde mr. de Groot uit om ter plekke poolshoogte te komen nemen. Hier ging de presi dent echter niet op in. Vol gens mr. Jansen heeft de ge meente geweigerd de wonin gen in de wijk bewoond te houden. Nu worden dakpan nen verwijderd, deuren dichtgeslagen en ramen ge blindeerd. Ook valt de wijk wat betreft het straatonder- houd, onder de allerlaagste prioriteit. „Dat brengt een to taal verpauperde woonwijk met zich mee, hetgeen past in het vooropgezette doel van de gemeente", aldus mr. Jan sen. Zijn cliënt vindt zelfs dat de gemeente misbruik van macht maakt en het middel van „gematigde terreur" ter hand neemt door slopers naar de wijk te sturen. Namens de gemeente Leiden stelde mr. J. Linskens, dat deze er geen enkel belang bij heeft dat de woonomgeving van de heer Blikman verpau pert. Hij achtte het duidelijk dat deze het op een onteige ningsprocedure wil laten aankomen. Andere buurtbe woners zijn al uit de wijk ve trokken. „Samen met nog een vijftal andere bewoners wil hij zich een jaar na het besluit ver zetten tegen de sloop. Niet wordt gezegd dat men hele maal niet aan de gemeente wil verkopen. Het gaat er voornamelijk om dat men meent schade te zullen lijden door de sloopactiviteiten'al dus mr. Linskens. Van be lang voor de waardevaststel ling is tegen welke prijzen en vergoedingen andere eigena ren bereid zijn geweest tot ei gendomsoverdracht, voerde de raadsman aan. Ook hij vroeg de president te komen kijken naar de even tuele verpaupering. „Alles De aanleg van de spoorlijn bij de Morsweg draagt er toe bij dat het wonen er op den duur in feite onmogelijk wordt. F0T0. WIM VAN NOORT van de Morsweg al aange kocht, maar wil eigenlijk al les ineens slopen. De president doet 29 augustus uitspraak. ligt er normaal bij", vond hij. Hij gaf wel toe dat de ge meente, in samenspraak met studentenhuisvesting, geen mensen meer in de huizen zet en er ook niets meer aan doet. „We gaan geen kosten maken op een sterfhuis, dat is onzinnig". De gemeente Leiden heeft de oneven kant EL CID-WEEK WEER BEGONNEN et aiie^n9e stoet aankomend studenten op de Nieuwe Rijn, vóór hun eerste verkenning van de stad. ien. Ni WIM VAN NOORT zondt LEIDEN Ruim twee duizend eerstejaars stu denten zijn gisteren be gonnen aan de eerste dag van de El Cid-week. Na de officiële opening in de Hooglandse Kerk zwermden zij in groepjes de stad in om kennis te maken met hun nieuwe woon- en studieplaats. Burgemeester C. Goekoop en rector-magnificus prof. dr. W.A. Wagenaar heetten de eerstejaars onder wie zich ook prins Consiantijn bevond, die voolopig bij zijn oudere broer aan het Rapenburg zal intrekken officieel welkom. „Talloze huizen hebben het goede voorbeeld van het ko ninklijk huis gevolgd om in Leiden te gaan studeren", zo begon de burgemeester zijn welkomsrede. „Kennelijk is het prins Willem Alexander in Leiden zo goed bevallen dat zijn broer geen reden zag om naar elders uit te wijken. De goede traditie dat meer leden van het koninklijk huis in onze stad studeren is daarmee weer in ere hersteld", aldus Goekoop die de Sleutelstad dan ook de enige echte univer siteitsstad in Nederland noem de. Goekoop zette het studenten- publiek verder zoals elk jaar in het kort de geschiedenis van Leiden uiteen met de tex tielindustrie die tot enkele tientallen jaren het belangrijk ste middel van bestaan voor de stad was, het aantal inwoners en de financiële perikelen waarmee Leiden kampt. Mooie verhouding Hij vroeg aandacht voor „de mooie verhouding" die de uni versiteit en de gemeente Lei den met elkaar hebben. „We slaan elkaar nog wel eens om de orde, maar werken ook veel samen". Als voorbeelden noemde hij het Academisch bedrijvencentrum, de Pieters kerk en het museumbeleid. De voorzitter van de El Cid- commissie legde er de nadruk op dat de kennismakingsweek vooral als blikopener bedoeld is. „Ten eerste omdat er weer een 'blik studenten' openge trokken wordt die allemaal letterlijk en figuurlijk hun plaats in Leiden moeten pro beren te vinden. En ten twee de omdat de El Cid-week blik- verruimend moet werken. Wij willen jullie niet alleen kennis laten maken met Leiden en de universiteit, maar ook met de mogelijkheden die jullie gebo den worden, zoals sportfacili teiten, mogelijkhedén op cul tureel gebied, cursussen, stu dentenverenigingen en vooral ook jullie medestudenten". Onder leiding van 200 mento ren trokken de eerstejaars gis teren in groepjes door de stad voor een rondwandeling. Van avond wordt er voor hen een theaterprogramma georgani seerd. Morgen en woensdag maken de studenten kennis met de universiteit, de moge lijkheden voor sportbeoefe ning en de verschillende cul turele voorzieningen die Lei den rijk is. Donderdag is er een open dag van Leidse in stellingen en een „Zelfstandig Wonen Beurs" in de Stadstim- merwerf. Op de slotdag op vrijdag is er een infomarkt op het Rapenburg en is het aan genaam vertoeven op terrasjes op de Beestenmarkt. The Amazing Stroopwafels luiste ren het gebeuren muzikaal op. Tijdens het El Cid-slotfeest in de Pieterskerk treden Jump! Dickie Jump! en de Gigantjes op. fjgïNSTIGER DAN LANDELIJK )EN De werkloos- in de regio's Leiden isse is in de maand iehoorlijk gedaald. In dijking met de juni it het Gewestelijk idsbureau Leiden I) de daling „aanzien- in vergelijking met jaar zelfs „spektacu- De cijfers in rayons ;n en Lisse zijn be- tnd gunstiger dan het dijke en provinciale 1, aldus GAB-direc- C.A.J. Tibbe. il bij het arbeidsbureau lieten vele werkzoelcen- ich weer uitschrijven om- sen wal een baan gevonden had- lassing aantal vacatures steeg irlijk, met name in de isector. In juli werden werkzoekenden inge ven bij de arbeidsbu- L in Leiden en Lisse, die lenlijk het gewest Leiden iken. Daarvan waren man en 346 vrouw. Het 'edelijk hoge aantal bete kent toch een daling van 14 procent ten opzichte van juli 1987. Een specifieke oorzaak is hiervoor niet aan te geven, al dus het GAB. Wel is het moge lijk dat schoolverlaters zich dit jaar later inschrijven dan in voorgaande jaren. Hun in schrijving is tot dusverre be perkt gebleven. Ten opzichte van juni steeg het aantal werkzoekende schoolverlaters dat zich inschreef slechts wei nig: 19 jongens meer en 12 meisjes meer. Zo zou er in de maanden augustus en septem ber nog een inhaaleffect kun nen optreden. Vorige maand waren er 1664 uitschrijvingen, in vergelijking met juni van dit jaar en juli 1987 behoorlijk hoog. Vooral Lisse maakte met 659 uit schrijvingen een opmerkelijke maand door. De werkloosheid daalde in vergelijking met vo rig jaar met 691, te weten 568 mannen en 123 vrouwen. Ten opzichte van juni van dit jaar bedraagt de daling 430, te we ten 225 mannen en 205 vrou wen. In juli noteerden beide ar- beidsbureau's 574 nieuwe va catures, 265 in Leiden en 309 in Lisse. Dat betekent een rui me stijging als de cijfers naast die van juli 1987 worden ge legd. Toen werden er 313 nieuwe vacatures geregi streerd. De groei is vooral op het conto van de bloembollen sector te schrijven, aldus het GAB. Ook in de metaalsector (126), de detailhandel (103) en de horeca (134) is veel vraag naar personeel. Verder is er een grote vraag naar onge schoolden, te weten 320. In to taal stonden er in juli 1076 openstaande banen bij het ar beidsbureau genoteerd. Bekeken per sector is er vol gens het GAB vooral in de bouwnijverheid en de metaal sector sprake van verbetering van de werkgelegenheid. Vol gens Tibbe werpt een project matige aanpak vruchten af. Zo wordt er in het zogenaamde Bouwberaad doelgericht ge werkt aan verbetering van de situatie op de arbeidsmarkt voor bouwvakkers. Ook zijn er volgens Tibbe resultaten te no teren van de zogenaamde he- roriënteringsgesprekken die het GAB voert met langdurig werklozen. Met vrijwel alle gemeenten in de regio is in middels een samenwerkingso vereenkomst gesloten, wara- door sociale diensten en ar beidsbureau gezamenlijk pro beren werklozen weer aan de slag te helpen. In drie sectoren groeide de werkloosheid: de drukkerij en papier (30 procent), de han- delsberoepen (twaalf procent) en onderwijs (elf procent). Volgens het GAB kunnen jon gens met een afgeronde be roepsopleiding momenteel het snelst aan de slag komen. Vrouwen profiteren vooral van de toegenomen werkgele genheid in de bloembollensec tor. De bemiddeling daarin heeft het GAB nauwgezet ter hand genomen. Het aantal aanvragen van werkgevers om buitenlanders dit jaar in te mogen schakelen is om die re den beperkt gebleven. Of er sprake is van blijvende werk gelegenheid in de bloembol lensector is volgens het GAB moeilijk te zeggen, omdat het een seizoensgevoelige tak is. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De werkloosheid ontwikkelde zich de afgelopen maand als volgt: Mannen Vrouwen jun '88 jul '88 jun '88 jul '88 Alkemade 102 99 77 78 Katwijk 457 444 219 216 Leiden 3767 3707 2217 2178 Leiderdorp 324 319 218 215 Oegstgeest 206 192 169 1S6 Rijnsburg 78 72 57 55 Valkenburg 25 24 19 18 Voorschoten 260 266 177 181 Warmond 54 58 38 37 Zoeterwoude 63 60 51 55 Hillegom 201 156 234 187 Lisse 208 180 221 171 Noordwijk 255 237 188 177 Noordwijkerhout 120 104 110 88 Sassenheim 102 87 129 106 Voorhout 72 64 68 59 Totaal 6294 6069 4192 3987 Droomfabriek De Droomfabriek aan de Oude Singel 56 in Leiden vormt op vrijdag en zondag het decor voor een swinga vond. De bezoekers krijgen vanaf 21.30 uur muziek te horen die is geselecteerd door de disc-jockey's Jury Pere- stroika en Johnny Bananas. De Animo's brengen zaterdag in de Droomfabriek levens liederen ten gehore die voor al uit de jaren vijftig en zes tig dateren. Het optreden van het quintet begint om 21.30 uur. Buurtfeest Buurtvereniging De Vijfho ven houdt zaterdag een buurtfeest op de hoek Tel- derskade/Hoflaan. Kinderen kunnen gratis meedoen aan een ballonnen- en koekhap- wedstrijd met verschillende prijzen. Verder zijn er aller lei kraampjes en een demon stratie modelboten. Kinderen kunnen zich nog opgeven voor de kinderrommelmarkt via telefoonnummer 311404 of 310291. Het buurtfeest duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Bridge-competitie Niet-rokers bridge-club De Schrandere Vos start weer op 1 september met haar compe titie. Er wordt gespeeld in een rookvrije ruimte in Het Witte Huis in Oegstgeest. De eerste speelavond is op 5 sep tember vanaf 19.45 uur. Op gave bij H. Schrandt, 071- 175420 en Af. Vogel, 071- 218599. Pottenbakker in Oudheden LEIDEN In het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapen burg 28 in Leiden is zondag een pottenbakker in actie te zien. Dat gebeurt tijdens de tentoonstelling Nederland Onderste Bo ven, die handelt over de archeologie in Nederland. De potten bakker zal demonstreren hoe in de prehistorie, de Romeinse tijd en de middeleeuwen keramiek werd gemaakt. Hij maakt bij voorbeeld een bandkeramische-beker, een standvoetbeker, een Romeins kruikje, een Merovingische knikwandpot en een Mid deleeuws Jacobakannetje. De prehistorische potjes worden met de hand gemaakt en het Romeinse en latere keramiek met een schopschijf. De tentoonstelling is zondagmiddag geopend van een tot vijf uur. Nederland Onderste Boven duurt nog tot en met 2 oktober. Ljie t en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nol Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon.fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ineevuld aan de Leidse Courant Antwoordnummer :r I

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9