Luxeprobleem voor kabinet fiï TV-spektakels zorgen voor onveiligheid van campings ill rovato DAT ZIT GOED! £etdóc6ou/uMit Hulp aan Sudan moet uitgebre- WELLICHT BETERE WETGEVING VOOR GEVAARLIJK RECREATIEWERK BINNENLAND/BUITENLAND DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 PAG) DEN HAAG Het ka binet beraadt zich vanaf morgen over een luxe probleem: hoe moet de belastingmeevaller van drie miljard gulden die voor volgend jaar wordt verwacht, aan de burgers ten goede komen Minister Ruding van finan ciën heeft in het voorbije weekeinde een proefballon opgelaten. Zijn plan voor de verlaging van het hoogste btw-tarief, dat nu twintig firocent bedraagt, is van inks tot rechts met enthou siasme ontvangen. Een ver laging van het hoge tarief met één of twee procent zal het rijk ruim een miljard gulden kosten. Dan blijft er dus nog een behoorlijk be drag over. De vraag is of Ruding be reid is het gehele bedrag te gebruiken voor lastenver lichting. Ruding wil de be lastingbetaler best tegemoet treden, maar wil daarnaast geld achter de hand houden om gaten op de rijksbegro ting te kunnen dichten en onverwachte tegenvallers op te kunnen vangen. Inge wijden van Rudings depar tement roepen echter om het hardst dat de minister nog niets heeft besloten; hij is bereid alle suggesties in overweging te nemen. Druk De bewindsman staat daar bij onder druk van de rege ringspartijen VVD en CDA. De christendemocraten hebben handhaving van de koopkracht als doel gesteld. Vooral de minder betaalden mogen er van de christen democraten niet op achter uit gaan. Het wachten is op de cijfers van het Centraal Plan Bureau (CPB). Deze raming voor 1989 wordt binnenkort gepubliceerd. In politieke kringen wordt er rekening mee gehouden dat lager betaalden zonder kinderen mede door de in flatie één procent koop kracht inleveren. Lager be taalden mét kinderen ver liezen zelfs anderhalf pro cent koopkracht. Voor het CDA is dit niet te tolereren. Handhaving van de koop kracht is daarom voor die partij de inzet van het ko mende kabinetsberaad; over de middelen om dit doel te bereiken kan worden gediscussieerd. De VVD wil dat alle belas tingmeevallers aan de bur gers worden teruggegeven. Bovendien accepteren de li beralen niet dat de compen serende maatregelen voor het schrappen van de wir- basispremie (subsidie op in vesteringen) later worden ingevoerd dan was afge sproken. Feitelijk willen beide rege ringsfracties dus dat de be lastingmeevaller, of althans een groot deel daarvan, voor lastenverlichting wordt gebruikt. Globaal ge nomen zijn er dan drie mo gelijkheden. Het btw-tarief zou met veel meer dan twee procent kunnen dalen, bij voorbeeld met vijf procent. Bij een lagere daling van het btw-tarief zou geld kunnen worden aangewend voor een „korting" op de sociale premies. Verder zou een deel van de belasting meevaller kunnen worden gebruikt voor een verho ging van de kinderbijslag. Hiervan is het CDA zeer gecharmeerd, in tegenstel ling tot Ruding en de overi ge bewindslieden. Verschillen De onderhandelingen, die relatief luxe zijn, zouden bijna de problemen doen vergeten. Over de begro ting voor volgend jaar zul len de bewindslieden het vrij gemakkelijk eens kun nen worden. De verschillen zijn niet hoger dan enkele tientallen miljoenen gul dens. Zo is de kinnesinne over de begroting van het ministerie van defensie in de kiem gesmoord. Er is een compromis gevonden, waarbij defensie twintig miljoen moet ophoesten, twee miljoen meer dan mi nister Van Eekelen wilde en twintig miljoen minder dan in het kabinet is afge sproken. De werkelijke moeilijkhe den liggen buiten de regu liere begrotingszaken. De overschrijding op de wir (1,7 miljard gulden) legt een zware druk op het kabi netsberaad. Ruding wil de lastenverlichting voor het bedrijfsleven met drie maanden uitstellen. Minis ter De Korte van Economi sche Zaken (VVD) wil daar niets van weten. Vandaag hebben de werkgeversbon den KNOV en NCOV met Ruding gesproken en nog eens gewezen op hun on vrede over de onduidelijk heid rond de wir. Het valt echter te betwijfelen dat De Korte zijn zin krijgt in het kabinet. Vriend en vijand zijn het erover eens dat de cijfers er niet om liegen: de overschrijding op de wir- uitgaven is ook volgend jaar nog gigantisch hoog. De Korte vermoedt even wel dat de vennootschaps belasting in het najaar zo veel zal opleveren, dat de wir-overschrijding kan worden gecompenseerd. Natte-vingerwerk Ruding vindt dit natte-vin- gerwerk en verwijst naar de klappen die volgend jaar nog vallen als gevolg van de wir. Voorts moet het kabinet zich deze dagen buigen over enkele andere lange- termijn zaken: de studiefi nanciering, de re-organisa tie van de gezondheidszorg volgens het plan-Dekker en de nota Volkshuisvesting met onder meer plannen voor huurverhoging van staatssecretaris Heerma. En dan is nog niet eens re kening gehouden met het rapport van de parlemen taire enquêtecommissie over de paspoorten-affaire. Het rapport wordt vóór het einde van de maand gepre senteerd, als het kabinet nog volop in beraad is en de Kamerleden zich opwar men voor de hervatting van de debatten. De conclusies van de commissie zullen waarschijnlijk heel wat po litieke emoties losmaken, die hun weerslag zullen krijgen op het kabinetsbe- ROB SEBES Deze Sudanezen hebben nog een dak boven het hoofd, ook al staat het water bijna tot in hèiui Zij behoren tot de honderdduizenden slachtoffers van de overstromingsramp, die voor diu dingsploegen alleen vanuit de lucht zijn te bereiken. FOT 'i. KHARTOUM De hulp aan slachtoffers van de watersnood in Sudan wordt uitgebreid, zo heeft het Internationale Rode Kruis gisteren medege deeld. De hulporganisatie vroeg tegelijkertijd om nog meer schenkingen en hulpgoederen. Eerder dit weekinde werd 1200 ton hulpgoederen naar het vliegveld in Khartoum overgevlogen, maar de verdere distributie zou zeer meizaam verlopen. mogelijk twee miljoen daklo zen dringend (medische) hulp nodig. Het dringendst noodza kelijk zijn tenten en tabletten voor de zuivering van water. Het Rode Kruis vroeg voorts om 165.000 dekens, eerste- hulppakketten, oogzalf, zeep, plastic jerrycans en pannen- sets. Inwoners van de krottenwij ken in Khartoum, dat in totaal zo'n vier miljoen inwoners telt, vluchten nu naar hoger gelegen gebied; autoriteiten proberen met hulp van bur gers de oevers van de Nijl te versterken om het wassende water tegen te houden. De Su- danese regering heeft gewaar schuwd dat het water in de Nijl door zware regen Sudan en Etiopië tot e vaarlijk peil is gestegen de jaarlijkse overstromi der moment kan bej met verwoestende voor het midden van tot aan de Egyptische Het grote eiland Tuti midden van de Nijl Khartoum en Om D loopt ook gevaar. Het g c deel van het fruit, de gr t en andere gewassen di c Khartoum nodig zijn, w< t het eiland verbouwd. Ii r kampt Khartoum nog met elektriciteitsstorinj zijn de telefoonverbin f enkele uren verbrokt)1! weest. HENGELO „Door toe doen van de grote televi sie-spektakels als de Way of Life-Show, Zeskamp en Sterrenslag wordt het op de Nederlandse camping niet veiliger. Menig cam ping-beheerder heeft de neiging om de spelletjes te imiteren zonder er de mo gelijke gevolgen van in te zien. Wellicht wordt het tijd om te denken aan een soort toezichtscommissie die de verantwoordelijk heid en medische begelei ding bij dit soort evene menten regelt". Woorden van directeur A. J. Leer- kes van het Nederlands Centrum voor Recreatie Werk naar aanleiding van het ongeval van afgelopen zondag op een camping in Boekelo. Hierbij kwam een 19-jarige Hengeloër tijdens een zeskamp om het leven. Leerkes' centrum organiseert in het hele land allerlei recre atiemogelijkheden op cam pings en kan als zodanig worden bestempeld als specia list op het gebied van recrea- tiewerk. „Bij ons krijgen de in structeurs de beginselen van het EHBO-werk mee. Ik wil niet zeggen dat het allemaal medisch specialisten zijn, maar ze weten in iéder geval wat ze wel en niet moeten doen bij een ongeval. Het is jammer en onverantwoordelijk dat dit niet op de meeste campings zélf geregeld is. Ongelukken kun je nooit uitsluiten, maar je kunt de risico's wel verminde ren. Als dat geregeld wordt zijn we al een eind op de goe de weg", aldus Leerkes. Volgens B. Taanman van de Recreatie Ondernemers Ne derland (Recron) wordt er wel veel aan de beveiliging van campings gedaan, maar: „We praten hier over een geheel nieuwe ontwikkeling. Het is goed om er bij stil te staan. We zijn tot nu toe voorbij gegaan aan de problematiek van de zogenaamde open lucht-recre- atie. Op dit moment zijn er verschillende plannen in de maak die moeten bijdragen aan de totale verbetering en beveiliging van campings. Een verplicht EHBO-diploma voor de beheerder zou dan ook ze ker tot één van de nieuwe mo gelijkheden kunnen behoren. Ik weet dat mensen ontzettend fel kunnen zijn in spelletjes en sportevenementen. Het hele jaar door zitten ze in een keu rig patroon, maar zodra er eni ge competitie in het spel zit wordt het vaak verschrikke lijk fanatiek. We zullen de zaak aankaarten in onze werk groep en proberen een oplos sing te vinden voordat er nog meer van zulke treurige onge lukken komen zoals in Boeke lo". Gevaarlijke spelletjes Ook Loes Phoelich, woord voerster van de Stichting Con sument en Veiligheid heeft be denkingen over de vaak ge vaarlijke spelletjes op cam pings. „Dit jaar zijn we een project begonnen in Nijmegen, dat genoemd is „Nijmegen Staat op Veilig". Daarbij pro beren we in samenwerking met scholen, kruisverenigin gen, consultatiebureaus, basis- gezondheidiensten en buurt huizen zoveel mogelijk infor matie te krijgen over de veilig heid van de kinderen, die aan allerlei activiteiten meedoen waaronder ook spelletjes op campings en tijdens vakantie activiteiten in de gemeente vallen. In maart hebben we alle benodigde gegevens en dan wordt bekeken of we in stellingen en de overheid op een of andere wijze moeten adviseren. De resultaten moeten leiden tot voorlichting aan campinghouders en recre atiewerkers over hoe zij bij hun activiteiten ten behoeve van de gasten tewerk moeten gaan. Tijdens de Way of Life- show van de TROS deden zich ook al problemen voor. De Stichting Consument en Vei ligheid is daar toen in samen werking met het Nationaal In stituut voor de Sportgezond- heidszorg (Nisgz) een kijkje gaan nemen. Vast staat dat het met de veiligheid op campings af en toe matig gesteld is. Op veel campings ontbreken EHBO-ers of een of andere wijze van medische begelei ding. Recreatiewerkers imite ren vaak spelletes op de televi sie, maar vergeten daarbij dat bij tv-shows wel artsen aanwe zig zijn. We weten wel, je kunt niet alles veilig maken, maar de mensen moeten zich op zijn minst bewust zijn van de geva ren. De ongelukken zijn te wijten aan te weinig toezicht, maar ook aan een gebrek aan kennis", aldus Phoelich. Para-sailing Het Nederlands Centrum voor Recreatie Werk heeft op dit moment één evenement in het programma waarbij deelne mers van tevoren een contract moeten ondertekenen zodat de verantwoordelijkheid over eventuele gevolgen vaststaat. Directeur Leerkes: „Het gaat hierbij om een variatie van het para-sailing. De mensen worden in een soort container gezet en dan in de lucht gehe sen, hangende aan een para chute. De vraag is enorm, maar de risico's zijn hier ook terdege aanwezig. We willen dat de mensen nadenken over hetgeen ze doen en laten ze dan ook een handtekening zet ten zodat wij geen' verant woordelijkheid dragen over eventuele gevolgen. We doen dit niet omdat we geen ver trouwen zouden hebben in de gebruikte apparatuur, maar je kunt het bij dit soort stunts na tuurlijk nooit weten. Het is be ter om dit vooraf duidelijk te maken zodat iedereen weet waar-ie aan toe is". Ondanks de noodzaak tot ver betering van de veiligheid in de recreatie-sector ziet Leer kes toch donkere wolken han gen. „De wereld van het re- creatiewerk is erg versnip perd. Iedereen organiseert maar wat. Ze kijken dan niet naar de veiligheid en willen vaak niet denken aan mogelij ke gevolgen. Tel daar dan ook nog eens het gebrekkige bud get bij op en je wordt al zeer somber gestemd over mogelij ke verbeteringen. Eigenlijk bestaat de gewone ontspan ning en het plezier niet meer. Het moet steeds gevaarlijker en onveiliger worden wil het in de smaak van het publiek vallen". FRANK IN HET VELD Gunstige betalings mogelijkheden met de J "Sony-Creditcard" (vanaf 50,- aankopen) Vraag informatie in onze filialen IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6