^verwinning niet compleet jnaar de weg was glorieus" luidkorea is stogingen van tudenten beu Sovjetunie houdt teugels met Afghanistan strak AMNESTY: MARTELINGEN IN BURMA INDIANEN ETEN UIT VATEN VAN ONTBLADERINGSMIDDEL ÜONALD REAGAN IN POLITIEKE ZWANEZANG: Shamir: Ook bij erkenning Israel blijft PLO taboe Dubcek mag naar Italië MOITENLAND QeidwOowuwt DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 PAGINA 5 lappart stookt i Zwitserland IN José Happart, de I Franstalige burgemeester uit Voe- heeft zijn strijdterrein verlegt naar tserland. In een toespraak in de istalige gemeente Vellerat hield hij I ewoners voor, dat zij „in naam van Hl lictatuur onderdruktworden. Vel- l behoort tot het Duitssprekende ion Bern, maar zou graag bij het 1551 istalige kanton Jura behoren. Daar- 503 kunnen de besturen van de kan- het echter niet eens worden. Zijn Ji liende toespraak zal Happart hoogst- iu1J rschijnlijk een inreisverbod voor 52^ herland voor de duur van enkele ja- opleveren. BANGKOK Amnesty Internatio nal heeft in een rapport melding ge maakt van een „systematisch pa troon" van executies en martelingen in Burma. Het onderzoek dateert van juni en is uitgevoerd op meer dan negentig plaatsen. Volgens de organisatie maken leden van de Burmaanse veiligheidsdienst zich schuldig aan onderdrukking van et nische minderheden en oppositione le politici. Amnesty zegt in haar on derzoek te zijn gehinderd door te genwerking van de autoriteiten. Weer brand in Empire State NEW YORK Voor de tweede keer in vier dagen tijd is er brand uitgebroken in de fameuze Empire State Building in New York. Giste ren brak brand uit op de 49e verdie ping. Tientallen mensen moesten worden geëvacueerd. Kort na het middaguur was de brand onder con trole. Er vielen geen gewonden. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. Vijf verdiepin gen van het middengedeelte van het gebouw werden ontruimd vanwege de rookontwikkeling. Vrijdag brak er brand uit op de 85e verdieping. Ook toen liep niemand verwondin gen op. SAO PAULO In het Braziliaanse Ama zonewoud worden indianendorpen be dreigd door het chemische middel agent orange, dat tijdens de oorlog in Vietnam op grote schaal als ontbladeringsmiddel is ge bruikt. Dit wordt betoogd in een artikel in het maandblad Porantim van CIMI, de raad voor de indianen van de Braziliaanse RK Kerk. De vertegenwoordiger van de organisatie van grootgrondbezitters UDR in de deelstaat Rondonia, Joao Bosco, zou de indianen vaten geven waarin het chemi sche middel heeft gezeten. Het middel zelf wordt gebruikt om bossen kaal te maken voor ontginning. De indianen vullen de lege vaten met water en levensmiddelen. Pater Manuel Valdez, die zich tegen de handelwijze van Bosco heeft gekeerd, vreest dat de resten die in de vaten zijn achtergebleven, de dood van indianen en genetische afwijkingen in volgende genera ties veroorzaken. Volgens Porantim is Val dez inmiddels met de dood bedreigd. De in dianen in het gebied worden ook bedreigd door een invasie van kolonisten. Elke maand zouden er duizenden in hun gebied arriveren. De kolonisten waren vorig jaar verantwoordelijk voor het in brand steken van 45.000 vierkante kilometer oerwoud, 18 procent van het totale grondgebied van de deelstaat. Voorts haalden vorig jaar de eige naren van houtzagerijen meer dan 500 vrachtwagens vol boomstammen uit het in- dianengebied, aldus Valdez. Thatcher gaat financiën van IRA aanpakken LONDEN De Britse regering wil een wet invoe ren die het mogelijk maakt beslag te leggen op geld voor het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Dat heeft premier Margaret Thatcher bekendgemaakt in een brief aan dominee Martin Smyth, een protestantse parlementariër uit Noord-Ierland. De maatregel moet gaan lijken op recente wet die de overheid de bevoegdheid geeft beslag te leggen op de tegoeden van mensen die wegens drugssmokkel zijn veroor deeld. In de brief schrijft Thatcher dat haar regering verder het doorsluizen van geld voor de IRA tot een misdrijf wil maken. De maatregelen worden ook van toepassing op banken en accountants die bij het be handelen van IRA-fondsen betrokken zijn. Thatcher kondigde voorts aan dat de regering een speciale eenheid in het leven wil roepen die tot taak krijgt het inzamelen van geld door de IRA tegen te gaan. Imin als de Democraten, gaan de Republikeinen serieus ver- T37 sd iren tijdens de conventie in New Orleans. De verwachte ver- 13683 rig van George Bush in de jazz-stad bij uitstek, betekent 50-Sfl t feest. FPTO: AP (Vervolg van de voorpagina) NEW ORLEANS Zo lang geen zekerheid be staat over de naam van de mogelijk vice-president blijft er voldoende te spe culeren tijdens de talloze feesten en partijen, waar mee de Republikeinse conventie in New Orleans wordt opgevrolijkt. De huidige president Reagan is tijdens de recepties de meest geziene gast. Toch had hij er juist voor gepleit aan het begin van de conventie te mogen spreken, om ver volgens Bush alle ruimte te geven. Ronald Reagan was in ieder geval niet bescheiden in zijn rede. Vergenoegd keek hij met de duizenden conventiegangers terug naar de afgelopen acht jaar van zijn regering. „Wij hebben onze strijd krachten weer opgebouwd. Wij hebben Grenada van de communisten bevrijd en de democratie hersteld in dat land. Wij hebben het Libi sche terrorisme een zware klap toegebracht. Wij hebben in negentig procent van La- tijns-Amerika een groei van de democratie kunnen zien. De Sovjetunie is begonnen zich terug te trekken uit Af ghanistan. De bloedige oor log tussen Iran en Iraq loopt ten einde. En in de 2.765 da gen dat wij aan de macht zijn is er geen meter grond in handen gevallen van de communisten", zo somde Reagan de prestaties van zijn bewind op. Reagan, de meest populaire president, die ooit aan het roer van de VS stond, bracht zijn gehoor bijna in extase met opmerkingen als: „Of schoon onze overwinning niet compleet is, was de weg die wij aflegden glorieus" en „Amerika is nog steeds de schitterendste lichtstraal van de vrijheid in deze wereld". Vleermuis Reagan liet niet na om Bush nog één keer een flinke duw in de rug te geven, door te benadrukken dat Bush bij al les wat de regering heeft be reikt een belangrijke rol heeft gespeeld. Hij hield zijn gehoor voor dat het land ie mand nodig heeft met veel regeringservaring om dit be leid voort te zetten. „Dit is gefin tijd om te gokken met iemand die het al doende moet leren," zei Reagan met een uitval naar de Democra tische tegenstander van Bush, gouverneur Michael Dukakis, die door Reagan overigens nergens bij name werd genoemd. Die aanval werd gisteren overigens al geopend door oud-minister van buitenland se zaken Alexander Haig. Ondanks pogingen van Bush en zijn medewerkers om hem daarvan te weerhouden, hield Haig een toespraak waarin hij Dukakis „een on dermaatse klerk uit Massa chusetts" noemde. De Demo cratische Partij vergeleek hij met een „vleermuis die af en toe laag rondfladdert, en dan weer voor langere tijd in donkere vochtige grotten tot zijn navel in de vogelpoep hangt". George Bush heeft zich tot dusver afzijdig gehouden van het gekrakeel. Hij mag zich erop beroemen dat hij de drager'is van een van de best bewaarde politieke geheimen van Amerika. Onder de dui zenden Republikeinen in New Orleans is nog steeds niet bekend wie Bush' „run ning mate" wordt. In de ge ruchtenstroom drijven wel steeds dezelfde viif mogelijke kandidaten naar boven. Op de eerste plaats circule ren de namen van het echt paar Robert en Elizabeth Dole. Robert Dole was zelf kandidaat voor het presi dentschap: zijn vrouw Eliza beth gaf haar functie als mi nister van transport op om haar man te steunen. Dan is er Jack Kemp, de afgevaar digde uit de staat New York; senator Pete Domenici uit de zuidelijke staat New Mexico en tenslotte senator Dan Quayle. Overigens is het zeer wel mogelijk dat Bush nog met een verrassing voor de dag komt. Zo heeft Bush on der anderen ook gesproken met de zeer conservatieve Jeane Kirkpatrick, de voor malige ambassadeur bij de Verenigde Naties. UL De Zuidko- nse bevolking is de Éoudende, geweldda- I protesten van studen- peu. Ook de drie voor- jnste oppositiepartijen het bewind van pre- fot Roh Tae-woo heb- iduidelijk gemaakt ge- van te hebben van Straatgeweld. 155 :ns de Partij voor Vrede lemocratie van dissident «31 Dae Jung versterken de 109? nten slechts de positie ^havikken in de regering, 453 ard willen optreden tegen 533 afwijkende mening in het 16? Volgens de partij zouden 38' identen er beter aan doen hun toekomstplannen na nken. De acties van de nten vonden de afgelo- agen al nauwelijks steun et publiek. Waarnemers AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB zijn van mening dat het groot ste deel van de Zuidkoreaanse bevolking een rustig politiek klimaat wil, vanwege de nade rende Olympische Spelen. President Roh Tae-woo zei gis teren dat de Zuidkoreaanse bevolking en regering niet zul len toestaan dat de spelen worden verstoord door de monstraties of het gooien van benzinebommen. Om dergelij ke incidenten te voorkomen is voor grote delen van Seoul een volledig demonstratiever bod van kracht geworden. Gisteren kwam het echter op nieuw tot rellen tussen de poli tie en studenten, die een nieu we poging deden op te trekken naar Panmunjon (in de gede militariseerde zone tussen de twee Korea's) om daar mede studenten uit Noordkorea te ontmoeten. Radicale studenten wilden in de grensplaats pra ten over mogelijkheden voor hereniging van beide ideolo- De Zuidkoreaanse politie trad gisteren niet zachtzinnig op bij het verhinderen van de studenten mars naar de grens tussen Noord- en Zuidkorea. FOTO: EPA gisch zo verschillende landen, ten te nemen, door een top- landen. Daarop is van Noord- Roh Tae-woo heeft die bewe- conferentie voor te stellen tus- korea nog geen reactie geko- ging wind uit de zeilen trach- sen de presidenten van beide men. Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer kleine vloot van Robert Janszoon heeft koers gezet naar ok zit u'den. Maar de schepen komen in het gebied van de wind- dagenlang liggen zij te dobberen op een spiegelgladde een streep te vorderen. Dorst en scheurbuik teiste- bemanning en een strenge rantsoenering van het drink- moet worden ingevoerd. Robert Janszoon zelf staat met getrokken pistool bij het watervat, wanneer de bottelier het da gelijkse waterrantsoen uitreikt. Eindelijk komt er verandering in het weer en dolle vreugde heerst er aan boord van de schepen, wanneer een waterhoos in de verte een verfrissende bul aankon digt. Snel worden zeilen over het dek gespannen om het kostelij ke regenwater zoveel mogelijk op te vangen. VN zoeken Roemeense rapporteur meense regering weten waar de rapporteur van een men senrechtencommissie van de VN verblijft. Zij eisen dat deze man zijn werk af kan maken. Het gaat om Dumitru Mazilu, die opdracht had gekregen een rapport te maken over de jeugd en mensenrechten in Roemenië. Roemeense functio- narisen hebben laten weten dat Mazilu zijn opdracht niet heeft kunnen afmaken van wege zijn slechte gezondheids toestand. Mazilu zelf heeft eerder al laten weten dat hij onder druk werd gezet zijn werk te staken, dat zijn pas poort was ingenomen en dat hij onder politiebewaking stond. Busongeluk in tunnel Noorse brandweerlieden en reddingswerkers zijn vannacht urenlang in de weer geweest om de slachtoffers te bevrijden uit een Zweedse bus, die in een tunnel door nog onbekende oorzaak tegen een van de wanden is geklapt. Daarbij zijn veertien Zweden dodelijk verongelukt en raakten achttien anderen gewond. Het gezelschap van schoolkinderen en hun ouders ondernam een dag tochtje naar de Noorse fjorden. JERUZALEM De Israëlische premier Shamir heeft duidelijk gemaakt dat hij nooit zal onderhandelen met de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO, zelfs niet als de PLO de staat Israel erkent. De verklaring van Shamir was een reactie op uitspraken van Salah Khalaf, een adviseur van PLO-leider Arafat. Khalaf ver klaarde dat een voorlopige PLO-regering voor de bezette gebie den zich niet aan het PLO-handvest behoeft te houden. In het PLO-handvest staat dat de staat Israel vernietigd moet worden. De methode hiertoe is gewapende strijd. Maar een woordvoerder van Shamir zei: „Zelfs als zij hun handvest veranderen, zal wat daarin staat geschreven hun doel blijven. We zullen nooit enig contact of onderhandelingen hebben met de PLO. De vestiging van een Palestijnse staat, waar dan ook, is de eerste stap in de vernietiging van Israel". De ferme taal van de Israëlische premier heeft echter niet ge heel kunnen verbloemen, dat Israel vreest internationaal in een isolement te geraken, als de PLO inderdaad zou besluiten „de mitrailleur in te ruilen voor diplomatie". Erkenning van Israel door de PLO en de belofte dat de organisatie afziet van terroris tische acties zou bijvoorbeeld de Verenigde Staten ertoe kunnen brengen te gaan praten met Palestijnse vertegenwoordigers. Waarnemers menen echter dat het te vroeg is te zeggen of de PLO daadwerkelijk haar beleid heeft gewijzigd. WENEN De vroegere Tsjechoslowaakse leider Alexander Dubcek heeft een paspoort gekregen en krijgt zeer waarschijnlijk ook een vi sum om naar het westen te gaan. De afgezette leider van de „Praagse Lente" wil vol gende maand naar Italië gaan, waar hem, samen met de ge vangen ANC-leider Mandela een ere-doctoraat door de uni versiteit van Bologna wordt verleend. Het zou Dubceks eerste buitenlandse reis zijn sinds 1970, toen hij enige tijd ambassadeur in Turkije was. De 66-jarige Dubcek heeft on langs zijn zwijgzaamheid ver broken door de door de Sovjet unie geleide inval in zijn land in augustus 1968 te veroorde len. Zijn verklaring werd uit het land gesmokkeld en gepu bliceerd in het Italiaanse blad l'Unita. De oud-partijleider kreeg onlangs onverwachte steun van een vooraanstaande Sovjet-historicus die schreef dat de toenmalige doelstellin gen van Dubcek veel weg heb ben van die van Gorbatsjov. DEN HAAG Een jon gere broer van de Af ghaanse president en par tijleider Najibullah heeft politiek asiel gevraagd in de Verenigde Staten. Sid- diqullah, zou volgens een diplomatieke bron in de Pakistaanse hoofdstad Is lamabad begin deze maand met vrouw en twee kinderen in het ge heim naar Pakistan is ge reisd. Siddiqullah sloot zich in okto ber vorig jaar aan bij de ver zetsbeweging van de beroemde verzetsleider Massoud, die opereert vanuit de Pansjir-val- lei in het noordoosten van Af ghanistan en daar bezig zou zijn een leger van tien- tot twaalfduizend man te verza melen voor een aanval op de hoofdstad Kabul over een paar maanden. Afghaanse troepen zouden op hun beurt de provinciale hoofdstad Kunduz hebben he roverd. De stad, die op een be langrijke route naar de Sovjet unie ligt, was afgelopen week einde in handen van het ver zet gevallen. Het islamitische verzet neemt onderwijl dage lijks de hoofdstad Kabul onder vuur. De rebellen zien hun kans schoon nu de Russische troe pen aan de terugtrekking be zig zijn. De verdediging wordt overgelaten aan de slecht ge motiveerde en getrainde Af ghaanse wapenbroeders. De verwachting is dat zij de isla mitische rebellen niet lang in toom kunnen houden. Een Sovjet-generaal verklaarde in het openbaar ernstig te twijfe len of het Afghaanse bewind zonder steun in het zadel kan blijven. Integratie Volgens de Pakistaanse presi dent Mohammed Zia ul-Haq is de bemoeienis van de Sovjetu nie met Afghanistan niet afge lopen ook al trekken de mili tairen zich terug. „Mentaal blijven ze in het land", aldus Zia ul-Haq. Een westerse di plomaat zegt iets dergelijks: „De Sovjets hebben de oorlog verloren, maar ze willen zich ervan verzekeren dat ze de vrede niet verliezen". Een „economisch offensief" moet de economie van het bergland verder integreren met die van de zuidelijke Sov jet-republieken. Begin augus tus is de laatste hand gelegd aan een overeenkomst tussen Kabul en Moskou om de eco nomische betrekkingen tussen beide landen nog nauwer aan te halen. De overeenkomst wordt deze herfst in de Sovjet unie ondertekend wanneer de Afghaanse premier. Moham mad Hassan Sharq, een bezoek brengt aan Moskou. Het plan voorziet in het her stel van verschillende sectoren van de Afghaanse economie, zoals landbouw, irrigatie, mijn bouw, energie en telecommini- catie. Het is de bedoeling dat er joint-ventures en coöpera ties worden opgezet en zelfs is er ruimte voor particulier ini tiatief. Een nieuwe stap naar „feitelijke integratie", aldus het commentaar in diplomatie ke kringen. Ook het handelsverkeer tus sen Afghanistan en de Sovjet unie is de laatste jaren sterk gestegen. De handel van het bergland met zijn noorderbuur bedraagt bijna 65 procent (2,4 miljard gulden) van de totale buitenlandse handel. Als het vijfjarenplan in 1990 ten einde loopt, moet dit cijfer zijn ge groeid tot 95 procent. Om de wederzijdse handel te bevor deren zijn twee exportbureaus in het leven geroepen. Burgeroorlog Westerse diplomaten menen dat olie en gas de belangrijkste betalingsmiddelen zijn van Kabul om zijn schuld van 24 miljard gulden aan de Sovjetu nie af te betalen. Vorig jaar werd de handtekening gezet onder een contract van 66 mil joen gulden voor het aanboren van nieuwe energiebronnen. Onlangs werd in Moskou nog een overeenkomst getekend over de levering van gas aan de Sovjetunie. De opbouw van de geruïneer de Afghaanse economie wordt door Sovjetfunctionarissen voor het komende decennium geschat op twintig miljard gul den. Volgens hen wordt mo menteel zo'n zestig procent van het regeringsbudget opge slokt door het Afghaanse leger die het karwei alleen moet zien te klaren nu de Sovjets., grotendeels zijn vertrokken. Als de Sovjets zich militair uit Afghanistan hebben terugge trokken, betekent dit nog niet dat de oorlog ten einde is. Voordat de Sovjetunie het land binnenviel woedde er al een burgeroorlog, omdat het islamitisch verzet geen com munistische regering duldde Moskou zoekt momenteel naarstig naar een politieke op lossing om gematigde verzets groepen te verzoenen met de Moskou-gezinde regering var president Najibullah.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5