Werknemers van Heerema dupe van goedkope vlag" n Typnose is volkomen natuurlijk )rie Belgen dood ij auto-ongeluk RVD: geen stappen tegen nepboek Willem-Alexander Toeslag werknemers wettelijk geregeld SUCCES HET GROOTST BIJ EEN TASTBAAR LIJDEN' Werkgever eist terugkeer boekhouder „Afzet kalfsvlees bijna helft gedaald Met een beetje geluk helpen we u op 24 augustus in het zadel. GIN 3INNENLAND EeidóaOowumt DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 PAGINA 3 *hj hee En mid ttel gerir i is die i de het TERVOORT Op een kruising in Limburgse Ittervoort zijn gister- ond drie inzittenden van een Belgi- e personenauto door een botsing om leven gekomen. Ter plaatse overle- n de 66-jarige bestuurder J. Gusting zijn 64-jarige echtgenote, beiden uit rimont. Een familielid dat bij hen in wagen zat, de 68-jarige mevrouw M. non uit Spa, werd zwaar gewond. Zij erleed later in het ziekenhuis van eert. Volgens de politie verleende de stuurder van de Belgische auto geen v orrang. De bestuurder van de andere lo bleef ongedeerd. Explosie op motorjacht KAMPEN Bij een ex- plosie op een stalen motor jacht in Kampen is giste ren een 62-jarige man ern stig gewond geraakt. De oorzaak van de explosie is waarschijnlijk een gaslek. Het motorjacht, dat totaal werd vernield, lag ge meerd aan een drijvende steiger midden in de ha ven. Door de geweldige knal raakten vijf in de buurt liggende plezier vaartuigen beschadigd en van een nabijgelegen ge bouw werden de ruiten vernield. DEN HAAG De Rijksvoorlichtings dienst (RVD) zal geen juridische stap pen ondernemen tegen de redactie van het Amsterdamse studentenweekblad Propria Cures. Het studentenweekblad publiceerde tussen augustus vorig jaar en juni dit jaar vierentwintig brieven onder het hoofd „Rap 116". Hiermee wordt verwezen naar het woonadres van de prins aan het Rapenburg in Lei den. waar hij geschiedenis studeert. De brieven zijn ondertekend met „Willem- Alexander van Oranje". De RVD wees er in februari met nadruk op, dat de brieven niet door de prins zelf zijn ge schreven en attendeerde Propria Cures er op, dat het ondertekenen van brieven met de naam van een ander niet strookt met de journalistieke ethiek. Het stu dentenblad staakte de ondertekening echter niet. Nu de brieven inmiddels in boekvorm zijn gepubliceerd, wil de RDV nog eens duidelijk maken, dat de prins op geen enkele manier heeft mee gewerkt aan de totstandkoming ervan. „Wie fictie wil kopen, moet zich daar dan wel bewust van zijn", aldus de RVD. Twee jaar cel en tbr voor dubbele verkrachting ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft van morgen de 24-jarige J.K. uit Nijmegen veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en on voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de re gering (tbr). Volgens de rechtbank is de man schuldig aan de verkrachting en beroving van twee vrouwen in Nijmegen in maart van dit jaar. De rechtbank kende de twee slachtoffers ieder een smartegeld van 1.500 gulden toe. De officier van justitie had twee weken geleden een gevange nisstraf van acht maanden en tbr geëist. De recht bank vond die straf te laag gezien de bijzondere ernst en laaghartigheid van de feiten. Volgens de rechtbank is de kans op herhaling zeer groot en is de man een gevaar voor de samenleving. De rechtbank wilde de man niet verplichten een aid- stest te ondergaan. De raadsvrouw van de twee slachtoffers had daarom gevraagd. DEN HAAG Werkgevers worden verplicht hun werknemers tussen 1990 en 1994 een toeslag te beta len als compensatie voor de overheveling van sociale premies. Uitkeringsgerechtigden krijgen via de be treffende instantie ook een toeslag. Dat staat in het wetsvoorstel dat minister De Koning en staatssecre taris De Graaf van sociale zaken en werkgelegen heid naar de Tweede Kamer hebben gestuurd Met de toeslag wordt voorkomen dat zowel werkenden als uitkeringsgerechtigden er in inkomen op achter uit gaan. In het kader van de 'operatie-Oort'. die in 1990 moet zijn voltooid, gaan de belastingtarieven omlaag. De premies voor de volksverzekeringen die nu door de werkgevers worden betaald, komen dan op rekening van de werknemers. Het wetsvoorstel moet voor een compensatie zorgen. Rijk ;ve di den «(Vervolg van de voorpagina) kgelej LEIDEN Op de kanto- ;inkqren^at lanSs de spoorlijn |Leiden-Den Haag staat lalleen in kapitale, mans- de ^hoge letters „Heerema", Ond^een leter per raam. Het pen jtelefoonboek vermeldt wat i,.Heerema ingenieursbu- krijgreau bv" en dat geeft eviglaanleiding tot twijfel. Zou achter deze naam de arnnireder schuilgaan van de hiJkraanschepen Hermod, vaniBalder en Odin? „Nee", de «zegt de mevrouw aan de irtiesjde rederij. Wij zijn een iaar ingenieursbureau. Goe- :zinfl demorgen". Even later ïrw® hebben we haar weer ''aan de lijn. Is het inge nieursbureau per onge- ïlt val uk toch niet dé Heere- ;n d^fna die in de clinch ligt Dtw-vmet zijn Spaanse werk- sumc nemers? „Jawel", zegt ze. 'hav „maar we zijn geen rede- n v0 rij". En voor verdere e m vragen heeft ze geen tijd. telefoon, „Wij zijn niet Vice-president W. van Dam van Heerema wacht wat ongeduldig op het begin van het kort ge ding. Rechts zit de delegatie van de Spaanse werknemers, links het hoofd juridische dienst van Heerema. FOTO: ANP Dat heeft waarschijnlijk alles te maken met de achtergrond van het conflict tussen Heer ema en zijn muitende werk nemers. Want het bureau in Leiden heeft officieel niets te maken met de zaak, omdat de exploitant van de kraan schepen Heerema Marine Contractors heet en (althans op paier) in Zwitserland ge vestigd is. Bovendien varen de betrokken schepen onder de vlag van Panama. De ei genaar is niettemin dezelfde. Het is dat de Hermod en de Balder, twee van de drie off shore-werkschepen, zich bin nen Nederlands continentaal gebied bevinden, anders zou er nauwelijks een vaderlands aspect aan de zaak te ontdek ken zijn. Maar omdat de Her mod binnen tien mijl van de Noordhollandse kust ligt, was het de Alkmaarse rechter die zich gisteren in kort geding boog over de vraag of de sta kende Spanjaarden nog lan ger aan boord van hun schip mochten blijven. Dat mocht, bepaalde de rechter, maar dan moesten de stakers hun actie wel onmiddellijk beëin digen. Toen dat niet gebeur de greep justitie in; vanoch tend dwong de Mobiele Een heid vijftig Spanjaarden van boord te gaan. Dat een Nederlandse rechter zich uit moest spreken over een conflict tussen Spaanse opvarenden van een onder Panamese vlag varend schip van een Zwitserse exploitant, is het gevolg van de grote verschillen die bestaan in de internationale wetgeving. Ed Sarpon, secretaris van de Fe deratie van Werknemersor ganisatie in de Zeevaart (FWZ), zegt daarover: „Er komen allerlei constructies voor van rederijen die zich vestigen in het buitenland; hetzij in de vorm van een werkelijk kantoor, hetzij in de vorm van een brievenbus die af en toe geleegd wordt. Dat kan bijvoorbeeld fiscale voordelen hebben of handig zijn vanwege de soepele ma ritieme- en arbeidswetgeving in het land van vestiging". Zo biedt het varen onder Pa namese vlag Heerema de mo gelijkheid Filipijnse werkne mers in dienst te nemen en naar believen te betalen. Dat is volgens Sarpon, wiens fe deratie verleden week be middelde tussen Heerema en de stakers, de reden voor de woede van de Spanjaarden. Omdat zij als afroepkrachten werkzaam waren, gingen ze na elke klus bij Heerema voor onbepaalde tijd met ver lof, in afwachting van een nieuwe oproep. Toen die in sommige gevallen wel erg lang op zich liet wachten, za- Salaris De Spanjaarden realiseerden zich dat er voor hen geen af vloeiingsregeling bestond en gingen in staking. Vervol gens spitste het conflict zich toe tot het aantal dagen sala ris dat zij als vergoeding bij ontslag wilden ontvangen. De Panamese wet vergt van de werkgever dat hij een werknemer bij ontslag tien dagen salaris per dienstjaar uitbetaalt. Heerema wil tot 24 dagen gaan, de stakers eisen er 35. Beide partijen hebben zich totnutoe „star" opge steld, aldus Sarpon. Op langere termijn zou een oplossing voor problemen als de huidige moeten liggen in het aanpakken van de „goed- kope-vlag-landen", meent de FWZ in navolging van de In ternationale Federatie van Transportwerknemers. Maar zolang overheden daar niet aan meewerken en landen als Frankrijk zelfs kleine ei landjes in de Zuidpool ge bruiken om „goedkope vlag gen te creëren" zullen reders blijven zoeken naar de lan den waar ze zich tegen de laagste kosten kunnen in schrijven en waar ze de min ste belemmeringen opgelegd krijgen. Sapron: „En dat ge beurt over de rug van de werknemers heen". s om^_ n k; nblik mar( WIR /ijfel IN HAAG Het heeft 'l iets van een rit naar Costa del Sol. Honder- n kilometers in de auto, ideloze uren door steeds sselende landschappen. °pd dan ineens valt het op zijn we al bij Lyon ch heb je al die tijd 'enkearvoor goed opgelet, je oiitin wat z*tten Praten< an~ 0 ,n8re auto's zijn ingehaald, t hypnose. Erik Hoen- nP> psychiater: „Ja ii Dr, hypnose is een vol uien natuurlijk feno he en 28 a Joeg lavië .amidf Geen kermisklanten, geen exorcisten, geen gooc helaars (net weg), maar zeshonderd serieuze art sen en wetenschappers congresseren tot en met vrijdag in het Haagse Congresgebouw over hyp nose. En vooral dan over de toepassing ervan bij lichamelijke en geestelijke klachten. De deelne mers proberen erachter te komen waar, wan neer en bij wie hypnose zin heeft als onderdeel van een behandeling. had hij nooit moeite om in drukke, lawaaiige omge- te studeren. Kwestie van lend i centratie noemt hij het. ar je zou het ook hypnose Jj inen noemen. Hoencamp, klisterP0^ van de Bloemen- >rd-Pc lkliniek in Den Haag: inwaaypnose is geen los element 1 iemands leven; het begint als je je ogen sluit en ein- niet als je ze weer open t. Wat je je onder hypnose DRGEityust wordt, moet doorwer- als je niet meer onder >nose bent. Anders kun je niet bereiken dat mensen anders opstellen in be lde situaties. Dan helpt >nose alleen maar zolang duurt. Dan kunnen men- er ook wel iets aan heb- maar dat is toch niet echt bedoeling ervan", pnose kan. na doorgaans Hallen sessies, helpen bij t Hoencamp „het lijden" mt. Bij het lichamelijke lij den is hypnose vooral bedoeld om de angst voor pijn te door breken en die pijn zelf te ver minderen. Het schoolvoor beeld daarvan is de tandarts, voor wie zoveel mensen bang zijn als ze er naartoe moeten, maar ook pijn hebben van de behandeling zelf. Door hypno- se kunnen beide symptomen verminderen of zelfs worden weggenomen. Bij astma en brandwonden wordt hypnose al geruime tijd veelvuldig gebruikt. Astmapa tiënten kunnen erdoor leren beter op hun aanvallen te rea geren, ze beter in de hand te houden En bij brandwonden kan zowel de pijn als het vor men van littekens worden verminderd. Steeds vaker ook blijkt hypnose nuttig bij de be handeling van kankerpatiën ten. Vaak om de medische in grepen beter te kunnen onder gaan - minder angst voor en pijn bij puncties, minder ziek van bestralingen en zware me- dicijnkuren. maar ook om de consequenties van de ziekte beter te kunnen dragen. Maar ook om te kunnen ontdekken dat wat je hebt niet per defini- Wil „Hypnose", zegt Enk Hoen camp. „kan iets toevoegen aan een genezingsproces, je moet het niet zien als dé oplossing. Net zo goed als je een huis niet bouwt met alleen een hamer. Daarbij, hypnose is een zinvol hulpmiddel bij bepaalde klach ten bij bepaalde mensen, het helpt lang niet altijd. We pro beren er nu achter te komen waar de grenzen liggen. On derhand weten we wel dat je niet, zoals vroeger werd ge dacht. minder begaafd moet zijn om op hypnose te kunnen reageren Je moet zélfs rede lijk intelligent zijn en je goed kunnen concentreren. En de belangrijkste eis is natuurlijk dat je het wilt. Wie niet wil, komt niet onder hypnose, zo simpel is het. Het meeste bij hypnose gebeurt ook vóór de hypnose zelf, het gaat om de voorwaarden waaronder het gebeurt. Hoe staat iemand er tegenover 0 Je moet het willen en er ook een beetje in gelo ven. Dat kan óók als je het ziet als een laatste strohalm, ja hoor. Dan sta je er toch posi tief tegenover. Ik vind dat ook een heel legitieme reden om hypnose te proberen, van mij hoeït niet iedereen er meteen aan te beginnen. Maar als het zo ver is, dan is de hypnose zelf meer een kwestie van vaardigheid: hoe kun je die zo gericht mogelijk gebruiken Een vaardigheid die in een cursus van twee en een half jaar moet worden aangeleerd. Bij geestelijk lijden gaat het veelal om mensen die zijn vastgelopen in het leven, die geblokkeerd zijn door trau ma's, fobieën, verdrongen ang sten en emoties. Hypnose kan de patstelling doorbreken. Hoencamp: „Als er iets naars gebeurt, heeft de mens de nei ging dat te verdringen. Je be leeft dat dan een beetje als een buitenstaander, op enige af stand. Later raakt het je meer en begin je met het verwerken ervan. Dat is normaal, als we meteen overal geëmotioneerd in betrokken raken, zou het snel fout gaan. Maar sommige mensen komen niet aan dat verwerken toe. Je maakt nog best vaak mee dat mensen maanden na de dood van ie mand die hun heel dierbaar was nog steeds denken dat de ander niet dood is. Via hypno se kun je zo iemand dan terug brengen in de realiteit; je kunt de gebeurtenissen terug laten komen. En dan kunnen men sen leren dat je van dat ver driet of van die angst niet ka- Averechts „Ja, dat vereist zeer deskundi ge begeleiding. Je moet die mensen dan niet in de steek laten, je moet erbij blijven, ze helpen. Anders heeft het een averechts effect. Daarom moet ook niet iedereen zomaar aan hypnose gaan doen, het moet altijd gebeuren met mensen die er verstand van hebben, die weten wat het kan losma ken, en die met de gevolgen ervan overweg kunnen. Net zo goed als je in het alledaagse le ven niet mag weglopen als je een emotioneel gesprek met iemand hebt". Het lijkt er op of hypnose ris kanter wordt, naarmate het gebruik ervan meer te maken heeft met de geest en minder met het lichaam. Hoencamp is véél voorzichter om hypnose te gebruiken bij zogenoemde geestesziekten (schizofrenie, paranoia) dan bij mensen met lichamelijke klachten. „Zeker. Neem psychotici, dan moet je héél erg oppassen met hypno se. Misschien horen ze onder hypnose wel méér stemmen dan gebruikelijk. Daar kun je als therapeut heel moeilijk achterkomen. Maar ik denk dat je het anders moet zeggen: het succes van hypnose is dui delijker bij een tastbaar lij den". Heel belangrijk, vindt Hoen camp. is dat mensen hun ge zond verstand blijven gebrui- Hypnose begint niet op het moment dat de ogen dicht gaan, en eindigt weer bij het openen ervan: het is iets waar je in moet geloven. FOTO: TJERK HERINGA ken. Niet denken dat onder hypnose mensen ineens din gen kunnen die ze anders niet kunnen. En Rachmaninov dan. die - zo wil het verhaal - onder hypnose zijn grootste werken componeerde Erik Hoencamp: „Dat is niet bijzon der. Het gaat om wat iemand van zichzelf al kan. Wie kan pianospelen, kan onder hypno se mogelijk veel beter piano spelen. Omdat, bijvoorbeeld, de faalangst weg is of omdat hij veel meer ontspannen is; je kunt onder hypnose je beper kingen overwinnen. Maar wie geen noot piano kan spelen, zal onder hypnose ook geen noot kunnen spelen. De tech niek moet er zijn, anders kom je met hypnose nergens. Dps dat verhaal van Rachmaninov zal best waar zijn; hij kón im mers al componeren". DICK HOFLAND EKNOLLEN ZWOLLE Het Diep vriescentrum Van de Mheen bv uit Ermeio zit met de handen in het haar sinds de boekhouder eind juli op staande voet en zonder toestemming het bedrijf verliet. Hij negeer de hiermee een opzegter mijn van vier weken. Daarom spande Van de Mheen een kort geding aan, dat gisteren voor de Zwolse rechtbankpresi dent mr. F. C. Fliek dien- de. Hierin vraagt het bedrijf de boekhouder te vèroordelen, zijn voormalige werkzaamhe den over te dragen aan andere werknemers in het bedrijf en hen wegwijs te maken in de materie, op straffe van een dwangsom van duizend gulden per dag. Bij zijn indiensttre ding was afgesproken dat de man in de vakantiemaanden geen vakantie op zou mogen nemen. Toen hij onverwacht eind juli ontslag nam, werd dat ook prompt geweigerd. Op 1 augustus verscheen hij niet meer in Ermelo, maar starttte toen zijn werkzaamheden bij een andere firma. Op verzoek van de advocaat van de boekhouder werd het kort geding geruime tijd ge schorst om de zaak in de min ne te schikken, maar dit mis lukte. Mr. Fliek wees hierna in duidelijke bewoordingen de boekhouder aan als degene die zijn ex-werkgever in verlegen heid heeft gebracht door op stel en sprong te verdwijnen. Voorgesteld werd dat de boek houder voor enige uren in de week teruggaat om de lopende zaken af te handelen. Dr. Hans-Wilhelm Hembeek analyseert kalfsvlees op de aanwe zigheid van clenbuterol. FOTO: AP DEN HAAG De afzet van kalfsvlees is gestag neerd als gevolg van het hormoonschandaal in de Bondsrepubliek. Daar worden kalfsmesters be schuldigd van het inspui ten van duizenden kalve ren met verboden hor moonpreparaten en clen buterol, een hoestmiddel dat spierversterkend werkt en schadelijk kan zijn voor de consument. De Apeldoornse bedrijf Ekro, de grootste kalfsslachterij in Europa, heeft sinds vrijdag in de Bondsrepubliek „geen kilo meer verkocht". Volgens de heer P. den Ouden is de afzet van het bedrijf in Nederland met ongeveer „Maar van slagers horen wij dat zij zelfs vijftig procent minder verkopen. En we heb ben ook gehoord dat restau rants ook in Den Haag kalfsvlees van het menu heb ben geschrapt". Ekro probeert het kalfsvlees nu tegen lage prijzen van de hand te doen in Italië en Frankrijk. Een woordvoerder van het Produktschap voor Vee en Vlees zegt niets te geloven van de verontrustende berichten over de afzet. „Ervaringen uit het verleden wijzen uit dat een dergelijke daling nu nog niet te meten is. Individuele slagers en bedrijven kunnen wel een indruk hebben, maar de defi nitieve cijfers zijn pas na ver loop van tijd beschikbaar". Volgens het Westduitse minis terie van landbouw zou Ne derland een belangrijke over slagplaats zijn voor de prepa raten. Ook zou één van de verdachte kalvermesters dui zend of meer kalveren in Ne derland hebben onderge bracht. Het Produktschap voor Vee en Vlees noemt dit echter „hoogst onwaarschijnlijk". Het ZDF-journaal van zondag beschuldigde de Nederlandse bedrijven HAK uit Werken dam en Dopharna uit Raams- donksveer ervan in de Bonds republiek openlijk geadver teerd hebben voor het middel clenbuterol Directeur B. Hak van het gelijknamige bedrijf noemt de hele situatie „ab surd". Hij zegt geen idee te hebben hoe de geruchten de wereld in zijn gekomen. Inmiddels heeft de Westduitse overheid naar aanleiding van het schandaal het toezicht aan de Westduits-Nederlandse grens verscherpt. Dochters eerder zelfstandig DEN HAAG Sinds 1981 is er een tendens waarneembaar, dat jongeren langer thuiswo- nen. Dit stelt drs. H. Visser van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De oor zaak ligt vooral in een ver slechtering van de financiële mogelijkheden om zelfstandig te gaan wonen Opvallend is. dat dochters eerder het ouder lijk huis verlaten dan zoons Terwijl de helft van de Neder landse meisjes op 21-jarige leeftijd het huis uit is, is dit bij de jongens pas op 23-jarige leeftijd het geval. (ADVERTENTIE) DE MID LOTTO VAN AUGUSTUS. Op 24 augustus maakt de Mid-lotto het u wel héél makkelijk. Al met de laatste vijf cijfersgoed van uwformu- liernummer wint u één van de gratis extra hoofdprijzen: zo'n fantastische „Yamaha Mint"-bromscooter (géén rijbewijs nodig!). Bovendien heeft u natuurlijk kans op de hoofdprijs in de Lotto of op één van die vele andere gratis geld prijzen. Haal dus snel een Mid-Lottoformulier bij uw dub of winkelier Lever deze week nog in en kijk op woensdag 24 augustus naar de trekking via Nederland 3 IpsÈÊ ,'^W /.x ■iVv! Kijk in de Gouden Gids voor de Lotto-inleveradressen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3