a Bisschopscollege vindt dialoog met Acht Mei „onvruchtbaar £ëidóc0otnmi GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld REEKS GESPREKKEN OPGESCHORT Veel mensen op de been voor afsluiting Maria jaar Zorgen over „praatkarakter" conciliair proces beroepingen KmH lezers Aangename verrassing fieidócSomcwi DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 PAG1N 3 PAUS MOGELIJK NAAR DDR BONN Paus, Johannes Paulus II zal waarschijnlijk in 1991 een bezoek brengen aan de DDR. Dat meldde het Westduitse conservatieve dagblad Die Welt. Volgens de krant zou de paus daarmee de eenheid van de katholieken in Oost- en Westduits- land willen benadrukken. Momenteel zouden Oostduitse func tionarissen met het Vaticaan besprekingen voeren over het aanstaande bezoek. Volgens Die Welt zou het Vaticaan het be zoek onmiddellijk afzeggen als niet wordt voldaan aan de voor waarden die de paus heeft gesteld. Die Welt hield overigens zelf een slag om de arm door te schrijven dat de paus een be zoek aan het Berlijnse diocees zou brengen. Dit diocees bestaat uit Oostberlijn, Westberlijn en het Oostduitse gebied rond Ber lijn. Britse universiteit benoemt „straattheoioog NEWCASTLE De Universiteit van Neuwcastle heeft de eer ste Britse „straattheoloog" benoemd. Dankzij een donatie van een 87-jarige miljonair kan de socioloog dr. Robin Gill gedu rende vijf jaar „academisch werk op straat" doen. Dr. Gill moet proberen een theologische ondersteuning te ge ven aan de mensen die namens de kerken in de binnensteden proberen het christelijk geloof z'n plaats te geven in de „wer kelijkheid van de straat". Achtergrond van de benoeming is de ervaring dat steeds meer mensen in hun dagelijkse strijd om het bestaan, geen bood schap hebben aan de spirituele boodschap van de kerk. De kunst van het spreken is begrepen te worden Belgische kerkmusicus Ignace de Sutter overleden BRUGGE Op 77-jarige leeftijd is de bekende Belgi sche musicus en geestelijke Ignace de Sutter overleden. Hij bekleedde verschillende leraarsfuncties. Zo was hij onder andere docent aan het Lemmensinstituut te Leuven en diocesaan inspecteur mu- ziekopvoeding voor het nor- maalonderwijs. De Sutter heeft zeer geijverd voor het kerklied en hij ver wierf daardoor grote bekend heid in binnen- en buiten land. Hij had een groot aan deel in de herleving van de volkszang in de R.-K. Kerk in Vlaanderen. Dit werk deed hij in oecumenische geest en daardoor zette hij een stempel op de redactie van de bundel „Zingt Jubila te", die in 1977 te Brugge verscheen. Daarin zijn niet minder dan 20 psalmen en nog enkele tientallen liede ren opgenomen uit het Ne derlandse Liedboek voor de Kerken. Aan dat Liedboek droeg hij bij met de zeer ge roemde melodie van Gezang 184: „Met de boom des le vens". In Nederland had Ignace de Sutter vele vrienden, vooral onder dichters en componis ten. Ieder jaar was hij een van de vaste Vlaamse gasten op de Liedboekdag van de hervormd-gereformeerde Commissie voor de Kerkmu ziek. Omstreden film groot kassucces LOS ANGELES Martin Scorcese's film „The Last Temptation of Christ" mag de gemoederen in bepaalde christelijke kringen aardig verhitten, de filmproduktie- maatschappij Universal Pic tures spint er garen bij. Afge lopen weekeinde bracht de film in de VS maar liefst 400.000 dollar op terwijl de film slechts op 9 doeken werd vertoond. Bij negen doeken is een recette van zo'n zeventigduizend dollar normaal. Tim Penland, die als evangelisch adviseur bij Universal ontslag heeft geno men uit protest tegen de film, gaf toe dat de oproep om de film te boycotten is mislukt. Penland zegt dat Universal zeker 10 miljoen dollar heeft bespaard op de publiciteit rond de film. Graham: evangelische christen niet per se conservatief ATLANTA De indruk be staat dat evangelische chris tenen bijna automatisch con servatieve Republikeinen zijn. Die gedachte moet maar eens worden begraven. Christenen moeten in beide partijen actief zijn in plaats van alleen maar Republi keins te stemmen. Dit zegt de Amerikaanse evangelist Billy Graham. Hij noemde zichzelf een voor beeld van een christen die geen Republikein is. De 69- jarige Baptistenevangelist staat zijn leven lang als De mocraat geregistreerd, hoe wel hij zichzelf liever onaf hankelijk noemt. „Ik heb op kandidaten van beide partij en gestemd." Graham heeft daarom voor beide presi dentskandidaten, de Demo craat Michael Dukakis en de Republikein George Bush, vriendelijke woorden over UTRECHT De rooms- katholieke bisschoppen achten voortzetting van de gesprekken met het bestuur van de Acht Mei Beweging „momenteel onvruchtbaar". De reeks gesprekken die begin dit jaar begon wordt daarom opgeschort. Dit blijkt uit een brief van kardinaal A.J. Simonis aan het bestuur van de Acht Mei beweging. Na het laatste ge sprek in juni hadden de bis schoppen tegen de vertegen woordigers van de Acht Mei beweging gezegd dat zij op hun vergadering in augustus de gesprekken zouden eva lueren. Als een van de redenen om de reeks gesprekken stop te zetten schrijft de kardinaal dat door uitspraken van het leergezag over met name de moraal als discutabel en niet bindend te beschouwen het bestuur van de Acht Mei be weging er blijk van geeft een onjuiste en onvolledige visie te hebben op het katholieke kerkbegrip. Daarom zal het bestuur, aldus de kardinaal, eerst duidelijk moeten ma ken of het tot herziening van bepaalde standpunten bereid en in staat is. De 95 partici panten die samen de Acht Mei beweging uitmaken, wordt gevraagd zich nader te bezinnen over hun relatie tot het leergezag. De manifestatie van de Acht Mei beweging ruim drie jaar geleden op het Malieveld in Den Haag bij het begin van de eucharistieviering. FOTO: CEES VERKERK In het bisschoppencollege is met name irritatie ontstaan over het feit dat de Acht Mei-beweging bij de laatste manifestatie in Utrecht tij dens een eucharistieviering opnieuw gebruik maakte van een (niet door Rome goedge keurd) tafelgebed van Huur» Oostérhuis. Twee jaar daar voor had dit al voor de nodi ge ergernis en spanning aan leiding gegeven. In een toelichting op het be sluit vanmorgen op de KRO- radio zei mgr. R. Bar van Rotterdam dat de bisschop pen ten alle tijde bereid blij ven hun inzichten in een na der gesprek met de beweging te verduidelijken. De Rotter damse bisschop meent dat er over veel zaken gesproken kan worden maar dat uitge gaan moet worden van het „vaste geloof" zoals dat ver ankerd is in de rk kerk, om dat anders deze gesprekken „onvruchtbaar" zijn en tot niets leiden. Dat aan de gesprekken een eind zou komen was al te voorzien op grond yan het vraaggesprek van bisschop Bar vorige maand met het ANP dat ook in deze kolom men werd weergegeven. Daarin zei de Rottfdamse bisschop die binnen 1 t bis schoppencollege steeds ge pleit had voor een gesprek met de vooruitstrevend ge tinte Acht Mei Beweging dat „het niet goed is wat daar ge beurt", daarbij doelend op de laatste manifestatie van de Acht Mei beweging. In de gesprekken was een van de onderwerpen de plaats van jiet leergezag bin nen de rk kerk. De bisschop pen legden de nadruk op het leergezag binnen de kerk als middel om de eenheid bin nen de kerk te waarborgen. De Acht Mei Beweging stelde daartegenover dat een ge loofsgemeenschap niet in alle opzichten homogeen kan zijn en dat loyale oppositie heil zaam kan zijn. Hierin bleek geen compromis nodig zoals blijkt uit de brief van de kardinaal. Met een beroep op de documenten van het Tweede Vaticaans Concilie herinnert de kardi naal er in zijn brief aan dat de kerk „naar katholiek zelf- verstaan door Jezus Christus in de Heilige Geest gegeven is en zich legitiem ontwikkelt onder het gezag van het bis schoppencollege in eenheid met de paus". De bisschoppen hebben in de gesprekken ge constateerd dat het bestuur van de beweging in de RK Kerk eerder een niet af te bakenen groep mensen ziet die „in het verhaal van Jezus van Nazareth zoeken naar heilservaringen voor nu, en wel in het licht van nu". Mevrouw Wies Stael-Merkx, voorzitter van de Acht Mei beweging, toonde zich teleur gesteld over de opschorting van de gesprekken. „Wij hebben onvoldoende duide lijk kunnen overbrengen wat ons raakt". Zij meent echter dat de beweging met des te meer energie zal duidelijk moeten waar zij voor staat. Voor de Acht Mei Beweging is het oogmerk van de ge sprekken met de bisschoppen steeds geweest om, met er kenning van ieders eigen plaats en verantwoordelijk heid binnen en voor de RK geloofsgemeenschap, samen oprecht te zoeken naar wat heilzaam is voor kerk en sa menleving, aldus mevrouw Stael-Merkx. Zo'n vijfduizend Parijse volgelingen van de geëxcommuniceerde aartsbisschop Lefebvre vierden die dag door een ceremoniële rond gang tijdens welke een Mariabeeld langs een gekooide leeuw werd gevoerd. De traditie waarin Maria en de leeuw een rol spelen is waarschijnlijk terug te voeren tot een uitspraak van Franciscus Deretza O.P. (begin vijftiende eeuw): als een leeuw door zijn gebrul zijn kroost tot leven vermag te wekken waarom zou dan de Maagd het Le ven door inwerking van de Heilige Geest niet vermogen voort te bren gen? VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft maandag op het feest van Maria Tenhemelopneming het Mariajaar afgesloten met een plechtige eucharistievie ring in de St. Pieter in Rome. Meer dan 20.000 mensen woonden de plechtigheid bij. De paus waarschuwde voor de bedreigingen waaraan de mensen aan het begin van het derde millennium bloot staan en smeekte de bescher ming van Maria over de ge hele mensheid af. „Juist in een tijd die weliswaar trots is op haar eens onvoorstelbaar geachte vooruitgang, maar die tegelijkertijd waarneemt dat de grote familie van de mensheid wordt bedreigd, moeten de mensen hun ogen naar Maria opslaan", aldus de paus in zijn preek. De mis nam drie uur in be slag. Er werd in zestien talen gebeden en gezongen, waar onder het Grieks, Russisch, Koptisch, Arabisch en Sy- risch. Bovendien was in de li turgie een plaats ingeruimd voor gezangen en riten van de kerken in het zuidoosten van Europa en het Nabije Oosten. volgen. In Nederland zond de KRO de plechtigheid uit. De KRO zond vorig jaar het ro zenkransgebed waarmee de paus in de Santa Maria Mag- giore in Rome het Mariajaar opende, niet rechtstreeks uit, maar beperkte zich toen tot het uitzenden van een sa menvatting op de volgende dag (eerste pinksterdag), on danks aandringen van de Ne derlander Piet Derksen en de apostolische pro-nuntius Ed ward Cassidy om het gebed rechtstreeks uit te zenden. Derksen financierde toen met de Franse balpenfabri kant Bic de rechtstreekse uit zending. HANNOVER Het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken, bijeen in het Westduitse Hannover, maakt zich zorgen over het „praat- karakter" van het conci liair proces (JPIC). In plaats van concrete actie modellen, gericht op het ge rechtigheid, vrede en behoud van de schepping, wordt al leen maar gepraat, de ene discussie ronde na de andere. In enkele landen wordt het JPIC-proces in de breedte opgepakt (met name in Ne derland, in de BRD, in de DDR en in Schotland) maar dat wereldwijd gezien veel kerken één of meer aspecten van het proces hebben opge pakt. Eind deze week wordt een beslissing over de definitieve vorm van JPIC verwacht, waarvan de wereldconvoca tie, een internationale sa- Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen door Gen. Synode tot pred. voor buitengewone werk zaamheden (protestants-geestelijke verzorging bij de Koninklijke Land macht) W. in 't Hout, kand. te Die ren. Door de Gen. Synode tot pred. voor buitengewone werkzaamheden belast met de arbeid ten behoeve menkomst, voor 1990 in Seoul staat gepland. Volgens de werkgroep zal de convo catie het midden houden tus sen de climax van het proces dat was in eerste instantie de opzet en een extra stimulans om door te gaan. Het Vaticaan heeft inmiddels twee medewerkers voor het concilair proces benoemd. Patrick de Laubier, hoogle raar sociologie in Genève, en de jurist Nicolas Buttet zijn door het Vaticaan aangewe zen om de Wereldraad van Kerken bij te staan bij het or ganiseren van de wereldcon vocatie over het conciliaire proces van gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. Deze bijeenkomst wordt in maart 1990 in Seoul gehouden. Het Vaticaan heeft gewei gerd officieel als mede-orga nisator van de bijeenkomst op te treden. Maar het heeft de Wereldraad wel hulp toe gezegd bij het organiseren er van. Gereformeerde Kerken vrijge- Beroepen te Zuid broek en te Ten Post i.c.m. Garrelsweer drs.T.P. Nap. kand. te Groningen. l 3rieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten 'Mishandeling De meeste Nederlanders zijn er wel van doordrongen dat bezuinigingen nodig zijn. Maar waar ligt de grens, de uiterste grens? De minister bezuinigt maar door en door. Ouderen liggen te schreeuwen om een plekje in een goed verzor gingstehuis. Jaren wachten op iets waar ze recht op hebben in deze maatschappij. Bejaar dentehuizen kunnen deze 'mensen, vooral psychogeriatri sche patiënten, niet meer ver zorgen. Zij komen terecht in een ziekenhuis, waar ook grof bezuinigd wordt. Daar kunnen ze geen therapie krijgen en evenmin het toezicht dat ze nodig hebben. Hoogbejaarden worden jarenlang de gehele dag vastgebonden, therapie wordt stopgezet waardoor de lichaamscontrole sterk achter uit gaat. Lopen wordt in zeer korte tijd verleerd. Psychoge riatrische patiënten worden nu ook somatisch patiënt. Dat was beslist niet nodig, als ze op tijd waren overgeplaatst naar een verzorgingstehuis. Iemand die 84 jaar goed gelopen heeft en na zeven maanden ziekenhuis geen stap meer kan verzetten, tegen haar wil in, is nu slacht offer van deze maatschappij. Verdienen deze mensen die twee oorlogen hebben over wonnen en ons land weer met moeite hebben opgebouwd zo'n behandeling? Ik dacht van niet. Doch wij staan machteloos, wij kunnen hier niet helpen. De minister moet er van doordrongen worden dat zijn politiek onschuldige slachtoffers maakt. Opdat onze ouders van een goede oude dag kunnen genieten. Th. Groenewege, DEN HAAG. Orde op zaken Uitvindingen hebben voor- en nadelen. Zo ook de boekdruk kunst. Het gedrukte woord kan in Staat en Kerk orde op zaken helpen handhaven of herstellen, maar het kan beide ook op hun grondvesten doen trillen en zelfs vernietigen. Zo was het gisteren en is het van daag nog. Vandaag zijn echter voor- en nadelen veel groter dan vroeger. Niet alleen kan vrijwel ieder mens lezen, maar de invloed van het woord is aangevuld door horen (rajlio) en zien (televisie, film). Kerk en Staat hebben de ge varen van het gedrukte woord al vroegtijdig onderkend. In verscheidene landen werd het uitgeven van boeken aan toe stemming van de landsover- heid gebonden en de RK Kerk stelde vanaf 1752 een „Lijst van verboden boeken" (Index) samen, waarop boeken ston den vermeld, die voor katho lieken verboderf waren te le zen „totdat ze verbeterd wa ren" (donec corrigatur). Schrij vers, die een verbod tot uitge ven vreesden, lieten hun werk dikwijls heimelijk iri het bui tenland drukken en op deze wijze kan men stellen, dat de Republiek der Zeven Verenig de Nederlanden een steentje (beter gezegd: een steen) heeft bijgedragen tot het welslagen van de Franse Revolutie. Voor Kerk en Staat zijn de tij den veranderd. De stroom van boeken werd te groot en de taak van de overheid werd in deze overgenomen door uitge vers, die hun naam verbonden aan een bepaalde soort boeken die bij hen waren verschenen. Voor de Index gold hetzelfde. Vaticanum II hief deze boe- kencencuur op onder het mo tief, dat een „mondige" mens zelf in „vrijheid" naar „eigen geweten" diende uit te maken, wat goede en wat verkeerde lectuur was. Terwijl kerkelijke en burger lijke overheden thans op grond van het woord „vrij heid" een zwijgende rol ver vullen bij de beoordeling van goed of kwaad, heeft de basis (het volk) deze taak in bepaal de gevallen overgenomen. Traditiegetrouwe katholieken en protestanten ontketenen een golf van verzet tegen de vertoning van de (blasfemisch genoemde) film „The Last Temptation of Christ" (De laatste verzoeking van Jezus Christus), waarbij wordt aan gevoerd, dat „vrijheid" geen „ongebondenheid" inhoudt, maar aan een grens is gebon den. Zo mag bijvoorbeeld nie mand andermans godsdiensti ge overtuiging kwetsen. Dit laatste gebeurt in genoemde film op ergerlijke wijze. Van protestants-christelijke zijde heeft het Rainbow-Insti- tuut van dr. J.P. Dorenbos de minister van justitie verzocht het vertonen van deze film in Nederland te verbieden als zijnde kwetsend voor het christenvolk. Van katholieke zijde heeft de „basis" nog niets van zich laten horen, terwijl ook de „top" zwijgt. De een is te druk met de kwestie-Lefeb- vre, de ander met de oecume ne en weer een ander met de democratie en de apartheid. Hopelijk roept een of andere traditiegetrouwe katholieke organisatie haar getrouwen op een doeltreffende actie te star ten en de geestelijke overheid GBATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA MINISTER Ruding van financiën, die als 's Rijks schal bewaarder eerder geneigd is te nemen dan te geven, hee t weekeinde voor een aangename verrassing gezorgd. En r wel tegelijkertijd heeft Jan Kamminga namens het mid en kleinbedrijf (KNOV) het kabinet stevig gekapitteldir ondernemers beginnen hun vertrouwen in de regerin verliezen, aldus de KNOV-voorzitter. Debet daaraan is e' al het gepraat over uitstel van de compensatie die e bedrijfsleven werd toegezegd na de afschaffing van de Is eerder dit jaar. De plotselinge verdwijning van de inv o ringssubsidie is een gevoelige dreun geweest en het l( geen pas de beloofde vervangende maatregelen over d< - mende jaarwisseling heen te tillen, meent de vroegere partijvoorzitter Kamminga. DaT geldt met name voor de overneming door het Rijk de werkgeversbijdrage aan de kinderbijslag en daarj voor de verlaging van de vennootschapsbelasting. Rudinj weert dat nagekomen WIR-rekeningen van de ondernel een gat in zijn begroting dreigen te slaan. Daarom zou diezelfde ondernemers wat geduld moeten oefenen. Het| voor de aangekondigde goedmakertjes is er even niet. l| volgens Kamminga gaat de minister van financiën vol aan de forse belastingmeevaller die het bedrijfsleven hen jaar heeft bezorgd. Voor wat hoort wat en belofte m schuld, vindt Kamminga. VVD-leider Joris Voorhoeve di er net zo over. DiT soort schermutselingen hoort bij de tijd van het Het kabinet hervat morgen het beraad over de begroting volgend jaar en via krant, radio en televisie proberen all groepen hun belangen veilig te stellen. Ook Kamminga slechts het werk waarvoor hij >s ingehuurd. De KNOV-t zitter sprak echter wel ruimschoots voor zijn beurt, bedrijfsleven heeft bepaald geen reden tot klagen ove kabinetsbeleid. Het Economisch Instituut voor het Mie en Kleinbedrijf heeft onlangs een toekomstschets gep ceerd die volop aanleiding tot optimisme geeft. Als alle n regelen en plannen van het kabinet op een rij worden blijken ook kleine en middelgrote ondernemingen er op mijn zeer gunstig uit te springen. De omzet en werkgele] heid zullen aanzienlijk stijgen, het ondernemersinkaj eveneens. gemopper'over woordbreuk in de kwestie van de V) compensatie is dan ook nauwelijks op zijn plaats. Onda( mend Nederland heeft dank zij de WIR in de afgelopen jit stevig bij het Rijk kunnen declareren. Het minste wati, wacht mag worden is dat het kabinet enig respijt krijgi blijkt dat de geldkraan niet onmiddellijk weer stevig worden opengedraaid. Hoe misplaatst en voorbarig het gemopper van Kamrnj is bleek al op het moment dat hij zijn klaagzang aanhiel aankondiging dat Ruding serieus een verlaging van;1 (hoge) btw-tarief overweegt is immers koren op de roj van het bedrijfsleven. Het is bepaald geen overbodige dat de omzetbelasting in ons land normalere proporties}' aannemen. De jongste verhoging van het toptarief naar tig procent werd indertijd verdedigd met een verwijzing j de tegenvallende aardgasinkomsten en de lage dollarws Nu de dollarkoers stijgt vervalt dat argument. WAAR het Centraal Planbureau het einde voorspelt va] nul-inflatie, kan een btw-verlaging er voor zorgen d^j geen prijsexplosie volgt. Op voorwaarde dat het btw-V] deel daadwerkelijk wordt doorgegeven aan de consume het een handige manier om de koopkracht te handhav te verbeteren. Looneisen, die catastrofaal zouden zijn vo ontwikkeling van onze economie, kunnen op die mn worden ondervangen. Naast de verlaging van het btw-t acht Ruding dank zij een belastingmeevaller van miljard gulden evenmin een verhoging uitgesloten va kinderbijslag met maximaal vier procent, waar het CD heeft aangedrongen. Door de stijgende inkomsten van d ciale fondsen kunnen bovendien de sociale premies om Allemaal voordelen dus, al is alles nog niet in ka en kruiken. Het lijkt voor het kabinet op dit ogenblik verstandiger manier om de aanwezige financiële marg benutten, dan dat men stante pede zijn morele WIR plichtingen zou nakomen. Al zal Kamminga ongetwijfeli een èn het ander blijven vragen. Overwegend zonnig DE BILT (KNMI) Een bo- ven zuid-Engeland aanwezig hogedrukgebied koerst in onze richting. De kern van dit weersysteem wordt morgen rond het middaguur precies boven ons land verwacht. Zo wel de komende nacht als morgen is het rustig weer. Bij weinig wind en flinke opkla ringen kunnen de temperatu ren de komende nacht door uitstraling sterk dalen. In het binnenland zijn op waarne mingshoogte rond ander halve meter boven de grond temperaturen tot 6 graden graden mogelijk. Vlak bij de grond kan het nog enkele gra den kouder worden. Plaatse lijk ontstaan mistbanken. Deze lossen in de ochtend weer snel op. Overdag is het overwegend zonnig. In de middag variëren de temperaturen van 19 gra den op de Waddeneilanden tot 23 graden in Brabant en Lim burg. Donderdag is het even eens vrij zonnig. Dan lopen de temperaturen op veel plaatsen tot rond 25 graden op. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandinavië: Donderdag veel bewolking en vooral meer naar het noorden en oosten af en toe regen, vrijdag vanuit het westen meer zon. Middagtemperatuur langs de Noorse westkust 14 tot 16 graden, elders 18 tot 22 graden. Britse Eilanden: Op donderdag voor al in het zuidoosten zonnig, in het westen en noorden bewolking en af en toe regen. Deze slechtweer-zone beweegt zich langzaam naar het oos ten, maar zal zuidoost-Engeland op donderdagavond nog niet bereiken. Middagtemperatuur van 17 graden in het noordwesten, tot 25 graden rond Londen. Denemarken, Benelux en noordwest- Duitsland: Droog. Vrij zonnig. Voor namelijk in Denemarken eerst nog wolkenvelden. Middagtemperatuur van 20 graden bij zee en in Düenemar- Frankrijk, midden- en zuid- land: Zonnig. Landinwaarts i Frankrijk mogelijk een enke weersbui. In west-Frankriik derdag toenemende bewolKinj dagtemperatuur van 25 grai noordwest-Frankrijk, tot 28 a den elders. Alpengebied: Aanhoudend zoni de namiddag of avond echter kele plaatsen een regen- of o bui. Middagtemperatuur in hel land en in de dalen tot 28 a Spanje, Portugal, Italië. Joeg sche kust en Griekenland: meeste plaatsen aanhoudend bij middagtemp'eraturen graden. Landinwaarts in zuid zuid-Spanje en Griekenland to 38 graden. Langs de kusten noordwest-Spanje en noord-Po 20 tot 25 graden. Landinwaa noord-Spanje, noord-Italië, Griekenland en Joegoslavië een onweersbui in de namid< WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Ma* Min Amsterdam iw.bew. 20 10 De Bilt iw bew. 20 8 Eeldc zw.bew. 19 9 Eindhoven l.bew. Den Helder h.bew. Rotterdam zw.bew. 19 10 Twente zw.bew, 20 7 Vlissingen h bew. 19 15 Zd Limburg l.bew. 23 11 Aberdeen onbew. 18 11 Athene onbew. 35 26 Barcelona onbew. 30 18 Berlijn onbew. 30 13 Bordeaux zw.bew. 29 19 Brussel 1 bew. 22 13 Dublin h bew. 19 10 Frankfurt l.bew. 31 16 Genève h bew. 32 17 Helsinki h.bew. 22 14 Innsbruck zw.bew. 26 15 Klagcnfurt 1 bew. 33 15 Kopenhagen h bew. 24 12 Lissabon onbew. 28 17 Locarno 1 bew. 15 Londen onbew. 23 12 Luxemburg h.bew. 24 14 Madrid onbew. 35 18 Malaga onbew. 30 20 Mallorca onbew. 32 20 Malta 1 bew. 36 23 Moskou zw.bew. 16 14 Oslo h.bew. 20 11 Parijs zw.bew. 25 16 Rome 1 bew. 31 20 Split onbew. 33 19 Stockholm zw bew. 20 14 Warschau I bew 31 15 Wenen zw.bew. 32 19 Zurich onbew 29 15 Casablanca niet ontv. Cyprus onbew. 31 23 Istanboel h.bew. 32 22 Us Palmaa onbew. 26 21 Beiroet niet ontv. 19 11

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2