Veel publiek bij onthulling Indisch Monument in Den Haag Nederlandse kwekers produceren jaarlijks acht miljard bollen BIJ WATERPARTIJ AAN PROFESSOR TELDERSWEG Voor Ferrari was; auto als een zooiü BINNENLAND iCeidóC&MHO/nt DINSDAG 16 AUGUSTUS 1988 PAGIM DEN HAAG Koningin Beatrix heeft gisteren on der grote publieke be langstelling het Indisch Monument onthuld. Het monument dat herinnert aan alles wat de bevol king van het voormalige Nederlands-Indië tijdens de Japanse bezetting heeft moeten doorstaan, staat bij de Waterpartij aan de Prof. B.M. Teldersweg in Den Haag. Het gedenkte ken bestaat uit een beel dengroep, ontworpen door kunstenares Jaroslawa Dankowa. De onthulling vond plaats pre cies 43 jaar na Japanse capitu latie, op 15 augustus 1945. Ko lonel R. Boekholt. voorzitter van de „Stichting Herdenking 15 augustus 1945", ging in zijn toespraak, voorafgaand aan de onthulling, in op het belang van het monument voor de In dische gemeenschap in Neder land. „Het gedenkteken is een eerbetoon aan het KNIL, de marine en de luchtmacht die heldhaftig tegen de Japanners hebben gestreden, aan de Indi sche Nederlanders die in en buiten de kampen de ver schrikkingen tijdens de Japan se bezetting hebben moeten doorstaan, aan het Indische verzet na de capitulatie van Nederlands-Indische strijd krachten en aan de inheemse bevolking die zoveel leed is aangedaan, van wie velen als dwangarbeider de .Romus- ha's'door de Japanners ziin gedeporteerd," aldus Boekholt. De acteur Eric Schneider droeg hierna een deel uit het oorlogsdagboek van zijn vader voor, die gedurende de oorlog onder dwang van de Japan ners aan de beruchte Birma- spoorweg moest werken. In het dagboekfragment wordt op ontroerende wijze het overlij den van een van Schneiders kameraden beschreven. De Koninklijke Militaire Ka pel, gestoken in ceremonieel tenue, speelde vervolgens het Wilhelmus, dat door velen on der de duizenden toeschou wers meegezongen werd. Ko ningin Beatrix onthulde hier op het monument door twee grote driehoekige doeken opzij te trekken. Leerlingen van het Nederlands Lyceum in Den Haag, de school die het monu ment heeft geadopteerd, ont hulden vlakbij het gedenkte ken een zuiltje waar op te le zen staat dat Koningin Beatrix het Indisch Monument op 15 augustus 1988 onthulde. Tot besluit van de plechtigheid gistermiddag werden kransen en bloemen bij het monument gelegd. Herdenking Eerder op de dag kwamen cir ca 2000 Indische Nederlanders samen in het Nederlands Con gresgebouw in Den Haag, voor de jaarlijkse 15 augustus-her- denking. De plechtige bijeen- Koningin Beatrix wandelt In de richting van het monument. Zij wordt onder anderen vergezeld door de heer I. Samkalden (rechts, voorzitter van de stichting Indisch Monument, oud-burgemeester van Amsterdam), kolonel Boekholt (links), de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Patijn (achter de kolonel) en de Haagse burgemeester Havermans (met ambtsketen). Sommige KNIL-militairen die gisteren aanwezig waren bij de ont hulling van het Indische Monument, droegen hun uniform uit de dagen van weleer. optreden van het Nijmeegse Webber, het Indisch Onze Va- dameskoor Terpsichoré, dat der en een aantal Indische onder leiding van Pauline van liedjes uitvoerde. Als sprekers Hulst het „Pie Jesu" uit het traden op kolonel Boekholt en komst werd geopend met een Requiem van Andrew Lloyd Mgr. Bar, bisschop van Rotter- Het Indisch Monument. dam. De bisschop, die zelf in een „Jappenkamp" gezeten heeft, stelde aan iedereen de trouw aan vorstin en vader land, zoals die bestaat en be- FOTO S: CEES VERKERK stond in de Indische gemeen- zaamheid kan worden verme- schap ten voorbeeld. Het mo- den dat die verschrikkingen nument roept, volgens Bar, op opnieuw de mensheid overval- tot waakzaamheid „omdat wij len". weten dat alleen door waak- HERMAN ROSENBERG LAND EN TUINBOUW De vaderlandse bollenkwe- kers weten van wanten. Jaar lijks produceren ze maar liefst acht miljard leverbare bollen. En daarvan gaat 70 procent de grens over. De binnen landse broeiers nemen name lijk 30 procent van de pro- duktie af. Over de grenzen wordt de koek weer verdeeld tussen de broeierijhandel en de droogverkoop markt. In het afgelopen seizoen was de broeierijsector in het buiten land goed voor een bedrag van 493 miljoen, terwijl het aandeel van de droogverkoop- markt 490 miljoen bedroeg. Er zijn uiteraard forse ver schillen per land. Zo is bijv. de verkoop van droge bollen voor tuinbeplanting e.d. in de Scandinavische landen maar heel beperkt, maar daar staat weer tegenover dat deze lan den hun partij op de broeierij- markt weer behoorlijk mee- blazen. In landen als de USA, Frankrijk, Canada, West- Duitsland, Engeland is de droogverkoophandel heel be langrijk. De supermarkten zijn in de loop der jaren in de droogver koop afzetkanalen van grote importantie geworden. Hun aandeel ligt op 166 miljoen. De postorderzaken vooral in de USA van belang te kenen voor een omzet van 119 miljoen, de zaadwinkels voor 72 miljoen en de tuin centra voor 74,5 miljoen. De rest wordt afgenomen door gemeentelijke plantsoenen diensten, marktkooplieden, hoveniers e.d. Tulp nummer één In het gehele bloembollenge- beuren gaat de tulp nog altijd onbedreigd aan de kop met een export van 1,6 miljard stuks. De gladiool komt met een export van 1,1 miljard stuks op de tweede plaats. Daarna volgen onder meer de irissen met 470 miljoen stuks, de lelies met ruim 300 mil joen, de narcissen met 380 miljoen en de hyacinten met 156 miljoen stuks. Bij de klei nere bolgewasjes zijn het de krokussen die het peloton aanvoeren met een export van 388 miljoen stuks. Rond 40% van de totale export gaat naar niet-EG-landen. Buiten de EG is Amerika veruit de belangrijkste bollenafnemer, al heeft de gedaalde dollar koers van de laatste jaren wel een rem gezet op de omstui- mige groei die in het midden van de jaren tachtig een hoog tepunt bereikte. Veel activi teiten worden ontwikkeld om de uitvoer van bloembollen naar Japan te vergroten. Het is duidelijk dat het openbre ken van een markt in het Verre Oosten altijd stap voor stap moet gebeuren. „Haast" is een woord dat in de Japan se vocabulaires niet voor komt. En bovendien moeten ook vandaag nog hoge fytosa nitaire drempels worden ge nomen. Maar de bollenexport naar het land van de Rijzende Zon zit in ieder geval in de lift en dat is al heel wat. Wenkend perspectief Er is door medewerkers van het ministerie van Landbouw een bedrijfstakverkenning uitgevoerd in de bollensector. Geconcludeerd wordt dat er voor de bollenexport een wenkend perspectief is. In de komende jaren kan de uitvoer qua gewicht 3 tot 4% toene men. Maar dan moet wel aan een aantal voorwaarden worden voldaan. Er zal, om te beginnen, een uitgewerkte toekomstvisie moeten komen. Men zal zich moeten buigen over de vraag welke bol- en knolgewassen de beste kansen hebben en in welke landen. Verder rijst de vraag welke afzetkanalen ingeschakeld moeten worden, welke hoe veelheden hier geteeld moeten worden en welke ras sen of cultivars de voorkeur verdienen. Tot nu toe kwam het in feite hier op neer dat de export verkocht wat de kwekerij in de aanbieding had. Er zal veel meer op gelet moeten worden welke eisen de consumenten stellen. Nog veel te doen Er valt dus nog heel wat te doen. Uitbreiding van het marktonderzoek zou wellicht een aantal vragen kunnen be antwoorden. Momenteel zijn er plannen binnen de sector in voorbereiding om een on derzoek te laten uitvoeren naar de distributiestructuur in de verschillende afnemerslan- den. Dat zou een goede aanzet kunnen zijn bij het ontwikke len van een toekomstvisie. Binnen de handel, zo wordt verwacht, zal de omzetcon- centratie voortgaan. Daar naast zal de behoefte aan meer kwaliteitsnormen en klassen groeien. Uiteraard wordt gepleit voor meer samenwerking tussen kwekerij en handel en ook tussen veredeling en handel. En dat de markt veel door zichtiger gemaakt moet worden is natuurlijk ook een Jaarlijks worden 1,6 miljard tulpen geëxporteerd. feit. De vraag is alleen hoe? te leggen? Er zal vermoedelijk Want om spijkers met koppen nog heel wat water naar de te kunnen slaan, zullen kwe- zee moeten stromen voor het kers en exporteurs veel open- zo ver komt. Want zowel de hartiger moeten worden dan kwekers als de exporteurs zijn ze tot nu toe zijn geweest. Zijn in hun hart ras-, was- en beide partijen wel bereid alle kleurechte individualisten en beschikbare kaarten op tafel dat zullen ze wel blijven ook! Enzo Ferrari stierf zondag op 90-jarige leeftijd. F r MODENA „Met Enzo Ferrari verdwijnt het gi Italiaanse symbool van jeugd, dapperheid, standi tigheid en technische vooruitgang". Een auto werper die zo omschreven wordt door een pre: dat kan eigenlijk alleen maar in Italië. k De woorden van Ciriaco de Mita bij het overlijden afgelcF zondag van Enzo Ferrari op 90-jarige leeftijd zullen of1 twijfeld zeer welgemeend zijn. Ferrari was een geliefd sP< bool in het land „dat van hem hield en zal blijven hoj voor alles wat hij vertegenwoordigde", aldus De Mita gjP ren. fer Zondag overleed de bejaarde Ferrari en het nieuws werge zijn eigen verzoek pas gisteren na zijn begrafenis verspP met de simpele mededeling dat „Enzo Ferrari op serenepe ze zijn aardse leven op zondag 14 augustus heeft beëindifh In zijn autobiografie schreef Ferrari dat hij in zijn jeugdjP grote droomwensen had: opera-tenor, sportjournalist oftv tocoureur worden. „De eerste wens ging niet door wejV een gebrek aan stem, de tweede wens kon ik weerstaan 4^ het te zien als een idiote ambitie en de derde was p koers, mijn evolutie". Enzo Ferrari begon in 1919 met racen en reed in het tki van Alfa Romeo. Hoewel hij een aantal races op zijn nPF zette was hij geen begenadigd coureur. Naar zijn eigen P' gen was zijn grote zwakte dat hij geen automotor in de»n nieling kon rijden. K< Toch wist Ferrari een grote, inmiddels onuitwisbare nikt te vestigen in de wereld der automobielen. Hij ging zed* werpen: de ranke rode bolides die jarenlang op de ciiëc vele overwinningen behaalden. De legendarische Britsew tocoureur Sterling Moss die tussen 1955 en 1961 16 Gr?1 Prixraces won meent zelfs dat Enzo Ferrari meer aan d$; cerij heeft bijgedragen dan wie dan ook in de wereld. Moss, die zelf moest rijden tegen de Ferrari's, zei dat kleur bracht - want als je het rood ziet dan denk je aan rari, het lawaai en de snelheid. Het belangrijkste wat ik Ferrari kan zeggen is dat nog nooit een coureur om he ven is gekomen vanwege een mechanisch mankement de auto". Maranello In 1946 richtte Enzo Ferrari zijn eigen autofabriek op in )i ranello. Ongeveer 400 constructeurs en andere vakme sleutelden aan de motoren. Sommige onderdelen, zoal krukas, werden volledig met de hand gemaakt. „Ik heb nog nooit iemand meegemaakt die zo koppig ik en die overmand wordt door een passie waardoor ik tijd heb voor andere overpeinzingen. Ik heb in feite andere belangstelling in het leven dan race-auto's", scti H Ferrari over zichzelf. „Ik ben nog nooit echt op reis gew heb nooit een snipperdag genomen. De beste vakantie d n me voor kan stellen is in de werkplaats als de anderei vakantie zijn". De eerste Ferrari verscheen in 1947 op het circuit nada^ eerste zeven modellen in Italië waren uitgebracht. Wereldkampioenen als Alberto Ascari, Juan Manuel Fai - Phill Hill, John Surtees, Niki Lauda en Jody Schee brachten Ferrari meer dan 4000 overwinningen, waaroi 13 wereldtitels. In 1952 werd de eerste van de negen tite de formule 1 gewonnen. De laatste jaren zit het Ferrari ter tegen want de laatste wereldtitel in de formule 1 Ji voor Scheckter in 1979. Voor het seizoen 1989 heeft Fei- echter Nigel Mansell gecontracteerd die de stal weer op erepodium moet brengen. Naast de race-auto's zijn er natuurlijk ook de luxe uitvof gen die voor astronomische bedragen door de rijken op aarde worden gekocht. Per jaar worden in Maranello auto's gefabriceerd, of beter, op maat gemaakt. „Een auto is voor mij zoiets als een zoon", zei Ferrari onlanf [j een televisie-interview. Eén model heeft hij dan ook noemd naar zijn in 1956 verongelukte zoon Dino. Toekomst De toekomst van het Ferran-fabrieken is ondanks het i lijden van de grote baas zekergesteld. Een belangrijke v ging is al ingegaan. Zo moet een Ferrari het voortaan slechts tien procent van de aandelen stellen. Die blijve; handen van Enzo's buitenechtelijke zoon Piero Lardi F<1 ri, die vice-voorzitter is van Ferrari SpA. De overige negentig procent zijn in het bezit van Fiat autofabrikant uit Turijn is van plan het strakke bedrijf - nagement, dat in eigen huis veel succes heeft gehad, oo Ferrari toe te passen. Dat zal tot enkele wijzigingen le die onder Enzo Ferrari nimmer zouden plaats hebben greep van Fiat zal ongetwijfeld groter worden, maar een revolutie zal echter geen sprake zijn. Daarvoor is veel te belangrijk dat het huidige imago van Ferrari handhaafd blijft.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14