„Deetman hoeft vonnis niet uit te voeren Bon: 2 Honkbalweek vaMag 11 22 Landelijke jacht op valse snippen stopgezet 3 5 12 15 17 19 21 GEZAMENLIJKE ACTIE VOOR HULP AAN SUDAN Leider Burma buigt voor volksopstand ©omcwit Zaterdag 13 augustus J 988 80e jaargang no. 24189 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sntholl Pers. Apothekersdi)k 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand I. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93. jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)t. 0.65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chefredacteur W.A. Buijteweg. Losse nummers f. 1,10 HET WEER Perioden met zon en mogelijk een bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Matige wind uit west tot zuidwest, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog krachtig. Zon op: 06.21; onder: 21.08. Scheven ingen hoog water: 5.09 en 17.237; laag water. 1.04 en 13.13 uur. Terrein Groenoordhallen nog t/m zondag iTENDE Gewapende i hebben gisteravond in Selgische havenstad Oosten- _jen Britse militair doodge- m^Jten' Pokt'e vermoedt dat RA, het Ierse Republikeinse achter de aanslag zit. Aliens het Britse ministerie defensie werd de soldaat iffen terwijl hij in zijn auto itte voor stoplichten. Hij p re verlof en was op weg naar lv-sh< ot-Brittannië. Veel Britse or I aten die in West-Duitsland legerd, gaan via Oostende ot naar Groot-Brittannië. i: Asti Vijfling voor lynx Voor zover bekend heeft voor het eerst in de geschiedenis een lynx in gevangenschap het leven geschonken aan vijf jongen. Dat ge beurde in de diergaar de Hellabrunn in Mün- chen. De vijf pups, drie mannetjes en twee vrouwtjes, maken het uitstekend. Ze wilden ook best met z'n allen netjes poseren. Lynxen, die het bergland van Centraal-Azië bewo nen, horen tot de meest bedreigde zoog dieren. FOTO: ANP HORMONENSCHANDAAL IN WEST-DUITSLAND BREIDT ZICH UIT HAMBURG De Westduiste politie ver denkt een tweede veeboer van het illegaal toedienen van hormonen bij het vetmesten van zijn kalveren. Justitie heeft gisteren be- slaggelegd op de beesten. Na de arrestatie van mester Felix Hying en zijn voedermeester eerder deze week richt het onderzoek van de politie zich nu op verdachte mesterijen in Ba- den-Wilrttenburg en Niedersachsen. Bij de gisteren aangehouden veeboer werden door honderd agenten liefst 60.000 kalveren in be slag genomen. Milieuminister Klaus Matthie- sen van Nordrhein-Westfalen vreest dat on danks deze grootscheepse actie nog geen eind aan de het hormoonschandaal is gekomen. Dcor de affaire is de verkoop van kalfsvlees in de Bondsrepubliek sterk teruggelopen. Empire State Building ontsnapt aan inferno NEW YORK Enkele honderden mensen moesten gisteren worden geëvacueerd toen er brand uitbrak in het Empire State Building in New York, één van de hoogste gebouwen ter wereld. Niemand liep letsel op. Kantoorpersoneel moest op last van brandweer drie van de 102 verdie pingen ontruimen. De brand begon op de 86e verdieping en verspreidde zich vandaar via de liftschacht naar bevonste verdieping van het be roemde gebouw dat in 1931 werd neergezet. Gedurende vele jaren was de Empire State "Building het hoog ste gebouw ter wereld, nu is dat het World Trade Centre. CDA-FRACTIE STERK VERDEELD OVER UITSPRAAK HARMONISATIEWET Sym|DEN HAAG De meningen in de js izCDA-fractie over de betekenis van a kl.de uitspraak in kort geding over de 'Harmonisatiewet zijn sterk ver- B^deeld. Juridisch specialist mr. dr. en u) Vincent van der Burg is er lang niet irsvjzeker van dat minister Deetman 't: Bvan onderwijs het vonnis moet uit- ev uvoeren' *n geval dient hij in ho- beroep te gaan. „Natuurlijk. Dit fis zo principieel. Desnoods moet de zaak uitgevochten worden tot voor ide Hoge Raad. Dit kan gewoon iet". Dr. Ad Lansink, onderwijsspecialist van de CDA-fractie, verklaarde donderdag dat IDeetman juist van hoger beroep moet af zien. Hoewel daardoor een gat van hon- jderd miljoen gulden geslagen zou worden !in de rijksbegroting, is Lansink het eens met de uitspraak van de Haagse recht bankpresident Wijnholt. Deze komt erop neer dat studenten die zich voor 27 juli van dit jaar hebben laten inschrijven voor een nieuwe studie, recht hebben op de volle zes jaar studiefinanciering. Van der Burg is het daar absoluut niet mee eens. Hij vindt dat rechter Wijnholt, die hij betitelt als een „prima donna", zijn boekje ver te buiten is gegaan. Als er in het vonnis geen dwangsom is opgenomen, kan minister Deetman dan ook rustig z'n gang gaan, meent Van der Burg. Wel vindt hij dat de politiek zich moet afvra gen of de tekst van het wetsontwerp en de overgangsbepalingen niet enigszins aange tast moeten worden, zodat er geen onze- ;erheid meer kan ontstaan. Ook PvdA en D66 willen dat minister Deetman snel duidelijkheid schept. D66 ziet in het vonnis aanleiding om onmid dellijk na het zomerreces van de Kamer (30 augustus) een nieuw debat over de stu diefinanciering te vragen. Volgens D66 is de rechterlijke uitspraak een uiterst pijn lijk gevolg van het onzorgvuldig handelen van de minister. De PvdA blijft bij haar bezwaren tegen de wet, zoals die in het kamerdebat al naar voren zijn gebracht. De PvdA noemde de wet onrechtvaardig. Vijf hoogleraren hebben zich inmiddels lovend uitgelaten over Wijnholts 'vondst' dat een rechter het grondwettelijk verbod om wetten inhoudelijk te beoordelen kan omzeilen door te toetsen aan het het Sta tuut voor het Koninkrijk. Vrijwel unaniem spreken de professoren van een wenselijke ontwikkeling. In hun ogen is het goed als een rechter wetten kan toetsen. Bovendien, zo zeggen de hoogleraren, worden wetten ook nu al ge- toetst aan internationale verdragen. Toet sing aan het Statuut is daar het logische vervolg op. Het vreemde is alleen dat tot nog toe niemand op het idee van de toet sing aan het Statuut kwam. Niets echter staat een dergelijke toetsing in de weg, al dus de vijf. Zij menen wel dat hoger beroep en later eventueel cassatie juri disch belangrijk is om deze unieke uit spraak van de kort geding-rechter te ver stevigen. Pagina 5: Advocaat Barendrecht: „Ik ben gewend het onderste uit de boeken kast te halen"; „Zomerzotheid van een prima donna". Hoog te paard Dick Dolman is nooit wars van een promotionele parade. De bepaald niet kleine voorzitter van de Tweede Kamer ging gisteren in het Haagse Westbroekpark wel erg hoog te paard. Letterlijk dan. De PvdA'er verrichtte namelijk de opening van het concours hippique, dat daar is begonnen en tot en met morgen duurt. De man met de hamer uit de Kamer had om alles goed te laten verlopen donderdag een lesje genomen en hij bleef inderdaad keurig in het zadel. Hoewel de organisatie voor alle zekerheid een jongedame in de nabijheid van Dolman had geposteerd om de teugel ter hand te nemen. Weer eens een nieuwe ervaring voor de kamervoorzitter om iemand an- 'ders de teugel te zien hanteren. Gezien zijn gezichtsuitdrukking had de politicus er niet zo veel moeite mee. foto: cees verkerk DRUPSTEEN ONTWERPT NIEUW BILJET AMSTERDAM Het Ne derlandse politieteam dat vo rig jaar september werd op gericht om een eind te ma ken aan het groeiend aantal valse honderdjes wordt vol gende week ontbonden. Vol gens politiewoordvoerder Klaas Wilting ontbreekt het aan middelen om het werk van dit landelijk operende „snippenteam" voort te zet ten. Het vijftien man sterke team heeft in het afgelopen jaar zo'n 2000 mensen aangehou den die verantwoordelijk waren voor het verspreiden van de valse honderdjes. Waar de honderdjes worden gedrukt heeft men niet kun nen achterhalen. Wilting wijst er op dat het onderzoek op plaatselijk niveau gewoon wordt voortgezet. Om het valsemunters moei lijker te maken heeft de Ne- derlandsche Bank ontwerper Jaap Drupsteen gevraagd een nieuw biljet van honderd gulden te vervaardigen. De negen jaar oude snip van ontwerper Oxenaar is door de voortschrijdende kopieer techniek te gemakkelijk te vervalsen. 24 PAGINA'S in drie katernen „Belang van geloof wordt vaak onderschat in psychiatrie" Muiterij in kiem gesmoord Sint Joris maakt draak „als een lamsotaem" Krijsende meeuwen zorgen in Leiden voor overlast Telefoonstoring in Noordwijk „Ik schrijf over onderwerpen waar ik kwaad om word" „Screentest amuseert met nieuw talent WmUVAUlH Turbo-alpinisten geven slecht voorbeeld V&D: Dallas en Dynasty in een polderlandschap Ruimteafval steeds gevaarlijker geestelijk leven opinie/weer/brieven .binnenland economie buitenland sport leiden omgeving kunst radio en televisie finale 19 t 11 joen aan jopgoud ïitgemaakt JCENSWAARD Bij overval op een goudtran- t in Valkenswaard is gis- n een hoeveelheid sloop- 1 ter waarde van een oen gulden buitgemaakt, goud zou door een koe van een bedrijf in Den Ra :h worden overgedragen twee koeriers van een sterdams bedrijf. o. gelijke overdrachten vin- '"'"tvaker plaats, steeds op een LSi pl' ram£re P*ek- Gisteren zou dat >-19 Valkenswaard geschieden; ging om twee koffers goud. De auto van de ier werd, terwijl hij stond klemgereden door e auto's waarvan één jeep. nan werd door twee over- ers bedreigd met een vuur- en. Hij werd vervolgens o esloten in de kofferbak zijn auto, waaruit hij zich a v( "uim een kwartier wist te rijden. De twee koffers sloopgoud waren toen Iwenen. Van de overval- ontbreekt elk spoor. ADVERTENTIE eidingscentrum Biosthetiek instituut voor beroepsopleidingen hoonheidMpecialist(e) nagelstylist(e) i make-up/visagie uitgebreide praktijkopleiding (ADVERTENTIE) Wat 'n boffers die thuisblijvers. Tijdelijk voor een zeer speciale prijs, de NISSAN MICRA in de aanbieding. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Rapport bevestigt handel in organen baby's en kinderen GENÈVE Het vermoeden dat er door Amerikaanse be drijven wordt gehandeld in or ganen van kinderen uit Haïti is bevestigd door een juridisch rapport. Leden van de Inter nationale Associatie van De mocratische Juristen (AIJD) bestudeerden de situatie ter plaatse en kregen meer inzicht in de manier waarop de han del is georganiseerd. De mees te kinderen zouden naar de Verenigde Staten en Canada worden „geëxporteerd" via adopties. Daar worden hun or ganen gebruikt voor onder meer transplantaties. Ook worden er verzekeringen op het leven van de kinderen af gesloten. DEN HAAG De zeven organisaties die hulp ver lenen aan de slachtoffers van de watersnood in Su dan hebben besloten geza menlijk fondsen te gaan werven voor dit doel. De gemeenschappelijke actie gaat heten: Help Sudan. Het gironummer is 555. Honderdduizenden slachtof fers van de watersnoodramp hebben nu al acht dagen geen voedsel en drinkwater gehad, terwijl hulpgoederen uit het buitenland zich opstapelen Hulporganisa ties en westerse diplomaten de vliegvelden. hebben de Sudanese regering slecht management verweten omdat nog vrijwel niets van de hulp de slachtoffers heeft be reikt. De slecht uitgerustte luchthaven van Khartoum kan de honderden tonnen hulp niet aan. Bovendien houdt het leger, dat nu verant woordelijk is voor de distribu tie, volgens waarnemers een deel van de goederen achter. De hulpverleners kunnen de mensen bovendien moeilijk bereiken omdat er een tekort is aan boten. Terwijl Sudan lijdt onder het water, zorgt de overvloedige regenval in Ethiopië juist voor voorzichtig optimisme. In As mara, de grootste stad in de noordelijke provincie Eritrea waar naar schatting één 1 mil joen mensen opnieuw slachtof fer dreigden te worden van droogte en hongersnood, re gende het meer dan 20 uur, de zwaarste regenval sinds 26 jaar. De regen brengt uitkomst voor de boeren die juist hun velden hebben ingezaaid. In Mekele was vlak voor de re genval de stuwdam voltooid, waarin water wordt opgesla gen voor irrigatie van het land. Unicef heeft zojuist een ontwikkelingsprogramma ge tekend met de Ethiopische re gering ter waarde van 95 mil joen dollar. RANGOON De leider van Burma, Sein Lwin, is gisteren afgetreden onder druk van de vijf dagen durende volksop stand in heel het land. De pas 17 dagen geleden aangetreden opvolger van Ne Win boog uit eindelijk het hoofd toen bleek dat het gewelddadige optreden van de veiligheidstroepen geen einde kon maken aan de demonstraties tegen vooral zijn persoon en de economi sche crisis onder het socialisti sche bewind. Sein Lwin, die onder Ne Win 26 jaar hoofd was van de vei ligheidsdienst en als zodanig herhaaldelijk protesten van studenten bloedig liet onder drukken, schreef aanvankelijk deze week zijn gebruikelijke recept voor bij het tegengaan tegen demonstraties. Bij het gewelddadig optreden van de veiligheidstroepen tegen plun derende en brandstichtende betogers zijn officiëel 98 men sen omgekomen. Diplomaten menen dat het werkelijke aan- Het is onduidelijk welke rol de 77-jarige Ne Win achter de schermen nog heeft, maar naar verwachting zal hij een belangrijke rol spelen bij het oplossen van de crisis en de pogingen de onlusten te beteu gelen. Er is niet direct een op volger benoemd van Sein Lwin, waarvan nooit duidelijk is geworden waarom deze man van de harde lijn werd aange wezen als opvolger van Ne Win. Om een opvolger als voorzitter van de regerende Burmaanse socialistische pro gram partij (BSPP) aan te wij zen komen op 19 augustus het centraal comité en het parle ment in speciale zittingen bij een. De militaire comités van partij en parlement, de belang rijkste organen in de éénpartij- staat, houden op donderdag 18 augustus speciale zittingen. Pagina 7: Burma moet ant woord vinden op volkswoede. Besmettelijke ziekte treft zeeleeuwen SAN FRANCISCO De zeeleeuwen aan de Amerikaanse west kust worden geplaagd door een ziekte, die ook voor mensen be smettelijk zou zijn. Tot dusver zijn deze zomer meer dan veertig zieke of stervende zeeleeuwen gevonden die besmet waren met met het micro-organisme leptospira. De dieren spoelen aan als ze te verzwakt zijn om te zwemmen. Ze zijn gevonden van San Luis Obispo in het zuiden van Californië tot aan de grens met Oregon. De zeeleeuwenpopulatie van Californië was in 1984 voor het laatst door leptospirose getroffen. Toen kwamen ongeveer 10.000 van deze dieren om. Zoals bekend worden op dit moment de Noord- en Oostzee geteisterd door een enorme sterfte onder de zeehonden populatie door virus-infecties. De oorzaak daarvan wordt voor een belangrijk deel geweten aan de vervuiling van het zeewater. Na de Franse Week, de Goede Week, Kinderboe kenweek, de Sneekweek, de Hartweek, de witte broodsweek, de witte week, de week van het brood, Boekenweek, de vijfdaagse werkweek en welke week dan ook is er nu de honkbalweek. Wat dat is laat zich natuurlijk al wel raden, maar onze sport redactie geeft vanzelfsprekend op die vraag een helder antwoord. De hele week komt immers van zelfsprekend ook in de kolommen van de Leidse Courant terecht. En als u onderstaande bon invult, is het voor u niet alleen een honkbalweek, maar behalve dat ook twee weken gratis Leidse-Courant- week. En wie weet leggen we daarbij voor u een vast jaar-, kwartaal- of maandabonnement in de week. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD ©en Haag.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1