6\||%oerheden inosaurus wordt pronkstuk luseum Natuurlijke Historie STAD OMGEVING Leidenaar in de ring met Arnold Vanderlijde bezoeker kan vanaf 1993 natuur zien, horen, ruiken en voelen Adviesbureau Metrum begeleidt planvorming van stationsgebied EN Bij een ak in de info- I Software b.v. fie Overrijn is Woensdagavond 112.000 gulden fcomputerappa- fr gestolen. De k verschaften toegang tot het door een ruit b sponning te in. Buit ge- 6 werden on- fcneer compu- [monitors, een discettes en mborden. VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1988 PAGINA 9 Vakantieactiviteiten buurthuis Matilo LEIDEN Buurthuis Matilo heeft aan het ein de van de zomervakantie voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar nog diverse vakantieactivitei ten in petto. Zo kunnen de jongeren maandag vanaf 14.00 uur in het buurthuis pannekoeken bakken. Deelname kost 2 gulden. De volgende dag worden de kinderen van 14.00 uur tot 15.30 uur in het buurthuis verwacht voor het beschilderen van een door henzelf meegeno men t-shirt. De kosten bedragen 1 gulden. Woensdag 17 augustus staat een bezoek aan Ar- tis op het programma. Kinderen van 6 tot en met 12 jaar dienen zich hiervoor voor woensdag op te geven. Het gezelschap vertrekt om 10.30 uur vanuit Leiden en wordt om 16.00 uur terug verwacht. Deelname bedraagt 10 gulden. Tot slot staat op donderdag 18 augustus een bezoek aan de Bult te wachten. Voor de prijs van 1 gul den kunnen de deelnemers zich vanaf 14.00 uur vermaken met spelletjes. Overlast van broedende meeuwen in Zuidwest LEIDEN In de omgeving van het voormalige boorkoppenbedrijf Reedroller Bit Compagny aan de Rooseveltstraat is door een beheerder een broedende meeuwenkolonie waargenomen. Na klachten van omwonenden over schreeuwende en krijsende vogels is door een medewerker van het Ministerie van Landbouw en Visserij een on derzoek ingesteld. Hij bevestigde het vermoeden van de beheerder. Het blijkt nu dat de kolonie al vaker in de omgeving van de Rooseveltstraat- /Vijfmeilaan/Zoeterwoudseweg is gesignaleerd. Zo streken de meeuwen ook de voorgaande twee jaar neer bij het bedrijf om te broeden. De be heerder heeft vorig jaar zelfs eieren van het dak gehaald. Toen hij dat dit jaar wederom wilde doen werd hij door de vogels verjaagd. De kolo nie is zo in omvang toegenomen dat zij zich nu niet meer hoofdzakelijk beperkt tot het golvende dak van Reedroller Bit Compagny. Ook andere daken worden als broedplaats gekozen. Al eerder had de dienst milieu van de gemeente Leiden een onderzoek ingesteld of er in de om geving van de broedplaats een overschot aan voedsel zou zijn. Dit was niet het geval. Er zijn op dit moment twee lezingen over de re den waarom de vogels het gebied in Leiden Zuid West als broedplaats hebben verkozen. Een van die versies luidt dat de meeuwen de duinen zijn ontvlucht omdat het vossenbestand daar is ge groeid. Een andere, minder aannemelijke versie, is dat de vogels het golvende dak aanzien voor de duinen. Voor het probleem zal snel een oplossing gevon den moeten worden, omdat meeuwen de ge woonte hebben om elk jaar naar dezelfde broed plaats terug te komen. Omwonenden spreken nu al van een onhoudbare situatie. Het ministerie probeert zo snel mogelijk met een oplossing te komen. Mis bij Lourdesgrot in Zevenhoven ZEVENHOVEN De viering van Ma ria ten Hemelopnemening wordt .tradi tiegetrouw dit jaar in een Plechtige Hei lige Mis bij de Lourdesgrot achter de katholieke kerk in Zevenhoven gehou den. De viering vindt morgen plaats en begint 's avonds om 19.00 uur. De mis wordt wegens vakantie van de pastoor verzorgd door Pater A. Verzijl- berg m.s.c uit Tilburg. Ook is het ge mengd koor St. Cecilia aanwezig. Schoolkinderen worden uitgenodigd tij dens de offerande bloemen aan te bie den bij het Mariabeeld. Als het weer tegenvalt, wordt de vie ring in de parochiekerk St. Jan Geboor te gehouden. Zondag is er alleen een ge zongen H. Mis om 10.00 uur. Cursus bedrijf starten bij SWL LEIDEN De Stichting Werkgelegenheid Leiden (SWL) begint op 13 september met de eerste les van de cursus „Een bedrijf starten". De lessen worden gegeven op ze ven dinsdagochtenden in het Olga-gebouw aan de Evertsenstraat 99. De laatste les is op 1 november. Verder bevat het pakket van de SWL ook een cursus „Ondernemingsplan maken", alsmede lessen over boekhouden, marke ting en computergebruik voor mensen die een bedrijfje hebben of willen starten. Er komt op 30 augustus een informatieavond voor belangstellenden waar in vogelvlucht wordt besproken wat er komt kijken bij het beginnen van een eigen bedrijf. Voor infor matie en inschrijving kan men bellen met de SWL, 219811. ïIDEN Eén van de onkstukken van het euwe Rijksmuseum in Natuurlijke Historie Leiden moet het me- rslange skelet van een nosaurus worden. Dit ehistorische gevaarte ordt op dit moment op graven in Amerika. De nosaurus van acht me- r lang en drieëneen- ilve meter hoog is aan it museum aangeboden or 330.000 dollar. Om bedrag bijeen te krij- n, worden nu sponsors zocht. )aarmee kijgen wij als eni- museum in Nederland n geraamte in huis. In ons id is duidelijk een tekort n spectaculaire objecten zo- een dinosaurus", aldus ap van Etten, hoofd ten- instellingen en educatie het museum dat begin 1993 samen met het museum van geologie en mineralogie naar het nieuwe onderkomen Het Pesthuys verhuist. „Ook zouden wij bijvoorbeeld wel een model van een mammoet willen hebben". Een expositie over wat er te gen die tijd allemaal in het Pesthuys te zien is, kan op dit moment bekeken worden in de Orangerie in de Hortus Botanicus aan het Rapenburg 73. Onder de titel „Avontu ren in een nieuw historisch museum" tonen enkele pane len globaal hoe het Pesthuys ingericht gaat worden. De expositie duurt nog tot 18 september en is van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 17.00 uur geopend. Zon dag kan men er van 10.00 tot 17.00 uur terecht. Het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie is een geza menlijk initiatief van het Rijksmuseum voor geologie en mineralogie en Natuurlij ke Historie, de Rijksuniversi teit Leiden, de Hortus Bota nicus, het Rijksherbarium en de gemeente Leiden. Volgens Van Etten is er veel belangstelling voor de pre sentatie. „Vooral van mensen uit de omgeving. Dat komt ook omdat het Pesthuys een bekend gebouw in Leiden is. De mensen zijn nieuwsgierig naar wat er nu precies mee gaat gebeuren". In de maand oktober komt de reizende panelen-expositie een tijdje in de bibliotheek te staan. Dan is de videopresen tatie waarschijnlijk ook voor vertoning gereed. Met het opknappen en ver bouwen van het Pesthuys is men nu al ccn jaar bezig. Het exterieur is voor een groot deel klaar. De bouwwerk zaamheden duren langer dan gepland, omdat er een stuk nieuwbouw bij gekomen is. Tevens wordt het Pesthuys onderkelderd. Na de bouw- vakantie wordt waarschijn- Ontdekkingstocht Het nieuwe museum moet volgens Van Etten voor een breed publiek aantrekkelijk zijn. „Voor onderzoekers, kij kers en doeners", zo melden de tentoonstellingspanelen dan ook. Een prent van Jules Verne's boek 10.000 mijlen onder de zeespiegel bena drukt deze stelling nog eens. „De museumbezoeker moet letterlijk op ontdekkingstocht gaan en oog in oog staan met de boeiende wereld van de natuur", verduidelijkt Van Etten. „De zintuigen gehoor, gezicht, reuk en gevoel, ko men daarbij allemaal aan bod. De bezoeker kan de na tuur straks bij ons zien, ho ren, ruiken en voelen". Een apparaat dat in de Oran gerie opgesteld staat, geeft al vast een voorproefje van wat de bezoeker van het nieuwe museum straks te wachten staat. Een druk op de knop „leeuw" levert een bloedstol- r if presentatie die momenteel in de Orangerie van de Hortus Botanicus te bezichtigen Is, geeft alvast een voorproefje van it de bezoeker straks in het nieuwe Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te zien krijgt. foto: wim van noort lend gebrul op. Tegelijkertijd licht er een dia op van deze koning der dieren. Een vuur steen waar met een hamer op geslagen kan worden geeft een „brandlucht" af. En door een greep in een donker kastje voelt de onderzoeken de museumbezoeker de om trekken van een kies van een mammoet. Ook kunnen belangstellenden een lade opentrekken waar tal van opgezette insecten ter bestu dering opgeprikt liggen. Groepjes opgezette zoogdie ren completeren op de expo sitie het beeld dat de bezoe ker van het nieuwe rijksmu seum voorgeschoteld krijgt. In totaal is er op de nieuwe locatie in en rond het Pest huys meer dan tienduizend vierkante meter oppervlakte inclusief kantoorruimte aan wezig. Acht- a negenduizend vierkante meter daarvan wordt als museumruimte in gericht. Daar komt dan ook nog het kassencomplex bij waar het botanische deel van het rijksmuseum te bekijken is. Een basistentoonstelling toont hoe de ontwikkeling van leven op aarde plaatsge vonden heeft. Verder is er nog een „ontdekruimte" waar de bezoekers met ver schillende zaken kunnen ex perimenteren. Een film- en lezingenzaal, een congrescen trum en een natuurcentrum waar informatie kan worden ingewonnen via een biblio theek, computers en beeld platen vullen verder de ruimte in het Pesthuys. Van Etten: „We willen zoveel mo gelijk educatief bezig zijn met natuur en milieu. Daarbij houden we twee dingen in de gaten; hoe we de belangstel ling kunnen wekken door zo aantrekkelijk mogelijke ten toonstellingen op te zetten en hoe we die interesse vast kunnen houden. Door een zo afwisselend mogelijk pro gramma van exposities op te stellen proberen we „mu seummoeheid" te voorko men. Dat is vooral van be lang voor mensen uit de re gio. Wanneer je wisselende tentoonstellingen houdt waarin je ook actuele zaken brengt, blijft het ook voor hen interessant om het mu seum te bezoeken". Een uitleendepót met reizen de tentoonstellingen kan door leerkrachten en andere beroepsmensen gebruikt worden voor het onderwijs en andere educatieve projec ten. In het nieuwe museum, dat in totaal enkele tientallen miljoenen kost, is tenslotte nog plaats ingeruimd voor een winkel en restaurant. JEANNETTE SCHREUDER Jwisseling tussen Leiden lOxford start in weekeinde IN In het kader steden-uitwisselin- 'xford-Leiden ver zondag een groep vijftig Leidenaren Engeland. Het be- |aan Oxford zal een in beslag nemen, aan verschillende tmenten zal worden nomen. lidse gezelschap bestaat schillende teams, die op f en recreatief gebied teenlopen. Behalve een ornithologen en bloem- ers gaan er ook squas- bowlers, bridgers en vers mee. De deelne- vorden een week lang ebracht bij gastgezin- insdag wordt de groep gen op het stadhuis van en woensdag wordt zo- woonlijk een verras- g georganiseerd door ordse clubs. ijdag 19 augustus ver en tweede groep Leide naar Engeland, bestaan- het voltallige korps van &G, de Stageband van "n de blaaskapel 'de ge- klomp'. Zij zullen in het slotweekend van de uit wisseling luister bijzetten aan een zogenaamd 'dutch-gala' onder de titel '300 jaar Engels- Nederlandse vriendschap'. Dit feest wordt zaterdag 20 augus tus gehouden in het Cutteslow park van Oxford. Het wordt een grote Holland-promotie met haring-en poffertjeskra men. Ook wordt er Leidse kaas en Leids rood verkocht. Natuurlijk ontbreken ook de Hollandse stroopwafels, koffie en het bier niet. Een ander groots evenement tijdens dit slotweekend is de bloemententoonstelling in de stadskerk 'St. Michael at the Northgate'. Deze expositie wordt door Oxfordse bloem- schiksters verzorgd, maar met Hollandse bloemen, die via een speciaal transport naar Engeland gebracht zullen worden. De VVV Leiden staat met een speciale promoties tand op deze tentoonstelling. Zondag 21 augustus komt de complete groep weer terug. Verenigingen die betrokken willen worden bij de jaarlijkse uitwisselingen kunnen zich wenden tot het secretariaat van i het Comité Leiden-Ox- ford, 071-891629. Actiegroep AA plakt briefjes tegen asfalt WARMOND De lantaarnpa len langs de Warmondse Heren weg/Oranje Nassaulaan zijn vannacht voorzien van briefjes met de tekst „Geen racebaan, geen asfalt". De actiegroep AA in Warmond wil daarmee pro testeren tegen het asfalteren van de route, een zaak waarover mo menteel gemeentelijke besluit vorming gaande is. Het was de eerste keer dat deze anonieme actiegroep van zich deed spre ken. De actiegroep vreest dat het autoverkeer geneigd zal zijn hard te gaan rijden wanneer er asfalt wordt neergelegd. Verder zijn er Warmonders die vinden dat de karakteristieke straat klinkers moeten blijven. Een meerderheid binnen de War mondse gemeenteraad (CDA en VVD) is voorstander van asfal teren, om de bewoners van de woningen langs de weg te ver lossen van geluidoverlast. Een meerderheid binnen het college is overigens voorstander van het bestraten van het traject met betonstenen. Dat is goedko per, waarbij tevens wordt gewe zen op het feit dat de omleiding via de Haarlemmertrekvaart in Oegstgeest bijna gereed is, waar-, door Warmond wordt verlost van veel doorgaand verkeer. LEIDEN Het Utrechtse adviesbureau Metrum be geleidt de vorming van de plannen voor de ontwik keling van het nieuwe stationsgebied. Het bureau gaat in opdracht van de gemeente een samenwer kingsovereenkomst ont werpen voor gemeente, Academisch Ziekenhuis, NZH en NS. Die zijn vere nigd in een werkgroep die zich over de plannen buigt. Het bureau gaat ook praten met de Kamer van Koophandel en om wonenden. Metrum stelt ook de voorlopi ge randvoorwaarden op, die de verschillende belanghebben stellen aan de ontwikkelingen van het stationsgebied. Dat al les moet resulteren in een tekst voor ontwikkelaars en beleggers die willen investe ren in het gebied rondom het station, dat in het begin van de jaren 90 zal zijn vervangen door een nieuw complex. De eerste rapportage van het ad viesbureau wordt in de loop van september verwacht. Metrum is voorgedragen door de NS, die eerder al goede er varingen met het bureau had den opgedaan* Het is gespecia liseerd in het ontwikkelen van samenwerkingsverbanden en heeft dat al enkele malen ge daan in andere plaatsen waar een nieuw station werd ge bouwd en de omgeving werd aangepakt. Hoewel nauw be trokken bij de toekomst van het station en omgeving ma ken Kamer van Koophandel en omwonenden geen deel uit van de werkgroep, omdat zij daar geen grondeigenaar zijn. Zij worden wel bij het overleg betrokken. Ron van Delft, nu thuis in zijn trainingskamer, straks in de HENK VAN DEN ENDÉ Bijdrage: Peter van der Hulst SPIJKERMAN VERVULT WENS VAN RON VAN DELFT „Het is een eer om tegen Ar nold Vanderlijde te boksen". Voor Ron van Delft gaat dinsdag 16 augustus een droom in vervulling. Dan staat hij samen met zijn favo riete bokser in de ring. Dat is het gevolg van een simpel briefkaartje dat zijn vriendin aan Vara's Steen en Been- show stuurde. Ron van Delft werd vorige week verrast door een tele foontje van Jack Spijkerman, de presentator van de Steen en Been-show. Tussen twaalf en twee, het tijdstip waarop het programma wordt uitge zonden, probeert Spijkerman wensen van luisteraars in vervulling te laten gaan. Zo bracht hij de Leidse recrea tiebokser Van Delft in con tact met Nederlands beste amateurbokser Arnold Van derlijde. De wens van Ron van Delft was om ooit eens samen met de Limburger, die in september zal deelnemen aan de Olympische Spelen, in de ring te mogen staan. „Wat mij zo aanspreekt in Vanderlijde is dat hij zo posi tief met zijn sport bezig is. Hij is een echte sportman en geen schreeuwer of onderwe reldfiguur, zoals je die wel eens in de bokssport tegen komt", aldus Ron van Delft. De Leidenaar staat - met on derbrekingen - zelf al zo'n acht jaar tussen de touwen. Eerst trainde hij bij DTS (Door Training Sterk), maar nu bezoekt hij de trainingen van de Leidse Boksvereni ging. In die acht jaar is het boksen een deel van zijn leven ge worden, zoals Van Delft zelf zegt. Wanneer ik met ande ren over deze sport praat zeggen de mensen meestal: „Boksen is toch niet leuk. Je krijgt alleen maar klappen". Volgens de Leidse recreatie- bokser is dat niet waar. Hij beoefent de sport om conditie op te doen. „Zo valt het bok sen uitstekend te combineren met andere sporten. Daar naast is het goed voor het zelfvertrouwen en maak je in de sporthal vele vrienden. Wanneer Ron van Delft dins dag in de ring verschijnt te gen Vanderlijde betekent dat een voorlopig hoogtepunt in zijn sportbeoefening. Tijdens zijn bezoek aan de bokser, die tijdens de Olympische Spelen van Los Angelos een bronzen medaille veroverde na verlies in de halve finales van de Canadees Willy de Witt, zal hij vergezeld worden door trainer Dick Snik. Van Delft kent Snik nog uit de tijd dat hij bij DTS trainde. Snik vervangt zijn huidige trainer Chris Land- hoek van de Leidse Boksver eniging die momenteel net vakantie is. De luisteraars hoeven dins dag nauwelijks iets te irissen van de ontmoeting tussen Ron van Delft en Arnold Vanderlijde. Korte flitsen van de training zullen te ho ren zijn in de Steen en been- show. Overigens is de Olympisch bokser morgenmiddag in le vende lijve te zien in de Leidse V&D-vestiging aan de Aalmarkt. Vanaf half vier 's middags kunnen fans en belangstellenden daar per soonlijk met de sportman kennis maken. Asfaltering Einsteinweg LEIDEN De Einsteinweg krijgt vanaf de Plesmanlaan tot aan huisnummer 3 een nieuwe asfaltlaan. Met de werkzaamheden wordt maandag begonnen. Het verkeer kan tijdelijk geen gebruik maken van de Einsteinweg. De asfaltering duurt dertig werkdagen. Overleden: J. Faas geb. 6 aug '05 man; M J. Bredero geb. 2 mrt. '07 vrl. echtg. van J. J. Driessen; G. van de Bospoort geb. 6 sept. '17 man; B. L. A. van Noort geb. 3 okt. '10 man; D. Bol geb. 28 jul. '05 man; A. van Heusden geb. 17 nov. lö man; J. M. de Graaf geb. 31 mei '24 man; W. Nieboer geb. 16 dec. '08 vrl.; H. G. M. Haas geb. 20 mei '08 vrl. ge- h.gew. met J. van de Vathorst; C. W. Dijkman geb. 22 sep '12 vrl. geh.gew. met D._ Korpershoek; H. F. A. Kok geb. 2i nov. '32 man; J. Hendrik geb. 18 nov. '19 man; L. Lugtenburg geb.8 sept. '15 man; M. Klinkhamer geb. 15 okt. '01 vrl.; J. C. Olsthoom geb. 30 mrt. '03 vrl.; P. Kooreman geb. 15 Jul '07 man; J. B. Slingerland geb. 8 okt. '34 man; E. Maas geb. 3 apr. '00 vrl. echtg. van P. G. van der Geer; J. D. Boom geb. 27 mei '61 vrl. echtg. van A. C. M. Vianen; J. H. Boot geb. 26 okt. '30 man; K. van Willenswaard geb. 28 jul. '88 vrl.; E. K. Bauer geb. 26 aug. '01 vrl. geh.gew. met H. den Hertog; G. Lana geb. 6 jan. '40 man; J. Zaalberg geb. 24 nov. '11 man; H. van Alphen geb. 20 mrt. '14 man; H. van Turenhout geb. 25 mei '15 man; C. H. Klootwijk geb. 20 jul. '08 vrt. echtg. van H. J. Grotenhuls; M. W. Warmerdam geb. 1 jul. '53 vrl.; J. M. Verkutjlen geb. 22 jan. '04 man; J. van Kouten geb. 14 jul. '12 man; D. E. Waldt geb. 29 jun. '30 man.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9