Congres werpt drempel op tegen vri je wapenverkoop „Ni Hao" van duizenden Chinezen achtervolgt Operatie Draak Kabinet Lubbers-II: Succes of mislukking CeidaeSouAa/nl Kans op celstraf voor NSB- weduwe gering HANDEL VUURWAPENS HEEFT AVERECHTS EFFECT IN VS: BINNENLAND VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1988 PAGINA Harde wind bij skütsjesilen LEMMER Schipper Anne Tjerkstra van Jou re heeft gisteren de voorlaatste wedstrijd van het skütsjesilen gewon nen. De zege op het IJsselmeer bij Lemmer dankte de schipper aan een voortvarende start, een doortastende reactie op de chaos aan het begin van de wedstrijd en aan de harde wind die zijn schip als geen ander met een nood- vaart naar de finish blies. In het alge meen klassement zorgde zijn zege voor weinig beroering: hij steeg van een ze vende naar een zesde plaats. Bovenaan het klassement staat, met nog één race te gaan, Heerenveen met 33,8 punten. Lemmer volgt met 34,8 punten, terwijl Eernewoude een derde plaats bezet met 41,8 punten. Vermoeide piloot ziet snelweg aan voor landingsbaan LONDEN Een vermoeide gezagvoerder van een Brits vliegtuig, die er meer uren had op zitten dan was toegestaan, stond op het punt zijn lijnvliegtuig neer te zetten op een snelweg die hij aanzag voor de lan dingsbaan van het vliegveld van Man chester. De tweede piloot bemerkte de vergissing en greep in. Enkele ogenblik ken later landde het toestel zonder verde re gevolgen op de juiste baan. Britse bur- gerluchtvaart-autoriteiten hebben het be richt bevestigd, maar wilden niet zeggen om wat voor soort vliegtuig het ging, van welke maatschappij het was, hoeveel mensen erin zaten en wanneer het precies gebeurde. Verbannen Armeen mag niet terug MOSKOU De Armeense militant Paroeir Ajrikjan, die vorige maand uit de Sovjetunie werd verbannen, mag niet terugkeren voor een open proces. Dat heeft een Sovjetwoordvoerder gisteren laten weten. Volgens hem zou de Armeen er zelf om hebben ge vraagd te worden uitgewezen en is er geen reden hem terug te laten komen. Eind juli werd Ajrikjan van zijn staatsburgerschap beroofd en naar Etiopië gestuurd. Daarvandaan is hij naar het Westen gereisd. Ajrikjan werd in maart gearresteerd wegens het doorspelen van informatie aan westerse journalisten over de onlusten in Armenië en Nagorno-Karabach, de Armeense enclave in Azerbaidzjan die aansluiting zoekt bij Armenië. Zuidafrika wil aansluiting bij non-proliferatieverdrag WENEN Een delegatie van de Zuidafrikaanse regering onder lei ding van minister van buitenlandse zaken Pik Botha heeft vandaag met Amerikaanse, Britse en Russische diplomaten in Wenen besprekingen gevoerd over toetreding tot het non-proliferatieverdrag. Dit ver drag is bedoeld om de verspreiding van kernwapens tegen te gaan. Landen die het ondertekenen, on derwerpen zich aan controle door het Internationaal Energie Agen- schap (IAEA). Het IAEA heeft tot taak erop toe te zien, dat nucleair materiaal uitslui tend voor vreedzame doeleinden wordt gebruikt. Handel krokodillen en apen floreert GENEVE De illegale handel in bedreigde diersoorten, van apen tot krqkodillen, is per jaar goed voor een opbrengst van on geveer twee miljard gulden. Vol gens een VN-functionaris vinden handelaren steeds nieuwe wegen in hun pogingen controles van de douane te doorstaan. De grootste afnemers zijn particulieren met een ietwat bizarre smaak ten aanzien van huisdieren py thonslangen, panters of jonge krokodillen. Ook medische on derzoekers zijn evenwel flinke kopers van exotische en be schermde diersoorten en tropi sche dieren blijken ook een ge wild kerstcadeau. PSP-top wil referendum over samenwerking met PPR en CF (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Er wordt wellicht een referendui houden onder alle 5500 leden van de PSP over de of de partij zelfstandig aan de komende verkiez moet deelnemen of moet streven naar een gemeens pelijke lijst met PPR en CPN. Het partijbestuur za voorstel van dien aard voorleggen aan het congre eind november in Zuthpen bijeenkomt. Het referei wordt eventueel gehouden in de eerste helft van febi Het PSP-bestuur hoopt op deze wijze een einde te ni aan een interne strijd die nu al jaren duurt en verm lijk zeer nadelige gevolgen heeft gehad voor de PS! pacifisten verloren bij de verkiezingen van 1986 de van hun aanhang en gingen daardoor terug naar één in de Tweede Kamer. CPN en PPR hebben zich in het verleden fervente standers getoond van een bundeling, van de klein-] krachten. ARNHEM De kans dat de rechtbank in Arnhem de 73- jarige weduwe Rost van Ton ningen tot een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf veroor deelt is gering. Volgens de Arnhemse persofficier van jus titie mr. P. Tideman zal de rechtbank bij een eventuele nieuwe veroordeling van Rost van Tonningen waarschijnlijk rekening houden met haar leeftijd. Mr. Tideman: „Persoonlijk zeg ik in dit geval dat ik nog moet meemaken dat een rechtbank zo'n oud mens van in de ze ventig veroordeelt tot een on voorwaardelijke gevangenis straf". Naar aanleiding van een ge rechtelijk onderzoek tegen de weduwe van de voormalige NSB-topman Rost van Ton ningen besloot het Openbaar Ministerie in Arnhem in juli van dit jaar tegen de weduwe verdere strafvervolging in te stellen. Zij zou voor de recht bank moeten verschijnen voor het in bezit hebben van antise mitische lectuur en het over treden van de Wapenwet. Rost van Tonningen heeft echter bezwaar aangetekend tegen de strafvervolging. De raadkamer van de rechtbank zal het be zwaarschrift op 4 oktober be handelen. (Van onze correspondent Jq Wijnen) WASHINGTON De National Rifle Associa tion (NRA), de machtige belangenorganisatie van wapenbezitters in de VS, is met een felle adver tentiecampagne in het geweer gekomen tegen mogelijke maatregelen de aanschaf van wapens in de VS te bemoeilijken. Het is niet uitgesloten dat het Congres binnenkort zeven dagen wachttijd zal invoeren die in sommige Amerikaanse staten al van kracht is. Dat betekent dat iemand die een wapen wil kopen, een schrif telijk verzoek bij justitie moet indienen, die dan binnen ze ven dagen vaststelt of die persoon een crimineel verle den heeft. Is dat het geval, dan wordt diens aankoopver- zoek afgewezen. De maatregel betekent een soort revolutie in een land waar het vrije wapenbezit min of meer in de grondwet is geregeld. Of de schrijvers van de Constitutie hebben bedoeld dat iedere Ameri kaan, en vooral iedere crimi neel. vrijelijk met een pistool op zak mag lopen is een an dere vraag. De NRA was aanvankelijk een belangengroep voor mensen die wapens wilden dragen voor „de jacht of an dere sportieve doeleinden." Maar de afgelopen decennia is de organisatie sterk van dat pad afgeweken en heeft zich tot tolk gemaakt van ie dereen die vind dat hij onder elke omstandigheden een wapen mag bezitten en bij zich mag dragen. De criminaliteit in de VS stijgt zo snel en het wapenbe zit is zo algemeen geworden, dat steeds meer mensen om maatregelen vragen. Ameri ka is overigens nog lang niet toe aan een verbod op wa pens, laat staan aan een alge hele confiscatie ervan. Het zal nog moeilijk genoeg zijn Vietnam-oorlog Vorige week betoogde voor malige lid van het Ameri kaanse Hooggerechtshof, Le wis F. Powell dat de Consti tutie zeker niet is geschreven om „het schokkende aantal moorden in dit land te bevor deren." Hij rekende zijn ge hoor van advocaten voor dat tijdens de oorlog in Vietnam 58.021 Amerikanen zijn ge sneuveld, maar dat in precies dezelfde periode 70.000 Ame rikanen door het gebruik van vuurwapens in de VS om het leven kwamen. Joe Casey, commissaris van politie in Nashville (Tenn) en voorzitter van de Internatio nale Organisatie voor Politie- commisarissen (IACP), heeft zich ook in het debat gewor pen in een poging het Ameri kaanse publiek ervan te overtuigen dat de politie sterk tegen het wapenbezit is gekant. De NRA maakt in haar advertenties de indruk dat het tegenovergestelde het geval is. Casey wijst erop dat juist als gevolg van het nagenoeg vrije wapenbezit, de crimina liteitscijfers in de VS veel ho ger zijn dan in de westerse democratieën waar het vrije wapenbezit niet is toegestaan. Jaarlijks worden 20.000 men sen met vuurwapens gedood; het aantal gewonden is vele malen groter. Commissaris Casey verklaart ook dat de drugshandel in de VS zo snel heeft kunnen toenemen om dat de dealers en handelaars vrijelijk over wapens kunnen beschikken. De NRA is natuurlijk geens zins van plan haar strijd op te geven. Maar ze vindt steeds meer Amerikanen op haar weg. Onder hen bevindt zich niemand minder dan president Ronald Reagan die onlangs te kennen heeft ge geven dat de vijftien dagen wachttijd in Californië „zo'n gek idee nog niet is." Reagan herinnert zich blijkbaar nog maar al te goed de vergeefse moordaanslag die in 1981 in Washington op hem werd ge pleegd. De Citroen AX en het Chinese platteland: een wereld van verschil. AMSTERDAM Met verse boterhammen pin dakaas is gisteren de laat ste groep Nederlandse jon geren die heeft deelgeno men aan een vierduizend kilometer lange autotocht dwars door de Volksrepu bliek China op Schiphol verwelkomd door familie en vrienden. Hjer kwam een einde aan, zoals equi pe-leider Eric Verhaest het noemde, „een droom van een reis, die zeker niet het karakter van een vakantietocht had". De grootste ontbering was wel de enorme hitte geweest; door de lage snelheid die de auto's konden bereiken liep de tem peratuur iri de auto's op tot zo'n veertig graden. Hoeden met ingebouwde ventilatories wdren geen zeldzaamheid. J Onder de naam „Operation Dragon" (Operatie Draak) hadden Citroen en Total ter promotie van de Citroen AX een spectaculaire autotocht met honderd auto's georgani seerd. De tocht begon op 17 juli en leidde in vier weken van Hongkong naar Beijing (Peking). Bedoeling van de reis was honderdveertig Euro pese jongeren tussen de acht tien en dertig jaar kennis te la ten maken met China. On danks de vermoeienissen is een team van de Nederlandse ploeg graag bereid over zijn ervaringen te vertellen. Maar ten de Ruiter en Barbara Scheltema, alletwee rechten student in Amsterdam, hadden al snel veel contact met een Chinese student die bij hen in de auto zat. Ze konden vrijuit met hem praten over het dage lijks leven in China en over de politieke situatie. Barbara: „In het begin was het best moei lijk, omdat de verschillen gro ter waren dan verwacht Als we gegeten hadden, gooide onze medepassagier zijn etens resten uit het autoraampje op straat. Dit bleek hij te doen omdat we op het platteland waren, en op plattelanders wordt door stadsmensen enorm neergekeken". Met andere Chinezen hadden de Nederlanders weinig con tact. Maarten: „Doordat de ka ravaan nauwgezet door politie functionarissen in de gaten werd gehouden, waren de con tacten met de plaatselijke be volking beperkt. In de dorpen zelf mocht niet gestopt worden. Jammer, want er wa ren steeds tienduizenden Chi nezen uitgelopen om ons te kunnen zien. Stopte er toch ie mand, dan gingen de sirenes loeien en konden we pas weer verder, als alle auto's weer netjes achter elkaar en in de juiste volgorde stonden opge steld. De politiecontrole be perkte zich niet alleen tot het in gareel houden van de au to's. Twee karavaanleden- die aan het rondwandelen waren over een markt, waar kikkers, honden en gedroogde slangen voor consumptie werden aan geboden, merkten dat ze ge volgd werden". Het verschil in humor viel Barbara en Maarten ook op. Als iemand bijvoorbeeld werd aangereden, lagen de omstan ders in een deuk. Chinezen zullen er alles doen om te voorkomen dat ze zelf slacht offer van een lachsalvo worden. Ze willen ook niet dat hun uitgemergeld kind gefoto grafeerd wordt. Maarten en Barbara vonden de Chinezen die ze tegenkwamen wel bij zonder vriendelijk en het Ni Hao (hoe gaat het ermee?) was niet van de lucht. Met al deze indrukken nog vers in het ge heugen vertrokken ze gisteren van Schiphol naar Amster dam. Op hun auto, die per boot wordt vervoerd, moeten ze nog even wachten. Die komt pas eind september in Neder land aan. CHRISTA VAN DER HOFF BERGBEKLIMMERS DOOD IN ZWITSERSE ALPEN ZERMATT Bij ongevallen tijdens beklimmingen in de Zwit serse Alpen zijn zeker vier mensen omgekomen, onder wie een van de bekendste Zwitserse berggidsen. De 49-jarige gids Candi- de Praling en een onbekende vrouw die hem vergezelde kwa men woensdag om bij de beklimming van de Weisshorn in het zuidwestelijke kanton Wallis. Door de dikke mist konden hun stoffelijke overschotten pas gis teren worden geborgen. Praling, verzorgde de afgelopen twintig jaar de opleiding van andere gidsen in het gebied. Op de gevaar lijke noordzijde van de Matterhorn werd woensdag een Oosten rijkse/klimmer dood aangetroffen. Reddingsfunctionarissen van Air Zermatt verklaarden gisteren het lijk te hebben gevonden van een Fransman die was neergestort bij het beklimmen van de top van de 4.477 meter hoge Matterhorn. Er wordt nog ge zocht naar twee Italiaanse klimmers die al verscheidene dagen worden vermist. De kalveren op deze f worden letterlijk naar slachtbank geleid, dieren behoren tot in taal veertienduizend beslag genomen kalve uit de buurt van Westduitse Munster, ker vierduizend van dieren zijn met gevaa ke hormoonprepar. ingespoten. Zij wor afgemaakt en vervolc vernietigd, omdat vlees niet geschikt is v fconsumptie. FOTO: I ECONOMIE GROEIT, MAAR WERKGELEGENHEID NIET DEN HAAG Maandag gaat het kabinet de laatste hand leggen aan de be groting voor 1989. Zelden zullen ministers gecon fronteerd zijn met zulke tegenstrijdige gegevens. Uit de zogeheten voorlopi ge cijfers van het Centraal Planbureau blijkt dat het beleid van Lubbers-II enerzijds een doorslaand succes is, maar dat ander zijds van een faliekante mislukking moet worden gesproken. Eerst de mooie kant van de medaille. Dank zij de loonkos tenmatiging, die mogelijk ge maakt is door de consequente lastenverlaging, trekt ons land ten volle profijt van de opbloei van de wereldeconomie. De Nederlandse export zal vol gend jaar naar verwachting met vijf procent toenemen, waardoor de totale economi sche groei kan uitkomen op 2,5 procent. Dat is veel, vergele ken bij het half procent van 1987 en de nog geen twee pro cent van dit jaar. Ook de investeringen in ma chines en gebouwen zullen fors aantrekken. Het CPB re kent op een groei met vier procent, twee keer zoveel als dit en vorig jaar. Ook dat is opmerkelijk, wanneer men zich realiseert dat het kabinet begin dit jaar de subsidies op investeringen (Wir) vrijwel heeft afgeschaft. Dank zij deze ontwikkelingen kan ook volgend jaar de koop kracht van werknemers en uitkeringstrekkers op peil blij ven. Ook de toenemende infla tie, die wordt „geïmporteerd" uit vooral de Verenigde Sta ten, zal geen spaak in het wiel steken. De sociale premies kunnen zover omlaag, dat al leen daardoor al de aantasting van de koopkracht door de in flatie wordt gecompenseerd. Keerzijde Maar nu de keerzijde van de medaille, die de van vakantie terugkerende ministers met aanzienlijk minder genoegen zullen bekijken. De werkloos heid gaat zoals het er nu naar uitziet volgend jaar niet friet 50.000 personen omlaag maar met hooguit 15.000. Hetzelfde wordt verwacht voor 1990. En dat zou betekenen dat het tweede kabinet-Lubbers slechts iets lager eindigt dan waar het begonnen is, name lijk met 670.000 werklozen. De belangrijkste oorzaak daar van is dat economische groei tegenwoordig niet meer syno niem is met een groei van de werkgelegenheid. Daf komt vooral doordat de automatise ring nog steeds doorgaat, met als gevolg dat investeringen niet alleen werk scheppen maar ook doen verdwijnen. Daarbij komt dat zich aanzien lijk meer mensen melden op de arbeidsmarkt dan in 1986 was verwacht. Tot nu toe werd deze ontwik keling meer dan goedgemaakt door een toeneming van het aantal deeltijdbanen. Aan die groei lijkt nu echter een einde te komen. De wet Vermeend- Moor bijvoorbeeld, op grond waarvan een bedrijf subsidie krijgt als het een langdurig werkloze in dienst neemt, creëert weliswaar nog steeds banen, maar vernietigt tegelij kertijd gewone werkgelegen heid. Werkgevers hebben ont dekt dat deze wet hen in staat stelt op goedkope wijze vacatu res te vervullen. Het Jeugdwerkgarantieplan, dat schoolverlaters op gang moet helpen, is nog altijd niet echt op gang gekomen. En van een algemene arbeidstijdver korting is al bijna helemaal geen sprake meer, sinds de werkgevers daar als (bijna) één man voor zijn gaan liggen. Rampzalig Voor twee ministers is deze gang van zaken bijna rampza lig: Ruud Lubbers en Jan de Koning. De premier had be loofd dat het aantal werklozen aan het einde van zijn tweede ambstperiode omlaag gebracht zou zijn van 700.000 tot 500.000. Bovendien had hij daar zijn politieke lot aan ver bonden. Als dit doel niet be reikt zou worden, zou hij een andere baan gaan zoeken. Die laatste belofte moge Lub bers dan afgezwakt hebben (hij acht zich niet meer gebon den aan het jaar 1990), hij kan moeilijk zeggen dat een daling met slechts dertigduizend werklozen een aanvaardbaar resultaat is. Jan de Koning is als minister van sociale zaken rechtstreeks verantwoori voor de gang van zaken arbeidsmarkt. Zijn medi kers staan voor de ondanl taak een verhaal te schi waarmee de bewindsman zo dadelijk de oppositie het lijf kan houden. i Een mogelijkheid is dal kabinet de nieuwe def van werkloosheid gaat h ren. Het Centraal Bureau de Statistiek heeft im vastgesteld dat de daadw lijke werkloosheid al ond 500.000 ligt. Eén derde v; mensen in de kaartenba van de arbeidsbureaus als het erop aan komt ni( schikbaar voor een baan. Lubbers en De Koning he tot nu toe altijd geweigerd van deze „truc" te bedien De verwachting is dan oo zij in plaats daarvan oj mogelijke manieren 2 proberen de groei vai werkgelegenheid te bev ren. De belastingmeev, die het gevolg zijn van d nemende economische bieden de mogelijkheid geld uit te trekken vooi dergelijk beleid. De K( heeft al eens ruiterlijk t geven dat ook in de over! sector veel meer deeltijd! gecreëerd zouden m worden. Lubbers en hij nen daaraan toevoegen, zij ook al eerder gedaan ben, dat werkgelegenheii gestimuleerd maar niet dwongen kan worden, moet een kabinet anders dan proberen de omstarn den voor het bedrijfslev gunstig mogelijk te make RIK IN 'T l Premier Lubbers. FOTO: MILAN KONVALfl

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6