(Hezbollah ontzet door iestand in Golfoorlog Iraq beschuldigt Iran van schenden officieuze bestand ieger gooit granaten taar demonstranten Kampeerder verdringt luxe-toerist Uitgehongerde Contra's vluchten naar Honduras Tol in België is definitief van de baan Nieuwe stof niet ozon-vriendelijk AVONTUREN VAN KAPI EINR0B ■'Ni UITENLAND CeidóaQowumt VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1988 PAGINA 5 utri r*" Dreinen zijn op vakantie )ME In Noord-Italië zijn vijf werbindingen tot 28 augustus ilegd „wegens vakantie". Er is weinig personeel om de treinen laten rijden. Een van de lijnen is stilgelegd is die van Aosta j! ir Pré Saint-Didier aan de voet U j de Mont Blanc. Dit traject 14 dt als een van de mooiste van 4 ropa. Door de grote toeloop van risten zijn er in augustus op deze A i ook nog eens vijftig tot zeventig 12 Kent meer passagiers dan nor- tl. De chef van het station in f Saint-Didier kreeg een simpele j ex van zijn directie, waarin hem 2) rd meegedeeld dat hij de deur sluiten. Nieuw hart voor Sebastian Met een leeftijd van vier weken en twee dagen is deze baby, van wie alleen de voornaam bekend is gemaakt, de jongste mens met een ruilhart. In het universiteitsziekenhuis van het Westduitse Giessen kreeg Sebastian het hart inge plant van een leeftijdgenootje, dat niet meer door de artsen gered kon worden. Over de toestand van Sebastian zijn geen verdere mededelingen gedaan. FOTO: AP Uitgewezen SS'er niet vervolgd DORTMUND De Westduit- se oorlogsmisdadiger Anton Malloth, die deze week door Italië werd uitgeleverd aan West-Duitsland, wordt wegens ziekte waarschijnlijk niet ver volgd. De Duitse Justitie ver klaarde dat de 76-jarige Mal loth, wiens uitlevering niet door Bonn was gevraagd, ern stig ziek is. Bovendien zijn er niet voldoende bewijzen om een proces te beginnen tegen de voormalige SS-onderoffi- cier. Hij werd in 1948 door een gerechtshof in Praag bij ver stek ter dood veroordeeld we gens moord en mishandeling van joodse gevangenen. TEGUCIGALPA Meer dan duizend uitgehongerde Nicaraguaanse verzets strijders en sympathisanten zijn na een tocht van een maand Honduras binnen gestrompeld. Zij zijn gevlucht voor de Sandinisten. Dat hebben verslaggevers en Amerikaanse di plomaten gemeld, die het opvangkamp bij de grens tussen Nicaragua en Honduras bezochten. De verslaggevers waren uitgenodigd om het kamp te bezoeken, in de hoop dat het menselij ke leed de VS ertoe zou kunnen bewegen de militaire hulp aan de Contra's te hervatten. Tijdens de tocht zijn dertien mensen gestorven, drie van hen zijn verdronken en tien kwamen om door ondervoeding en ziekten. Meer dan zestig Nicaraguanen moesten met een helikop ter naar ziekenhuizen in de omgeving vervoerd worden, omdat zij leden aan ziektes als malaria en hersenvliesontsteking. „We zij bereid elk of fer te doen voor de vrijheid in Nicaragua", al dus aanvoerder Juvenal, die een groep zeshon derd mensen had begeleid. Een derde van de Nicaraguanen, gekleed in lompen of versleten uniformen, bestaat uit verzetsstrijders en de rest van de yluchtelingen zijn helpers en sym pathisanten. Binnen enkele dagen verwachtten de Contra's nog een groep van duizend Nicara guanen. BRUSSEL De Belgische re gering heeft het idee van het instellen van een autowegen- vignet voor buitenlanders de finitief opgegeven. Vorig jaar lanceerde de toenmalige Belgi sche minister van financiën. Mark Eyskens, het denkbeeld voor het instellen van zo'n au towegenbelasting voor buiten landers. Maar zodra de plan nen bekend werden, regende het protesten. Nu is van de in voering van een vignet defini tief afgezien. GOTTINGEN De vervangende stof voor conferentie in Göttingen. De nieuwe, als CFC- CFK's, de koolwaterstoffen in spuitbussen en 22 bekendstaande chemische stof is bedoeld om koelkasten die schade toebrengen aan de ozon- het gebruik van de schadelijke CFK's tegen te laag, zijn vier maal zo schadelijk als oorspron- gaan. Uit metingen is echter gebleken dat de kelijk werd aangenomen. Dat verklaarde een stof zich in de ozonlaag mengt en chloor af- medewerker van het Max Planck Instituut in geeft. Daarmee vormt de stof een aantasting het Westduitse Lindau gisteren tijdens de ozon- voor de ozonlaag. Babydinosaurussen BEIJING Wetenschappers uit China en Canada hebben in de Gobi-woestijn in Mongo lië een massagraf van dinosau rusbaby's ontdekt. De jonkies van deze prehistorische dier soort zijn vermoedelijk zo'n 75 miljoen jaar geleden ten gevol ge van een zandstorm omge komen. De expeditie vond vijf baby-exemplaren van de Pina- cosuraus. 14 2 HIRBET SILEM Dat an de Heilige Oorlog eeft opgegeven, heeft iet alleen gevolgen voor jje inwoners van het ei- Ben land, maar ook voor jlro-Iraanse gelovigen daarbuiten. Voor de sji'i- sche geestelijke Samaha bdul Mohsen Fadlallah, oiijvoorbeeld, stort de ereld in met Irans be- issing om een staakt- jj ït-vuren te aanvaarden. OJ st zelfvertrouwen waar het :m kort geleden niet aan itbrak, is zichtbaar aange- 45 st. Met zijn tulband, zijn 01 orme voorraad Engelse si- 4® retten en zijn fraaie bruine pantel met „Made in Lon- t de kraag, is hij mis- 1350 hien wel de belangrijkste 94 estelijk leider onder de ;zbollah in Zuid-Libanon. j placht zijn haat jegens 29t nerika en Israel en zijn 205 duw aan Iran op de meest 58 illekeurige momenten te uien. Zijn zinnen waren er- 32j in doorspekt, zijn conversa- was onordelijk en veel- urig als de straten van firbet Silem, rond het isla- tisch instituut waar hij do- »rt. 161 ij geeft zonder omhaal toe 25 it de meeste sji'itische mos- ns in Libanon volkomen rerrompeld waren door het 67 otselinge besluit van Iran 23 n met hun gezworen vijand Iraq te willen onderhande len. „Er zal veel gaan veran deren", zegt hij. „Het is mo gelijk dat de gijzelaars nu vrijkomen". Hij rookt als altijd aan één stuk door, maar zijn handen trillen. Hij houdt zich op het ogenblik liever een beetje af zijdig van de jonge strijders van de Hezbollah, die eens aan zijn lippen hingen. Op de vraag of de jonge sji'iten in Libanon Irans onverwachte verlangen naar vrede kun nen begrijpen, neemt hij een trekje en denkt na. De denk- pauze duurt zeker vijftien se conden. „Ze moeten gehoor zamen". Vingerafdrukken De bebaarde zoon van Fad lallah zit naast hem en op de grond staat een uit de kluiten gewassen schaalmodel van een door de kerkvorst te bou wen islamitisch ziekenhuis. Het model staat onder een glazen stolp vol vingeraf drukken. Fadlallah zegt dat er niet al leen een ziekenhuisvleugel zal zijn, maar ook een oplei dingscentrum en een kraam- afdeling. Piepkleine autootjes rijden onder de stolp de oprij laan van het ziekenhuis op. Waar hij het geld vandaan moet halen? „God zal ons bij staan om schenkingen te ver krijgen van de rijke moslims uit de omgeving". Dit is ech ter het enige waar hij tijdens het gesprek nog het volste vertrouwen in schijnt te heb- bèn. Samaha Fadlallah is een neef van Sjeik Muhammed Hus sein Fadlallah, die wordt be schouwd als de geestelijk lei der van alle pro-Iraanse Hez bollah in Libanon. Het zijn voornamelijk de Hezbollah, die verantwoordelijk zijn voor het gevangen houden van westerse gijzelaars. Maar net als zijn neef beweert ook de sjeik niets af te weten van wat de Hezbollah voorheb- Bisschop praat met hoge Iraniër LONDEN De aartsbisschop van Canterbury, Robert Run de heeft onlangs met een hoge Iraanse diplomaat gesproken over de Britse gijzelaars in Libanon. Deze gijzelaars, onder wie de Anglicaanse afgezant Terry Waite, worden vastgehou den door de Hezbollah of andere pro-Iraanse groeperingen. Runcie wilde weinig kwijt over de inhoud van het gesprek. Gisteren vertrok ook een Britse diplomaat naar Teheran om te praten over een mogelijk herstel van de diplomatieke be trekkingen. De Iraanse ambassade in Londen heeft laten we ten „serieus" te willen helpen. ben met de gijzelaars. Jonge mannen houden intus sen met ernstige blik in de gaten wie het islamitisch in stituut in Khirbet Silem in en uit gaan. Binnen spreekt Fadlallah in bijna overdrach telijke zin. Hij bestudeert het effect van zijn metaforen en wacht af of wij het begrepen hebben. „Iran ziet de oorlog als een religieuze aangele genheid", zegt hij. „Het han delt zijn zaken op islamiti sche wijze af. Het heeft niet gestreefd naar meer land of geprobeerd de omgeving an ders in kaart te brengen" (Veroveringen op Iraq -red). Gevangenen „De Irakezen waren niet meer dan een instrument voor de Westerse landen. De Islamitische republiek vocht in verdediging van de mos limbevolking. Maar toen Iraq gasbommen ging gebruiken en onschuldige mensen dood de, moest Iran een keuze ma ken. Iran besloot dat er een einde moest komen aan de oorlog en toonde de wereld dat het geen oorlogszuchtige staat wil zijn". Hij pauzeert weer tien seconden en staart naar zijn sigaret. „De toe komst is in Gods hand". We praten over de Libanese sji'iten die gevangengehou den worden in de Khiam-ge- vangenis, op door Israel bezet gebied. Fadlallah suggereert een vergelijking met de wes terse gijzelaars in Libanon. Amnesty International heeft de toestanden in Khiam scherp veroordeeld; er zou worden gemarteld. Fadlallah is terughoudend in zijn oor deel. Voorzichtig zegt hij: „Dat alles houdt verband met de politieke situatie en de kwestie of de mensen in Khi am onze mensen laten gaan". Fadlallah laat geen tijd voor foto: ap vragen over Amerika, de vij and. Hij weet dat Iran en Amerika binnenkort met el kaar om de tafel gaan zitten. „De VS hebben wapens gele verd aan Israel", zegt hij be schuldigend. In opdracht van Israel werd ook de raket af schoten, die een einde maak te aan het leven van zijn vrouw. ROBERT FISK (c)The Times Dakloos in Khartoum Op een stukje drooggevallen grond aan de rand van de Sudanese hoofdstad Khartoum hebben deze mensen hun toevlucht gezocht. Zij behoren tot het leger van ruim een miljoen daklozen in Khartoum, als gevolg van de hevige regenval van het afgelopen weekeinde. Terwijl de noodhulp voor de slachtoffers op gang komt, wordt gevreesd voor nieuwe overstromingen, nu in de Blauwe Nijl het vele water wordt aangevoerd dat in de bergen is gevallen. Hulpverleners vrezen voor het uitbreken van epidemieën van cholera, dysenterie en malaria. foto: epa Droogte Joegoslavië BELGRADO De droogte die al twee maanden in Joego slavië heerst, leidt tot een ware natuurramp. Volgens de Joegoslavische pers dreigt de oogst van sommige produkten met 30 tot 70 procent te dalen. De zwaarst getroffen gebieden zijn de Vojvodina, de graan schuur van Joegoslavië in het noorden en Macedonië dat sinds 1952 niet meer een zo droog jaar gekend heeft. BAGHDAD Iraq heeft Iran ervan beschuldigd op verschillende plaatsen aan het front het officieuze bestand tussen beide lan den te hebben geschon den. Hoewel het officiële staakt-het-vuren pas op 20 augustus van kracht wordt, zouden beide lan den hebben beloofd ook tot die tijd al alle ge vechtshandelingen te sta ken. Volgens een Iraakse verkla ring zouden Iraanse troepen meer dan vierhonderd grana ten en mortieren hebben afge vuurd op de Iraakse stellingen. Woensdag beschuldigde Tehe ran Baghdad ervan zijn lucht ruim geschonden te hebben met gevechtsvlieguigen, die de geluidbarriére doorbraken bo ven vijf Iraanse steden. Daar bij zou overigens niet zijn ge schoten. VN-secretaris-gene- raal Pérez de Cuellar heeft beide landen opgeroepen tot de grootst mogelijke terughou dendheid. Radio-Teheran verklaarde gis teren overigens dat de oorlog „nog niet definitief" voorbij is. De Iraanse president, Ali Kha menei, ontving nieuwe schen kingen vanuit verschillende lagen van de bevolking „voor steun aan het gevechtsfront". De radio citeerde Khamenei, die zei dat „de vijand niet moet worden vertrouwd. We zeggen dat de oorlog schijn baar is beëindigd, maar hij is nog niet defintief voorbij". De Iraanse opperbevelhebber, parlementsvoorzitter Rafsanja- ni, zei gisteren dat hij van „ze kere partijen" de verzekering heeft gekregen dat tijdens de komende vredesbesprekingen in Genève Iraq als aanstichter van de oorlog wordt gebrand merkt. „Wanneer deze belofte een leugen blijkt te zijn, zal dat vreselijke gevolgen hebben voor het gebied rondom de Golf", aldus Rafsanjani. CÖTE D 'AZUR 100 JAAR: NICE De Cöte d'Azur, de Franse kust waarop de be- faamdste badplaatsen van de Middellandse Zee Nice, Cannes, Antibes, Saint-Tropez gelegen zijn, bestaat dit jaar honderd jaar. Het is precies een eeuw geleden dat Engelse lords en Russische grootvorsten het prachtige landschap ontdekten als vakantie-gebied. In 1888 toonde prefect Stephen Liegeard zich opgetogen over de schoonheid van de landschappen langs wat aanvankelijk een voudig de „Franse Rivièra" heette. Later werd het „Cöte d'A zur", de Azurenkust. Die naam is blijven hangen en heeft ook in het moderne tijdperk nog steeds een romantische klank. Koningin Victoria, keizerin Aleksandra van Rusland, koning Leopold n van België, schrijvers en kunstenaars Scott Fitz- lengte van ze- Het strand van Nice, vroeger een toevluchts- ventig kilome- oord voor de rijken, is nu een strand voor ie- ter, van Men- dereen. ton tot Saint- FOTO: AP Tropez, een reusachtig vuurwerk plaats. Op honderd jaar van zijn „stichting" is de Azurenkust nog steeds een toeristisch mekka, ook al is de cliëntèle veranderd en neigt zij tot meer democratie. In 1987 werd de Cöte bezocht door acht miljoen toeristen, van wie ruim de helft uit het buitenland kwam. Sommige badplaatsen, zoals Saint-Tropez, een toe vluchtsoord van beroemdheden, bereiken met ruim honderddui zend toeristen per dag in het hoogseizoen regelrechte topdagen. In juli en augustus rijden de auto's van de vakantiegangers bum- per-aan-bumper langs de zee en ziet men het strand niet door het bos van parasols. Winter Een eeuw geleden was het hoogseizoen de winter. De Rivièra, toen voorbehouden aan wie niet op een dubbeltje hoefde te kij ken, verwelkomde de groten uit de almanak van Gotha, de spoorwegkoningen en goudmijnbaronnen. Niet zodra viel in Londen de winter in, of lord en lady Zus-en-Zo lieten weten dat zij vertrokken naar de Rivièra om hun jicht te laten koesteren door de zon van Nice of Cannes. De paleizen zoals het Regina, waar koningin Victoria zich instal leerde met haar gevolg van Indische bedienden; de Grand Ho tels van de Russische grootvorsten, het Winter Palace of het Hermitage, zijn honderd jaar na datum opgedeeld in apparte menten of verbouwd tot bejaardentehuizen. Er zijn nog wel eens uitschieters, maar het zakentoerisme heeft in het algemeen het luxe-toerisme vervangen. Als bepaalde Pa laces, zoals het Palm Beach van Cannes, nog ongerept bestaan, dan is dat vooral dank zij internationale congressen. „De Cöte d'Azur had een eeuw geleden voor buitenlanders een exotische klank. Maar Spanje, Tunesië, Marokko hebben zo hun eigen vakantiekusten ontwikkeld en de Azurenkust heeft met het getij de bakens moeten verzetten", zegt Lucien Barrière, di recteur van een grote hotelgroep. Er komen ook steeds minder rijke mensen. En de emirs die een hele verdieping van het Carlton plachten te huren en tientallen miljoenen dollars verloren aan de speeltafel, hebben door het in zakken van de olieprijs naar verhouding de buikriem moeten aanhalen. Een horecabaas: „In hun plaats zijn er de kampeer ders. Ze hebben weinig geld, maar ze zijn met velen". Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer handvest van zijn degen om eigenhandig aan de strijd deel te nemen, wanneer een musketkogel zijn bovenarm doorboort. Met een kreet van pijn zinkt hij in elkaar. Ondertussen blijven de ka nonnen bulderen en het duurt slechts weinige minuten voor de eertste Spanjool zo zwaar is getroffen, dat het schip kapseist en langzaam maar zeker naar de kelder gaat.... ïrvolg van de voorpagina) granaten gooien. NGKOK De op- ïd in Burma tegen het ialistische bewind lijkt t de dag bloediger te rden. Woedende de- 1 nstranten trekken nderend en brand- htend door zeker 24 Rangoon maakt Igens ooggetuigen een Égerde indruk; solda- zouden niet alleen lieten, maar ook met Radio Rangoon, opgevangen in Bangkok, Thailand meldde gisteren dat de veiligheidstroe pen achttien keer het vuur hadden geopend om de menig te te verspreiden. De autoritei ten hebben in hun eerste di recte reactie op de wijdver breide opstand gezworen de oppositie met harde hand te onderdrukken. Premier Tun Tin zei op de radio dat de veiligheidstroepen „doen wat nodig is voor de verdediging en veiligheid van het land". Het voorlopige officiële doden tal in Burma is 95, maar diplo maten menen dat het om en kele honderden, mogelijk bijna duizend doden gaat. De diplo maten verklaarden dat de op stand in de hoofdstad Rangoon uiterst hard en gewelddadig wordt onderdrukt. In diverse andere steden zouden echter legereenheden rebelleren en weigeren het vuur op betogers te openen. „Het zijn allemaal geruchten maar zij lijken toch te wijzen op een scheuring in het leger", aldus een diplo maat. soldaten staan met het geweer in de aanslag een groep demonstranten op te wachten; ger heeft de opdracht „hard" op te treden. FOTO: ap Robert Janszooh heeft voor zichzelf het trotse admiraals- i van het Spaanse eskader uitgezocht en wanneer beide pen tegen elkaar botsen, springen zijn matrozen direct aan 15 rd van de Spanjool. Onder de bemanning van het vijandelijke jj P ontstaat grote verwarring door het kordate optreden der ganders; de admiraal - een met fraaie klederen utgedoste man - schreeuwt tevergeefs zijn bevelen en grijpt naar het

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5