Zeehonden alleen te redden als lozingen in zee stoppen Rechter tikt minister Deetman op de vingers Huisartsen blij met alternatieve geneeswijzen \v aalf jaar en tbr geëist voor noord tijdens proefverlof Dure gestolen auto's verscheept naar buitenland Bejaarde arts mag drugsverslaafden blijven behandelen Binnenland SeidóaGowumt VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1988 PAGINA 3 „DOODSCHIETEN IS WEL EEN ERG GEMAKKELIJKE OPLOSSING" ITTERDAM De twee helften van de jorgen chemicaliëntanker Anna Broere i gisteren voor een bedrag van 357.000 Iden verkocht aan het Rotterdamse opbedrijf Van Schie. ra dit bedrag aan het rijk is betaald zul- de restanten van het schip aan het pbedrijf worden overgedragen, aldus C. Schriel van het directoraat Noordzee i Rijkswaterstaat. Het rijk zal proberen de verzekeraar van de voormalige eige- ir van het schip, rederij Broere in Dor- •i -cht, schadeloos gesteld te worden voor j kosten van de hele bergingsoperatie. De J ging, die met zeer veel tegenslag ge- ird ging en daardoor wekenlang duurde, ift het rijk in totaal ongeveer 15 miljoen den gekost. estanten Anna Broere rkocht voor 3,5 ton UTRECHT Slechts een minderheid van de huisartsen staat afwijzend tegenover alle alternatieve geneeswijzen. De meesten oor delen positief over manuele therapie (80 procent), acupunctuur en homeopathie (60 procent). Zij vinden ook dat deze vergoed moeten worden. Tien procent ziet ook iets in natuurgeneeskunde en paranormale ge neeswijzen. Negen procent van de huisart sen ziet alternatieve geneeswijzen als een bedreiging voor de volksgezondheid. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Nederlands instituut voor onderzoek in de eerstelijns ge zondheidszorg (Nivel). Oudste vrouw wordt 108 jaar VLISSINGEN Mevrouw C. Labruyère uit Vlissingen wordt aanstaande donderdag 108 jaar. Zij is sinds 13 juni de oudste vrouw van Nederland. Me vrouw Labruyère heeft haar verjaardag altijd op 18 augus tus gevierd, maar volgens de officiële registers is zij op 21 augustus 1880 geboren. De hoogbejaarde dame is nooit ge trouwd geweest.Zij is de op één na oudste ingezetene van Nederland. J.M. Reyskens uit Dordrecht spant met 110 jaar de kroon. Foutje PTT: telefoonrekening van ƒ13.330,20 BEERTA Telefoneren doen ze graag, de fa milie Tooren uit Beerta, maar een rekening van 13.330 gulden en 20 cent is toch wat over dreven. „Het enige dat we af en toe doen is naar mijn schoonmoeder in Den Haag telefo neren, maar nooit lang want die is nogal doof", aldus H.Tooren. Meestal heeft de familie dan ook een afrekening tussen de 100 en 200 gul den. Bij de PTT erkennen ze direct dat er een fout is gemaakt. Directeur commerciële zaken Van den Hout zegt dat het een samenloop van omstandigheden is. „In de ponskaart die het versturen van de aanmaning tegen moest gaan is een foutje gemaakt. En toen we dat ontdek ten was het net een dag te laat. Toen was de herinnering de deur al uit". Romeinse bronzen voorwerpen opgegraven AARDENBURG Amateur-archeolo gen hebben gisteren in het Zeeuws- vlaamse Aardenburg bij graafwerk zaamheden verscheidene bronzen voor werpen en scherven gevonden. Ze da teren uit de tweede eeuw na Christus, uit de Romeinse tijd. In een ton werden een vrij gave schaal, een steelpan en een Romeinse mantelspeld aangetrof fen. De voorwerpen zullen waarschijnlijk in het museum van Aardenburg worden tentoongesteld. In Loenen werd ook een belangrijke archeologische vondst gedaan. Bij toeval werden door een bloemist maalstenen van tweeduizend jaar oud opgegraven. Opmerkelijk daarbij is dat ze compleet zijn en onbe schadigd. Veel klachten over vouwwagen verhuu r AMERSFOORT De politie van Amers foort heeft de afgelopen weken tientallen klachten uit het hele land binnengekre gen over een verhuur- en stallingsbedrijf voor vouwwagens in die stad. Het bedrijf, het Vouwwagencentrum, zou zijn ver plichtingen niet zijn nagekomen, waar door de vakantie van een groot aantal mensen niet is doorgegaan. Een vouwwa gen is een aanhangwagen waarin een kampeertent zit opgevouwen. De politie heeft inmiddels de administratie van het bedrijf in beslag genomen en een persoon aangehouden. Zijn identiteit wordt in be lang van het onderzoek nog niet prijsge geven. De politie vermoedt dat nog meer mensen door het bedrijf zijn benadeeld of in de problemen geraakt. LONDEN De deelne mers aan de tweedaagse conferentie over de zee honden in Londen heb ben gisteren aan het slot van de bijeenkomst een dringend beroep gedaan op de landen aan de Noordzee en Oostzee de lozing van pcb's met on middellijke ingang stop te zetten. Ook de lozing van andere niet-afbreek bare chemische stoffen moet ophouden, vinden de deskundigen. De zeehondensterfte is vol gens de deelnemers vooral te wijten aan de vervuiling van de zeeën, hoewel daar nog geen harde bewijzen voor zijn. Er zijn wel sterke aan wijzingen dat de vervuiling de weerstand van de dieren zodanig vermindert, dat het virus vrij spel heeft. Daarorn, dienen de betrokken landen' volgens de slotverklaring ook fondsen vrij te maken voor onderzoek naar de ziektever schijnselen. Op het ogenblik is volgens de internationale milieuorganisatie Greenpea ce, die het initiatief «tot de conferentie nam, al ten min ste de helft van de zeehon denpopulatie als gevolg van virusinfecties overleden. Het is onvermijdelijk dat nog veel meer zeehonden de komende tijd zullen sterven, zo meent Greenpeace. Greenpeace kondigde tevens aan vreedzame acties te zul len voeren in de landen langs de Noordzee en Oostzee om maatregelen af te dwingen ter bescherming van het zee water tegen allerlei soorten verontreiniging. De milieuor ganisatie steunt een oproep van de Zweedse premier Ing- overleden. FOTO: SP mar Carlsson voor een spoed- bijeenkomst van deskundi gen uit de betrokken landen in zowel West- als Oost-Eu ropa op 18 augustus in Stock holm, om te praten over de virussen/ Doodschieten De aanpak van het probleem is niet in alle landen hetzelf de. In Nederland worden de dieren opgevangen, behan deld en weer in zee losgela ten. Dat leidde tot kritiek bij de Deense vertegenwoordi ger, de bioloog P. Jepsen. „Als wij een zieke zeehond vinden, dan schieten we die dood", zei hij. Lenie 't Hart van het opvangcentrum in Pieterburen zei daarop dat dat wel de allergemakkelijk ste manier is. „Hij stond ge lukkig ook helemaal alleen in die mening. En zelfs zijn eigen minister van landbouw heeft vorig jaar bij een bij eenkomst in Bonn nog ge zegd dat de dieren uit de Waddenzee moeten worden opgevangen. Terecht natuur lijk, ook al zijn ze heel erg ziek, dan hoef je ze toch niet meteen dood te schieten", al dus de Nederlandse verte genwoordigster in Londen. Ze wees er ook op, dat de Scandinavische landen nog niet zoveel kennis hebben. „Ze kunnen daar nog geen dode, zeehonden bekijken, ze liggen ver achter in hun ken nis. Trouwens, ik wil me- neeer Jepsen volgend jaar nog wel eens spreken, want zijn dochter komt bij ons werken". Sinds april van dit jaar zijn tussen de 7000 en 7500 zee honden overleden aan de ziekte, die wordt veroorzaakt door het herpes- en picorna- virus. Andy Booth van Greenpeace zei na afloop van de Londense conferentie dat de milieuorganisatie de ko mende drie maanden het no dige zal ondernemen om de massale zeehondensterfte een halt toe te roepen: „Wij zijn niet van plan stil te zitten, terwijl de regeringen Russi sche roulette met ons milieu spelen". De deskundigen kunnen niet voorspellen hoe en in welke mate de ziekte zich zal ver spreiden. Maar zij achten het gevaar aanwezig dat ook de Britse populatie van 25.000 zeehonden, die nu nog ge spaard is gebleven, geïnfec teerd zal worden. Er zouden bij sommige dieren al symp tomen van de ziekte zijn ont dekt. Er zal nog heel wat on derzoek moeten worden ver richt om een goed beeld van de ziekte te krijgen en de werkelijke doodsoorzaak vast te kunnen stellen. Daarna kan pas een geneesmiddel worden gevonden om de zie ke dieren te kunnen helpen. De bescherming van de die ren met behulp van een pre ventief vaccin, dat overigens nog ontwikkeld moet worden, is volgens de weten schappelijke onderzoekers praktisch onmogelijk. Een dergelijk middel kan alleen nut hebben voor dieren die naar een opvangcentrum zijn gebracht. EG-geld Het CDA-Europarlementslid mevrouw H. Maij-Weggen heeft de Europese Commissie gevraagd geld ter beschik king te stellen voor onder zoek naar de robbensterfte. Volgens het parlementslid is er op de lopende EG-begro- tingspost voor milieustudies in 1988 waarschijnlijk nog een bedrag van ongeveer f 40.000 beschikbaar om het onderzoek te beginnen. Daar naast heeft zij een amende ment ingediend om de EG- begrotingspost voor milieus tudies met 300.000 ECU (ruim zeven ton) te verho gen. Deze post omvat nu bij na vier miljoen gulden. Het geld zou naar de mening van het Europarlementslid moeten worden gebruikt voor studies naar de robben- sterfte in de Noordzee en de Waddenzee en voor onder zoek naar de overlevingskan-, sen van de Monniksrob in de Middellandse Zee. Door te vens geld te vragen voor de Monniksrob wil Maij haar kans vergroten op het aanne men van het amendement. De Zuideuropese EG-landen zullen daardoor vermoedelijk evenveel belangstelling heb ben voor haar voorstel als de Noordeuropese lidstaten. Het voorstel zal op 12 september worden behandeld in de mi lieucommissie. J,"]! rVC beschuldigt inv! jothekers van yertreding r0 riefsysteem ILÏ 'RECHT Het minis- be ie van W"VC beschul- jt de apothekers ervan zij een regel in het luwe tariefsysteem voor ^jgjieesmiddelen bewust ÏR n stelselmatig overtre- ,spr(n. Zij zouden hierdoor >daa vergoedingen de- Ireren voor het afleve- van goedkope medicij- rd-1 (i, lag t apothekers zijn woedend deer de beschuldiging: „Dit peneden alle peil. Het mi- ferie stapelt fout op fout zoekt vervolgens een zon- jok," aldus voorzitter Cox van de apothekersor- lisatie KNMP. Plaatsver- igsoigend directeur-generaal ;teripr de volksgezondheid mal Samson, die over de „bui- [ewoon ernstige" kwestie brief heeft geschreven het tarievenorgaan ar 1 TG. kan een dezer dagen i pittige brief terugver- van de KNMP, al- Kaï; Cox. ds begin dit jaar geldt >r apothekers een nieuw efstelsel, dat onder meer dat zij bij het afleve- H van goedkope medicij- ■i een derde van het prijs- ^Bschil met het duurdere ^entieke) medicijn in eigen mogen steken. Dat medi- k waarvan de prijs als re- fntie dient, moet echter minstens vijffien procent de omzet op de genees- Idelenmarkt uitmaken, zei een woordvoerster WVC dat de brief van n >fnsom niet is bedoeld als beschuldiging aan het es van de apothekers. Er Wel in dat de KNMP bij het vaststellen van referentieprodukt bij een laaide- groep geneesmidde- niet heeft gebaseerd op vijftien-procentcriterium, d ar volgens de woordvoer- r is er alleen maar sprake een feitelijke constate- jg met het verzoek aan het TG om er wat aan te beft krant ontvangen? Bel tussen 19.00 uur. zaterdags tussen 15.00 uur, telefoon 071- 48 en uw krant wordt nog de le avond nabezorgd. -Ital i C iNHEM - Procureur- Miheraal mevrouw mr. J. m ai jzijri heeft voor het ge- ^htshof in Arnhem een 'angenisstraf van jaar en tbr geëist tegen 31-jarige T. uit Eiber- Hij was door de 1 htbank in Zutphen ineens tot 12 jaar en tbr oordeeld wegens ver- GENkchting van en moord zijn 20-jarige plaatsge- te José Burbank die hij liftster had meegeno- n. T. had toen proef- iof van tbr na eerdere 'krachtingen. president van het gerechts- mevrouw mr. K. Smilde- 13 nhuis, vroeg zich tijdens de ing af of T. wel besefte wat de familie van het meisje aangedaan. „U mag best en dat ik er vannacht niet heb kunnen slapen", aldus KNOLLEN de emotionele en felle presi dent. Zij benadrukte het proef verlof van T. „Hoewel u zich niet aan de voorwaarden hield, hoefde u niet terug naar de tbr-instelling. Ik zou u on middellijk terug hebben ge stuurd maar dat mag tegen woordig niet meer, want dan komt iemands vrijheid in het geding. Ze hadden u binnen moeten houden, dan was het leven van het meisje gered ge weest". Uit verschillende psychiatri sche rapporten over T. blijkt dat de kans op herhaling zeer groot geacht werd. In 1971 wurgde hij bijna een vrouw die hem betrapte bij een in braak. De vrouw raakte be wusteloos. Zeven jaar later nam hij een liftster in Haaks bergen mee en verkrachtte haar. Toen ze zich verzette kneep hij haar keel dicht waardoor het meisje bewuste loos raakte. In 1980 trok hij in Weerselo een vrouw van de fiets, trok haar in zijn auto en probeerde haar met geweld te verkrachten terwijl hij haar keel dichtkneep. Volgens de procureur-generaal blijkt uit de rapporten dat T. vrijwel onbehandelbaar is. Mr. Couzijn benadrukte dat over het leed voor familie en vrien den van het slachtoffer geen psychiatrische rapporten worden geschreven. Volgens de procureur-generaal zal het leven van die mensen nog ja renlang bepaald worden door de moord. Ze ging uitvoerig in op de lan delijke discussies over het proefverlof bij tbr. Mede naar aanleiding van de moord op José Burbank heeft het minis terie een onderzoëk ingesteld naar het proefverlof. „Als wij ons niet realiseren dat hierbij niet alle risico's kunnen worden vermeden, dan moeten we de consequenties trekken en gevaarlijke men sen voortaan echt levenslang opsluiten", aldus mr. Couzijn. Het gerechtshof wijst op 25 au gustus vonnis. Een olifant in de lucht Tijdens het ballonnenfeest in Barneveld, waar gisteren tienduizend mensen op af kwamen, gingen de vreemdste ballonnen de lucht in. Morgenavond zal de belangstelling wellicht nog groter zijn, als Yvonne van Gennip haar luchtdoop krijgt. Zij zal in een gewone luchtballon stappen, want stevig is zo'n luchtolifant zeker niet. FOTO: PERS UNIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor het eerst heeft een rechter in ons land de toepassing van een wet verboden. Mr. M.R. Wijnholt, presi dent van de rechtbank in Den Haag, bepaalde giste ren dat de Harmonisatie wet van minister Deetman niet mag worden toege past op studenten die nu al met een tweede studie bezig zijn. Het gaat hier om enkele tien duizenden jonge mannen en vrouwen die in grote financië le moeilijkheden dreig(d)en te komen. Volgens de Harmoni satiewet mag in beginsel nie mand langer dan zes jaar stu deren; doet hij of zij dat toch, dan wordt er geen beurs meer gegeven en dient er een ver hoogd collegegeld te worden betaald. Minister Deetman verklaarde dit beginsel ook van toepassing op de mensen dieal aan een tweede studie begonnen waren. De wet heeft zelfs een terugwerkende kracht tot het studiejaar 1980- '81. De Landelijke Studenten Vak bond en enige andere organi saties van studenten vonden dit hoogst onbillijk en stapten naar de rechter. Deskundigen verwachtten daar echter niet veel van, omdat in ons land een rechter een wet niet mag toetsen aan de grondwet. Al leen het parlement is daartoe bevoegd. Maar de advocaat van de ei sers, mr. J. A. Barendrecht. kwam met iets nieuws. Hij be toogde dat een rechter wel mag kijken of een wet in over eenstemming is met het Sta tuut van het Koninkrijk der Nederlanden. Dit statuut, dat geldt voor Nederland, de Ne derlandse Antillen en Aruba, waarborgt de rechtsgelijkheid tussen de Koninkrijkspartners. Mr. Wijnholt schaarde zich achter deze redenering. Hij kwam tot de conclusie dat de politiek buiten haar boekje is gegaan. De Haagse president noemde zijn uitspraak niet al leen van belang voor de be treffende studenten maar ook voor de beoefenaars van het staatsrecht. Een woordvoerder van de Landelijke Studenten Vak bond reageerde opgetogen. Volgens hem is nu aangetoond dat de „rechtszekerheid en het levensgeluk" van studenten niet zomaar terzijde kunnen worden geschoven. ..Door het hoger onderwijs gaat een zucht van verlichting nu duizenden studenten hun studie kunnen voortzetten." De LSVB verwacht dat de mi nister zich bij de uitspraak zal neerleggen, omdat „anders een onaanvaardbare onzekerheid onder de studenten zou blijven bestaan". Het ministerie kon niet zeggen of er hoger beroep zou worden aangetekend. Het vonnis moet eerst nog worden bestudeerd, verklaarde een woordvoerder. Het wachten is ook op de terugkeer van va kantie van minister Deetman. De vereniging van samenwer kende universiteiten en de vereniging van hogescholen zijn benieuwd wat de gevolgen zijn voor de betrokken instel lingen. ROTTERDAM Politie korpsen in Nederland en Suriname hebben onlangs een eind gemaakt aan een omvangrijke handel in ge stolen auto's, die via Rot terdam naar Suriname verscheept werden en daar voor grof geld wer den verkocht. Verder werd gisteren bekend dat de Rotterdamse politie heeft ontdekt dat zeer dure Mercedessen, die vermoedelijk in Italië zijn gestolen, via de haven van Rotterdam naar Libanon en Koeweit werden ver scheept. In Nederland en in Suriname zijn inmiddels in totaal vier verdachten aangehouden, maar de politie verwacht bin nen enkele weken nog veel meer arrestaties. Inmiddels zijn in Suriname en Nederland zo'n 60 gestolen auto's in be slag genomen, met een totale waarde van ongeveer een mil joen gulden. De gestolen auto's werden in Nederland eerst „omgekat": voorzien van het kenteken en de papieren van een oude auto, die voor een paar tientjes van het autokerk hof wordt gehaald. Het „nieu we" kentekenbewijs wordt vervolgens op een andere (meestal valse) naam gezet, zo dat de papieren ogenschijnlijk in orde zijn. De auto's die naar het Midden Oosten zijn verscheept verte genwoordigen een totale waar- deGVan 1,5 miljoen gulden, al dus een woordvoerder van de Rotterdamse politie. De auto's zijn via een expediteur in Den Haag, vermoedelijk aangele verd door een Italiaanse ben de. Op 21 juni heeft de Itali aanse politie een aantal leden van deze bende gearresteerd. Waarschijnlijk is dezelfde ben de ook verantwoordelijk voor de verscheping van een dertig tal gestolen auto's via de En gelse havenplaats Felixstfcwe naar het Midden-Oosten. AMSTERDAM De Am sterdamse zenuwarts L. Hardenberg (87) hoeft zijn praktijk van voornamelijk drugsverslaafden niet te staken, maar moet zich op straffe van een dwangsom wel strikt houden aan de eisen die het Amsterdam se gerechtshof in 1986 aan hem heeft gesteld bij de verstrekking van metha don. Dat heeft de Amster damse rechtbankpresident B. Asscher gisteren in kort geding bepaald. De Staat der Nederlanden had Asscher gevraagd de 87-jarige arts te verbieden om nog ver der drugsverslaafden te be handelen en de dossiers van zijn patiënten over te dragen aan de GG en GD. De advo caat van de Staat, G. Hoog vliet, had Hardenberg tijdens de zitting „de grootste zelfstan dig gevestigde voorschrijver van methadon" genoemd. Hij schetste een beeld van de wachtkamer waar dagelijks 50 tot 70 harddrugsverslaafden zijn die van de arts praktisch zonder medische controle met- hadonrecepten in overvloed zouden krijgen. Het Amsterdamse gerechtshof heeft de arts in 1986 voor eni ge tijd geschorst en stelde toen een aantal minimumeisen vast waaraan de behandeling van drugsverslaafden met gebruik van methadon in elk geval moet voldoen. Asscher beves tigde in zijn vonnis deze eisen zodat iedere patiënt van Har denberg bij het eerste bezoek lichamelijk en psychisch moet worden onderzocht, de metha- dondosering nauwkeurig moet worden vastgesteld en de pa tiënt regelmatig moet worden gecontroleerd op zijn lichame lijke en psychische gesteld heid. Verder moet de huisarts van de betreffende bezoeker zoveel mogelijk bij de behan deling worden betrokken, dit alles op straffe van een dwangsom van 5.000 gulden per overtreding. Prins Willem-Alexander vertoeft dezer dagen in het Caraïbisch gebied. Hij neemt daar deel aan vlootoefeningen in het kader van zijn eerste herhalingsoefening als reserve-officier. Na de lunch ontving de kroonprins een schildje van een dienstdoende generaal. FOTO: ANP Prins Willem-Alexander op herhaling

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3