Castro wil meer kerken in Wereldraad Sommige heiligen vind ik maar niks Kardinalen zonnen op eigen strand GEESTELIJK LEVEN/OPINIE RAINBOW-ACTIE TEGEN JEZUS-FILM kerk wereld beroepingen CeidóeSouACcnl Rechtszekerheid gaat voor De wet was in de Eerste Kamer al sterk bekritiseerd. ln omdat deze Kamer geen inhoudelijke' wijzigingen mag brengen in de door de Tweede Kamer goedgekeurde 1 werd de wet toch - in grote haast - aanvaard, zonder de^i onrechte geschrapte passage waarop Eerste-Kamerlid j Vis stuitte toen hij de uiteindelijke tekst in het Staats^1 nog eens nalas. uueer MAKEN HART-EN VAATZIEKTEN EEN SLACHTOFFER brieuen 'PI lezers EcidócSowuvnt VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1988 PAGIN HILVERSUM De Rainbow-organisatie van drs. L.P. Doren bos probeert de vertoning van de „blasfemische" film „De laat ste verzoeking van Christus" van regisseur Martin Scorsese in Nederland te voorkomen. De 7000 parochies en kerkelijke ge meenten in ons land wordt gevraagd een petitie tegen de ver toning te ondertekenen en een gebedsactie te houden. Voorts zal alle bioscoop-eigenaren en omroepbesturen in een persoon lijke brief worden gevraagd „om hun eigen bestwil en die van hun bezoekers" de film niet te vertonen. De distributiemaat schappij voor Nederland, 'United International Pictures Ne therlands', wordt onder druk gezet om de film niet in Neder land uit te brengen. De film, volgens Scorsese „een psycholo gisch portret van een man die moet leren accepteren dat hij ook God is", heeft in de V.S. al veel protesten opgeroepen. De RK bisschoppenconferentie heeft de katholieken opgeroepen de film te mijden. Volgens Rainbow haalt de film onder het mom van de vrijheid van meningsuiting de basis onder de de mocratie vandaan. „Alle,wellevende en weldenkende Neder landers zullen niet mee willen werken aan het kwetsen van grote groepen wereldburgers die hun hoop en verwachting op het verlossings- en verzoeningswerk van Jezus hebben ge richt". Een woordvoerder van United International Pictures Netherlands deelt desgevraagd mee dat de film medio oktober in ongeveer 20 bioscopen in Nederland in roulatie zal worden gebracht. In de actie van Rainbow ziet hij geen reden om daar van af te zien. De kunst om innemend te zijn bestaat uit tevreden zijn Pater Schelbergen SJ verlaat Centrum voor Priesteropleiding VOORBURG Pater H.G.J.B.M. Schelbergen SJ heeft om gezondheidsrede nen ontslag gevraagd als rek- tor van het Centrum voor Priesteropleiding van het Bisdom Rotterdam. Bisschop mgr. R.Ph. Bar heeft het ont slag verleend onder dankzeg ging voor de diensten die pa ter Schelbergen het bisdom en het Centrum te Voorburg sinds vorig jaar heeft ver leend. De functie van rektor wordt thans waargenomen door de zeereerwaarde heer L.A.M. Banning uit Delft, die reeds enige tijd bij het Centrum te Voorburg betrokken is als spi rituaal. Bisschop en bisdombestuur beraden zich op de benoe ming van een opvolger van pater Schelbergen. „DOSSIER ROOMS - KATHOLIEKE KERK LIGT OPEN" HANNOVER De We reldraad van Kerken zou van structuur moeten veranderen om zowel de leiders als de basis van de lidkerken ruimte en beslissingsbevoegdheid te geven. Voorts zou het aantal lidkerken van de Wereldraad moeten worden uitgebreid. Met name valt te denken aan de Rooms-Katholieke Kerk met haar achthon derd miljoen leden. „Het „dossier Rooms-Katho lieke Kerk" ligt open", aldus Emilio Castro secretaris-ge neraal van de Wereldraad, donderdag tijdens de ope ningszitting van het Centraal Comité van de 'Wereldraad. Het comité is bijeen in Han nover om de bestuurlijke za ken tussen de grote assem blees in te regelen. De Wereldraad streeft sinds het begin van de jaren tach tig naar vergroting van het aantal vrouwen, jongeren, le ken en minderheden in de afvaardigingen van de lid kerken. Zo is het de bedoe ling dat tijdens de zevende assemblee, die in 1991 in Canberra wordt gehouden, veertig procent van de afge vaardigden vrouw en 15 pro cent jongere is. Het probleem is echter dat vrouwen en jongeren het in hun kerken meestal niet voor het zeggen hebben en ook niet worden erkend als woordvoerder. Daarmee dreigen beslissingen van de Wereldraad steeds meer aan belang en steun te verliezen. Om zowel de „ervaring en de steun van de kerkelijke lei ders" als de „verrijkende participatie van jongeren en vrouwen" te behouden, stel de Castro desondanks voor een „twee kamer-systeem" in te voeren of „minder for meel en inspirerender" tussen de assemblees in de kerkelijke leiders apart nog eens bijeen te roepen. Een slecht idee, zo betoogde daarop onder anderen de anglicaanse Jean Mayland uit Engeland. „In het twee-ka mer systeem zit het gevaar van een onderverdeling naar een eerste en tweede klasse. Een aparte bijeenkomst voor kerkelijke leiders doet vre zen dat daar de echte beslui ten zullen worden genomen", aldus Mayland. Castro zei te hopen dat de deelneming van vrouwen en jongeren in de Wereldraad een „corrigende" invloed op de lidkerken heeft, zodat deze groepen ook een beslis sende stem in hun kerk krij gen. Wat de uitbreiding van het aantal lidkerken betreft wees Castro erop dat de Wereld raad van Kerken met zijn ruim 300 lidkerken maar „een nederige dienaar" is van de oecumenische bewe ging. Vooral in Afrika en La- tijns-Amerika zijn er veel „vrije" kerken en pinkster kerken die geen lid zijn van de Wereldraad. Deze kerken zouden met hun „enthousias me en nieuwe beleving van het geloof" een belangrijke bijdrage kunnen leveren, al dus Castro. Vooral de orthodoxe kerken zijn echter niet echt gelukkig met het toenemend aantal protestantse kerken in de Wereldraad. Omdat ortho doxe kerken nooit splitsen, wordt hun aandeel steeds kleiner. Castro betoogde don derdag dat de Wereldraad te genover die nieuwe kerken ook een pastorale taak heeft. „Door hun contacten met de oecumenische beweging ont dekken deze kerken dat ze deel zijn van een veel grotere familie en worden ze opgeno men in het streven naar christelijke eenheid." Ook de Rooms-Katholieke Kerk is nog steeds geen lid van de Wereldraad. Castro merkte in dat verband op dat de uitnodiging van de We reldraad blijft gelden en dat de RK Kerk ook nooit een definitief neen heeft laten horen. De 158 leden van het cen traal comité, die samen 307 kerken vertegenwoordigen, vergaderen tot en met 20 au gustus behalve over het con ciliaire proces ook over de oecumenische decade voor de vrouw en de komende as semblee. De ontwikkelingen rond het rapport over doop, avondmaal en ambt (BEM) uit 1982 waarop inmiddels 180 kerken hebben gerea geerd, zullen eveneens worden besproken. Voorts zijn uitspraken te verwach ten over onder meer een in ternationale vredesconferen tie over het Midden-Oosten, Zuidelijk Afrika, vluchtelin gen en asielzoekers. DS. JAAP ZIJLSTRA SCHREEF GIDS OM HEILIGEN TEHERKENNEN UTRECHT - „Sommige heiligen vind ik maar niks. Er zijn echt nare mannen en vrouwen bij. Maar je hart gaat open als je leest over Francis- cus of over Thomas van Aquino. Dergelijke men sen hadden heel wat te vertellen en hebben dat eigenlijk nog". Dat zei ds. Jaap Zijlstra giste ren in Utrecht bij de presen tatie van het boekje „hon derd en één heiligen". Samen met Cees Timmer schreef de gereformeerde predikant en tv-presentator het boekje als gids bij Kerkepad, de toeristi sche routes langs kerken die door de NCRV wordt georga niseerd. Aan en in die ker ken zien al die duizenden Kerkepadgangers talloze af beeldingen van heiligen (fresco's, schilderijen, beel den). De meesten van hen herkennen de heiligen niet en weten niets van hun le vens. Om een beetje in die leemte te voorzien werd het boekje geschreven. Ds. Jaap Zijlstra liet merken niet van alles uit de praktijk van de heiligen-traditie ge- Franciscus van Assisi, illustratie uit het boekje charmeerd te zijn. Wanneer een jongen van negen al be slist dat hij heilige wil worden, of wanneer een meisje van vijf al of niet door haar ouders daartoe gedwon gen, zegt ze de gelofte van tkuisheij te zullen doen en voortaan in boetedoening te leven, lijkt hem dat niet ge zond. „Dat meisje, Rosa van Lima, leefde niet lang. Be grijpelijk, want zo als zij leef de is toch niet gewoon te noemen". In zijn beschrijving van hon derd en één heilige - een se lectie uit zo'n vijfentwintig duizend heiligen - laat hij merken wat naar zijn oordeel wel en niet geestelijk gezond was in die heiligen-traditie. De apostel Paulus, Martinus van Tours en anderen krij gen ruime en serieuze aan dacht, andere heiligen moeten het doen met een wat afstandelijker beschrijving. Om aan het doel te beant woorden: herkenning van heiligen, heeft Jaap Zijlstra waar mogelijk een karakte ristiek gegeven van de heili ge. Zo is Mattheiis de apostel herkenbaar aan een zwaard of lans waarmee hij zou zijn gedood; aartsengel Michaël als gevleugelde ridder die strijdt tegen de zevenkoppige rode draak; Petrus draagt vaak sleutels (van het Ko ninkrijk) en een boek; Ignati us van Loyala, de stichter van de orde der Jezuïeten vaak met het embleem van de orde (IHS); Hieronymus zien we vaak met een leeuw afgebeeld, maar ook als boe teling in een spelonk. Domi- nicus wordt afgebeeld met een boek en een lelie en hij Interieur van de kerk in Zevenhuizen, die zaterdag in het kader van Kerkepad wordt bezocht FOTO: PR heeft dikwijls een ster voor zijn borst of ook wel boven zijn hoofd. Het boekje, waarvoor NCRV- medewerker Cees Timmers een algemen inleiding schreef, is rijk geïllustreerd met (middeleeuwse of oude re) afbeeldingen. Alle ge noemde heiligen zijn in ker ken in Nederland te vinden. Zaterdag is de tweede bezoe kersdag van Kerkepad door Zuid-Holland. De route voert langs de kerken van Zeven huizen, Bleiswijk, Zoeter- meer, Voorburg en Rijswijk; vorige week zaterdag was de eerste bezoekersdag. In het boek „Kerkepad '88" wordt de geschiedenis van de histo rische Zuidhollandse kerken die zullen bezocht, beschre ven. LÜTSEN KOOISTRA Honderd en één heilige - Cees Timmers en Jaap Zijl stra. Uitgave NCRV en Kok, Kampen. Prijs f 17,50. Hieronymus met de leeuw, illustratie uit het boekje foto.- pr Nederlandse Hervormde Kerk Toegelaten tot de evangeliebedie ning C. de Geeter. Jan Hanzenstr. 22 I. 1053 SR Amsterdam; H.W. van Veldhuizen, Barbierstr. 168, 4204 TH Gorinchem, tel: 01830-26960. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar W. in 't Hout, Buitensingel 12, 6951 AZ Dieren, tel: 08330- 22327; A.C. Verweij, Chassestr. 46 III, 1057 JH Amsterdam, tel: 020-852812. Doopsgezinde Broederschap Beroepbaar per 1 september a.s. Mw.ds.J. Banai-Gaalkema, 't Harde 40. 9252 VE Haren (Gr). Evangelisch Lutherse Kerk Benoemd tot geestelijk verzorger te Heerlen (part-time) K. Volkers, eme ritus predikant van de Evangelische Kirche te Bad-Nenndorf (BRD), die deze benoeming heelt aangenomen. ROME Vlakbij Rome ligt een van de meest ex clusieve stranden ter we reld: Het strand van Po- lidoro wordt alleen be volkt door bisschoppen en kardinalen, die de hitte van Rome ont vluchten en hier niet in verlegenheid gebracht kunnen worden door voorbij hQppelende to pless-dames. Het tweehonderd meter lan ge strand werd twintig jaar geleden door paus Paulus de Zesde gehuurd voor het hoogeerwaarde personeel van het Vaticaan. Toen hij nog geen paus was behoorde Karol Wojtyla tot de geregelde gasten van het Vaticaan-strand. Hij zwom er tot kort voordat hij tot opvol ger van de plotseling overle den Luciani gekozen. Sinds dien zwemt de Poolse paus in zijn eigen zwembad in het pauselijk zomerverblijf van Castel Gandolfo. Wojtyla's landgenoot Jozef Glemp, pri maat van Polen, behoort ech ter tot de vaste gasten van het Vaticaan-strand bij Poli- doro. In Polidoro zijn de bisschop pen onder elkaar. Op het strand wordt niemand toege laten die niet priester is ge wijd. Voor het logies van de eerwaarde badgasten zorgt het „Casa del Clero", het „Huis van de Clerus". Voor het zeer civiele prijsje van 35.000 lire (ongeveer 53 gul den) hebben de geestelijken hier volpension. De 39 ka mers van het „Huis" zijn in juli en augustus alle bezet. De werkzaamheden van het Vaticaan gaan in de zomer maanden officieel gewoon door. Toch is er van juli tot september bijna niets loos. In deze periode zijn er geen bij eenkomsten van de kardina len die de decasteries, te ver gelijken met ministeries, van het Vaticaan leiden. Op me nige deur hangt het klassieke bordje met de tekst „Post Aquas". De bezoeker moet „na de wateren", na het bad seizoen nog maar eens terug komen. De meest invloedrijke kardi naal van Rome, de Duitser Josef Ratzinger, hoort niet tot de eerwaarde zwemmers van' Polidoro. Mgr. Ratzinger, prefect van de Congregatie voor de Geloofsleer, verbleef in de zomermaanden graag in een seminarie in Brixen, in Zuid-Tirol. Sinds dat be kend is geworden heeft de kardinaal echter geen rust meer. Hij werd er bestormd door priesters en gelovigen die hem wilden wijzen op af wijkingen van de rechte leer, die zij in hun omgeving ge zien meenden te hebben. Mgr. Ratzinger gaat nu niet meer naar Brixen. De kardi naal gaat zomers terug naar Beieren waar hij lange berg wandelingen maakt, samen met zijn broer Georg en zijn zus Maria. o' De uitspraak van de Haagse rechtbankpresident mr. \jdi holt in het kort geding over de harmonisatiewet hogei' derwijs is in meer dan een opzicht uniek. Een rechter een wet niet toetsen aan de grondwet; dat is de taak var n parlement. Maar mr. Wijnholt grijpt terug naar de wetge van hogere orde, het Statuut van het Koninkrijk dat re gelijkheid waarborgt tussen de Koninkrijkspartners. Eei ic merkelijke toetsing die aangeeft van hoeveel gewicht hi; uitspraak acht. HET belang van de zaak betreft de rechtszekerheid die opgeofferd mag worden aan de noodzaak tot bezuinigei - het hoger onderwijs. Mr. Wijnholt is bereid die noodzaa f een gegeven te aanvaarden, maar niet tegen elke prijs daarmee zet hij niet alleen minister Deetman te kijk, ook het parlement dat de harmonisatiewet heeft aanvi Een tweede opmerkelijke ontwikkeling. De harmonisatiewet beperkt de studieduur tot zes jaar, is een maatregel die tot doel heeft de anders vrijwel heersbare kosten van het hoger en wetenschappelijk on wijs terug te dringen. De wet is ook van toepassing verkl1 op studenten die inmiddels aan een tweede studie zijn be nen in de verwachting dat zij die studie kunnen afm: zonder hoger collegegeld en met de financieringsregelinf ervoor is vastgesteld. Toepassing van de wet zou deze m;EI voor tienduizenden studenten echter betekenen: honde guldens collegegeld extra en geen studiefinanciering n De president van de Haagse rechtbank heeft uitgespn" dat hiermee de rechtszekerheid geweld wordt aangedaa DUS geen schoonheidsprijs voor de wetgevende arbeid het ministerie van onderwijs. De druk om de begrotingso schrijdingen ongedaan te maken leidt op het ministeria Zoetermeer tot drastische ingrepen. Al verscheidene mal S gebleken dat de zorgvuldigheid bij de gekozen maatreg ver te zoeken is. In dit geval waren het niet de Tweed1 Eerste Kamer die de minister een halt toeriepen, maar i*- de rechter. Dit had niet nodig moeten zijn. Ook de meei, heid van het parlement die de harmonisatiewet liet passcc wordt nu door de rechter op de vingers getikt. De Kan mogen zich dit lesje in sociale rechtvaardigheid aantrek ic Perioden met zon DE BILT (KNMI) - Het weer wordt het komende etmaal eerst nog bepaald door een de pressie, die van de noordelijke Noordzee naar Scandinavië wegtrekt. Met een matige, aan de kust tijdelijk krachtige naar west draaiende wind wordt koele lucht aangevoerd. Voor namelijk vanavond en van nacht kan nog een enkele bui vallen. Overdag komt ons weer meer onder invloed van een hogedrukgebied dat zich vanuit de Golf van Biscaye via Frankrijk oostwaarts gaat be- Jaarlijks worden40.000 Nederlanders getroffen dooreen hartinfarcten nog eens 20.000 door een her seninfarct (beroerte). In ziekenhuizen, reva lidatiecentra en op vele an dere plaatsen wordt hard gewerkt om dit onvoorstel bare aantal van 60.000 slachtoffers terug te drin- gen. Al dit werk is gebaseerd op wetenschappelijk on derzoek. Het bezuinigings beleid van de overheid biedt voor dat onderzoek echter steeds minder ruim te. Uw gift zorgt er voor dat dit levensreddende werk kan doorgaan. Geef aan de collectant, of stort uw bijdrage op gi ro 300 of bankrekening 70.70.70.600. Hartelijk dank. IAAT UW HAKT SPREKEN! wegen. Zaterdag blijft I daardoor op de meeste pf sen droog. In de loop vafl dag gaan opklaringen heersen. Het blijft echtejd melijk koel, aan zee wordti niet warmer dan 18 19h den, in het zuidoosten mogelijk de 22 graden nol reikt. De westelijke L neemt dan geleidelijk^ kracht af. L I Weersvooruitzichten voc Europese landen, geldig dag en zondag: Zuid-Scandinavië: Veranderlijl wolkt en buien. Middagtemper van 18 graden aan de westkust graden elders. Britse eilanden: Wisselend be en af en toe regen. Middagten tuur van 16 graden in het noor ten tot 21 graden in het zuidoo Denemarken, noord-Duit noord-Frankrijk, Benelux; Zo perioden en droog. Zondag mende bewolking en kans op Middagtemperatuur van 20 g langs de kust tot 24 graden v landinwaarts. Alpengebied: Overwegend de middag en avond een enke gen-of onweersbui. Middagter tuur aan de noordzijde tot 28 g aan de zuidzijde tot 33 graden. Spanje, Portugal: Zonnig. Mi temperatuur van 23 graden Atlantische kust tot 25 graden Landinwaarts tot 38 graden. Italië, Joegoslavische en kustgebieden: Aanhoudend zoni warm. Middagtemperaturen v, tot 35 graden. In noord-Ital noord-Joegoslavie kans op een of onweersbui. WEERRAPPORT HEDENMORGEN De Bilt Eeldc Eindhove Weer Ma* Min regenbui 20 0 zw.bew. 20 15 regen Zd Limburg h.bew. Aberdeen re^n Barcelona onbew. Berlijn l.bew. Bordeaux zw.bew Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Sirenes Wanneer je niet weet dat sire nes een uiting van feestelijk heid zijn zijn ze dat ooit? en zelfs als je het wél weet, dan werken ze aangstaanja- gend. Wanneer sirenes uren aan een stuk blijven loeien, ga ie denken aan iets vreselijks; bezetting van een ambassade, mogelijk met gegijzelden in doodsnood. Feest van brand weer en politie op het Haagse Malieveld: prima, reuze kerels, blij dat ze er zijn! Maar houd de sirenes stil, want die bete kenen alarm en daar mag je niet mee spelen. M. van Wayenburg-Korten- horst, niTM haaf: Tram terreur (3) In Den Haag werkte een HTM'er een man, die maan den lang de trams in Den Haag onveilig maakte, de pas sagiers bedreigde, krabde en beet, hardhandig de tram uit. Hij maakte op deze manier een einde aan een afschuwelijke, onhoudbare situatie, en werd daarvoor disciplinair gestraft, want hij had onjuist gehan deld. Hoe had hij dén moeten handelen? Had hij de geweld pleger vermanend moeten toe spreken? Hem beleefd doch dringend moeten verzoeken ermee op te houden? Ieder die wel eens dergelijke afschuwe lijke situaties heeft meege maakt, weet hoe de reactie van een geweldpleger op zo'n „toespraak" is: nog veel méér geweld! De onveiligheid in trams, bussen en treinen is soms ontstellend groot gewor den. Dat is een bijzonder ster ke anti-reclame voor het open baar vervoer en wordt door principiële voorstanders ervan waarvan ik er één ben ten zeerste betreurd. Wat denkt de directie van de HTM te doen om de veiligheid in bussen en trams te bevorde ren, zodat wij onze kindezen en onszelf weer met een wat geruster hart aan haar zorgen kunnen toevertrouwen? En zou het niet beter zijn, die dis ciplinair gestrafte HTM'er zo spoedig mogelijk in ere te her stellen? R. Kamerbeek, DEN HAAG. Verkrachting „Er is geen sprake geweest van geweld, dus is er ook geen verkrachting geweest". Dat heeft volgens de krant mr. Boekhorst gezegd, de verdedi ger van de Spaanse voetballer Alexanco, die was gearresteerd op verdenking van het ver krachten van een kamermeisje in het sportcentrum Papendal. Mag ik met een voorbeeld de onjuistheid van deze stelling aantonen? Een kennis van mij maakt een strandwandeling. Een man maakt haar duidelijk dat zij met hem de duinen in moet gaan. Zij gilt niet, ze geeft de man geen knietje, ze krabt hem de ogen niet uit. Waarom niet? Omdat de man een grote hond bij zich heeft en een gemeen mes laat zien. Daarom laat ze alles wat de maniak in de zin heeft, gelaten over zich heen komen, in -Je hoop het er tenminste levend af te brengen. Gesteld zou kunnen worden dat in dit ge val geen geweld is gebruikt; er werd alleen mee gedreigd. Maar er was natuurlijk wel de gelijk sprake van verkrach ting. En dat is steeds het geval als een vrouw geslachtsge meenschap niet wil, maar het ondergaat omdat zij bang is voor geweld als ze niet aan de nukken van de man toegeeft. A.M. Hubregtse, DEN HAAG. Klagenlurt Kopenhagen Mallorca Malta t Moskou Munchen inbew. 32 14 >nbew. 35 17

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2