ImdwOowiamt l Ondertunneling Stationsplein noodzakelijk STAD OMGEVING Museum Lakenhal verliest mogelijk zelfstandigheid Tweeduizend nieuwe studenten in Leiden Gruma-supermarkt weg uit Leiden Slimme EHBO-kit DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1988 PAGINA 9 •j jiblicatie over irlogsslachtoffers iEN Onder de titel „Thuisgekomen derland. Indische Nederlanders en ge neerden in de wetten voor oorlogsge nen" verschijnt op maandag 15 augus- >n boekje van de hand van H.G. Quik. i het eerste deel in een serie publicaties ordt uitgegeven door de Rijksuniversi- eiden in samenwerking met de Stich- Jocumentatiecentrum Pelita. De publi- gaan over Indonesië en de daarop vol- periode, tot aan het vertrek van de rlanders uit dit land. Het eerste deel ledt aandacht aan de beëindiging van om(irlog in Azië en is verkrijgbaar bij de ftNpjgroep Lidesco, (Leiden Institute of De ment and Consultancy Services) van liversiteit, Stationsplein 12. Drugs en vuurwapen gevonden LEIDEN Een 42-jarige Leidenaar is gisteren in zijn woning aan de Milanenhorst aangehouden op verdenking van handel in hard drugs en wapenbe zit. In het huis werd elf gram cocaïne en een re volver aangetroffen. Winkeldief aangehouden LEIDEN Een 26-jarige inwoner van Schiedam is gistermiddag betrapt toen hij probeerde een ra dio ter waarde van honderd gulden uit een elek tronicazaak te stelen. De man had even daarvoor ook een houder met veertig eyeliners uit een par fumeriezaak aan de Donkersteeg ontvreemd. De make-upartikelen hadden een waarde van zeshon derd gulden. Videocamera ontfutseld Boot gestolen LEIDEN Twee Leidenaars van 32 en 41 jaar oud zijn gistermiddag door de politie aangehouden, nadat zij enkele uren daarvoor een videocamera gestolen hadden. De eigenaar van het toestel, dat een waarde van 3.800 gulden heeft, liet de camera zien aan een buurjongen in een café aan de Nieuwe Beestenmarkt. Een onbekende hoorde dit, toonde belangstelling voor de camera en bood aan het apparaat te willen kopen. De eigenaar ging hierop in, waarop de aspirant-koper zei een telefoontje te willen plegen. Even later stopte een auto met daarin twee mensen voor de deur aan wie de camera getoond werd. Op een gegeven mo ment bedreigde de onbekende cafébezoeker de eige naar van de camera met „het doorsnijden van zijn strot" of „een pistool tegen zijn kop". De bestuurder van de auto ging er vervolgens met de camera van door. De eigenaar van de camera had echter het ken teken genoteerd en zo konden de dieven even later gepakt worden. De cafébezoeker is echter nog niet achterhaald. LEIDEN Een zes meter lange Shetland kruiser die met een touw lag aangemeerd aan een steiger aan het Galgewater is spoorloos verdwenen. De blauw met gebro ken wit gekleurde boot is eigendom van een Brit en lag aan het Galgewater om ver kocht te worden. Uitzending MOKER LEIDEN MOKER (Media Overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek) be steedt in haar radio-uitzending van van daag aandacht aan de orgels van enkele kerken in Lisse. De luisteraar ontvangt in formatie over de instrumenten, die ook te beluisteren zullen zijn. De uitzending van MOKER duurt van 19.00 uur tot 19.30 uur en is te ontvangen op FM 105.7 en via de kabel op de frequentie FM 88.1. Studenten moeten pand SLS verlaten LEIDEN Drie Leidse studenten moeten het pand aan De Laat de Kanterstraat 11 binnen een week verlaten op straffe van een dwangsom van honderd gulden voor elke dag dat dit langer duurt. De Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) had tegen de drie een kort geding aangespannen en geëist dat zij hun woonruimten in het pand zouden ontruimen. De vice-president van de Haagse recht bank mr. Portheine heeft de SLS nu in het gelijk gesteld. De advocaat van de SLS bracht vorige week woensdag voor de rechtbank naar voren dat de drie studenten de woonruimten eind mei zonder toestemming zouden hebben betrokken. In hun verweer verklaarden de gedaagden SLS-directeur A. Hübben mondeling van de verhuizing op de hoogte te hebben gesteld. Hübben zou hiermee zonder voorbehoud akkoord zijn gegaan, hetgeen werd tegengespro ken. Omdat het bestuur van de SLS al met een ander studentenpaar overeengekomen was dat zij de nieuwe huurders zouden worden volgde het kort geding. De advocaat van de drie studenten eiste in het kort geding, dat in dien het pand daadwerkelijk verlaten zou moeten worden, de ge daagden 10.000 gulden schadevergoeding zouden krijgen. Dit omdat er reeds verbouwingen hadden plaatsgevonden en er voorzieningen waren getroffen. Deze eis is door Portheine afgewezen. „CHAOTISCHE ESTANDEN" ^■ganisatie djathlon wijst Stijgingen de hand lEN/LEIDSCHEN- De Stichting thlon en Evenemen- motie Leidschen- (STEP) treft geen en- blaam voor de chao- e toestanden die zich ag tijdens de triathlon Vlietlanden hebben tpeeld. aakti )venpteh R P. van Harmeien, itter van de STEP. Hij ert hiermee op aantijgin- ls zou de organisatie zich ^^is hebben gedragen je- ^^het publiek. STEP heeft ka* aanleiding van de be- digingen besloten om bij 3°b-j)igende triathlon Leiden Jden. Het raadslid P. Kra- )ee'| irg (CDA) en tevens he mels" Van de ^lietweg sPralt lgs van een „ongehoorde 20, ie" tijdens de triathlon. I door ^et stellen van 0 a telijke vragen ophelde- ;uw< »ver de situatie gevraagd HeVt college van B en W. r As el de Vlietweg was afge- uali voor het verkeer, waren re van recreatiefietsers op 3d el :g die niet wisten dat er atel riathlon bezig was. Zij eve- ja volgens Kranenburg over Botorrijders van de orga- jk©r- j van de weg geveegd, 5t[nl >ij sommigen zelfs ten val he len. vragen van Kranenburg ebaseerd op waarnemin- sj ïn beschuldigingen die S noch wal raken", aldus MfToze Van Harmeien. Het isatiecomité en vrijwilli- Iraaijiebben zich volgens hem lt correct en behulpzaam 'jen. Hij spreekt wel van rners die uit protest te- e wedstrijd pesterig met heen en weer rijden" en dat vrijwilligers van le fietsers juist op ge- e situaties gewezen en glasscherven opge- hebben voor het geval rielrijder recreant of ijddeelnemer ten val Hij ontkent overigens iemand onderuit is ge- „Elk weekend passeren iderden wielrenners met jhoge snelheden over de 'eg zonder vrijwilligers gevaarlijke situaties at- Hof verschijnt bij deze kran» icial Wintermode 1988/1989. it gezegd gaat de wintermode pit uitzien: lang en wijd, ot kort i. Een zeer gevarieerde mode «aar u in deze special kleurrijk over wordt voorgelicht k het modenieuws uit uw eigen ving kunt u in deze full color special terugvinden. Informatie over de adverteer- ijkheden in deze special wordt 19 verstrekt door Aernoud Lipp- mann, die bereikbaar is onder 1 telefoonnummer 071 - 122 244 idU&Qowiwnt KAMER VAN KOOPHANDEL OVER PLANNEN GEMEENTE LEIDEN: LEIDEN Ondertun neling van het Stations plein is een noodzaak. Dat schrijft de Kamer van Koophandel in een reactie op de plannen van de gemeente Leiden om het stationsgebied te ontwikkelen. De Kamer meent dat het ge bied rond het station als ver keersknooppunt een steeds meer centrale plaats zal inn- nemen. Om de bereikbaar heid voor het verkeer te ga randeren is ondertunneling van het Stationsplein nood zakelijk, aldus de Kamer. Ook de gemeente wil dat er een tunnel onder het Sta tionsplein wordt aangelegd. Gezien de hoge kosten, 20 tot 25 miljoen gulden, is het echter de vraag of dat wel mogelijk is. De Kamer bepleit ook een goede bereikbaarheid van het gebied voor het open baar vervoer. „Regionale tramverbindingen ter ver vanging van belangrijke busdiensten moeten op ter mijn niet worden uitgeslo ten", schrijft de Kamer bo vendien. De gemeente heeft alleen in de Stevenshof re kening gehouden met de eventuele komst van een tramlijn, die ook veel geld zou kosten. In tegenstelling tot de ge meente is de Kamer niet bang dat ontwikkeling van het stationsgebied tot een tweede winkelcentrum, naast de Haarlemmerstraat en de Breestraat, nadelig is. De Kamer denkt dat de vor ming van meerdere winkel centra de tussenliggende ge bieden de kans biedt om zich verder te ontwikkelen. De Kamer heeft nogal wat kritiek op de nota die de ontwikkeling van het sta tionsgebied beschrijft. Zo wordt die „technisch en in houdelijk mager" genoemd. De Kamer vindt dat de plannen om bedrijven op het gebied van telematica te werven erbij moeten worden betrokken. De relatie tussen vraag en aanbod van kanto ren en een verdeling in be- drijfs- en kantoorruimte mist de Kamer in de nota, net als een samenhang met de ontwikkeling van het Schuttersveld. De uitwer king van de detailhandelssi tuatie in en rondom het sta tion noemt de Kamer mager. Een deskundige en profes sionele projectorganisatie moet de plannen begeleiden, zo adviseert de Kamer aan de gemeente. n. J Kabel gerepareerd de Leidseweg, op de grens van Voorscho- heden zijn uitgevoerd, is overgeschakeld ten en Leiden. De kapotte kabel was er de op een andere stroomring. Over de oor- Medewerkers van het Energie Bedrijf Rijn- oorzaak van dat heel Voorschoten en de- zaak van de als „spontaan" aangeduide land (EBR) zijn gisteren tot laat in de mid- len van Leiden maandagavond en dins- storing tast het EBR nog steeds in het dag bezig geweest met herstelwerkzaam- dagnacht verstoken bleven van electrici- duister. heden aan een doorgesmolten kabel aan teit. Gedurende de tijd dat de werkzaam- foto: wim van noort Fietsster breekt been LEIDEN Een 60-jarige fietsster uit Leiden heeft gistermiddag bij een ongelukkige val haar linkerbeen gebroken. De vrouw reed op de kruising van de Vijf Meilaan en de Boshuizerlaan. Zij wilde stoppen om verkeer voor te laten gaan. Bij het afstappen bleef zij echter met de hak van haar schoen in de zoom van haar rok hangen. LEIDEN Ruim 2.000 eerstejaars studenten be ginnen maandag hun ken nismaking met Leiden. Tot en met vrijdag heeft dan weer de El Cid-week plaats, waarin de nieuwe studenten kennismaken met Leiden, zijn inwoners en zijn tradities. De eerstejaars trekken vijf da gen in groepjes door de stad. Zij staan onder leiding van mentoren, ouderejaars studen ten die de nieuwelingen weg wijs maken in de stad en het universitaire leven. Overigens kampt de organisatie ook dit jaar weer met een gebrek aan mentoren. De organisatie is in handen van de El Cid-com- missie. Die letters staan voor Enige Leidse Commissie Intro ductiedagen. Het programma begint maan dag met een gezamenlijke wandeling vanaf molen De Valk naar de Hooglandse Kerk, waar burgemeester C. Goekoop en prof. dr. W.A. Wagenaar de eerstejaars wel kom zullen heten. Daarna staat een stadswandeling op het programma. Aan het eind van de middag komt iedereen weer samen op de Burcht. In de avonduren is er een uitge breid theaterprogramma. Dinsdag en woensdag maken de eerstejaars kennis met de universiteit en het HBO, de sportmogelijkheden en cultu rele instellingen. Donderdag kunnen de nieuwe studenten kennis maken met diverse in stellingen. Op de Stadstimmer- werf wordt uitgebreid voor lichting gegeven over het wo nen op jezelf; veel aankomen de studenten verhuizen im mers van hun ouders naar een kamer in Leiden, waar zij zelf standig gaan wonen. De gehele week bieden de studentenver enigingen een uitgebreid pro gramma met veel muziek en feesten. Vrijdagochtend wordt er op het Rapenburg een infomarkt gehouden. De terrasjes op de Beestenmarkt staan 's middags centraal. Rond vier uur begint een straatfestival op het Pie terskerkplein. 's Avonds is er in de Pieterskerk een slotfeest met Jump! Dickie Jump! en de Gigantjes. De nieuwe El Cid-commissie. FOTO: PAUL HAMAKER LEIDEN De gemeente lijke directie musea, waar onder andere De Laken hal en Molenmuseum De Valk onder vallen, ver liest wellicht zijn zelfstan digheid. De directie, tot 1 januari nog onder leiding van Lakenhal-directeur M.L. Wurfbain, heeft nu nog een eigen status en rapporteert rechtstreeks aan het college van B en W. De gemeente gaat zelf een organisatie-onderzoek instellen waarbij nage gaan wordt of de musea net als al met de schouwburg het geval is kunnen worden onder gebracht binnen het ge heel van de directie cul tuur. Museum-directeur Wurfbain zei vanmorgen nog niets te weten van het voorgenomen onderzoek. Wurfbain, die om persoonlijke redenen ontslag heeft geno men en per 1 januari zijn func tie daadwerkelijk neerlegt, verwacht dat hij op 17 augus tus door wethouder Kuijers van eventuele plannen op de hoogte wordt gesteld. Hij ont houdt zich voorlopig van com mentaar. „Het is aan het colle ge om de structuur van direc ties te veranderen". Inmiddels is wel al een selec tieprocedure in gang gezet om 'een conservator oude kunst aan te nemen. Die krijgt een aantal taken toebedeeld die nu nog bij de directeur berusten. Wurfbain is overigens wel bij die selectie betrokken. Volgens plaatsvervangend ge meentesecretaris O. Scheep bouwer, mag het voorgenomen onderzoek pertinent niet uit gelegd worden als kritiek op het beleid van de vertrekken de directeur. „Zelfs een sug gestie in die richting is niet op zijn plaats", zegt Scheepbou wer. „Integendeel het onder zoek vindt juist mede op aan geven van de directeur plaats". Vragen Dat de selectie van een conser vator al gaande is, heeft bij de raadsfractie van Leiden Weer Gezellig, vragen opgeroepen. Volgens fractiemedewerker J. de Coo is daarmee de suggestie gewekt dat er helemaal geen directeur benoemd zal worden. „Wij vinden dat dit bezien zou moeten worden binnen het to tale cultuurbeleid, waarover nog steeds geen duidelijkheid is gegeven door de wethou der De Coo merkt daarbij op dat de selectiecommissie die in middels aan de slag is, bestaat uit vertegenwoordigers van het museum (inclusief de di recteur) en van de directie cul tuur. Hij werpt daarbij de vraag op of zo'n belangrijke functionaris wel door ziin of haar. toekomstige collega s be noemd zou moeten worden. Scheepbouwer weerspreekt overigens de suggestie van de Leiden Weer Gezellig. Hij zegt dat er naast de conservator na tuurlijk nog iemand met de al gemene leiding van het mu seum wordt belast. „Er zal in elk geval iemand leiding moeten geven. Het gaat bij het onderzoek vooral om de orga nisatorische vormgeving". De nieuw aan te stellen con servator zal zich volgens Scheepbouwer bezig gaan hou den met het beheer van de collectie oude kunst, de orga nisatie van exposities binnen en buiten de Lakenhal en met het interne en externe overleg daarover. Al die drie taken worden nu nog door de direc teur waargenomen. In de praktijk werd de uitvoering ervan nogal eens doorkruist door de aandacht die het lei dinggeven aan de directie op eist. Volgens Scheepbouwer was dat mede aanleiding om een Conservator te zoeken. BURGERLIJKE /STAND LEIDEN Geboren: Naomi dv. H. L Beck en Y. Mathijsen; Marie Fanny Cecile dv. B. C. E. Barani en S. A. Be- lin; Lizette dv. J. M. Plug en E. A. Kuijt; Elizabeth Johanna dv. A. E. M. Diekman en M. F. E. Meijer; Frank Jo- han zv. A. Reijerse en M. van der He den; Timmy Cornelis zv. F. A. Rob bers en E. W. M. Annard; Louise dv. J. J. H. de Die en A. S. Mose; Phyllisia dv. P. L. A. den Hollander en K. E. Vervat; Peter zv. W. C. P. le Clercq en F. J. J. Monsma; Anne dv. E. Bongers en C. A. Wardekker; Daryl dv. M. J. van der Zeijden en V. J. Gaught; Anna Louise dv. T. A. S. Tomson en G. M. Conrada; Jan zv. J. Prins en I. Nieboer; Chantalle dv. C. J. M. Lepe laar en R. F. Jansen; Elisabeth Corine Christina dv. H. M. P. Koot en S. M. van der Hulst; Coenraad Frederik zv. J. W. van Henten en G. Holland; Vicki dv. H. Blansjaar en M. J. T. Visser; Martijn zv. R. M. P. G. van de Laar en H. Kasemier; Timotheüs Petrus zv. J. C. M. van den Berg en P. H. Sal man; Bas zv. J. B. de Groot en B. E. Koome; Fadoua dv. M. Mensori en S. Boukhari; Emma Alexandra Carmen- Ghia dv. P. A. C. Teunissen en M. Mi- chels; Luc Andrè Jacob zv. M. A. P. Verain en H. H. M. Stals; Alexander Hugo zv. H. Schouten en E. G. T. Knijnenburg; Aafke Ariene dv. D. de Jong en J. A. van Beelen; Ikrame dv. H. Zoubaa en F. Aoulad Said; Alexan der Derek zv. M. B. van Leenen en J. M. M. Blommesteijn; Christa An drea dv. R. A. Hemerik en H. Barink; Cornelia Margaretha Francina dv. A. Kerpershoek en A. de Mooij; Lianne Elisabeth dv. G. J. de Bloois en N. C. Allebes; Michael zv. R. Heppener en M. Nessmann; Amanda Lisa dv. P. G. M. van Rijn en S. Tijsen; Sunni- va Ostergaard dv. O. Sandbukt en L. O. Jensen; Sarina Charlotte Wilhel- mina dv. O. A. Sapulete en J. H. A. de Winter; Melissa Maartje dv. D. H. Heetveld en N. Wijsman; Chantal dv. A. Rijsdam en S. Verhnoeks; Sarita dv. B. Badal; Danielle dv. W. Gjuijt en M. Boesaard; Timo Leon Christiaan zv. C. Maarsen en H. M. C. van Wij- chen; Anita Geertruida dv. J. de Rid der en F. J. M. Olijerhoek; Joyce dv. J. J. T. Heetwinkel en J. M. Mizee; Roy zv. J. de Best en P. J. van der Plas; Maikel zv. J. de Best en P. J. van der Plas; Christan zv. P. H. Teu nissen en T. A. Braaksma; Cherelle dv. B. van den Berg en C. J. de Haas; Warre zv. J. B. van Gammeren en Y. A. M. Loos; Tamara Noëmi dv. D. S. Luidens; Oukje dv. H. den Hol lander en A. J. de Wit; Sandra dv. P. Smelding en A. B. Ham; Othman zv. M. Moussaten en H. Azzaoui; Harry Theotimus Anton zv. H. L. N. Geer- lings en A. Krikke; Raoul zv. G. J. van Haatten en B. Verhoef». Gehuwd: E. M. Sturkenboom en E. Swint; J. F. Pijnnaken en M. M. Guijt; A. van Dijk en C. Kraaijeveld; R. H. A. Wessel en M. C. Boon; R. D. Cheong en J. M. L. de Miranda; C. E. Dreef en C. M. Tromp; P. de Jongh en M. J. van Vliet; J. Onion en M. A. Mathot; R. van Egmond en J. F. M. Raap horst; J. H. van Pinxteren en G. J. van Netten; A. D. M. van der Wal en C. W. M. Groen in 't Woud; J. F. M. J. Mathijsen en M. Schilperoort; J. A. Meijer en W. Snijders; J. H. Labots en A. J. M. Kapteln; W. van Hoogenhui- zen en J. A. M. Hoffman. Ondertrouwd: P. J. M. Zandvliet en P. J. Frenken; S. K. Boakye en L. A. Frimpong; J. J. M. de Vriend en M. R. J. De Meulder; P. J. M. de Goe de en B. C. C. Vermeulen; J. K. van Dijk en M. C. M. Vermeer; M. N. Aal- bersberg en L. Mieremet; H. W. J. van Marwijk en J. van der Zee; H. Klein en L. Sinke; R. J. van Zeist en N. Hoppers; E. M. Onderwater en I. M. Veldkamp; L. Mieremet en N. Planjer; A. Drewel en A. N. van den Oever; C. Hulsman en G. A. K. Saw- ALBERT HEIJN NEEMT PERSONEEL OVER LEIDEN De Gruma-su permarkt aan het Bevrij dingsplein 58 sluit op 22 augustus haar deuren. Naar dat pand verhuist de Albert Heijn-vestiging die nu elders op het Bevrij dingsplein is gehuisvest. Alle 35 personeelsleden van de Gruma-vestiging worden overgenomen door de Albert Heijn-su- permarkt die in het nieu we pand veel groter van opzet wordt dan in het huidige onderkomen. Voornaamste reden van het sluiten van de Gruma-super markt is dat de Leidse vesti ging al jaren met verlies draait. „Wij hebben daar nooit optimaal kunnen draaien. Het is kennelijk een punt waar niet voldoende klandizie op af komt", aldus directeur E. Ver aart van het Gruma-concern. Er zijn geen plannen om een Gruma-supermarkt op een an dere locatie in Leiden te vesti gen. „Tenzij er een aanbod komt van een pand op een ge schikte plaats. Dan zouden wij dat in overweging kunnen ne men". Tussen de sluiting van de Gru ma-supermarkt en de officiële opening van de nieuwe grote re Albert Heijn zit een periode van drie maanden. Albert Heijn wil naar het nieuwe pand omdat de huidige winkel zeer krap behuisd is. Volgens Veraart ontstaat door het verdwijnen van één van de twee supermarkten in de wijk geen situatie van onder- bewinkeling. „Albert Heijn komt met een ruimer assorti ment. Bovendien brengt het verdwijnen van één van de twee supermarkten ook meer kansen voor de overige onder nemers op het Bevrijdings plein met zich mee". Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze vtwA^VV v krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ■Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 1 Naam: iPostcode/plaats:_ ■Telefoon- [Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per i maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f 70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar Naam: „(voor controle bezorging)1 Adres:. Postcode/plaats:_ I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar l Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag 1 CcidócSouimvt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9