Hockeyers missen glanzend vervolg jax doet plicht tegen oorburgse selectie 'Affaire-Alexanco oorzaak tweespalt bij Barcelona NOC stuurt slechts één baan wielrenner >opingschandaal in VS Olympische ploeg staat al op 142 „Voetbalvandalisme maatschappelijk probleem :ruijff contra voorzitter nunez siBPORT Ccidae Commit DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1988 PAGINA 7 iANTA BARBARA Vijf we- l^n voor het begin van de Olym- ehe Spelen in Seoul worstelt Amerikaanse atletiek met een lopingschandaal. Bij de Ameri kaanse kampioenschappen van 6 tot 18 juni in Tampa en bij de ilympische selectiewedstrijden /an 15 tot 23 juli in Indianapolis verden ettelijke atleten positief tevonden. Tegen-expertises be- estigden het gebruik van verbo- WMen stimulantia. Een en ander is nmiddels toegegeven door de 7 Imerikaanse bondstrainer Ber- /L lie Wagner. De namen van de //L ondaars werden nog niet bekend ;emaakt. Geen van hen zal naar Seoul worden afgevaardigd. De Westduitse dressuurruiter Jo- hann Hinnemann is eveneens in een dopingzaak verwikkeld ge raakt, die hem zijn plaats in de olympische equipe kan kosten. Op 15 juli bracht de Internationa le Hippische Federatie (FEI) de Duitse Ruiter Vereniging ervan op de hoogte, dat er bij een do pingcontrole na afloop van de Grand Prix in Aken (3 juli) het verboden middel Heptaminol bij zijn in Nederland gefokte paard Ideaal was geconstateerd. De contra-expertise gaf hetzelfde re sultaat. Eric Swinkels is opnieuw van de partij. Hij is één van de zeven schutters in Seoul. FOTO: SP DEN HAAG Het Nederlands Olympisch Comité heeft de ploeg voor de zomerspelen in Seoul uitgebreid met zeven schut ters. Het zijn: Jacqueline van Rozendaal en Anita Smits (beiden handboogschieten), Hennie Dompeling en Eric Swinkels (beiden skeet), Bean van Limbeek (trap), Jack van Bekhoven en Anne- Greet Stormorken (beiden luchtgeweer). Op het onderdeel skeet heeft ook Kiek van Ieperen voldaan aan de limiet en op het on derdeel luchtgeweer dames deed Jolande Swinkels dat even eens. Nederland mag op skeet slechts twee deelnemers inschrij ven en bij het luchtgeweer dames slechts een. Om die reden konden Van Ieperen en Swinkels slechts op de reservelijst worden geplaatst. Door dit zevental is de Nederlandse afvaardi ging naar de officiële olympische toernooien op 142 gekomen. Dit is nog slechts zes minder dan de grootste olympische ploeg, die over de grens ging. In 1924 gingen 148 Nederlandse sporters naar de Spelen in Parijs. Van Schuppen wint in Lisse LISSE An van Schuppen van de Ha gue Road Runners heeft gisteravond in Lisse een 3.000 meterloop op de baan' gewonnen in 10.06,08. Marja van der Werf van Olympia '48 werd tweede in 10.21,6. Marinus Rosbergen van Delft werd tweede op de 3.000 meter in 8.27,1. Winston Hofmeester en Gerard van der Zwart van V&LTC realiseerden met de kogel respectievelijk 13,15 meter en 12,18 meter. Op de discus gooiden ze 39,80 en 39,68 meter. Bij de junioren liet Pieter van der Kruk van AV '40 op ko gel en discus respectievelijk 14,65 en 42,44 meter noteren. Bij de heren kwam Frank Schouten tot achtereenvolgens 12,34 en 38,74 meter. Biondi verbetert eigen wereldrecord 100 meter vrije slag AUSTIN Bij de Amerikaanse selec tiewedstrijden zwemmen voor de Olympische Spelen van Seoul heeft Matt Biondi zijn eigen wereldrecord 100 meter vrije slag verbeterd en ge bracht op 48.42 seconden. Het oude wereldrecord stond sinds 25 juni 1986 (Orlando) op zijn naam met 48.74 seconden. Eerder benaderde Biondi het wereldrecord van de West duitser Michael Gross op de 200 meter vrije slag tot op 28-honderste seconde. ioofdnummer voor n S'ay to Fortuna V ASSENAAR In het nternationaal hoofdnum- t ner kwamen op Duindigt -presteren slechts vijf paar- en aan de start. In de aatste rechte lijn volgde =Z^en aardig gevecht dat loor Way to Fortuna met nej. Neelen werd gewon- ïen in de goede kilome- ertijd van 1.17.6 voor terro Hollyrood en Yogi Sear. Jnited Power werd vierde en 'gor Peterhof stelde met de lijfde en laatste plaats in han en van Gerard van Eykelen- org teleur. In de laatste koers 'as Van Eykelenborg ook niet rg gelukkig met de grote fa- oriet Bright Shadow. Uit de iatste vijf starts had de hengst ier keer gewonnen. Ditmaal >rong hij aan dé overkant in de baan weg en was kans- «W Ss utcher's Lady was met Cees '.amminga rustig begonnen in de start. Maar in de laatste •chte lijn liét de slagersdoch- er een stuke snelheid zien en Fóh zonder veel moeite over je 2.000 meter in 1.18.3 voor lobby Buitenzorg, Koerstips lEN HAAG Vanavond om 17.30 de eerste start van tien drave- :n op Drachten. Onze tips luiden, koers: Don Badi, Donderstraal, iytona Dean (6-2-5). koers: Charlie Leone. Betsie rswal, Claire d'Almere (7-8-1). koers: Carllewis Juweel, Bas Loo, 'Uinzona (4-6-2). koers: Bosvink T, Ankatranss R, itful Dream (5-2-1). koers: Beatrix Nimble, Bariska H, zoi Westland (2-8-4). koers: Zora Volomon, Alfred A, (6-3-7). s: Ysco Quick, Yvette W, Zeb in de Lente (9-6-4). koers: Blib the Throtle, Ajax Bui- [nzorg, Anna V (7-8-3). koers: Bekila Ludwig, Bastien Klmere, Be Quick (5-2-1Ö). t koers: Berna, American C, Beta flwin (1-7-6). chaesberg vrijdag 19.00 uur. koers: Birgitte C. Bella Wlttestein, harlotta V (7-11-8). koers: Charly Ludwig, Zefier est, Bardana (3-7-5). koers: Black Rose, Ajonc d'Or, ain Raaphorst (3-1-8). koers: Broadway Baby, Chris Nor- n. Casper Ruimzicht (9-8-2) fe koers: Ziggy Spencer, Awilka, Ali luitenzorg (8-2-4). e koers: Sydney Raaphorst, Sibora, 11 Zeta (1-3-2). koers: Zuidster Voorne, Ameland, amer (4-1-3). koers: Brigitte G, Ami Nora, Zim- B (6-5-2). koers: Ann Marshall, Zappa -ht. Yke Baker (1-2-5). AMSTELVEEN Het Nederlands hockeyteam heeft na de fraaie ouver ture tegen Spanje (7-0) gisteren de juiste toon voor een klinkend ver volg gemist. Het resul taat (5-2) viel dan wel al leszins mee, de uitvoe ring niet. Het Neder lands elftal was nauwe lijks geïnspireerd door de tegenstander, wiens speelwijze (nog) niet om hoog wordt gestuwd door flitsende techniek en doordachte systemen, maar is gebaseerd op op portunisme en wils kracht. De magere verrichting tegen Canada was in vergelijking met de vette winst op Spanje te wijten aan het ontbreken van voldoende beweging en de zwakke passing. Regisseur Mare Delissen zocht te vaak vergeefs naar vrije mensen en gaatjes, zodat van een be hoorlijke, snelle aanvalsop bouw geen sprake kon zijn. De eerste geslaagde poging daartoe leverde al meteen de openingstreffer op van Parle- vliet. Het werkte echter niet als smeerolie, zoals tegen de Spanjaarden. Canada, voor de helft samengesteld uit hockeyers van Indiase of Pa kistaanse origine, vocht voor erkenning van het thuis front, waar alleen hockey op schaatsen telt, en kon bogen op incidentele succesjes. Aan voerder Rutledge toonde zich daarbij een waardig voorgan ger, al werd zijn doelpunt (3- 2) toch echt gemaakt door Klaassen. Slordigheden en matige concentratie bij Ne derland liet Canada tot vijf Doelman Goodwin van Canada weet het ook, hij is zo juist ge passeerd door Taco van den Honert die het derde Nederlandse doelpunt heeft gemaakt. FOTO: ANP goede bedoelingen, die ge makkelijk door een Canadees werden doorzien om er een voet of stick voor te zetten. Om uit de impasse te geraken stuurde Jorritsma een kwar tiertje voor tijd Benninga, Schlatmann en Faber naar de zijlijn om als invaller voor avontuur te zorgen. Crucq, Brinkman en Kruize, die in de eerste helft acht minuten buiten het veld lag voordat zijn bij een botsing met doel man Goodwin opgelopen wenkbrauwwond met drie Doordachter Tegen beter weten in eigen lijk. De Oranje-treffers wa ren van doordachter gehalte (de vloeiende aanval naar Parlevliet, de traditionele versplinterende klap van Bo venlander en de duik van goochelaar Van den Honert) en de totale spelopvatting be ter. Al bleef het te vaak bij Jan Hidde Kruize wordt aan de zijlijn behandeld aan een gezichtblessure, waarbij een wenkbrauw moest worden gehecht. De Hagenaar speel de na de operatie verder. FOTO: ANP hechtingen kon worden ge dicht, namen plaats op de bank. Het vervangende trio zorgde voor het elan, dat op het scorebord tot uitdrukking kwam. Een sprint van Parle vliet stelde Schlatmann in staat zijn bijdrage te leveren en de strafcornervariant - Bovelander schuift op Faber - werd door de weer in de gratie aangenomen Amster dammer doeltreffend afge rond. Nederland - Canada 5-2 (3-1). 14. Parlevliet 1-0, 22. Chohan 1-1, 25. Bovelander 2-1 (s.c.), 34. Van den Honert 3-1, 42. Klaassen 3-2 (e.d.), 65. Schlatmann 4-2, 68. Faber 5-2 (s.c Scheidsrechters: Nash (GBr) en Van Beneden (Bel). Toeschouwers: 1200. Nederland: Leistra; Kooijman, Klaassen, Crucq (58. Benninga) en Bovelander; Brinkman (58. Faber), Delissen en Diepeveen; Parlevliet. Kruize (58. Schlatmann) en Van den Honert. Rik Faneyte kan de honkbal- week op zijn buik schrijven. FOTO: ANP Faneyte breekt sleutelbeen HAARLEM Rikkert Faneyte heeft dinsdag avond tijdens de training van het Nederlandse honkbalteam in Haarlem een sleutelbeen gebroken. De werper en buitenvel- der van Pirates zal hier door de Haarlemse Honk- balweek, die zaterdag be gint, moeten missen. Ook de wereldtitelstrijd in Ita lië (vanaf 23 augustus) moet Faneyte laten lopen. Als ver vanger voor de Honkbalweek is Paul Nanne van Kinheim opgeroepen. Nanne is echter niet beschikbaar voor het toer nooi om het wereldkampioen schap. Gepoogd wordt Thijs Jan Smit (Kinheim) bij de se lectie voor Italië in te lijven. Hij moet nog op zijn vakantie adres in Friesland worden op gespoord. Het is onzeker of. Faneyte ook het Olympische toernooi in Seoul zal moeten missen. Nederlands honkbalteam oe fent Het Nederlands honkbalteam won gisteravond in Rotterdam een oefenwedstrijd tegen de All Stars met 3-1. DEN HAAG Het be stuur van het NOC heeft besloten tijdrijder Thierry Détant als enige baanren ner af te vaardigen naar de Olympische Spelen van Seoul. De mogelijkheid, die was opengelaten als nog een achtervolger (Erik Cent of Marcel Beu- mer) aan te wijzen, wordt geen werkelijkheid. De KNWU heeft tevens be richt ontvangen dat het geen nut heeft dat de ach- tervolgingsploeg alsnog een „tijd zet" (4 minuten 20,68) seconden om afge vaardigd te worden naar de Zomerspelen. Na de Nederlandse baankam- pioenschappen waren Erik Cent, Marcel Beumer, Mario van Baarle en Leo Peelen aan een gespecialiseerdë training begonnen om die tijd alsnog te bereiken. De Belg Eric van Lancker heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van België ge wonnen en door de daaraan verbonden twintig seconden bonificatie de leiding in het al gemeen klassement overgeno men van zijn landgenoot Etienne de Wilde. Frans Maas- sen bezet in het algemene rangschikking de tweede plaats veertien seconden ach ter Van Lancker. Tom Cordes en Robert van der Vin hebben zich in de eerste etappe van de Coors Classic uitstekend verweerd. De twee renners uit de Nederlandse nationale ploeg eindigden op een heuvelachtig circuit van 120 kilometer als derde en vierde. De eerste etappe lever de een overwinning op voor Thierry Détant is de enige wiel renner die Nederland op de baan vertegenwoordigt in Seoul. FOTO: ANP de Amerikaanse professional Jeff Pierce voor zijn landge noot Nate Reiss. Pierce werd tevens de nieuwe leider in de algemene rangschikking. De wielerploeg Kas houdt na dit seizoen op te bestaan. Dit betekent het ontslag voor twintig renners, van wie de Ier Sean Kelly, de Portugees Acacio da Silva, de Spanjaard Pello Ruiz-Cabestany en de Franse kampioen Eric Cari- toux de bekendsten zijn. De wielerploeg van Cyrille Guimard wordt bedreigd door een leegloop. Na Yvon en Marc Madiot, Martial Gayant en Pascal Poisson werd Eric Boyer de vijfde renner die naar een andere Franse ploeg overstapt. Boyer (24), met de vijfde plaats de beste Frans man in de jongste Tour, heeft een verbintenis voor een jaar getekend bij Roger Legeay, de ploegleider van Z-Peugeot. Oefenduels DEN HAAG De karakteris tieken van de gisteren door de betaalde voetbalclubs gespeel de oefenwedstrijden zijn: VNK (ama, 3e klasse) - Go Ahead Eagles 0-6 (0-3). Doelpunten: Deche- vé. Pelleboer, Woudsma, Buisman, Hofstede en Van de Brink. DVC'26 (2e klas zon) - De Graaf schap 3-5 (1-2). Doelpunten De Graafschap: Veldman 2. Leeuwrik, Van der Klei en Van Eek. Doelpun ten DVC: Bulte 3 Voorburg Ondanks et feit dat Ajax de laatste Ijd weinig aansprekende ësultaten boekt, lokte de lmsterdamse ploeg gister- vond zo'n 4500 man naar iet terrein van Wilhel- aus, waar de formatie Bn trainer Kurt Linder p op moest nemen tegen en selectie van Voor- lurgse verenigingen. h een eenzijdig duel versloe- pn de Amsterdammers de oorburgse tegenstanders, be- laande uit spelers van Wilhel- |us, DEVJO, Tonegido en orburg en gecoached door lor Pot (Wilhelmus) en Toon Brakus (Voorburg) met 9-1. Cijfers, die doen vermoeden dat er sprake was van een sprankelend duel. Maar daar was geen sprake van. De gas ten, die het duel speelden in het kader van het 2000-jarig bestaan van Voorburg, kon het Ajax niet echt moeilijk maken. In'de eerste helft kon de scha de beperkt blijven tot 3-1. Wouters en Van 't Schip (2) schoten Ajax, dat plichtmatig speelde, al snel naar 3-0. Ed win Hazebroek (Voorburg) stelde daar een (buitenspel)- doelpunt tegenover. Na de pauze, toen bij de Voor- burgse selectie doelman Pieter van der Laan plaats had ge maakt voor Peter Grötzinger liepen de Amstardammers via doelpunten van Van 't Schip (3) Wouters, Verkuyl en De Boer snel uit naar 9-1. De Voorburgse selectie bestond uit: Pieter van der Laan, Rob van der Tas. Patrick Ruyven, Joost Timmer (allen Tonegido), Peter Grötzinger, Jan Vink, Edwin Hazebroek, Mario Koswal (allen Voorburg), Cisko Ro- blfs, Daniël van der Hooven, Phlip van Steenvoorde, Ed Haring (allen DEVJO), Marcel Commers, Paul Osenga, Arthur Dijkstra en Ronald Trouwborst (allen Wilhelmus). Ajax: Menzo; Blind, Larson, Wouters, Verkuyl; Van 't Schip, Bergkamp, Winter; R. de Boer, Richard Witsch- ge, Roy (Robbie Witschge). John van 't Schip maakt het Ronald Trouwborst moeilijk. FOTO: PETER VAN MULKEN BRUSSEL De voorzit ter van de Belgische voet balbond, Michel D'Hoog- he, staat volledig achter de plannen van de Belgi sche overheid om de voet balstadions veiliger te ma ken. Hij heeft dat gisteren verklaard nadat minister van binnenlandse zaken Louis Tobback plannen bekend had gemaakt voor een grotere veiligheid. De minister voelt er niets voor om de kosten van politiebewa king door te gaan berekenen aan de clubs, ondanks dat die kosten vorig jaar zijn opgelo pen tot een vijf miljoen gul den. Geweld in en bij voetbal- RCELONA Het be- lur van de voetbalclub Barcelona lijkt vastbe- |oten om tegen de wil in in trainer Johan Cruijff ;n einde te maken aan' sportieve carrière Jose imon Alexanco. De aan- rder van het Barca- werd maandag door onderzoeksrechter van hem in vrijheid ge ld, nadat hij vier nach- ën in een politiecel had oorgebracht op verden- iing van het verkrachten jan een kamermeisje in Japendal. Alles wijst erop dat clubvoor zitter Nunez vindt dat het ide ale moment is aangebroken om wraak te nemen op Alexanco die enkele maanden geleden de woordvoerder was van de spelersgroep die pu bliekelijk zijn ontslag eiste. De diep verontwaardigde Nunez besloot als repressaille het overgrote deel van de rebelle rende spelers te ontslaan. In hun plaats trok hij voor een bedrag van 35 miljoen tien nieuwe spelers aan. Alexanco werd van de zuiveringsactie gered, omdat hij door Johan Cruijff persoonlijk -werd be schermd. Cruijff ging nog en stapje verder en benoemde Alexanco tegen de wil van het bestuur in, opnieuw tot aan voerder van het team. Het schandaal van Papendal heeft Nunez en consorten nu het argument in handen gege ven om zich alsnog van Alexanco te ontdoen. „Jose Ramon Alexanco heeft door zijn gedrag het imago van de club ernstige schade berok kend", zo verzekerde vice- voorzitter Nicolas Casaus en kele uren nadat de speler door de rechter in vrijheid was ge steld. „Het zou een afschuwe lijke situatie zijn als hij nog ooit de clubkleuren zou verde digen. In alle stadions waar we moeten spelen zal een gruwe lijke sfeer heersen." Casaus onderhield vanuit Ne derland dagelijks contact met voorziter Nunez. Het lijkt dan ook ondenkbaar dat zijn woorden niet de volle steun genieten van Nunez. Casaus toonde zich in zijn uitlatingen bijzonder weinig discreet en gaf zijn aanvoerder in het openbaar een trap in de rug. „Alexanco heeft wel degelijks sexuele contacten met het ka mermeisje gehad." Casaus ont hulde met die woorden wat ie dereen tot dat moment strikt verzwegen had. De nasleep van het schandaal van Papendal brengt Johan Cruijff in een moeilijk parket. De nieuwe Barcelona-coach is zelf geen voorstander van het nemen van spectaculaire straf maatregelen. „Alexanco heeft geen misdrijf gepleegd", zei Cruijff woensdag na afloop van de training. „Hij heeft al leen een disciplinaire fout ge maakt en daarvoor is hij al zwaar gestraft. Ik weet niet of ik hem nog een extra straf op leg". Verdediger Alexanco is een van de basisspe'~-s in het schema van Jo n Cruijff. Vooral omdat hij er nog steeds niet in geslaagd is om een aan vallende libero te vinden die de functie kan vervullen van bijvoorbeeld Koeman bij PSV. Door de opruiende woorden van vice-voorzitter Casaus lijkt het echter steeds onwaar schijnlijker dat Cruijff er nog maals in slaagt Alexanco tegen de wraak van Nunez te be schermen. Woensdag nam de aanvoerder niet deel aan de training en 's avonds vertrok hij ook niet met het A-team naar Mallorca, waar Barcelona deelneemt aan het toernooi van de stad Palma. De reputatie van sportcentrum Papendal in het bijzonder en van Nederland in het alge meen wordt naar aanleiding van de affaire Alexanco zwaar onder druk gezet. „Papendal leek op sommige uren wel de rosse buurt van een grote ha venstad", aldus een. van de vooraanstaande leden van de technische staf. „De vrouwen liepen in en uit. De meeste ka mermeisjes trokken zich terug als ze een speler in zijn onder broek zagen staan. Maar ande ren gingen er juist op af. Ik denk niet dat Barcelona nog ooit terugkomt in Papendal". Vice-voorzitter Casaus gooit er nog een schepje bovenop. „De Nederlandse meisjes zijn dui delijk anders dan de Spaanse. Ze zijn heel wat minder verle gen en lopen de kleedkamers De Barcelonese krant El Pe- riodico wijdt verder een venij nig commentaar aan het optre den van de Nederlandse justi tie: „"We begrijpen werkelijk niet hoe het mogelijk is dat er in een modern EG-land als Nederland iemand eerst vier nachten wordt opgesloten in een politiecel en daarna zon der een enkele aanklacht op vrije voeten wordt gesteld. Dit overkwam een belangrijk per soon als Alexanco, de aanvoer der van een vermaarde club als Barcelona. Wij durven er nauwelijks aan te denken wat er in dit land allemaal kan ge beuren met een Spaanse immi grant die arm is en onbekend". BELGISCHE STADIONS VEILIGER stadions is een maatschappe lijk probleem, zo vindt hij. Als de politiekosten aan voetbal clubs worden doorberekend zou ook de rekening van de de ordehandhaving bij culturele, sociale en politieke manifesta ties aan de organisatoren moeten worden gepresenteerd en dat is onmogelijk, aldus de minister. Wel moeten de sta dions veiliger worden „want een betonnen muur is nu een maal goedkoper dan een muur van rijkswachters". Tobback ontvouwde zijn plan nen aan de vooravond van het nieuwe voetbalseizoen. Hij wil dat alle stadions waarin clubs uit de hoogste afdeling spelen in 1990 geheel veilig zijn. Ook de stadions waar clubs uit la gere afdelingen spelen moeten verbeterd worden. Om de clubs bij het verbouwen en veiliger maken van de sta dions financieel een steuntje in de rug te geven overweegt Tobback het oprichten van een bouwfonds dat rentesubsi dies zou kunnen verlenen. Geld voor dat fonds zou uit de opbrengst van de Belgische lotto kunnen komen. Sportprijsvragen HAMBURG De trekking van de Westduitse midweeklotto heeft het volgende resultaat. Trekking A: 5-6-11-18-32-38, reserve: 16 Trekking B: 10-13-16-18-27-46, reser ve: 1 Spel'77: 9-9-1-1-2-6-8 Heineke zeker van Regenboog-titel SNEEK Martin Heineke heeft zich na vijf wedstrijden van de 53ste Sneekweek al verzekerd van de winst in de Regenboog-klasse. Op de tra ditionele hardzeildag werden de wedstrijden vier uur uitge steld wegens het ontbreken van wind. De teamwedstrijd in de Regenboog en de surfwed- strijden werden zelfs uitge steld naar vandaag.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7