kolkende Nijl neemt bezit fan uitgedroogd Soedan INTERLUBKE MAAKT PLAATS VOOR INTERLÜBKE. Onbuigzame legerleiders storten Burma in verderf Robin Hood regeert in de sloppen van Rio IJzeren vuist' tegen Palestijnen NORME SCHADE, WATER STIJGT NOG STEEDS Aanval partij blad op Dubcek duinrell DAT IS KORTING VOOR KENNERS. stoutenbeeH in; jitenland £cicbc6oiuant donderdag 11 augustus 1988 pagina 5 ië telt nu drie (iljard inwoners KYO Sinds gisteren wo- i er in Azië drie miljard usen. Dat heeft een groep atische volksvertegenwoor- ers berekend aan de hand statistieken van de Vere- e Naties. De Japanse mi- ter van landbouw, Takashi heeft verklaard dat de van de drie miljardste „„..m om 04.47 uur Neder- is dse tijd moet zijn over- s reden. De berekeningen .'l elen op de jongste bevol* *-jsschatting van de Vere- Je Naties, die wil dat de 5 de op 1 juli vijf miljard 111 joen bewoners had. In Azië int zestig procent van die 2 reldbevolking. JERUZALEM De Is raëlische premier Shamir heeft gezegd dat Israel een „ijzeren vuist" zal ge bruiken tegen pogingen een onafhankelijke Pale stijnse staat te stichten in de bezette gebieden. Israel zal elke pogingen van dergelijke „ideeën van idioten" verhinderen. Ook tegen de vorming van een regering-in-ballingschap zal worden opgetreden. Shamir wees tijdens de specia le zitting van de Knesset in Jeruzalem de internationale eisen voor Palestijnse zelfbe schikking van de hand als „hypocriet en zonder beteke nis". Het debat werd georgani seerd naar aanleiding van de recente Jordaanse stappen om de wettelijke en bestuurlijke banden met de Westelijke Jor- daanoever te verbreken. Sha mir riep de Palestijnen in de bezette gebieden op de opstand te beëindigen. Ze zouden moeten streven naar „echte onderhandelingen over vrede" met Israel, en niet praten in „leugens en schijn-onderhan- delingen". PLO-leider Arafat heeft zich in een eerste openbare reactie op de recente Jordaanse stap pen ten aanzien van de Jor- daanoever ingehouden woe dend getoond. Arafat deed zijn uitspraken in een interview met een Saudische krant. „De PLO was niet van te voren ge raadpleegd en ook niet offi cieel op de hoogte gesteld toen de Jordaanse beslissing werd aangekondigd, terwijl de PLO de partij is die direct betrok ken is bij deze zaak", zo liet Arafat zich ontvallen. Andere Arabische landen, die wel op de hoogte waren van de Jor daanse plannen, hebben Ara fat evenmin ingelicht. Rebellen vallen leger Angola aan CHAMUTETE De Unita, de anti-marxisti sche rebellenbeweging in Angola zegt gisteren bij een aanval 35 Ango lese soldaten en 15 Cu baanse militairen te hebben gedood; De aan val vond plaats in Cha- mutete, waar het natio nale leger een basis heeft. De Unita wil met de aanval onderstrepen niet mee te doen aan het staakt-het-vuren tussen Zuidafrika en Angola, omdat de Unita niet aan de vredeson derhandelingen mocht deelnemen. Italië levert ex-kampbeul uit ROME Italië heeft de 75-jarige ex- kampbeul Anton Malloth uitgeleverd aan West-Duitsland. De vroegere SS- bewaker van het concentratie-kamp Theresienstadt zal terecht moeten staan wegens oorlogsmisdaden. We gens zijn misdaden in Theresienstadt werd Malloth in 1948 door een Tsjechoslowaakse rechtbank bij ver stek ter dood veroordeeld. Ook in Oostenrijk werd hij gezocht. Malloth werd bijna een week geleden in Me- rano in het Italiaanse Zuid-Tirol aan gehouden. Toen hij hoorde dat hij naar Duitsland uitgewezen zou worden, meldde de ex-SS-er zich meteen ziek. De gevangenisartsen stuurden hem echter na een kort on derzoek naar zijn cel terug. MARTOUM De Nijl ift zich tegen Sudan en ir hoofdstad Khartoum teerd. Enorme wolk- 20|!uken, waardoor de af- open week al zes keer veel regen is gevallen normaal gesproken tij- 1*|is de gehele regenpe- lojde, hebben het peil in rivier tot een kritiek $eau doen stijgen. Het «potste deel van Khar- is al overstroomd <jbr het kolkende Nijl- ter. De ravage is >rm. En het water stijgt g steeds. 5 dat het jarenlang minimaal 2 »gend heeft, kon'de keihar- 29 yodem de enorme hoeveel- 22 en regenwater niet ver ken. Een „catastrofe", een 8 [antische ramp" zijn dan de kwalificaties door jorganisaties over het lot, Sudan sinds eind vorige jk heeft getroffen. u|&oofdstad Khartoum ligt in loorden van Sudan en ligt Ie plaats waar de Blauwe de Witte Nijl samenstro- i. De Blauwe Nijl, die dui- 3{den kilometers oostelijk de Witte Nijl in Etiopië ringt veroorzaakt ook overstromingen in het loosten van Sudan. De ge- ten noorden van de handelsstad Khartoum den eveneens ernstig door water bedreigd. ikens en tenten bnisaties als Mensen in pd, de Stichting Oecumeni- Hulp, Artsen zonder (nzen en het Rode Kruis len groot alarm geslagen. Nederlandse regering heeft miljoen gulden beschik- gesteld. Herman van in van de SOH: „Wat voor- lodig is zijn dekens en ten- Slachtoffers van de watersnoodramp in Khartoum verdringen zich op een hoog en drogergelegen spoorbaan. ten, maar ook medicijnen te gen verwachte epidemieën. Het vervoer is echter heel moeilijk. De wegen zijn ge blokkeerd en daarom worden waarschijnlijk droppings uitge voerd met vliegtuigen vanuit Kenya". Omdat het rampgebied mo menteel geïsoleerd ligt worden voedseltekorten verwacht; de prijzen van de produkten die nog in de stad zijn, zijn met grote sprongen gestegen. Het tekort aan drinkwater is nu reeds een groot gevaar voor de volksgezondheid. Artsen zonder Grenzen heeft vandaag een team van tien vrijwilligers op weg gestuurd naar het getroffen gebied. Woordvoerder Roel Padt: „We hadden al veel van onze men sen in Sudan zitten; het land is eigenlijk een continue ramp. De stad Khartoum is vanwege de hulp opgedeeld in gebieden en wij hebben een deel waarin 50.000 vluchtelingen zitten. De eerste taak is het opzetten van gezondheidsposten; we houden er rekening mee dat slachtof fers diarree hebben en dat Herstellen Khartoum zal ongetwijfeld ja ren nodig hebben van de ramp te herstellen. De Oostafrikaan- se handelsstad begon ander halve eeuw geleden aan een grote bloeiperiode, mogelijk gemaakt door haar strategi sche ligging langs de oevers van de Witte en Blauwe Nijl. In 1823 was het nog een een voudige Egyptische leger plaats. De bloeiperiode begon toen de beroemde „Afrika- vreter" Lord Kitchener in 1898 de stad onder handen nam. Hij liet monumentale panden en paleizen optrekken en parken inrichten. De recht hoekige wijken, werden zoda nig doorkruist door de hoofd wegen, dat de plattegrond van de stad geleek op de Britse „Union Jack". Niet alleen in militair opzicht een strategisch punt, ook als handelscentrum bleek het knooppunt Khartoum een schot in de roos. Ivoor, gum, koffie, struisveren (geliefd op dameshoeden) en goud werden in Khartoum verhandeld en veelal stroomafwaarts naar Port Said, Alexandrië en Cairo vervoerd en van daaruit naar Europa. Voortdurende binnenlandse onenigheid en wijzigingen in de (koloniale) wereldpolitiek en mondiale handelsstromen hebben van Khartoum een symbool van vergane glorie gemaakt. De stad is zwaar overbelast door honderddui zenden, misschien wel meer dan een miljoen vluchtelingen; vooral plattelanders die de burgeroorlog tussen het rela tief rijkere islamitische noor den en het zwakke christelijke zuiden ontvluchten. Egypte Ook vluchtelingen uit het zuidoostelijk gelegen Etiopië en het westelijke Tchad heb ben veelal hun moeizame weg naar Khartoum gevonden. De nieuwkomers vestigden zich in uitgestrekte krottenwijken, aan de lager gelegen randen FOTO: AP van de stad. Elektriciteit is er niet, de watervoorziening ge brekkig en riolering- en afwa teringsystemen toekomstdro men. Directe noodhulp voor een on schatbaar aantal straatarme mensen lijkt al een schier on mogelijke aangelegenheid, maar wie durft te denken aan de gigantische wederopbouw van het getroffen gebied en de eens zo glorierijke stad? Wrang, maar waar: in Egypte ziet men de vloedgolf van de Nijl met minder kopzorgen aankomen. In Cairo maakte men zich juist al maanden zor gen over de lage waterstand van de rivier. Dat had immers tot gevolg dat landbouwgebie den niet regelmatig over stroomden en uitdroogden; dat viskwekerijen gevaar liepen; dat bij de Assoean-dam niet voldoende elektriciteit kon worden opgewekt en dat eeu wenoude fundamenten van monumenten verkruimelden: de uit steen gehouwen Toeth- mosis III in Luxor kan nu echter zijn borst nat maken. JOOS PERSOON PRAAG Het Tsjechi sche partijblad „Rude Pra- vo" heeft gisteren in een paginagroot artikel een ongekend felle aanval ge daan op Alexander Dub cek. Het blad hekelt de gewezen partijleider om de steun die hij heeft uit gesproken aan de glasnost (openheid) van Sovjet-lei der Gorbatsjov. De aanval op Dubcek komt enige dagen voor de twintigste verjaardag van de invasie van het Warschaupact in Tsjecho- slowakije. Met die inval maak ten de tanks van de Sovjetunie op 20 augustus een einde aan de „Praagse Lente", de door Dubcek geleide hervormings beweging. Rude Pravo schrijft dat Dub cek in 1968 de kant koos van rechtse opportunisten en he den ten dage een pion is in handen van reactionaire krin gen. Volgens het partijblad was Dubcek „geen pionier van democratische hervormingen in partij en samenleving. Hij was mede-verantwoordelijk voor een autocratische regeer- stijl die zijn weerga niet ken de. Hij eigende zich het recht toe om voor de hele partij te besluiten op de meest noodlot tige momenten". Het blad stelt Dubcek indirect verantwoor delijk voor de Sovjet-interven tie van 1968. 99 99 RIO DE JANEIRO In Rio de Janeiro, een stad met negen miljoen inwoners, leven armoede en overvloed zij aan zij. De moderne Robin Hood draagt rubber san dalen, een honkbalpet en een Uzi-geweer. Hij houdt zich op in het woud van krotwoningen dat de hellin gen van de prachtige bergen van de stad bedekt. Robin Hood en zijn mannen heten tegenwoordig „Hairy", of „Buzunga", „Half-Kilo" of „Speakeasy" en ze handelen in drugs. Sinds de toenemende internationale druk om de cocaïneproduk- tie en -handel in Colombia, Bolivia en Peru te bestrijden, beleeft Brazilië een opleving als cocaïne-land. En hoewel de nieuwe benden niet bepaald toonbeelden van goedertierenheid zijn, heb ben zij de bevolking van de sloppenwijken toch achter zich we ten te krijgen. Door afwisselend angst te zaaien en gunsten te verlenen, hebben zij overal op de berghellingen hun eigen mini- republiekjes gevestigd, waar zij door de welwillende bevolking worden geholpen en verborgen. De bandieten worden vereerd als helden. Toen onlangs een drugsdealer in één van de grotere „shantytowns" stierf, waren er tweeëntwintig bussen nodig om de mensen naar zijn begrafe nis te vervoeren. In dezelfde wijk kwam de bevolking in op stand nadat de politie een veroordeelde drugsbaron had overge plaatst naar een bijzonder zwaar beveiligde gevangenis. Woe dende inwoners van de wijk Rocinha kwamen de berg af, gooi den stenen en versperden een tunnel. Omgekeerd zijn de drugs dealers ook niet te beroerd om de bewoners van de „favelas" (sloppen) de helpende hand te bieden. Toen de politie mensen wilde verwijderen van een door hen illegaal in bezit genomen stukje grond, schoten bewapende drugsdealers te hulp. Outlaws In wetenschappelijke studies over de bandieten van het Wilde Westen, concludeerde men dat de „outlaws" afkomstig waren uit de laagste sociale klassen. Hun misdadige leven was een vorm van verzet tegen de sociale onderdrukking. De stap van arm maar gehoorzaam, naar rijker en misdadig zou een politieke zijn. Hoe de verklaring in het geval van Rio ook zou luiden, de invloed van de bandieten neemt toe. Minstens dertig wijken zouden door dealers worden geregeerd. „Rio de Janeiro, koninkrijk van de misdaad", zeiden de kranten in vette letters. „Bayrut is er niets bij". Dat was in juni en on middellijk daarop togen driehonderd man politie en militairen naar de sloppenwijk Rocinha, waar eerder opstanden waren. De inval werd in alle vroegte uitgevoerd, maar de troepen slaagden er echter niet in meer dan één van de leden van een gezochte driemanschap te pakken te krijgen. Een beetje liefdadigheid van de kant van de dealers doet veel goed in wijken als Rocinha. Zo kreeg Rocinha eens een samba orkestje en een geluidsinstallatie. Verder zorgt de onderwereld voor het handhaven van de orde op plaatsen waar de politie niet meer durft te komen. De dertigjarige Carlos zegt hierover: i „Toen het driemanschap hier nog de baas was, hoefde je nergens 1 bang voor te zijn". Q De drugsdealers bestreden niet alleen de misdaad, maar hadden 1 ook hun eigen rechtspraak. Flavio, een andere inwoner, vertelt: „Er was een echt beklaagdenbankje. De uitspraak werd ter plekke gedaan en soms ging men dan over tot executie". Verbeteringen Nu de overheid zich serieus wil bezighouden met de drugsben den, is er al wel iets veranderd. Van hogerhand is bijvoorbeeld toegezegd dat een school waarvan de bouw al drie jaar stil ligt eindelijk wordt afgemaakt. Voorts is bijna tien miljoen gulden uitgetrokken om de wegen en rioleringen te verbeteren. Het is echter maar de vraag of de belangstelling die de overheid nu heeft opgevat voor de problemen in de „favelas" door zal drin gen tot de bevolking. Een lid van het stadsbestuur: „In het ver leden heeft de regering zich nooit verantwoordelijk gevoeld voor de toestand in de sloppen. Rio de Janeiro wordt nu gecon fronteerd met de dure gevolgen van die nalatigheid". MAC MARGOLIS (c) The Times (ADVERTENTIE) STUNTS VAN DE BOVENSTE PLANK - Op Duinrcil presenteert Choq dc "American Eagles" High Diving Show uit Hongkong, met bloedstollende capriolen. Ineen wervelende showduiken internationaal vermaarde artiesten van een 30 meter hoge stellage in klein bad. Met salto's, als clowns, ja zelfs Info: 01751-14765 brandend! Jannen zijn niet zachtaardig genoeg" HiyïEVE Er zouden vermoedelijk minder lesbiennes en ho- ielen zijn, als mannen aardiger waren voor vrouwen en Ier bezorgd over hun seksuele prestatie. Dat staat in een ort van de Verenigde Naties over de problemen van seksue- 425i>inderheden. Volgens opsteller Jean Fernand-Laurent heeft haatschappij het verschil tussen de seksen teveel benadrukt. is meer dan waarschijnlijk dat het doordrukken van de jnelijke suprematie op veel vrouwen een storend effect heeft id en dat er minder lesbiennes zouden zijn als mannen meer lacht en tact zouden hebben. Ook zou er minder impotentie imoseksualiteit zijn als mannen niet het gevoel hadden sek- veel te moeten presteren". 1 incering pendel stap dichterbij 'E CANAVERAL Het Amerikaanse ruimtevaartbureau >A is vol vertrouwen dat het ruifriteveer Discovery eind sep- ber kan worden gelanceerd. Nadat gisteren een ontbran- sproef met de drie hoofdraketmotoren .slaagde, moet de 8 >A alleen een klein heliumlek dichten. Daarvoor moet een worden gezaagd in de aluminiumwand van het veer. Dat is nige manier waarop een monteur met zijn armen bij de lek- de leiding kan komen. De methode is omslachtig, maar de e andere oplossing zou zijn de Discovery naar de hangar te le rijden, hetgeen een vertraging van twee maanden ople- De Discovery zal het eerste veer zijn dat na de ontploffing uï Challenger in januari 1986 de ruimte wordt ingeschoten. (ADVERTENTIE) Interlübke maakt plaats voor InterlUbke. Maar voordat we u die nieuwe collectie kunnen laten zien, maken we er ruimte voor. Dus zullen we afscheid moeten nemen van de laatste Interlübke meubelen. Die nu heel voordelig van eigenaar kunnen wisselen. Meer hoeven we de ken ner niet te vertellen. Alleen In leiderdorp. NET N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Leiderdorp: Meubelplein 1. tel: 071 - 899 323. Donderdag koopavond. Maandagochtend gesloten. In volle zee rapporteerde de uitkijk vijf zeilen. Het eskader recht op de Hollandse schepen aan; blijkbaar zijn het vijan- te vaartuigen, die de strijd zoeken. Robert Janszoon besluit J risico's te nemen en geeft het bevel de kleine vloot ge- I I itsklaar te maken. Van de campagne af geeft hij zijn korte, ^^elijke bevelen. „Loefbrassen aan", commandeert hij en be- >n, aan dek, geven de kwartiermeesters de bevelen onmid dellijk door. Wanneer alles gereed is en allen op hun post staan, dreunt ook reeds het eerste vijandelijke salvo. Een dikke kruit damp onttrekt de schepen even aan het gezicht, maar de Hollan ders laten zich er niet door uit het veld slaan. Ze zijn op alles voorbereid en langzaam drijven de schepen dichter bij elkaar. Bewapend met pieken, sabels, bijlen en musketten staan de ma trozen van Robert Janszoon gereed om de vijand te enteren. ONLUSTEN BEREIKEN BLOEDIG HOOGTEPUNT (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Veertig jaar na de onafhankelijk heid van Groot-Britannië en 26 jaar nadat het leger een staatsgreep pleegde, lijkt de bevolking van Burma schoon genoeg te hebben van de toestand in het land. De onlusten lijken vooralsnog een bloedig hoogtepunt te hebben bereikt. Al vijf maanden is het onrus tig in het land dat ingeklemd ligt tussen de Volksrepubliek China, India, Thailand en de Golf van Bengalen. Het af treden, eind vorige maand, van de autocratische Bur- maanse leider Ne Win, die werd opgevolgd door de ge hate Sein Lwin lijkt de be volking niet tot rust te heb ben gebracht. Van Mandalay in het noor den en Moulmein in het oos ten tot in de hoofdstad Ran goon zijn betogers massaal de straat op gegaan om hun on genoegen kenbaar te maken over het repressieve bewind in Burma en de steeds ramp zaliger worden economische toestand. Uit de naar het Westen door sijpelende berichten valt op te maken dat de bevolking nu tot grote offers bereid is om een einde te maken van het huidige bewind. Waar schijnlijk honderden mensen zijn de afgelopen dagen om het leven gekomen tijdens hardhandige confrontaties met leger en politie. Het is niet voor het eerst dat de bevolking in Burma de straat op gaat maar alle teke nen wijzen er op dat het de regering nu heel wat meer moeite zal kosten de opstand te onderdrukken. Kort na de staatsgreep van 1962, on taardden protesten van stu denten tegen de strenge re gulering van de universitei ten in bloedige rellen, die werden onderdrukt door met machinegeweren bewapende militairen. Edelstenen De onvrede met het regime wordt verergerd door de steeds verslechterende econo mische toestand. De werk loosheid neemt toe, de prijzen stijgen schrikbarend en er is zelfs een tekort aan voedsel. Al deze factoren maken dat de studenten niet meer alleen staan. Voor het eerst hebben andere bevolkingsgroepen zich bij de studenten aange sloten en nemen zij deel aan de aanhoudende protestacties en demonstraties. In potentie is Burma een rijk land en lijkt niet veel nodig te hebben om ooit weer wel varend te worden. Toen Ne Win in 1962 zijn staatsgreep fdeegde was Burma een be- angrijke exporteur van rijst. Het teakhout van Mount Pegu is het beste ter wereld. In de heuvels liggen robij nen, saffieren en prachtige jade bij wijze van spreken voor het oprapen. Volgens sommige optimisten zijn alleen de olie- en gas voorraden in het Midden- Oosten omvangrijker dan wat in Burma in de grond zit. Desondanks is het land in middels afgezakt naar de ne gende plaats van de lijst met armste landen. De zwarte markt is het enige succesvol le onderdeel van de econo mie. Teakhout, rubber, jade, edelstenen en heroïne stro men de grens met Thailand over. Vanuit dat land komen allerlei luxe artikelen, van shampoo en zeep tot sterke drank en elektrische appara ten, Burma binnen. Bankbiljetten De huidige onrust begon ei genlijk al in september vorig jaar toen studenten de straat opgingen uit protest tegen het plotseling waardeloos worden van alle grotere bankbiljetten. Toen bleven burgers uit angst nog binnen en werden de rellen snel on derdrukt. In maart sloten an dere delen van de bevolking zich bij de betogingen aan en de oproerpolitie en het leger moesten worden ingescha keld om de zaak onder con trole te brengen. Ruim twee honderd mensen verloren hierbij het leven. Aangenomen mag worden dat de vele minderheden die Burma kent, zoals de Karen, Shan, Kachin, Palaung, Ka- renni en Wa, van deze gele genheid gebruik maken zich eveneens te roeren. Deze vol ken, die voornamelijk wonen in het onherbergzame noor den en oosten van het land, vechten al meer dan veertig jaar tegen de centrale rege ring in Rangoon. Ne Wins onbuigzame beleid van „Burma voor de Burma- nen", waarin voor andere volken geen enkele ruimte werd gelaten, leidde tot een van de langdurigste opstan den die de wereld kent. De huidige onrust wijst er op dat het regime niet alleen de minderheden van zich heeft vervreemd maar dat zelfs het eigen Burmaanse bevolkings deel het niet langer pikt.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5