Norgerhaven doorbreekt gevestigde mannenorde iiföiS Officier eist zeven jaar tegen Rara-verdachte CDA kritiseert Evenhuis LGt [NNENLAND CcicbcSomaitt DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1988 PAGINA 3 Werkloosheid met II 2.400 gestegen ;N HAAG De werkloosheid is in met 12.400 gestegen tot 686.400. Zo- onder mannen 7.200) als onder iuwen 5.200) steeg de werkloos- d ten opzichte van de maand ervoor. ministerie van sociale zaken en rkgelegenheid heeft de werkloos- 1*1*1 tlscijfers gisteren bekend gemaakt. e' d juli vorig jaar telde ons land nog 000 werklozen. Het is gebruikelijk in juli de werkloosheid stijgt. Dat it voor een deel omdat veel school- tato laters dan op zoek zijn naar werk. ir de afgelopen maand was de stij- volgens het ministerie beduidend ler dan gezien voorgaande jaren d verwacht. ;ing'r 1 re 'n. Twee doden door treinongelukken BREDA Op een overweg in Uden- hout is gistermiddag een personenauto onder de stoptrein Tilburg-Den Bosch gekomen. Daarbij kwam de bestuurder van de auto om het leven. Hij negeerde de rode knipperlichten bij de spoorweg overgang. Beide sporen werden door het ongeluk versperd. De reizigers werden gedurende ruim anderhalf uur met bus sen vervoerd. Eerder op de dag verloor een 13-jarige jongen uit Breda het leven toen hij bij het nieuwe station Prinsen beek op zijn fiets door een goederen trein werd geraakt. Volgens de Bredase politie was de jongen onder een gesloten halve overwegboom doorgekropen. Mannen hebben meer vrije tijd dan vrouwen DEN HAAG - De verschillen in vrije tijd tussen mannen en vrouwen zijn de afgelopen 25 jaar nauwelijks veranderd: evenals in het begin van de ja ren zestig moeten vrouwen het nog steeds met minder vrije tijd doen dan mannen. In een studie die in opdracht van de Emancipatieraad en het Sociaal en Cultureel Plan bureau is gemaakt staat dat mannen gemiddeld 48,4 uur per week vrij hebben, vrou wen 44,1 uur. Het verschil, wordt in hoofdzaak veroor zaakt door vrouwen die meer dan twintig uur per week bui tenshuis werken. Die besteden naast hun baan meer tijd aan taken binnenshuis dan wer kende mannen. De verschillen zijn ook terug te vinden bij de jeugd. Meisjes van twaalf tot achttien jaar hebben gemiddeld 38,6 uur vrij, jongens 43,2 uur. Dit komt doordat meisjes vaker dan jon gens bij huishoudelijke kar weitjes worden ingeschakeld. Het is dan ook niet denkbeel dig dat ook komende genera ties vrouwen vooral voor huis houdelijk en verzorgend werk verantwoordelijk blijven. De afgelopen jaren is ook de wijze van besteding van de vrije tijd vrijwel niet veran derd. Vrouwen doen nog steeds minder aan sport dan mannen, maar het verschil wordt kleiner, aldus het on derzoek. Nog steeds is er een groot verschil in de keuze van de sport. Mannen kiezen voor al voor wedstrijdsporten, vrou wen voor rercreatiesporten. Vrouwen zijn nog steeds sterk ondervertegenwoordigd in po litieke, sociale en vakorganisa ties. Zij lezen meer boeken dan mannen, kijken minder naar de televisie en luisteren meer naar de radio dan mannen. Vrouwen met een betaalde baan besteden hun vrije tijd actiever en gevarieerder dan huisvrouwen. Werkende vrou wen brengen ook een groter deel van hun vrije tijd buitens huis door. FNV: Taxibedrijven verhalen schade op chauffeurs UTRECHT - Volgens de vervoersbond FNV laten steeds meer taxibedrijven hun chauf feurs in loondienst opdraaien voor schade aan de wagen. Dwars tegen wettelijke maat regelen en de cao-bepalingen in is een wild groei aan „eigen-risico" regelingen ontstaan waarbij ondernemers de schade op de chauf feurs verhalen door bedragen van 250 tot soms 1.250 gulden op hun loon in te houden. Volgens de cao kan de chauffeur alleen voor schade aansprakelijk worden gesteld als hem opzettelijke en grove nalatigheid ver weten kan worden. Woordvoerder P. Peters van de werkgeversorganisatie FNOP be stempelt het verhaal van de Vervoersbond FNV als overdreven. Woerden ontwerpt verkeersmilieukaürt WOERDEN - Directeur-ge neraal Reij voor de milieu hygiëne van het ministerie van VROM heeft in Woer den de eerste verkeersmi- lieukaart in ontvangst geno men. In zo'n kaart worden de geluidshinder- en lucht verontreinigingsaspecten van het verkeer op de we gen in de betreffendê ge meente in kaart gebracht. De Woerdense verkeersmi- lieukaart is niet alleen de eerste in Nederland, maar waarschijnlijk in de hele wereld. Woerden is een van de 21 gemeenten die aan het project hebben willen meewerken. ederland ikoord met ""ibmst nieuwe beu nbassadeur triname 'SN HAAG - Nederland officieel in met de mst van ir. Cyrill Ram- ioor als nieuwe ambas- leur van Suriname, ewel de Surinaamse ibassade in Den Haag I or eft verklaard niets te he !ten van de komst van r t€ mkisoor. derland en Suriname zijn ni€ uime tijd vertegenwoordigd veest door tijdelijk zaakge- ligden. Ambassadeur Van uten moest begin januari 17 Paramaribo verlaten op chuldiging van inmenging 1 binhenlandse aangelegen- en. Nederland verzocht or ctrop om terugtrekking van Surinaamse zaakgelastigde, rlo Spier. ;in maart werd drs.J. B. ekman kort voor het be- van minister Van den >ek aan Suriname tot nieu- ambassadeur in Paramari- benoemd. De laatste Suri- ambassadeur in Ne land was Henk Heidweil- die op 25 juni 1985 werd jggeroepen en later minis- van buitenlandse zaken Itijd orthals Altes il hogere straf >or vervalsen sspoort I'N HAAG Minister rthals Altes (justitie) de maximumstraf op' vervalsen van pas- brten en andere reisdo- 2®S]nenten verhogen van ee tot vier jaar. De mi- ter heeft de Tweede z mer voorgesteld om Wetboek van Straf- hèjfcht in die zin te wijzi- -Jmi ■scl het in bezit hebben van [vals paspoort en het uitle- ervan wordt in het voor- van,-de minister expliciet fbaar' gesteld. Met de ver- 'ng van de strafmaat .wordt tevens mogelijk verdach- van het misdrijf in voorlo- hechtenis te nemen. 'thals Altes motiveert zijn rstel door te wijzen op de losieve groei van het inter- onaal personenverkeer en grote belang van het pas- rt. ook als het gaat om legi- atie bij de banken, n paspoort is dan ook een begeerd document, waar op grote schaal frauduleu- handelingen worden ver- ït. Vreemdelingen komen een vervalst Nederlands document het Koninkrijk nen of trachten ermee ;ang tot andere landen te gen. Ook bij smokkel van dovende middelen en ter- sme wordt misbruik van lerlandse reisdocumenten laakt", aldus Korthals Al- n slotte is een belangrijke en om gebruik te maken een vals paspoort het féit dit door financiële instel len in Nederland wordt vaard als legitimatiebewijs geldhandelingen. Het be ft geen betoog dat alles in werk moet worden gesteld fraude met reisdocumen tegen te gaan", aldus de lichting van de minister, de uitreiking van het reis- ument zullen voortaan wijzingen worden gegeven r de wijze waarop voorko- n kan worden dat het in keerde handen valt. Ook worden vermeld dat bij lissing verhoogde leges .huldigd is voor een uw paspoort. 26 VROUWEN ALS GEVANGENBEWAARDER N VANDAAG NORGERHAVEN - In 1984 moest een kwart van het personeel van de 'penitentiaire inrichting Norgerhaven' door be zuinigingen afvloeien. De kansen om de man nenmaatschappij in het gevangeniswezen te doorbreken en meer vrouwen in alle functies aan te stellen leek voor goed bekeken. Adjunct- directeur R.G. de Boer- Wierda heeft vanaf het moment dat ze in dienst kwam, vijf en half jaar geleden, op alle mogelij ke manieren geprobeerd meer vrouwen in dienst te krijgen. Toen vorig jaar toestemming voor de uitbreiding van de in richting met 96 cellen kwam, zag ze haar kans. Opnieuw voerde ze haar argumenten voor positie ve discriminatie bij aan stelling van vrouwen aan: een beter evenwicht tussen het aantal man nen en vrouwen in dienst waarborgt een ho gere kwaliteit van het werk en een betere werksfeer. Het was niet de gewoonte vrouwelijke bewaarders in dienst te nemen. „We hadden wel eens één vacature, maar dan neem je geen vrouw aan. Wat moet die nu beginnen tussen al die mannelijke col lega's. Personeelsleden en ook de gedetineerden natuur lijk, letten erg op elkaar. Als er dan een tussen zit die an ders is, dan gaat-ie over de tong. Dat is een gevolg van die typische mannencultuur hier. Een vrouw zou het erg moeilijk krijgen", zegt me vrouw De Boer. Er zijn in Norgerhaven wel vrouwen die maatschappelijk werk doen of onderwijsprojecten begeleiden, maar die zitten buiten de dagelijkse sfeer. Penitentiaire inrichtingswer kers moeten in ploegendien- In de strafinrichting Norgerhaven in Veen- huizen komen op 1 sep tember 21 vrouwen te gelijk stage lopen. Ze beginnen dan ook met behoud van hun uitke ring de studie inrich tingswerk (iw) aan de middelbare beroepsop leiding in Groningen. Een aantal maanden la ter komen er nog eens vijf vrouwen in Nor gerhaven in dienst die de mbo-iw-opleiding al in de zak hebben. De vrouwen worden peni tentiair inrichtingswer kers (piw'ers). Tot nu toe zijn in die functie alleen mannen be noemd. „Norgerhaven heeft de gevestigde mannenorde doorbro ken," stellen adjunct- directeur, mevrouw R.G. de Boer-Wierda en functiebegeleider A.S. Duursma vast. Adjunct-directrice R.G. de Boer-Wierda en functiebegeleider A.S. Duursma. sten werken en zitten de vol le tijd tussen de gedetineer den, „op de flank", zoals de verblijfsafdelingen worden genoemd. Niet vechten De meeste gedetineerden zijn wel gewend aan vrouwelijke piw'ers. In gevangenissen in het Westen zijn die al sinds 1980 in dienst. Mevrouw De Boer heeft haar collega's daar ook gevraagd naar de erva ringen met vrouwelijke pi w'ers. Die verhalen hebben haar alleen maar onder steund in de gedachte dat vrouwen in dienst de sfeer zouden verbeteren. „We willen de gedwongen verblijfssituatie voor de gede tineerden toch in een zo na tuurlijk mogelijke omgeving laten verlopen. Vrouwen ho ren er dan bij. Mannen onder elkaar moeten stoer doen en laten hun emoties niet zien. Ze vertalen die in agressie. Als je hier vrouwen neerzet, dan heb je kans dat ze die emoties op een andere ma nier verwerken. Piw'ers zijn er voor de beveiliging, maar ook voor de bejegening van gedetineerden. En die laatst genoemde taak is minstens zo belangrijk als de beveiliging. Een vrouw wordt niet zo gauw agressief benaderd als een mannelijke bewaker. Ze gaan er toch vanuit dat vrou- De gevestigde mannenorde in Norgerhaven wordt doorbro ken. wen lichameljk niet sterk zijn, dus zullen ze niet vech ten, maar eerder praten. Het is bekend van de politie, dat burenruzies eerder zijn be slecht wanneer er een agente bij komt. Ook in een café worden rellen vaak geweld loos opgelost wanneer er een agente bij komt". Positieve actie Adjunct-directeur De Boer kreeg het voor elkaar dat Norgerhaven officieel een van de instellingen werd van het 'project van positieve ac tie', dat wil zeggen dat vrou wen voorrang krijgen. Ook in de toekomst worden vaca tures bij voorkeur door vrou wen vervuld. „We zoeken heel bewust naar gekwalifi ceerde vrouwen, zodat we toegroeien naar een even wichtig personeelsbestand". Tegen de 'positieve actie' groeiden overigens nogal wat weerstanden, maar mevrouw De Boer heeft die „keurig af gewimpeld" met haar welo verwogen argumenten. De weerstanden varieerden. „Vrouwen hebben geen li chamelijke kracht en als er ruzies ontstaan, dan moeten de mannelijke bewaarders eerst de vrouwelijke collega's verdedigen. Zij komen niet megr aan het kalmeren van de gedetineerden toe". Een ander vooroordeel was: „Vrouwen zijn te kwetsbaar, al die mannen missen hun vrouwen en gaan de vrouwe lijke piw'ers als seksobject zien". Heel bekend is de angst dat vrouwen als bewa ker „een bedreiging zijn voor de mannelijke collega's, er zullen excessen ontstaan". Uit die weerstanden heeft de directie onder meer afgeleid dat er ook onder de mannen nog heel wat emancipatie werk moet worden verricht. De tyeer Duursma: „Het ver trouwen in elkaar moet groeien. De mannen hier moeten geëmancipeerd FOTO'S: BERT JIPPES worden. Alle vooroordelen moeten bespreekbaar worden. Dat is het belang rijkste". Scholing Ondanks alle weerstanden werden er voorlichtingsmid dagen gehouden waar in to taal 550 vrouwen op af kwa men. Er werden afspraken gemaakt over de voorwaar den waaronder de vrouwen in dienst zouden komen. Na een aantal bijeenkomsten en een snuffelstage bleven er tenslotte 21 vrouwen over. „Veel vrouwen hadden hoge verwachtingen, maar ze schrokken soms van de passi viteit van het werk. Ook de onregelmatige werktijden zijn niet aantrekkelijk. En deeltijdwerk is voorlopig or ganisatorisch nog niet haal baar". De interne opleiding werd ongeschikt geacht, omdat het ministerie van onderwijs die niet erkent. Daarom krijgen alle 21 vrouwen nu een ge wone mbo-iw. Met dat pa piertje op zak kunnen ze, ook als ze de gevangenis de rug toekeren, overal terecht. Op 1 september begint hun stage in Norgerhaven. Op 1 april volgend jaar komen ze volle dig in dienst. „Norgerhaven gaat een moeilijk jaartje tege moet", zegt mevrouw De Boer. MARSCHA VAN NOESEL Gebruik clenbuterol beperkt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Veehou ders mogen diergenees middelen die de stof clen buterol bevatten voortaan alleen nog maar in huis halen met een schriftelij ke verklaring van de die renarts. Hiertoe heeft mi nister Braks van land bouw gisteren besloten. De maatregel gaat onmid dellijk in. clenbuterol steeds vaker op een oneigenlijke manier wordt gebruikt. Hiermee bedoelt Braks dat veehouders hun die ren, vooral kalveren, clenbute rol niet alleen als hoestmiddel toedienen maar ook als middel om de vet/vlees-verhouding te beïnvloeden. Voortaan moeten veehouders een verklaring van hun die renarts vragen, waarin staat dat het middel nodig is voor de behandeling van zieke kal veren. Clenbuterol was tot nog toe vrij verkrijgbaar. De Consumentenbond opende begin deze week de aanval op clenbuterol omdat de bijwer kingen van dit middel niet be kend zijn. KNOLLEN Reuze-proefvaart Met deze enorme hete-luchtballon wil Henk ten Brink één dezer dagen een recordvlucht gaan maken. Het enorme gevaarte dat vijftig meter hoog is heeft een dubbeldeksmand, waarin straks vijftig mensen in moeten. Gisteren bleef het nog beperkt tot zes personen, die door 25 miljoen liter hete lucht werden opgetild. Naast de grote ballon een normale eenpersoonsballon, met 800.000 liter hete lucht. FOTO: ANP Klaar voor de sloop De restanten van de uit zee geborgen chemicaliëntanker Anna Broere liggen in de 8e Petroleumkaven van Rotterdam op het ponton Giant 2 klaar voor de verkoop. Vanmorgen hebben de 11 tot 12 belangstellende sloopbedrijven aan boord een kijkje geno men. Zij konden tot 2 uur vanmiddag een bod uitbrengen; de hoogste bieder zou het wrak terstond krijgen. Rijkswaterstaat schat de opbrengst, mede door de gestegen staalprijzen, op en kele tonnen. De bergingsoperatie heeft het rijk ongeveer 15 mil joen gulden gekost. FOTO: ANP AMSTERDAM De Am sterdamse officier van jus titie mr. A. van der Kerk heeft gisteravond een cel straf van zeven jaar geëist tegen de Rara-verdachte R. R. De officier van justi tie achtte wettig en over tuigend bewezen dat R. betrokken is geweest bij ten minste zes aanslagen die de afgelopen jaren on der de Rara-vlag of ande re actiegroepen zijn ge voerd. De rechter doet op 24 augustus uitspraak. „De gepleegde misdrijven zijn misdrijven van terroristische aard. De ernst van de gepleeg de feiten en de gigantische schade en de enorme maat schappelijke onrust die door de aanslagen zijn gepleegd, dienen het uitgangspunt te vormen van de op te leggen straf," zo motiveerde mr. Van der Kerk de strafmaat. „Dat een bedrijf als de Makro, door een hele serie terreuraansla gen uiteindelijk murw ge maakt, besluit zich uit Zuid- afrika terug te trekken, ge dwongen door grof geweld, is een klap voor de rechtsorde, onafhankelijk van de morele vraag of de Makro in Zuidafri- ka thuishoort of niet". Volgens de officier heeft de aanslag bij Elba, begin dit jaar, het politie onderzoek op het spoor van R gebracht. Op het dak van de paspoortfabriek werden jerry cans met brandstof gevonden, die verbonden waren met ex plosieve ladingen. Vingeraf drukken op de jerrycans zou den onmiskanbaar die van R zijn. Voor het eerst sinds zijn arres tatie in april legde R. een ver klaring af. Tijdens de verho ren heeft hij zich beroepen op zijn zwijgplicht. „Ik zou mijn positie meteen duidelijk stel len. Ik ben een sympathisant van de.Rara, maar als dat tot een veroordeling leidt bent u de eerste rechter die politiek denken strafbaar stelt. De Rara heeft ons laten zien dat verzet mogelijk is. Wat is dat lullige brandje bij de Makro vergeleken bij één druppel zwart bloed. De 150 miljoen schade is maar eën schijntje vergeleken bij het geld dat het westen uit de drie continerttën zuigt". Advocaat Bakker Schut voer de aan dat het openbaar rfiinis- terie en de politie na dé arres tatie in april een publieke het ze hebben gevoerd. „En dat terwijl zeven voormalige ver dachten inmiddels een brief hebben gekregen dat ze niet meer worden vervolgd. Het ging er het LTC niet om straf bare feiten op te sporen, maar om het linkse politieke verzet te liquideren". Vandalisme in schoolgebouw LEIDEN De basisschool De Schakel aan de Storm Buy- singstraat is gisteren het doel wit van vandalen geweest. Surveillerende agenten troffen rond half negen „een onbe schrijflijke rotzooi" in het schoolgebouw aan. De achter deur was niet afgesloten „MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF ZAAK VOOR MINISTER" (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA- fractie heeft geen al te hoge dunk van de nota „Ruim baan voor onder nemen" die VVD-staatsse- cretaris Evenhuis (econo mische zaken) heeft ge schreven over het mid den- en kleinbedrijf (MKB). Volgens de chris ten-democraten besteedt Evenhuis géén of veel te weinig aandacht aan tal van belangrijke zaken. Het CDA vindt het MKB trouwens te belangrijk om te laten behartigen door een staatssecretaris. Bij de volgende kabinetsforma tie moet deze sector in de portefeuille van de minis ter worden opgenomen. Daarop vooruit lopend heeft het CDA alvast een eigen MKB-nota gepubliceerd, ge titeld „Mag het iets meer zijn?" en geschreven door het Tweede-Kamerlid H.J. Schartman. Deze doet een groot aantal aanbevelingen. Zo vindt hij dat het midden- en kleinbedrijf moet kunnen profiteren van deregulering: eenvoudiger procedures, uni forme vergunningen, minder leges, minder kosten en vooral minder enquêtes en andere verplichtingen tot in formatie waaraan de onder nemer thans nog moet vol doen. Verder meent Schartman dat de vestigingswetgeving een voudiger moet worden, door de voorschriften voor detail handel, bedrijven en de ho reca samen te voegen. Ook pleit hij voor een fusie van de hoofdbedrijfschappen handel en ambacht, waarbij de ondernemers-organisaties NCOV en KNOV afwisse lend de nieuwe voorzitter kunnen leveren. De bran ches moeten zelf opleidingen vo^j* vakdiploma's opzetten, die op hun verzoek dóór de overheid verplicht kunnen worden gesteld. In de CDA- nota wordt voorts gesteld dat de (in 1982 afgechafte) subsi die voor renovatie van ver ouderde winkelcentra moet herleven. De ondernemersorganisaties voor het midden- en*kleinbe- drijf zijn gematigd positief over de CDA-nota. Een be langrijk winstpunt is volgens het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV) de bijzondere aart- dacht voor de kwalitatieve betekenis van het midden- en kleinbedrijf. Het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond (NCOV) vindt het positief dat het CDA als grootste re geringsfractie een samen hangende visie heeft ont vouwd. „Dat komt de politie ke duidelijkheid ten goede", a^ius het NCQV.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3