We hebben hier toch wel wat tot stand gebracht" Soordwijkerhout wil meer be jaarden woningen luub Nelisse houdt gele trui in bezit sin ÜIDEN OMGEVING QeidoaQowvcmt DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1988 PAGINA 11 ng 'jetsers botsen op :ar wp Zoetemelkpad aam jpWETERING Een 37- v ige fietser uit Koudekerk be8eft gisteravond een hoofd- »usti,nd opgelopen na een aanrij- *ng op het Joop Zoetemelk- rdn d. Het ongeluk gebeurde op kruising met de Poeldijk. Koudekerker trachtte het tuss tspad op te rijden, een 13-ja- Vie fietsend meisje uit Stomp- deljk ondernam daartoe ook poging. Het tweetal zag el- ar niet en er onstond een sing. De Koudekerker roniLam daarbij te vallen en :e P eg met zijn hoofd tegen het telijhgdek. Hij is overgebracht ar het Academisch Zieken- Leiden. Waterschade door blikseminslag KATWIJK In een woning in de Voorstraat in Katwijk is vannacht een enorme ravage ontstaan door een blikseminslag. De bliksem is in de aardleiding van de waterleiding èn in de elektriciteitsleidingen geslagen. De bewoner van het pand kwam rond half één thuis en trof het hele huis onder water aan. De waterlei ding was door de inslag gesprongen. Tevens was de stoppenkast van de elektriciteit geheel gesmolten. Het schadebedrag is nog niet bekend. Volgens de politie is het een geluk bij een ongeluk dat de waterleiding ge sprongen is. „Anders was er door de inslag in de elektriciteit vermoedelijk brand ontstaan". Bestuurders krijgen boete ALPHEN AAN DE RIJN De politie van Alphen aan den Rijn heeft gisteren bij een tweetal verkeerscontroles 36 bestuurders beboet. Vijf brom fietsen vertoonden technische gebreken. Voorts was een auto niet APK-gekeurd, hadden 28 automobilisten hun autogordel niet om en overtraden twee vrachtwagenchauffeurs de rij tijden wet. De eerste controle van ongeveer een uur werd in de ochtenduren uitgevoerd op de Hoorn ter hoogte van Avi fauna. In de middag had de politie zich opgesteld aan de Prins Bernhardstraat ter hoog te van het oude gemeentehuis. Gestolen auto teruggevonden ALPHEN AAN DEN RIJN Een auto die dinsdag 9 augustus in Katwijk aan Zee is gesto len is gisteren aan de Groenoord in Alphen aan den Rijn teruggevon den. Bewoners bij wie de auto vreemd voorkwam schakelden de politie in. De linkerzijruit van de auto was ingeslagen en de radio-cassetterecorder was meegenomen. De auto is eigendom van een Duitse toerist. Hij heeft zijn vervoermiddel in middels weer opgehaald. Alphenaar aangehouden ALPHEN AAN DEN RIJN Een 24-jari- ge inwoner uit Al phen aan den Rijn is gisteren op verden king van diefstal aangehouden. Een voorbijganger zag in de Hoofdstraat dat de verdachte uit rek voor een winkel kleding weggraaide ter waarde van 270 gulden. De politie werd gewaarschuwd, waarna aanhouding snel volgde. De dader is geen onbekende van de politie. Openlucht toernooi van Utopia ZOETERWOUDE De Zoeter- woudse volleybalvereniging Utopia wil het nieuwe seizoen op zondag 11 september van start laten gaan met een openlucht-volleybaltoer nooi. Het festijn krijgt de naam „Utopia W. Warmerdam buitenvol- leybaltoernooi" en is vernoemd naar de huidige voorzitter die al meer dan 12'/2 jaar de leiding van de club heeft. Aan het toernooi kunnen teams van diverse pluima ge deelnemen. Gespeeld wordt naar sterkte. Het Loetheveld zal op 11 september plaats moeten bieden aan de volleyballers. Indien de be langstelling daartoe aanleiding geeft zal Utopia er een jaarlijks te rugkerend evenement van maken. Blijkens de voorlopige planning gaat het toernooi om 11.00 uur van start terwijl zo rond 17.00 uur de prijsuitreiking zal plaatsvinden. In verbènd met de voorbereidingen dienen teams zich uiterlijk 1 sep tember op te geven. Men dient er rekening mee te houden dat ieder team tevens een scheidsrechter en een teller beschikbaar moet stellen. Inschrijven dient te geschieden bij Ria van der Hoeven, Watertje 34, Zoeterwoude, telefoon 01715-2601 of bij Jos Atteveld, Hoogstraat 3, Zoeterwoude, telefoon 01715-3549. Het inschrijfgeld bedraagt 30 gul den per team. Vijfde zege Piet Kralt DE LIER Piet Kralt (Rijnsburg) heeft gisteren de ronde van De Lier voor lief hebbers en veteranen ge wonnen. Het was zijn vijfde overwinning van dit seizoen. De renner van Swift-Casba won de eindspurt van een kopgroep van 20 man. Hij maakte daarbij dankbaar ge bruik van een manoeuvre van zijn clubgenoot Frans Paardekooper (Zoeterwou de), die vijfde werd. Een der de Swiftrenner, Aloys Goos- sen, spurtte naar de tweede plaats. FRANCISCANESSEN VERLATEN OEGSTGEEST lEGSTGEEST De ge- leente Oegstgeest ver liest volgend jaar een ;uk kloostergeschiedenis lat bijna 140 jaar heeft ;eduurd. De Zusters van luize Duinzicht zetten er amelijk op 1 maart 1989 lefinitief een punt ach- ;r. Dat is de datum van officiële overdracht ■an het kloostergedeelte lan de Stichting Duin dicht. Daarmee zal dan de rechtervleugel van het jebouwencomplex aan de uis filhijngeesterstraatweg 40, laarwaar het klooster met ka- 1 p<foel nu nog is onderge- )racht, een andere be- .temming krijgen. De lin kervleugel herbergt sinds 1983 het Centraal Missie Commissariaat (CMC) en Cebemo, de katholieke organisatie voor medefi nanciering van ontwikke lingsprogramma's. Zuster Hubertine Kristel, oor spronkelijk afkomstig uit Den Haag, werd al in 1979 aange steld om de uittocht van de laatste Zusters voor te berei den. Voor haar betekende dat een terugkeer naar het kloos ter waar zij in 1948 haar in trede deed en tot 1963 in de verpleging werkzaam was. De Zusters Franciscanessen had den direct na hun komst in Oegstgeest in 1850 namelijk de zorg voor wezen en bejaar den op zich genomen, terwijl ook het onderwijs een belang rijke plaats innam. „Het is spijtig om hier te moeten vertrekken", stelt Zuster Hubertine vast. „Maar het is een troost voor ons dat wat hier tot stand is gebracht niet zal worden afgebroken. Het gebouw heeft een missie bestemming gekregen en zal niet, zóals vaak gebeurt, ge sloopt worden om bijvoor beeld plaats te maken voor een warenhuis. Het onderwijs, in 1850 als naaischool begon nen heeft uiteindelijk geresul teerd in de RK IVO scholen gemeenschap voor Mavo en Lavo „Duinzigt", die achter het klooster staat. Daarmee is dan gelukkig toch een tast baar bewijs van het werk van de Franciscanessen in Oegst geest achtergebleven". De ontmoeting in 1849 tussen Mgr. Cornelis Ludovicus ba ron Van Wijckerslooth, sinds 1833 de enige bisschop van Nederland en Mère Marie Jo seph Raaymakers, oprichtster van de Congregatie van Fran ciscanessen van Roosendaal bleek van historisch belang voor de ontwikkelingen in Oegstgeest. Van Wijckerslooth had in 1834 het landgoed „Duinzigt" aangekocht om zich daar te vestigen. De bis schop verzocht de energieke Mère Joseph, wier congrega tie een grote bloei doormaakte (sinds 1841 stuurde deze oud ste Nederlandse missiecongre gatie al Zusters naar Curasao) in Oegstgeest een klooster te stichten met de zorg voor „weesjes en oude lieden". Met enige moeite kon aan dat verzoek worden voldaan. In 1850 arriveerden de eerste Zusters: Zr. Catharina en Zr. Raphael. Op Duinzicht gingen een bewaarschool en een naaischool van start. In 1851 werd een gesticht gebouwd, de kern van de tegenwoordi ge behuizing van CMC en Ce bemo. Een gebouw in U-vorm waarin zowel het klooster, slaapzalen voor de kinderen en de oude dames, keuken, kapel, binnenplaats en school lokalen waren ondergebracht. Mgr. Van Wijckerslooth over leed in 1851, maar in zijn tes tament bepaalde hij dat in het in aanbouw zijnde gesticht onderdak geboden moest worden aan arme minderjari ge of ouderloze meisjes, en oude of ongelukkige vrouwen uit de gemeenten Oegstgeest, Katwijk, Warmond en Wasse naar. Om een goede instand houding te waarborgen sticht te hij een Willibrordusfonds, waaruit jaarlijks een uitkering werd gedaan. Op 3 mei 1853 kwam het „Wees- en Oudelie- denhuis" gereed en kon men gaan verhuizen. Er waren in middels vijf Zusters, zeven weeskinderen en acht vrou wen. In de loop der jaren nam dat aantal regelmatig toe. Tot 1903 gingen de kinderen van het internaat naar de pa rochiële school in het dorp, maar in 1903 begon zuster Bertine in twee lokalen met het geven van onderwijs. In 1908 waren er al 48 leerlin gen. Van toen af tot aan de Tweede Wereldoorlog is Duinzicht een aantal keren uitgebreid. Bezetting Zuster Hubertine Kristel in een gang van het klooster: „De sociale zorg is onze roeping". FOTO'S: HENK VAN DEN ENDE Mede door de grote vastbera denheid in de oorlogstijd van Moeder Overste Feliciene is het huis nooit door de Duitse troepen gevorderd geweest, hoewel het soms maar weinig scheelde. In de moeilijke oor logsjaren viel het niet mee ie dereen te voeden, maar toch kregen mensen die aan de deur kwamen altijd te eten en te drinken. In 1957 en 1960 waren er wederom uitbreidin gen, aanpassingen aan de nieuwe tijd. Het aantal kinde ren liep echter sterk terug, zo als bij zoveel internaten. In 1968 werd de lagere school ge sloten. De kinderen gingen voor lager onderwijs naar de Willibrordschool in het dorp. In 1974 werd ook de kleuter- Het klooster van de Franciscanessen zit in de rechtervleugel van het Duinzicht-complex. aanvoer meer van jongere Zusters. Dat heeft te maken met de geloofscrisis. Verder hebben de nieuwe generaties meer mogelijkheden om naar de derde wereld te gaan en daar te gaan werken. Daaraan wordt dan vaak de voorkeur gegegeven". Toch gelooft Zus ter Hubertine dat het kloos terleven zal blijven bestaan. „Waarschijnlijk zullen nieuwe vormen ontstaan. Ik heb daar vertrouwen in. De noden in deze wereld zijn anders ge worden, maar ze zijn er nog steeds en er zal op ingespron gen moeten worden". Roeping De overgebleven Francisca nessen zullen, voor zover zij niet in verpleeghuizen te rechtkomen, verdwijnen uit Oegstgeest, naar de vestigin gen van de congregatie elders in het land. Zuster Hubertine zal haar nevenfunctie, coördi natrice van de Terminale Thuiszorg Oegstgeest, moeten opgeven. De laatste leidingge vende Franciscanes kijkt met enige weemoed terug op de jaren die zij in Duinzicht heeft doorgebracht. „Het was lang niet altijd makkelijk, ze ker niet in het begin toen het huishoudelijk werk nog niet door de techniek werd verge makkelijkt. Lange werktij den, sjouwen met kolenkitten over de trappen om de kolen- kachels bij te vullen, de was doen op de ouderwetse, ar beidsintensieve manier. En dag en nacht klaarstaan voor de kinderen en de ouderen, waarbij we altijd op elkaar konden terugvallen. We heb ben de ouderen altijd zo lang mogelijk bij ons gehouden, ze hier laten sterven als het enigszins kon. De zorg voor de mensen is onze opdracht, onze roeping van dienstbaar heid. Het werk gaat door, maar straks op andere plaat sen", stelt Zuster Hubertine. FRANK BUURMAN Mère Marie Joseph van Jesus richtte de congregatie van Franciscanessen van Roosendaal op. school gesloten. De lokalen werden door het voortgezet onderwijs ingenomen. Zuster Heliodora was in 1948 met VGLO begonnen, met 30 leer lingen in een verbouwd gym- nastieklokaaltje en een oude keuken. Onder leiding van Zuster Salvatrix werd het VGLO na 1954 een streek school. In 1960 waren er 120 leerlingen. In de voormalige moes- en groentetuin werd in diverse fasen een heel nieuw schoolcomplex gebouwd, waarvan het belangrijkste ge deelte in 1975 gereed kwam. In 1968 was de school overge gaan op Individueel Voortge zet Onderwijs (IVO) en Mavo. Het aantal leerlingen zou groeien naar bijna 1000. Zuster Hubertine moest de bejaarde inwonende dames in 1980 mededelen dat zij na de sluiting van het internaat ook niet langer konden blijven, omdat niet meer voldaan kon worden aan de bestaande voorschriften. De dames ver trokken naar de bejaarden huizen in de regio en eind 1981 bleef de lange noordge vel leeg achter. „Het aantal religieuzen heeft altijd rond de 42 geschommeld", vertelt Zuster Hubertine. „Nu zijn er nog 8 overgebleven. De Zus ters zijn vergrijsd, er is geen )ORDWIJKERHOUT Noordwijkerhout moet de woningmarkt in de mende jaren meer aan- :ht besteden aan de van bejaarden. plai ze groep inwoners rdt steeds omvangrij- Zowel bij de nieuw- L> uw als bij de aanpassing lem bestaande woningen hier aandacht aan irden geschonken. Dit blijkt uit de gisteren uit gekomen woningbouwno- ta 1988 van Noordwijker hout, die is opgesteld door het adviesbureau voor Ruimtelijk Beleid, Ont wikkeling en Inrichting Rotterdam (RBOI). In deze woningbouwnota wordt gekeken hoe de lokale woningmarkt in Noordwijker hout in elkaar zit en wat de gewenste omvang en samen stelling moet zijn van het ge meentelijk woningbouwpro gramma. Uit de nota blijkt dat Noord wijkerhout de komende jaren te maken krijgt met een sterke verandering in de leeftijdsop bouw. Zo wordt een sterke toename verwacht in de leef tijdsgroep vanaf 40 jaar.' De leeftijdsgroep van 15 tot 39 jaar neemt af. Hoe kleiner het woningbouwprogramma in de komende jaren is, hoe sterker een dergelijke vergrijzingsten dens door zal werken. Met name de jonge alleenstaanden en jonge gezinshuishoudens zullen dan vertrekken omdat zij geen woning in Noordwij kerhout kunnen krijgen. Door een groter accent te leggen op de bouw van comfortabele driekamerwoningen komen grotere eengezinswoningen vrij die gebruikt kunnen worden door jonge gezinshuis houdens. Verder moeten speci fieke bejaardenwoningen worden gebouwd. In de woningbouwnota wordt ook een indicatie gegeven hoe het nieuwbouwprogramma er voor de komende jaren uit moet zien. Zo blijkt dat 40 pro cent van de nieuwe woningen in de sociale huursector moeten worden gebouwd. Een kwart daarvan zouden bejaar denwoningen moeten zijn en een kwart woningen voor kleine huishoudens. Een kwart van het totale aantal te bouwen woningen in de ko mende jaren moeten premie- koopwoningen zijn, tien pro cent premie-huurwoningen en een kwart in de vrije sector. Volgens de woningbouwnota moet Noordwijkerhout in de periode tot 2003 814 nieuwe woningen bouwen. Dat is meer dan in het streekplan wordt toegestaan. Als Noord wijkerhout maar 80 procent van de toegestane hoeveelheid woningen uit het streekplan mag bouwen, dan voorzien de opstellers van de woning bouwnota problemen. De ge meente moet zich dan ook te gen deze korting van het wo ningbouwprogramma verzet ten. AATSHEUVEL De gde stoelatleten, die mee- 'ejen aan de Bloemenma- hon, moesten gisteren e criterium rijden in het ^Jetpark De Efteling. Een pin maar moeilijk par- ijurs dat de atleten de no- ■ooi ;e moeilijkheden be- n 'gde. Er waren verschil- aJ ide botsingen en spor- 'onl8 die uit de bocht vlo- Verschillende rol- lelen raakten hierdoor stot bruikbaar. ub Neiisse Vlaardingen s, -ondanks het moeilijke 'cours, opnieuw in staat als ste te eindigen in de A-ca tegorie. Tweede werd Gerhard de Witte uit België en derde John van Buren uit Bodegra ven. Ze kwamen alle drie over de finish in 9.10. Michel Jonk man uit Oude Wetering werd' achtste. In de B-categorie won Rudi Vlauw uit België ook met een banddikte. Kurt de Weerdt uit België werd twee de en Rene IJzendoorn uit Nieuwegein werd derde. Frans Niekerk uit Warmond werd vijftiende in de B-categorie. Johan de Jong uit Ter Aar kreeg een lekke band. In het algemeen klassement leidt Huub Nelisse nog steeds in de A-categorie met een tijd van 1.13.47. Op twee minuten afstand staat Gerhard de Witte met 1.15.47. John van Buren volgt met 1.17.03. Michel Jonkman heeft een zesde plaats met 1.17.54. In de B-ca tegorie leidt Piet van Dijk uit Hondselersdijk met 1.22.57. Tweede staat Christian De- moulin uit België met 1.24.31 en derde Stam Appermont uit België met 1.25..45. Frans van Niekerk staat zesde met een tijd van 1.27.22 en Johan de Jong staat op de 22-ste plaats met een tijd van 1.58.43. Dé gele trui is nog steeds in han den van Huub Nelisse. Ger hard de Witte heeft de groene trui en Luc van Landeghem de bolletjestrui. De rolstoelatleten starten van daag in Zoeterwoude. Van avond is er een criterium in Scheveningen. Nieuw cursusprogramma School voor volwassenen in Lisse LISSE De Stichting School Voor Volwassenen Lisse en omstreken (SVVL) houdt eind augus tus/begin september en kele open dagen. Daar kan informatie worden verkregen over het nieu we cursusaanbod dat ook beschreven zal staan in het binnenkort te ver schijnen cursusprogram maboekje. Voorafgaande aan het nieuwe seizoen houdt de SVVL open informatiedagen. Op dinsdag 30 augustus is men voor het verstrekken van alle mogelij ke informatie aanwezig in de lokalen aan de Ooievaarstraat. Belangstellenden kunnen daar tussen 13.30 en 15.30 uur en tussen 19.00 en 21.00 uur te recht voor informatie. Dit is ook mogelijk op donderdag 1 september in gebouw Salvatori aan de Wagenstraat van 09.00 tot 11.30 uur en van 13.30 tot 15.30 uur. Inschrijven kan op werkdagen van 10.00 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 16.00 uur bij onder andere mevrouw Bijl, Agathapark 8, Lisse, tele foon 02521-18296 en/of me vrouw Kuipers, Jac. van Ruys- daelplein 36, eveneens in Lis se, telefoon 02521-16538. De lessen van de School voor Volwassenen worden gegeven i» gebouw Salvatori in de Wa genstraat, in de lokalen aan de Ooievaarstraat, het Vereni gingsgebouw van de Speeltuin Marijke aan de Crocussen- straat en die van de Bijenkorf aan de Koningstraat, alsmede in de Voorhof aan de Bond- straat. Een zesde lokatie in de voormalige Van S wanen - burghschool is niet aan de orde, iets dat aanvankelijk wel de bedoeling was. Voorzitter J. de Weerdt daarover: „Dè SVVL moet tienduizend gul den per lokaal per jaar aan huur betalen. Da( gaa( nie, zonder dat we de cursusgelden verhogen. Dat doen we niet omdat we anders de doelstel lingen van onze school voorbij schieten," aldus Weerdt. Kemp één keer voor rechter DEN HAAG/HAZERS- WOUDE De Hazers- woudse transporteur S. Kemp, die gisteren op vrije voeten is gesteld, zal waarschijnlijk eind dit jaar één keer terecht staan voor zowel het storten van afval in de Alphense Cou pépolder als voor het ille gaal storten van afval be gin jaren tachtig in onder andere België. Dat verwacht de Haagse persof ficier mr. H. Vos. Volgens de ad vocate van Kemp, mr. Y.M van Boxel, is tijdens de verhoren de Alphense gifaffaire niet aan de orde geweest. „Slechts de Belgi sche zaak is aan de orde gesteld. We zijn uitgepraat. Dat is niet zo vreemd als je eerst door de poli tie en daarna door de rechters, commissaris tot' in den treure wordt verhoord". Van Boxel: „De zaak is erg op geblazen. Kemp wordt steeds onterecht afval-transporteur ge noemd. Maar van 1975 tot en met 1983 was hij gewoon trans porteur van onder andere mais, bieten en ijzer. In 1983 werd het bedrijf uitgebreid met een een afval-afdeling. Dat bestond uit 90 procent huisvuil en 10 pro cent chemisch afval. Maar wat nu precies chemisch afval is, daar is de wet niet duidelijk over. Van die 10 procent vuil werd het grootste deel ver brand". Van Boxel vraagt zich af over wat voor een percentage van al het afval de hele zaak nu draait. „Kemp was in de eerste plaats transporteur en voor een klein deel afval-transporteur". Van de gang van zaken heeft Kemp volgens zijn advocate een flinke klap gekregen. Hij zou 20 kilo zijn afgevallen. Kemp ver blijft volgens haaf nu een paar dagen aan de kust Behalve Kemp zijn eerder nog drie andere werknemers van zijn bedrijf, onder wie een direc teur, gearresteerd. Zij zijn eerder al vrijgelaten. Kemp is met acht weken het langst vastgehouden. Officier van justitie Vos: „Bij het onderzoek is de gebruikelijke werkwijze gevolgd. Daarbij zijn we eerst om de verdachte heen gegaan om uiteindelijk bij hem uit te komen". Vos verwacht ge zien die werkwijze niet dat er uiteindelijk nog meer verdach ten bijkomen. Voor het open baar ministerie geldt de trans portondernemer in elk geval als de hoofdverdachte in deze zaak. Justitie heeft het onderzoek naar de handelwijze van de fir ma Kemp in twee delen opge splitst. Het eerste deel dat zich toespitst op het illegaal storten van (chemisch) afval in het be gin van de jaren tachtig is nu vrijwel afgerond. Het tweede deel dat zich vooral toespitst op de gang van zaken in de Al phense Coupépolder zal naar verwachting tot eind september duren. Daarna duurt het nog enige tijd voor Kemp daadwer kelijk voor de rechter moet ver schijnen. Vos gaat er echter van uit dat dit nog dit jaar het geval 2 U zijn.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11