Fietspad Oud Adeselaan niet door tot Achterdijk „Dit wordt een gigantisch spektakel" dagpuzzel ENFB wil acht nieuwefietspaden LEIDEN OMGEVING £eidóc6otu<mt DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1988 PAGIN l Kabeljauwschotel met ratatouille en aardappelpuree kwarhvla met perzik De benodigdheden voor twee zijn: zachte margarine, 400 g kabeljauwstaart, zout, pe per, 1 lepel citroensap, 2 dl water, paneermeel, 20 g mar garine, halve citroen; 1 grote ui, 10 g margarine, 50 g ontbijtspek in dunne plak jes, 1 paprika, stuk kom kommer of courgette, 1 to maat, zout, peper, peterselie; 0,5 tot 1 kg aardappelen, zout, melk, peper, nootmus kaat; 3 dl gele vla (3 dl melk, 15 g custard, 18 g sui ker), 100 g kwark, 2 perzi ken, 2 theelepels basterdsui ker, 1 theelepel citroensap of kirsch. Vet een ruime ovenschaal in met zachte margarine. Spoel de kabeljauw af met koud wa ter. Wrijf het stuk vis in met zout en peper, leg het in de ovenschaal en bedruppel het met citroensap. Strooi een dun laagje paneermeel op de kabel jauwstaart en leg daarop de in stukjes verdeelde margarine. Schuif de schaal middenin een oven en laat de vis in een half uur, op stand 4 of 175, gaar worden en een korstje krijgen. Fruit lange, dunne snippers ui glazig in de margarine. Bak het in stukjes geknipte spek een minuut mee en doe er ver volgens reepjes paprika en blokjes komkommer of cour gette bij. Sluit de pan en laat de groenten vijf minuten smo ren. Dompel de tomaat in ko kend water, ontvel haar en snijd haar in acht gelijke stuk ken. Warm de stukken tomaat twee minuten mee met de ove rige groenten. Maak het meng sel op smaak af met zout, pe per en fijngeknipte peterselie. Leg het groentemengsel (rata touille) om de vis. Garneer de schotel met de in plakjes ge sneden citroen. Meng de (afgekoelde) vla met kwark. Schil de perziken (dompel de vruchten in ko kend water als de schil niet gemakkelijk loslaat). Snijd de perziken in stukjes, meng deze met basterdsuiker en citroen sap of kirsch en leg er de vla dienstverlening APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken In de re gio Leiden worden tot vrijdag 12 au gustus waargenomen door de apo theken die ook weekenddienst heb- ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Ro'odenburgerstraat in Leiden naar de Cronesteinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moe der en kind. Bel tel. 071-897762, 071- 142201 o» 033-620244. Het laatste nummer is dag en nacht bereikbaar. CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2. 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor Kinderop vang In Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: di. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst Lei den e.o. Voor een gesprek van mens tot mens. Vertrouwelijk. Dag en nacht bereikbaar. Telefoonnummer achterop de telefoongids (071- 125202). Horizontaal: 1. aantal aaneenge- bouwde huizen; 4. sikkelvormig snoeimes; 8. teken van de dieren riem; 9. lijfwacht; 10. loofboom; 11. gevangenis (bijzondere stijl); 12. uitroep; 13. soort kip; 14. rivier in Frankrijk; 18. kippeprodukt; 19. keurig, 21. muzieknoot; 23. te ge- ner tijd; 25. gedwee; 27. stoom schip (alk); 28. vorstelijk verblijf; 30. rivier in Italië; 31. op elkaar; 32. tweetal; 33. vreemde munt; 34. beroep. Verticaal: 1. getijdenboek der priesters; 2. ingezet stuk; 3. voor zetsel; 4. muziekinstrument; 5. uit bouw; 6. wars van laagheid; 7. door. mot (Latijn); 9. persoonlijk vnw.; 11. boterton; 12. dieregeluld; 15. muzieknoot; 16. telwoord; 17. schrijfgerei; 20. sportterm; 21. dat is (alk.); 22. strafvaartuig; 24. rund; 25. plakband; 26, vogel; 28. stoot; 29. voorzetsel; 30. ondergevel; 32. 0.1 meter (afk.). OPLOSSING 'Ujp ZZ :lnd '0E ;u' '62 ;J0d '92 :saauj gg :adej gg 'so f2 'laieB '22 ï'l'P 12 :ssoi 02 'poouod n :uaa gi :is gt :aq Zl 'W 6 :jad l 'l®P® 9 :j®>U® 'S :djeq t> :ujo c :se| 2 :ja|A9jq i :|eeonJ8A Pluis f C "siej 00 :onp 20 :uaado te :®d '0E dialed gg s s UZ S2 Uioou 02 :op iz ')0U *61 '\0 '01 '9J?s| f I :|9d Zl 'Zl Groen licht voor brug over de Dwarswatering LEIDERDORP De bouw van een brug over de Dwarswatering in Lei derdorp die de verbinding moet vormen met de toe komstige regionale stort plaats in het Doesgebied is niet in strijd met het be stemmingsplan. Tot dat oordeel is de gemeentelij ke commissie beroep- en bezwaarschriften geko men. De commissie vindt dan ook de bezwaren van de Werk groep Milieubeheer Leiden, de Stichting Het Zuidhollands Landschap, de Stichting Leef baar Leiderdorp en de Leider- dorpse familie Rijnsburger geen hout snijden. Het gaat overigens om een tij delijke brug. De gemeente wil deze al in het najaar laten bou wen. De brug is bereikbaar via een weg die langs Rijksweg A4 loopt. De voorkeur van de ge meente gaat echter uit naar de aanleg van een definitieve brug, die in de toekomst, wan neer de stortplaats vol is, ook het recreatiegebied moet ont sluiten. Of dat op korte ter mijn mogelijk is hangt af of de gemeente er in slaagt de beno digde gronden in handen te krijgen. Wethouder J. den Boeft van ruimtelijke orde ning toonde zich daarover tij dens de mondelinge behande ling van de bezwaarschriften nogal optimistisch. Indien dat niet lukt dan zal de gemeente een onteigeningsprocedure in gang zetten. Bij de standpuntbepaling heeft de commissie beroep- en be zwaarschriften overwogen, dat de bezwaren zich niet zo zeer richten tegen de komst van de brug als wel tegen de stort plaats. In een eerder stadium heeft de commissie de bezwa ren daartegen ook verworpen. Kindervakantieweek in teken van Walt Disney ZEVENHOVEN De Ze- venhovense kindervakantie week, die zaterdag van start gaat, staat dit jaar in het te ken van Walt Disney. Een week lang zullen de kinde ren in de leeftijd van 4 tot en met 12 jaar zich kunnen uit leven op het grasveld aan het Plantsoen. Zaterdag wordt gestart in de School straat waar om één uur 's middags het startsein wordt gegeven voor de Sportdag. Maandag 15 augustus begint om 9.00 uur 's morgens de bouw van het huttendorp en om 19.00 uur staat een wan delbingo voor het hele gezin op het programma. De dins dag wordt besteed aan krea- tiviteit en om 19.00 uur zal het huttendorp officieel worden geopend met de daarbij gepaard gaande kin derkennis en rommelmarkt. Woensdag wordt er een „verjaardagsfeestje" gevierd. De ouderen kunnen 's a- vonds in de voetbalkantine klaverjassen. Op donderdag kan de jeugd leren koken en zich vermaken met een speurtocht, terwijl kinderen vanaf 9 jaar om 21.00 uur een barbecue krijgen. Zij mogen de nacht in hun hutten door brengen. Spelletjes, film, afbreken van het dorp, fakkeloptocht en verbranding van het hout (onder voorbehoud) staan voor de vrijdag op het pro gramma evenals een disco om 21.00 uur in dorpshuis 't Trefpunt. Zaterdag wordt de huttenweek afgesloten met een kinderbingo om 19.00 uur en een bingo voor vol wassenen om 20.30 uur in het dorpshuis. Herinrichting 'j, Heereweg star LISSE De werkzaam j] aan de herinrichting v jg Heereweg/Vierkant beg Ef op maandag 15 augusti 'n wordt begonnen op de I weg tussen de Westerdr de Berkhoutlaan. Verv wordt de Berkhoutlaan pakt, de Heereweg tuss Berkhoutlaan en het Vie het Vierkant zelf en de 1 jk weg tussen het Vierkant Bondstraat. Verwacht dat de werkzaamheden november zijn afgeron Heereweg zal in deze p ej voortdurend gedeeltelijl g afgesloten. RIJPWETERING Het fietspad langs de Oud Adeselaan tussen Oud Ade en de Blijversweg in Rijpwetering kan niet worden doorgetrokken tot de Achterdijk. Dit antwoorden B en W van Alkemade op vragen van het CDA-raadslid J. Dui venvoorden. Het raadslid had voorgesteld de bomen langs de Oud Ade selaan tussen de Blijversweg en de Achterdijk in Rijpwe tering te rooien, teneinde ruimte vrij te maken voor het doortrekken van het fietspad tussen Rijpwetering en Oud Ade. Het college ant woordt hierop dat de bewuste strook in gebruik is voor het parkeren van auto's. Wel zou de streook tussen de Blijvers weg en de Hertogsweg vol doende breed (2.85 meter) zijn voor een fietspad. De groenstrook tussen de Her togsweg en de Achterdijk is echter slechts 1 meter en 80 centimeter breed en dat is te smal. Voorbij de Achterdijk is voorts alleen een voetpad aanwezig. Het vrijliggende fietspad langs de Oud Adeselaan is in één richting (van Rijpwete ring richting Oud Ade) aan gewezen als verplicht fiets pad. Van Oud Ade naar Rijp wetering dient een fietser op de rijweg te rijden. In de toe komst, zodra het provinciale fietspad langs de Leidseweg is voltooid, wordt het pad in beide richtingen als verplicht fietspad aangewezen. Dit be tekent dan dat een fietser die vanaf Oud Ade in de richting van Rijpwetering rijdt ter hoogte van de Blijversweg de Oud Adeselaan moet overste ken. Onder meer om dat oversteken te vermijden had Duivenvoorden gevraagd het fietspad door te trekken. ZOETERMEER Er moeten acht nieuwe inter lokale fietsverbindingen in de provincie Zuid-Hol land komen. Dat stelt de Echte Nederlandse Fiet sersbond (ENFB) voor in een brief aan gedeputeer de staten. De ENFB wil een fietspad tus sen Zoetermeer en Schevenin- gen (over het tracé van de Landscheidingsweg), tussen Gouda en Zoetermeer (via een doorgaande route binnen de bebouwde kom), tussen Maria-, hoeve en Voorburg, tussen het Westland en Delft (om Delft vanuit Wateringen, Poeldijk, Kwintsheul en Honselersdijk beter bereikbaar te maken), tussen Spijkenisse en Schie- dam/Vlaardingen (via een nieuwe fietstunnel door Pernis en Schiedam), tussen Oud-Bei erland en Rotterdam (waar voor een nieuwe oververbin- ding over de Oude Maas nodig is) en tussen Gouda en Rijs wijk, over Zevenhuizen, Bleis- wijk, Pijnacker en Delft/Noot dorp. Voor de laatste verbinding zouden noodzakelijk zijn een fietsbrug over de Gouwe, pa rallel aan de nieuwe spoor brug, een fietsbrug over de Rotte, een ongelijkvloerse kruising met de A4 tussen Nootdorp en Rijswijk en diago nale verbindingen tussen res pectievelijk Berkel-zuid en Delft, Berkel-Noord en Pijnac ker en Gouda en Zevenhuizen. De fietsersbond vindt dat, nu er zoveel investeringen voor het openbaar vervoer worden gepleegd om het autogebruik terug te dringen, er ook ge werkt moet worden aan de be vordering van het fietsge bruik. Jaarlijkse excursie LLTY LEIDSCHENDAM De Leidschendamse Land- en Tuinbouwvere- niging (LLTV) houdt dinsdag 23 augustus de jaarlijkse excursie. Van 13.00 tot circa 15.15 uur wordt een bezoek gebracht aan Sijthoff Pers in de Rijswijkse Plaspoelpolder, waar een diaserie wordt vertoond, gevolgd door een rondleiding door het bedrijf. Vervolgens gaat het naar de Beekenkamp Plantenkwekerijen BV aan de Korte Kruis weg in Maasdijk. Deze kwekerij heeft een jaarlijkse produktie van 500 miljoen groente- en kruidenplanten, koolplanten, paprika, au bergine. tomaten en komkommer en stekken van chrysanten, ver werkt door 220 personeelsleden. Na afloop wordt om 17.00 uur een borrel gedronken in het restaurant De Schaapskooi in de Delftse Hout waarna ter plaatse wordt gedineerd. De kosten bedragen 50 gulden per persoon. Inlichtingen en opgave: Tel. 070-278790. Vakantie in Rijpwetering Voor het eerst wordt deze week in Rijpwetering tegelijkertijd een open huis in het dorpshuis huttenbouwweek gehouden. Een groot aantal kinderen bezocht gisteren het dorpshuis, maarl^ al de huttenbogw was in trek. In een grote tent op het huttenbouwterrein aan de H.P. van PcL kunnen de kinderen verven, kleien, plakken, naaien en sieraden maken. Ook is er deze wet bezoek te verwachten van een clown en is er kinderbingo. De meeste kinderen vermaken 2i< het bouwen van een eigen hut die ze zelf verven en inrichten. Vannacht kunnen ze er bij goei in overnachten. Morgenochtend krijgen ze dan een ontbijt aangeboden. Ook wordt er van een play-backshow gehouden. FOTO: WIM VAN Speelmiddag Iedereen die dat wil kan za terdag 13 augustus in de St. Agathakerk in Lisse op het Ademaorgel spelen. Er wordt dan een open speelmiddag ge houden van 14.00 tot 18.00 uur. Tegen 7,50 gulden per kwartier krijgt men gelegen heid het orgel te bespelen. De toegang voor luisteraars is vrij. De open speelmiddagen die elke tweede zaterdag van de maand worden georgani seerd zijn ter ondersteuning van het Orgelfonds. Prestatieloop De jaarlijkse jeugdprestatie- en wedstrijdloop van de Stichting Jeugdrecreatie Sas- senheim wordt op zaterdag 13 augustus gehouden. De start en de finish zijn op het Sportpark aan de Menneweg. Deelnemers kunnen zich van af één uur op het Sportpark inschrijven. Het inschrijfgeld- bedraagt voor de jeugd tot 13 jaar 2,50 gulden, vanaf 13 jaar betaalt men 4 gulden. Wie jonger is dan 13 jaar mag de 2 kilometer lopen. Jeugd van 13 tot 17 jaar loopt 4 kilometer en 4, 8 of 12 kilometer kan gelopen worden door dames, heren en veteranen dames en heren. De start van de jeugd- loop is om 14.30 uur en de prestatie- en wedstrijdloop be gint om 15.00 uur. Smalspoor Er komen nog vijf zaterdagen waarop men zich met de smalspoor stoomtrein door de duinen van Katwijk kan la ten vervoeren. Er wordt ge bruik gemaakt van histori sche stoomlocomotieven, die vroeger op de industriële smalspoorlijnen van aanne mers en steenfabrieken heb ben gereden en die nu voor de personentreinen in de dui nen staan. Men kan nog op 13, 20 en 27 augustus ei 3 en 10 september. De t vertrekt op ieder uur tu 10.00 en 17.00 uur. De duurt ongeveer 50 minute het vertrekpunt is in de wijkse Zuid-duinen, meer inlichtingen: Nederla se Smalspoorweg Sticht Postbus 2029, 2220 BA 1 wijk. Ambachten Op het Vuurtorenplein Noord wijk is op zondag ambachtenmarkt.t De mi duurt de hele dag. ZOETERWOUDE DANST ROND 6161 STOELEN Niet minder dan 6161 stoelen worden op zondag 4 september in alle vroegte rug aan rug neer gezet in het Zoeterivoud- se dorpscentrum. Als al les volgens plan verloopt gaan daar om 14.00 uur precies 6161 mensen op zitten. Dan klinkt de me chanische polonaisemu- ziek uit de vele luidspre kers die langs de route staan opgesteld. Als één man staan ruim 6000 mensen op en beginnen te lopen. Ruim 600 stoe len worden dan verwij derd. De mensen lopen, de muziek stopt plotseling en dan moeten al die mensen plotse ling weer een zitplaats zien te vinden, die er voor enkele honderden niet meer zal zijn. De Zoeterwoudse Stoelen dans, de grootste ter wereld, is begonnen. Na twee uur dan sen zal er nog maar één stoel voor de twee overgebleven dansers staan. Wie die stoel weet te veroveren mag zich wereldkampioen stoelendan sen noemen. Hij of zij wordt met naam en toenaam opge nomen in het Guiness Book of Records. De Zoeterwoudse Stichting Stoel en Dans heeft er alles aan gedaan en doet er nog al tijd alles aan om dit toekomst beeld werkelijkheid te laten worden. Jan van der Geest, exploitant van Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg en zijn medebestuursleden hebben er hun handen vol aan. „Con stant vergaderen, alles bijtijds zien te regelen. Het komt er nu op aan, want 4 september nadert met rasse schreden Het idee voor de stoelendans werd eind vorig jaar in café- restaurant Landzicht. Spel- letjesgek Cees Loos zwengelde het zaakje aan, naar aanlei ding van het nieuwe record stoelendansen in Chicago, dat kort tevoren op 5151 stoelen was gebracht. De mysterieuze De stoelendans, hier in het klein met Jan van der Geest voorop, kan beginnen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Stichting SED, die pas in ja- spiegelen aan Chicago en heb- ben we er maar 6161 stoelen van gemaakt", aldus Jan van der Geest. De Zoeterwoudse poging zal verder weinig ge lijkenis vertonen met die van Etten-Leur. „Het gebeurde daar in het kader van het car naval. De mensen liepen er van de ene gebeurtenis naar de andere. In Zoeterwoude zullen ze er speciaal voor naar het dorp moeten komen". stelling prijsgaf, was geboren. De Zoeterwoudenaren hadden een aardige recordverbetering in gedachten, maar die moest door een onverwachte ge slaagde recordpoging in het Brabantse Etten-Leur nog aardig worden opgeschroefd. Carnaval Daar hadden wij niet op ge rekend. Wij zijn gaan kijken toen we van de plannen hoor de, hebben er sportief ook aan meegedaan omdat we er toch waren. Toen hebben we be sloten om ons enigszins te Genoeg mensen bij elkaar krijgen, daar draait het om bij elke record-stoelendans. Via intekenlijsten tracht de Stich ting de stoelendansers aan zich te binden. „Zoeterwoude heeft omstreeks 8000 inwo ners, maar dat is niet genoeg om 6161 stoelendansers te le veren. Een belangrijk deel zal van buiten Zoeterwoude moeten komen. We hebben inmiddels tussen de 1500 en 2000 inschrijvingen. Het grootste gedeelte zal in de ko mende weken moeten ko men Inschrijfformulieren zijn in middels huis aan huis ver spreid in Zoeterwoude. In de komende actieweek zullen die door de vrijwilligers van de Stichting in Zoeterwoude- dorp en Rijndijk worden op gehaald. Wie het formulier niet meer heeft kan ter plaat se een nieuw invullen. Verder kan ook voor 25 gulden een zogenaamd Stoelendans-certi ficaat worden gekocht. Daar mee wordt de actie dan finan cieel ondersteund. Het bedrijfsleven is verder bena derd om de recordpoging te bekostigen. „Wat er na aftrek van onkosten overschiet komt ten goede aan de Nederlandse Invaliden Sportbond", vertelt Jan van der Geest. Aanmelden kan ook via de stoel annex brievenbus die aan de Dorpsstraat tegenover de Dorpskerk staat opgesteld. En verder kan een briefkaart worden gestuurd naar posta dres Verlaat weg 5, 2381 PB Zeterwoude, waarna het ver der alleen een kwestie is van bijtijds arriveren op zondag 4 september, vöör 13.00 uur. „Ook op de dag zelf kan er nog op het laatste moment worden deelgenomen, mits men voor één uur aanwezig is. Alles is geregeld. De men sen hoeven slechts te gaan zit ten", vult Jan van der Geest Enthousiasme De stoelendansers komen uit het hele land. Veel oud-Zoe- terwoudenaren keren even terug om deel te nemen. De stoelendans wordt een grote reünie. Vanuit Zoeterwoude zelf is het enthousiasme groot. Inwoners halen hun familie erbij. Sportverenigingen zoals voetbalvereniging SJZ heb ben vrij gevraagd van compe titieverplichtingen om te kun nen deelnemen. Er doet bij voorbeeld ook een scouting groep uit Groningen mee. Die komen hier het weekeinde kamperen om mee te kunnen doenVerder zullen waar schijnlijk ook ouderen uit de gemeente en bewoners van de woon- en leefgemeenschap voor geestelijk minder vali den Swetterhage deelnemen. Eén firma heeft het op zich genomen 6161 stoelen, die rug aan rug in een rij van drie ki lometer lang worden opge steld, te leveren. De kruising Dorpss traa t/ Veldzich t- straat/Dr. Kortmannstraat wordt het centrum van het gebeuren. Daar zullen de laat ste 100 stoelendansers op een podium strijd leveren en twee aan twee gaan afvallen, na een begin waarbij de stoelen dansers bij bosjes zullen sneu velen omdat er dan steeds 10 procent van de stoelen wordt weggenomen. „Met name op het podium zullen de zaken streng worden gecontroleerd. Om streeks 150 vrijwilligers zullen overigens er proberen voor te zorgen dat de stoelendans cor rect verloopt. Ze staan in alle uithoeken, in de Reiger, de Eloutstraat, de Kerklaan, het krijgt een bos bloe men en een herinnering. Geen kleurentelevisietoestel of een auto of zo. Het moet wel leuk blijven, dat hele fa natieke moeten we niet heb ben Alle deelnemers krijgen overigens een aandenken. Om het allemaal nog leuker te maken wordt op het Loethe- terrein een recreatief plein ingericht, met kramen met etenswaren, toiletgroepen, kinderattracties en dergel Van 12.00 tot 20.00 uur daar activiteiten. De plai lijke muziekverenigingen gen voor de muziek. Inmiddels heeft café Li zicht ook al een grammof plaatje over de stoelem uitgebracht. De muzikale toch tonen Willem, Ab, Joost, Bart en Niek zii daarop de stoelendanspolo se. Het plaatje is voor vijf den te kop bij Landzicht de Verlaat weg 5 en volgt week ook aan de deur in terwoude. Niets lijkt een geslaagde cordpoging nog in de we staan. De rijkspolitie zal reservisten de invasie c september in goede bi trachten te leiden en vool doende parkeerruimte gezorgd. Alleen regen taal kunnen worden vool recordpoging, omdat de n sen het dan zullen laten al ten. Maar daar gaan we i niet van uit", aldus Jan der Geest. Informatie over de stoi dans: Jan van der Geest, 01715-1373 en café Landi tel. 01715-1268.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10