1 fE N N IS CIRCUIT Kieboom succesvol voor eigen publiek 'Masterplan'' moet toeristen naar monumenten lokken Dans om de macht Chili lijkt ongelijke strijd Strijd in top B en C stevig ontbrand Roep om registratie hartklep-patiënten NA —SPORT/ BINNENLAND/BUITENLAND £eidóc(3owa*it WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1988PAGINA9 Lugdunumdoor j FC Den Haag 2 afgetroefd LEIDEN Tweedeklasser Lugdunum speelde gister avond een nuttige partij tegen PC Den Haag 2. De Kikker- zolderbewoners gingen on danks de aanwezigheid van nieuwelingen Martin van Zaanen, Martin van Kins en Ron van der Weiiden met 0-4 ten onder. Peter Wubben, Ed win Grtlnholz (2) en Raymond Riintjes waren verantwoorde lijk Voor het kwartet Haagse treffers. Aan Haagse zijde meelde Leidenaar Richard de jraaf een opvallend sterke Derdeklasser Leiden trok te lgen afdelingsclub Hazers- woudse Boys met 1-3 aan het angste eind. De van VTL ge- comen Steef Pattiapon, libero lick Bink en „verloren zoon" Fred Kanbier tekenden de Irie Leidse doelpunten aan. ,eon Gordijn redde de eer voor de thuisploeg. UDO, dat ook dit seizoen weer in de vierde klasse zondag vertoeft, maakte korte metten met Bernardus: 4-1. Ronald de Jong (2), Frank Dofferhof en Gert-Jan van Rijn schoten de Oegstgeestenaars naar hun eerst oefenzege. Peter de Groot scoorde vanaf elf meter de enigste Bernardus-goal. Een combinatie uit de UVS- «electie dolf met 2-1 het onder spit tegen de „zaterdagtak" van Meerburg. Johan van der/ Wal en André Rijnsburger drukten de blauw-witte com binatie met de neus op de fei len. De „zondagtak" van beerburg deed het een stuk minder. Bij rust had UVS reeds een 1-4 voorsprong, waar in de tweede hellt nog feen Leidse treffer bij kwam, 1- p. De Rijndijkse eer werd ge red door Piet de Koning. Randstad Sport deelde de bunten met de Vlaardingse Vierdeklasser RK WIK: 2-2. Peter Hoogduin en Chris Brouwer waren op schot en torgden voor het duo Voor- échotense goals. „Wikkers" Danny Verbruggen en Ronald Braak zetten de gasten op ge lijke hoogte. fg-jari fliet, naakt „_Je Roi h d Wielrennen Louis de Ko ning heeft voor twee seizoe nen getekend bij de wielerfor- itie van Peter Post. De twin- - jarige coureur uit Heen- et, die dit seizoen indruk ikte met overwinningen in Ronde van Midden-Neder- de Omloop van de Mijn de Ronde van Limburg 1 Ronde Baskenland etappe wedstrijd) zal bij de CNWU een dispensatiever- teek indienen om per 1 sep tember tot de rijen van de be- bepsrenners te mogen toetre ten. Hacquetball De Nederland- te damesploeg heeft in Ham- >urg de bronzen medaille ver werd bij de strijd om de we reldtitel racqetbal. De heren- brmatie kwam niet verder 4an de negende plaats. Jshockey In het Noorda- terikaanse ijshockey is een rnsationele transfer op han en: Wayne Gretzky wordt oor Edmonton Oilers aan Los kingeles Kings verkocht. De lalifornische club moet 15 A liljoen dollar (30 miljoen gul- r ten) betalen en verplicht zich lovendien Oilers nog eens ier goede spelers te leveren. Wel noodopvang roor moeder in kind in tent DEN HAAG De gemeente 3fl \Ben Haag kan de 25-jarige fael Singer uit Israel wel £}S (ten een noodwoning helpen. n_P°k kan ze snel daarna aan lOnien goede woning worden leholpen, maar dan moet ze vel haar eisen bijstellen. )at schrijft burgemeester dr. LJ.E. Havermans aan de Touw die nog altijd in een tnt kampeert voor de Drie- loekjes in het centrum van Ie stad. Yael Singer ont luchtte drie weken geleden laar woning aan de Regen- relaan, dat ze omschrijft een krot folgens Yael Singer zou de jemeente niet voor een goe ie noodoplossing kunnen orgen. De burgemeester is tet dus niet met naar eens en bedt haar aan om samen Bet een contactpersoon van te Gemeentelijke Sociale jlienst in een noodwoning te an kijken. Burgemeester lavermans schrijft verder |at Singer vanuit een nood- ning binnen een half jaar een nieuw huis kan geholpen. „Ze moet jehter wel haar woonwensen ellen, omdat ze kenbaar eft gemaakt, dat ze in wij lt wil wonen waarvoor ijnst de langste wachtlijsten Jjn", aldus een gemeentelij ke woordvoerder. De ge- ente voelt er niets voor de ouw een voorkeursbehan deling te geven, omdat dit ötet eerlijk is ten opzichte andere woningzoeken- D2-SPELER MARCO SPIGT WINT IN RUNKANTERS Cl LEIDEN Een geladen treffen mocht de strijd tussen Patrick Kieboom en Frank Liefbroer in het „Open Tennis Kampioen schap van de Haarlem mermeer" stellig genoemd worden. Thuisspeler Kie boom overwon in het HEB2 de naar Alphen uit geweken Nieuwvenneper. Mare Nagelkerken klopte Manfred de Kok. In net D-toernooi werden de eerste geplaatsten uit de strijd gewerkt. Bij Rijn- kanters Cl won D2 speler Marco Spigt zowaar een ronde. De jeugdtoernooien van Boskoop en Zevenho ven verspelen beide alle categoriën in poule vorm. Twee Nieuw Vennepers voor eigen publiek is sowieso al een reden voor een vol huis. Als ook de overige ingrediënten boeiend zijn, is er al snel spra ke van een geladen treffen. Zoveel spanning was er op de baan, dat Frank Liefbroer op een bepaald moment uitriep: „Sta niet zo te stressen, man Voor de voor TEAN spelende Nieuwvenneper was de strijd moeilijker dan voor de thuis speler Kieboom. De laatste had niets te verliezen, sjjeelt name lijk lager in de competitie en is nog C-speler. Feiten, die uit eindelijk ook bepalend waren voor de drie-setswinst op Frank Liefbroer. Omdat in B2 werd gespeeld blijven Lief- broers kansen voor een plaats bij de Masters (alleen te ver dienen in de BI) nog volop overeind. Mare Nagelkerken, vorige week al in goede vorm, beves tigde dit nog eens door de 6-4, 6-4 winst op Zeeuw Manfred de Kok. De groep uit Zeeland had toch een slechte dag, of Leiden juist een goede, .want Unicums Fleur Meijer won van Zeeuwse Meisje Chantal van Schelven. Madeion Verde- gaal zal geen punten voor de Masters behalen, heeft ze fei telijk niet meer nodig. Zij ver loor in straight sets van "Katja Nelis. Marquérite P&iiwael houdt die kans wel. Het ver lies was er in de B2, 4-6, 7-4, 4- 6 tegen Annemarie Clay. Kikkers-wedstrijdleider Peter Bregman koq via zijn „geheim nummer" de eerste verrassin- fen in D melden. Jeugdspeler logier van Duijn liet zich in 3 sets verslaan door David van Kesteren. In het DDD en GDD werden de als eerste ge plaatste koppels geëlimineerd. Astrid Boosman en Karin Stol wijk gingen tegen het duo Bruynzeel/De Jong ten onder. In het GD waren Beeren en Jansen kansloos tegen Carelse en Van Meun. Chantal Tulle- naar, de D-kampioene van het district Haarlem, verliet het damesenkel D zonder te spe len. Een rugblessure beroofde De Kikkers van een geplaatste speelster. In het 30+-onderdeel van dit grootste toernooi van Neder land liet titelfavoriet Floor Vriesendorp zich inpakken door „invaller" Peter Deijs. Bij de plus-dames werd het een. min voor de als finaliste getip te Wil Bokhorst. Dubbelpart- ner Paula Béarda bezorgde haar een nederlaag. Maar of ze die dubbel nu nog spelen? Bregman was „trots" op zijn DDD30+. „Een vol schema van 32, de dames Bontan en Van der Voort zijn het verst, ze staan in de kwartfinale." En de getipte nummers twee kunnen niet verder. Het kop pel Bianca Hogervorst/Emmy Zevenhoven vond haar mees ter op de banen in het koppel Banen/Meester. Rijnkan ters Groot nieuws is op Rijnkanters nog schaars. Ook niet in het Cl-onderdeel, waar de Leidse „top" toch acte de presence geeft. Maarten Kallenberg won moeizaam van de op ei gen gravel spelende Diedrik de Leur, maar kwam in het dubbel met Bart Krans spelen derwijs een ronde verder. Alie Oudshoorn wist de vastheid van Nolly Bennink te doorbre ken. Bennink verhuist naar het oosten des lands, gaat dan stoppen met squashen. Als ze volgend jaar weerkeert in Rijnsburg „tennis ik weer be ter", aldus Bennink. Alie Oudshoorn kwam met Hans Vinkesteyn in de GDC2 met 30+ beperking ook een ronde verder. De plaatselijke helden Thea de Gunst en Jaap van Delft scoorden 3 en 4 tegen. Neen, het nieuws in Cl komt niet van de „top". Marco Spigt met een D2-sterkte op zijn spe lerspasje, had weliswaar niet de zwaarste eerste ronde in Cl, maar won wel. Spigt won met 6-2, 7-5 van Leo van Eg- mond. Geen winst voor Van Winssen, en dat twee maal, de nummers 1 van het GDD 30+. Seyn en Witting waren met twee maal 6-4 de beteren. Voor Blom- menstein en Stouten ook twee maal, maar dan winst. Eerst moesten Maris en Warmenho- ven er aan geloven met 6-3, 6- 2. Als het Frederik M. en Ro ger W., de bekende Al-spelers waren geweest, Zou directe plaatsing in de LC Masters een „must" zijn. Echter Blommen- stein behouden die kans, met Logger en Van Elzen werd ook reeds korte metten ge maakt. Jeugdtoernooien Boskoop en Zevenhoven, beide in het oosten van het district Leiden gesitueerd, verspelen hun jeugdtoernooien tegelij kertijd. De verdeling van krachten heeft voor beide ge leid tot het spelen van eerste ronde poules. Beide toernooien hebben nog iets gemeen, na melijk de deelname van spe lers van buiten het district. Boskoop trekt ze aan uit Rot: terdam, Zevenhoven doet het met Amsterdammers en Utrechtenaren. Het maakt de plaatsing toch een beetje tot koffiedik kijken. PETER KLEIN Patrick Kieboom liet op eigen gravel Frank Liefbroer „stressen". Paul Brand, 2. Steven Bolsterlee. 3. Marnix Verhoef. 4. Gert de Jong. ME t/m 10 11; 1. Marit Bierman. ME t/m 12: 1. Ingrid Boere ME t/m 14: 1. Kristin Bierman. 2. Ingrid Boe- re. ME t/m 16: 1. Alice Terwijn. 2. Kristin Bierman. JD t/m 12: 1. Cra- mer/Wille. JD t/m 16: 1. P. Brand- /Vermeulen, 2. Van der Ven/Zand bergen, 3. W. Brand/Van der Hiel. MD t/m 12: 1. Van der Hiel/Nagte- gaal. MD t/m 16: 1. Terwijn/Bier man. GD t/m 12: 1. Froma/Wille. GD t/m 16: 1. A. Terwijn/Vermeu len, 2. W. Terwijn/P. Brand. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN da de Vree. GD t/m 10: 1. Reekers- /Wolfert. JE t/m 12: 1. Vincent van Diemen, 2. Anton de Jong ME t/m 12: 1. Amanda de Vree. GD t/m 12: 1. De Vree/De Jong. JE t/m 14: 1. Martijn Pothuizen, 2. Senthil de Groot, 3. Jan-Mark van Mastwijk, 4. Pieter Francken. ME t/m 14: 1. Jea- nette Verberk, 2. Marianneke van Woerden, 3. Karin van den Berg, 4. Cathy van der Garde. MD t/m 14: 1. Verberk/Van Woerden. GD t/m 14: 1. Verberk/Hehewerth. JE t/m 16: 1. Patrick van Diemen, 2. Pieter-Frans Stroo. ME t/m 16: 1. Diana van Die men. JD t/m 16: 1. Bos/R. Schoonen- wolf, 2. Francken/Mensink. GD t/m 16: 1. Van Diemen 2x. Plaatsingen ieardtoeraoo Boskoop: JE t/m 10: 1. Laurens Cramer. 2. Vincent van Renesse van Duyvenbode. JE t/m 11: 1. Menno Kloostra, 2. Rogier van Renesse van Duyvenbode, 3. Arjan Wille. JE t/m 12: 1. Daan de Jong, 2. Erik Kop. JE t/m 14: 1. Gert de Jong, 2. Bas van der Ven. 3. Antoine Demmenie, 4. Wouter van Tongeren. JE t/m 16: 1. FAMILIE PINOCHET WIL DYNASTIE VESTIGEN SANTIAGO Tegenstanders van generaal Augusto Pinochet, de 72-jarige dictator van Chili, vrezen dat hij van plan is een dynastie te vestigen, door zijn vrouw als zijn opvolger te benoe men. Ook de beide zonen van Pinochet en zijn drie dochters spreken met optimisme over het Pinochet-bewind in Chili na het jaar 2000. Pinochet werd vijftien jaar geleden na een staats greep president. De drie andere aanvoerders van het militaire regime, de gene raals Rodolfo Stange en Fernando Matthei en admiraal José To- ribio, zijn naar het schijnt niet bepaald gecharmeerd van de plannen. Naar verluidt ergeren zij zich vooral aan de invloed die Lucia Pinochet uitoefent op haar bejaarde echtgenoot, evenals aan de spot van het publiek, die er op duidt dat Lucia wordt beschouwt als de werkelijke president en legeraanvoerder van Chili. Het gerucht gaat dat deze officieren bezig zijn hun afzon derlijke kandidaten voor te bereiden op het presidentschap. Pinochet is echter gewiekst genoeg om het zowel de oppositie van zestien partijen als de militaire junta bijzonder moeilijk te maken. Het is allemaal begonnen in 1980, toen Pinochet beloof de dat er dit jaar een volksstemming zou komen, zodat de bevol king zelf haar oordeel kon geven over de wenselijkheid van de voortzetting van zijn bewind. Nu het zover is, heeft Pinochet ge zegd dat hij zich niet opnieuw kandidaat zal stellen, als uit de peilingen blijkt dat hij geen meerderheid achter zich krijgt. Hij behoudt zich evenwel het recht voor, zelf te bepalen wie hem op zal volgen. Verandering „Hij gaat niet zomaar weg. Niet zonder slag of stoot", zegt Moni ca Madariaga, de voormalig minister van onderwijs en justitie. Toch wijzen de voortekenen niet in Pinochets voordeel. Men verwacht een grote kiezersopkómst en vooral het niet onaan zienlijke aantal jonge mensen verlangt naar verandering. Uit onofficiële opiniepeilingen bleek dat degenen die „nee" zeggen tegen Pinochet, twaalf procent voorliggen op de anderen. Om zijn imago te verbeteren heeft Pinochet ondertussen zijn ge neraalsuniform verruild voor een blauw pak met een kleurige stropdas. Aan zijn zijde bevinden zich alleen die officieren die korter zijn dan hij, om hem van een krachtige uitstraling te ver zekeren. Wie zich ook kandidaat stelt, Pinochet geeft zijn positie als aan voerder van het Chileense leger niet op. Toch zou een voor hem en zijn vrouw bijzonder nadelige uitkomst van de volkstemming misschien kunnen leiden tot parlementaire verkiezingen in 1990. Zover willen de Pinochets het echter niet laten komen. Lucia Pinochet startte deze week haar eigen campagne met de intro ductie van de „Vrouwen voor Chili Beweging". „Geen enkel an der bewind heeft meer gedaan om de armoede te bestrijden dan het bewind van mijn man", beweerde zij. Voorts was zij vol lof over wijlen Eva Perron en over haar eigen bijdrage aan de poli tieke stabiliteit in Chili. Ze herinnerde onder meer aan het feit dat zij de oprichtster was van zo'n drieduizend verenigingen voor huisvrouwen. De leden daarvan lopen mee in militaire pa rades. Zij hebben een eigen uniform en brengen een groet die lijkt op die van de nazi's. Kinderen Intussen .wachten de kinderen van het echtpaar Pinochet rustig af, tot zij aan de beurt zijn om de macht over te nemen. Lucia Pinochet junior zegt dat zij met haar broer Augusto jr. gespro ken heeft over haar rechten in de opvolging van haar vader. Zij bereidt zich voor, zegt ze. „We zijn het er over eens dat we al leen voor moeder af zullen zien van ons recht op de macht". De oppositie weet niet goed hoe ze moet reageren op de opkomst van de vrouw van Pinochet. Ricardo Lagos, een socialist van het midden, zegt dat „we eerst nee moeten zeggen tegen Pinochet, daarna zien we wel weer. Nee zeggen is een voorwaarde voor het herstel van de democratie in Chili, maar alleen met die overwinning zijn we er nog niet". De communisten zeggen van hun tegenstanders dat zij ten on rechte in de waan verkeren mee te mogen doen aan presidentië le verkiezingen. „Zij realiseren zich niet dat dit het sprookje van Assepoester is. Na het plebisciet zullen ze tot de ontdekking ko men dat er de ochtend na het bal geen koets meer is, geen gla zen muiltjes, en geen prins. Erger nog: de stiefmoeder zit op de troon". Bakker en De Haas favoriet in de elfde Jaarmarktronde HAZERSWOUDE Haarlemmer Ron Bakker en Piet de Haas (Tiel) zijn de grootste kanshebbers voor de zege bij de liefheb bers en veteranen tijdens de elfde Jaarmarktronde van Hazers- woude Dorp. De door winkeliersvereniging Mico en wielervere niging Swift-Casba georganiseerde ronde vindt plaats op don derdag 25 augustus. Het evenement begint om 18.30 uur met een burgerrronde, waarin de eerste aankomende rijder uit Hazers- woude de Theo van Zanten-wisselbeker verdient. Om 19.15 uur gaan de ruim honderd liefhebbers en veteranen van start voor hun race over 50 kilometer. Bakker en De Haas krijgen daarin concurrentie van Dirk Sassen uit Uithoori» en Bollenstreker Gerrit Kleinveld. Ook van de Swift-renners Piet Kralt, Paul Kooijman en de dit jaar sterk koersende, maar nog niet veel winnende nationaal kampioen bij de journalisten Pieter Evelein kan het nodige weerwerk verwacht worden. Mocht het veld bij een blijven, dan liggen er kansen voor de Hillegomse spurter Rhett van Trigt. LEIDEN De strijd om de bovenste acht posities die recht geven op deelname aan het Leidse Courant Master- stoernooi is bij de B- en C- heren en de B-dames stevig ontbrand. Kees-Jan Schuilen- burg stootte van de 10e positie door naar de 5e stek. Frank Liefbroer zakte een plaatsje, terwijl Onno van Paridon on der de „deelnamelijn" zakte. Bij de dames in B verstevigde Irma van Seters haar derde positie, terwijl Karin Croese van 8 opschoof naar 4. Michael van Maaren zakt in C weg uit de top. De voornaamste „ver antwoordelijken" daarvoor zijn Patrick Kieboom die ze ven plaatsen winst boekte. Pieter Guyt §loot aan bij de nummers 2 tot en met 5. De C- dames hielden een weekje „ranglijstrust" waar het de po sitiewisselingen betreft. In D is het bij de heren dringen in de top. Op de ver uitgelopen Remo Bouwman na ligt het veld daar dicht bij elkaar. De dames doen bij het „dringen" niet onder voor de heren; maar liefst 11 dames vergaar den reeds meer dan 10 punten. Stand HEREN B Jan-Willem Lugthart (Zee en Duin) 28; Martijn Krans (Unicum) 15; Erik Bakker (Nieuw Vennep) 12; Marco van Trigt (Hille- gom) 11; Kees-Jan Schuilenburg (De Munnik) 9; Marcel Vink (Hillegom) 9; Rene van der Wilk (Casino) 9; Frank Liefbroer (TEAN) 7; Onno van Paridon (De Boekhorst) 6; Mark Post (Leimonias) 6; Huib Troost (Z'67) 6. DAMES B. Madeion Verdegaal (Hil legom) 14; Bionda Zonderop (De Munnik) 13; Irma van Seeters (Me- renwijk) 12; Carola Geerlings (Hille gom) 8; Karin Croese (Casino) 7; Marquerite Patiwael (De Munnik) 6; Marceline Spaan (Unicum) 6; Maris- ka van IJzerloo (Thor RW) 6; Lion Groenen (Son) 5; Florentine Schnei der (Leimonias) 5. HEREN C, Onno Guinau (TEAN) 33; Maarten Kallenberg (Unicum) 18; Bart Krans (Unicum) 18; Erik Bolten QeidóaOoiviarit que van Kuiten (Alkemade) 6; Petra Wille (Nieuwe Sloot) 6; Claudia Wit- teman (De Munnik) 6. HEREN D Remo Bouwman (De Munnik) 47; Michiel van Buuren (Langeraar) 28; Cor Jan van der Jagt (Leidse Hout) 28; Arthur Turk (Boï- lenpark) 27; Rudolf Kampers (Lei- muiden) 26; Walter Jacobs (Unicurn) 24; Xander Hertzman (Casino) 21; Maurice de Lijster (Hillegom) 16; Bart Albers (Forescate) 15; Jeroen Vink (Hillegom) 15; Wim Visser (Hil legom) 15; Ronald Klein (Leimuiden) 14; Martijn Min (Waddinxveen) 10. DAMES D. Ingrid Bavelaar (De Munnik) 22; Marieke Bethlehem (Nieuwe Sloot) 21; Marielle van de Bent (Zee en Duin) 17; Kristin Bier man (Alkemade) 17; Erika Wijsman (OLTC) 17; Francoise Velzel (Uni cum) 16; Nancy Faas (Lisse) 15; Re- nee Crama (De Kikkers) 14; Sandra Faas (Lisse) 14; Kim Dirkse (Unicum) 11; Monique van Ruiten (Alkemade) 10; Murielle Kengen (Sassenheim) 8. (LTVZ) 17; Patrick Kieboom (Nieuw Vennep) 15; Michael van Maaren (Casino) 15; Jan Baan (Voorhout) 14; Rene van der Linden (De Zilk) 14; Sijmen Moerman (Boskoop) 12; John Bakker (Casino) 10; Olav ten Bosch (OLTC) 10. DAMES C. Petra Velzel (Unicum) 22; Leontine van Laarhoven (STV) 14; Nathalie van der Voort (De Me- renwijk) 14; Cindy Berkhout (Hille- ;om) 11; Mirjam Siemerink (Unicum) Liesbeth Sooghoudt (OLTC) 7; Ca- rolyne Spruyt (Hillegom) 7; Marieke Halenbeek (Nieuw Vennep) 6; Jac- Hockeyclub Roomburg houdt regiotoernooi LEIDEN De Leidse hoe- keyvereniging Roomburg houdt op zaterdag 13 augustus het eerste Regio Van der Maat-toernooi. De vier deelne mende herenteams die van LMHC (overgangsklasse), Alecto (le klasse), Forescate (2e klasse) en thuisclub Room burg (le klasse) spelen daarin om wat genoemd wordt het kampioenschap van de re gio Leiden. Het toernooi, dat bestaat uit 12 partijen en be gint om 10.00 uur. De prijsuit reiking vindt om 17.00 uur plaats. DEN HAAG - Veel meer mensen moeten de cultuur-historisch inte ressante gebouwen en plaatsen in Nederland gaan bezoeken. Nu maakt maar een beperkt deel van de Nederlandse bevolking en van de buitenlandse toeristen cultuur historische uitstapjes. Dit komt omdat zij en ook de beheerders en eigenaren van monumenten onvoldoende op de hoogte zijn van de toeristische mogelijkheden van ons zeer gevarieerde bezit aan kerken en kastelen, dorps- en stadsgezichten. De ministeries van WVC en economi sche zaken hebben nu een onderzoek aangekondigd dat deze maand begint en in april volgend jaar moet zijn afge rond. Het onderzoek zal zich vooral richten op het in kaart brengen van de 'toeristische markt', zodat gerichte in formatie kan worden gegeven aan ver schillende doelgroepen, zoals gezinnen met jonge kinderen, senioren, kam peerders en watersporters. De Nationa le Contactcommissie monumentenbe scherming (NCM), het Nederlands Bu reau voor Toerisme en de Algemene Nederlandse Vereniging van VVV's (ANVV) zijn bij het project betrokken. Op basis van de uitkomsten van het on derzoek wordt een „masterplan" opge zet om het cultuur-historisch bezit van ons land grotere bekendheid te geven en de bereikbaarheid ervan te bevorde ren. Prijzen licht gestegen DEN HAAG - De prijzen zijn tussen midden juni en midden juli licht gestegen, zo blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) giste ren bekend heeft gemaakt. De verhoging van de huren per 1 juli (met gemiddeld 3,8 pro cent) zorgde onder meer voor de stijging. Kleding en schoei sel werden daarentegen weer goedkoper. Ook vers fruit en verse vis werden goedkoper en de prijs van gas daalde. De daling van de kubieke meter- prijs van gas had een grotere invloed dan de stijging van het vastrechttarief. In parlement gekozen ambtenaar moet ontslag nemen DEN HAAG Rijksambte naren die lid worden van de Eerste of Tweede Kamer of van het Europees Parlement moeten op eigen verzoek ontslag nemen uit de over heidsdienst. Tot nu toe worden ze slechts op non-ac tief gesteld en blijft de for mele band met de overheid als werkgever behouden, on der meer via het recht van herplaatsing na afloop van het kamerlidmaatschap. Wettelijke onverenigbaarheid is noodzakelijk om de zuiver heid van verhoudingen tussen het kamerlidmaatschap en de betrokken openbare betrek king te waarbogen, zegt minis ter Van Dijk in zijn toelichting op het wetsvoorstel dat een en ander regelt. De centrale voor middelbare en hogere ambtenaren CMHA vraagt zich af of deze absolute onverenigbaarheid niet wat ver is gezocht en het volledig doorknippen van de dienstbe trekking wel echt noodzake lijk is, aldus secretaris Alber- sen in een reactie. De betrok ken rijksambtenaren die naar de Staten-Generaal of naar Straatsburg gaan worden wel iswaar niet rechteloos, maar er is wel sprake van een duidelij ke verslechtering van hun (rechts-)positie, aldus Alber- sen. Verder is het de vraag in hoeverre de belangstelling bij het rijksoverheidspersoneel voor het aanvaarden van deze politieke functies zal afnemen. Opstomen naar Hellevoetsluis In Vlissingen arriveren de eerste deelnemers aan de zoge- In dit oude stadje zullen de stoomwagens, zoals deze oude noemde 'Road Run', een tocht van stoomvoertuigen van de Britse, deelnemen aan de Vestingdagen die er eind volgende Zeeuwse havenstad naar Hellevoetsluis. week gehouden worden. DEN HAAG De Nederlandse Hart stichting vraagt om verplichte centrale registratie van patiënten bij wie een mechanische hartklep is geïmplan teerd. Nog steeds komt voor aat er een breuk ontstaat in bepaalde types hart kleppen. De Hartstichting wil door de registratie in staat zijn de patiënten be ter te begeleiden en de levensbedrei gende risico's voor hen te verkleinen, aldus de stichting in een verzoek aan de geneeskundig hoofdinspecteur. Eerdere pogingen om de hiervoor be nodigde centrale registratie op vrijwil lige basis in te voeren liepen op niets uit. Intussen zijn 29 mensen getroffen door de gevreesde breuk van de klep die meestal fatale gevolgen heeft. Volgens de Hartstichting is het belang rijk dat zo veel mogelijk gegevens worden verzameld van patiënten die een klep hebben van bepaalde ver dachte types van het merk Björk-Shi- ley. De Hartstichting wordt hierin ge steund door de Leidse hartchirurg prof.dr. H. Huysmans. Het is nog altijd niet zeker of alle klep pen uit de „slechte" serie het uiteinde lijk zullen begeven. Om dat vast te stel len is onderzoek nodig. Als het tot een centrale registratie komt, wordt het volgens de Hartstichting mogelijk pa tiënten afdoende te instrueren over on der meer de symptomen van een klep- breuk en de actie die daarna moet worden ondernomen. Veel patiënten bij wie zich zo'n breuk voordoet laten zich ten onrechte eerst naar een algemeen ziekenhuis vervoeren, voordat duide lijk wordt dat alleen specialisten in be paalde centra ze kunnen helpen. Een duidelijke instructie over kwesties als deze kan de overlevingskansen van een hartpatiënt sterk vergroten, meent de Harts tic iting.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9