Amerikanen liggen wakker van reeks milieurampen DUBBELDEK NAAR LANGNEK Shamir vreest aanval Syrië Ecuador neemt afstand van VS erzet in an vecht erder NIET ALLEEN BOEREN GEKWELD DOOR HITTE: Gebrek talenkennis leidt tot blunders 3AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Surinaamse rebellen doden zoon griffier Kosmonaut Levtsjenko overleden JITENLAND QtidóaQowuwt WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1988PAGINA5 >n Ca mi Ho wint weer )POLI De socialistische burgemeester Agropoli in het zuiden van Italië had met og op de bevordering van het toeristen- >k aan zijn gemeente een modeshow ge viseerd, waarop de mannequins topless ien optreden; een voorbeeld dat de meisjes de stad op straat zouden moeten navol- De „Peppone" van Agropoli, Vincenzo had echter buiten de plaatselijke „Don iillo", pastoor Armando Borrelli, gere- i Deze eiste dat de burgemeester geen So- en Gomorra van Agropoli zou maken. Zo zou hij de doodsklokken luiden. De mo- zegevierde en Agropoli bleef Agropoli. •mee ontsnapte de stad het lot van tal van aanse (bad)plaatsen waar toeristen, tot er- is van velen, in minimale zomerkledij llopen. In tal van plaatsen zijn inmiddels rdeningen afgekondigd, die de toeristen ilichten zich in de stad behoorlijk te kle- Hongarije: meer aandacht voor mensenrechten BUDAPEST Het Politbu- ro van de Hongaarse Socia listische Arbeiderspartij heeft er bij de lidstaten van het Warschau Pact er op aangedrongen, meer nadruk te leggen op kwesties rond de mensenrechten. Daar voor zou een speciale com missie moeten worden ge formeerd die zich bezig moet houden met humani taire aangelegenheden. Het Politburo zal bij de samen werking tussen de socialisti sche landen zelf veel na druk leggen op de mensen rechtenkwesties. Tornado's botsen LONDEN Twee gevechts vliegtuigen van het type Tornado van de Britse luchtmacht zijn f[isteravond in de ucht tegen elkaar opgebotst. Het on geluk gebeurde in het noordwesten van Engeland. Alle vier inzitten den van de toe stellen zijn om het leven geko men. Hoe het on geluk heeft kun nen gebeuren, is niet bekend. De Cubaanse president Fidel Castro (links) groet de ere-wacht, wanneer hij aankomt in Ecuador. QUITO Rodrigo Boija, de nieuwe president van Ecuador die vandaag is geïnstalleerd, heeft gezegd dat zijn land een onafhankelijke buitenlandse politiek gaat Na jarenlange onwrikbare samenwerking met de Verenigde Sta ten wil hij een andere koers inslaan, tegen de zin van Washing ton. Het nieuwe beleid bleek vandaag al uit het bijwonen van de installatie door de Nicaraguaanse president Ortega en de Cu baanse president Castro. Overigens was ook de Amerikaanse mi nister Shultz aanwezig. Borja, de leider van de Democratische Linkse Partij, is de opvol ger van de zeer conservatieve president Leon Febres Cordero. Deze stond altijd bekend als een van de meest trouwe bondgeno ten van de Verenigde Staten. Een van de eerste maatregelen die Borja nu wil nemen is het herstellen van de diplomatieke be trekkingen met Nicaragua. Ook wil Borja Ecuador dichter bij de organisatie van niet-gebonden landen brengen en de vrije- marktpolitiek van Cordero terugdraaien. Ecuador weigert nog langer buitenlandse schuld af te betalen en gaat de import be perken om daarmee de inflatie een halt toe te roepen. rvolg van de voorpagina) JHDAD/TEHERAN Het Iraanse verzet ft besloten zich niets te trekken van het d in de oorlog tus- Iran en Iraq. In een laring werd gezegd de wapenstilstand het Uiet aantoont van Te rns oorlogszuchtige po- fk" en dat het verzet bewind van Khomeini 'er zal werpen en „de eid brengen voor het ise volk". verwachting is overigens ttraq zich min of meer ge lagen zal zien de steun aan Iraanse verzet te staken, afgelopen maanden heeft verzet juist dank zij die steun aanzienlijke winningen kunnen boe- imaten in de Iraanse ;tad Teheran verwach- lat de binnenlandse span- •n zullen toenemen, zodra rlog als samenbindend lent wegvalt. Het land zit lomisch biina aan de de bevolking is gede- iliseerd en de geestelijk x ayatollah Khomeini is en bejaard. In de straten Teheran was dan ook 'elijks feestvreugde te tkken over het einde van irlog, in tegenstelling tot waar uitgebreid feest gevierd. Sommige bewo- Teheran zeiden te in, dat er nu een eind zal n aan de tekorten, trans- 50 broblemen en de enorme 00 Ttie, die de prijzen alsmaar J stijgen. „Dit betekent ho- Tk vrede", verwoordde een llbediende in Teheran de ttelens van veel landgeno- „Maar feest vieren? Na zo- martelaren?" •ns berichten uit Kurdis- ings het noordelijke front Iran en Iraq, zouden troepen gisteren nog poging hebben gedaan lische stellingen te ver- [en. Daarbij zoiiden op- ir chemische wapens zijn likt. Volgens Kurdische ien wilde Iraq wellicht (net een slag slaan, voordat et vin Kurdistan de VN-waar- dikjers arriveren. vai bestand in de Golfoorlog overigens onmid- heijk van invloed op de ver- ntevjringspremies voor de lat depvaart naar de Perzische !Og ij. In Londen werden de teunfües drastisch verlaagd. een soms wel 33 procent. De pleiiaanvallen op tankers heb- de de premies de afgelopen omhoog gejaagd. >p ifc (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Verenigde Staten gaan dit jaar gebukt onder een on gekende reeks van hitte golven die niet alleen de traditioneel warme gebie den, de zuidelijke staten, in hun greep houden, maar ook het doorgaans veel koelere noord-oosten (de New Englandstaten) en het noordelijk meren gebied. Behalve dat de Amerikanen de laatste maanden slecht slapen door de hitte, stellen zij zich heel bange vragen. In een noordelijke stad als Chicago steeg het kwik ver schillende keren tot om en na bij de 40 graden. Dat was ook het geval in New York, Was hington en het doorgaans veel mildere Boston. In grote delen van Californië heeft het al maanden niet meer geregend. En in het Midden-Westen worden zelfs Indiaanse dorps oudsten opgetrommeld om hun al bijna vergeten regen- dansen te houden. De met de hitte gepaard gaan de droogte veroorzaakte een agrarische ramp die de Ameri kaanse regering nu met een 3.9 miljard dollar omvattend hulpprogramma voor de ge troffen boeren te lijf wil gaan. Zandstormen hebben grote landbouwarealen compleet vernietigd. Tal van Newyorkers die geen huis met air-conditioning heb ben, slapen 's nachts in bad. Bejaarde inwoners van Boston worden opgeroepen zich naar scholen en openbare gebou wen te begeven waar speciaal voor hen de air-conditioning is aangezet. De metereologen zeggen dat een breuk in de zogenaamde ietstream die vanaf de weste lijke Mexicaanse kust naar het noordoosten van Canada loopt en die veel vochtige lucht meevoert de hitte boven de VS vasthoudt. Dat belette de koe lere Canadese lucht, die zich met het aangevoerde vocht Stranden De meeste Amerikanen luiste ren evenwel niet meer naar de metereologen. Het geloof groeit dat er iets anders, iets veel ernstigers aan de hand is. De rapporten die afgelopen zo mer verschenen over het zoge naamde broeikaseffect, het warmer worden van de atmos feer, hebben een lichte paniek in de VS veroorzaakt. De weersomstandigheden zijn zo extreem dat steeds meer Ame rikanen denken dat er defini tief iets mis is met het toch al zwaar belaste milieu. Helemaal onbegrijpelijk is die reactie niet. Amerika is de af gelopen zomer geconfronteerd met ongekende milieurampen. Honderden kilometers strand, vooral de zeer druk bezochte kusten voor New York en New Jersey zijn verschillende keren voor zwemmers geslo ten vanwege de ongekende hoeveelheden afval die door de golven werden aangevoerd. In grote steden zowel langs de oost- als de westkust begonnen de radio- en tv-stations voor het eerst mededelingen te doen over de dagelijkse effec ten van het weer op de ge zondheid. Maanden achtereen kregen miljoenen Amerikanen te horen dat het weer opnieuw hoogst ongezond zou zijn. Ook de lage waterstand van de ri vieren had een zeer vervui lend effect. In de grote meren in het noor den en in de ecologisch zeer bijzondere Chesapeake Bay worden steeds meer misvorm de vissen en schaaldieren ge vangen. Sommige vangsten langs de kust en in de grote meren werden geheel voor consumptie ongeschikt ver klaard. Bovendien bleek de weinige regen die afgelopen zomer in de meeste delen van de VS is gevallen, in hoge mate verzuurd te zijn en als gevolg daarvan meer dan ooit grote schade aan te richten in de door de droogte toch al ge teisterde bossen. Tot nu toe zijn de gesprekken over het snel verslechterende milieu in de VS voornamelijk gevoerd op het niveau van doorgaans eenzaam opereren de actiegroepen. De nu bijna voorbije zomer heeft dat ni veau aanzienlijk verbreed eri heeft de gesprekken over de rampzalige combinatie van hitte en droogte en de mogelij ke oorzaken daarvan naar de kapsalons, de tapkast, de bor reltafel, de taxi en de week endfeestjes verlegd. Nagenoeg overal krijgt men de volgende bespiegeling te ho ren: „Er is iets ongewoons aan de hand. Dit heeft niets meer met een gewone hittegolf te maken. Het moet de vervui ling zijn. En als dat waar is, wordt het de volgende zomer en alle zomers die daar weer op volgen, precies hetzelfde. Het wordt hoog tijd dat we echt eens gaan nadenken over wat er gaande is". Op regeringsniveau is het ge sprek over het milieu altijd weinig populair geweest De Reagan-regering heeft zich na genoeg niets gelegen laten lig gen aan de alarmkreten die al jaren in de gehele VS worden gehoord. Vorige week besloot Reagan plotseling dat hij ver schillende soorten industriële uitstoot, die oorzaak zijn van de zure regen, wil „bevriezen" op het niveau van 1987, daar mee de weg vrijmakend voor enkele internationale verdra gen die gericht zijn op terug dringen van zure regen. Overigens werd de maatregel om politieke redenen geno men. De Republikeinen vre zen dat ze in dit verkiezings jaar beschuldigd zullen worden van de volkomen ver onachtzaming van het milieu. Het is dus niet alleen aan de Amerikaans borreltafel waar het snel verslechterende mi lieu hoofdonderwerp van ge sprek is geworden. Ook in het Witte Huis begint men zich zorgen te maken. Al was het maar omdat het er met de po litieke milieu van de Republi keinen op dit ogenblik zeer slecht voor staat Nijl blijft Khartoum bedreigen Meerdere wijken van de Suda nese hoofdstad Khartoum zijn overstroomd nadat geweldige wolkbreuken de Nijl buiten haar oevers heeft doen treden. Het waterpeil in de Nijl stijgt nog steeds en bedreigt meer dere delen van het land. In Khartoum zijn met name de krottenwijken getroffen, die in lager gelegen gebieden liggen. Omdat nog geen einde is ge komen aan de overstromingen is de schade nog niet te over zien, maar inmiddels zouden tientallen mensen zijn gedood en één miljoen mensen dak loos geraakt. Hulporganisaties, onder wie de Nederlandse Art sen zonder Grenzen vrezen het uitbreken van epidemieën en hongersnood. De Europese Gemeenschap heeft anderhalf miljoen gulden beschikbaar gesteld voor leniging van de ergste noden. FOTO: EPA Toeristen blijken in den de lang niet altijd over vo- e talenkennis te beschikken. kan tot heel merkwaardige 'S leiden. Zo meldde zich een reiziger bij de VVV in Ziirich eg hoe hij het beste per boot i kon bereiken. Een andere er wilde in Bern een belasting- voor de autoweg kopen en stelde de vraag: „Wo ist denn hier die Vignaigrette erhaltlich?" Een Japanse vrouw werd in foutloos En gels breedvoerig uitgelegd hoe zij bij haar hotel kon komen. Zij luisterde geduldig en vroeg toen beleefd: „In het Engels, alstu blieft." Een Fransman ging in Luzern voor een loket staan met het bordje „Clo sed". Toen een medewerkster van het toe ristenbureau er even wat te doen had, lachte de Fransman haar vriendelijk toe en zei: „Bonjour, Madame Closed." Een Duitser kon niet geloven dat in het Zwit serse kanton Ticino (vrijwillig) Italiaans wordt gesproken en informeerde in Lo carno: „Is dit het door Italië bezette deel van Zwitserland?" Een van de mooiste vragen stelde een Israëliër. Hij wilde in allé ernst zekerheid over de vraag of de Zwitserse koe, omdat zij wel op berghel lingen graast, achterpoten heeft die langer zijn dan haar voorpoten. Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer avontuur is goed afgelopen! De kapitein is snel aan i gekomen en de nog steeds bewusteloze bootsman is naar fkenboeg gebracht. De Indianen zwermen nog in wijde krin- n de schepen heen, maar een salvo uit de gotelingen doet Ikens weer verschrikt de wijk nemen. Wanneer het eskader iker heeft gelicht en zee kiest, zijn er maar weinig cano's, die nog onbeschadigd zijn. Zwemmend proberen de Indianen de kust te bereiken. „Laten we die kerels nog maar een paar scho ten nageven", bromt de stuurman, doch Robert Janszoon wil daar niet van weten. „We zijn hier niet gekomen om Indianen uit te moorden", zegt hij, „maar om een zeerover onschadelijk te maken". Het eskader zeilt weg in Noordelijke richting. JERUZALEM De Israëlische premier Shamir meent dat de Syrische president Hafez Assad zijn land voor bereidt op een oorlog tegen Israel. Assad is druk doen de het Syrische leger te versterken en zo een militair- strategisch evenwicht met Israel te bereiken. Shamir zei gisteren dat zodra Assad ervan overtuigd is een oor log met Israel te kunnen winnen, hij tot de aanval zal overgaan. Hij noemde Syrië „de meest extremistische Arabische staat". De Jordaanse koning Husayn heeft gisteren tegenover de Ame rikaanse onderminister van buitenlandse zaken Murphy bena drukt vast te houden aan het idee van een internationale vre desconferentie „die meer is dan een ceremonieel gebeuren, maar die directe onderhandelingen op gang moet brengen met Israel". De Palestijnse opstand gaat ondertussen onverminderd door; tij dens onlusten op de Jordaanoever werd gisteren een 14-jarige jongen doodgeschoten. Het Israëlische leger bombardeerde voorts een Palestijns radiostation nabij Sidon in Libanon. '(ADVERTENTIE) K: CS ADAM 8.55 UUR-' EftèUiteen eTwonrbRen DAGTOCHT 1, VERTREK: CS A'DAM 8.55 UUR - CS UTRECHT 927 UUR. doei PARAMARIBO Bij gevechten tussen het Surinaam se leger en het Jungle Commando van Ronnie Bruns- wijk is een soldaat gedood. Het betrof de zoon van de griffier van de Nationaal Assemblee, Bleau. Twee an dere soldaten raakten gewond nadat zii door de rebel len in een hinderlaag zouden zijn gelokt. In Suriname bestaat de vrees dat het parlement zich na het jongste incident gedwongen voelt hard op te treden tegen Bruns- wijk; tot dusver heeft de Assemblee op het standpunt gestaan met de .rebellen te willen onderhandelen. President Shankar heeft de leden van het verzet herhaalde malen als „terroristen" betiteld. Mevrouw Loembang Tobing, die wordt genoemd als toekomstig secretaris op de Surinaamse ambassade in Den Haag, noemt de beschuldiging dat zij betrokken is geweest bij de arrestatie en marteling van een Surinaamse vrouw „een zaak die ik ver van mij afwerp". Mevrouw Tobing verklaarde gisteren „steeds op de bres" te staan voor de naleving van mensenrechten. MOSKOU Anatoly Levts jenko, een Sovjet-kosmonaut die eind vorig jaar deel uit maakte van de missie naar het ruimtevaartstation Mir, is op 47-iarige leeftijd overleden. Volgens het persbureau Tass overleed Levtsjenko zaterdag aan de gevolgen van een ern stige ziekte, maar ging daar niet nader op in. Levtsjenko was samen met de piloot Igor Wolk aangewezen om als eer sten de vlucht met een Rus sisch ruimteveer te maken. Wanneer die vlucht zou moeten plaatsvinden is niet bekend. door Jo Wijnen Winnepesaukee WASHINGTON Aan de voet van de White Mountains in de Amerikaanse staat New Hampshire ligt een reusachtig meer, dat Lake Winnepesaukee heet. Het is daar heel mooi. Dat wil zeggen, het is daar heel mooi geweest Vroeger hebben rijke Amerikanen op de oevers van het meer fraaie Victoriaanse huizen gebouwd. Er zijn hier en daar kleine stadjes ontstaan, die ooit van een oogverblindende schoonheid moeten zijn geweest. Er loopt een weg nagenoeg pal langs de oevers van Winnepesaukee en er varen boten naar de vele eilanden. Zelf nam ik de postboot, die een trip maakt langs een stuk of tien eilanden om brieven en pakketjes af te leveren en post in ontvangst te nemen van de soms puisant rijke lieden, die de eilanden hebben bezaaid met reusachtige zomerwoningen. De stilte van het water werd op zeer gezette tijden verscheurd door voorbijkomende speedboten. Daarin zat het soort lieden dat spoedig het heft in handen zal nemen op deze aarde. Het zijn de lieden die in staat zijn nagenoeg alles te koopen. Die snelheid, patserig vertoon, kabaal en show tot de hoogste beginselen van het menselijke bestaan hebben verheven en wier opmars zo onstuitbaar is, dat voor onze cultuur ernstig moet worden gevreesd. In Amerika heeft dit slag al nagenoeg alle voorhanden zijnde kusten en oevers opgekocht en aan zijn twijfelachtige beginselen onderworpen. Op en aan Lake Winnepesaukee hebben ze een nagenoeg complete overwinning behaald en dat heeft van grote delen van het gebied in plaats van een lustoord, een verschrikking gemaakt Slechts een enkeling zeilt of surft Maar hun wordt het leven zuur gemaakt door de geweldadigheden, die de vermaakszoekers met hun boten plegen. Op de oevers wordt door winkeliers, zakenlieden en projectontwikkelaars een serviele kniebuiging in de richting van dit slag gemaakt. De meeste eertijds fraaie dorpen en stadjes zijn veranderd tot bruggehoofden van de toeristische terreur. Gokhallen en onwelriekende eethuizen domineren de scène. De terreur die op het water plaatsvindt, wordt daar voortgezet met open auto's, trucks op buitensporig grote wielen en jeeps. Sommige lieden plegen zich voort te bewegen op een zogenoemde ATC (wat staat voor All-Terrain Vehicle), een soort zware en uiterst luidruchtige motorfiets op drie wielen, waarmee ook door het water kan worden gereden. Dat gemotoriseerd vertoon wordt kracht bijgezet door de overal aanwezig draagbare radio. Het is nooit meer stil aan Lake Winnepesaukee. Intussen heeft het kapitaal een geslaagde overval op de oevers van het meer ondernomen. Er is bijna geen plekje meer waar een eenvoudige reiziger de oever nog kan bereiken. Alles is opgekocht en wordt met een verpletterdende haast volgebouwd. Er verrijzen daar buitengewoon lelijke appartementen die worden afgewisseld met allerhand winkelcentra, restaurants, vermakelijkheden, pretparken en wat dies meer zij. Architectonische zorgvuldigheid wordt geenszins betracht Van enige planning, laat staat van een gerichte ruimtelijke ordening, is geen sprake. In Amerika valt hiertegen weinig te doen. De vrijheid van het individu, waarvan speedboten, ATV's, draagbare radio's, ongebreidelde bouwwoede en kabaal kennelijk de meest prominente uitingen zijn, is heilig aan deze kant van de oceaan. Het is inderdaad een verheven principe, maar het probleem is dat de vrijheid van het individu in toenemende mate tot de onvrijheid van het andere individu leidt Aan en op Lake Winnepesaukee is die vrijheid in botsing gekomen met zichzelf en het resultaat is toeristische en commerciële terreur. Die vreet zich steeds dieper het land in. En die zal het tenslotte geheel verslinden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5