Nieuwe wet voor alle waar aiurman legt mini- treinen stil W?t. Ceicbe Courant n eerenveen int achtste cütsjestrijd Werkloosheid daalt volgend jaar nauwelijks ZWOLSE ZIEKENHUIS GEPRIVATISEERD ONSUMENTENORGANISATIES REDELIJK TEVREDEN Gespannen sfeer in rechtszaal A DRIE JAAR PROCEDEREN Nieuw verkennings systeem Fló's Aankomende studenten opgelicht met borgsommen Lenie tHart Must en ruimte van de wadden Vakantie in Nederland NNENLAND WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1988 PAGINA 3 AHUIZEN - De achtste wedstrijd van skutsjesilen is gisteren bij Elahuizen neer indigd in een triomf voor Heeren- elukn. Schipper Tjitte Brouwer en zijn ^andianning werden gevolgd door Jelle •nali 'enga van Lemmer. In het algemeen VJ sement staat Lemmer nog steeds bo- aan, nu gevolgd door Heerenveen Huizum verdrong. Reyenga zeilde te keloos over de startlijn waardoor zijn imgejp tegen het startschip aandreef. De nsters moesten overnieuw beginnen ir vanuit de middenmoot wist Reyen- loor scherp en gedurfd zeilen naar de o groep te varen. De skutsjes hebben log drie wedstrijden te gaan. intw n< n de en - r die De DEN HAAG Doordat het aantal deeltijdbanen minder snel groeit dan was verwacht zal de werk loosheid volgend jaar nauwelijks afnemen. Volgens voorlopige berekeningen van het Centraal Planbu reau daalt de werkloosheid in 1989 slechts met 15.000 van 685.000 naar 670.000. Het gaat hierbij om werkzoekenden die bij het arbeidsbureau staan ingeschreven. Deze cijfers zijn deels vervuild om dat een aantal ingeschrevenen reeds een baan heeft gevonden. Desondanks staan de cijfers in schril contrast met de doelstelling in het regeerak koord dat de werkloosheid in vier jaar tijd met 200.000 moet worden teruggebracht tot een niveau van 500.000 in 1990. Ook ae stagnerende arbeids tijdverkorting en het geringe bereik van de scho- lings- en werkverruimende maatregelen van de overheid zijn debet aan de stagnerende werkgele gen heidson t wikkeling. Prins Willem-Alexander voor herhaling op Curacao WILLEMSTAD Kroonprins Willem- Alexander is gisteren op Curacao aange komen in verband met een herhalingsoe fening aan boord van Hr.Ms. Van Kins- bergen, het in Willemstad gestationeerde stationsschip van de Nederlandse marine. De prins is reserve officier en zal zaterdag aan boord van de Van Kinsbergen terug keren naar Nederland. De prins van Oranje werd bij aankomst op Curacao begroet door de Antilliaanse vice-premier Ir. Louis Gumbs, die de op vakantie zijnde premier Liberia-Peters verving. Vandaag bezocht de prins de gouverneur van de Nederlandse Antillen dr R.A. Romer. Daarna reisde de prins naar Aruba voor een bezoek aan gouver neur F.B. Tromp en premier Mr J.H.A. Eman. ZWOLLE Met ingang van 1 januari 1989 heeft de gemeente Zwolle ruim 1.200 minder ambtenaren in dienst. Op die dag verliezen de werknemers van het Zwolse Sophia-ziekenhuis namelijk hun ambte lijke status doordat het ziekenhuis dan geheel is ge privatiseerd en als zelfstandige stichting los van de gemeente verder gaat. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft inmiddels de be nodigde toestemming tot de overgang verleend. Met ingang van het nieuwe jaar vallen alle werknemers van het Sophia-ziekenhuis onder de cao voor het ziekenhuiswezen. Hierdoor veranderen de netto-sa larissen niet maar het Zwolse ziekenhuis is tot 1999 wel dertig miljoen gulden meer aan loonkosten kwijt. Dit bedrag wordt geleidelijk verdeeld over het ministerie, de gemeente Zwolle en het zieken huis. Het Sophia-ziekenhuis is met ruim 600 bedden één van de grootste van Nederland. Restanten Anna Broere in haven Rotterdam ROTTERDAM De twee helf ten van de geborgen chemica- liëntanker Anna Broere zijn vanmorgen gearriveerd bij de haven van Rotterdam bij Hoek van Holland. Het transport is in de loop van de dag de haven binnengevaren en in het Euro- poortgebied aan een boei afge meerd. Daar zullen deskundi gen van ondere andere Rijks waterstaat en het Rotterdamse havenbedrijf de restanten van de Anna Broere inspecteren. Pas als die het groene licht ge ven, mag de Giant 2 met zijn la ding verder de haven in. >robl V0J)EN HAAG Na bijna jaar praten is het zover: op 24 augustus waaLordt de nieuwe, uitge- isLrejde, Warenwet van ^Seiiracht. Voortaan vallen eenSiet alleen alle levens- ïtoffLiddelen maar ook alle ndere produkten daar- nder. De oude wet, uit n nanet begin van de jaren xlegjwintig, moest vervangen ar gorden omdat hij alleen at rover levensmiddelen Maajing. Bovendien was hij lgentterk verouderd, omdat lig <Jn de loop der jaren het iantal levensmiddelen Iterk was toegenomen. Een andere belangrijke wijzi ging is dat de wet zich niet langer alleen beperkt tot pro dukten die voor de handel bestemd zijn of die al in de handel gebracht zijn, maar ook voor produkten die nog in de produktiefase zijn of er gens opgeslagen liggen. Daar naast zijn de Warenwetbepa lingen eveneens van toepas sing op de reclame die voor de produkten wordt gemaakt. Vanaf 1 januari 1989 is bij voorbeeld het gebruik van medische claims bij levens middelen verboden („goed voor hart en bloedvaten"). Tot nu toe gold dat alleen voor de etiketten van voor verpakte levensmiddelen. Voor niet-levensmiddelen zijn claims op het gebied van veiligheid of gezondheid ver boden wanneer die claims onjuist zijn en zo de gezond heid en veiligheid in gevaar brengen (zoals bijvoorbeeld magnetische sokken). Deze wetsartikelen treden overi gens pas op 1 januari in wer king, zodat producenten hun etiketten en reclame-uitingen kunnen aanpassen. Veilig In de herziene Warenwet is verder een „algemeen veilig heidsartikel" opgenomen dat uitdrukkelijk aangeeft dat waren veilig en deugdelijk moeten zijn. Verder kan de minister van welzijn, volks gezondheid en cultuur nu handelaren en producenten verplichten om bezitters van onveilig gebleken produkten te waarschuwen. Als een pro ducent dat niet doet, kan de minister zelf een waarschu wing laten uitgaan, op kosten van de producent of hande laar. Ten slotte wordt de advies commissie Warenwet uitge breid. Voortaan zitten daarin tien vertegenwoordigers van consumentenorganisaties (was vier), tien vertegen woordigers voor de onderne mers en tien onafhankelijke, door de overheid aan te wij zen, deskundigen. De com missie zal gaan werken in twee afdelingen, één voor le vensmiddelen en één voor de andere produkten. Volgens een woordvoerster van het ministerie is de nieu we Warenwet in overeen stemming met de al door de EG gegeven richtlijnen. Waar de wet in de toekomst niet in overeenstemming blijkt met de EG-richtlijnen wordt hij automatisch aange past. Volgens haar hoeft men er overigens niet bang voor te zijn dat op grond van de EG-afspraken dat alle goede ren die in EG-landen worden geproduceerd ook in de an dere landen ingevoerd mo gen worden, de nieuwe Wa renwet zullen uithollen. Voor dat laatste waren consumen tenorganisaties bang, bij voorbeeld op het gebied van speelgoed. „Wanneer die richtlijnen worden opgesteld zitten we daar nog altijd zelf bij", aldus de woordvoerster. Doelstelling De consumentenorganisaties Konsumenten Kontakt en de Consumentenbond zijn over het algemeen wel tevreden met de nieuwe Warenwet. Beide spreken van „een be langrijke verbetering". Woordvoerders van beide or ganisaties vinden het echter jammer dat niet als belang rijkste doelstelling het „cen traal belang van de consu ment" is genoemd. De vier wél genoemde doelstellingen zijn bescherming van de volksgezondheid, eerlijke handeldrijving, veiligheid en goede voorlichting. Het belangrijkste volgens beide organisaties is hoe de wet wordt uitgewerkt in de besluiten die op basis van de wet worden genomen. Alle besluiten moeten door de ad viescommissie Warenwet be keken en genomen worden. De vertegenwoordiging van de consumentenorganisaties is in de adviescommissie dan wel toegenomen, maar de meeste „zaken" worden ge daan in de subcommissies en daarvoor mogen weer exter ne adviseurs aangetrokken worden. „Het bedrijfsleven heeft naar het lijkt een schier onuitputtelijke voorraad des kundigen. Daar kunnen wij nooit tegenop. Als je bij voor beeld over pindakaas praat, hebben wij geen echte des kundigen op pindakaasge bied. Calvé wel, ja". Vanaf 24 augustus vallen onder andere levensmiddelen onder een nieuwe wet, die meer waarborgen moet bieden voor veilig heid en deugelijkheid van de produkten. FOTO: DIJKSTRA (vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM De ad vocaten van René R. me nen dat mr. Michels als voorzitter van de recht bank geen onafhankelijk oordeel meer kan vellen in de Rara-zaak. In de ogen van de verdediging is hij uiteindelijk verant woordelijk voor de ge beurtenissen en de daar door opgeroepen sfeer, die volgens mr. Bakker Schut bijzonder gespannen was. Aanvankelijk mocht ook maar één van de drie advocaten, mr. Bakker Schut, de rechtzaal in om het woord te voeren. Uit eindelijk werd toch ook de twee andere verdedigers, mr. Van de Plas en mr. Prakke, toegestaan als vervanger van mr. Bakker-Schut op te tre den. Belangstellende advoca ten, onder wie mr. Willenborg (die één van de inmiddels vrij gelaten mede-verdachten ver dedigde), werd de toegang tot de zaal geweigerd. René R. wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij aanslagen bij de paspoortfabri- kant Elba, bij een Makro-fili- aal in Duivendrecht, een aan tal aanslagen op Shell-ben- zinestations in Amsterdam, Nieuwegein en Alphen aan den Rijn en een inbraak in het Marokkaanse consulaat. Een speciaal voor het oprollen van Rara geformeerd politie team arresteerde in april dit jaar acht verdachten in deze zaak. Zeven van hen werden kort daarna weer vrijgelaten. De aanhouding kreeg veel kri tiek: justitie zou een bok ge schoten hebben en de verkeer de mensen hebben willen ar resteren. R. zit als enige in middels meer dan drie maan den vast. Hij eiste in mei in een kort geding dat de politie zijn verhoren moest stoppen. De rechter gaf R. gedeeltelijk gelijk: de politie mocht hem alleen nog op gezette tijden polsen of hij aan verhoren wil de meewerken. re JulLTEN Bernard iink, een vriendelijke ner die beter met de rhamer dan met de overweg kan, kan ir moeilijk accepteren 1 buurman zijn trein in belegd heeft. Voorgoed hie<Js het er nu naar uit- var*. Triest kijkt hij op het imerk zijner handen: drie ïigdortreinen waarmee hij 'tnlang kinderen, be ien en gehandicapten zijn tuin liet rondrij- Bernard Buesink bij zijn favoriete locomotief. FOTO: PERS UNIE ren kreeg de 58-jarige ■naar het „doodsbericht" ™de Raad van State, na drie procederen. De gèschille- ling gaf zijn buurman ge ister) de mini-treinen mogen meer rijden, ze veroorza- teveel overlast. „Hoe is jin de wereld mogelijk dat man zoiets doen kan, ter- jetujde andere buren die nog dichter op de spoorlijn wonen, er geen enkel bezwaar tegen hebben," zegt zijn vrouw verontwaardigd. Driehonderd meter Driehonderd meter lang is de spoorbaan van Bernard Bue sink. Hij slingert zich door zijn enorme, bosrijke achtertuin, over bruggen, door een tunnel en pal langs de afgronden van een bergachtig Madurodam- (ADVERTENTIE) van-piepschuim in Zuidduitse stijl. Buesink, voormalig dorpssmid, heeft het in een slordige twintig jaar tijd alle maal eigenhandig gemaakt, in clusief de drie locomotieven met aanhang. „Een uit de hand gelopen hobby," grinnikt hij. „Maar een hobby waar toch elke zondagmiddag hon derden mensen plezier van hadden als ze op de wagons door de tuin tuften". Buurman Sinus Essink, hande laar in kalveren, beleeft er geen aardigheid aan. De spoor lijn loopt op vijftien meter langs het terras van zijn wo ning. Aanvankelijk gedoogde hij het getjoeketjoek, maar naarmate de dienstregeling drukker werd en Buesink wat zwaarder rollend materieel met toeters en bellen inzette, kreeg hij het te kwaad. Hij ging bij de gemeente Aalten aan de bel hangen. Met gevolg dat Buesink drie jaar terug een hinderwetvergunning moest aanvragen. Hij kreeg het pa piertje vlot, want bij de ge meente en de VVV waren ze wel in hun schik met de nieu we toeristische attractie. Bo vendien wees een geluidstest uit dat het aantal decibellen beneden de industrienorm van vijftig bleef. Buesink: „Ik heb het hele spul niet gemaakt voor de mensen, maar die kwamen er wel op af. Vooral van de drie grote campings hier in de buurt. Ze liepen hier elke dag de d.eur plat. Mag dat spul open? Maar doordeweeks heb ik weinig tijd, ik heb een zonweringsbe- drijf met m'n broer samen. In overleg met de VVV zijn we toen opengegaan op zondag middag, van twee tot vijf. De kinderen betalen een gulden, volwassenen één-vijftig. Daar kreeg ik vergunning voor. En voor twee uur proefdraaien in de week. Die gingen al gauw op aan schoolreisjes en tehui zen voor gehandicapten. Op afspraak. En eerlijk gezegd liep dat in mei/juni wel 's wat uit de hand, want dan weet die onderwijzers toch geen raad met die kinder'n. Die kinder'n genoten. Man, dat was gewel dig, ze zitten normaal nooit in de trein". De buurman zocht het hoge rop. Uiteindelijk deed het VROM-ministerie van Nijpels Buesink de das om. Het ge luidsniveau van de spoorbaan moet onder de 35 decibel blij ven. Die eis, vermoedt de treinhobbyist, heeft bij de af deling geschillen van de Raad van State de doorslag gegeven. Verongelijkt zegt hij: „Dat schijnt zondag- en avondni veau te zijn". Alhoewel buurman naar zijn zeggen geen bezwaar schijnt te hebben tegen doordeweeks treinverkeer, is dat volgens Buesink technisch onmogelijk. „Dan heb ik geen tijd. En op zaterdagmiddag kan ik niet beschikken over de vijf, zes jongelui die me altijd helpen. Die sporten op zaterdag. Ik vind het ook verschrikkelijk, maar ik moet er nu mee op houden". DEN HAAG De F16's van het Nederlandse fotoverken- ningssqaudron 306, gelegerd op de militaire vliegbasis Folkel, zullen in de jaren ne gentig worden uitgerust met een nieuw elektronisch ver kenningssysteem. Het gaat daarbij om appara tuur die de piloot in staat stelt opnames die hij van de grond maakt direct door te seinen naar de basis. Op dit moment worden vanuit de lucht foto's gemaakt die ver volgens aan de grond worden gebracht en op de basis worden ontwikkeld. Volgens een woordvoerder van het ministerie van de fensie is de nieuwe appara tuur nog in een ontwikke lingsfase zodat nog niet be kend is wanneer de F16's van de nieuwe apparatuur zullen worden voorzien. Wel zal Nederland als eerste land binnen de NAVO met de nieuwe apparatuur gaan vliegen. NIJMEGEN Een 20-jarige inwoner van Nijmegen heeft de af gelopen maanden tussen de 20 en 30 aankomende studenten uit het hele land opgelicht. De man bood de studenten kamers aan in een leegstaand pand dat niet van hem was. De woning was van een kennis van de man. Als de huurcon tracten met de aankomende studenten waren gesloten liet hij ze borgsommen van tussen de 400 en 600 gulden betalen. De eige naar van de woning wist echter van niets. Volgens de politie was de eigenaar beslist niet van plan de woning aan studenten te verhuren. Inmiddels hebben acht studenten aangifte van oplichting ge daan. Maar dat aantal zal volgens de politie veel groter worden als de studenten na hun vakantie tot de ontdekking komen dat ze geen huisvesting in Nijmegen hebben. De Nijmegenaar heeft het geld van de borgsommen volgens de politie opgemaakt aan braspartijen. De man is aangehouden en ingesloten. V V v \"'v Ons vlakke land is voor een vakantie verblijf beslist de moeite waard. Dat vindt ook Lenie 't Hart, hoewel zij door de perikelen rond de zieke zeehonden ei genlijk alleen maar aan de dieren kan denken. Negentig zeehonden heeft ze momenteel te verzor gen, 105 andere heeft ze helaas levenloos van het wad moeten halen. Bij alle emotie waarmee haar werk soms gepaard gaat heeft ze van tijd tot tijd behoefte haar zinnen te verzetten. Dat doet Lenie 't Hart op wat zij het het rustigste en mooiste plekje van Nederland vindt, de dijk bij Pieterburen. „Op die dijk zit je aan het eind van de wereld, daar achter is niets meer". „Eigenlijk heb ik vol strekt geen tijd om aan vakantie te denken. Straks zit ik alweer in het vliegtuig naar Lon den, voor een bijeen komst over de zieke zeehonden, 't Is nog nooit zo druk geweest als deze zomer, maar ja, de gebeurtenissen zijn dan ook zeer dra matisch. Alle verwik kelingen rond de zee honden vragen het ui terste, niet alleen hier, maar ook elders. Daar bij wil iedereen alles over hun wel en wee weten en wordt het Zeehonden Opvang Centrum door zeer veel belangstellenden bezocht. Het zal nie mand verbazen dat ik er wel eens een beetje gek van word. Maar we moeten volhouden, reden waarom nie mand van onze 25 vas te en losse krachten en vakantiekrachten in deze tijd op vakantie kan. We kunnen zelfs geen dag weg. Ik kan hoogstens een uurtje weg, naar wat voor mij het mooiste plekje van Nederland is. Het mag dan misschien een beetje voor de hand liggen, maar 't wad trekt me nog het meest aan. Als ik echt even niet meer tegen de drukte en de mensen om me heen kan, dan loop ik naar de dijk bij Pieterburen. Da's heel dichtbij, een kilometer of twee lopen. Ik heb geen tijd om het verder weg te zoeken, naar Spanje of veel verder gelegen oorden te rei zen. Het is voor mij heel erg belangrijk het gevoel te hebben dat die dijk er is. Een punt waar ik niet gestoord kan worden. Op die dijk zit je aan het eind van de wereld, daar achter is niets meer. Of Lenie 't Hart op zo'n moment nog aan de zeehonden denkt? Het laat me eigenlijk nooit los. Als ik dan op die dijk ga zitten, dan kijk ik toch naar het leefgebied van de bees ten. Het mooie van die wadden is de rust die uitgaat van die immen se ruimte. Ik denk dat elke dijkbewoner dat gevoel wel kent. Ik voel me behalve Gro ningse, ook een echte dijkbewoner. Als ik ver van huis geweest ben en weer in de buurt van Baflo kom, denk ik: hè, nou ben ik weer thuis. En als je wat hebt,, als je je niet zo lekker voelt of je voelt je juist wel fijn, dan is die dijk er. Ik moet constant het ge voel hebben dat ik daar even heen kan. Jaaaah, je moet daar zondagmorgen eens gaan zitten. Dan hoor je een heel concert van al die kerkklokken uit plaatsen in de wijde omtrek. Dan is het écht het mooiste plekje van de wereld. Uren en uren in een vliegtuig zitten om in een mooi oord te ko men, dat doe ik niet voor mezelf. Reizen doe ik wel, maar dan voor m'n werk, voor de zeehonden- Pas hebben we zeehonden gehaald in Griekenland en daar ben ik dan nog een dag of drie gevbleven. Niet meer. Ik vloog als een gek even naar de Acro polis, vervolgens even naar Delphi. Even snel, snel, zo doe ik dat dan. Een mooi plekje heeft voor mij dus vooral met rust te maken. De Veluwe is ook rustig, maar nee, ben je gek. Daar kijk je altijd tegen bomen aan. Die staan me nou altijd in de weg. Daar heb je met een dijk weinig last van, je gaat er gewoon op zitten. Amsterdam vind ik op zich ook wel gezellig, maar niet om op de bekende toeris tenterrasjes op het Rembrandts- of Leidse- plein te zitten. Dan vind ik het leuker om in de oude volkswijken rond te lopen. wordt ook door steeds meer mensen bezocht, hoewel ik daar per soonlijk weinig last van heb. Waar ik zit zie je geen kip. Hoogstens wandelt er af en toe een Groninger, zo'n gek als ik".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3