Sovjet-commissie bepleit amnestie voor gelovigen Nationale discussie over Jezus-film Ceidoe Soman mm lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Hemel op aarde" breekt record Namen noemen (1) Namen noemen (2) weer CeidócSomant WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1988PAGI1 Minder kerkleden in Duitse Bondsrepubliek BONN Het aantal leden van de twee grote kerken in de Duitse Bondsrepubliek blijft afnemen. Volgens de nieuwste, nog niet officieel gepubliceerde cijfers van de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) en de Rooms-Katholieke Kerk wa ren eind 1986 51,2 miljoen van de 61,1 miljoen Westduitsers bij een van beide kerken aangesloten. Dat betekende een daling met 0,4 procent tot 83,8 procent van de bevolking. Ongeveer 215.000 mensen zegden hun lidmaatschap van een van beide kerken op. De EKD heeft nu 24,9 miljoen leden. De RK kerk verenigt 26,3 miljoen mensen. Elf procent van de Westduitsers noemde zich eind 1986 buitenkerkelijk. Vier procent van geestelijkheid in Brazilië Nederlander SAO PAULO Vier procent van de 378 bisschoppen en ruim 13.000 priesters-die in de Braziliaanse RK Kerk werkzaam zijn, is uit Nederland afkomstig. Dit blijkt uit een onderzoek van het in Rio de Janeiro gevestigde centrum voor kerkelijke sta tistiek en sociaal onderzoek (CERIS). Van de bisschoppen en priesters is 60 procent Braziliaan. De grootste groep buitenland se geestelijken zijn de Italianen, gevolgd door de Duitsers, Ne derlanders en Spanjaarden. Precies honderd jaar na de afschaf fing van de slavernij blijken de negers en mulatten onder de geestelijken een zeer kleine minderheid te vormen. Ze maken ongeveer 45 procent uit van de bevolking van 135 miljoen mensen maar er zijn slechts zes zwarte bisschoppen en iets meer dan tweehonderd zwarte priesters. De een werpt stof op, de ander krijgt het in het oog Chinees spreekwoord Nederlandse Lefebvre- aanhangers in financiële moeilijkheden GERWEN De Neder- landse volgelingen van de geëxcommuniceerde aartsbisschop Lefebvre kampen met ernstige fi nanciële problemen. Dit blijkt uit een brief van de in het Brabantse Gerwen ge vestigde priesterbroeder schap Sint Pius X, die de Le- febvre-aanhangers dinsdag hebben ontvangen van prior R. de Merode van de Sint Clemens priorij. De priesterbroederschap moet deze maand tenminste 22.000 gulden krijgen wil ze het hoofd boven water kun nen houden, zo blijkt uit de brief. Blijft de gevraagde steun uit dan kan het werk van de priesterbroederschap in Nederland „niet meer in leven worden gehouden" al dus de oproep. In juni van dit jaar steunden nog 111 van de 450 tot dan toe bekende donateurs het werk van de priesterbroeder schap. Dit aantal is in juli ge daald tot 47. Nog slechts circa tien procent van de Neder landse Lefebvre-aanhang steunt het werk van de pries terbroederschap. De kas ver toont als gevolg hiervan een tekort van ruim 10.000 gul den terwijl de maandelijkse lasten 12.000 gulden bedra gen. Prior De Merode besluit zijn oproep met deze bede: „Moge de goede God en ons aller moeder de heilige maagd Ma ria u eeuwig belonen dit of fer, door uw priesters voor gesteld, te volbrengen". DDR-kerkbladen opnieuw gecensureerd OOST-BERLIJN Aan de vooravond van het gesprek (vandaag) tussen de staat en de leiding van de Evangeli sche Kerk in de DDR over het ingrijpen van de autori teiten in de kerkelijke be richtgeving zijn diverse kerkbladen opnieuw getrof fen door de censuur. Vooral het mededelingenblad van de Bond van Evangeli sche Kerken, waarin belang rijke besluiten van de bij de Bond aangesloten kerken volledig worden gepubli ceerd, heeft het moeten ont gelden. nummer van het blad hebben verboden, omdat dat onder meer de volledige tekst van de besluiten van de synode van de Bond van afgelopen herfst bevatte. Vooral met de uitspraak dat elke gewapen de dienst in het leger (in te genstelling tot de zogenaam de bouw-dienst) „een waag stuk" is, was de staat niet ge lukkig. De synode besprak destijds ook een voorstel van een Oostberlijnse basisgroep om de diverse beperkingen in de DDR-samenleving te veroordelen. De censuur op kerkelijke bladen is sinds de ongere geldheden van februari dit jaar aanzienlijk verscherpt. De kerkelijke leiding zal dat ook zeker ter sprake brengen in haar gesprek met de auto riteiten. Diverse bladen heb ben de afgelopen maanden vaak artikelen moeten schrappen of mochten hele maal niet verschijnen. Tot de onderwerpen waar van de redacties af moeten blijven worden gerekend de onmogelijkheid om naar het westen te reizen, het onder wijs, de dienstplicht en mi lieu- en energieproblemen. OEKRAINSE KATHOLIEKEN KLAGEN OVER ZWAARDERE DRUK MOSKOU Een specia le regeringscommissie voor mensenrechten in de Sovjetunie heeft een beroep gedaan op het presidium van de Opper ste Sovjet, het hoogste uitvoerend orgaan van het land, om amnestie te verlenen aan Sovjet-bur gers die zijn veroordeeld wegens de overtreding van de wetten op de godsdienst. Religieuze activisten in de westelijke Oekraine hebben tegelijkertijd bekend ge maakt dat de autoriteiten een nieuwe campagne hebben ge lanceerd tegen de onder grondse Oekrainse katholie ke kerk. De Commissie voor Interna tionale Samenwerking inza ke Humanitaire Vraagstuk ken en Mensenrechten, een officiële instantie die onder leiding staat van de vooraan staande journalist Fjodor Boerlatsky, verzocht het pre sidium van de Opperste Sov jet een amnestie af te kondi gen voor die mensen die zijn gestraft wegens de overtre ding van twee artikelen van de Sovjet-wetgeving inzake de godsdienst. Het ene artikel heeft betrek king op de overtreding van de scheiding tussen kerk en staat, waarvoor men maxi maal een jaar gevangensstraf kan krijgen. Het tweede arti kel is gericht tegen religieuze activiteiten die worden be schouwd als kwetsend voor anderen. Op grond van dit artikel kan men tot maxi maal vijf jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. „Het lijkt ons dat deze men sen van de dag geen enkel sociaal gevaar meer vormen voor onze samenleving", ai- dus de commissie in haar verzoek. „Wij brengen dan ook naar voren dat het een daad van grote menselijke betekenis zou zijn om hen te vergeven". Volgens de mensenrechten commissie moet de amnestie worden verleend, gezien de nieuwe benadering van de relaties tussen de kerk en de staat in de Sovjetunie „in het tijdperk van perestrojka en democratisering". Het persbureau TASS zei niet hoeveel mensen even tueel van de maatregel zou den profiteren, maar liet wel doorschemeren dat het slechts om een kleine groep gaat. De commissie repte in haar rapport overigens niet over de meest scherpe van de godsdienstwetten in de Sov jetunie. Dit is een wet uit de jaren twintig, die de registra tie van religieuze groeperin gen verplicht stelt, de reli gieuze opleidingen aan strak ke banden legt en kerkelijke liefdadigheid verbiedt. Func tionarissen hebben bij herha ling gezegd dat een nieuwe godsdienstwet in de maakt is, maar tot nu toe is het daar bij gebleven. Ivan Gel, een lid van een co mité dat zich inzet voor de erkenning van de nog steeds verboden Oekrainse katho lieke kerk, zei. dinsdag in een telefonisch vraaggesprek vanuit de west-Oekrainse stad Lvov, dat het politie-op- treden tegen dit kerkgenoot schap na een periode van re latieve tolerantie, weer is verscherpt. Volgens Gel ge beurde dit nadat in juli enke le duizenden mensen twee bijeenkomsten van de Oek rainse katholieke kerk had den bijgewoond. Gel zei dat de politie een WUk Fjodor Boerlatski foto: cees verkerk aantal religieuze bijeenkom sten uiteen had gedreven, mensen ervan had weerhou den dergelijke bijeenkomsten te bezoeken en de organisato ren van niet officieel toege stane gebedsdiensten zwaar had beboet. De autoriteiten beschouwen deze diensten als een overtreding van de wet op de samenscholing, aldus Gel. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON In de Verenigde Staten is een bijna nationale contro verse ontstaan door de film „The last Tempta tion of Christ" (de laatste verzoeking van Jezus Christus). Tal van christenen van protestantse fundamentalis ten tot en met katholieke bis schoppen zijn, nog voordat ze de film hebben gezien, tegen „The Last Temptation of Christ" te hoop gelopen om dat ze „onwaardige" scenes over Jezus Christus zou be vatten. Een kerkgenootschap heeft Universal Pictures al aange boden alle kosten voor het maken van de film te ver goeden in ruil voor de totale vernietiging van het werk stuk. Universal Pictures heeft dat aanbod openlijk en met kracht van de hand ge wezen. „The Last Temptation of Christ" is gebaseerd op het gelijknamige boek van de be kende Griekse schrijver Ni kos Kazantzakis. Het boek heeft in de VS nimmer tot controverses geleid. Op 12 juli hield Universal Pictures in New York een voorvertoning van de film speciaal voor de leiders van christelijke kerken in de VS. De film werd over het alge meen goed ontvangen en sommige kerkelijke voor mannen toonden zich zelfs zeer ingenomen met Scorse ses produkt. Niet aanwezig waren Ameri kaanse vertegenwoordigers van internationale christelij ke beweging „Campus Crusa de voor Christ" heet. De voorzitter van de beweging, Bill Bright, wees de uitnodi ging van Universal Pictures van de hand, maar belegde wel een persconferentie in Los Angeles tijdens welke hij de vernietiging van de film eiste. Terwijl voor de pers voorvertoningen werden gehouden, organiseerde de behoudende baptis tenpredikant R.L. Hymers jr. (rechts) een protesttocht naar de studio's van Universal Pioctures. De bedoeling van de demonstraten het niet in roulatie brengen van de film werd onder steund door borden, spandoeken en het meedragen van een kruis. foto: ap Een paar dagen laten bood Bright aan Universal Pictu res geheel schadeloos te stel len als die bereid was de film te vernietigen. Op dat moment wierpen zich tal van andere, voornamelijk fundamentalistische christe nen in de strijd die het verto nen van de film wilden ver bieden. Toen tenslotte Jerry Falwell, de voormalige leider van de uiterst behoudende beweging „Moral Majority" zich tegen de film keerde, was een landelijke discussie geboren. Falwell hield zich overigens verre van enkele anti-semitische bijverschijn selen die de soms zeer emo tionele discussie aankleefden. Vooral een „droomscene" in de film die overigens 35 minuten in beslag neemt waarin Christus bloot staat aan allerlei bekoringen, bleek een doorn in het oog van de christelijke leiders te zijn. Intussen heeft Universal Pic tures zich met pagina-grote advertenties in de grote Amerikaanse kranten tot Bill Bright gewend. Daarin staat: „Veel religieuze leiders van zeer verschillende stromin gen die op de uitnodiging voor de voorvertoning op 12 juli in New York een uit nodiging die u afwees in gingen, waren geenszins ge schokt door de film en waren zelfs van oordeel dat die een aanzet voor een vruchtbare discussie' zou kunnen vor men. De grondwettelijke ga rantie van iedere religieuze expressie is er juist om een grote verscheidenheid van opvattingen te beschermen, inclusief de zeer persoonlijke visies van Nikos Kazantzakis, Martin Scorsese, de schrijvers van het draaiboek en de ac teurs". Universal Pictures voegde daaraan toe: „In de Verenig de Staten heeft geen enkele secte of groep van sectes de macht grenzen te stellen aan het recht van het individu zich religieuze en filosofische vragen te stellen door middel van toespraken, boeken of films. Deze vrijheden zijn er voor ons allemaal. Ze zijn zeer kostbaar. En ze zijn niet te koop". Door het eerder in roulatie brengen van de film hoopt Universal Pictures mede te voorkomen dat de religieuze groepen met hulp van de rechter „The Last Tempta tion of Chrim hoopt Univer sal Pictures bovendien te voorkomen dat de religieuze groepen met hulp van de rechter „The Last Tempta tion of Christ" voor lange tijd van het witte doek kunnen weren. Overigens wordt ver wacht dat geen enkele ge rechtelijke instantie bereid is de film te verbieden. Tal van christelijke leiders, die overigens weinig ingeno men zijn met de film, hebben Bright en Falwell intussen verweten dat ze met hun ac ties de film al bij voorbaat tot een kassucces hebben ge maakt. 11 UTRECHT De tentoon stelling „Utrecht, een hemel op aarde" ii) het rijksmuseum Het Catharijneconvent in Utrecht is bezig een record te breken. De tentoonstelling, die op 8 juli is geopend en tot 18 september duurt, heeft nu al 7.000 bezoekers getrokken, terwijl het maximum aantal belangstellenden bij soortge lijke evenementen in het mu seum tot nu toe op 11.000 staat. De tentoonstelling maakt deel uit van een zeer om vangrijke manifestatie, „Utrecht Middeleeuwse Ker- kenstad", ter gelegenheid van de voltooiing van de res tauratie van vijf middel eeuwse stadskerken in de Domstad. Dat karwei heeft twintig jaar geduurd. Ook de tientallen andere evenementen die in het ka der van de manifestatie (die nog tot in november door loopt) zijn georganiseerd, zo als kleinere tentoonstellin gen, theatervoorstellingen, concerten, markten en wan deltochten door de vijf geres taureerde kerken, trekken veel bezoekers. Een prijs vraag voor de herinrichting van het Domplein heeft tot dusver al meer dan 200 in schrijvingen opgeleverd. GOEREE STUURT OPEN BRIEF AAN NABESTAANDEN AIDS-SLACHTOFFER ZWOLLE De Zwolse evangeliste Jenny Goeree heeft zich in een open brief tot de nabestaanden van Cors de Graaf ge richt. Daarin benadrukt Goeree dat ze niet verantwoordelijk is voor het schrijven, waarin de nabestaanden van de aan aids overleden Nijmegenaar werden „gefeliciteerd met de dood van dit misbaksel'. Aan de familie laat ze weten dat in haar ogen diegene die de macabere brief heeft geschreven „alle menselijkheid' vreemd is. Ze schrijft voorts het „een kwalijke zaak' te vinden dat de brief, die door haar zou zijn ondertekend, door hoofdredac teur Henk Krol van de Gay-krant en Fred van Zijl in de pu bliciteit werd gebracht. ïr.even graag kon en lu'de'ijk geschreven De edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- ten stukken te bekonen Woningnood De woonomstandigheden van mevrouw Singer, met haar kindje uit een krot wegge vlucht in een tent vóór het Haagse gebouw van de volks huisvesting, heeft volop de aandacht gekregen. Het door het Haagse gemeentebestuur georganiseerde bureau voor de volkshuisvesting bestaat nu ongeveer een halve eeuw. Eens werd de woningnood staatsvijand no. 1 genoemd. Er moest daarom hard gewerkt worden om dit probleem weg te werken. Nu lees ik dat er nog 47.000 Hagenaars op de wachtlijst staan. Mevrouw Sin ger met haar kindje is nog niet aan de beurt voor toewijzing van een woning: ze staat pas anderhalf jaar ingeschreven. Beste mevrouw. Bevriende re laties van mij, gezin met vijf kinderen leeftijd 8 tot 16 jaar, wonen ook in een krot. Bezit ten met zeven personen twee kamertjes van 3 bij 4 meter. Links en rechts zijn de huizen dichtgetimmerd. Zij bezitten medische en sociale urgentie. Keurig gezin dat geen hoge ei sen stelt aan een andere wo ning. Zij wachten al acht jaar en zijn ook nog niet aan de beurt voor een andere woning. Als het woningbureau in dit zelfde tempo werkt aan de wo ningproblemen van zoveel mensen staat uw kindje straks ook nog voor hun loketten. Tien jaar terug bij het afscheid van een van de ambtenaren werd gezegd dat de kwantita tieve woningnood voorbij was; er was alleen nog kwalitatieve woningnood. Op papier werkt 'het prima, alleen niet in de praktijk. De aanpak van het woningprobleem rammelt aan alle kanten. P.W. van Dijk, WATERINGEN. Tramterreur (2) Eindelijk is er nu eens iemand die van wanten weet. Een HTM'er beschermde passagiers en collega's tegen iemand die zich al maanden herhaaldelijk in trams in Den Haag ernstig had misdragen. Die flinke ke rel verdient hulde, een levens groot standbeeld! Maar de HTM-directie reageerde an ders. Hij kreeg niet eens een eerlijke schouderklop, maar werd door de directie discipli nair gestraft wegens hardhan digheid. De ondernemingsraad van de HTM deed er het zwij gen toe. Jongens, jongens wat collegiaal! Misschien lees ik het verkeerd, maar volgens de krant is de ondernemingsraad voor de helft met vakantie. Bestaat die ondernemingsraad dan maar uit drie personen? De ene HTM'er die nu onder nemingsraadje speelt is door de HTM-directie niet officieel benaderd en hij kan dus doen alsof hij weinig weet. De jonge held die in actie durfde komen kan zich echter verzekerd we ten van de dank en de bewon dering van het Haagse publiek en de collega's. J. van Wijk, DEN HAAG. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. De politie in Tilburg heeft besloten geen namen meer te geven van slachtoffers van misdrijven en ongeluk n Aanleiding tot dit besluit was de klacht van het Landt; Bureau Slachtofferhulp bij de Raad voor de Journals over de publikatie van de naam van een Groningse vi® die was verkracht en vermoord. Het bureau stelt dat me bekendmaken van namen geen enkel belang gediend dat het leed van de betrokkenen en hun naaste omgeip erdoor wordt vergroot. In een aantal gevallen kan men zich terecht afvragen ojg vermelden van namen van slachtoffers een verantw doel dient en of slachtoffers niet bescherming verdiene - gen publiciteit. In andere gevallen is de waarde van d« blikatie echter verantwoord of evident - het niet verme van de naam kan tot vervelende misverstanden leiden - al beseft iedereen dat de familie van het slachtoffer di< blikaties soms maar beter niet kan horen of zien. De van de ontvoering van en moord op Gerrit Jan Heijn is schrijnend voorbeeld van wat een gezin en een familie rende lange tijd ongevraagd maar onvermijdelijk aan leed te verwerken kan krijgen. VOOR het contact tussen pers, politie en justitie besl ons land een overlegorgaan dat afspraken maakt ovei voor publikatie geschikt is en hoe de informatievoorzii wordt aangepakt. Mede door de ontvoeringszaak-Heijn er irritaties ontstaan tussen deze partijen in het overleg informatiestop die toen gehanteerd werd, blijkt achtera zien van geen nut te zijn geweest, maar werkt nu toch in het besluit van de Tilburgse politie. DAT het Landelijk Bureau Slachtofferhulp het probj van de publikatie van namen van slachtoffers heeft vo<p legd aan de Raad voor de Journalistiek ligt voor de han<L raad beoordeelt de handelwijze v<tn een krant of omroa; een bepaalde zaak en doet daarover een uitspraak waai^ betrokken medium zich vrijwel altijd bij neerlegt. Het is ter zeer de vraag of zo'n uitspraak tevens een soort algety, gedragscode zou inhouden. Met andere woorden: een^j spraak over de publikatie over het Groningse slachtoffj^ niet noodzakelijk van toepassing op andere gevallen. Er bestaan geen richtlijnen over de vermelding van n; van slachtoffers en het is maar de vraag of het overlef sen pers, politie en justitie daartoe moet leiden. Waar zal de journalist ervan overtuigd kunnen worden dat rughoudend moet zijn met het noemen van namen. M< besluit van de Tilburgse politie - „onberaden" volgei Haagse politiewoordvoerder Laterveer - heeft weinig tuigingskracht. JOURNALISTEN kunnen anderzijds ook onder worden gezet om namen te noemen, zoals blijkt uit de af van het Leizo-rapport van het Nootdorpse gemeentebest Het is een voorbeeld van een uit de hand gelopen compel tieconflict over een zaak die heeft geleid tot het zware jui sche machtsmiddel van gijzeling. De geplande nieuwbcf, wijk Leizo is voor Nootdorp belangrijk. Maar het belani een rapport dat wellicht het stempel „vertrouwelijk' verdiende, heeft hier zwaarder gewogen dan het belanj persvrijheid. OOK een vertrouwelijk rapport dat een journalist in b den krijgt, kan hem aanzetten tot publikatie. De geschietf kent tal van voorbeelden van journalisten die vrij wari schrijven over zaken die een overheid graag in geheimer siers verstopt. Hun bronnen waren dan ook overtuigde het belang van publikatie. VOORWAARDE daarbij is dat de journalist aan zijn nen geheimhouding kan garanderen. Anders krijgt hij informatie niet los. Maar net als iedere andere burger journalist verplicht te getuigen voor de rechter (van oi zoek). In ons land kunnen alleen beroepsgroepen als notarissen en geestelijken zich dan beroepen op een vei ningsrecht. In een land als de VS hebben joumalisteij recht eveneens. Mede daaraan is te danken dat daar g politieke schandalen aan het licht konden komen. TUSSEN beide verplichtingen: geheim houden en getu zit de journalist klem. Hij kan er slechts op vertrouwei de Justitie die op zoek is naar een nieuwsbron, er op eei dere wijze achter tracht te komen dan door hem onder te zetten. In recente zaken waarin sprake was van nie lekken (zoals in de Wir-affaire) is de rol van de jouri terecht niet ter discussie gesteld. Dat dit gebeurt in een van secundair belang - zeker in vergelijking met die va persvrijheid - pleit niet voor de afweging die officier justitie en onderzoeksrechter gisteren hebben gemaakt. Koeler DE BILT (KNMI) Zowel vanaf de Britse Eilanden als vanuit Frankrijk naderen sto ringen ons land. Het ziet er naar uit dat de bijbehorende neerslag hoofdzakelijk na mid dernacht ons land zal berei ken. Voor het zover is krijgen wij nog te maken met een warme zomerse avond met op veel plaatssen temperaturen van boven de 20 graden. Vooral in de Franse storing komen waarschijnlijk on weersbuien tot ontwikkeling. De van Engeland afkomstige storing passeert waarschijnlijk in de vroege ochtend ons land. Dan gaat ook koelere oceaan- lucht over ons land uitstro men. Morgenochtend is het dan ook bewolkt met af en toe regen en koeler dan de afgelopen da gen. Na het passeren van de beide storingen kunnen op morgenmiddag enkele opkla ringen ons land bereiken. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Veranderlijk be wolkt. Hier en daar een bui. In zuid- west-Noorwegen veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Middagtempe- ratuur van 17 graden in het zuidwes ten tot 24 graden elders. Britse eilanden: Morgen vooral zuiden perioden met zon maar land opkomende regen. Vrijd; west naar oost tijdelijk regel meest in het noorden. Middagt ratuur van 17 graden in westen tot 23 in zuidoost-Enge Denemarken en noordwest land: Morgen veel bewolkii plaatselijk regen of buien; i wat meer zon. Middagtempe van 20 tot 24 graden; vijdag i ger. Midden- en zuid-Duitsland: K plaatselijk regen of om ook wat zon. Vrijdag overw droog. Middagtemperatuur 23 graden; vrijdag iets lager. :njl toe regen. M 18 graden a graden landinwaars. wolkt met af Midden- en zuid-Frankrijk: Z Vooral meer naar het noorde bewolking en mogelijk ee dagtemperatuur van 21 graden de oceaankust tot 30 graden la Franse Riviera. Alpengebied: Vrii zonnig, morgen hier en daar een re onweersbui. Middagtemperal de dalen en in het laagland Alpen-noordzijde tot 27 gradi aan de zuidzijde tot 32 gradea Spanje, Portugal. Italië, kustge van Joegoslavië en Grieki Vrijwel in het gehele gebied i Landinwaarts in noord-Ital noord-Joegoslavie een enkel weersbui in de middag of avo noordwest-Spanje soms wat 1 king. Middagtemperatuur me tot 35 graden, in noord-Griek landinwaarts tot 40 graden, in west-Spanje en noord-Portugal 29 graden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2