E jkse rommelmarkt iiLI late druk bezocht i Lisse bouwt niet meer h>or Noordwijkerhout „Als gemeentesecretaris moet je af en toe slikken 10.00 jeuwe rordening rhoogt ^èrkdruk Onderzoek naar nieuw zwembad Noordwijkerhout na :IDEN OMGEVING CeidócSotvuint WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1988PAGINA1S Speedboten varen te hard ALKEMADE Er zijn giste ren bij de politie van Alkema- de verschillende klachten bin nen gekomen van mensen die last hebben van speedboten die te hard varen. Het gaat hierbij vooral om te hard va ren op de Braassemermeer. Volgens een woordvoerder van de politie halen de boten allerlei gevaarlijke capriolen uit en wordt er vaak zo hard gevaren dat andere waterspor ters of bewoners langs het wa ter daar hinder van ondervin den. De politie te water tracht zoveel mogelijk de hardvaren- de watersporters te bekeuren. Geen subsidie voor Cameleon SASSENHEIM Het ope- rettekoor Cameleon uit Oegstgeest krijgt geen subsi die van de gemeente Sassen- heim. Het operettekoor, dat in Sassenheim oefent, had een subsidie aangevraagd van 866 gulden. Dit bedrag is noodzakelijk om de begro ting voor 1989 rond te krij gen. Het tekort was ontstaan omdat het operettekoor eigen acties achterwege laat en met hogere kosten wordt gecon fronteerd. De leden van de commissie welzijn vonden gisteravond dat het operette- koor eerst maar zelf moest proberen het tekort weg te werken. Ook werden twijfels geuit aan de juistheid om bij de gemeente Sassenheim voor financiële hulp aan te kloppen aangezien het een Oegstgeests koor is. 500 inschrij vingen Concours Hippique Lisse LISSE Er zijn 500 in schrijvingen voor het Concours Hippique dat za terdag 13 augustus in Lis- se plaatsvindt. Verenigin gen uit Zuid- en Noord- Holland hebben zich inge schreven voor de diverse rubrieken dressuur, sprin gen en afdelingsdressuur. Alle 17 dressuurringen en beide springringen worden in de Roovers- broekpolder geplaatst Het Concours Hippique in Lis- se werd twee jaar geleden op gezet als een jubileumcon cours. Inmiddels is er een sponsor gevonden waardoor in het Lisse een concours op na tionaal niveau kan worden op gezet De wedstrijd wordt zaterdag 13 augustus gehouden en be gint om 8.30 uur met de diver se rubrieken dressuur en springen voor paarden en po ny's. De wedstrijd eindigt om ongeveer half drie met de pa rade voor paarden en pony's. Alle deelnemende verenigin gen voeren hun vaandel mee. Paradecommandant is Peter Duindam, die vorige maand in Midden Beemster kampioen is geworden in de Z-dressuur (hoogste klasse). Hij gaat de eer van de vereniging en zich zelf in september verdedigen in Apeldoorn tijdens het natio nale kampioenschap voor lan delijke ruiters. Uiteraard zal hij ook proberen om in Lisse de Juffermans-trofee in de wacht te slepen, de wisselbe ker die klaar staat voor de bes te Z-combinatie. De toegang is gratis. (ADVERTENTIE) 4 AïlBOCZOriQ- - Malse paardebiefstuk 500gr. 10.- nu 7.50- Saté oi shoarmavlees- 1 kilo 10- nu 7.50" - Kippevleugels oi - kippelever Kipkarbonade oi poten Magere - varkenslappen iringrock lIe Katwijk RI i z« WIJK Het achtste Ha- ïrbli ockfestival wordt op zater- kt i rehouden in zaal Tripodia •esti atwijk. Optredende bands ge |it keer de Katwijkse rock- n. ien Les Zazous, The Rokk juld cochet. De presentatie is in en van Dick Zuidwijk. Ha- ock begint om 20.00 uur en wi ntree is vijf gulden. Het de amma van Haringrock is ter )lgt: 20.30 uur: Les Zazous, To The Rokk, 22.30 uur: Ri- jai iet en om 23.30 uur de fi- Aan de finale werken alle mee en zij zullen geza- i een nummer spelen. Schennispleger in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Een onbekende man heeft gisterochtend tot twee keer toe openbare schennis gepleegd. Een 26- jarige vrouw trof de exhi bitionist gisterochtend rond zes uur aan in haar tuin aan de Zadelmaker in Alphen. De man ontbloot te zijn geslachtsdeel en ging er vervolgens van door. Een uur later pleeg de vermoedelijk de zelfde man openbare schennis op het Windepad toen een 24- jarige fietsster hem pas seerde. De man is niet achterhaald. PUZZELFIETSTOCHT IN LEIDSCHENDAM LEIDSCHENDAM De Leidschendamse Rota- ryclub Duivenvoorde houdt zondag 11 septem ber een puzzelfietstocht ten bate van de actie Polio de Wereld uit. De tocht van 25 kilometer, uitgezet door de Toerclub De Tol, gaat langs di verse plekjes van Leidschendam, inclusief Stompwijk en omgeving, waarbij de deelnemers op een aantal rustplaatsen gratis versnaperingen worden aangeboden. Alle deelnemers krijgen de medaille „Leidschendam 50 jaar" van de ge meente en verder zijn door sponsors prijzen be schikbaar gesteld, de opbrengst gaat naar het bestrijden van polio, voornamelijk bij kinderen in Indonesië. De inschrijfkosten bedragen vijf gulden per persoon, voor gezinnen maximaal tien gulden, bij voorinschrijving respectievelijk vier en acht gulden. Eventuele informatie ver strekt het secretariaat bij Bureau Op Den Kamp, tel. 070-209282. Actie Westland voor eigen waterleidingmaatschappij NAALDWIJK De drie landbouworganisaties in het Westland zijn gisteren een actie begonnen voor behoud van de Westlandsche Drinkwaterleiding Maatschappij. Enkele honderden glastuinders heb ben daartoe in het gehele Westland spandoeken ge plaatst. De glastuinbouw is tegen de plannen van Zuid-Holland het aantal waterleidingbedrijven in de provincie terug te brengen van bijna 30 naar drie, waarbij het Westland opgedeeld wordt tussen West (Den Haag) en Zuid (Rotterdam). De glastuinbouw vreest dat dit ten koste gaat van de kwaliteit van het water en dat het water op den duur veel duur der wordt. Met de invoering van nieuwe teelttech nieken is het waterverbruik in de glastuinbouw de laatste jaren sterk gestegen. De Westlandse gemeen ten, verenigd in het Samenwerkingsorgaan West land, .zien de actie van de glastuinbouw als een wel kome ondersteuning van hun verzet tegen de plan nen van het provinciebestuur. Fietser aangereden VOORBURG Een zes- tienjarige fietser uit Son is gisterochtend rond tien uur op de Rembrandt- laan in Voorburg aange reden door een 53-jarige automobilist uit Leid schendam, toen hij plot seling schuin de weg overstak. De automobilist remde, maar kon een botsing niet voorkomen. De jon gen heeft vermoedelijk een hersenschudding en is naar ziekenhuis Anto- niushove in Leidschen dam gebracht. Ruim 40 hutten op terrein ijsclub SASSENHEIM Het jaarlijkse evenement van de Jeugdrecrea- tie Kinderstad op het IJsclub- terrein in Sassenheim telt dit jaar zo'n 150 deelnemers. Tot en met vrijdag wordt er druk ge werkt aan hutten. Gisteren was er ruim 40 klaar. Burgemeester is Rutger van de Poll, zijn wet houders Geoffrey Sips, Martijn Egberts en Erik Spronsen. De collegeleden zijn allemaal 12 jaar. De ballonrace telde giste ren 32 deelnemers. Vandaag staan een hindernisbaan en ke gelen op het programma, terwijl morgenmiddag om twee uur de zeepkistenrace is. Gemeentesecretaris S. Broersen voor het Lissese gemeentehuis: „Lisse moet huidig voorzieningen niveau in stand houden". FOTO: HENK VAN OEN ENOE SCHEIDENDE GEMEENTESECRETARIS BROERSEN VAN LISSE: LISSE „Een ambtenaar moet er tegen kunnen als de gemeenteraad uitein delijk een andere beslis sing neemt dan hij of zij had gedacht. Slikken en overgaan tot de orde van de dag. Ik heb dat altijd vrij makkelijk gekund. Het primaat van de poli tiek heb ik hoog in het vaandel". De 61-jarige S. Broersen, die op 1 septem ber geen gemeentesecre taris van Lisse meer is, heeft zelden met kromme tenen de gemeenteraad bijgewoond. „Als gemeentesecretaris mag ie in de raad niets zeggen, hooguit wat van gedachten wisselen met de burgemeester. Dat gebeurt soms als de raad technisch en juridisch de fout in gaat. Als de raad echter een ander beleid wil dan oorspron kelijk is voorgesteld, dan heb ik daar geen moeite mee. De raad is het hoofd van de ge meente en bepaalt het beleid. Overigens ben je iets derge lijks wel gewend als ambte naar. B en W accepteren echt niet alle voorstellen van het ambtelijk apparaat". Gemeentesecretaris S. Broer sen neemt op dinsdag 30 au gustus afscheid van de ge meente Lisse. Hij is dan 16 jaar gemeentesecreatis in Lisse ge weest. Voor die 'tijd was hij chef van de afdeling finan ciën. Broersen komt oorspronkelijk uit de gemeente Grotenbroek in West-Friesland. In 1943 kreeg hij als voluntair een baan bij Boven-Karspel, een naburige gemeente. „Ik kwam net van de Mulo af en verder leren was er in die tijd niet bij. Mijn vader, die tuinder was, had een bijbaantje als gemeen teontvanger. Daar kwam het idee vandaan om bij de ge meente te gaan werken als vo luntair. Je kreeg niet betaald want je moest het vak nog le ren". Dat laatste gebeurde grondig. Broersen maakte kennis met alle facetten van het werk in het gemeentehuis: van archief werk tot het uitschrijven van geboorteactes en het opstellen van de begroting. Na zes jaar verhuisde nij naar de gemeen te Huissen waar hij te maken kreeg met de problematiek rond de wederopbouw. „Inte ressant", zegt hij achteraf, „maar niet genoeg om mij daar te houden. Ik voelde me meer aangetrokken tot het westen van het land. Daar is het alle maal wat dynamischer". Broersen vond een nieuwe baan in Monster waar hij op klom tot waarnemend chef fi nanciën. In 1958 kwam hij als chef fi nanciën naar Lisse waar hij in 1972 gemeentesecretaris werd. „Een moeilijk te omschrijven baan", zegt hij zelf over zijn werk. „De brugfunctie tussen bestuur en administratie heb ik altijd als een belangrijke taak gezien. Verder moet je zorgen dat de tent goed draait en je bent de eerste adviseur van B en W. Het management is in de loop van de jaren een steeds belangrijker plaats in gaan nemen". Ontwikkeling Broersen heeft in zijn loop baan Lisse zien groeien. De Poelpolder is in „zijn" periode ontwikkeld. Verder kwam het zwembad en de sporthal tot stand, het winkelcentrum Blokhuis, de Westelijke Rand weg, de wijken Berkhout en Meerenburgh, een bedrijven terrein, een groot sportcom plex en een nieuw raadhuis. Voor dat laatste heeft Broer sen zich altijd sterk gemaakt. „Niet iedereen zal mij dat al tijd in dank hebben afgeno men maar ik was fervent voorstander van een nieuw raadhuis. Het oude raadhuis voldeed op alle opzichten niet meer en totale nieuwbouw, vond ik, de beste oplossing was. Ik denk dat dat nu door velen wordt erkend". Volgens Broersen is het zaak voor de gemeente Lisse om de komende jaren het voorzienin genniveau te handhaven. „We hebben wat we nodig hebben", stelt hij nadrukkelijk. „Er zijn niet veel nieuwe plannen meer waar we ook de finan ciële ruimte niet voor hebben. Alles in stand houden gaat al flink wat kosten in de komen de tijd". Behalve dat Broersen de ge meente Lisse sterk heeft zien veranderen, heeft hij ook de grote omslag in de gemeente lijke financiële huishouding meegemaakt „In de jaren '70 groeiden de bomen tot in de hemel. In de jaren '80 kwamen we opeens veel minder ruim in ons financiële jasje te zitt- ten. In plaats van elk jaar meer geld te krijgen werd het minder". Broersen ziet deze omslag niet als een echt nadeel. „We zijn wat bewuster geworden op onze uitgaven. Uiteindelijk moeten de burgers alles op brengen. We zijn steeds meer gaan letten op efficiënt wer ken, een tendens die niet al leen bij de overheid merkbaar is maar ook bij het bedrijfs leven". Voorbeelden van efficiënter werken noemt Broersen de re cente huisvesting van de dienst openbare werken in het gemeentehuis en het concen treren van de hele buit-n- dienst aan de Vennestraat. „Openbare werken had een ei gen archief, administratie telefoniste. Dat gaat nu alle maal samen in het gemeente huis. De buitendienst was ver deeld over verschillende pan den, een situatie die in de loop van de jaren was gegroeid. In de jaren '70 hadden we dat ge accepteerd, nu niet omwille van de efficiëntie". Broersen is niet ontevreden over het financiële reilen en zeilen van de gemeente Lisse. „Voor 1989 zitten we weer aardig in het spoor", meent hij. „We moeten echter wel be wust zuinig aan blijven doen". Broersen maakt per 1 septem ber gebruik van de VUT-rege- ling. Officieel had hij al vier jaar eerder mogen stoppen met werken omdat hii er veertig dienstjaren op had zitten. „Toen wilde ik nog niet omdat ik het nog steeds geweldig naar mijn zin had in mijn werk. Ik heb altijd een goede relatie gehad met de colleges van B en W, een voorwaarde om goed te kunnen werken. Het werk wordt echter zwaar der, ook al ben ik nog vitaal. Op een zeker moment moet je een beslissing nemen en het overlaten aan een ander. Bo vendien zijn er ook nog andere leuke dingen in het leven dan werken" Broersen wil straks meer tijd gaan besteden aan tuinieren, lezen en reizen. Verder heeft hij nog een gr aantal bestuursfuncties in het Lissese verenigingsleven. „Vervelen zal ik mij niet", lacht hij. ROZA VAN DER VEER rommelmarkt van Jubilate waren tal van snuisterijen te koop. De Prince- t in Katwijk was gis- de gehele dag het van een grote rom- Honderden ite {en, glazen, kleren, rijen en niet nader hrijven materieel verhandeld door het mannenkoor te. Daarnaast waren pnpterijen, het rad van tuur en diverse ter rasjes. De opzet van deze kilometers lange rommel markt was geld in te za melen voor een reis naar Canada, dit najaar door het mannenkoor. De markt trok duizenden be zoekers. Het ruim tweehonderd leden tellende Katwijkse mannen koor Jubilate is maanden in de weer geweest om een giganti sche verzameling min of meer bruikbare spullen bij elkaar te krijgen. Deze spullen werden gisteren in en rondom de Princestraat in het hart van Katwijk te koop aangeboden. Voor het koor is het de tweede keer dat men mede door een rommelmarkt een toernee naar Noord-Amerika betaal baar hoopt te maken. Halver wege de zeventiger jaren za melde het koor genoeg geld in om Amerika aan te doen en daar voor voornamelijk Ne derlandse enclaves optredens te verzorgen. Het ligt nu in de bedoeling van Jubilata om in de herfst van dit jaar drie weken naar Canada te gaan. Om het moei lijk te maken dat alle attribu ten van het koor meegaan en om de prijs betaalbaar te hou den voor de leden zijn ver schillende acties, waaronder deze rommelmarkt, de afgelo pen maanden georganiseerd. Voor het Katwijks publiek, in clusief de vele toeristen, was de rommelmarkt in ieder ge val een aantrekkelijk festijn. X3RDWIJKERHOUT lf] De gemeente Lisse sen uwt in 1989 de laatste iningen voor woning- kenden van de ge en te Noord wijker- ut. In 1989 krijgen nog intig Noordwijker- p utse woningzoekenden aai isvesting aangeboden Lisse. In de jaren 1986, 7 en 1988 waren dat respectievelijk twintig, rtig en nog eens der- ga#< tig. Noordwijkerhout bouwt verder voor haar eigen woningzoekenden, aldus het Noordwijker- houtse college van B en W. Of Noordwijkerhout in de nabije toekomst genoeg wo ningen zal kunnen bouwen voor haar eigen woningzoe kenden is op dit moment nog onduidelijk. Officieel mag Noordwijkerhout tussen 1990 en 2000 555 woningen bou wen van de provincie. Het rijk wil hier twintig procent van afhalen wat betekent dat Noordwijkerhout maar 440 woningen mag bouwen. „In dat geval komt Noordwijker hout woningen tekort", meent wethouder P. Heems kerk. Van de nieuwe woningen zullen 50 woningen in De Zilk worden gebouwd. Ver der wil het Noordwijkerhout- se college woningen bouwen in 't Mossenest en een aantal lokaties in het dorp waaron der. de Nolenslaan en de Duindoornstraat. Hier wordt pas gebouwd zodra de wijk Zeeburg vol is gebouwd. Het Noordwijkerhoutse college is het nog niet over eens welke lokatie als eerste in aanmer king komt voor bebouwing in de negentiger jaren. Wet houder Heemskerk wil het liefst eerst in 't Mossenest be ginnen. „De grond daar is sinds zes jaar in handen van de projectontwikkelaar Noor- lander. Ik heb de lokaties in het dorp graag achter de hand als wij met hen gaan onderhandelen". het ■>lei RDWIJK De werk- Le op de afdeling ruimtelij- teei dening van de gemeente ar dwijk zal aanmerkelijk Ji men als gevolg van de e leefmilieuverordening, de verordening moeten meer slopen, kap- bouwen in de oude van Noordwijk- peciale vergunningen afgegeven. Dat liet V. Salman gister- tijdens een infor- O^w-avona over de nieuwe dening. Deze is vijf jaar maar kan nog eén- met dezelfde ter- d worden. NOORDWIJKERHOUT Het college van B en W van Noordwijkerhout overweegt een extern bu reau in te stellen om te kijken of een nieuw zwembad bij de Schelft haalbaar is. Het gaat dan vooral om de exploitatie. In dit nadere onderzoek worden ook de mogelijk heden betrokken om het 14 jaar oude Kokkerbad op te knappen of een in grijpende face lift te ge ven. Een nieuw binnen zwembad samen met het uitbreiden van de grote zaal van De Schelft, moet 5,4 miljoen kosten. De an dere mogelijkheden kos ten 1,4 en 2,2 miljoen. Wethouder P. Heemskerk: „Aanvankelijk was het hele college unaniem voor een nieuw zwembad waarbij werd uitgegaan van een verdubbe ling van het aantal bezoekers. In een later stadium werd daar binnen het college wat genuanceerder over gedacht. Het kan echter best zo zijn dat de goedkopere oplossing van het opknappen van het oude bad op de lange termijn meer geld gaat kosten. Dat willen we eerst nog eens goed uitzoe ken want uiteindelijk gaat het toch om heel veel geld" De mogelijkheid om het oude bad te sluiten zonder een nieuw bad te bouwen, is niet ter spra ke. Mocht uiteindelijk toch blijken dat Noordwijkerhout een nieuw zwembad gaat bouwen dan wordt het Kokkerbad ge sloopt. Op de plaats van het huidige bad kunnen dan wo ningen worden gebouwd. „Het is alleen nog de vraag wat voor woningen er precies kun nen worden neergezet", aldus Heemskerk.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15