ScidócSouAcmt Jachthavens weerleggen kritiek op hygiëne Fraaie reiswekker STAD OMGEVING LEI(DS) talkruid geheim an Leidsch Bier Pijpen maken in Oudheden „WATERKWALITIET IS OVERAL HEEL REDELIJK' Klim op Cauberg zware klus voor rolstoelers j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 j Stuur als dank de reiswekker naar Naam: '1 BURGERLIJKE /STAND Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag 1JNZ I— tmm - ^Ceidóe Qounant Natuurwandeling De afdeling Leiden van het Instituut voor Natuur- beschermingseduca tie (IVN) houdt woensdag een natuurwandeling door het polderpark Cronesteyn. De wandeling duurt ongeveer anderhalf uur, staat onder leiding van natuurgidsen en begint om 19.30 uur. Verzamelpunt is de hoek van het Cronesteynpad en het Polderpad. De deelna me is gratis. Vlietweg De Vlietweg wordt maan dag 15 en dinsdag 16 "au gustus tussen 7.00 en 17.00 uur voor alle verkeer afge sloten tussen de veevoeder fabriek en de grens met Leidschendam. De weg wordt dan geasfalteerd. Op woensdag en donderdag volgt het gedeelte tussen de Vrouwenbrug en café Cronesteyn. Omdat de rij strook hier breder is, kan het verkeer dan waar schijnlijk wel met ver traging doorrijden. Campagne Jonge Democraten LEIDEN De vrij- zinnig democratische jongerenorganisatie Jonge Democraten (JD) bezoekt op vrij dag 19 augustus Lei den. Van negen tot twaalf uur 's ochtends staat een campagnebus van de JD aan het Ra penburg. Belangstel lenden kunnen daar informatie krijgen over de JD en andere politieke jongerenor ganisaties zoals de JOVD, CDJA en de Jonge Socialisten. DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 PAGINA 9 Bromfietsster op snelweg VOORSCHOTEN Een 76-jarige vrouw uit Voor schoten is gisteravond rond half acht aangehou den door de politie, omdat zij op een bromfiets op de rijbaan voor snelverkeer van de Oostweg in Zoeter- meer reed. De vrouw, die in een verzorgingstehuis woont, verzocht de politie haar familie hiervan niet in kennis te stellen, omdat anders haar brommer zou worden afgepakt. Ze werd met voertuig en al door een taxibus naar huis ge bracht. Programma van De Zonneboom LEIDEN Het centrum voor kunstzinnige vorming De Zonne boom heeft het cursusprogramma voor het najaar bekend gemaakt. Nieuw zijn daarin de cursussen Kindermeubeltjes maken, Euryth- mie en een cursus over de ontstaansgeschiedenis van moderne kunst: Van Figuratief naar Abstract. In die laatste cursus wordt stap voor stap de ontwikkeling in de kunst behandeld vanaf de ro mantiek, waarbij langzaam duidelijk wordt hoe vormen zijn door broken en de kunst een andere dimensie heeft gekregen. Andere nieuwe cursussen zijn plastisch vormen, papier marmeren, boek binden en sprookjes-schilderen. Daarnaast gaat De Zonneboom door met het programma van houtbewerken, zonnekind-poppen maken, waarnemingstekenen en aquarelleren-sluieren. Het thema kerstmis komt aan de orde in een cursus kerststalfiguren maken van stof die is bedoeld voor kinderen en volwassenen. De avonden 27 oktober en 3 november zijn gewijd aan het „Sprookje van de groene slang en de schone lelie" van Goethe. Daaraan werken de vertelster Margreet van der Heide en de musi cus Jean Pierre Gerendault mee. Inlichtingen en inschrijven bij De Zonneboom, De Laat de Kanterstraat 5, 071-123137 (op werkdagen van 12-14 uur en van 17-19 uur). elozing DEN Een be- van de Kaar- nakersstraat is ermiddag be- op het illegaal van af ge kte olie op het nbaar riool. De werd geloosd in celder en de ga- van de man. is betrapt na een erzoek van de iling milieu van gemeente, die isters heeft ge ien. Er is pro verbaal tegen opgemaakt. Acht auto's opengebroken LEIDEN Autokrakers zijn tussen zondagavond en vanochtend opvallend actief geweest in Leiden. Acht auto's werden open gebroken. Meegenomen werden radio-cassettere corders, paspoorten en kleding. Uit een auto aan de Sophiastraat werd voor duizenden guldens gereed schap gestolen. Andere au to's die werden „gekraakt" stonden onder meer op het Stationsplein, de Lange Mare, de Staalwijkstraat en het Fakkelgras. Nieuwe secretaris Vrienden Pieterskerk LEIDEN De Stichting Vrienden van de Pieters kerk heeft een nieuwe secretaris in haar bestuur be noemd. Drs. J.J.M. Hooghuis is de opvolger van me vrouw drs. A.W. Wamsteker-Meijer. Het secretariaat sadres en telefoonnummer is ongewijzigd gebleven: Kloksteeg 16, 071-124341. Da Costastraat krijgt opknapbeurt LEIDEN De Da Costastraat tussen de Haagweg en de Ten Katestraat wordt in de komende weken her- bestraat. Maandag wordt met de opknapbeurt begon nen. Als alles meezit duurt de herbestrating zo'n acht weken. Tijdens deze periode kan er niet geparkeerd worden in de Da Costastraat. Ook het vuilnis kan niet op de normale manier opgehaald worden. Het huisvuil moet op een plaats gezet worden waar de reinigingsdienst wel kan komen. LEIDEN De pijpmaker van het Pijpenkabinet demon streert zondag aanstaande in het Rijksmuseum voor Oudhe den aan het Rapenburg zijn ambacht. Hij maakt tussen 13.00 en 17.00 uur doorlopend kleipijpen. Dat doet hij met behulp van een messing vorm van onge veer 120 jaar oud. De pijpen die daaruit komen hebben de vorm van een mannenhoofd. De pijpmaker geeft een toe lichting op al zijn handelingen, terwijl de pijpen als souvenir te koop zijn. Diederik van Arkel (rechts), Pe ter van Dam (midden) en Ben Luijkx kunnen na een speur tocht van een jaar genieten van een slokje echt Posthoorn bier. Het is hen gelukt om een deel van het geheime recept van het bier te achterhalen. Het resultaat is volgens ken ners „een lekker fris terras biertje". FOTO: WIM VAN NOORT drinken. Wij'ziin als Nederlan ders voornamelijk pils gewend en dan is het wel even wen nen". Op dit moment hebben de ini tiatiefnemers in totaal zesdui zend gulden in het project ge stoken. Zij hebben goede hoop dat het Posthoornbier een suc ces gaat worden en denken er na verloop van tijd zelfs van te kunnen leven. Heineken heeft al aangeboden dat de studen ten te allen tijde om advies mogen aankloppen. „Al met al is Nederland een echt bier- land. En wat Leiden betreft heb je hier genoeg gelegenhe den om een goed glas echt Leids bier te schenken zoals op 3 oktober en tijdens de La- kenfeesten in de zomer". JBANNETTE SCHREUDER J .EIDEN/REGIO „Je Tel kunt hier bij vrijwel ie- lere jachthaven rustig iwemmen. De water- iwaliteit is overal heel delijk", zo illustreert B. Faase van de afde- 'nge§ing milieu van de ge- eente Warmond de lanier waarop de jacht- iaven-exploitanten in Kaag-gebied om ringen met sanitaire oorzieningen, hygiëne in milieu-voorzieningen het algemeen. Faase is ir met zijn collega van le gemeente Alkemade in secretaris C. Juffer- lans van de Vereniging an Jachthavens in War- lond en omgeving an overtuigd dat kritiek ie de Zeeuwse inspectie 'oor milieuhygiëne en olksgezondheid uitte op le toestanden rond jacht- avens hier niet opgaat. inspectie leverde vooral ritiek op het gebrek aan sa- 070-hitaire voorzieningen voor watersporters die op de ieeuwse wateren bovendien assaal gebruik zouden ma in van de rechtstreeks op !t oppervlakte water lozen- toiletten aan boord van >eciaihun boten. Bovendien dragen kpart(je giftige anti-fowling lak- £eTe|cen waarmee aangroei van ilgen op schepen wordt voor- tomen, ook al niet bij tot een Te ;ezonde waterhuishouding. Juffermans, eigenaar van ;en jachthaven aan de Grote iloot, relativeert dat laatste overigens: „Het is waar dat :hloor-rubberlakken nogal wordt een paar keer per jaar geleegd. Nee, wij lozen beslist niet op het meer. De mensen zouden toch niet komen als de drollen in het water dre ven?" Zij merkt overigens op dat het gedrag van sommige gasten zo af en toe wel te wensen over laat. „Maar dan maken wij het wel weer schoon". Een woordvoerder van een andere jachthaven merkt op dat zijn gasten nadrukkelijk verzoekt geen rechtstreeks lozende toiletten te gebrui ken. „Daar houden ze zich redelijk aan. Als ze gebruikt worden, is dat 's nachts, dat is op zich wel te begrijpen". Om misverstanden te voor komen legt hij uit dat de meeste van dergelijke toilet ten ondanks hun naam niet helemaal rechtstreeks lo zen maar dat hun inhoud eerst fijn wordt gemalen. Enquête De gemeente Alkemade is nog maar net begonnen met een Hinderwet Uitvoerings Programma, vertelt J. van der Sman van de afdeling milieuzaken. Onder de jacht havenhouders wordt nu een enquête gehouden naar de voorzieningen die er zijn en wat er in het algemeen ge beurt met toilet-afval. Daar mee speelt Alkemade in op een ANWB-actie. Daarnaast geldt in de praktijk dat er in cidenteel wordt gecontro leerd en er wordt gereageerd op klachten. Maar die heeft Van der Sman, die toch al ja ren bij de gemeente werkt, nog nooit zien binnenkomen. Dat is misschien een teken dat in elk geval zichtbare verontreiniging van de jacht havens ontbreekt, beaamt hij. RUDOLF KLEIJN jouw verkracht IN Een 34-jarige me- kster van het Crisis Op- l,centrum aan de Rem- dtstraat is vanochtend om uur verkracht door een rige bewoner. De man is voortvluchtig. De dader de zich vanochtend bij de ewerkster met het ver- of hij in de spreekkamer familie mocht bellen. Dat toegestaan. Even later hij aan de vrouw of zij kon helpen bij het telefo- n. Toen de vrouw de ka- binnenkwam werd zij de man beet gegrepen, rneep haar keel hard dicht rerkrachtte haar. Vervol- vluchtte hij weg. Uit het oor van het centrum nam gulden mee. D0j VALKENBURG De rolstoelatleten die mee doen aan de zevende In ternationale. Bloemenma- rathon hebben gisteren een zware dag gehad. Tij dens de tweede dag van de bloemenmarathon moest in het Limburgse Valkenburg de Cauberg worden beklommen en de tijd waarin de rolstoelers deze klim aflegden va rieerde van 7 tot 20 minu ten. Sommigen kwamen achterstevoren naar bo ven. De grote vraag voor dit criterium was: „neem ik een racestoel of een basketbalspel". Aan het einde van de rit bleek de basketbalspel het meest succesvol omdat men daarin meer voorover zit. Onder applaus van zo'n vier- tot vijfduizend men sen kwamen alle rolstoe lers boven. Na de klim volgde nog een tijdrit in Molenbeersel en een crite rium in Weert. Bij de klim op de Cauberg won in de A-categorie Huub Nelis- se. Tweede en derde werden respectievelijk Peter Barbier en Gerhard de Witte. In de B- categorie werd Christian De- moulin eerste, tweede werd Piet van Dijk en derde Frans van Niekerk (Warmond). Bij de tijdrit in Molenbeersel werd Johan Eerdekens eerste in de A-categorie. Tweede en derde werden Huub Nelisse en Arco de Graaf. Bij de B werd Kurt de Weert eerste, René IJzendoorn tweede en derde werd Adrie Valkenburg. Als vijfde eindigde Frans van Nie kerk (Warmond). Het criteri um in Weert had in de A-cate gorie John van Buren als win naar. Tweede en derde wer den Huub Nelisse en Lex de Turck. In de B werd Kurt de Weert eerste, René IJzendoorn tweede en derde werd Cees Ootjers. De gele trui zit vandaag om de schouders van Huub Nelisse met 5031 punten. Tweede staat Luc van Landeghem die te vens de bolletjestrui heeft en derde staat Arco de Graaf. Mi chel Jonkman uit Oude Wete ring staat vijfde in deze A-ca tegorie. In de B-categorie staat Piet van Dijk op de eerste plaats, tweede en derde zijn Christian Demoulin en Frans van Niekerk. Vandaag wordt er een ploegentijdrit gereden die start in Weert. Later op de dag is er een criterium in Zeelst. JD RECEPT WEER BOVEN WATER )EN Een simpel tje blijkt het verloren ne geheim van het laarde bier van de Leidse Posthoorn- werij te zijn. Het stal- d gaf aan dit Leidse de zoete, koriande- tige smaak die dit tenat zo typeerde. De enten Peter van Dam Diederik van Arkel >en alles op alles gezet het vergeten recept het Posthoornbier boven water te ha- Na een maandenlange rtocht is het hen ge- een op het oorspron- jke bier gelijkend pro- te brouwen. agavond werd het eerste .eidsch bier officieel aan- Vele belangstellen- maakten dit historische ent in het etablissement hide Harmonie mee. ierliefhebbers moeten nog geduld hebben. In de id oktober wordt het loornbier in de Leidse ca- ieschonken als 3-oktober- bier. Na die tijd komt het kos telijke nat als Posthoornbier landelijk in de handel. Voorlo pig alleen in het vat. Als het bier in de smaak valt willen de initiatiefnemers het even tueel ook in flesjes op de markt brengen. Volgens Peter van Dam staat de telefoon bij hem thuis niet stil van café houders in heel Nederland die nu al de nodige liters Post hoornbier bestellen. „Zelfs in het buitenland bestaat er be langstelling. Duitsland, Au stralië en Canada hebben al vergevorderde plannen om het bier daar dit jaar nog op de markt te brengen". Familiegeheim De beide studenten hebben het nodige geld en vooral vele uurtjes inspanning in het Post hoornproject gestoken. „De oude brouwerij stond van 1727 tot 1912 aan de Oude Vest. Het bierrecept was een familiege heim dat van generatie op ge neratie werd doorgegeven. Het wa6 niet op papier opgetekend. Toen de laatste brouwer Pau- lus van Speijk in 1912 op jonge leeftijd plotseling overleed, ging daarmee ook het recept verloren. Ik vond het een uit daging om toch te proberen in elk geval de ingrediënten van het bier te achterhalen". Daar toe worstelde Peter van Dam alle oude logboeken en journa len van binnenschippers uit die tijd door. „Zij vervoerden allerlei hopsoorten en granen die de Verenigde Oostindische Compagnie vanuit de koloniën haalde en leverden die onder rneer aan de brouwerij. Daar door kwam ik erachter wat er zoal in het Posthoornbier zat". Het brouwrecept was echter absoluut niet na te gaan. Met hulp van een chefkok die „wel wat van bierbrouwen wist", zijn de beide Leidenaars toen gaan experimenteren. „Het eerste brouwsel mislukte, maar het tweede smaakte pri ma". Probleem was toen om een brouwerij te vinden die het bier op de juiste wijze zou kunnen maken. „Een Amster damse brouwerij wilde er niet aan beginnen, omdat een an dere biersoort de vaten zou kunnen infecteren. Het bevat andere micro-organismen waardoor een en ander aange tast wordt". Een laboratorium- onderzoekscentrum was ten slotte bereid om de eerste vijf tig liter bier te brouwen en dit drie maanden te laten gisten. Wit bier Omdat Posthoornbier een zo genaamd wit bier is, togen de studenten vervolgens naar België, waar de meeste kennis op biergebied voorhanden is. „We zochten naar een brouwe rij dje gespecialiseerd is in het brouwen van wit bier. Die hebben we gevonden. Het Leidsch bier wordt nu volgens het proces van die brouwerij gebrouwen met de ingrediën ten van de Posthoorn". Die ingrediënten geven het Leidsch bier de typerende smaak die door kenners wordt omschreven als „zacht-zoet en korianderachtig met een licht zurige nasmaak". Het is een hooggistbier met een vijf pro cent alcoholgehalte. Opvallend is de lichte crèmekleur van de schuimige drank. „Het drinkt als een fris terrasbiertje", zo vertellen Peter en Diederik. „Sommigen vonden het geen bier dat je snel achterover slaat. Daar is het volgens hen te zwaar voor. Het geeft je snel een verzadigd gevoel. Anderen vonaen dat ie het moet leren LEIDEN Geboren: Denise Elisa beth Monique dv. G. J. van Ruiten en A. J. C. Verwer, Polle Karsten zv. H. A. van Manen, Willemijn Elise dv. G. P. M. Matze en J. M. de Wit, Christi- aan zv. D. Spijkerboer en L. Bone- stroo, Jasper zv. W. J. H. van Schoo- ten en I. C. J. Doove, Danielle dv. W. H. van den Berg en Y. M. Turenhout, Ramon Antonius zv. M. Bodrij en A. H. J. Molenaar. Esther dv. J. G. A. Zuidhoek en D. van Nieuwkoop, Jen nifer zv. R. W. van Klaveren en J. van Leeuwen. Mark Philip zv. A. J. P. Bo- gers en L. M. Gelling, Elise dv. G. van Westbroek en A. J. P. Schetter, Ma- riëtte Belia dv. E. Tap en M. E. P. van Winsen, Jan Daniël zv. R. H. A. Hage- man en S. P. Boekee, Rodny zv. R. van de Ruit en J. Pietersma, Stephan zv. R. van de Ruit en J. Pietersma, Joey Richard zv. M. J. de Raad en B. van Polanen, Klazina Cornelia dv. C. H. de Vreugd en A. J. C. van der Plas. Overleden: M. J. Maat geb. 30 mèi 1898 vrl., echtg. van P. J. van der Werf; A. Potuijt geb. 10 apr. 1923 vrl., echtg. van W. J. Stipdonk; B. Maass geb. 2 nov. 1910 vrl., geh. gew. met P. J. W. van Schaik; L. H. van Loon geb. 31 mei 1909 vrl., geh. gew. met B. W. Haveman; A. Kwik geb. 23 sept. 1903 man; F. F. de Leeuw geb. 5 mrt. 1901 vrl., geh. gew. met A. ten Dam; F. W. A. Keizer geb. 21 juni 1915 man; P. A. Vrolijk geb. 25 aug. 1923 vrl., echtg. van P. J. Voogt; L. J. Adema geb. 16 dec. 1908 man; H. Buis geb. 8 nov. 1913 vrl., geh. gew. met P. W. Otto; J. L. J. Rutten geb. 11 mrt. 1906 man; D. P. Damm geb. 11 dec. 1910 man; G. M. Driessen geb. 24 juni 1933 man; J. A. W. Bros se geb. 4 apr. 1901 man; H. P. J. van Sonsbeek geb. 15 mrt. 1899 man; H. W. Kuiper geb. 29 mei 1917 man; J. Stol geb. 17 sept, man; M. H. van der Vaart geb. 4 uli 1946 vrl., geh. gew. met P. L. A. Melieste; J. van der Deïjl geb. 28 jan. 1905 vrl.; M. J. van Oos ten geb. 1 jan. 1924 man; J. J. P. de Ridder geb. 8 sept. 1913 man; C. Hui- tema geb. 2 nov. 1919 vrl.. echtg. van J. H. Hulsbosch; J. F. Kaashoek geb. 29 mei 1971 man; G. van Zaanen geb. 4 sept. 1924 man; A. de Goede geb. 16 apr. 1923 vrl., echtg. van J. F. Bosman; B. A. Stievens geb. 25 feb. 1914 man; J. Wiese geb. 28 juni 1968 man; A. van Dam geb. 27 feb. 1915 vrl., geh. gew. met F. Touber; E. van Gelder geb. 11 mei 1921 man; J. C. van Leeuwen geb. 11 jan. 1911 vrl., geh. gew. met F. rietbergen; M. Gres- sie geb. 14 juli 1905 vrl., echtg. van J. L. Wolsink; E. J. de Wilde geb. 29 juni 1937 man; C. Rhijnsburger geb. 19 mei 1918 man; I. J. G. Visser geb. 31 juli 1943 man; F. H. van der Velde geb. 10 mrt. 1919 man; A. M. Crama geb. 9 juni 1923 vrl.. echtg. van J. Eradus. Gehuwd: F. E. Jensma en G. J. Ebbe- ling, C. H. C. Ris en G. Gussinklo, G. Glasbergen en M. Oele, M. Mulder en C. van der Pluijm, F. C. Meijers en C. P. Bergman, P. Overvllet en M. Neu teboom, L. J. H. Bastiaans en D. M. P. de Vriend. Ondertrouwd: J. C. RIJsbergen en T. C. M. Staphorst. J. H. A. van der Heij den en C. P. M. M. van den Bighelaar, J. W. M. Lagerberg en J. de Koning, J. A. C. Kafta en Mousumi De, H. J. J. Zwart en W. H. D. M. Bruijn, P. A. Bobbert en R. van Beusekom, R. A. van der Steur en M. S. van Hien, R. Metscher en M. A. S. Teske, A. G. E. C. C. Korthout en P. L. A. Metz, G. B. M. Mertens en J. G. P. Ritzen, R. H. T. van Beek en J. M. Geurts, A. J. van den Berg en Y. C. Neijman, C. H. Sta pel en I. A. W. Seegers, M. E. Buijs en G. P. P. M. Baert. schadelijk zijn. Maar die worden steeds minder ge bruikt, in Engeland zijn ze al verboden. Steeds meer men sen gebruiken de minder agressieve verf op vinylbasis, volgend jaar groeit dat nog verder". Over de sanitaire hygiëne merkt Juffermans op dat de jachthavens in Warmond en het resterende gebied rond de Kagerplassen over het al gemeen redelijke tot goede voorzieningen hebben. Waar de HISWA-reglementen gel den is het bovendien ronduit verboden om het toilet aan boord te gebruiken. Juffermans voegt er overi gens aan toe dat nogal wat havens in het Warmondse in het hoogseizoen juist rustiger zijn. „De mensen gaan er dan op uit. Wij hebben vooral vaste ligplaatsen, hier komen niet zoveel passanten. Maar daar zouden we wel verande ring in willen brengen". Waterzuivering Een probleem is volgens Juf fermans wel dat een deel van het Warmondse buitengebied nog niet op de riolering is aangesloten. J.B. Faase van de gemeente Warmond kan niet anders doen dan dat gelaten consta teren. „Het wachten is op de bouw van de waterzuivering Alkemade. Voor die tijd heeft rioolaansluiting geen zin, dan zou rechtstreeks op de Ringvaart geloosd worden, dat verplaatst het probleem slechts". Uit de woorden van Faase valt op te maken dat dit voor de gemeente Warmond in feite het enige serieuze pro-* bleem is rond de jachthavens in „zijn" gemeente. Hij wijst daarbij op het Hinderwet Zomerse drukte op de Zijl bij Leiden. De watersport blijkt weinig directe milieuklachten op te leveren in het piassengebied van Kaag en Braassem. FOTO: WIM VAN NOORT Uitvoerings Programma dat de gemeente al enige tijd ge leden ter hand heeft geno men. In het kader daarvan wordt intensiever gecontro leerd of alle bedrijven die een Hinderwetvergunning moeten hebben de meeste jachthavens vallen daar ook onder zich wel aan de hen opgelegde voorschriften hou den. In een aantal gevallen geldt bovendien ook de kam- peerverordening voor de jachthavens waarin concreet staat aangegeven welke voor zieningen er minimaal moeten zijn. Faase constateert overigens dat de gemeente Warmond zelden of nooit te stellen heeft gehad met vervuiling. „Ja een enkele keer is er wel eens olie-lekkage geweest. En een paar jaar geleden is verbaal opgemaakt tegen ie mand die bilge-water (het water dat zich ophoopt onder in een boot en zich daar met olie vermengt) op de Leede loosde. Maar de gemeente is in het algemeen behoorlijk fel op dit soort milieuzaken". Geen belang Verschillende jachthaven- houders merken desgevraagd op er zelf ook geen belang bij te hebben als de omgeving van hun bedrijf vervuilt. Een woordvoerster van Water sportvereniging De Braassem in Roelofarendsveen somt uitvoerig op hoeveel dames- en herentoiletten er op haar terrein zijn. De Braassem is niet op de riolering aangeslo ten ook daar wordt kenne lijk op de nieuwe waterzui vering gewacht maar ge bruikt een sceptic tank. „Die 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon- _(voor controle bezorging)

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9