Vrede in Golf nog ver weg ANC: Winnie Mandela wordt sta-in-de-weg eel haken en gen aan vrede in iuidelijk Afrika Melkweg stelsel aan rand van heelal ontdekt ONDERHANDELINGEN GAAN MOGELIJK JAREN DUREN Dynamische vrouw UITENLAND £cidóc(3omxuit DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 PAGINA S ;herpe kritiek YS regering Israel JJZALEM De Amerikaanse gezant voor I Midden-Oosten, Richard Murphy, heeft érpe kritiek geleverd op Israel, omdat de re- irig weigert te praten met gematigde Pales- Bovendien laakte hij de harde Israeli- anpak van de Palestijnse opstandelingen. ..trover zei de gewoonlijk zwijgzame Murphy, gil hij een scherp meningsverschil heeft met 147j nister van defensie Rabin. Intussen heeft de 43.i matigde Palestijnse krant Al-Fajr (De Dage- 155.! d) voor vijftien dagen een publikatieverbod jy jelegd gekregen van het Israëlische leger. De 1261 ig overgebleven Engelstalige krant van de 133J lestijnen kreeg deze straf, omdat het blad op 109.1 juli een ongecensureerd commentaar had ge- 5J Jiceerd. De krant is verplicht alle kopij voor eggen aan de militaire 601 - HAMADI BEKENT KAPER TE ZIJN FRANKFURT De Libanees Mohammed Hamadi heeft vanmorgen bekend dat hij een van de vier mannen was, die in 1985 een Amerikaans TWA-verkeersvliegtuig hebben gekaapt. Hamadi legde deze bekentenis af in Frankfurt, waar hij terecht staat op beschul diging van luchtpiraterij en moord. Tijdens de negentien dagen durende kaping werd een Amerikaan doodgeschoten. Hamadi had tot nu toe ontkend een van de kapers te zijn ge weest. De kaping van de Boeing van TWA was het enige middel om de vrijlating van sji- 'itische gevangenen in Israel te verkrijgen, aldus Hamadi. Bij de afwikkeling van de ka ping werden bemanning en passagiers van het toestel geruild tegen meer dan 700 Arabi sche gevangenen, die door Israel werden vrij gelaten. Miljoen daklozen na overstroming KHARTOUM Twee leden van de Ne derlandse Artsen zonder Grenzen zijn naar Sudan vertrokken om te inventarise ren welke hulp nodig is na de enorme overstromingen in en om de hoofdstad Khartoum. De regering heeft inmiddels de noodtoestand uitgeroepen. Tienduizen den huizen zijn weggespoeld en mogelijk een miljoen mensen is dakloos geraakt. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Het water in de Nijl is onrustbarend gestegen en gevreesd wordt dat geheel Khartoum onder water komt te staan. In de hoofd stad dreigt hongersnood en de elektriciteit is uitgevallen. Op straat werd gedemon streerd tegen de regering; betogers zouden daarbij slaags zijn geraakt met de politie. Maffia houdt produktie van mineraalwater tegen ROME Een fabrikant van mineraalwa ter in Reggio di Calabria in Zuid-Italië heeft de produktie stil moeten leggen. Zijn 57 werknemers willen niet meer aan de slag na een serie bedreigingen door een maffia-achtige organisatie. De eigenaar van de fabriek heeft geweigerd „de onge lofelijke sommen" te betalen die de crimi nelen van hem vroegen. Die weigerach tigheid heeft hij duur moeten bekopen: er zijn de laatste weken twaalf bomaansla gen op het bedrijf gepleegd. De vrachtwa gens met mineraalwater zijn herhaaldelijk met mitrailleurs onder vuur genomen. Toen de eigenaar nog niet betaalde, be gonnen de criminelen individuele perso neelsleden onder druk te zetten om niet meer naar het werk te gaan. Geen samenwerking tussen IRA en RAF KARLSRUHE Volgens de Westduitse justitie is er geen bewijs dat de terreurbe weging Rote Armee Fraktion (RAF) sa menwerkt met het verboden Ierse Repu blikeinse Leger (IRA). In Britse kranten was daarover gespeculeerd nadat een IR A-bom vorige week vrijdag bij een aan slag op een Britse legerplaats in Düssel- dorf vier mensen had verwond. Een woordvoerder van de federale justitie in Karlsruhe sprak eerdere berichten over betrokkenheid van de RAF bij de aanslag van vrijdag tegen. Het bericht dat enkele dagen voor de aanslag het RAF-lid Wer ner Lotze in de buurt van het hoofdkwar tier van het Britse Rijnleger in Rheindah- len was gezien, was onjuist gebleken, al dus de woordvoerder. Scherpe stijging misdaad Moskou MOSKOU Moord, ver- krachting en autodiefstal zijn misdaden die dit jaar in Mos kou sterk zijn toegenomen. Dit bericht het nieuwsmaga- zine „Argoementi i Fakti'. Cijfers van de politie citerend schreef het blad dat in de eerste helft van dit jaar veer tien procent meer moorden, bijna 24 procent meer ver krachtingen en vijftig pro cent meer autodiefstallen zijn gepleegd dan in de vergelijk bare periode van 1987. Ook zouden bendes met elkaar strijden om de macht in de Moskouse onderwereld. 291 incennes ;dt vissers it Iran 962 IC,( n die bekend I5l$d door op 3 juli per een Iraanse Air ier te schieten, eergisteren vijf inse vissers gered. 28.1 gens het Amerikaan- 8i|ministerie van defen- vas de Vincennes op routine-patrouille in Golf van Oman, toen klein rub- »tje met vijf opva- en ontwaarde. Het ;n Iraanse vissers boot enkele dagen ren was gezonken en sindsdien stuurloos len rondgedobberd, ijf werden aan boord aid, waar zij medisch behandeld. De Iraanse minister van buiten landse zaken is opgelucht over de afkondiging van het bestand. FOTO: EPA (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK De afkon diging van een wapenstil stand tussen Iran en Iraq is een mijlpaal in de ge schiedenis van de Golf oorlog, maar betekent nog lang geen vrede tussen beide landen. Het diplo matieke geharrewar over de voorwaarden voor het bestand zijn waarschijnlijk slechts een voorteken ge weest van de zware on derhandelingen, die vanaf 25 augustus in Genève ge voerd gaan worden. Het kostte VN-secretaris-gene- raal Pérez de Cuéllar drie we ken om overeenstemming te bereiken over de vraag of een bestand zou moeten ingaan di rect na het begin van recht streekse onderhandelingen, of dat die gelijk op een bestand zouden moeten volgen. Het af gelopen weekeinde werden deze problemen opgelost. Gis teravond deed Pérez de Cuél lar nog met nadruk een beroep op de strijdende partijen om de „grootste terughoudendheid" te betrachten en geen vijandi ge acties meer te voeren. De Veiligheidsraad heeft er bij beide landen op aangedrongen dat resolutie 598 over de Golf oorlog in haar geheel wordt uitgevoerd. Dit betekent dat de troepen worden terugge trokken binnen de internatio nale grenzen, de krijgsgevan genen worden uitgewisseld, VN-waarnemers worden ge zonden en er verder wordt ge werkt om het conflict volledig uit de weg te ruimen. De reso lutie voorziet ook in de instel ling van een onpartijdig li chaam, dat moet beoordelen wie de oorlog in 1980 is begon nen. In bijna alle onderdelen van dit wapenstilstands-proces schuilen grote problemen tus sen beide landen. Vooral het vaststellen van de gene die verantwoordelijk is voor de oorlog, is een zware klus. Weliswaar viel Iraq op 22 september 1980 Iran aan, na dat Iran drie weken eerder Iraakse steden had beschoten. Maar het grensconflict waar het om draaide heeft een lange geschiedenis. De bevolkking van beide landen twisten al sinds mensenheugenis over de verdeling van de Shatt-al- Arab, de monding van de Eufraat en de Tigris. De legendarische Nebudkad- nezar streedt al tegen de inval lende stammen en de Pers Cambyses de tweede liet zich in de 6e eeuw voor onze jaar telling tot koning over het ge bied uitroepen. Ook Alexander de Grote voerde hevige ge vechten in het gebied. Ook in de Golfoorlog was de Shatt-al- Arab het belangrijkste twist punt. In 1975 werd een ver drag gesloten waarbij de grens tussen Iran en Iraq werd ge trokken door het midden van de waterweg. Iraq wil op zijn minst een vrije doorvaart op de i pbehouden. Een ander moeilijk punt is de uitwisseling van de krijgsge vangenen. Volgens het Inter nationale Rode Kruis houdt Iran ongeveer 50.000 Irakezen vast terwijl er in Iraq 13.000 Iraanse soldaten gevangen zit ten. De jongste grote Iraanse offensieven waren onder an dere bedoeld om dit contin gent potentiële „ruilwaar" te vergroten, zo meent Iran. Iraq vreest dat Iran een groot aan tal krijgsgevangenen om het leven heeft gebracht. Als dat waar is, zijn de kansen op suc cesvolle vredesbesprekingen nog kleiner. Diplomaten houden het er daarom voorlopig op dat een bestand inderdaad de wapens tot zwijgen zal brengen, maar dat het nog een jarenlange in spanningen zal verseisen om daadwerkelijke vrede te berei ken. Als dat ooit gebeurt, komt er een einde aan één van de bloedigste oorlogen sinds de Tweede Wereldoorlog. Zeker een miljoen mensen zijn de af gelopen acht jaar om het leven gekomen. 195.00, jervolg de voorpagina) JIANNESBURG In 1 Jweek van 22 augustus Zuidafrika, Cuba en Sola verder onderhan den over het terugtrek- van Zuidafrikaanse Iepen uit Namibia en fbaanse troepen uit An- De plaats voor dit s&rleg is nog niet be id. ftrlopig is in het overleg nog i overeenstemming bereikt de rol van de Unita, die ^eund door Zuidafrika te- Angolese regering over de rol van de ie voor een onafhan- i Namibia strijdt, fa-woordvoerder Sakala 'gisteren in Lissabon dat huidige staakt-het-vuren niet van toepassing is op de acties van de Unita: „Wat ons be treft, gaat het vechten door totdat de MPLA (de regerings partij in Angola) in ieder geval, mentaar i principe bereid is i onderhandelen". Evenmin is duidelijk of Ango la wil ingaan op de Zuidafri kaanse eis zeven basiskampen van het verboden Afrikaans Nationaal Congres (ANC) te in het toezicht op de verkie zingen. De Zuidafrikaanse staatsom roep noemde het diplomatieke klimaat gisteren in een com- „iets dat enkele maanden geleden nog niet voorstelbaar was". Volgens de omroep zijn er echter nog wel enkele problemen te overwin nen. Zo is er nog geen over eenstemming over het plan van de Verenigde Naties voor ontmantelen. Noch Angola vrije verkiezingen in Namibië, noch het ANC, dat haar hoofd- En ook moet eerst een datum kwartier in Zambia heeft, „worden gevonden voor de te- heeft op de eis gereageerd. rugtrekking van de 50.000 Cu- De Zuidafrikaanse minister baanse soldaten uit Angola die van buitenlandse zaken Botha daar de regering steunen. Als verklaarde gisteravond van de deze troepen Angola op 1 juni Verenigde Naties te willen we- volgend jaar verlaten hebben, ten wie de kosten gaat betalen, wil Zuidafrika vanaf die da-, die verbonden zijn aan de ver- turn de onafhankelijkheid van kiezingen en de komst van een Namibië aankondigen. In eer- nieuwe regering in Namibia, dere onderhandelingen heeft Pretoria wil voorts de verze- Cuba echter voorgesteld dat kering van de secretaris-gene- dat proces vier jaar zou raai dat de VN onpartijdig zijn moeten duren. 3j Wat een wazige vlek op een foto lijkt, betekent voor astronomen een stap naar de ontdekking van het oorspronkelijke heelal: een melkwegstelstel, vijftien miljard licht jaren verwijderd. FOTO: AP BALTIMORE Drie sterrenkundigen hebben een sterrenstelsel ontdekt dat vijftien miljard lichtja ren van de aarde verwij derd is; het is het vèrst verwijderde melkweg dat tot nu toe werd gezien. Dit deelde professor Miley, hoogleraar aan de Leidse Ster- rewacht, gisteren mee op de Algemene Vergadering van de Internationale Astronomisch Unie in Baltimore (VS). Hij verrichtte het onderzoek sa men met Ken Chambers, een student aan de Amerikaanse Johns Hopkins Universiteit en de Nederlander Wil van Breu- gel, die als astronoom verbon den is aan de Universiteit van Californië. Ver verwijderde sterrenstel sels zijn voor de onderzoekers bijzonder interessant, omdat zij iets prijs kunnen geven over de eerste ontwikkelingen van het heelal. Het licht van deze melkweg, dat reist met een snelheid van bijna 300.000 ki lometer per seconde, heeft er vijftien miljard jaar over ge daan om de aarde te bereiken. De ontdekte melkweg is te zoals hij was een paar miljard jaar na de oerknal (Big Bang), waaruit het heelal is ontstaan. De drie astronomen gebruik ten een nieuwe en unieke me thode voor hun onderzoek dat leidde tot de ontdekking van het stelsel, dat de aanduiding kreeg van 4C41.17. Zij maak ten gebruik van enkele obser vatoria en richtten zich op de radiostraling. De straling van de 4C41.17 bleek erg sterk en het spectrum of de kleur er- heel bijzonder. Binnenkort dialoog Noord en Zuidkorea SEOUL Noordkorea heeft vandaag gestemd met het hou den van politieke besprekin gen met Zuidkorea in de grensplaats Panmunjon. Parle- mentsleden van beide landen I komen op 17 augustus bijeen, aldus de radio in Zuidkorea. Inmiddels zijn zo'n vierhon derd studenten uit Seoul aan een mars begonnen naar Pan munjon, waar zij Noordkore- aanse studenten willen ont moeten om te praten over her eniging van de twee landen. De autoriteiten in Seoul, de hoofdstad van Zuidkorea, had den de mars verboden en voorafgaand aan het vertrek vonden dan ook hevige rellen plaats met de politie. storten zich daarna op de riemen. De Indianen vatten dan op nieuw moed en springen in hun kano's om de achtervolging te beginnen. Zullen we het winnen? Hun ranke, lichte bootjes zijn sneller dan de logge scheepssloep. Maar gelukkig, ook van de schepen af heeft men het gevaar gezien en enkele goed gemikte kanonschoten brengen verwarring In de Indianenvloot. NELSON GRIJPT IN NA REL OVER PUBLIKATIERECHT: DEN HAAG Binnen de anti-apartheidsbewe ging in Zuidafrika groeit de irritatie over het gril lige gedrag van Winnie Mandela, de vrouw van de gevangen ANC-leider Nelson. Sinds haar ba- norder twee jaar geleden werd opgeheven, is Win nie Mandela's imago van „moeder van de natie" veranderd in „overheer sende prima donna". Tegenstanders soms de Zwarte Evita, in een verwijzing naar de heers zuchtige vrouw van wijlen dictator Juan Peron van Ar gentinië. Van het heldhaftige symbool dat meer dan een decennium onder de banor- der moest leven, zou Winnie Mandela nu een sta-in-de- weg zijn en het ANC in ver legenheid brengen. Een ANC-er zegt: „Ze is te lang onaantastbaar geweest". De laatste rel rond Winnie eindigde afgelopen week met het vroegtijdig vertrek van de Amerikaan Robert Brown, een zwarte zakenman, die volgens Winnie het gebruiks rechts van de naam „Mande- la" zou gaan beheren. De naam Mandela is immers goed voor een wereldwijde verspreiding in boeken, films, posters, pamfletten en t-shirts. Brown verklaarde in het bijzijn van Winnie Man dela: „Mensen over de hele wereld gebruiken de naam Mandela om miljoenen dol lars bijeen te brengen. Niets van dit geld is ooit ten goede gekomen aan het zwarte Zuidafrikaanse volk". En vervolgens deelde hij mee, dat voortaan hij alleen gevol machtigd was het publicatie recht op de naam Mandela te verkopen. Adviseurs Winnie nam haar steun aan Brown terug, maar pas nadat AMSTERDAM „Winnie Mandela een sta-in-de-wegKu mar Sanjay, de tijdelijk vertegenwoordiger van het ANC in Nederland, ontploft bijna. „Zij is op geen enkele manier een hinderpaal voor onze beweging. In de strijd tegen de apart heid voert zij een leidende rol, zij is een dynamische vrouw, die de regering openlijk durft uit te dagen". Volgens Sanjay zijn er geen bijzondere problemen tussen Winnie Mandela en de ANC-leiding in ballingschap in Lusaka. Ismail Ayob, de advocaat van de familie, een persconferen tie had gehouden; nadat de voltallige ANC-leiding bot weg had laten weten dat „Brown liegt" en nadat Nel son Mandela een onderteken de verklaring uitbracht, waarin hij de mededeling van zijn vrouw tegensprak. Overigens zou Mandela wel vaker hebben geprobeerd Winnie op het „rechte" pad te houden. De ANC-leider zou haar een aantal malen adviseurs hebben aangera den, maar elke keer stuurde Winnie hen na een paar maanden de laan uit. Een leidende activist zegt over Winnie's gedrag: „Het heeft een gevaarlijk punt be reikt. We kunnen niet ont kennen dat we eerder pro blemen hebben gehad, maar dit is het toppunt. De ANC- leiding in ballingschap zou haar tot de orde moeten roe pen. Zij heeft immers nog steeds de macht een belang rijke rol te spelen". De grootste blunder die Win nie Mandela ooit maakte was de opmerking in een speech, in april 1986, dat „wij allen, hand in hand met onze luci fers en autobanden, dit land zullen bevrijden". Deze in stemming met de halsband moorden werd van alle kan ten aangevallen en ook de ANC-leiding moest verkla ren de uitspraak „ongeluk kig" te vinden. Ofschoon Winnie Mandela nooit een ANC-kantoor hield of aangesloten was bij een andere, politieke organisatie, beschouwt Pretoria haar uit latingen als die van Nelson Mandela en het ANC. Maar het ANC weet maar nooit wat Winnie nu weer zal zeg gen. Winnie's paleis Omdat zij voortdurend wordt omgeven door haar lijfwacht, is Winnie moeilijk te benade ren door de gewone bewo ners van de zwarte woonste den. En ook de contacten met de pers zijn zo goed als on mogelijk gemaakt. Haar nieuwe, kapitale huis in So- weto is ook een voorbeeld van een politieke blunder. Het lelijke pand, bijgenaamd Winnie's paleis, is smakeloos opzichtig aan de rand van de woonstad geplaatst. Een activist: „Zij had zich er van bewust moeten zijn dat een bescheiden woning juist een geweldig symbool was geweest van Nelsons opoffe ring. Dat symbool ging verlo ren toen Winnie dit monu mentale pand liet optrek ken". Winnie Mandela heeft op het laatste moment de wij ze raad niet terzijde gescho ven en besloten de woning niet te betrekken, voordat Nelson vrij is. (c) The Times

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5