Matte bijeenkomst van personeel Y&D DSM naar record-winst 7 Beurs uan Amsterdam ECONOMIE CeidacGou/uwt DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 PAGINA Prijshoudend AMSTERDAM - Dank zij de verder stijgende dollar en on danks een rentestijging in En geland, hebben de belangrijk ste aandelen het hoge niveau van de afgelopen beursdagen kunnen vasthouden. De aan delenhandel was kalm en ook op de obligatiemarkt veran derde per saldo weinig in de koersen. Fondsen die vorige week in trek waren zoals Akzo, Hoogo vens, Océ-van der Grinten en Amrobank, konden nog een weinig aan de koersen toevoe gen. Kon. Olie won 2,30 op 246,20 en zo'n hoge koers was dit jaar nog niet bereikt. Zowel op de effectenbeurs als op een levendige optiebeurs was dit fonds weer de aanvoerder van de omzetranglijst. Ook Borsu- mij Wehry bereikte met een stijging van 2,80 op 109 een hoogste koers van dit jaar tot dusver. Internatio-Mtlller maakte met een stijging van 1 op 66,50 het verlies van vrijdag meer dan goed. De belegger is ken nelijk niet onder de indri van een dreigende verwijt ring uit de notering, nu de o derneming tegen de zin v het beursbestuur wil overga tot een verdergaande beschi ming tegen een ongewen overname. KLM viel uit de toon met daling van 1 op 37,40. luchtvaartmaatschappij li wat uit de gratie te raken berichten als zou zij te lijd hebben onder de liberalised van de luchtvaart. De omzet KLM was niet extreem gr< en beurshandelaren gaven kennen niet veel betekenis hechten aan de daling. I kleinere fondsen steeg 5,60 op 140. De koersstijgi van Ubbink kwam abrupt staan. Dit fonds viel 28 ter op ƒ365. ACTIEBEREIDHEID GERING (Vervolg van de voorpagina) Wilde staking op schepen Heerema LEIDEN - De ongeveer 150 stakende Spaanse afroep- krachten op het kraanschip Balder van Heerema Offshore hebben een vonnis van de rechtbankpresident in Rotter dam naast zich neergelegd, waarin zij werden gelast hun wilde staking te beëindigen. De arbeiders staken omdat ze ontslagen willen worden met een betere afvloeiingsrege ling dan volgens Panamees recht. Heerema zegt de arbei ders een vergoeding te willen geven op basis van 23 da gen per dienstjaar, wat al boven de norm in de Panamese wet zou liggen, maar de arbeiders staan op een vergoe ding van 35 dagen. Heerema voert in het Nederlandse ge deelte van de Noordzee verschillende werkzaamheden uit in opdracht van Petroland bv. De gezagvoerder van de Balder is vanochtend voor overleg naar Leiden gekomen. Met beide andere gezagvoerders wordt telefonisch overleg gevoerd. De woordvoerder van Heerema was er overigens niet bang voor dat de gezagvoerder van de Balder na het overleg niet weer aan boord gelaten zou worden. „Als we daar bang voor waren was hij nooit naar Leiden geko men". Er zal met „diverse instanties" nog overleg gevoerd worden over een mogelijk ingrijpen van „de sterke arm". Robeco werkt samen met Dai-Ichi Mutual ROTTERDAM - De Robeco Groep in Rotter dam heeft een samenwerkingsovereenkomst gesloten met de Dai-Ichi Mutual Life Insurance Company, één van de grootste levensverzeke raars van Japan. Onder de naam Dai-Ichi Sei- mei Robeco Ltd is een gezamenlijke maatschap pij opgericht voor het beheer van het vermogen van een Europese dochtermaatschappij van Dai-Ichi Mututal. Het operationele beheer komt in handen van Rotrusco, de vermogensbeheer maatschappij van de Robeco Groep. Volgens Robeco betekent de overeenkomst ver dere uitbreiding van haar internationale activi teiten in een deel van de wereld waar een be langrijk marktgebied ligt. Voor Dai-Ichi Mutu tal vormt de samenwerking een goede moge lijkheid om haar kennis en ervaring op het ter rein van de internationale beleggingen te ver groten. Booreiland - slepers gaan samenwerken DEN HAAG/DEN HELDER - Lambert Eg- gink Marine Services (met vestigingen in Den Haag en het Britse Great Yarmouth) en Offshore Transport Consultants (Den Hel der), twee specialisten in het verhalen van booreilanden, hebben hun bedrijfsactivitei ten gebundeld. Zij nemen elk voor de helft deel in de nieuwe vennootschap onder fir ma Lambert Eggink Offshore Transport Consultants. Naar zij gisteren hebben mee gedeeld kunnen zij zodoende hun werk zaamheden doelmatiger verrichten dan voorheen en wordt de offshore-industrie een aanmerkelijk vergroot dienstenpakket aangeboden. De twee bedrijven hebben het afgelopen jaar bij elkaar ongeveer tachtig keer booreilanden verhaald, voornamelijk in het Britse en het Nederlandse deel van de Noordzee. Overheid steekt 2,2 miljard gulden in automatisering DEN HAAG - De Nederlandse overheidsinstel lingen zullen dit iaar naar verwachting voor 2,2 miljard gulden besteden aan administratieve automatisering. In 1986, waarover het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren cijfers be kend maakte, stak de overheid voor 1,8 miljard gulden in automatisering. Eind 1986 stonden bij de overheidsinstellingen 21.200 computers. Dit aantal zal naar verwachting eind 1988 bijna zijn verdubbeld. Het aantal terminals bedroeg eind '86 ruim 39.000, terwijl bijna 3.700 schermen uitsluitend voor tekstverwerking in gebruik waren. Ook deze aantallen zullen naar ver wachting eind dit jaar zijn verdubbeld (respec tievelijk 54.400 en 8.700). Eind 1986 waren er in totaal bijna 8.500 personen werkzaam in ver schillende automatiseringsfuncties (omgere kend 8.000 volledige banen, tegen naar ver wachting 9.600 in 1988). ROTTERDAM - Lag het aan de warmte of aan het feit dat men de door snee V&D-werknemer nu eenmaal niet veelvul dig op de barricades aan treft? Het lukte de be stuurders van de diens tenbonden CNV en FNV gisteravond in Rotter dam niet om de honderd leden, werkzaam bij de Zuidhollandse V&D-fili- alen met in totaal 3000 werknemers, tot actie te bewegen. Ook in Eindhoven vond een gezamenlijke leden vergadering van de dienstenbonden CNV en FNV plaats. Slechts veer tig leden waren maan dagavond aanwezig en ook bij hen was matheid troef. In een snikheet zaaltje van het Rotterdamse congrescen trum Engels werd gister avond, evenals in Eindhoven, het startsein gegeven voor een reeks ledenraadplegin gen. Inzet is de toekomst van de warenhuizenpoot van het Vendex-concern. In een uitvoerig betoog schetste bestuurder Jaap Kos van de dienstenbond CNV de honderd aanwezige leden van beide bonden de recente ontwikkelingen rond de re organisatie van Vroom en Dreesmann. Hoe de V&D-di- rectie met het voorstel kwam om 1.400 arbeidsplaatsen te schrappen, hoe meneer An ton Dreesmann vervolgens ingreep en het aantal ge dwongen ontslagen terug bracht tot 300, voorts over de ruzie tussen Dreesmann en zijn kroonprins Arie van der Zwan, de dubieuze rol van de Raad van Comissarissen en dat de V&D-directie gister middag bekendmaakte de 1.400 ontslagen te zullen „heroverwegen". Actie Een zucht van verlichting ontsnapte het merendeel van de aanwezigen. Het liep dus allemaal zo'n vaart nog niet. „Nee", temperde Kos de feestvreugde, „de vlag kan pas uit als we de garantie hebben dat er niemand ge dwongen ontslagen wordt". Bovendien, zo wees de vice- voorzitter van de CNV-bond zijn gehoor er op, er is nog altijd een Raad van Commis sarissen van Vendex die nog geen beslissing over de toe komst van de warenhuizen heeft ingenomen. „En om die snel tot een standpunt te be wegen zullen we tot een be paalde vorm van actie moeten besluiten", aldus Kos. Van de zaal komt geen reac tie. „Wat wilt u dat we gaan doen?", vraagt iemand. Pas In een snikheet zaaltje in zalencentrum Engels in Rotterdam is gisteravond een voorlichtingsbij eenkomst gehouden voor het personeel van v d. foto anp als enkele voorbeelden van protest worden genoemd; het houden van een handteke ningenactie en het betrekken van de consument bij het conflict via het uitdelen van kaartjes waarop solidariteit met het winkelpersoneel zal worden gevraagd, is een en keling bereid er het zijne over te zeggen. Handtekeningen verzamelen en opsturen naar de commis sarissen, is op zich een aardig idee, zegt iemand, maar reali seren de bonden zich dat er mensen met vakantie zijn? En er werken weliswaar 18.000 mensen bij Vroom en Dreesmann, maar of die alle maal zullen tekenen, daar hebben de aanwezigen zo hun twijfels over. Bovendien, is een dergelijke actie wel te realiseren in zo'n korte tijd? En dan dat „klantenplan". Iemand vraagt zich af of de bedrijfsleiding daar wel zo blij mee zal zijn en wie durft die kaartjes naast de kassa te leggen? Wanhoop Langzaam maakt een licht gevoel van wanhoop zich meester van de vakbonds bonzen achter de tafel. Ter wijl hij zijn emoties nog maar het onder controle heeft, roept Jaap Kos uit dat hij kan begrijpen dat de leden niets voor stakingen en werkonderbrekingen voelen. „Maar u moet toch beamen dat hetgeen er nu gebeurt met uw werkgelegenheid om de drommel geen kattendrek is. Ik verbaas me er zelfs over dat u, na wat er alle maal gebeurd is, elke och tend weer normaal naar uw werk toegaat. Hier om de hoek in de Rotterdamse ha ven weten ze met het actie wapen om te gaan. Ik respec teer dat u niet de zaak wilt platgooien, daar ben ik ook geen voorstander van, maar in hemelsnaam vecht voor uw werkgelegenheid en kom voor uw belangen op!". De zaal reageert nauwelijks. Uiteindelijk gaat men ak koord met het opzetten van een handtekeningenactie, die echter zal worden afgeblazen indien het aantal handdteke- ningen niet boven de duizend uitkomt. Ook over de kaar tjes aan de klanten is men bereid na te denken, maar het mag de klant niet tegen de haren instrijken. Er worden zelfs enkele teksten geopperd in de sfeer van: „Wij willen wel, bedankt voor uw klandizie", „On danks opruiming staan wij tot uw dienst" en „Ruzie tus sen twee, wij doen daar niet Afwachten Ton Broere, districtsbestuur der van de dienstenbond FNV in Rotterdam, wijst de mensen er nog op dat ge dwongen ontslagen nog altijd in de lucht hangen. „Het be leid van de beide diensten bonden is gericht op optimale handhaving van de werkge legenheid, dat mot u toch ook aangaan", zegt hij in over- valst Rotterdams. Voor de aanwezigen is de toezegging van de V&D-directie dat het oude voorstel heroverwogen wordt echter voorlopig voor doende. Als er al messen moeten worden geslepen dan moet er eerst maar worden afgewacht of er daadwerke lijke banen verloren zullen gaan. Stoom Op de vraag van Broere aan de aanwezigen of er dan mis schien iemand is die wat stoom wil afblazen, „als er emoties zijn, spui die dan", reageert zoals was te ver wachten niemand. Wel wil men weten wat er gebeurt als Van der Zwan het van me neer Anton wint. Kos moet het antwoord schuldig blij ven. „We kunnen alleen maar hopen dat Arie en An ton met hun knappe koppen ook hun verstand gebruiken en die ordinaire ruzie uitpra ten. Maar het ziet er naar uit dat het toch allemaal wat ge compliceerder ligt", vreest Kos. „Wie er ook de baas blijft of wordt, gereorgani seerd zal er toch worden, maar dan zal er wel naar ons geluisterd moeten worden". „De reorganisatie zal hoe dan ook ten koste gaan van de warenhuizen", vult Broere aan. Verwijzend naar de plannen om een deel van het assortiment af te stoten, merkt de FN V-districtsbe stuurder nog op: „een waren huis is een warenhuis omdat je er vanalles kunt kopen. Sodemieter je er dingen uit, dan is het geen warenhuis meer". Bloed De temperatuur in het zaaltje is inmiddels tot tropische waarden gestegen. Morgen avond, als ook de leden el ders in het land hun zegje hebben gedaan, zal de balans worden opgemaakt. Na af loop van de vergadering blijkt êr onder het gehoor zich toch een enkeling te be vinden die liever wat harde re acties had gezien. „Eigen lijk wil ik bloed zien. Die Vendex-top kan niet onge straft zijn gang blijven gaan", zegt een CN V-lid, „maar je krijgt je collega's toch niet de barricades op. De meesten werken parttime en zijn niet afhankelijk van dit inkomen. Dat weet je vantevoren, daarom heb ik mijn mond maar niet open gedaan". MARGA RIJERSE <j Olieprijzen S hoger p LONDEN - Nu er een einde lijkt te komen aan de oorlog 3 tussen Iran en Iraq helt de 1 oliehandel over tot de mening dat de Opec-landen beter zul- 11' len gaan samenwerken. Voor- 1 al de mogelijkheid dat Iraq Li zich weer zal gaan houden aan 3 de produktieverdeling tussen L de Opec-landen deed de olie prijzen gisteren stijgen. De no- 5 tering van Brent-olie (Noord- zee) steeg 80 dollarcent op 9 15,55 dollar. West Texas Inter mediate en Dubai-olie stegen met 55 dollarcent tot resp. 15,75 en 13,55 dollar. Een an dere stimulans voor de olie prijsstijging gisteren kwam van Opec-voorzitter Lukman. Die verklaarde over sterke aanwijzingen te beschikken dat de olieproducerende lan den van buiten het oliekartel bereid zijn om samen te wer ken met de Opec bij het stabi liseren van de oliemarkt. Dollarkoers opent lager AMSTERDAM - De koers van de Amerikaanse dollar is van morgen op de Europese valu tamarkten wat lager geopend. In Amsterdam lag de koers om J 10.00 uur op 2,1400 gulden te lt gen een slotkoers van 2,1465 gulden gisteren, het hoogste koerspeil in een jaar. Na inter venties van de centrale ban ken van de VS en de Bondsre publiek gisteren, bestond er weinig behoefte de koers ver der op te drijven en werd ge kozen voor winstnemingen. De Bundesbank maakte van morgen bekend dat de banken in de Bondsrepubliek kunnen inschrijven op speciale bele ningen tegen een onverander de rente van 4,25 procent. In j financiële kringen was gespe- culeerd over een mogelijke verdere verhoging van de ren- te Kwart meer winst s bij Staal Bankiers r DEN HAAG - Over de eerste E helft van dit jaar heeft Staal Bankiers een nettowinst ge- boekt van 14,9 miljoen gulden, bijna een kwart meer dan die van 12,0 miljoen over dezelfde periode van 1987. Het brutore- I sultaat verbeterde van 18,4 miljoen tot 25,2 miljoen, aldus de bank vandaag. De toevoe ging aan de stroppenpot is be paald op 8,9 miljoen, ofwel de helft van de dotatie over het hele boekjaar 1987. Gezien het feit dat de resultaten van kwartaal tot kwartaal wisse len, acht de directie van Staal het niet verantwoord een ver wachting uit te spreken over het resultaat voor geheel 1988. LEIDEN Groente- en fruitveiling, 8 augustus 1988: aardappelen: 12-187; amsoi: 73; andijvie: 41-61; bleeksel derij: 27-63; bloemkool, zes per bak: 205-235; 8 per bak: 160-170; brocco li: 310-320; broeivet: 480-640; frisee: 26-43; ijsbergsla: 40-105; komkom mer 90/: 41. 75/: 50. 60/: 49. 50/: 48. 40/: 47. 35/: 45, 30/: 44. 25/: 35, krom: 32. grof: 20-25; meloenen 6 per bak: 330-440; 8 per bak: 80-360; 10 per bak: 170-290; 12 per bak: 170- 190; paksoi: 50-55; paprika per kilo: 100; paprika per stuk: 18-65; pepers: 140-190; peterselie: 34-71; postelein: 37-41; prei: 68-79; rabarber: 60-66; rode kool: 57-59; selderij: 42-48; sla: 53-71; snijbonen: 400-460; spinazie: 23-61; spitskool: 44-54; spruiten a1: 141; bi: 84-91; stambonen: 160-250; tomaten a: 66-73; b: 73-76; cc: 54; ar: 62-64; br: 71; cr: 54; uien: 32-67; ven kel: 145. Nu ruim 100 binnentankers in actie ROTTERDAM - Tussen Wer kendam en Bazel liggen mo menteel meer dan 100 binnen- vaarttankers stil uit protest te gen veel te lage bodemprijzen voor het vervoer van onder meer olie. Tegen het weekein de zullen nog eens zo'n 200 Nederlandse en Westduitse binnentankers aan de actie meedoen. Voor een blokkade van de Rijn zouden echter geen plannen bestaan. De schippers voeren hun „mil de protestactie" omdat de re geringen van Nederland, de Bondsrepubliek en Zwitser land alsmede het Europese Parlement naar hun mening veel te traag reageren op hun grieven. Volgens de schippers van de binnentankers levert het transport van een ton brandstof tussen Rotterdam en Bazel 9 mark op, maar liggen de werkelijke kosten op onge veer 45 mark per ton. De tariefstijging van 65 procent tot 15 mark die zij vragen- van de grote verladers (lees: de oliemaatschappijen), is volgens de schippers dan ook nog aan de bescheiden kant. Volgens de verladersorganisa tie EVO (de overkoepelende organisatie van alle binnen vaartschippers), zijn de tarie ven in de binnentankvaart slechts dan op een aanvaard baar peil te brengen als de overcapaciteit aan binnen- vaarttankers wordt weggeno men via de EG-sloopregeling die begin volgend jaar in wer king treedt. De overcapaciteit zou enkele jaren terug zijn ontstaan door een flinke haus se in de binnentankvaart waardoor dat er nogal wat nieuwe schepen gebouwd wer den. Intussen is de markt op een normaal niveau met als gevolg te veel binnenvaarttan- kers hetgeen een druk op de tarieven uitoefent. FAO PLEIT VOOR BELASTING OP KUNSTMEST Landbouwmethode in Nederland aan de kaak gesteld ROME - De Wereldvoedselor ganisatie van de Verenigde Naties heeft gisteren in Rome een rapport gepubliceerd waarin wordt gepleit voor hoge belasting voor boeren die kunstmest gebruiken en aan moedigingssubsidies voor boe ren die maatregelen nemen om bodemerosie tegen te gaan. In het rapport wordt geanaly seerd welk landbouwbeleid tot het jaar 2000 voor Europa het best zou zijn. Moderne land bouwmethodes zoals in Neder land worden gebruikt, zijn volgens de FAO debet aan wa tervervuiling op grote schaal en één van de voornaamste oorzaken voor het verdwijnen van leefgebieden van dieren. In het zuiden van Europa en de Sovjetunie heeft de concen tratie in,de akkerbouw en vee teelt gezorgd voor enorme pro blemen als gevolg van de bo demerosie. De FAO deed een beroep op Europese landen in Oost en West om meer samen te werken op milieugebied. Milieukwesties zullen boven aan de agenda staan van de FAO-conferentie in Krakau van 23-26 augustus. SUSKE EN WISKE DE KRIMSOM CRISIS (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp AMSTERDAM - Nadat het chemieconcern Akzo vorige week uitstekende halfjaarre sultaten kon melden, heeft het chemische concern DSM giste ren het beste halfjaarresultaat uit zijn bestaan gemeld. Het bedrijfsresultaat over het eerste halfjaar is met 39 pro cent gestegen tot 639 miljoen gulden. De netto-omzet steeg met bijna 11 procent tot 5,02 miljard gulden. De halfjaar winst van 247 miljoen tot 314 miljoen gulden. Volgens de fi nanciële man uit de raad van bestuur van DSM, A. Timmer mans, moet het wel heel gek gaan als DSM niet boven de recordjaarwinst van 520 mil joen gulden van halverwege de jaren zeventig uitkomt. Over het tijdstip van de intro ductie op de effectenbeurs zei hij dat dit afhangt van de Tweede Kamer, alsmede van Noteringen van dinsdag 9 augustus 1988 (tot 10:45 uur) In Amsterdam maakte DSM gis teren de halfjaar- ijfers bekend. Namens het be stuur voerde fi nanciële man A. Timmermans (I.) het woord. Naast hem bestuurslid G. Koolman. FOTO: DIJKSTRA het beursklimaat en eventueel van andere introducties of aandelenemissies. Hij zei te verwachten dat de notering in Amsterdam begin volgend jaar een feit zal zijn. Nu het goed blijft gaan iri de economie, draait de produktie evenals bij Akzo, op volle toe ren en wordt de capaciteit na genoeg ten volle benut. De chemische fabrieken in de VS hebben de handenvol om aan de vraag in dat land te vol doen. De winststijging is overi gens voornamelijk te danken aan de divisie chemische pro- dukten. De andere divisies la ten ng verliezen zien.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4