Speedboten over de schreef Atrazine in Rijn en Maas aangetroffen Aantal kinderen bepalend voor kans op baarmoederhalskanker? Slagers vinden eten kalfsvlees niet riskant DEZE ZOMER MEER ERGERNIS DAN OOIT pbrengst eigen irijdrage AWBZ lanzienli jk hoger Inbreng anonieme getuigen te groot GiNA BINNENLAND SaidócQowutnt DINSDAG 9 AUGUSTUS 1988 PAGINA 3 ienzame amingo oor de enorme re- enval werd i de dierentuin Emmen maar én flamingo-kuiken ibarer eboren. in plaats zacht^n de, tien ;t en Bn kreeg het dier een e naam van de re- toen engod Pluvius. dat ier wordt hij ge- eewelDecj met 9epureerd 1, waaart Oud-burgemeester Baron Van Tuyll overleden WARMOND In zijn woonplaats War mond is afgelopen zaterdag oud-burge meester van Utrecht, Hans Georg Inun- dat Baron van Tuyll van Serooskerken, op 71-jarige leeftijd overleden. Baron Van Tuyll, op 20 mei 1917 in Zuylen ge boren, was van 1970 tot 1974 burge meester van de Domstad. In de jaren daarvoor vervulde hij die functie in Zoetermeer, Wisch en Ruurlo. Van 1980 tot juni 1987 was hij Staatsraad in bui tengewone dienst. In het jaar na de Tweede Wereldoorlog was hij hoofd van de afdeling sociale dienst bij de Staf van de Bevelhebber der Binnenlandse Strijdkrachten. Verder is hij voorzitter geweest van de rijkscommissie voor de monumentenzorg en van de Monumen- tenraad. Succes voor broers Zwaga bij skütjesilen WOUDSEND Schipper Jeen Zwaga heeft gisteren met het Eernewoudster skütsje de zevende race van het skutsje- silen op het water bij Woudsend op zijn naam gebracht. Hij drukte zijn schip een „zeildikte" eerder over de finish dan zijn broer Rienk Zwaga met het Leeu warder skütsje. De jury moest er aan te pas komen en riep uiteindelijk het skütsje van Eernewoude tot winnaar uit. Als derde eindigde Jelle Reyenga van het Lemster skütsje. Lemmer be houdt door de derde plaats de koppositie in het algemeen klassement met 12,8 punten. Tweede staat Lodewijk Meeter van Huizum en derde Tjitte Brouwer van Heerenveen. Hof: twee jaar cel voor moeder doodgeslagen kind DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft de 27-jarige M. L. P. vanmor gen veroordeeld tot twee jaar cel omdat zij op 22 oktober 1986 in haar woonplaats Rotterdam niets deed toen haar vriend haar driejarig dochtertje doodsloeg. Het vonnis is overeenkomstig de eis van de procureur-generaal. De vrouw was door de rechtbank in Rotterdam tot een jaar cel veroordeeld, maar in hoger beroep ge gaan omdat ze vond dat ze niet mede plichtig was. Ze zou uit angst voor haar vriend niets hebben kunnen doen. Het hof verwierp dat en verweet de vrouw dat ze haar zorgplicht als moeder had verzaakt. De vrouw wist dat haar vriend gewelddadig was. Ze is bovendien volle dig toerekeningsvatbaar verklaard. RIJSWIJK De slagers vinden de oproep die de Consumen tenbond gisteren deed om voorlopig geen kalfsvlees te eten, veel te voorbarig. De Consumentenbond vreest voor schadelijke gevolgen van het anti-hoestmiddel Clenbuterol, dat ook als groeimiddel wordt gebruikt. De adjunct-secretaris van de Ne derlandse Ambachtelijke Slagers (NAS), de heer W. van den Brink, vindt dat de Consumentenbond vaag is over de hoeveel heden en de concentratie waarin Clenbuterol in kalfsvlees voorkomt. Over het risico dat het eten van kalfsvlees met zich meebrengt, liet hij zich niet uit. Het ministerie van landbouw en visserij onderzoekt al enige tijd of Clenbuterol schadelijk is voor mens en dier. Men verwacht de uitslag van het onderzoek pas over enkele maanden. AALSMEER „Speed boot belandt in Katwijkse tuin"; „Speedboten ma ken water onveilig". De twee berichten die na het zonnige weekeinde onder deze koppen de kranten haalden, duiden op een /oortijaarlijks terugkerend ver geste schijnsel op onze binnen- ussis< wateren. Zodra het weer en is wat mooier wordt en de zijn ruim één miljoen water- ider sporters in ons land hun Daa bootje afduwen, starten nflict ook de eigenaars van speedboten hun motor; de zich schippers van deze snel- idafr heidsmonsters lappen niet zelden de snelheidslimie- i ten aan hun laars, veroor zaken met hun vele pk's op 's lands waterwegen veel ergernis en zelfs ge vaarlijke situaties, st< Dit jaar lijkt het erger te zijn mige groepen van de Rijkspo litie te Water door bezuini gingen getroffen onderbe zet zijn. Volgens adjudant J. Delhaas van de groep Aals meer gaat dat onherroepelijk ten koste van de mogelijkheid om op het water te surveille ren en schippers met gevaar lijke methoden terecht te wij zen. „Vooral op mooie dagen, als we op het water te maken hebben met topdrukte, wreekt zich ons gebrek aan mankracht. Op achttien for matieplaatsen heb ik vier va catures; en dat in tijden van extreme drukte in zo'n groot gebied, dat valt niet mee". Ontheffing Lekker hard scheuren over het water, kan en mag lang niet overal. Alleen al op het IJsselmeer zijn de afgelopen paar dagen tientallen eigenaren van speedboten beboet. foto: pr So\ d; ooit, zo wordt op verschil- 3j»pnde posten van de Rijkspoli- [u lie te Water gesignaleerd. De nlitie heeft zich voorgeno- strenger te gaan letten 'óp de snelheden van deze bo ten. Absolute koploper in het aantal processen-verbaal is de groep Lelystad van de Rijks politie te Water. Volgens ad judant Boterhoek zijn op za terdag, zondag en maandag samen meer dan dertig eige naren van snelle boten op de bon geslingerd. ,Maar dertig is voor ons al lang geen uitzonderlijk aantal meer vaartuigen zouden heb- ben, konden we zó het dubbe- ai le aantal verbaliseren", aldus Boterhoek. De groep Lelystad ""fneeft onder meer het IJssel- de Randmeren onder alhaar beheer, waar de politie (desgewenst een dagtaak zou hebben aan de speed-' "[boten, als er geen andere be langrijke zaken zouden zijn. I.Veel indruk lijkt een boete van 60 tot 120 niet te ma ken. Sommige mensen heb ben het geld er kennelijk voor over om zo hard te kunnen varen. Het lijkt ze niets te kunnen schelen als ze voor de zoveelste keer worden be keurd", aldus Boterhoek. Hinderlijk Voor de Randmeren geldt in het algemeen een snelheidsli miet van meestal negen en soms zestien kilométer per uur, waar gezien de drukte in het gebied streng de hand aan wordt gehouden. Op grote de len van het IJsselmeer geldt geen limiet, maar worden veel bekeuringen uitgedeeld voor hinderlijk snel varen op te korte afstand van andere waterrecrecreanten. Dat is ook wat opperwachtmeester J. Kremers, commandant van de post Sneek de laatste tijd opvalt aan het vaargedrag van vooral speedboot-eigena ren. „Ik was dezer dagen bij de haven van Heeg, daar viel ik van de ene verbazing in de andere. Keer op keer stuiven die boten de haven uit, om pieren heen die ze niet kun- der dat er geen ongelukken zijn gebeurd", aldus Koster. Op vrijwel alle binnenwate ren in ons land doen zich in cidenten voor met materiële en soms ook persoonlijke schade. Zo sloeg zondag een roeiboot om op de Rijn bij Leiden toen twee speedboten daar op topsnelheid langsvoe- ren tijdens een wilde wed strijd die uiteindelijk door de politie kon worden afgebro ken. Door de golfslag en zui ging die zulke vaartuigen met topsnelheden van soms wel honderd kilometer per uur teweeg brengen on dervinden niet alleen water sporters last. Ook de oevers van rivieren, kanalen, vaar ten en meren lopen schade op. Avonduren Rijkspolitie te Water kiezen snelheidsmaniakken in toene mende mate ook de avond uren uit voor hun escapades. Zo klapte afgelopen zondag tegen half elf 's avonds in de buurt van Katwijk een snelle speedboot op de Kant, waarbij de „berijders" gewond raak ten. ,,'s Avonds willen deze mensen nog wel eens lekker de gashendel open trekken, want dan is er zogenaamd toch geen politie meer te zien", klaagt opperwacht meester Koster in Sneek, die van het recente geval in Kat- wijks heeft gehoord en soort gelijke gevallen kent. Hij ge looft dat het inzetten van ex tra mankracht of het verho gen van de boetes weinig uit haalt. „De regels zijn op zich goed. We hoeven ons niet neer te leggen bij de excessen; feit is dat die ook op de weg niet uit te bannen zijn. In het verkeer op het water én op de weg zul je helaas altijd roekeloos ge drag tegenkomen". Dat neemt niet weg dat som- Het gebied waar Delhaas op doelt, de Midden-Randstad, wordt ruwweg begrensd door Amsterdam, Haarlem, Hoek van Holland, Rotterdam en Woerden. Een enorm gebied, dat door de Rijkspolitie te Water onmogelijk met veer tien mensen te beheren is, als er niet nauw samengewerkt zou worden met korpsen „te land". „Je kunt nu eenmaal niet achter elke boom een agent zetten, maar feit is dat je wel voortdurend ogen te kort komt". De maximums nelheden op de drukke vaar wegen in de Midden-Rand stad variëren van vijf tot twaalf kilometer per uur. Op de Kager Plassen zijn gebie den waar onder bepaalde voorwaarden met speedboten veel harder mag worden ge varen. Voorwaarde daarvoor is een ontheffing die door de gemeenten in het gebied wordt afgegeven voor eenie der die behalve een vaarbe wijs ook kan laten zien goed verzekerd te zijn tegen scha de. Een verplicht vaarbewijs zou voor eigenaren van speedbo ten volgens Frank Jibben van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) weinig zoden aan de dijk zet ten, „omdat je van niemand een schipper kunt maken door hem een papiertje te ge ven". Hij is er daarom niet rouwig om dat de overheid heeft afgezien van het voor nemen om voor de plezier- vaart een verplicht klein vaarbewijs in te voeren. „Wij denken dat je altijd een cate gorie idioten houdt die zich van regels niks aantrekt". ARJEN VAN DER SAR TRECHT De verho op ng van de maximum ei- agte' n bijdrage voor mensen AWBZ-instellingen vo erpleeghuizen, psychia- "r'va ische ziekenhuizen) in >g"!83 heeft veel meer op- ileverd dan de 100 mil- julden die ermee erd beoogd: in 1984 al !2 miljoen meer dan in 182 en in 1986 ruim 460 Den. Dit is ook veroor- akt doordat het aantal ensen dat de bijdrage oet betalen sterk is ge sgen. irloes Tolsma constateert dit een door het Nederlands ïtrum Geestelijke volksge- ndheid (NcGv) uitgegeven idie over de gevolgen van de [en bijdrageregeling voor ychiatrische patiënten. Per tiënt hangt de bijdrage af n diens inkomen. Iedereen elk geval 313 gulden per maand over ter vrije beste ding. Dit bedrag is even hoog als het„zakgeld" in de Alge mene Bijstandswet. Volgens Tolsma is de financië le situatie van de patiënten vergeleken bij die van voor 1983 extra sterk achteruitge gaan. Per psychiatrisch zie kenhuis kunnen de bedragen sterk verschillen. Het ene zie kenhuis brengt bij voorbeeld wel kosten in rekening voor het beheren van het geld van patiënten, het andere niet. Ook de bedragen die de pa tiënten moeten betalen voor bij voorbeeld de kapsalon, het stomen van kleren, schoenre paratie, kijk- en luistergeld en het drinken van koffie lopen sterk uiteen. Van verschillende kanten is de laatste jaren betoogd dat pa tiënten die op kosten van de AWBZ worden verpleegd van wege hun penibele financiële situatie zich niet optimaal kunnen voorbereiden op te rugkeer in de maatschappij. EKNOLLEN tunics HwJpetJ crew rev/oon met hum baasje MÊÊ- Heuvels Deze heuvels, gevormd door autowrakken, zijn veel lager dan de Alpentoppen die de wielrenners in de Tour de France moesten beklimmen. Maar of het net zo gemakkelijk gaat, wordt door deze twee fietsers in het westelijk havengebied van Amsterdam sterk betwijfeld. Die rijden er gewoon omheen. foto: dijkstra Man verdronken Een 41- jarige man uit het Drentse Zweeloo is in een recreatiepias nabij een camping in Rolde verdronken. Het slachtoffer, dat niet kon zwemmen, was met twee kennissen het water ingegaan. Zo'n 20 meter van de kant raakte hij in moeilijk heden. Terug aan de kant is, door metgezellen, nog vergeefs reanimatie toegepast. Ruim honderd uur discodansen voor zeehondencrèche Een uitgelaten stemming gisteren in de discotheek Alcazar in Puttershoek. Acht jongens en vier meisjes proberen daar 102 uur (vijf dagen en nachten) non stop te discodansen. Behalve een ver melding in het Guinness Record Book levert het de jongeren een geldbedrag op dat is bestemd voor de zeehondencrèche in Pieterburen. foto: anp EUROPESE COMMISSIE HONOREERT KLACHT DEN HAAG De Nederland se Staat heeft in een strafzaak in 1982 het beginsel van „een eerlijk proces" overtreden door het bewijs alleen te base ren op verklaringen van twee anonieme getuigen. De Euro pese Commissie voor de Rech ten van de Mens heeft dezer dagen unaniem een klacht van de Maastrichtse advocaat mr. T. Spronken hierover gehono reerd. Het Europese Hof voor de Rechten van de Mens zal uit eindelijk moeten oordelen of ons land inderdaad het in arti kel 6 van het Verdrag tot be scherming van de rechten van de mens neergelegde beginsel van fair trial heeft overtreden. Die uitspraak kan nog één a twee jaar op zich laten wach ten. Het ministerie van justitie onthoudt zich zolang van een uitspraak. De zaak waarover mr. Spronken procedeerde was die van de Joegoslaaf Slo bodan K. die in 1982 zes jaar kreeg voor een gewapende overval in Baarn. K. werd tot in hoogste instantie veroor deeld op grond van de verkla ringen van twee anonieme in formanten, die hun kennis ook nog eens niet direct als oogge tuigen hadden opgedaan maar „van horen zeggen". Zij waren dermate bang voor wraakoefeningen dat ze niet in het openbaar durfden te ge tuigen: de één legde een ver klaring af bij de rechter-com- missaris, de ander alleen bij de politie. De verdediging kreeg de identiteit van de getuigen niet te horen en slechts twee van de veertien schriftelijk in gediende vragen werden toe gelaten. De Europese Commis sie voor de Rechten van de Mens keurt de handelwijze van de Nederlandse overheid unaniem af. Daar put de advo caat hoop uit voor het verdere verloop van de zaak. Ze hoopt dat het Hof de vraagtekens die de commissie nu nog openlaat zal invullen. De commissie keurt niet het gebruik van anonieme getuigen op zich af: dat heeft ze ook in het verle den tóegelaten evenals het feit dat de getuigen geen ooggetui gen waren. Maar daarbij moet wel, in het licht van een eer lijk proces, heel nadrukkelijk sprake zijn van méér bewijs dan alleen de anonieme ver klaringen en dat was in de zaak van K. niet het geval. RIJSWIJK De Samen werkende Rijn- en Maas waterleidingbedrijven RIWA hebben bij een on derzoek van het Rijn- en Maaswater het bestrij dingsmiddel atrazine aan getroffen. Omdat de mee tresultaten van de ver schillende laboratoria nog niet geheel overeenstem men, is een nauwkeurig onderzoek begonnen naar de juistheid van de metin gen. Tevens wordt het on derzoek naar het voorko men van atrazine in het drinkwater intensiever uitgevoerd. Atrazine is een onkruidverdel ger die veel wordt gebruikt in de snijmaïsteelt. Nergens werd de norm van de Wereldge zondheidsorganisatie twee microgram per liter bena derd. Niettemin liggen sommi ge gevonden meetresultaten toch nabij de EG-norm voor drinkwater, 0,1 microgram per liter. Dat maakt hernieuwd onderzoek noodzakelijk, con cluderen de RIWA, het minis terie van miliebeheer en de Vereniging van Exploitanten Waterleidingbedrijven in Nederland Vewin in een giste ren gemeenschappelijk uitge geven verklaring. Het Keuringsinstituut voor Waterleidingartikelen KIWA in Nieuwegein zal een uitge breid onderzoek gaan verrich ten naar het voorkomen van bestrijdingsmiddelen in het oppervlakte- en grondwater dat voor de drinkwatervoor ziening wordt gebruikt, alsme de in het daaruit bereide drinkwater. Aanleiding hier voor was de ontdekking van bentazon in het Rijnwater na een lozing door BASF. Ook lichaam stuurman Anna Broere geborgen IJMUIDEN Met het over- brengen van het stoffelijk overschot van de tweede stuurman naar IJmuiden is gisteren de berging van de chemicaliëntanker Anna Broe re voltooid. Het lichaam van de 48-jarige J. van Egmond uit Rijnsburg was aangetroffen op de ingedrukte brug van het schip. Ook tijdens een eerdere bergingspoging, toen de tanker door het breken van twee staalkabels ijlings op de zeebo dem moest worden terugge plaatst, was het stoffelijk over schot al op die plaats gelokali seerd. Maar het lichaam kon toen niet worden geborgen in verband met mogelijke lekka ge van gevaarlijke lading. Extra onkosten voor student niet vergoed DEN HAAG Minister Deet- man van onderwijs is niet van zins studenten uit lagere inko mensgroepen financieel scha deloos te stellen als zij worden aangeslagen voor dertig gul den aan administratiekosten wegens gespreide betaling van het verschuldigde collegegeld. In antwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid Wor rell (PvdA) zegt de minister dat universiteiten en scholen voor hoger beroepsonderwijs veelal met de banken hebben afgesproken dat in het geheel geen administratiekosten in rekening worden gebracht. Maar als er toch betaald moet worden, is dat op twee gron den gerechtvaardigd, aldus de minister. Als de student het collegegeld wel in één keer zou kunnen betalen maar per maand gaat betalen, levert hem dat rentevoordeel op. Dat wordt afgeroomd met de ad ministratiekosten. Een student die het geld niet in één keer kan opbrengen, zou het bedrag volgens het oude stelsel moeten lenen en dat kost ren te. In plaats daarvan worden administratiekosten geheven. LEIDEN - Tot nu toe is het aantal voldragen zwangerschappen niet be schouwd als belangrijke factor bij het ontstaan van baarmoederhalskanker. Het onderzoek waarvan vorige week in het British Medical Journal de resul taten werden gepubli ceerd, mag om deze reden „opzienbarend" worden genoemd, aldus de Leidse gvnaecoloog dr. Trimbos. Volgens Trimbos zijn bekende factoren voor het ontstaan van kanker aan de baarmoederhals het hebben van wisselende partners, de leeftijd van het eerste seksueel contact en ro ken. Deze factoren hebben te maken met het vermoeden dat een seksueel overdraagbare vi rusaandoening verantwoorde lijk is voor deze vorm van kanker. Bij wisselende contac ten is de kans om besmet te worden groter en op jeugdige leeftijd blijkt de vrouw gevoe liger voor een dergelijke be smetting. Bovendien kan ro ken op zich van invloed zijn op de algehele weerstand te gen besmettingen. Bij deze bekende factoren heeft zich volgens het Britse onderzoek ook de factor van het aantal kinderen gevoegd. Nu is het volgens dr. Trimbos bij een langdurig onderzoek als het Britse - sinds 1971 wer den ruim honderdduizend vrouwen tussen 16 en 59 jaar onderzocht - erg moeilijk het onderzoek „gezond" te hou den. Als vrouwen die vaker bevallen zijn van een kind een grotere kans hebben op baar moederhalskanker, hoeft niet .zonder meer het aantal beval lingen van invloed te zijn. Vrouwen met meer kinderen zijn - statistisch - ook ouder dan vrouwen met minder kin deren. „Wil je de conclusie van het Britse onderzoek dus verrassend noemen, dan moet je met de cijfers zorgvuldig omgaan", aldus Trimbos. Het Britse onderzoek gaf ook aan dat het aantal doden door kanker in de borsten, de eilei ders en de baarmoederwand afneemt naarmate de vrouwen megr kinderen hadden gekre gen. Deze gegevens zijn niet opzienbarend, aldus dr. Trim bos. De eierstokken worden maandelijks hormonaal ge prikkeld, behalve tijdens zwangerschappen. Bij veelvul- diger zwangerschappen is de irritatie daarom geringer. Om die reden is het ook verklaar baar dat kanker aan de eier stok minder vaak voorkomt bij pilgebruik. Kanker aan de baarmoederwand die ontstaat in het slijmvlies vindt zijn oor zaak in hormonale afwijkin gen. Die afwijkingen komen vaker voor bij vrouwen die onvruchtbaar zijn.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3