Wapenstilstand op twee fronten: in Angola en de Golf Bon: &D-top wil blan 1400 jmtslagen eer bezien 5 9 10 11 Overschrijding Wir ïog hoger dan verwacht Twaalf en een half e-,n i Dochter voor Sarah en Andrew 12 folitie Burma opent iur opmensenzee' 6owuv Dinsdag 9 augustus 1988 80e jaargang no. 24186 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijleweg Vannacht weinig wind, enkele mistbanken en een minimum temperatuur van ongeveer 14 graden. Morgen perioden met zon en in de avond mogelijk regen- of onweersbuien. Zon op: 06.16; onder: 21.13. Scheveningen hoog water: 2.37 en 15.16; laag water: 10.54 en 23.13 uur. .it Echtpaar en kind dood door bliksem MAINZ Een echtpaar uit Alblasserdam en hun achtjari ge dochter zijn gisteren tiidens een vakantie in de Westduitse Eifel door een blikseminslag om het leven gekomen. De vijf-jarige zoon en de ouders van de moeder raakten ge wond en zijn in een ziekenhuis opgenomen. Volgens de West duitse politie maakte het ge zelschap een wandeling. Toen plotseling een onweer losbrak zochten zij beschutting onder de dennenbomen, waarna de bliksem insloeg. De 40-jarige vader, de 34-jarige moeder en de dochter overleden ter plaat- Nieuwe zegels De PTT geeft op 27 september twee bij zondere postzegels uit van 75 cent: een over de 75-jarige Rotter damse Erasmus Uni versiteit en een over het 100-jarige Con- certgebouw(orkest) in Amsterdam. De eerste zegel toont het stand beeld van Erasmus dat in Rotterdam staat, de tweede zegel het Concertgebouw zelf. De postzegels zijn ontworpen door Amsterdammer Dick Elffers. FOTO: PR NEDERLAND: NAM gaat olieveld Wassenaar sluiten WASSENAAR De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) is van plan de olieproduk- tie uit het veld Wassenaar te stoppen wegens de sterke verwatering van het veld en de gedaalde olieprijs. Het opruimen van het veld zal naar schatting twee jaar duren en enkele tientallen miljoenen gulden kosten. Met het stoppen van de olieproduktie zijn tussen de tien en vijftien directe arbeidsplaatsen gemoeid. Aan de be trokkenen zal elders in het bedrijf een functie worden aangeboden. De mogelijkheid bestaat dat de lokatie voor de produktie van uitsluitend aardgas gehandhaafd zal worden. Daartoe wordt nog een nadere studie uitgevoerd. Als de plannen worden doorgezet, houdt de NAM nog twee olievelden in Nederland operationeel: Schoonebeek en IJsselmonde/Ridderkérk. Rellen in Belfast na dubbele moord BELFAST Duizenden rooms- katholieken zijn vannacht in de Noordierse hoofdstad Belfast en zeker elf andere plaatsen in Ul ster de straat op gegaan. Op ge welddadige wijze protesteerden zij tegen de Britse aanwezigheid in de provincie. Het protest begon nadat vermoe delijk een protestants commando vanuit een auto een katholieke jongeman had doodgeschoten en vervolgens een vrachtwagen chauffeur, die hen met zijn wa gen poogde tegen te houden. Bij de rellen vielen overigens geen ernstig gewonden. HAAG - De fectie van de Irenhuizen en Drees- heeft de Inden gisteren Jiriftelijk beves- dat het oor- onkelijke reor- foisatieplan, jarin wordt uit gaan van 1400 pwongen ontsla- |n, wordt „hero- vogen". ts heeft de Raad Commissarissen i Vendex de bon- eveneens schrif- ^jk laten weten „zo edig mogelijk een 1 le te willen ma- aan het conflict ïen de Vendex- De raad vraagt bonden begrip r het feit dat nu geen uitsluitsel 1 worden gegeven. en ander vraagt een bijzonder uldige voorbe- ig en üitvoerig irleg om tot goede afgewogen oplos- komen", al- de Raad. nmer Dreesmann Commissa- 3e he en van Vendex onduidelijke en mstrijdige verkla- reorgamseren van warenhuizen en de 'erwachten aantal ontslagen. bonden noemen nieuwste verkla- i de V&D-di- •plai Lal Drmi b E] nrisfri ipli rj iets •n de achtergrond alle verwarring de afgelopen da- Begrip voor de van Commissa- in zeggen de bon- steeds moeilijker innen opbrengen, e dag dat de knemers in onze- heid verkeren is dag te veel. Wij dan ook door mze acties om de tot spoed te ma- aldus een efcrdvoerder van de istenbond FNV. NEW YORK/TEHERAN Na zeven jaar en elf maanden komt op 20 au gustus een voorlopig einde aan de oorlog tussen Iran en Iraq. Vanaf die datum zijn beide landen gehou den aan de wapenstilstand die gisteravond is afgekon digd door de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Javier Pérez de Cuéllar. Vijf dagen later beginnen in Genève direc te onderhandelingen tus sen Iran en Iraq onder toe zicht van de VN. De oorlog heeft aan zeker een mil joen mensen het leven ge kost. In de Iraakse hoofdstad Bagh dad ging de bevolking, die drie dagen vakantie heeft gekregen, massaal de straat op om het aanstaande bestand te vieren. In Iran was er minder feest vreugde. Mensen zeiden opge lucht te zijn, maar vroegen zich ook af waar het allemaal voor nodig is geweest. De aankondiging van het be stand door Pérez, gedaan tij dens een zitting van de VN- Veiligheidsraad, werd met ap plaus begroet. De komende an derhalve week zullen de voor- FOTO: AP bereidingen worden getroffen voor de uitvoering van en de controle op het staakt-het-vu- ren. Daartoe zullen minstens 350 VN-waarnemers worden gelegerd langs de 1200 kilome ter lange grens tussen beide landen. Voorlopig blijft de VN- troepenmacht een half jaar. Mogelijk zal ook voor het eerst een marine-eenheid van de VN worden ingezet. Nederland zit vooralsnog niet bij de 25 landen die door de VN zijn benaderd waarnemers te leveren. Eerder heeft de Nederlandse regering al laten weten, dat zij zo'n ver zoek positief zou benaderen. Pagina: Vrede in Golf nog ver weg. JOHANNESBURG In de oorlog tussen Zuidafri ka en Angola is met on middellijke ingang een staakt-het-vuren van kracht geworden. Zuid- afrika begint morgen met het terugtrekken van troe pen uit Angola en op 1 no vember uit Namibia. Dat is het voorlopige resultaat van het overleg tussen An gola, Cuba en Zuidafrika, met de VS als bemidde laar. De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Botha zei gisteren ook dat de secreta ris van de Verenigde Naties Pérez de Cuèllar is verzocht zo snel mogelijk naar Zuidafrika te komen om de verkiezingen in Namibia voor te bereiden. In een gezamelijke verklaring van Zuidafrika, Cuba en Ango la is gesteld dat op 1 september overeenstemming moet zijn be reikt over een tijdschema van terugtrekking van de 50.000 Cubaanse manschappen uit Angola. De Unita, de rebellen beweging in Angola, die wordt gesteund door Zuidafrika heeft laten weten niet met een wa penstilstand akkoord te gaan zolang het niet mee mag doen aan het vredesoverleg. Daaren tegen heeft de Swapo, de af scheidingsbeweging in Namibia verklaard zich aan het bestand te houden, maar alleen op voorwaarde dat Zuidafrika dat ook doet. Pagina 5: Nog veel haken en ogen aan vrede Zuidelijk Afrika De Londense stadsomroeper laat de champagne vloeien nadat bekend werd dat de hertogin van York van een gezonde dochter was bevallen. FOTO: AP LONDEN Sa rah Ferguson, de hertogin van York, is gisteren in Londen beval len van haar eerste kind, een dochter, zo is door Bucking ham Palace be kendgemaakt. De hertogin is de echtgenote van prins Andrew, de tweede zoon van koningin Elizabeth. Moe der en kind ma ken het uitste kend. Een stralende prins Andrew verlaat het ziekenhuis. FOTO: AP De jonge prinses is onder een uiterst gelukkig gesternte geboren en wel om 20.18 uur op de achtste van de achtste maand in 1988. Hoe het kind gaat heten is nog niet bekend. Zij is het vijfde kleinkind van koningin Elizabeth en tevens vijfde op de lijst van Britse troonopvolgers. Aan haar vooraf gaan de prins van Wales, diens kinderen William en Harry en prins Andrew zelf. De geboorte van de dochter van de Yorks betekent dat de kans op de Britse troon voor koning Olav V van Noorwegen en prins Dimitri Karadjordjevic van Joegoslavië nog veel kleiner is ge worden. Beiden stammen rechtstreeks af van de Britse kroon, maar staan zeer laag op de lijst van troonopvolgers. Winnie Mandela, een sta-in-de- weg voor het ANC? Libregts wil oud zeer met Gullit uit de wereld Stalkruid blijkt geheim van Leidsch Bier te zijn Nationale Woningraad onderzoekt woningmarkt Alkemade Boekje over historie van straatnamen in Woubrugge Antwerpen trots op persmuseum „Prince'sTrust" ja op Muziekdag J c van Veronica IV GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER/BRIEVEN2 BINNENLAND 3 ECONOMIE 4 BUITENLAND 5 SPORT 6 EN 7 LEIDEN 9 OMGEVING 10 EN 11 KUNST 12 RADIO EN TELEVISIE 13 N HAAG De over- irijding op de Wet In- :eringsrekening (Wir) .og veel groter dan half werd aangekondigd. gelopen vrijdag beraad heeft i ministerie van financiën. Werd een maand geleden nog een bedrag van een miljard genoemd, nu blijkt de over schrijding tussen 1,5 en 1,7 miljard te liggen. De belastingdienst heeft nieuw onderzoek gepleegd omdat het kabinet er vorige maand tij dens het beraad over de begro ting voor volgend jaar niet uit gekomen is. Minister Ruding van financiën en zijn collega De Korte van economische za ken verschillen sterk van me ning over de interpretatie van de cijfers. Waar Ruding spreekt van flinke overschrij dingen, houdt De Korte vol dat het prima ging. Pagina 4: Ministeries ruziën over cijfers 'JGOON Leger en litie in Burma hebben ïmorgen het vuur geo- lat t id op een mensenme- (te in de hoofdstad Ran- r0: pn die eiste dat een ein- zou worden gemaakt i 26 jaar dictatoriaal Jvind. 3|^ teren doodden soldaten al pstens vier mensen tijdens landelijke staking, maar protesten werden vanoch- Een tend hervat en de winkels scholen bleven dicht commentator in Rangoon dat het massale protest „de ra dicaalste politieke ontwikke ling in de laatste kwarteeuw in Burma" was. Studenten zei den vastbesloten te zijn demo cratie af te dwingen. Presiden Sein Lwin stelde de staat van beleg in om protest in de kiem te kunnen smoren. Sinds de protesten in maart begonnen, zijn tussen de honderd en tweehonderd mensen om het leven gekomen. in krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, irdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe- Banken willen langer open DEN HAAG De banken willen langere openingstijden om de klanten beter te kun nen voorlichten over hypothe ken, krddieten en beleggingen. In principe moeten ze in de nabije toekomst van 's och tends acht uur tot 's avonds negen uur en op zaterdagoch tend geopend zijn. De banken willen dit bereiken door het personeel in ploegendiensten te laten werken, maar zijn niet bereid die diensten met extra salaris te honoreren. De vak bonden zijn niet erg te spreken over het voorstel van de werk gevers. Zij vrezen dat de lange openingstijden uiteindelijk niet alleen zullen dienen voor het verstrekken van adviezen, maar dat er in die uren ook andere bankzaken afgehan deld zullen worden. Allemachtig prachtig Hoe konden ze het zo uitkienen, het echtpaar Snoeker uit Den Haag. Op de achtste van de achtste van achtentachtig om achtentachtig mi nuten voor acht (6.32 uur) werd op de achtste etage van het ziekenhuis Leyenburg hun zoontje Nick-Roy geboren. En hoeveel woog hij? Acht pond, schoon aan de haak. Nick-Roy lijkt dus volgens de Chinese numerologie voor het geluk geboren. Belangrijker is dat moeder en kind het uitstekend maken. Vader Ed en moeder llonka kunnen in elk geval hun geluk niet op met zo'n allemachtig prachtige baby. FOTO: CEES VERKERK (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR Verkeerde doppen NUNSPEET Niet elke dief geeft de voorkeur aan verspilling boven het risico te worden betrapt. Dat bleek gis teren toen een autobezitter in Nunspeet zag dat de wieldop pen van zijn auto, die voor de deur stond geparkeerd, waren gestolen. Toen hij even later op het punt stond om naar het politiebureau te rijden om aan gifte te doen, ontdekte hij naast de auto een plastic tasje. Erin vond hij tot zijn stomme verbazing zijn vier wieldoppen weer terug. De dief had er ook een briefje bij gedaan: „Sorry, verkeerde doppen. Volgende keer beter". Elke dag is een feestdag. Ook vandaag. Er is vast wel weer iemand, die twaalf en een half jaar bij een en hetzelfde bedrijf werkt. Of die vandaag pre cies twaalf en een half jaar geleden het jawoord aan zijn wederhelft gaf. Misschien is iemand twaalf en een half jaar lid van een vereniging, zangkoor of kerkbestuur. En wat te denken van Hans, Piet, Klaas of Joke, die vandaag zo'n fees- t(je) vieren? Echt gelegenheden om ook in een fees telijke stemming te raken. Precies geschikt om uzelf op een proefabonnement op de Leidse Cou rant te tracteren. Dat laat u zich vast geen twaalf en een half keer zeggen, nee, dat doet u meteen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den I N. B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1