overweegt vorming ballingschap Chaos en optimisme voeren de boventoon in West-Bayrut Nederlandse en haar vriend bekennen moord Rust mag voorlopig niet meer vliegen tus UITENLAND£eidóc6omxmtzaterdag 6 augustus 1988 pagina 7 jentallen lijken Gouden Tempel ilRITSAR De Indiase au- Jiteiten hebben de afgelopen ■ren weken, tijdens het foonmaken van de Gouden Inpel in Amritsar, de lijken Jonden van 41 door sikh-ex- nisten doodgemartelde fnsen. De stoffelijke resten (rden gevonden tijdens het Ighalen van een twaalf me- hoge stapel puin en vuilnis, I sinds de bestorming van heiligdom door het leger J984 in de Gouden Tempel ind. Het zou gaan om men- i die in 1984 werden ver- jord omdat zij ervan ver- Topmanager leider van oppositie Zuidafrika JOHANNESBURG De liberale oppositiepartij PFP in Zuidafrika heeft op een partijcongres in Kaapstad de zakenman Zach de Beer tot haar nieuwe leider geko zen. De Beer, directeur van het miinbouwbedrijf Anglo-American, volgt Colin Eglin op, die afzag van een nieuwe kandidatuur. Onder Eglin moest de PFP bij de verkie zingen in mei 1987 haar leidende rol in de oppositie afstaan aan de Conservatieve Party. De Beer wei gerde te zeggen of hij als leider van de PFP een nieuwe koers gaat varen. De politieke partijen van Zuidafrika bereiden zich voor op de gemeentelijke verkiezingen in oktober. Terreurbestrijder voorop in strijd tegen maffia ROME De Italiaanse regering heeft de 56-jarige Domenica Sica belast met de strijd tegen de maffia. Ook heeft het kabinet be sloten de gerechtelijke teams uit te breiden in gebieden waar de georganiseerde mis daad is geconcentreerd. Sica heeft de afgelo pen tien jaar zijn sporen verdiend in de be strijding van het terrorisme. Onlangs heb ben speciale onderzoeksrechters die zich met de strijd tegen de maffia op Sicilië bezig hielden, hun ontslag ingediend omdat zij zich tegengewerkt voelden. De regering maakte verder bekend dat op korte termijn driehonderd ambtenaren naar Sicilië worden gezonden om het justitiële apparaat te versterken. Daarnaast zal er een nieuwe geheime dienst worden opgericht, die ge richt zal moeten gaan opereren tegen de bendes uit de onderwereld. Dominico Sica, de nieu we maffia-jager in Ita- Ook opvolger van Meese in opspraak WASHINGTON Richard Thorn- burgh, de door president Reagan voorgedragen nieuwe Amerikaanse minister van justitie, heeft in 1975 het Amerikaanse Congres bewust in formatie onthouden over de handel in verdovende middelen door hoge Panamese militairen en regeringlei ders. Dit heeft de Amerikaanse krant Wall Street Journal vandaag gemeld. De krant bezit interne docu menten van het ministerie van justi tie waaruit dit blijkt. Thornburgh, toentertijd chef van de strafrechtaf deling van het ministerie van justi tie, liet eerder deze week via een woordvoerder weten zich „hierom trent niets te kunnen herinneren". De huidige minister' van justitie, Ed win Meese, vertrekt binnenkort na dat uit juridisch onderzoek was ge- Kandidaat-minister Richard Thorn burgh voordat hij door een Congres commissie aan de tand werd ge voeld. bleken dat hij wel wetten heeft overtreden, maar dat een proces niet gewettigd was. „Rafsanjani gaat over gijzelaars" BAYRUT Volgens het weekblad Ash-Shiraa in Bayrut wordt de in Liba non opererende pro-Iraanse Islamitische Jihad, die zeker twee Amerikanen ge gijzeld houdt, ontbonden. De Iraanse parlementsvoorzitter en waarnemend legerbevelhebber Hashemi Rafsaniani is inmiddels belast met het Iraanse beleid inzake de buitenlandse gijzelaars in Li banon. Ash-Shiraa, dat doorgaans goed is ingevoerd, noemde geen bronnen voor zijn bericht. Overigens heeft het blad er in de berichtgeving over de gij zelaars echter wel eens flink naast geze ten. Iran heeft het lot van de Ameri kaanse gijzelaars onlangs gekoppeld aan de Amerikaanse bereidheid bevroren Iraanse tegoeden vrij te maken. GERUCHTEN OVER ERKENNING VAN STAAT ISRAEL ■^COSIA/AMMAN Op e door Israel bezette festelijke Jordaanoever i in de Gaza-strook }Qt gediscussieerd over ;n „Palestijnse Onafhan kelijkheidsverklaring". die verklaring zou vol- ^ns geruchten het recht ftn de Palestijnen op de fzette gebieden moeten orden vastgelegd, maar !>k een erkenning van bestaatsrecht van Is- en dergelijke verklaring is [n van de opties waarover i Palestijnen beschikken om ;t vacuüm op te vullen dat is ritstaan, nadat de Jordaanse Dning Husayn deze week ïe wettelijke en bestuurlijke op weg naar een zelfstandige Palestijnse staat. Als vervolg hierop zou de Palestijnse Be- vrijdings Organisatie een re- gering-in-ballingschap willen vormen. Het in Londen verschijnende blad Mideast Mirror, dat goe de contacten heeft in Pale stijnse kring, berichtte giste ren dat de verklaring ook in houdt „een op zijn minst im pliciete, en misschien wel ex pliciete, erkenning van het recht van Israel op een veilig bestaan". De verklaring ligt in het verlengde van de voor stellen die Aboe Sharif, een adviseur van PLO-leider Ara fat, onlangs deed. Hij stelde rechtstreekse onderhandelin gen met Israel voor. Die zou den moeten uitmonden in de vorming van twee aparte sta ten. Een onafhankelijkheidsver- se mandaatsgebied Palestina toegewezen aan de joodse staat en 43 procent aan een te vormen Arabische staat. In de praktijk komt dat neer op de Gaza-strook, de Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruza- lem. De Palestijnse leiders werken thans samen met juridische deskundigen aan de tekst van de onafhankelijkheidsverkla ring. Zij wordt mogelijk gepu bliceerd vlak voor de speciale zitting van de Palestijnse Na tionale Raad, het Palestijnse parlement-in-ballingschap. De Raad komt binnen een maand bijeen in de Iraakse hoofdstad Baghdad. Daar zou dan ook de aanzet moeten worden ge geven tot de vorming van een Palestijnse regering-in-bal- met de Westelijke klaring griipt terug op het verdelingsplan van de Vere nigde Naties van 1947. Hierin ig zou een nieuwe stap zijn werd 57 procent van het Brit- Een welingelichte Palestijnse zegsman verklaarde dat een onafhankelijkheidsverklaring, ook al wordt deze niet door Israel geaccepteerd, niettemin toch de weg vrij kan maken voor plaatselijke contacten tussen PLO-aanhangers en Is raëlische functionarissen. De berichten over de onaf hankelijkheidsverklaring werpen weer een nieuw licht op de door de Jordaanse ko ning genomen maatregelen. Het vermoeden bestaat overi gens nog steeds dat Husayn de PLO onder druk wil zetten. De verwachte chaos in de be zette gebieden als gevolg van zijn besluiten zou de Pale stijnse leiders er op den duur toe nopen de koning te vra gen hun belangen te beharti gen. Overigens krijgt Husayn de komende week bezoek van PLO-leider Arafat. Het was gisteren echter de Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken John Whitehead, die het eerste sce nario leek te onderschrijven. Hij verklaarde gisteren dat de Palestijnen als gevolg van de stap van koning Husayn, „waarschijnlijk" direct verte genwoordigd zullen worden bij het vredesoverleg. Maar woordvoerders in Washington haastten zich te verklaren dat de VS hun beleid niet hebben gewijzigd en nog steeds de voorkeur geven aan een geza menlijke Palestijns-Jordaanse delegatie. De Israëlische premier Yitz hak Shamir en andere rege ringsfunctionarissen hebben inmiddels te kennen gegeven dat Israel er om politieke en financiële redenen van af zal zien om de rol van koning Husayn op de Jordaanoever over te nemen. Tegelijkertijd werd echter nadrukkelijk ge steld dat Israel zich er uit alle macht tegen zal verzetten dat de PLO de door Jordanië los gelaten functies op zich neemt. Toch menen sommige commentatoren dat het mili taire gezag niet onder maatre gelen uit ?al kunnen, al was het alleen maar om te voorko men dat het maatschappelijke systeem op de Westelijke Jor daanoever ineenstort. KRASSENDE WENDING ^,CATAMARAN-ZAAK" Van onze correspondent Gerard Kessels) ME Een dag vol matische wendingen in Izaak van de „catama- -moord", die in Italië gemoederen al weken- g bezig houdt. De 34- ge Filippo de Cristofa- jheeft samen met zijn jarige Rotterdamse ïndin de vrouwelijke t? ipper van een catama- vermoord. Aanvanke- lijk had de Nederlandse alle schuld op zich geno men. Voor de Italiaanse justitie is de zaak nu opge lost. „De verklaringen stemmen met elkaar overeen. Ze passen ook precies in het andere be wijsmateriaal dat we hebben verzameld", zo zei eeii woord voerder van de justitie. De Italiaanse Annarita Curina werd op 10 juni, kort nadat zij met haar catamaran de haven van Pescara verlaten had, met messteken vermoord. Op dat moment waren alleen de Ne- Scheef zweven Scheef zweven? De Italiaanse politie zal liever spreken van „over de schreef" zweven. De Brit Mike McCarthy sprong met zijn pa rachute van de 54 meter hoge toren van Pisa in de hoop een nieuw wereldrecord „van geringe hoogte springen" te vestigen. derlandse en haar Italiaanse vriend aan boord. Annarita had beiden meegenomen, om dat zij de lange reis naar het Spaanse Balearen-eiland Ibiza alleen niet goed aandurfde. Na de moord werd het lijk op een anker gebonden en in zee gegooid. Toen enkele weken later vissers met hun netten het anker met het lijk ophaal den, begon er in het hele wes telijke Middellandse Zee-ge- bied een klopjacht op de moor denaars. Uiteindelijk werden de Neder landse, haar Italiaanse vriend en een Nederlandse man in Tunesië gearresteerd. De laat ste had zich enkele dagen na het vertrek uit Pescara bij het tweetal gevoegd. De Neder landse hield in de eerste ver horen steeds vol, dat zij de Ita liaanse alléén had gedood. Het motief zou jaloezie zijn ge weest. Annarita Curina zou geprobeerd hebben haar vriend te verleiden. De Italiaanse autoriteiten heb ben van het begin af aan sterk getwijfeld aan de versie die de Rotterdamse opdiste. Zij zou alle schuld op zich hebben ge nomen om haar vriend te be schermen. Bovendien zou zij als minderjarige niet zo zw gestraft worden. Dat de Ne derlandse alsnog besloten heeft de waarheid te vertellen komt wellicht mede door het bezoek dat zij deze week van haar ouders ontving in de ge vangenis van Casal del Marmo bij Rome. De moord was tot in de pun tjes hebben voorbereid. Filippo wilde zich meester maken van een boot om met zijn vriendin over de wereldzeeën te zwer ven. HAMBURG Mathias Rust, de Westduitse sportvlieger die deze week vervroegd uit ge vangenschap in de Sovjetunie naar de Bondsrepubliek terug keerde, mag voorlopig niet achter de stuurknuppel van een vliegtuig plaatsnemen. Omdat hij de nationale en in ternationale vliegregels heeft overtreden, wil de dienst voor de burgerluchtvaart eerst eens met Rust praten. Pas daarna wordt beslist of hij zijn vlieg brevet terugkrijgt. Overigens is niet uitgesloten dat Rust ook in eigen land strafrechtelijk vervolgd zal worden, wegens het in gevaar brengen van het luchtverkeer. Voorts wachten de jonge West duitser eisen tot schadevergoe ding van de Hamburgse vlieg club, waarvan hij de Cessna had gehuurd waarmee hij zijn stuntvlucht naar het Rode Plein in Moskou maakte. De Westduitse regering heeft gisteren openlijk kritiek uitge oefend op Rust. Volgens rege ringswoordvoerder Norbert Schafer had Rust meer be rouw kunnen tonen over zijn vlucht naar Moskou. Ook had Schafer kritiek op het exlusie- ve contract dat Mathias Rust heeft gesloten met het week blad Stern. MOSKOU De conservatie ve tweede man in het Krem lin, Ligatsjov, heeft gewaar schuwd voor het overnemen van het westelijke marktmo del. Daarmee tarte hij open lijk de koers die de hervor mingen volgens Sovjetleider Gorbatsjov moet nemen. Deze is op vakantie. In een rede voor partijfunctionaris sen in Gorky zei Ligatsjov dat „de kapitalistische markt Waarschuwing Ligatsjov niet alleen een markt is van grondstoffen en kapitaal, maar ook een markt van mankracht, waarop genade loze wetten gelden van chro nische werkloosheid". Krem lins nummer twee veroor deelde in zijn rede de recente golf van stakingen en de monstraties en riep op tot de bestaffing van functionaris sen die de recente stakingen in Armenië en de Armeense enclave Nagorno-Karabach hebben getolereerd. Daarbij greep hij terug op een frase die werd gebruikt onder Sta lin en Brezjnjev: „Socialisme is een arbeiderssysteem en staken tegen jezelf is onzin". »er onderdrukt ptest in Burma [JGOON In de Bur- hoofdstad Rangoon Jop grote schaal troepen op j&t verschenen om de on- Mte onderdrukken. Dit heb- Jooggetuigen gemeld. Vele lallen gehelmde militairen builleerden, op de tweede jna de afkondiging van de van beleg in de hoofd- I door de straten. Duizen- anti-regeringsgezinde de- istranten negeerden eergis- n de staat-van-beleg en ien, deels gemaskerd, de It op. Ook in Pegu ten fdoosten van de hoofdstad honderden mensen len gedemonstreerd, met tegen de nieuwe leider Z Lwin. Ook uit andere ste- Ikomen niet bevestigde be- al|en over ongeregeldheden. krant ontvangen? ïsen 18.00 en 19.00 zaterdags tussen w)0 en 15.00 uur, tele- U.tera, 071-12.22.48 en uw :n S^t wordt nog dezelfde nabezorgd. Maggie-beer De Britse premier Margaret Thatcher, op bezoek in Australië, kon er niet aan ontsnappen. Tijdens een bezoek aan Brisbane moest zij op de foto van het nationale symbool van Australië, een Koala-béer, voor deze gelegenheid omgedoopt tot een Maggie- beer. Een handdoek beschermde Thatchers jasje tegen eventue le ongewenste verrassingen van het diertje. FOTO: AP Standaard Ultgeveri). i WEST-BAYRUT Het mag een wonder heten dat Bayrut, de hoofdstad van Libanon, nog bestaat. Sommigen spreken in dit verband eerder van een ramp dan van een won der, maar George Samaha is optimistischer ingesteld. George Samaha, negenen veertig jaar, is een van de leden van het gemeente bestuur van de westzijde van de gedeelde stad. In zijn kleine hete kantoor bo ven de verkeersopstoppingen vertelt hij met het enthousias me van de ware bureaucraat over het leven in een buiten gewoon gevaarlijke ravage. Er zijn waarschijnlijk maar wei nig bestuurders die zijn baan tje zouden willen overnemen. Zeker niet nu zijn salaris als gevolg van de inflatie is gezakt van zesduizend naar zeshon derd gulden per maand. Sahama weet maar al te goed, dat de organisatie van de sa menleving in West-Bayrut aan een heel dun zijden draadje hangt. Ondanks de lage lonen van het personeel belopen de salariskosten voor de 5.500 man die West-Bayrut in dienst heeft tweemaal het bedrag dat de stad binnenkrijgt. Eén van de oorzaken van het karige in komen van de stad is dat klei ne privé-legertjes de bevolking terroriseren met eigen belas tingheffingen, waardoor de geldstroom richting stadsbe stuur behoorlijk afgeroonjd wordt. Samaha en zijn medewerkers hebben er echter iets op ge vonden. Zij ontwikkelden een ingenieus systeem om de ge meentekas te spekken. Alle huizenbezitters die in de loop der jaren illegaal gebouwd hebben en dat zijn er heel veel worden alsnog beboet. Als de eigenaar niet akkoord gaat, mag hij geen huurders aannemen en worden water en elektriciteit afgesneden. Sa hama heeft goede hoop dat deze verordening geld zal op leveren. De vuilophaaldienst vormt een Zicht op Bayrut, waar het normale leven langzaam weer op gang lijkt te komen. probleem apart. De afvalver werkingscentrale staat in het christelijke deel van Bayrut, Oost-Bayrut. De christelijke Falangisten willen de vuilnis wagens uit het islamitische deel van de stad niet toelaten op hun gebied. Derhalve moet vierhonderd ton vuilnis elke dag weer zijn bestemming vin den zonder de hulp van een afvalverwerkingscentrale. Aanvankelijk kon men het af val nog kwijt op de nabijgele gen stranden, maar het dreef weg en spoelde aan aan de kusten van Syrië, Turkije en Cyprus. Een nieuwe dump plaats landinwaart voldeed evenmin, omdat de vuilniswa gens bleven steken in de mod der. Het afval komt nu weer terecht op de stranden en ook in de straten van West-Bayrut liggen grote bergen afval. Kennissen De autoriteiten hebben min stens evenveel te verduren als de burgerbevolking van West- Bayrut. De telefoons op het politiebureau werken zelden zoals het hoort. En als ze over gaan, klinken aan de andere kant van de lijn vaak dreige menten en scheldkannonades, geuit door verwanten van ge vangenen. Commandant Selim, gezeten in zijn kantoor op de begane grond, eep gouden armband om zijn pols en een brede gou den ring met zwarte steen aan zijn rechterhand, is er gelaten onder. „We worden altijd be dreigd als we iemand gearres teerd hebben", zegt hij. „Daar letten we al niet meer op. De wet is de wet". Tot op zekere hoogte, ja. Tij dens het gesprek komt een jonge agent verslag uitbrengen van een gevecht tussen bezoe kers van een casino. De com mandant kondigt na enig deli bereren aan dat hij er de vol gende dag wel even langs zal gaan.„Die lui hebben belang rijke kennissen", verklaart hij. Discussie gesloten. Selim behandelt elke dag de zelfde zaken als in andere po litiebureaus op de wereld worden aangemeld: een dienstmeisje dat er met kost- baaarheden van haar werkge ver vandoor is; een buiten landse vrouw die haar pas poort kwijt is; twee mannen die een illegale marktkraam hadden. Gestolen auto's Autodiefstal is echter een ex- cessie vel ijk veel voorkomend delict in deze contreien. „Sta pels verslagen", zegt één van Selims mannen. In Libanon is het niet mogelijk een autover zekering af te sluiten. De meesten geven de diefstal van hun voertuig daarom alleen aan om te voorkomen dat zij gearresteerd worden, als hun auto gebruikt wordt voor een bomaanslag. Maar ondanks die explosies en het dagelijkse ge ratel van machinegeweren, bloeit het leven in West-Bay rut onmiskenbaar op, vooral dank zij de aanwezigheid van Syrische troepen. Jaren had de anarchie van de strijdende milities het uitgaan sleven onmogeliik gemaakt, maar nu zijn veel zaken weer open. Een daarvan is de Smuggler's Inn. De herberg was een geliefd uitgaanscen trum voor buitenlanders en Libanezen tot een bomaanslag het gebouw in 1984 verwoest te. De twee nieuwe eigenaars, in Amerika opgeleide sji'iti- sche moslims, zeggen dat de zaken nog nooit zo goed zijn gegaan als nu. Nieuwe cafés worden uit de grond gestampt. Restaurants, nachtclubs en casino's zijn overvol. En ook al zijn er niet velen die zich de luxe kunnen permitteren: de kranten staan vol met reclame voor modieu ze kleding en Parijse parfums. Dat was volstrekt taboe toen de sji'itische fundamentalisti sche moslims nog de straten van Bayrut beheersten. Terwijl de granaten en gewe ren zijn opgeborgen, totdat ze weer nodig zijn, redt West- Bayrut zich op de eigen ge brekkige manier, zonder de hulp van sympathisanten. „Nog geen enkele stad heeft gevraagd om een tweeling- verbond met Bayrut", zegt Sa maha, maar hij lacht erbij. LEGERPATROUILLE STUIT OP LANDMIJN PARAMARIBO Een Suri- naamse legerpatrouille is in het oosten van het land op een land mijn gestuit. Twaalf soldaten zijn hierbij gewond geraakt, van wie twee ernstig, In Paramaribo is van gewonden vernomen dat „terroristen" van alle kanten op de patrouille hadden geschoten na het exploderen van de mijn. Volgens zeer betrouwbare bron nen in Moengo zijn vanuit Para maribo in het geheim grote troe penversterkingen aangevoerd naar Oost-Suriname. In Parama ribo wordt nog steeds ontkend dat er sprake is van een offen sief tegen het Junglecommando van Ronnie Brunswijk. Proces-North begint pas na verkiezingen WASHINGTON Het pro ces tegen Oliver North, de hoofdpersoon in het Iran- Contra-schandaal, is door een rechter in Washington uitgesteld tot na de presi dentsverkiezingen van no vember. Dit besluit is vooral van be lang voor vice-president George Bush, de presidents kandidaat voor de Republi keinen. Hij hoeft nu niet meer bang te zijn dat het proces tegen North feiten aan het licht brengt, die schadelijk zouden kunnen zijn voor zijn campagne. Zo wel de advocaten van North als openbare aanklager La wrence Walsh bleken niet in staat om voor het geplande begin van het proces op 20 september klaar te zijn. Zij hebben zich door honderd duizenden pagina's informa tie moeten doorworstelen, materiaal dat afkomstig is uit de kantoren van de Nationa le Veiligheidsraad waar lui tenant-kolonie North werk te. Overigens beschuldigde Wals North ervan, dat hij door het lang vasthouden van gegevens het uitstel be werkstelligd heeft North wordt ervan beschul digd het brein te zijn geweest achter het doorsluizen van overwinst op geheime wa penleveringen aan Iran naar de Contra's in Nicaragua.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7