kortste weg niet ilti jd goedkoopste 'Vrije Leeuwen' oefenen onald Biggs verlangt soms erg naar motregen sTNENLAND/BUITENLAND AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ORT GEDING ROND GOEDKOPE TICKETS: BEVANGENE VAN RIO" WERD LEVENDE LEGENDE: Zakelijk vernuft met gelijke middelen bestreden &üdóQ<3owitvt\t ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1988 PAGINA 5 Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer speurwerk èn wegens het ach terlaten van talloze vingera- frukken in de schuilplaats kon de politie de „grootste jongens" aanhouden. Zeven bendeleden werden gepakt en tot dertig jaar cel veroordeeld. Ronald Biggs was één van hen. Maar zijn avontuur leek pas goed te beginnen, nadat hij was ver oordeeld. Chirurgie Geld, dat hij buitmaakte bij de trein roof, stelde hem in staat zijn vlucht te organiseren. Een medegevangene. Paul Sea- bourne, kreeg 10.000 pond van Biggs toen hij in juni 1965 uit de gevangenis werd vrijgela ten. Deze Seaborne kocht een ver huiswagen, haalde het dak weg en bouwde een stellage die tot aan de bovenrand van de Londense gevangenismuur reikte. Hij organiseerde verder een touwladder, een bijl, jacht geweren en twee vrienden die bij de vlucht zouden helpen. Op eén tevoren afgesproken tijdstip op 6 juli wierp de ene vriend over de muur een touwladder omlaag, terwijl de andere de bewakers met het geweer onder schot hield. Biggs klom naar boven en was weg. Ook dankzij z'n geld wist Biggs, met zijn vrouw Charmi- aanse vriendin Raimunda werd zwanger en de vader van een Braziliaans kind kan niet worden uitgeleverd. Biggs ont sprong de dans. Charmian liet zich scheiden. Ontvoering Volgens Biggs heeft Scotland Yard sindsdien tot twee maal toe een poging gewaagd hem te ontvoeren. In 1979 werd hij uitgenodigd op de verjaardag te zijn van één van de opera tors bij de James Bondfilm „Moonraker", die in Brazilië werd opgenomen. Hij kreeg echter de tip dat hij zou worden gekidnapt en bleef weg. Twee jaar later werd de trein rover daadwerkelijk ontvoerd, door geldbeluste lieden, die hem te koop aanboden. Biggs werd in een bar overweldigd, in een jute zak gestopt en aan boord van een jacht gesmok keld, dat naar Barbados voer. Bendeleider John Miller, een ex-sergeant van het Britse le ger, maakte bekend dat Biggs zou worden „verkocht" aan de hoogstbiedende. Misschien voelde Scotland Yard wel voor een bod, maar het jacht waarop Biggs gevan gen werd gehouden raakte op drift. Het schip werd door de kustwacht van Barbados in be slag genomen. Biggs verdween in een cel, in afwachting van zijn uitwijzing rtaar Engeland. Vrienden schakelden echter de allerbeste advocaten in, die wisten aan te tonen dan het uitleveringsverdrag tussen Barbados en Engeland niet gold voor een geval als Biggs. Hij ging vrijuit. De 30.000 pond gerechtskosten werden door hem grif betaald. Bij terugkomst in Brazilië werd Biggs opgewacht door een grote, dolzinnige menigte. Op het vliegveld ontving hij een splinternieuw Braziliaans paspoort, ten teken dat hij vol waardig Braziliaans staatsbur ger was geworden. Maar een vrije Braziliaan is hij niet. Biggs moet zich twee keer per week melden bij de politie van Rio. Hij mag zich niet begeven buiten de gren zen van de provincie Guana- bara. Hij mag zich niet verto nen in een bar of nachtclub. En hij moet 's avonds na tien uur binnen blijven. „Met die laatste twee regels neem ik het niet zo nauw", bekende hij on langs in een interview. Biggs ziet zichzelf als een gevange ne, als „The prisoner van Rio". En ook dat weet hij uit te bui ten. Binnenkort verschijnt een film met deze titel in de bio scopen. militairen oefenen hier zij aan zij, met behulp van 12.500 wielvoertuigen, 1700 rupsvoer tuigen (waarvan 440 tanks), in het veld. Een belangrijke rol is voor helikopters weggelegd: in totaal 145 stuks, vooral anti- tankheli's van de Duitsers en Britten. Nederland doet met 33.146 man mee, onder wie 6.000 re servisten die uit het mobilisa bel bestand opgeroepen worden. De Amerikanen stu ren 4.150 man, Engeland 889 en de Duitsers 5.745. Volgens Legerkorpscomman dant lt-gen. M. J. Wilmink, zit ons land qua oefenfrequentie „aan de onderkant". De Bel gen oefenen om de twee jaar, jaar, terwijl ook de Engelsen vaker trainen. Valse noten Het belangrijkste doel van de manoeuvres is zowel intern als extern te tonen hoe het staat met de gevechtskracht. Wil- mink:„Het is goed het hele or kest eens in samenhang te zien en om te ontdekken waar de valse noten zitten". De oefening wordt ook ge bruikt om ervaring op te doen met nieuwe zaken. Wat Ne derland betreft gaat het er daarbij in het bijzonder om het inzetten van zogenaamde be wapende helikopters en mid delen voor elektronische oor logsvoering. Deze middelen beschikking gesteld door het Duitse leger, zodat het leger korps bij de invoering in Ne derland al enigszins vertrouwd is met het gebruik ervan. Een aparte dimensie aan de oefening geeft de aanwezig heid van 45 buitenlandse mili taire en burgerwaarnemers, onder andere uit Warschau- Pactlanden. die de oefening zullen gadeslaan. Wilmink omschrijft hun aanwezigheid als „een bijdrage in het kader van de afschrikking èn voor het leggen van betere rela ties". Hij benadrukt dat „Free Lion geen show is: officieren noch manschappen weten vooraf wat er gebeurt Het gaat puur om het leren. Het is vumrn m«nr n«n W fëderlandse reisbranche is in beroe- de zogeheten cross-border-tic- Dat zijn reisdocumenten die welis- zijn gekocht bij een reisbureau in ;rland, maar die zijn uitgeschreven in luitenland. Een handvol Nederlandse •nemers kan daar het brood mee ver- De voorbeelden spreken voor Een KLM-retourvlueht van Amster- naar het Afrikaanse Ghana hoort in Nederland 4300 op te brengen. In Enge land betaal je voor een KLM-ticket Lon den- Amsterdam-Ghana-Amsterdam-Lon- den niet meer dan 2300. Zo zijn er tien tallen, zo niet honderden voorbeelden. De verkoop van deze tickets kan volgens de discount-reisbureaus gedijen dank zij een sales-strategie diq de KLM zelf hanteert: Britse reizigers worden door de lagere prijzen die KLM bewust voor hen han- ,j>TERDAM Zaken- Ad Latjes (Malibu rel Amsterdam) en de i inklijke Luchtvaart tschappij KLM staan tende week tegenover t|ar voor de rechtbank, luchtvaartmaatschappij Jert klanten van La at e vervoeren omdat ze (reinig hebben betaald hun ticket. Latjes ilt dat KLM zich daar- ij niet druk moet ma- iedere reiziger met betaald en geldig tic- moet worden ver- jrd en daarmee basta, ij dus spande hij een t geding aan. duurt even voordat Latjes |uit wil spreken, maar ei- <ïjk vindt hij het maar p" van de KLM. Al jaren •r al zogenaamd? k-border-tickets verkocht jiu opeens gaat de maat- Jppij passagiers met zulke lastig vallen, tveet dat zulke tickets de ichappijen geld kosten, w flr wat gebeurt er als ik $cs dat kort geding win? M a 2aan a"e af?enten het 30 gjes zo doen. Dat gaat de 50 Ktvaartmaatschappijen nog X) 395 meer geld kosten. Nee, de had zich beter maar A ijit kunnen houden", zegt X) llfes. 50 7M-zegsman Peter Offer- 10 20| heeft weliswaar de op- IJl* 'ght gekregen geen com- 105 itaar te geven op een zaak o «jonder de rechter is, maar •o 13 niet nalaten even iets o i? DE JANEIRO Ro- Biggs (nu 59) schijnt 'lmatig te verlangen de typisch Britse iregen. De prijs van vliegticket naar Lon- kan geen bezwaar want hij is een ver- ;end man, die dage- geniet van zon en zee lio de Janeiro. Alleen 4:s feit dat in Engeland (politie op hem wacht idt hem tegen. _Js was een van de vijftien nemers aan de grootste iroof aller tijden, het plun- n van de posttrein van Jgow naar Londen. De roof d plaats op 8 augustus 1963, us 25 jaar geleden. Buit: 25 a oen pond gehele operatie was tot de qes voorbereid: het tijd- ma van de posttreinen tl bestudeerd, de meest ge kte plek voor de overval p goed bestudeerd en van en was een schuilplaats, vorm van een boerderij Britse politie Scotland i maakte er echter een ivestie van de brutale, een st militair uitgevoerde op te lossen. Na uitgebreid Ronald Biggs (rechts) maakt gekheid met een vriend, die een agent van Scotland Yard uitbeeldt. heeft hem „gevangene van Rio" gemaakt. an, te ontsnappen naar Frank- er, onbezorgd, onder een valse hem op het spoor was. Hij rijk, waar hij door plastische naam. Er leek slechts één ge- vluchtte opnieuw, nu naar chirurgie neus en jukbeende- beurtenis te zijn, die het geluk Brazilië; zijn gezin bleef in Au- ren liet veranderen. Daarna verstoorde: hun oudste zoon stralië. Biggs zocht in Rio de stierf als gevolg van een ver- Janeiro vergetelheid in drugs, keersongeluk. drank en vrouwen. Daarmee Na vier jaar kreeg Biggs se- ontsnapte hij in 1974 aan een rieuze tip, dat Scotland Yard bijna onvermijdelijke uitleve- vluchtte hij naar- Australië, vond er een baantje als tim merman en liet vrouw en drie zonen overkomen. Ze leefden ring. Scotland Yard had hem gevonden. De Britse regering diende een uitleveringsver zoek in. Er werd zelfs een hoofdinspecteur naar Rio ge stuurd om hem te arresteren. Maar Biggs bleek de politie op- niewu te slim af. Zijn Brazili- APELDOORN Voor het eerst in vijf jaar gaat het parate deel van de Koninklijke Landmacht (het Eerste Legerkorps) volgende maand vrijwel in zijn geheel te velde. Dat gebeurt ditmaal in de periode van 19 tot en met 23 september, in een oe- fengebied ten zuiden van Hannover, waar onder Nederlandse regie de in ternationale oefening Free Lion wordt gehou den. In totaal 44.000 Nederlandse, DuiJSP AmPriVl""-" oo Pritco teert overgehaald om niet met de concur rent rechtstreeks te gaan, maar via Am sterdam te vliegen en zo in een KLM-toe- stel naar hun verafgelegen bestemming te reizen. Een kwestie van „klanten binnen halen", een activiteit die vrijwel elke maatschappij buiten haar thuismarkt ont plooit. Een vorm van zakelijk vernuft die met gelijke middelen wordt bestreden door de verkopers cross-border-tickets. recht te zetten: „Latjes bedoelt dat hij bang is dat zijn concur rentiepositie buitengewoon ge schaad wordt als iedereen in Nederland zo gaat werken", aldus Offerman. Gedragslijn Kortom: behoorlijk verstoorde verhoudingen tussen de za kenman en de koninklijke vervoerder, "voor zover er ooit sprake is geweest van een in nige relatie. Een jaar of zeven geleden was KLM immers ook al betrokken bij de juridische schermutselingen die uiteinde lijk mede tot de ondergang van Latjes' Tilburgse reisbu reau hebben geleid. KLM is vol vertrouwen over de afloop van het kort geding over de tickets. Ze weet zich gesteund door de IATA, de internatio nale organisatie van lucht vaartmaatschappijen, die een gedragslijn over deze kwestie in haar uitgangspunten heeft opgenomen: „Het tarief van een ticket moet worden bere kend vanaf het punt waar de reis daadwerkelijk begint" en „De vluchtcoupons moeten in de juiste volgorde worden ge vlogen". De Nederlandse tickethandela ren er zijn honderden van deze vaak kleine onderne mers, een handvol daarvan be dient zich op grote schaal van cross-border-tickets beroe pen zich op het recht van vrij verkeer in de EG van perso nen, goederen en diensten. „Wij gebruiken alleen maar het systeem dat de KLM heeft helpen opbouwen. Zij noemt het misbruik, wij noemen het gewoon gébruik", zegt J.P. de Vries van Exit Ticket Service in het Brabantse 's-Heeren- berg. Deze tickethandelaar vergelijkt zijn handel graag met die van de spoorwegen. Wie een kaartje Amsterdam- Arnhem koopt en pas in Utrecht instapt, zal immers door de NS niet weggestuurd worden naar Amsterdam om alsnog het hele traject af te leggen. Gistingsproces Latjes roert met het kort ge ding in een ton waarin het gis tingsproces toch al behoorlijk gaande was. De kwestie rond de bijdehante ticket-verkopers is op zich volstrekt niet nieuw. Luchtvaartmaatschappijen proberen al jaren de handige zakenlieden van zich af te systeem ingevoerd dat ieder een die van A naar B reist een gelijk bedrag moet betalen. Of je nu rechtstreeks met de ene vanaf Amsterdam naar het verre oosten vliegt, of met de andere via Parijs. Zo werkt het ook in Londen. Reizigers kunnen óf rechtstreeks naar zeg Afrika of Amerika, of met KLM vanaf Londen via Am sterdam. Om de reiziger zo ver te krijgen dat-ie die omweg voor lief neemt, heeft KLM enorme kortingen bedacht, prijzen die veel lager uitko men dan wat KLM zijn klan ten in Nederland rekent. En wie zegt dat ik voor mijn klan ten de tickets niet goedkoop in Londen mag halen?" De „Lon dense connectie" wordt, ook schudden. De Lufthansa trachtte ze de pas af te snijden door een Frankfurter reisa gent voor de rechter te dagen die in Lissabon goedkoop tic kets haalde. De hoogste Duitse rechter stelde Lufthansa eerder al in het ongelijk, de zaak is nu aanhangig gemaakt bij het Europees Gerechtshof. „Een luchtvaartmaatschappij is zelf zijn grootste concur rent", vat Latjes het probleem vanuit zijn gezichtspunt sa men. „De maatschappijen heb ben zelf in IATA-verband het met de dreiging van ingrijpen door KLM, ook dit weekeinde uitgebreid benut. In plaats van het eerste coupon van het tic ket weg te gooien, laat Latjes zijn klanten nu echter voor de zekerheid daadwerkelijk eerst naar Londen reizen. Dan rei zen ze op het gewraakte ticket netjes naar Amsterdam om vervolgens over te stappen en verder te vliegen naar de eindbestemming. „Dan zijn ze nog steeds veel goedkoper uit dan rechtstreeks vanuit Am sterdam te vliegen". Ad Latjes: „Wie zegt dat ik voor mijn klanten de tickets niet goedkoop in Londen mag halen?". Latjes heeft met het oog op het juridische gevecht van komen de week in zijn dagelijks ver verste prijslijst op SkyText (de „teletekst" van Sky Channel) een persbericht in gespierde taal op laten nemen, als ware het een zichzelf vervullende profetie: „Verlies van het kort geding door KLM betekent voor haar een geschat omzet verlies van tenminste 100 miljoen per jaar, omdat Neder landse reisagenten massaal tic kets zullen gaan kopen in Londen, waar KLM naar de meeste bestemmingen veel la gere tarieven hanteert dan in Nederland". Dat veel gevestigde agenten het voorbeeld van Latjes zul len volgen zit er echter in het geheel niet in. Een rondgang langs een aantal van hen maakt duidelijk dat zij het kort geding niet zien als een startpunt van nieuwe manier van zakendoen. Latjes en de zijnen worden in de reisbran che geenszins beschouwd als vaklieden. Een niet bij naam te noemen reisagent: „Ze rot zooien gewoon wat, ze zijn be zig met korte termijn-politiek. Over een paar jaar zien we meneer Latjes wellicht weer bij een andere firma werken. Alsof iedereen opeens verge ten is hoeveel mensen deze man in het verleden heeft la ten stranden. Alsof Ad Latjes met Malibu Travel opeens weer helemaal clean zou zijn", aldus de agent. Hij meent met de meeste van zijn collega's dat het publiek ook zonder cross-border-verkoop zeer concurrerende prijzen geboden kan worden. „Van de ANVR zijn deze dis count-zaken in elk geval geen lid", zegt direkteur G. Cou- vreur, die eraan toevoegt dat de meeste leden ze ook niet binnen de vereniging zouden willen hebben. „Vaak lichten ze het publiek onvoldoende voor, vermelden ze niet de voorwaarden die aan goedko pe tickets zijn verbonden. Dat soort bureaus willen we liever niet in de ANVR hebben". Omgang met deze handelaren wordt door vakgenoten veelal ook gemeden, hetgeen ver band houdt met andere belan gen. Een groot aantal bonafide reisagenten is namelijk KLM- agent, waarmee ze tevens de door die maatschappij gestelde gedragsregels belijden. „En daar wil ie natuurlijk geen ru zie mee'zegt een niet bij name te noemen KLM-agent. Kortgeleden waarschuwde de maatschappij haar agenten dan ook niet mee te werken aan cross-border-tickethandel. Een circulaire sprak wat dat be treft klare taal, de maatschap pij wil de touwtjes in eigen handen houden: „Passagiers in het bezit van een cross-border ticket zullen voor vervoer op deze tickets worden gewei gerd". Doortastend In kringen van de Nederland se reisagenten mag dan wat op Latjes' praktijken worden neergekeken, niemand kan hem verwijten de zaken niet doortastend aan te pakken. Latjes is inmiddels één van de drijvende krachten van de ASFA- organisatie, een club van veertig Malibu-achtige discount-reisbureaus in dertig landen. De leden houden el kaar van dag tot dag op zeer professionele wijze op de hoog te in welke landen de goed koopste tickets te koop zijn. Malibu koopt ook voor de col lega's in het buitenland tickets in. waarmee Latjes ook weer geld verdient. „De een weet een manier om ergens goed koop een ticket Amsterdam- New York te kopen, dan komt er altijd wel weer een ander die het ergens nog goedkoper vandaan kan halen", schater lacht de man die zichzelf ooit in een interview „De McDo nald's van de fast travel-agen cies" noemde. Hij heeft zicht baar plezier in de handigheid waarmee hij en zijn collega's in binnen- en buitenland de luchtvaartmaatschappijen te slim af zijn. „Zo lang het in de reiswereld zo'n rommeltje met de tarieven is, blijven er voor jongens als ik mogelijkheden FOTO: DIJKSTRA om via omwegen goedkoper uit te zijn. Dat maakt het voor mij interessant en voor de klant ook". Op het gebied van de chaos in de tarieven vinden Latjes en de zijnen een niet verwachte bondgenoot aan hun zijde, de Consumenten bond. Volgens de bond heeft KLM zelf bijgedragen tot de chaos. „In die wanorde ont dekt de consument dat er goedkope tickets elders op de markt verkrijgbaar zijn. Dat is vergelijkbaar met een klant die iets koopt bij een andere winkel omdat het daar goed koper is. Of zelfs bij een ander filiaal van dezelfde winkelier. Natuurlijk maakt de consu ment daar gebruik van, dat mag niemand hem kwalijk ne men", zegt Frank van der Meijden van de Consumenten bond. Het hadden de woorden van Ad Latjes kunnen zijn. En als die woensdag het kort ge ding verliest? Opnieuw het einde van een reisbureau on der zijn leiding? „Welnee, dan gaan we onze klanten gewoon vragen om daarwerkelijk via Londen te vliegen en niet meer dat eerste couponnetje uit het ticket te scheuren, 't Kost een paar uur extra, maar een vakantieganger wil nog wel een paar uur extra vliegen als hij daarmee goedkoper uit is. En Ad Latjes gaat gewoon door". ARJEN VAN DER SAR Terwijl de eentonige dansmuziek verder dreunt, biedt het jerhoofd de kapitein een beker inlandse wijn aan. Wanneer >ert Janszoon de vreemde geur van de drank opsnuift, besluit 'oor alle zekerheid er maar niet van te drinken. Hij doet ech- alsof en even later wendt hij een flauwte voor. Grijnzend J rinnprhoofd top. hoe ziin nnqf achterover zinkt Dan slaakt hij opeens een kreet en onmiddellijk stormen van alle kan ten met pijl en boog gewapende Indianen uit het bos naar voren. De giftige pijlen snorren door de lucht, maar Robert Janszoon is al opgesprongen, evenals zijn bootsman. Ze zijn in de val gelokt, maar -»o Tiillon <'nr>r hl.ln l°V»n vochten

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5