„Ik zie dit werk als een roeping" Het riskante glas van het geluk kerk wereld ficidóc vueer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CfiidócSomcmt MGR. BACKIS ERVAREN DIPLOMAAT MmN.ll.l.N.l Vrede Midden-Amerika ver wf ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1988 PAG1M In een artikel en een aantal interviews, onlangs nog in deze krant, heeft pater Otto ter Reegen, gesproken over de situatie van mensen die gescheiden zijn geraakt. Hij heeft het opgenomen voor de gescheidenen en vanuit zijn brede ervaring de stelling verdedigd dat er eerder licht zinnig getrouwd wordt dan gescheiden. Pater ter Reegen stelde vooroordelen die voor betrokkenen zeer pijnlijk kun nen zijn, en die zowel in de samenleving als in de kerk le ven, ter discussie. Dat hij dat gedaan heeft verdient waar dering en is moedig. De toon van zijn uitlatingen is de toon van een pastoraal die je een pastoraal van de uitnodiging mag noemen. Deze uitdruk king en deze zelfde toon vind ik ook in het boekje dat is uit gegeven door de diocesane werkgroep „Huwelijk, Gezin en Relatievragen van het bis dom 's Hertogenbosch". De collega van pater Ter Reegen is èèn van de medesamen stellers. In dit boekje vond ik één opmerking die ik niet ge hoord heb van pater Ter Ree gen en die een belangrijke aanvulling is. De werkgroep schrijft: „Er zijn ook situaties waarbij een partner door de ander verlaten wordt en één zijdig abrupt de huwelijksre latie wordt verbroken. De verwerking van de scheiding verloopt dan meestal nog moeizamer. Immers, naast gevoelens van onmacht en capitulatie, kampen veel van deze mensen ook met de er varing onrechtvaardig behan deld en in de steek gelaten te zijn. Schade aan hun zelfver trouwen en aan het vertrou wen in andere mensen is hiervan nogal eens het ge volg". Pater Ter Reegen heeft vooral gesproken over echt- scheidingsmoed. Het blijkt dat zijn woorden en de be doeling van zijn woorden op een pijnlijke wijze misbruikt kunnen worden door hen bij wie je twijfels kunt hebben over de moed en zich de vraag opdringt of er niet eerder sprake is van een laffe scheiding. Het is immers een voudig om van buitenaf een oordeel te vellen, maar som mige verhalen roepen grote vragen op en doen toch den ken aan lichtzinnigheid met grote schade voor de verla ten partner. Er zijn situaties waarin de moed tot scheiden ontbreekt en er voor de bui tenwereld een mooi plaatje hoog wordt gehouden, maar waar er intern sprake is van een zeer verziekte situatie. Andere belangen, zoals fami lie-eer en zakenbelangen, gaan dan een grotere rol spe len dan het belang van de partner aan wie trouw is be loofd. Er zijn ook situaties waarin de moed ontbreekt om hulp in te roepen of waar een van beiden dat weigert. Een gesprek in een eerder stadium had misschien de weg van de scheiding kunnen voorkomen. In élle gevallen brengt scheiding pijn en schande aan mensen en ze ker van de geloofsgemeen schap mag verwacht worden dat zij daar zorg om heeft. In het boekje van Den Bosch zegt de Vlaamse dominicaan pater Van de Walle over het gebruik van bijbelwoorden: „Een woord van Jezus kén gewoon niet juist geïnterpre teerd zijn, indien dit mensen van goede wil kansloos zou maken en zou veroordelen tot een, moreel en kerkelijk, mar ginaal bestaan". Belangrijk in zijn uitspraak is de term „van goede wil". De woorden van Jezus zijn een kritisch woord voor allen aan wiens goede wil getwijfeld wordt. Ze zijn een kritisch woord voor allen die éénzijdig de relatie ver breken en daarmee zeer on zorgvuldig omgaan. In Jezus' tijd waren dat nogal eens mannen en daarom zouden die bekende en strenge woorden van Jezus gelezen moeten worden als: „Wat God heeft verbonden mag een man niet zomaar verbre ken". Jezus komt op voor de menselijke waardigheid van de vrouw, van elk mens. Zorg om hen die getroffen zijn door het leed van de schei ding moet centraal staan. Hoe je op een zinvolle wijze in een parochie aan die zorg vorm kunt geven wordt be schreven in het tweede hoofdstuk van dit boekje dat ik graég onder de aandacht breng. De laatste jaren is veel goeds gebeurd als het om deze zorg gaat. Het lijkt me belangrijk dat dit werk en deze aandacht ook steeds meer plaats krijgt In de paro chies zelf. Hiervoor vindt u goede suggesties in dit boek je dat te bestellen is bij ge noemde werkgroep, adres: Kerkstraat 71, 5211 KE 's Hertogenbosch. Titel: Ge scheiden en deel uitmaken van de hele kerk. (Vervolg van de voorpagina) VATICAANSTAD Mgr. Audrys Juozas Bac- kis, de nieuwe apostolische pro-nuntius in Ne derland, groeide als zoon van een diplomaat op in Parijs en studeerde theologie in Rome. Daar werd hij op 18 maart 1961 priester gewijd. Nadat hij korte tijd pastoraal werk had gedaan onder de Litouwse katholieken in de Verenigde Sta ten, keerde hij voor verdere studie naar Rome terug. Backis promoveerde tot doctor in het ker kelijk recht aan de Lateranenuniversiteit en stu deerde aan de pauselijke diplomatenopleiding. Van 1964 tot 1973 werkte Backis bij de diploma tieke vertegenwoordigingen van het Vaticaan op de Filipijnen en in Costa Rica, Turkije en Nige ria. Sinds 1973 werkt Backis bij de raad voor de publieke aangelegenheden van de kerk, het „Vaticaanse ministerie van buitenlandse zaken". In 1979 werd hij daar in zijn huidige functie be noemd. Backis heeft zich vooral beziggehouden met de relatie tussen het Vaticaan en internatio nale organisaties en met vraagstukken van vrede en veiligheid. De nieuwe pro-nuntius in Nederland maakte deel uit van de delegatie van het Vaticaan die in juni onder leiding van kardi naal-staatssecretaris Agostino Casaroli in Mos kou deelnam aan de plechtigheden ter gelegen heid van duizend jaar christendom in Rusland. Wij moeten kiezen voor de moeilijke weg. Al wat lééft kiest voor die weg. Rainer Maria Rilke OUD-JOURNALIST WERKT ALS EVANGELIST OP SCHEVENINGSE BOULEVARD DEN HAAG Van de week stond hij met „zijn" bus op de Scheveningse boulevard. De „busevan gelist" Klaas Snijders (36), de Amersfoortse oud-journalist die ook aan deze krant geregeld zijn medewerking ver leende. Klaas trekt het hele jaar in een omge bouwde bibliobus door Nederland. De naam van de bus luidt: „Er is hoop". Deze tijding kwam ook de badgasten en toeristen in de Haagse Badplaats ter ore. „Het is fantastisch hoe ie via zo'n bus mensen kunt berei ken. De Scheveningers lie pen gewoon af en aan. Die bus is een uitstekend middel om mensen met het evange lie te bereiken", zegt Klaas dol enthousiast. Met een team van tien jongeren, die een week van hun vakantie voor niets meegaan met de bus, proberen ze mensen in con tact te brengen met het chris telijk geloof. Elke week gaat er een ander jongerenteam mee. Voordat de jongeren op pad gaan, krijgen ze instruc ties op het conferentieoord De Bron in Dalfsen. Klaas: „Op die dag worden ze toege rust op het werk van de ko mende week". Busevangelist De „Er is hoop-bus" is eigen dom van het Instituut voor Evangelisatie in Doorn. Sinds september vorig jaar werkt Klaas Snijders voor dit insti tuut. „Ik werk zonder salaris. Een vriendenkring, die ik zelf maak, steunt me in mijn werk. Dat is natuurlijk geen vetpot. Maar ik maak me geen zorgen voor de dag van morgen. God zorgt!". Zijn vrouw werkt nu nog bij voor rp de kost. Maar in de toekomst lerrasje willen Klaas en zijn vrouw allebei „voor de Heer" gaan werken. „Ik zie dit werk in de bus als een roeping", zegt Klaas spontaan die zeventien De „Er is hoop-bus" op de boulevard van Scheveningen. FOTO: MILAN KONVALINKA de Evangelische Omroep, Tear Fund of andere instel lingen kon krijgen. Maar het leek alsof opeens alle deuren voor me sloten. Gelukkig zag ik later bij toeval een adver tentie in het blad Uitdaging van het Instituut voor Evan gelisatie. Dit instituut vroeg een part-time chauffeur. En dat ben ik geworden. Sinds één september werk ik full time voor de organisatie". zaam was. Nu noemt Klaas zich „busevangelist". „Toen ik in 1984 tot bekering kwam, wilde ik per se iets gaan doen. Ik probeerde on der meer of ik een baan bij In de oude bibliobus staat een boekentafel waar de bezoe ker kennis kan maken met allerlei christelijke lectuur. Ook is er binnen ruimte om met mensen een persoonlijk gesprek te voeren. Voor de bus kunnen passanten op een terrasje genieten van een kopje koffie. „Door de anoni miteit durven de mensen eerder binnen te komen. Ze weten dat je 's avonds weer vertrekt met de bus. En dat is een veilig gevoel". De re acties van de mensen lopen sterk uiteen. „Ook in Scheve ningen reageren de mensen verschillend. Zo kwamen er christenen binnenlopen die zeiden: „Zo doe je het verkeerd, man". Maar aan de andere kant kregen we ook spontaan geld in de handen gedrukt". Snijders is blij dat hij via deze bus veel mensen bereikt. „Er is een enorme behoefte aan zekerheid. Veel mensen die naar de bus toe komen, denken dat we in Nederland met een „godsver duistering" te maken hebben. Ze geloven verstandelijk nog wel in een God, maar dat hij werkelijk iets doet in deze wereld, dat hij werkelijk zichtbaar werkt, kunnen ze niet meer geloven. Ik ben dan ook dankbaar dat ik die mensen kan vertellen dat God leeft. En iedere dag voor ons klaar wil staan". Snijders zegt dit niet zomaar. In zijn eigen leven maakte hij een zeer donkere periode mee. „Ik kom uit een socia listisch milieu. Van huis uit ben ik dan ook totaal niet ge lovig opgevoed. Ik trouwde met een hervormd meisje en dat leverde al veel commen taar op". Voor de romantiek trouwde Snijders in de kerk. Ook met Kerstmis ging hij wel eens naar de kerk. „Maar voor mij was het niet meer dan een gebouw met vier muren". Alcohol Vier jaar geleden werd de vrouw van Snijders in het Centrum van Amersfoort neergestoken. „Mijn vrouw kwam in het ziekenhuis te recht en <^at was voor mij een hele klap. Ik raakte aan de drank en kon nog maar net mijn werk bij de krant vol houden. Omdat ik zoveel dronk, verloor ik veel van mijn vrienden en ook de re latie met mijn vrouw liep heel wat deuken op". Door dat zijn vrouw in het zieken huis tot geloof kwam, veran derde er toch wat in Snijders leven. „Door de kracht van het gebed ben ik later van mijn drankverslaving afge komen. Ik voelde mij herbo ren. Sindsdien ben ik „clean" en ben ik gaan begrijpen hoe God echt werkt". Over die persoonlijke ervaringen wil Snijders graag praten. „Door het werk met de bus kan ik mensen helpen. Kan ik voor anderen „een wegwijzer" naar God zijn. Ik wil niet ho vaardig zijn, maar door ons werk komen veel mensen tot geloof". De bus reed in 1987 hon derdtachtig dagen door Ne derland. Volgend jaar gaat de bus elke dag op pad. „We hebben zelfs zoveel aanvra gen van kerken en gemeen ten gekregen dat we volgend jaar twee bussen inzetten. Een tweede bus is al gekocht en een tweede chauffeur staat in de startblokken". WOUTER SMIT De verrassende aantrek kingskracht die de dag boeken van Etty Hille- sum op velen blijken te hebben, is die niet voor een deel terug te voeren op de Duitse dichter en Godzoeker Rainer Maria Rilke? Leveren Rilkes overpeinzin gen ook niet een verklaring voor de tegenstelling in Ettty Hillesums dagboeken die voor velen bij lezing onver- dragelijk was? Want zij is enerzijds die emotionele, reli gieus getinte vrouw die in het volle leven staat - en daar zonder schaamte ook van geniet, maar ervaart an derzijds schijnbaar gelaten de vernietiging en dood van het concentratiekamp. Lezing van het werk van Rilke - en Etty Hillesum was een enthousiast lezer van Ril ke - maakt duidelijk dat die tegenstelling slechts schijn is. Dat zij zo verrassend modern en eigentijds kon zijn en tóch de dood kon aanvaarden, is pas goed te begrijpen voor wie het werk van Rilke tot zich laat doordringen. Dat wil niet zeggen dat zij een epigoon was van Rilke, wél dat zij bij haar groei naar ei gen persoonlijkheid rekening hield met Rilkes superieure raadgevingen. Correspondentie Zijn leven lang heeft Rilke met jongeren gecorrespon deerd en Etty Hillesum zou wellicht een voortreffelijke correspondentiepartner zijn geweest, als zij hem nog tij dens zijn leven - hij stierf in 1926, terwijl zij in '41 aan haar dagboek begon -, had gekend. Toch was Rilke ze ker geen man met een van zelfsprekende vaderlijke au- Etty Hillesum toriteit, hij stak juist vol on zekerheden en liet dat ook aan correspondenten blijken die zelf met vragen zaten. Dat is bijvoorbeeld te zien in de Brieven aan een jonge dichter die Rilke tussen 1903 en 1908 schreef aan Franz Kappus nadat deze hem zijn eerste gedichten had voorge legd. Rilke schreef toen: „Niemand kan u raad geven en helpen, niemand. Er is maar een middel. Voel u zelf aan de tand. Onderzoek de reden die u dwingt te schrij ven: ga na of die reden tot in het diepst van uw hart zijn wortels uitstrekt, beken uzelf of het uw dood zou zijn als u niet meer zou mogen schrij ven. En zo dit bevestigend luidt stem dan uw leven af op die noodzaak." Voor onwaarachtigheid is bij Rilke geen plaats, hij is vol ernst en die is ingegeven door zijn meest hartstochtelij ke de wens te groeien tot persoonlijkheid. In diezelfde orieven aan Kappus laakt hij „de angst voor het ondoor- die „niet alleen van de enkeling armer (heeft) gemaakt, ook de intermenselijke betrek kingen zijn er door ingeperkt en als het ware uit de rivier bedding van oneindige moge lijkheden gelicht om te worden gedeponeerd op een braakliggende oever, waar niets gebeurt". Wat wordt hier bedoeld met de braakliggende oever, waar oneindige mogelijkheden lig gen te vergaan? In een ander verband, in de na zijn dood gepubliceerde Brieven over God, (1933) komt Rilke daar op terug. Het zijn nadrukke lijk niet, zoals men misschien zou verwachten, brieven tót God. Het best laten ze zich omschrijven als pogingen het goddelijke opnieuw in het bestaan te integreren. Dat goddelijke is echter geen be staande gegevenheid, zoals in de christelijke openbaring, maar iets dat veroverd moet worden door dóór het leven heen te gaan. God is de wor dende, hij was er altijd al, maar leeft verborgen op de achtergrond. Slechts zij die fiutten uit hun eigen persoon- ijkheid, kunnen die God in hun eigen leven naderbij ko men. Aanschouwelijk Het briljante en grootse van deze brieven is dat Rilke, net als zijn tijdgenoten gehandi capt door het gebrek aan een herkenbaar en begrijpelijk vocabulaire, deze weg niettemin volstrekt concreet en aanschouwelijk wist te maken. Met met alle groten deelt hij het vermogen verge zichten te openen. Boven dien, en dat is wellicht de grootste betekenis ervan, was deze weg, zoals zijn schoon zoon Carl Sieber in een inlei ding tot deze brieven schreef, geen bouwwerk dat slechts uit woorden bestond maar in zijn hart gegrondvest. Daar- Rainer Maria Rilke mee was Rilke zijn tijd vér vooruit. In zijn dagboek liet Rilke merken de traditionele ge loofsverkondigers te zien als mensen die met God omgaan alsof het wisselgeld betrof. Met andere woorden, zij ma ken de schat niet open, zij la ten hem verkwijnen op een braakliggende oever. Hoewel zijn religieuze ervaringen startten bij het christendom, - zijn eerste romantisch-melan- cholische verzen zijn daarvan een duidelijk bewijs - ging hij (elementen van) deze gods dienst steeds meer als een ob stakel ervaren om de volle ruimte van het bestaan - die tegelijkertijd een opgaan in de goddelijke ruimte is - te verkennen. In die visie paste het de verdringing van de seksualiteit aan te klagen, die in Rilkes ogen debet was aan de „ontzettende onwaarach tigheid en onzekerheid van deze tijd" (t.w. de jaren twin tig). Dood bestaan verdween, maar ook tot het geestelijk middelpunt van ons leven zou moeten be horen, is in Rilkes visie de dood. Aan ons bestaan is zij even vreemd geworden als de God die in kerken is opge borgen. De dood werd tot iets uitwendigs gemaakt die er gens vanuit de leegte loert om deze en gene te overval-- len. Hij is als het „riskante glas van ons geluk" dat ons op ieder ongewenst moment kan vermorzelen. Maar is de dood, zoals de natuur laat zien, niet onafscheidelijk ver bonden met het leven? Wie vol van leven, is tegelijker tijd vol van dood. In dat ver band herinnert Rilke aan Tolstoi: de kracht waarmee hij in zijn werk de dood er voer, sloeg om in ongenaak bare kracht. Slechts door de dood te aan vaarden is groei mogelijk. In zijn eerste brief aan de jonge dichter Franz Kappus schreef Rilke dat we moeten kiezen voor de moeilijke weg. Immers: „Al wat lééft, kiest voor die weg." Het ont roerende aan Etty Hillesum is dat zij die weg op een bij zondere manier heeft waar gemaakt. PAUL VAN VELTHOVEN Rainer Maria Rilke: Brie ven over God; Brieven aan een jonge dichter. Uitgeve rij Balans, A'dam. Gereformeerd* Kerken Benoemd tot ziekenhuispredikant van het Medisch Centrum Leeuwar den mevrouw drs. C.A. Boonstra te Glanerbrug die deze benoeming heeft aangenomen. Gereformeerd* Kerken Vrijge maakt Beroepen te Lemele-Lemelerveld drs. T.P. Nap. kandidaat te Gronin gen. HET is morgen een jaar geleden dat de presidenten varjj^ Middenamerikaanse landen „Esquipulas II" presenteeij, het vredesplan voor Midden-Amerika. Van de hoop en [t waarmee de voorstellen toen werden verwelkomd is eï weinig meer over. Natuurlijk, niemand mocht verwa» dat de enorme conflicten in landen als Nicaragua, El Si dor en Guatemala snel uit de wereld zouden zijn. Maa|j geringe vooruitgang die tot nu toe is geboekt, doet voor|e weinig goeds verwachten. »te Toch zijn de vooruitzichten niet altijd even sombei' weest. Vooral de eerste maanden na de ondertekening! I het vredesakkoord leken de landen, die al tientallen jl gekweld worden door sociaal onrecht, onderdrukking moede en uitbuiting, op weg naar een wat betere toekq In El Salvador en Guatemala kwamen regering en v(L met elkaar in gesprek. Lang duurde dat echter niet. De sprekingen liepen vast en sindsdien zijn de activiteiten: de guerrillabewegingen en doodseskaders alleen maar to 1 nomen. In beide landen bestaat gegronde vrees voor|J staatsgreep door het leger of door extreem-rechts. VOORAL in El Salvador is de situatie gecompliceerd. dent Napoleon Duarte lijdt aan leverkanker. Hij heeft! f maar kort te leven en de machtsstrijd om zijn opvolgingi in volle gang. Duarte was de afgelopen jaren tenminste bereid met het verzet rond de tafel te gaan zitten. Het isflÊ ter geenszins uitgesloten dat als deze christen-demo^j komt te overlijden, de macht bij de eerstkomende verkitiT gen overgaat in handen van de extreem-rechtse Natiq Republikeinse Alliantie. g n DEZE Arena-partij, die nauwe banden onderhoudtaa doodseskaders, wil het linkse verzet met wortel en tak z roeien. Dat verzet heeft echter grote delen van het land 1 der controle. Daarom moet gevreesd worden voor een e)( me opleving van de oorlog, waarvan dan opnieuw de ge^J burgers het slachtoffer dreigen te worden. 1° DAN is er natuurlijk nog Nicaragua, het land dat de afj8 pen maanden veruit het verst was gevorderd in de uitj ring van het vredesplan. Maar ook daar zijn de onderhaiv lingen vastgelopen en lijken aan beide zijden, zowel bb Contra's als bij de Sandinisten, de aanhangers van de lijn aan de winnende hand te zijn. In Nicaragua is de re^ sie de afgelopen weken weer aanzienlijk verscherpt. IntiL is als hoogste leider van de Contra's een man benoemqg onder het gehate bewind van president Somoza lid wasjn diens beruchte Nationale Garde. Hij voelt niets voor het|r desoverleg en is uit op een militaire confrontatie. Die ka' echter alleen aangaan, als de Contra's opnieuw mili?tj steun krijgen van de Verenigde Staten. rt DAARMEE zijn we weer terug bij het land, waar het ii1 conflict in Midden-Amerika uiteindelijk allemaal om du, Volgens de regering-Reagan is de toekomst van MicQl Amerika in één klap vol rozegeur en maneschijn, als het» dinistische bewind eenmaal ten val is gebracht. Het vals te ontkennen dat de ontwikkelingen in Nicaragua uil zorgwekkend zijn. Maar het is niet het enige land in dal bied waar de zaak fout loopt. Door alle aandacht op Ni^, gua te concentreren gaan de VS voorbij aan de diepgewqc de structurele armoede en onderdrukking in geheel Amerika, waaraan Washington zelf in hoge mate nL schuldig is. Zolang die situatie niet verandert, blijft hel bied een grote tijdbom, die niet alléén onschadelijk D worden gemaakt met behulp van de vrije-marktideo van de regering-Reagan. Die oplossing staat alleen g$| voor rijken die nog rijker en armen die steeds armer woi De Verenigde Staten en Nicaragua zouden nu eind eens een keer met elkaar moeten gaan praten. Dat is nooit serieus geprobeerd. Gelet op de staat-van-bijna-o tussen beide landen is de kans hierop momenteel zeer 1 Maar als Washington wèl kan onderhandelen en tot af ken komen met de Sovjetunie, Cuba en Angola, moet ee sprek met Nicaragua toch ook mogelijk zijn? Nu won zijn minst de indruk gewekt dat de Amerikaanse rege bewust aanstuurt op een escalatie in Nicaragua, zodat d^ litaire hulp aan de Contra's kan worden hervat. De b(c king van Midden-Amerika kan intussen niets anders h dan hopen dat de nieuwe bewoner van het Witte Huis' gend jaar het wèl eerst probeert met praten. Als Nicaij ook dan niet bereid blijkt tot concessies, kan hij alsntj, spierballen laten rollen. Meer zon en warmer DE BILT (KNMI) - Het weer beeld ziet er vandaag nog wat beter uit dan gisteren. Er is meer zon en de temperaturen worden hoger. Met name in het binnenland kan de 25 gra den gehaald of zelfs over schreden worden en dat bete kent dus een zomerse dag. De vorige zomerse dag viel op 23 juli. Er zal niet veel wind zijn. Dit zomerse weertype hebben we te danken aan een hoge- drukgebied, dat zich via ons land langzaam naar het Oosten verplaatst. Ook morgen en maandag blijft het dank zij dit druksysteem nog zonnig en warm maar vanaf dinsdag neemt de kans op een regen- of onweersbui toe en wordt het weer koeler. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: op veel plaatsen zon nig, vrijwel nergens neerslag. In de middag rond 18 graden in west-Noorwegen en 22 tot 25 graden elders. Britse Eilanden: in het westen en in west-Schotland veel be wolking en vooral later af en toe regen. Elders perioden met zon, vooral in zuidoost Enge land. Middagtemperatuur van 18 graden in het noordwesten tot 27 graden in Londen. Benelux, Duitsland, midden en noordoost Frankrijk: vrijwel overal zonnig. In de middag van 24 graden bij de kust en in noord Duitsland tot 25 30 graden elders, in Frankrijk op maandag tot 34 graden. Zuidwest Frankrijk: morgen overwegend zonnig en in de avond mogelijk een onvi bui, maandag meer bewd en plaatselijk regen of oni Middagtemperatuur vail graden aan zee tot 33 gf landinwaarts; maandag koeler. Alpengebied: zonnig. Voj melijk in het zuidoostelijk pengebied in de midda avond een lokale régen- c weersbui. Middagtempe ren in de dalen en in het land 27 tot 30 graden ii zuidwesten tot 33 gradi graden grens op 3500 a meter hoogte. N Weerrapporten 5 augustus Weer Max. Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Gcnèvc Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Malta Moskou Munchen ■Vi'l-A

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2