Zuidzee-eiland met rotsblokken uit de Maas „Zonodig ga ik borden wassen" "finale Mangostruiken TROPICANA KOPPELT DRUKTE AAN RUST Zeewater en algen SIMONE WALRAVEN WIL GEEN BEKENDE NEDERLANDER MEER ZIJN WÊW Popmuziek-hoek Pianospelen Ceidóc Somcmt" «WH* TA ROTTERDAM - Nog niet zo lang geleden kreeg ik het gevoel dat Ne derland te klein, te saai en te koud werd; zelfs voor een Nederlander. Gidsen met paradijselijke stranden, advertenties met exotische banen en emigratieformulieren stroomden na een noodoproep binnen. Een dramatische afscheidsronde langs familie, vrienden en collega's was nog slechts een kwestie van tijd, toen mijn oog viel op de annonce „Tropicana, een subtropisch water- wonder, met bar en ronddraaiend restaurant". In Rotterdam nota bene, op een overdreven steen worp-afstand van huis, te bereiken met auto, trein, metro, bus of fiets. Via de Maas zelfs met de boot. Een simpel rekensommetje leert dat ver huizen naar een ver land met lagere lo nen terugkeer bijna onmogelijk zou ma ken, en Tropicana is er voor iedereen, dus ook voor u en mij. „Het decor geeft u een idee dat u ronddwaalt op een eiland in de Stille Zuidzee", aldus een wervende tekst van eigenaar Center Pares. Nooit, zelfs niet in zijn stoutste dromen, zal een mens zich het ronddwa len op een eiland in de Stille Zuidzee voorstellen met rotsblokken uit de Maas. patat friet en dagelijks tweedui zend mensen onder een glazen koepel. Die mensen zijn er overigens niet altijd op hetzelfde moment, want een normaal kaartje geldt maar voor drie uur. Wie geen dagkaart heeft gekocht en te lang blijft hangen, moet bij de uitgang iets bijbetalen. Kinderen die geen klok kun nen kijken komen er dan ook niet alleen in. Hoewel kinderen niet voorkomen op mijn lijstje van grootste ergernissen, blijk ik gelukkig toch gekozen te hebben voor een vrij rustige middag. Uitgerust met één handdoek, veel geld en weinig zwembroek, betreed ik het door architect John Fahmel ontworpen complex aan de Maasboulevard. Het welkom is allerhar telijkst. In kastje 815 verdwijnen mijn kleren en portemonnee en met een genummerd polsbandje sta ik na een korte klim in een paradijselijke omgeving. De zon komt inclusief de bruinmakende ultra violette stralen door het doorzichtige dak, de temperatuur is aangenaam warm. de lucht is niet bedompt en zover het oog reikt water, bruggetjes, rotsen, echte palmen, papaya-, mango- en avo cadostruiken, bamboesoorten en lianen. Wie zich te bleek vindt in deze natuur, gaat gratis liggen in de zonnegrot, waar tientallen bruinstralers zijn aangebracht. Onder de bezoekers zijn behalve jonge gezinnen, ook veel jongeren van net on der en net boven de twintig. Wie het meer moet hebben van praten dan van lichamelijke perfectie, is in het „totaalla- waai" kansloos iii het totstandbrengen van een goed contact. De bedoelingen van de meisjes zijn dank zij de nieuwe mode soms wat al te doorzichtig, maar duidelijkheid werkt tenminste snel. En tijd is geld, zeker voor de degenen die maar een kaartje voor drie uur hebben gekocht. De jongens op hun beurt laten zich ook niet onbetuigd. Hoewel hardlo pen en duiken verboden acties zijn in Tropicana - de vloer is (bewust?) te glad en het water te ondiep - willen de echte Tarzannctjcs-in-spe die regels nog wel eens overtreden. Liefst op het mo ment dat één van de vele badmeesters cn -meesteressen hen waarschuwend aankijkt. Daardoor krijgen ze van de HILVERSUM - „In januari had ik ineens zoiets van: wat ben ik eigen- I lijk aan het doen? Ik was een be kende Nederlander geworden, het gezicht van Countdown. Ik dacht: is dat wat ik wil? November en de cember waren hoogtepunten ge weest. De kritieken op mijn rol in de film Donna Donna waren goed en iedereen was heel tevreden over Countdown. Maar je bent nooit thuis, je rent van hot naar her en waarvoor? Nee. Op het moment dat ik in januari op vakantie ging, voelde ik mij verschrikkelijk. Ik was een zombie geworden, die echt zat af te kicken van de stress. Ik was mijzelf in de afgelopen vier jaar volkomen voorbij gelopen, had alleen maar constant en hard gewerkt. Natuurlijk wilde ik dat zelf. Ik had zoiets van elke kans die je krijgt moet je aanpakken, want je bent jong en je hebt geen werk ervaring. En zou jij weigeren als je Countdown krijgt aangeboden? Maar ik heb nooit gedacht, dit blijf ik tot mijn dood doen", zegt Simo- ne Walraven, die vorige week aan kondigde Veronica de rug toe te keren om eens te kijken wat er ver der nog te koop is in deze wereld. Dc officiële datum dat Simone stopt bij de radio en televisie is 1 oktober, maar wat de radio betreft was het vorige week vrijdag al afgelopen. Simone: „Ik heb ge spaard zodat ik het op zijn minst een half jaar kan uithouden, daarna moet er wel weer iets komen. Als het nodig is, ga ik in een restaurant borden wassen. Ik ga in elk geval niet zitten klagen: oh ik heb geen geld en ik krijg geen uitkering. Ik heb zo'n hekel aan mensen die dat roe pen". „In januari heb ik een afspraak met Lex Harding om eens te kijken of er mij in die drie maanden iets duidelijk is gewor den. Misschien kies ik opnieuw voor ra dio en televisie, maar ik zou ook kunnen gaan studeren of naar de toneelschool. Ik weet het nog helemaal niet. Waar ik in-elk geval zeker van ben, is dat ik niet terugkeer bij Countdown. Het is een programma met een heel strakke formu le, die niet altijd even bevredigend is. Het is helemaal gericht op presentatie. Voor de interviews heb je hooguit twee minuten. Wat kun je nou in die tijd be handelen! Die presentatie is niet meer dan het op een bepaalde manier doorge ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1988 Boven: Marie Louise Troost (liggend) en Ellen Post ma, twee schoonheids specialistes van Tropicana, laten zien dat het wikkelen in folie de gewoonste zaak van de wereld is Rechts: Zover het reikt water, bruggetjes, ratsen, echte palmen, papaya- mango- en avocadostruiken, bamboesoorten en lianen. toekijkende meisjes natuurlijk veel meer punten dan hun concurrenten. Echt flinke stukken zwemmen kun je niet in Tropicana, maar een tochtje van het binnen- naar het buitenbad, onder bruggetjes door en langs vele tegenstan ders, is leuk. Tenminste, als je bril er niet door een kunstmatig opgewekte golf wordt afgeslagen of je geen schaafwondje oploopt. Het complex bevat ook rustige en totale- rustgevendc afdelingen. In de sauna is hel deze middag zelfs te rustig, hoewel zwijgen er absoluut niet die spanning kent die in liften heerst. Bloot is in een sauna ook anders dan anders; maar als je als polsnummer 815 ook nog je zwem broek moet achterlaten in kluisje 332 voel je je toch wel even heel nietig. Es ther, een vriendelijke (geklede) jongeda me, legt me daarna de route en procedu re uit: wc, douche met zeep, warm voe- tenbad, de sauna in en daarna afkoelen, zwemmen en rusten. Deze grootste sauna van Rotterdam be vat onder meer een droge en een vochti ge sauna en een Turks stoombad. De combinatie is ideaal voor huid en lucht wegen. Esther trekt aan een touwtje en een emmer stort koud water over je uit. Uit een tweede emmer komt over een tijdje sneeuw, belooft ze. Na een jus en een tostie zoek ik in kluisje. 332 mijn mi nimale waardigheidsbekleder weer op en ga via het doolhof van de zwembad paadjes naar de afdeling Aqua Sana, dat ook vanaf de boulevard direct betreden kan worden. Er moet daar - net als in de sauna - apart voor het gebodene worden betaald. Aqua Sana is een ontspannings- en ge zondheidsinstituut waar water-behande lingen als „Thalasso" en „Karwendel fossiel-oliebaden" worden gegeven, die ontspannend en verkwikkend werken. Thalasso is een lichaamsbehandeling met verwarmd zeewater en algen. De omwikkeling met folie laat zelfs iemand die in de sauna niet tot transpireren komt, smelten. Een Karwendelbad wordt bereid met fossiel-olie die is ont trokken aan leisteen uit het Oostenrijkse Karwendelgebergte. Tussen alle behan delingen door worden gratis hapjes en drankjes aangeboden. Iets ongezonders dan suikervrije sapjes en wortelen krijg je niet voorgeschoteld. De eerste aan loop overtreft alle verwachtingen. Een sterke persoon die na een zwem- beurt en één of meer sauna-gangen nog wakker kan blijven, dus is de veelgepre zen floating-room van Aqua Sana meer geschikt voor na een stress-rijke week. Van deze zweef/drijfkamer maken dan ook steeds meer managers (v/m) ge bruik. Lichamelijk en geestelijk verfrist en slechts drie tientjes lichter ervaren zij na de behandeling alle geuren en kleuren veel intensiever. Het is er daadwerkelijk heerlijk. In een soort badkamer lig je in een 25 centimeter diepe laag water, met een zoutconcentratie die hoger is dan in de Dode Zee.4Het water, dat net als de lucht op lichaamstemperatuur wordt ge houden, draagt je, zodat je spieren zich volledig kunnen ontspannen. Als je een maal ligt in het ronddraaiende ronde bad, gaat het licht langzaam uit en ebt de muziek weg. Ten slotte lig je drie kwartier te zweven, zonder dat je iets ziet, hoort of voelt. Geen enkel zintuig wordt meer geprikkeld. Wie er toch be hoefte aan heeft, kan zelf het licht of de muziek weer inschakelen, of bij één van de schoonheidsspecialistes van Aqua Sana een belletje laten overgaan als het allemaal te lang duurt. Maar vrijwel nie mand doet dat. Je zweeft en wordt pre cies zoals de brochure al voorspelde ge confronteerd met alle uithoekjes van je eigen persoonlijkheid. Bijvoorbeeld: ben je een type dat voldoende heeft aan Tro picana of wil jé echt naar een tropisch eiland? Het is de keus tussen luxe delen met velen, of heimwee met z'n tweeën. Polsnummer 815 weet het al. HERMAN JANSEN ..Tropicana" is gevestigd aan de Maas boulevard 100 in Rotterdam. Telefoon 010-4020700. Openingstijden: maandag tot en met vrijdag 10-23 uur. zaterdag 10-21 uur. zondag 10-19 uur. Toe gangsprijs: f 11. in het weekend en de vakantieperiode f 17.50 (voor 3 uur), kinderen respectievelijk f 7,50 en f 10. Dagkaart f 22. zaterdag en zondag f 35, voor kinderen respectievelijk f 15 en f 18. Tropical Night f 55 (voor publiek eerste zaterdagavond van de maand, voor bedrijfsfeesten e.d. overige zaterdagen). Behandelingen Aqua Sana: diverse tarie- ven van wat informatie. Als je die routi ne hebt, komt een bepaalde sleur om de hoek kijken. Dat wil niet zeggen dat het altijd saai was. Ik denk met veel plezier terug aan mijn gesprek met Paul McCartney bijvoorbeeld. Dat was toch een muzikant waar ik op mijn zesde ver liefd op was". „Ik heb altijd mijn twijfels gehad over de popmuziek-hoek. Ik vond het wel leuk om het er bij te doen, maar niet om het alleen te doen. Toch gebeurde dat op een gegeven moment. Ik had genoeg van Trend. Dat had ik driejaar gedaan. Mijn ideeën voor dat programma waren ge woon op. Als je zoiets loslaat, zit je al snel alleen Radio 3 en Countdown te doen. Na twee maanden ben ik al naar Lex gegaan en heb toen heel intuïtief ge roepen: dit is niks voor mij. Ik denk dat ik even moet stoppen. Als je, zoals ik, direct na je schooltijd in Hilversum ver zeild raakt, is de kans aanwezig dat je in een stroomversnelling terecht komt. Je bent nog zo'n kuiken. Wat weet je nou. Je wilt alles uitbuiten, jezelf bewijzen, ook tegenover anderen. Je krijgt een kans en weer een kans en denkt: te gek, hartstikke leuk. Je doet op de radio Trend, krijgt een nachtprogramma met muziek, dan komt er een screentest. Die weiger je toch ook niet? Je mag School plein gaan presenteren en Club Veronica Magazine, weer een ervaring erbij en dan op een gegeven moment krijg je Countdown aangeboden. Ik dacht: je bent hartstikke stom als je dat weigert, maar als je altijd maar kansen blijft aan grijpen omdat je bang bent dat je anders werkloos wordt, dan ben je je hele leven bezig met dingen die je wel leuk vindt, maar waarvan je eigenlijk niet echt over tuigd bent. Dat vind ik fout. Ik ben pas eenentwintig. Ik wil nu wel eens naden ken over mijn toekomst, daar heb ik nooit de tijd voor genomen. En volgens Simone Walraven: „Misschien baal ik alleen maar van het feit dat ik te weinig met mijn hersens doe". FOTO: PR mij kan ik dat het beste doen als ik even helemaal weg ben". „Mocht ik in Hilversum terugkeren, dan wil ik in de informatieve hoek werken, maar het dan gewoon goed opbouwen. Dus bijvoorbeeld beginnen op de bu reauredactie bij Nieuwslijn en berichtjes uittikken. Ik wil zeker niet gelijk als pre sentatrice van dal nieuwsprogramma functioneren. Ik blijf liever buiten beeld, want de roem die je vergaart omdat je het gezicht bent van een televisiepro gramma, is niet benijdenswaardig. Als je bijvoorbeeld boeken schrijft zoals Annie M.G. Schmidt lijkt het mij makkelijker om met die roem om te gaan, dan dat je elke week in een popprogramma staat. Het is toch een ander soort beroemd heid. Die mensen hebben er wat voor gedaan. Vroeger als klein meisje las ik vaak interviews met bekende mensen. Ze zeiden dan: je wordt publiek bezit. Ik begreep nooit wat ze bedoelden. Nu wel. Het is vaak behoorlijk irritant. Omdat je weet dat waar je ook gaat, de mensen je kennen, bouw je een schermpje om je heen, want mensen komen echt op je af als bijen op de honing. Als ik de stad inga, kijk ik de mensen niet recht aan, terwijl het vroeger een hobby van mij was om op een terras naar mensen te gaan zitten kijken. Ik voel al die aan dacht echt als heel bedreigend. Mensen gaan ook heel ver. Ze bellen je op de gekste tijdstippen. Als je in bed ligt bij voorbeeld. „Óf ik even wat kaartjes voor Countdown kan regelen". Dan word ik dus ontzettend kwaad en denk ik echt: waar halen ze het lef vandaan. Ik vind het ook heel vervelend dat ik niet meer normaal met mensen van mijn eigen leeftijd kan praten. Ze zijn zichzelf niet. Het worden zulke onechte gesprekken. Of mensen weten direct wat ze van je vinden, zodra ze je ontmoeten: „Jij bent een stom wijf, want je werkt voor Vero nica en die omroep is gewoon cheap bullshit". Dat zeggen ze je ook gewoon recht in je gezicht. Je merkt iets heel vij andigs. Ze vinden het waarschijnlijk reu ze spannend om ruzie met je te zoekenH in het openbaar. Daar krijgen ze eenfo kick van. Zij luisteren ook absoluut nietje naar wat je hebt te zeggen, want „ach jij bent bevoorrecht, weet je. Jij staat hele-j maal niet in het echte leven. Ik heb een^ uitkering, ik heb het moeilijk, maarl^ jij Anderen vinden het leuk om mij als hun beste vriendin te bestempelen:^ „Oh. Simone en ik hebben laatst nog-g even wat gegeten. Enig kind", terwijl ikK die mensen nog nooit heb ontmoet. NaTj tuurlijk zitten er ook leuke kanten aan.L Ik had bijvoorbeeld die rol in Donna! Donna nooit gekregen als ik niet met! mijn gezicht op televisie was versche-| nen. Het is ook makkelijk als je mensen1 wilt spreken. Acteurs bijvoorbeeld staan' je gewoon serieus te woord. Als ik wil[j weten of het goed is naar de toneel- school te gaan. krijg ik serieus antwoord, L mag ik ze ook altijd bellen als ik nogO vragen heb. Voor Mina de Bruin uit Big- gekerke is dat wat lastiger". it „Maar ik weet niet of ik een toneeloplei- ding ga doen. Als ik vanaf oktober thuis zit, ga ik lekker piano spelen, heel veel boeken lezen en misschien wat schrij ven. Dat vond ik vroeger altijd heel leuk. Met een aantal oude schoolvrien den heb ik het idee opgevat om onze oude lerares Engels op te snorren. Zij gaf altijd heel erg goed literatuurles. We vonden dat zo leuk, dat we zelfs in de pauze bleven zitten. Misschien kunnen we weer eens in de zoveel tijd een boek doen. Ik ga ook een kookboek kopen, want ik wil nu eindelijk wel eens weten hoe je een goede maaltijd zonder vlees moet bereiden. Ik vind vlees vaak vies en dan moet je allerlei andere produkten eten om dat te compenseren. Ik eet het natuurlijk wel eens, van uitgebakken spekjes bijvoorbeeld kan ik niet afblij ven. Verder ga ik mijn familie en vrien den weer opzoeken. Een van de dingen die ik ontzettend heb gemist, is mijn fa milie en afspraken met mijn vrienden voor van die eindeloos durende gesprek ken en hevige discussies. Een groot na deel van mijn baan is dat je alle banden verliest omdat je geen tijd hebt". „Maar of ik in Hilversum terugkeer is nu moeilijk te zeggen. Misschien baal ik alleen maar van het feit dat ik te weinigk met mijn hersens doe. Ik heb echt hetjj gevoel dat ik nu op een doodlopend spoor zit! Ik wil niet langer aan mijzelf) voorbij gaan en als je zou vragen: is erj( leven na Veronica, dan zeg ik: zeker we-fe ten". HANS PIET;

Leidse Courant | 1988 | | pagina 24