„Wie op politici vertrouwt, sterft vroeg" BRAZILIË: ZELFS SCHRALE GROND WORDT ARME BOEREN NIET GEGUND binnen de perken 1 Volop fruit, volop bloemen ËeicUetBou/ttmt1 ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1988 PAGINA 22 Een delegatie van Pax Christi heeft op uitnodiging van kardinaal Ams, aartsbisschop van Sao Paulo, en de bisschoppelijke commissie voor het landbezit, een bezoek gebracht aan Brazilië. Van die delegatie, die onder leiding stond van mevrouw Maria de Lourdes Pintasilgo, oud-premier van Portugal, maakten onder anderen deel uit de Belgische christen- democrate Rika Steyaert, voormalig staatssecretaris en Europarlementariër, de Westduitser Peter Amendt van de Franciscaanse missiecentrale. PvdA-kamerlid Eveline Herlkens en Jan ter Laak, secretaris van Pax Christi Nederland. De achtergrond van het bezoek was de toenemende vervolging van landloze boeren, pastorale werkers en vakbondsfunctionarissen. Om zoveel mogelijk mensen te spreken te krijgen, splitste de delegatie zich tijdens een deel van de reis op in vier groepen. De bevindingen van de delegatieleden zullen worden gebundeld in een rapport dat tezijnertijd wordt toegezonden aan Europese regeringen, de VN- mensenrechtencommissie, het Europarlement, de Wereldbank en het Vaticaan. Vooruitlopend op dat rapport doet Jan ter Laak in onderstaand verhaal verslag van zijn ervaringen. Samen met Eveline Herfkens trok hij door de staten Mato Grosso, Rondonia en Acre. Een gebied dat groter is dar. Frankrijk, Duitsland en de Benelux samen. Een gebied ook dat enkele jaren geleden nog grotendeels door bossen was bedekt, maar waar nu uit heel Brazilië mensen naartoe stromen, die hopen hier eindelijk iets van geluk te vinden. ambassade en het hoofdkantoor in Was hington heeft hij blijkbaar te verstaan gekregen onze delegatie heel serieus te nemen. Ondertussen hebben we al heel wat projecten van de Wereldbank be zocht. Onze conclusie is niet optimis tisch. Ondanks vele mooie afspraken die de Wereldbank met de Braziliaanse rege ring heeft gemaakt, is 95 procent van het geld niet ten goede gekomen aan de ar men, maar opgegaan in prestige-projec- ten, corruptie en slecht management. Directeur Papadopoulos moet toegeven dat ook de Wereldbank zelf in haar eva luatie tot nagenoeg dezelfde conclusie is gekomen. Maar hij wijst op nieuwe be leidsintenties die, mede onder druk van grote aandeelhouders in de Wereldbank (West-Duitsland, Nederland) zijn afge dwongen. „We zullen meer dan voor heen non-gourvernementele organisaties inschakelen om samen met hen te be zien welke projecten werkelijk de armen ten goede komen". Daniël Rech, die vanuit de CPT ons bezoek begeleidt, doet het voorstel om samen met de We reldbank een seminar te organiseren. Eveline Herfkens, die als econome deze gecompliceerde financiële onderwerpen goed beheerst, vult aan dat zij alleen langs deze weg (samenwerking tussen Wereldbank en particuliere organisaties) nog enig vertrouwen heeft dat de gelden goed terecht zullen komen. Zeer rijk Deze wat taaie politieke gesprekken zijn de afronding van een boeiende tocht door Brazilië, een land zo groot als een continent. Statistieken wijzen uit dat Brazilië een zeer rijk land is. Het neemt de achtste plaats in op de wereldrang lijst. Maar die gigantische rijkdom is in handen van weinigen. Twintig jaar mili taire dictatuur heeft er niet toe bijgedra gen dat in deze inkomensongelijkheid iets is veranderd. Een eerste aanzet tot democratie in 1984 wekte hoge verwach tingen. Sociale bewegingen, tot dan toe wat verborgen achter de Kerk, traden naar voren. Er ontstond een relatief vrije pers. Maar helaas was de unanieme me ning van diverse mensen en instellingen die we gesproken hebben: voor de armen van Brazilië - en dat is de grote meer derheid - heeft de democratie geen ver betering opgeleverd. Een inflatie die soms 600 procent per jaar bedraagt, heeft hun levensomstandigheden ver slechterd. Gelden, bestemd voor econo mische en sociale ontwikkelingen, worden door politieke leiders gebruikt om kiezers te binden. Welke middelen heeft de internationale gemeenschap om de Braziliaanse rege ring tot een meer rechtvaardige politiek ten aanzien van haar bevolking te dwin gen? Het enige verdedigingsmiddel dat de arme bevolking zelf bezit, is zich or ganiseren in vakbonden en coöperaties. De RK Kerk en de kleine Lutheraanse Kerk hebben in grote meerderheid er voor gekozen het volk in hun strijd te ondersteunen. Niet voor niets kwam een recent regeringsrapport tot de conclusie dat in Brazilië de RK Kerk gevaarlijker is dan het communisme. Aan ons de op dracht om in de komende maanden in Europa voor deze rechtvaardige zaak meer belangstelling en politieke steun te verwerven. JAN TER LAAK plicht gesteld die de houdbaarheid ten goede moet komen. Het aardige van deze zomerbloemen is dat het assorti ment zich door de maanden heen sterk wijzigt. In april, als het seizoen begint, zijn er volop violieren, in mei komen de pioenen en in de loop van juni zijn er al te veel bloemen om apart te noemen. Grote bloemen in kleine partijen zoals de eremurus, schitterende grote gladio len, leeuwebekken en nog veel meer. Zij bieden prachtige combinatiemogelijkhe den. Wat voor de aanschaf van normale snij bloemen geldt gaat in nog heviger mate op voor zomerbloemen. Let bij aankoop op de stelen en het blad, dat dient er al lemaal fris en groen uit te zien. Het is belangrijk de stelen schuin af te snijden. Gebruik schone vazen met schoon water en snijbloemenvoedsel om het boeket zo lang mogelijk goed te houden. Vuile va zen bevatten mogelijk bacterieën van een vroeger boeket dat erin gestaan heeft. Die bacterieën kunnen het nieuwe boeket naar het leven staan. Om die re den is het ook onverstandig oude bloe men met een vers boeket te combineren ook al zien die oude exemplaren er op het eerste gezicht nog fris uit. JAN VAN KOOTEN Deze tijd van het jaar staat in het teken van het kleine fruit en de zomerbloeiers. Rode, zwarte, witte bessen, kruisbessen en frambozen zijn volop voorhanden en de aanvoer van blauwe bessen en bra men is ook al op gang gekomen. Die laatste twee soorten blijven tot zeker eind september verkrijgbaar. Wie zelf bessenstruiken in de tuin heeft of wilde bramen plukt voor jam of gelei weet hoeveel uren aan het plukken besteed moeten worden voordat een redelijke hoeveelheid vruchtjes verzameld is. Al leen het idee al dat er. zo veel arbeid is verricht voor een bakje bessen of fram bozen, doet ze nog lekkerder smaken. De oogst van dit kleinfruit en ook van aardbeien is erg arbeidsintensief: machi nale pluk is nog steeds onmogelijk. De vruchtbare grond waarop het klein- fruit tot volle wasdom komt vinden we in ons land vooral in het rivierengebied en Zeeland. Vanuit die gebieden wordt het fruit zo snel mogelijk verspreid over Nederland. Snelheid is geboden omdat deze soorten maar beperkt houdbaar zijn en bovendien gevoelig voor trans- portschade. Alle soorten zijn niet langer dan drie dagen in de koelkast te bewa ren. Het beste is echter bessen, frambo zen, bramen en dergelijke direct na de pluk of na aankoop te eten. Dan zijn de vruchten het sappigst en smakelijkst en is er weinig kans op verlies door verrot ting. Menig fijnproever rekent het kleinfruit tot de delicatessen. Niet zo verwonder lijk als we in ogenschouw nemen dat het maar een betrekkelijk korte tijd voor handen is en de voorzichtigheid die ge boden is bij de behandeling ervan. Met zijn allen eten we in Nederland nog heel wat zachtfruit, ondanks dat het er maar zo kort is. De aardbei ligt daarbij aan kop met ruim anderhalve kilo per per soon per jaar. De langere aanvoerperio- de van aardbeien is daar de oorzaak van. Daarna is de rode bes het meest ge liefd. Daarvan verdwijnt jaarlijks ruim anderhalf ons in onze magen. Van blau we bessen, bramen, frambozen en zwarte bessen ligt de gemiddelde consumptie op dertig tot vijftig gram per persoon. Naast de grote aanvoer van typisch zo merfruit zijn op de bloemenmarkt ook veel zomerbloemen verkrijgbaar. Zo merfruit en zomerbloemen kunnen el kaar niet goed verdragen. Anjers, dui zendschoon en talloze andere bloemen moeten uit de buurt van vers fruit ge houden worden ook al is een combinatie van een fruitschaal met een mooi zo- merboeket nog zo aardig. Boven een schaal rijpend fruit ontwikkelt zich een wolkje ethyleen-gas en daar zijn zomer bloemen niet tegen bestand. Het veroor zaakt een snelle véroudering van de bloemen. Daarnaast hebben zomerbloe men stelen met een zachte structuur: oorzaak van de vorming van veel bacte rieën in het vaaswater. Dat water ver vuilt dan snel en ook die vervuiling kan de levensduur van de bloemen beper ken. Om die problemen te voorkomen is er speciaal voor anjers, chrysanten en an dere kruidachtige zomerbloemen zoals gipskruid, ridderspoor, monnikskap en leeuwebek een snijbloemenvoedsel ont wikkeld. Dit voedsel gaat de slechte in vloed van ethyleen tegen, het houdt het vaaswater schoon en voedt bovendien de bloemen. Daardoor zijn zomerbloe men soms bijna twee keer zo lang houd baar in de vaas. Bovendien komen knoppen beter open, worden de bloemen groter, blijven kleur en geur van de bloe men intenser en houdt het blad een fris se en stevige aanblik. Het loont dus ze ker de moeite bij een boeket zomerbloe men deze voeding aan het vaaswater toe te voegen. Een tamelijk nieuwe ontdekking op het gebied van de zomerbloemen is de tra- chelium. Van oorsprong en onder na tuurlijke omstandigheden vooral bloiend in juli en augustus. Toen deze bloem als snijbloem werd „ontdekt", werd de teelt- periode gerekt zodat ze nu bijna het ge hele jaar rond te krijgen is. Maar het hoogtepunt van de aanvoer valt toch nog steeds in deze tijd van het jaar. Van deze soort is de trachelium caeruleum met violetblauwe schermen van soms wel vijftien centimeter doorsnee de be kendste variëteit. De bloem laat zich prachtig combineren met witte, rode of gele rozen en er is naast de lavendelkleu- rige ook een witte variëteit ontwikkeld. Het assortiment zomerbloemen is zo langzamerhand geweldig groot gewor den. Koploper op de Nederlandse bloe menveilingen was en blijft het gipskruid, maar dat komt vooral doordat het een jaarrond produkt geworden is (zoals de vakmensen dat noemen). Elk jaar breidt het assortiment zich uit met minder be kende bloemen zoals bijvoorbeeld de astrantia of Zeeuws knopje. Aan de kwaliteit en de houdbaarheid van zomerbloemen wordt door telers en veilingen steeds meer aandacht besteed. Zo hebben de veilingen voor verschillen de soorten een „voorbehandeling" ver SAO PAULO - Juan, Elsa en hun zeven kinderen vormen samen een van de 14,5 miljoen Braziliaans ge zinnen die hopen zich ergens in het grote Brazilië een bestaan te kun nen opbouwen. Landbouwgrond is er genoeg, maar de vruchtbare grond behoort tot de grote fazen- da's (landbouwbedrijven), die soms de omvang hebben van een gebied, groter dan de helft van Nederland. Na lang politiek touwtrekken is er ruim te voor een minimale landbouwhervor ming, waarvoor niet-produktieve grond onteigend mag worden. Onproduktief betekent: niet-vruchtbaar, en zelfs tegen deze hervormingen is groot verzet van de landeigenaren. Zij huren gewapende mensen in (vaak ex-politiemensen) om hun belangen te beschermen. De com missie van de Pastoraal voor het land (CPT) gaf ons een lijst van 154 mensen die in 1987 bij conflicten rond landon- teigeningen zijn vermoord. In de afgelo pen twintig jaar zijn er 1450 mensen bij twisten rond landbezit gedood. Slechts twee keer kwam het tot een veroordeling omdat de slachtoffers priesters waren. Al die doden vormen nog slechts een klein deel van de vele geweldsmisdrijven in heel Brazilië. Vooral in de vele krotten wijken rond de grote steden wordt dage lijks gemoord. In vele gevallen blijkt de politie erbij betrokken te zijn. „Na Co lombia is Brazilië het land van het mees te geweld", verzucht kardinaal Arns te gen ons. Onder water Juan (44) en Elsa (37) wonen in de staat Acre. Tot 1981 hebben ze op een pacht- boerderij in het zuiden van Brazilië een redelijk goed leven geleid. Tot daar de grote Itaipu-dam werd gebouwd, be doeld om Brazilië elektriciteit te ver schaffen. Tienduizenden hectaren ver dwenen onder water, ook het land van Juan en Elsa. Het was hun toegezegd el ders in Brazilië opnieuw te kunnen be ginnen. In zeven bussen kwamen zeven tig families na dagenlang reizen in de nacht in Acre aan. Daar werden ze met hun bezittingen langs de weg gedropt en toen het licht werd bleek dat elke familie de beschikking kreeg over vijftig hectare bos. De helft ervan mocht in cultuur ge bracht worden. In cultuur brengen bete kent in die streek: het bos in brand ste ken en daarna tussen de geblakerde bo men rijst, koffie, mais en bananen plan ten. De grond bleek erg onvruchtbaar. Op het moment van de eerste oogst werd het hele gezin van Juan en Elsa aangetast door malaria; een kind werd zwaar ziek en moest op de rug gedragen naar een ziekenhuis in de stad worden gebracht. Toen Juan terugkwam, bleek ook een tweede kind stervend. Nu, ze ven jaar later, ontmoeten wij twee men sen die ondanks hun ongezond uiterlijk, zeer strijdbaar zijn. Hij is een van de mede-oprichters van een kleine coöpera tie. Hij toont ons met trots de door de coöperatie aangeschafte mais-dorser. Elsa maakt deel uit van een kerkelijke basisgroep, waarvan ze de laatste jaren voorzitter is. Hier hebben we geleerd hoe belangrijk het is jezelf te organise ren. Zij hebben nog zeven kinderen. En op de vraag van Eveline Herfkens of ze nog meer kinderen willen, roept Elsa: „In hemelsnaam niet". Het is zeer twij felachtig of Juan en Elsa het zullen red den. De bodem is niet erg vruchtbaar en de malaria maakt steeds meer slachtof fers. Ondertussen is er in de buurt een ziekenhuisje gebouwd. Maar in het ge bouwtje hebben de ratten vrij spel, want er bleek geen geld voor personeel. Juan en Elsa hebben overigens nog steeds geen eigendomspapieren van hun stukje grond gekregen, en daarmee hebben de autoriteiten een uitstekend chantagemid del tegenover mensen die zich hebben georganiseerd. Indianen Op een afstand van twee uur rijden over een, hobbelige weg, net over de grens van Acre in de staat Amazone, woont een groep van ongeveer 160 Indiaanse fami lies. Zij behoren tot het volk van de Apunai. Dank zij eigen strijdvaardigheid en de steun van CIMI (de organisatie van de rooms-katholieke kerk die zich inzet voor het welzijn van de Indianen) hebben zij weer zeggenschap over het ge bied dat naar eigen zeggen al duizenden jaren aan hun volk toebehoort. Onze komst was tevoren aangekondigd. Er was daarom een koe geslacht. We za gen hoe deze door drie jongens in stuk ken naar de hut van samenkomst werd gebracht. Een van de jongens had de ge slachte koe op zijn rug, een andere droeg triomfantelijk de kop en de derde jongen de huid. Terwijl wij op onze hurken gin gen zitten om te praten, werden de stuk ken van de koe achter ons op de grond gedrapeerd. Met enige zorg zag ik een aantal honden er omheen lopen. De leider van de groep Indianen maakte zich zorgen dat de jonge mensen van zijn volk oude gewoonten niet meer in ere houden. „Ik wil gehurkt, zittend in een kuil, met mijn handen gevouwen, begraven worden". En hij vertelde welke beslissingen zijn volk genomen had om te overleven. „We hebben met elkaar afgesproken geen alcohol te drinken. Na een lang be raad, dat meer dan drie jaar heeft ge duurd, hebben mannen en vrouwen sa men besloten dat mannen nog slechts één vrouw zouden trouwen. Mijn groot vader had nog vier vrouwen. Mijn vader twee". De discussie die aan dit besluit vooraf was gegaan kwam op gang nadat het stadje door een mazelen-epidemie bijna ten onder was gegaan. De ziekte kon heel snel om zich heen grijpen, doordat de mensen zo dicht op elkaar woonden: de man, zijn vrouwen en vele kinderen woonden samen in een wo ning. De Indianen leven van de landbouw en elke familie heeft een aantal bomen toe gewezen gekregen om rubber te tappen. De Indianen onderscheiden zich in leef gewoonten bijna niet meer van de kleine boeren. Van hun traditionele leefwijze is weinig meer over. Hun gezondheid wordt ernstig bedreigd door malaria, gele koorts en lepra. Door hun traditionele woongebied is nu een weg aangelegd. Zowel het bedrijfsleven als ook tienduizenden arme Brazilianen willen profiteren van de bodemschatten van dit gebied: para-noten, rubberbo men, hard hout en goud. En het verle den heeft laten zien hoe makkelijk ook Indianen met geld zijn te verlokken hun eigen overleven op het spel te zetten. Bij ons afscheid krijgen we een ring aan onze vinger geschoven, teken van solida riteit met de Indianen. Maar we zijn heel onzeker of Indianenvolkeren in Brazilië - ondanks de sympathieke steun die de RK Kerk hun de laatste ja ren geeft - nog wel een toekomst heb ben. De overige leden van de delegatie dié in andere Braziliaanse staten de gast waren van Indianenvolkeren, komen tot dezelfde trieste conclusie. Minister We vonden het onze plicht niet alleen te luisteren naar de aangrijpende verhalen van de armen in Brazilië. Onze delegatie had ook een gesprek aangevraagd met Paulo Brossard, de minister van justitie. Maar we waren gewaarschuwd. „Deze Braziliaanse politiek werkt niet ten gun ste van het volk", had Dom Moacyr, bisschop van Rio Branco gezegd over de grondpolitiek. „Wie op politici ver trouwt, sterft vroeg", hadden Juan en Elsa geantwoord op de vraag wat zij van de komende verkiezingen verwachtten. De minister liet ons staan terwijl hij met ons sprak. „Minister, we hebben op onze rondreis gehoord van gevallen van moord die door de autoriteiten niet worden onderzocht. We hebben mensen gesproken die ons vertelden op het poli tiebureau te zijn gefolterd De mi nister ontplofte bijna van woede. „Dat komt in ons land niet voor". We zeggen de minister toe dat hij een zeer gedetail leerd rapport van onze delegatie zal ont- Jan ter Laak en Eveline Herfkens wonen een dorps vergadering bij maar het PvdA-kamerlid laat zich afleiden door een heel jong dorps bewonertje. FOTO'S: JAN TER LAAK vangen. Mevrouw Maria de Lourdes Pintasilgo, de leidster van onze delega tie, fluistert mij toe het woord te nemen, blijkbaar hopend dat ik de sfeer wat kan doen opklaren. „Minister, Pax Christi heeft een lange traditie van het zenden van delegaties. We bezochten het Mid den-Oosten, Nicaragua en Afghanistan". Ik krijg de kans niet om er aan toe te voegen dat deze laatste missie bedoeld was om te protesteren tegen de inval van de Sovjetunie in dat land. „Als u ons land in dat rijtje van verschrikkelijke landen plaatst, kunt u deze kamer verla ten". Ondanks verwoede pogingen van mevrouw Pintasilgo, die als Portugese het geluk heeft zonder tolk met de mi nister te kunnen praten, komt het niet meer goed. Wat onthutst door zo'n bot optreden, verlaten we de kamer. De le den van de CPT die ons begeleiden, troosten ons. „We hadden niet anders verwacht. Onlangs heeft hij nog een bis schop de kamer uitgezet. We hebben het bezoek alleen georganiseerd omdat jullie er vanuit Europa zo op hebben aange drongen". Wereldbank „Stevige druk vanuit het buitenland, misschien dat onze politici daarvoor ge voelig zijn", zo wordt ons voorgehou den. In dat verband valt de naam van de Wereldbank, die de afgelopen jaren mil jarden geïnvesteerd heeft in economi sche projecten in Brazilië. We bezoeken het Braziliaanse kantoor van deze orga nisatie. De directeur is een beminnelijke, intelligente Griek. Via de Nederlandse

Leidse Courant | 1988 | | pagina 22