Oude kwaal breekt Dogger op LH COURANT TENNIS CIRCUIT sportuitslagen Van Baarle verslaat Détant Amerikanen heersen in Twente PLAATSEN HALVE FINALE NK-TENNIS DUUR VERKOCHT Bouwen aan tennis voor de bouw" Rabobank Q Ploeg Post sterkste in Oostvoorne a SPORT QeXdóaQowuvnt ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1988 PAGINA {p Atleet springt niet op zondag NEWCASTLE De Britse hinkstapspringer Jo nathan Edwards stelt zijn uitverkiezing voor de Olympische Spelen in Seoul in de waagschaal omdat hij uit geloofsovertuiging weigert op zon dag aan de selectiewedstrijden in Newcastle deel te nemen. „Ik doe zondags nooit aan wedstrijden mee", aldus de 22-jarige zoon van een priester, die als technicus in een laboratorium werkt. „God is mijn leven en atletiek is niet meer dan een tak van sport. Ik heb zo altijd geleefd en zal dat blij ven doen". Edwards is de nummer twee van Groot-Brittan- nië op het nummer hinkstapspringen en hij maakte een goede kans zich te kwalificeren voor Seoul. Hij heeft al voldaan aan de limiet. „Objec tief gezien zal ik eventueel van een reis naar Seoul worden beroofd", aldus Edwards. „Maar er zijn nu eenmaal belangrijker zaken in het leven. Ik ga niet mijn geloofsovertuiging overboord zet ten voor de sport". Göbel stelt kandidatuur MILAAN Frans Göbel heeft gisteren opnieuw zijn kandida tuur gesteld voor het wereldkam pioenschap van de lichte skif- feurs. De Nederlandse roeier ze gevierde in de halve eindstrijd en ging met de beste tijd over naar de finale. Opmerkelijk was dat in de andere halve finale de winst naar de tot nu toe onbekende Portugees Capelo ging. De Zuid europeaan bleef de Westduitser Otten, die in de slotfase ineen stortte, gemakkelijk voor. De dubbeltwee Van Bekkum/Nieu- weboer drong ook door tot de fi nale zonder zich daarvoor tot het uiterste in te spannen. ALKMAAR Thierry Détant, tot nu toe Nederlands enige baan-Olym- piër, is in zijn specialiteit gestrand onder die druk en de onbekendheid met zijn nieuwe fiets. Op de kilome ter haalde de Purmerender het ere podium niet met zijn tijd van 1 mi nuut 3,54 seconden, ruim vier-tiende boven de tijd van de winnaar Mario van Baarle uit Pijnacker, langzamer ook dan Leo Peelen en Marcel Beu- mer. Détant is geen renner die naar ver ontschuldigingen zoekt, die zelfs de kramp tegen het einde van de derde ronde, toen hij nog ruim de beste tijd had. „Wanneer je dat voelt, ver kramp je helemaal. Ik stond onder grotere druk dan alle anderen. Men rekende toch dat ik zeker een volle seconde en misschien zelfs twee snel ler zou zijn dan wie ook. Zeker op die nieuwe fiets. Misschien dat die iets te maken heeft met het ontstaan van de kramp. Ik ben ervan overtuigd dat het de best denkbare fiets is voor de kilometer, maar je moet er natuurlijk wel even aan wennen. De zit is heel anders dan op een gewone. Mijn nieuwe fiets heb ik zes dagen, ik heb er drie keer op getraind, geen wed strijd gereden. De drie kilometers van dit seizoen (twee keer 1.06, een Mario van Baarle verraste keer 1.07) heb ik op mijn oude fiets Thierry Détant op zijn speciali- gedaan". teit. FOTO: ANP Eerste ruiters al naar Seoul GEESTEREN - Bondscoach Henk Nooren heeft zijn eerste vooruitgeschoven troepen naar Seoul gestuurd. Ruiter Eric van der Vleuten, werkzaam bii de handelsstal van Nooren en Kan didaat voor het olympische vijf tal, bevindt zich momenteel in de Koreaanse hoofdstad. „Van der Vleuten begeleidt en helpt daar enkele Koreaanse ruiters, die een tijd bij mij op de stal hebben gereden en nu olympi sche kwalificatie-wedstrijden moeten rijden. Daarnaast zal hij de nodige video-opnamen ma ken, zodat wij enig inzicht krij gen in de situatie aldaar". GEESTEREN - Vanzelfspre kend hadden ze van die gro te cowboyhoeden in de baga ge. Maar de Amerikaanse equipe liet gisteren zien ook goede paarden en talentvolle ruiters mee naar Geesteren te hebben genomen. De rui ters en amazones uit het land van de onbegrensde moge lijkheden - dit jaar voor het eerst als equipe in het Twentse land - demonstreer den gisteren op overtuigende wijze hun capaciteiten door twee van de drie internatio nale rubrieken winnend af te sluiten. Linda Tarnopol sloot gisteren het Amerikaanse succes af met haar zege in het internationale springconcours tabel 1.50 meter. De 25-jarige amazone, vanaf haar tiende bekeerd tot de paardesport, gaf in het sche merdonker met haar paard Re- vlon Adam een knap staaltje barragerijden weg. Met groot gemak scheerde ze over de door haar landgenote Linda Allen uitgezette hindernissen en deed dat bovendien in een uiterst scherpe tijd: 30,16 seconden. Slechts Albert Voorn uit Kneg- sel kon dicht bii haar in de buurt blijven. De banneling, die na zijn weglopen in Aken tot 1990 uit de nationale equipe ge weerd wordt, deed gisteren van zich spreken door met Opsta- lan's Wembley als tweede te fi nishen. Voorn, was met zijn snelle chrono van 30.30 secon den zelfs dicht in de buurt van de eindoverwinning. Jos Lan- sink werd fraai vierde. De Olympische kandidaat sloot zijn foutloze rit met Felix af op 33,15 seconden. Eerder op de dag was er al een Amerikaanse overheersing in de eerste inter nationale wedstrijd, een con cours tabel 1.40 meter. De 24-ja- rige Deborah Dolan uit New York stuurde haar paard Coun try foutloos en als snelste over de barragehindernissen: 37,15 seconden. Even opvallend was de prestatie van Joan Scharf- fenberger die op ruim ander halve seconde als tweede ein digde in 38,84. Op zich niet zo bijzonder, ware het niet dat de 25-jarige amazone uit Californië in Geesteren Dominca onder het zadel had. Rob Ehrens heeft zich door zijn overwinning in de derde wed strijd van de NHS Dunhill Trophy aan de kop van de ranglijst genesteld. Ehrens was met Olympic Sunrise in de bar rage Emile Hendrix (tweede) en Henk van den Broek (derde) te snel af. Rossumer Jos Lansink steeg door zijn negende plaats een positie in het algemeen klassement en staat nu tweede. De hoog aangeschreven natio nale wedstrijden om de Dunhill Trophy worden voortgezet in Groningen en Utrecht, terwijl de finale in november plaats vindt tijdens Jumping Amster dam. Het klassieke Z2-concours leverde een prooi op voor Roe lof Bril. De ruiter van Stal Maathuis zegevierde voor eigen publiek op imponerende wijze. Met Tamino leverde hij een pri ma barragerit af en finishte in 30,87 seconden. Peter Geerink deed met Zebulon ruim vier se conden langer over het trajekt en moest genoegen nemen met de tweede plaats. Alfred Kui pers uit Almelo eindigde als derde. SON EN BREUGEL De plaatsen in de halve fina les van de strijd om de na tionale tennistitel in het herenenkelspel zijn giste ren duur verkocht. Favo riet Oosting had vijf sets nodig tegen Siemerink, Koevermans leverde een enorm gevecht met Dog ger alvorens eveneens met vijf sets te winnen. Oud gediende Sauer kwam ten koste van grote inspan ningen als winnaar te voorschijn uit het duel met Eltingh. Het kwartet werd volgemaakt door Schaap die de als tweede geplaatste Nijssen moede loos maakte en in vier sets zegevierde. Bij de dames vergden de duels voor de halve finales wat min der zweetdruppels. Titelkandi daat Schultz liet het duel tegen Jagerman onnodig uitlopen tot twee lange sets. Beter gebruik van haar sterke opslag had de partij aanzienlijk behoren in te korten. Langer, en ook lang- dradiger, was het treffen tus sen de buitenstaanders Moos en Nicolette Rooimans. De laatste hield in de tiebreak van de derde set de onnodige fou ten het meest beperkt. Het le verde haar een verrassende Tweede hoofdsponsor tennisbond SON EN BREUGEL Met de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) gaat alles naar wens. Zo wel speltechnisch, organisatorisch als financieel heeft de een na grootste sportbond van Nederland de laatste tijd niets meer te klagen. Op de derde dag van de strijd om de nationale titels in Son en Breugel, werd bekend gemaakt dat de bond een tweede hoofdsponsor heeft gecontrac teerd. De ABN heeft zich voor een periode van minstens drie jaar verbonden aan de KNLTB. Daarnaast zijn beide partijen een optie voor eenzelfde periode overeen geko men. Het met de overeenkomst gemoeide bedrag bleef in het ongewisse, maar zou volgens ingewijden tenminste een half miljoen gulden bedragen. plaats in de eindstrijd op. Het gevecht tussen Koever- mans en Dogger was heroisch te noemen. De twee Daviscup- debutanten stonden in Son en Breugel ruim vier uur op de baan om uit te maken wie de halve finales zou bereiken. De 20-jarige Koevermans, drie jaar ouder dan Dogger, zege vierde uiteindelijk met 6-2 in de vijfde set. Het treffen tussen Koever- mans en Dogger was met veel belangstelling tegemoet gezien. Het duo geldt sinds een paar weken als de nieuwe lichting in het Nederlandse tennis. Dogger is de vaandeldrager van die aanstormende jeugd. Hij is in een paar maanden uitgegroeid tot het idool van tennissend Nederland. De im porteur van een sportkleding bedrijf vond de ontwikkelin gen zelfs interessant genoeg om bij wijze van experiment een 'Dogger-line' te ontwer pen. Koevermans werkte wat meer in de schaduw aan zijn opmars. Hij is inmiddels ge klommen op de wereldrang lijst naar een plaats rond de 160. Dogger is pas veertig posi ties lager terug te vinden. Doordat beiden zich eenzelfde speltype eigen hebben ge maakt, vooral slaan van de achterlijn met gebruik van veel topspin, was het aantal aanvallende acties gering. Het baseline-duel was echter in drukwekkend. De inzet, de mentale veerkracht die beiden gedurende de volle vier uur ten toon spreidden, maakte het treffen aantrekkelijk. Beide spelers hadden ook winstkan sen. Koevermans als eerste. Hij begon sterk en leek bij 6-4, 4-0 al dicht bij de winst te zijn. Zeker omdat Dogger verviel in een oude kwaal, mopperen en afreageren. Maar de Am sterdammer had aan een klei nigheid genoeg het duel een wending te geven. Hij toonde nogmaals aan waarom bonds coach Stanley Franker zo ge charmeerd van hem is. Puur door zijn vechtlust kwam Dog ger terug en veroverde de tweede en derde set. Het cruci ale moment lag, volgens Dog ger, in de tweede game van de vierde set. Op breakpoint dacht hij de winst binnen te hebben. De arbiter besliste an ders en gaf het punt aan Koe vermans. Deze bleef daardoor in de strijd, want service-ver lies had de aangeslagen 20-ja- rige waarschijnlijk de partij gekost. Nu haalde Dogger zien door gemopper over de beslis sing van de umpire uit zijn spel. Voordat hij zichzelf weer onder controle had was de vijfde set al aangebroken. In de laatste reeks waren de kan sen voor Dogger op de eindze ge gering. De winst van de vierde set had Koevermans de noodzakelijke impuls gegeven. Hij speelde na bijna vier uur zijn beste tennis, maakte nau welijks meer een onnodige fout en durfde ook meer naar het net te komen. Voor Dog ger was er toen geen eer meer te behalen. TOERNOOI TER AAR: 99 TER AAR/LEIDEN Het tennistoernooi van Ter Aar is niet zomaar een toernooi. Er zit een fraai streven ach ter. Het clubhuis is aan reno vatie toe. Onder leiding van coördinator Jan Hehewerth wordt het toernooi in Ter Aar met sponsors en een ak- tief p.r.-beleid zo opgebouwd, dat ook het clubhuis naar de eisen des tijds opgebouwd kan worden. En ook aan Ter Aars tennis is gebouwd, inmiddels werd Frank Bennemeer halve fina list bij de Cl-heren. Bij Zee Duin boekten zowel Stephan Faas als Jan-Willem Lugthart een uiterst moeizame overwin ning. „Gelukkig hoeven we dit jaar niet zo te ploeteren als vorig jaar", stelt Jan Hehewerth van de wedstrijdcommisie van Ter Aar. „Toen stonden zowat de halve week de banen onder water. Dit jaar hebben we minder directe zorgen en kun nen we bouwen aan ons plan het clubhuis te renoveren. De financiële middelen hiertoe hopen we vooral door een meer commerciële aanpak en een aktief p.r.-beleid rond het open toernooi voor zeker 50% te verwerven." Hehewerth is als voorzitter van de bouw commissie coördinator voor het reilen en zeilen rond het toernooi. „Uiteraard bleef de oergezellige sfeer bij Ter Aar bij ons voorop staan. Daar naast kregen we respons op onze plannen vanuit het bedrijfsleven. Renault en Vi deoland lopen voorop, maar we kunnen bijvoorbeeld via Canadian Airlines ook een reis naar Rome voor 2 personen verloten." Met de „ster"-bezet- ting in Ter Aar moeten de plannen stellig tot uitvoering komen. Spektakel volop bij Ter Aar. Elke dag verdwenen wel weer een paar geplaatste spelers of duo's van het toneel. De acht personen tellende wedstrijd- commissie werkt volop mee. Frank Bennemeer, commissie lid, doet het zelfs op de baan. Ignace Ponsioen werd na veel strijd met wisselende kansen voor dit toernooi met pensioen gestuurd, 6-1, 6-7, 7-5. Met Bennemeer bereikten ook Mij drechter Butzelaar en de „man" van Zevenhoven, Jacco Schoonenwolf de laatste, of zo U wilt beste vier in het heren enkel Cl. Een plek, die Sijmen Moerman reeds had verwor ven. Bij de dames strijdt de jeugd van Claudia Witteman tegen de ervaring van Alie Oudshoorn voor een plaats in de finale. Renée Crama tegen Lonneke van der Mey is de andere halve finale. In het HDC werden de als twee ge plaatste „Salmen" gevangen door Kortekaas/Van Schaik. In de Dl-categorie vormen Jan van Leeuwen, winst op districtskampioen Michiel van Buuren, Marco Smit, Martijn Min, na een overwinning op Cor-Jan van der Jagt, en Ru- dolf Kampers het overgeble ven viertal bij de heren. Bij de dames worden de halve finales gevormd door de koppeling van Shelley Heijne aan Nancy Faas, en van Renée Crama aan Sonja Hoogeveen, die voor zus Yvonne revanche nastreeft. Zee Duin Twee spannende potten kreeg Zee Duin gisteren in de HEB te verwerken. Stephan Faas won de tweede set van de afgebroken partij tegen Mare Nagelkerken met 7-5 en be reikte de kwartfinale. Magel- kerken bleef „balend" achter, als hij ooit kans had gehad Faas te kloppen was het nu ge weest. Jan-Willem Lugthart en Martijn Krans vertoefden langdurig op het gravel. Lugt hart won met 6-3, 3-6, 6-4. Bij de dames versloeg Irma van Seeters Carola Geerlings met twee maal 6-4, en werd halve finaliste. Brabantse Lion Groe nen, die Jeanine Jllnger geen kans gaf, en Karin Croese, die Drentse Matthea Kwint in twee sets voorbleef, kwamen eveneens zo ver. In de HEC1 verraste René van der Linden de papieren favo riet Bart Krans, 2-6, 6-0, 6-2. Zoals vroeger in de jeugd, maar thans ook in de Cl een pittige strijd tussen Patrick Kieboom en Perry Paauw. Kieboom vocht zich met twee maal 7-5 langs de Katwiikse stylist Paauw. Johan Draulans bereikte de halve finale in zo wel de Cl als de C2. Mariëlle van der Bent deed het nog be ter. Naast de halve in C2, is in Cl reeds de finale bereikt. Van der Bent versloeg hiertoe de als nummer één getipte Jacqueline Paauw met 7-6, 6-2. In de HDC verdween de als eerste geplaatste combinatie Jan-Hein Bader/Onno Guinau uit de strijd. De routiniers Dick Heemskerk en Hans Oli vier waren met 6-2, 6-2 ver antwoordelijk voor de verwij dering. Pluimgraaf klopte Leo van Hoogdalen en uit de broeder strijd tussen Erik van Egmond contra Arris Parlevliet en Cees Aanhane tegen Jan van Beelen bleven de eerstge- noemden over. De damesfinale wordt een treffen tussen N. de Jong en E. Guyt. Siemerink en Elting sneuvelen SON/DOMBURG/LEIDEN Jan Siemerink en Jacco El tingh hebben het in de kwartfinales van de Nationale Ten nis Kampioenschappen niet gered. Siemerink leverde een opvallende verrichting tegen de winnaar van vorig jaar Menno Oosting. Na een met 6-4 verloren eerste set wist Sie merink de twee volgende sets te winnen, 6-3, 6-4. In zowel de vierde als de vijfde set kreeg Jan Siemerink bij een 4-3 achterstand reële kansen op egalisering van de stand. Oost ing bleek echter de koelbloedigste en haalde de beide sets met 6-4 binnen. Inmiddels is Siemerink al weer afgereisd naar het Sateliet-circuit in Oostenrijk. Jacco Eltingh nam tegen Freddy Sauer een 6-1, 3-1 voor sprong. Vervolgens haperde de machine even en Sauer greep zijn kans, 1-6, 7-5, 6-2, 6-3. Ingelise Driehuis bereikte met partner Marcella Mesker via Heieen van den Berg en Yvonne Grubben (7-5, 6-1) en via Manon Bollegraf en Hel las ter Riet (6-1, 6-4) de finale van het damesdubbel. Sieme rink en Eltingh lijken voor het Leidse tennis behouden te gaan worden. In de wandelgangen bij de NK werd verno men, dat het Leidse Unicum nog steeds nummer één staat. Als dames voor de competitie 1989 worden de namen van Nathalie Vandierendonck en Yvonne Grubben gefluisterd. Het wachten is op de ondertekening van de kontrakten. In het Badgasten A-toernooi van Domburg bereikte Michael van den Berg de halve finale door met 4-6, 6-3, 6-2 van Koen Claase te winnen. Evelyne Buermann verloor in de kwartfinale van Esther van der Graaf, 5-7, 6-3, 6-1. PETER KLEIN Dekker 30+ In de halve finales heren C ontmoet Coen Dekker, na de 3-6, 6-3, 6-3 winst op C. Wag ner, Jan Mens, en stuit Bert Bos op Rob Alting Sieberg. Mi ami Oort en Joan Zonnevylle gaan de damestitel C30+ be strijden. Voor de HEDl-finale wacht D. Krop op de winnaar van het duel Dahlhaus tegen Chrispijn. Grace Davelaar en Marga Klein gaan voor de da mestitel. De Nieuw Vennepers Schroder en Crama versper den in het HDD1 30+ de weg naar de halve finale voor het koppel Dofferhof/Den Hou- tert. Sikkens 18+ Op de vraag hoe het Sikken- stoernooi verliep, antwoordde wedstrijdleider Hans Ekker: „perfekt, maar we missen am per een geplaatste speler." Guy Vogler is de eerste halve finalist bij de mannen, 6-1, 7-5 tegen Flip Janssen. Bij de da mes zijn Mickey van Waasber- gen, Wil van der Meer en Le- nie van der Meer halve fina- listes. De laatste versloeg Thea Juffermans - zij ontzegde eerder deze week de als twee geplaatste Wil Engelen de doorgang - met 6-1, 6-3. PETER KLEIN PAARDESPORT Koersen van Schaesberg EERSTE KOERS, 1609 m: 1. Blrgltte C (P. Zandt) 2.10,4 - 1.21.0. 2. Catch Me Jacky. 3. Charlotta V. Toto: win nend 2,90, plaats 1.80, 1,50, 1,20, koppel 9,50, trio 47,90. TWEEDE KOERS, 2100 m: 1. Chris Norton (W. Velis) 2.52,9 - 1.22,3, 2. Eroadway Baby, 3. Cunerus Hanover. Niet gestart: Bauk)e Hanover. Toto: winnend 5,00, plaats 1,40, 1,40, kop pel 3,10, trio 20,40. DERDE KOERS, 1609 rti: 1. Charly Ludwlg (H. Grift) 2.06,3 - 1.18,5, 2. Awilka, 3. Ali Buitenzorg. Niet gestart: Butterfly Notice. Toto: winnend 1,30, plaats 1,00, 1,00, 1,00, koppel 7,50, trio 17,00. VIERDE KOERS. 2100 m: 1. Zimrod B (E. Theunlssen) 2.51,5 - 1.21,7, 2. Ze fier West. 3. Bobby Buitenzorg. Toto: winnend 13,20, plaats 1,80, 2,10, 1.30. koppel 58,10, trio 389,90. VIJFDE KOERS. 2600 m: 1. Anna Dakota (F. Gorter) 3.35,7 - 1.23,0, 2. Yankee Dream, 3. Ami Nora. Toto: winnend 5.10, plaats 1.40, 4,30, 1,30, koppel 93,30, trio 421,30. 1.17,4, 2. Zappa Flight, 3. Alfa Nora. Niet gestart: Furstln Gera. Toto: win nend 2,80, plaats 1,20, 1,50, koppel 2,80, trio 10,70. ZEVENDE KOERS. 2100 m: 1. Zam- zam Fortuna (H. J. W. Grift) 2.47,4 - 1.19,7, 2. Alme de Bloomerd, 3. Yvie- na Odilia. Niet gestart: Yonina Kwik. Toto: winnend 1,30, plaats 1,00, 1,00, koppel 2,00, trio 7,40. Omzet: 203.234. W-5 Spel: 7-5-5-7-6. Uitkering: ƒ931,30. CSI in Geesteren Internationale springproef. na barra ge: 1. Dolan (VSt) Country 0-37.16, 2: Scharffenberger (VSt) Dominca 0- 38,84, 3. Hugoson (Zwe) Heliotrop 0- 39,10, 5. Alois Fuchs (Zwi) 0-41,86, 6. Albarracln (Arg) Majorees 0-41,96, 6. Sutton (GBr) Samboy 0-43,31, 7. Rei- nacher (WDI) Werra 0-44,69, 8. Mor ris (VSt) Dlrty Dancing 0-46,40, 9. Jo- hannpeter (Bra) Cayana Joter 4- 39,84, 10. Romp (Ned) Renville 4- 40,49. Internationale springproef op tijd: 1. Hendrix (Ned) Decision 0-40,89. 2. Thomas Fuchs (Zwi) Bolero VII 0- 51,52, 3. Schewe (WDI) Otto 0-51,94, 4. Hauke Luther (WDI) Leon 0-55,21, 5. Bond (Aus) Red Fox 0-69,93, 6. Hoekstra (GBr) My Lucky Maywood 3-60,70, 7. Alois Fuchs (Zwi) Bolero II 3-68,96, 8. Lansink (Ned) Libero H 4- 53,49, 9. Austin (GBr) River Hill 4- 56,49. 10. Van der Schans (Ned) Nou veau Risque 4-56,85. Nationaal concours in NHS-serle, na barrage: 1. Ehrens met Olympic Sun rise 0-34,94, 2. Hendrix met Texas 0- 35,48, 3. Van den Broek met Berry 0- 37,99, 4. Taken met Voila T 0-38,55, 5. Swelheim met Witch Broome Wi zard 3-49,20, 6. Lansink met Libero H 4-34,63, 7. Voorn met Investment 4- 35,99. 8. Van Tuyl met Saluut 4- 41,06. Internationaal springconcours, tabel A. 1.50 m, met barrage: 1. Tarnopol (VSt) met Adam 0 strafpunten, 30,16 seconden (in de barrage), 2. Voorn (Ned) Wembley 0 - 30,30, 3. Thomas Fuchs (Zwi) Jogger 0 - 30,75, 4. Lan sink (Ned) Felix 0 - 33,15, 5. Scharf fenberger (VS1) Privilege 0 - 33,30, 6. Van Belle (Bel) Lady Fiesta 0 - 34,46, 7. Da Motta (Bra) Wendy Company 0 - 34.46, 8. Deyle (WDI) Armani 0 - 35,84, 9. Heffer (GBr) Viewpoint 3 - 41,93. 10. Austin (GBr) A One 3 - 44,06. CHIO in Dublin Landenwedstrijd: 1. Groot-Brittannlë (Skelton met Apollo, Turl met Kruger, Michael Whitaker met Amanda en Broome met Countryman) 4 strafpun ten. 2. Frankrijk 4,75, 3. Ierland en West-Duitsland 16. Stand Landentro- fee: 1. Frankrijk 30,50 punten, 2. Groot-Brittannië 25,50, 3. Nederland 21, 4. West-Duitsland 12,50, 5. Zwit serland 12. SCHAKEN ste ronde: Kortslnol - Ljubojevic 1/2- 1/2; vierde ronde: Nikollc - Van der Wiel 1/2-1/2. Stand na vijf ronden: 1. Van der Wiel (Ned), Nunn (GBr) en Kortsjnoi (Zwi) 3 punten, 4. Ljubojevic (Joe) 2,5 punten, 5. Hort (WDI) 2. 6. Nikolic (Joe) 1,5. TENNIS Nederlands* kampioenschappen in Son Herenenkelspel, kwartfinales: Sauer- Eltingh 1-6, 7-5, 6-2, 6-3; Schaap- Nijssen 7-6 (7-4), 6-7 (12-14), 7-5, 6- 2. Koevermans - Dogger 6-4, 5-7, 1- 6. 6-2, 6-2; Oosting - Siemerink 6-4, 3-6, 4-6, 6-3, 6-3. Dames enkel, halve finales: Nicolette Rooimans - Moos 7-5, 2-6, 7-6 (7-5). Schultz - Jagerman 6-4, 7-6 (7-3). Herendubbelspel, halve finales: Koe vermans/Kok - Van Eekeren/Kem- pers 4-6, 6-4, 6-4; Van Boeckel/Oos- ting - Davids/Dogger 6-3, 6-2. Damesdubbelspel, halve finales: Bak- kum/Schultz - Nicolette en Marlelle Rooimans 6-0, 6-2; Driehuis/Masker - Bollegraf/Ter Riet 6-3, 6-4; Gemengd dubbelspel, halve finales: Grubben/Davids - Dullens/Hoek 6-3, 6-4; Schultz/Bltter - Ritman/Troost 3- 6. 6-1, 6-4. VOETBAL Westdultso beker FC Kalserslautern - FC St. Paull 2-1, FC Köln - Darmstadt'98 6-1, Borussla Dortmund - Elntracht Braunschweig 6-0, TSV Verden - Rot Welss Essen 1-2, Wattenscheld'09 - VIL Osna- brück 1-1. WATERPOLO Toernooi in Duisburg West-Duitsland - Hongarije 11-8 (4-2, 2-5, 1-1, 4-0), Spanje - Roemenië 6-4 (0-1, 3-1, 0-2, 3-0), Verenigde Staten - Nederland 10-5 (4-0, 1-1, 2-1, 3-3). Joegoslavië - Australië 10-8 (3-1, 2-3, 3-0, 2-4). Stand: 1. Verenigde Staten 4-7 (39- 21), 2. Joegoslavië 4-7 (40-29), 3. West-Duitsland 4-7 (38-29), 4. Honga rije 4-4 (43-40), 5. Australië 4-3 (38- 40). 6. Roemenië 4-2 (28-34), 7. Spanje 4-2 (29-40), 8. Nederland 4-0 (23-45). WIELRENNEN NK-baan in Alkmaar 1 kilometer tijdrit: 1. Van Baarle (Pijn acker) 1 minuut 8,11 seconden, 2. Peelen (Elden) 1.08,34, 3. Beumer (Ede) 1.08,49, 4. Thierry Détant (Pur- merend) 1.08,54, 5. Ales (Amsterdam) 1.09,04, 6. Van der Leur (Roosendaal) 1.09,72, 7. Witkamp (Heemstede) 1.10,55, 8. Stolzenbach (Den Bosch) 1.11,29. Achtervolging uit het omnium van de dames is: 1. Monique de Bruin (Amersfoort), 3000 meter In 4.01,47, 2. Petra de Bruin (Nieuwkoop) 4.02,83, 3. Van den Berg (Amster dam) 4.07,25, 4. Kramer (Wormer) 4.08,62. Omnium van Oostvoorne Ploegentijdrit, 2900 meter: 1. Ploeg Post 3.51,25, 2. Perurena 3.52,11, 3. Raas 3.55,03, 4. Priem 3.56,48, 5. Gisbers 3.58,64. Rit in lijn, 1.15 uur: 1. Hermans, 2. Pieters, 3. Verhoeven, 4. Stevenhaa- gen, 5. Broers, 6. Beuker, 7. Knete- mann, 8. De Keulenaer (Bel), 9. Nlj- boer, 10. Van Orsouw. Ronde van Hessen Vierde etappe: 1. Wüst (WDI) 102 km In 2.33.13, 2. Raab (ODI), 3. Poelnikov (Sov), 4. Lom (Tsj), 5. Flicher (Fra), 6. Bezault (Fra), 7. Polovnikov (Sov), 8. Zemke (WDI), 9. Kühn (ODI). 10. Henn (WDI) allen z.t., 20. Rasch (Ned) op 0.44, 22. Van Dongen (Ned), 40. Na- gengast (Ned) z.t. als Rasch, 73. Wol- sink op 12.26, 76. Lagerwey (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1. Tonkov (Sov) 14.52.42, 2. Galnetdinov (Sov) 0.02, 3. Zemke 0.28, 4. Raab 3.33, 5. Flicher 3.37, 6. Poelnikov 3.42, 7. Po lovnikov z.t., 8. Bölts (WDI) z.t., 9. Kühn (ODI) 3.48, 10. Henn 3.49, 14. Nagengast 4.41, 37. Van Dongen 19.03, 47. Rasch 21.00, 70. Wolsink 35.35, 72. Lagerwey 38.27. Ronde van Denemarken Vierde etappe: 1. Sörensen (Den) de 191 km in 5.03.13 (met bonificatie 5.02.58), 2. Anderson (Aus) z.t. (5.03.03), 3. Lllholt (Den) z.t. (5.03,08), 4. Talen (Ned) z.t., 5. Bennington (GBr). 6. Eriksen (Den), 7. Rils (Den), 8. Joho (Zwi). 9. Schurer (Ned), 10. Van der Velde (Ned). Algemeen klassement: 1. Anderson 19.01.09, 2. Sörensen 0.22, 3. Lllholt 0.37, 4. Talen 0.50, 5. Frison (Bel) 0.52, 6. Riis 0.59, 7. Holm Sörensen (Den) 1.02, 8. Pedersen (Den) 1.05, 9. Peiper (Aus) 1.07, 10. Rosola (Ita) 1.17. OOSTVOORNE In het omnium voor beroepsrenners in Oostvoorne heeft de ploeg van Peter Post de tijdrit over 2900 meter gewonnen in 3 minuten en 51,25 seconden. De selectie van de Spanjaard Perurena bleef daar minder dan een seoende bij achter. In de erop volgende rit in lijn over 1 uur en 15 minuten toonde Matthieu Hermans eindelijk zijn klasse in de eindsprint. De in Spaanse dienst rijden de Nederlander, die in de Vuelta iedereen de baas was in de eindsprint maar in de Tour de France steeds Jean- Paul van Poppel voor zich zag, versloeg Peter Pieters en Nico Verhoeven in de massale spurt. door Frank Werkman KomkommeB ky Op het moment dat u deze r gels, die ik reeds begin juli ai y0i het toetsenbord van mijfky tekstverwerker ontrukte, 7e4an ben ik weer in uw midden t ruggekeerd. Ik heb mij de a$Ufi gelopen vier weken overgegt pc ven aan de zinnelijke Maria u[ ne, aan wier zuidelijke, do ,el de golven van de Mediterrai ,0 u. ;i, - nee omspoelde flanken ik n heb gekoesterd. Ver weg v$pc het alledaagse gebeuren in Al derland, welker wel en wuf* grotendeels aan mij zijn voo L bijgegaan. Een plezierige coi ei sequentie van mijn voorkei nd om me tijdens mijn vakante slechts te laten informer^ over het wereldgebeuren lokale en regionale kranU ch fer plekke. Ons land wordt slechts hoog sporadisch in dat soort bladi genoemd. Als ik het me goi jUj herinner was de vijfvoudiioi moord in het Koetsiertje Delft, jaren geleden, de laats gebeurtenis waarbij ik in e< kort berichtje iets over h ,k< verre vaderland vernam. £V< vo afgezien van sportieve berichlk! geving over bijvoorbeeld i Tour de France, die nog wor! eens een rood-wit-blauw gtn\ tint berichtje oplevert. pe Maar de Tour is voorbij, eve als het EK voetbal, Wimbl don, het Melkhuisje én mi l( vakantie. Die een hernieuw! kennismaking heeft opgelC. verd met een in Zuid-Franly rijk populair fenomeen: htr course de manades. Wat kunt omschrijven als: stieri pesten. Het is een puur regi naai gebeuren, bij ons m schien te vergelijken ma" klootschieten, kaatsen en fieip jeppen; zij het dat bij die i,0 Twente en Friesland enigsziu in de populariteit staande &r zigheden geen beesten zijn ÉT, trokken. De Franse variant op het st\0 rengevecht heeft mijn hart g$e stolen. Ik kan bijna elke van mijn vakantie doorbreL gen in zo'n arena, waar om 4 tien vijftien minuten een jonge stier binnen de omhe^ ning wordt gestuurd om de öjt hendigheid te testen van ety aantal plaatselijke matadorejn Dat zijn doorgaans jonge, L, het wit geklede knapen, slechts zijn gewapend met etj soort kammetje, dat ze in u palm van hun hand klemmfy De stier is voorzien van et draadje tussen de hooriL waaraan een soort strikje Degene, die de stier zo dick mogelijk nadert, het strikh weggrist en vervolgens de vj j ligheid van de omheining q0 reikt, heeft een premie gewoL nen. Het geheel is niet van A vaar ontbloot en dat maakt it, nu juist zo aardig. Welk beej0 wordt versterkt door het /dj, dat er niet alleen altijd exL brutale belhamels zitten tussi de naar betrekkelijk heidei dom solliciterende atleten maar ook simpele sukkels. 4 dat maakt het spannend. a Zo'n hele voorstelling, d plaatsvindt in heuse arena's lr de wat grotere Zuidfraiiu plaatsen maar ook tussen tijo^ lijk opgetrokken plankieren L kleine dorpjes in de heuvel duurt ongeveer twee uu Waarna je je tevreden ferii spoedt naar de camping om I met een glaasje wijn en el hapje over te geven aan eni* bespiegelingen. Je bedenkt je dat het gack slaan van die capriolen van i letische durfals een leuk ait$ natief is voor alle serieu sport, die je de rest van tl) jaar thuis absorbeert. Je sty vast dat je, zittend voor je teh verstoken van informatie w radio en televisie, eigenl\i niets mist Tussen de grd evenementen vanaf het vod seizoen, de start van het b taalde voetbal over veertij; dagen en de Olympische Sfl len medio september gebeik er niets waarvan je wakki zou moeten liggen. t Een mooie tijd voor de meó om op vakantie te gaan of heden voor de frisbeebond b jeu de boulesorganisatie d haar activiteiten onder de aal dacht te brengen van het p bliek. Ook de eerder genoeK de kaatsers, fierljeppei klootschieters komen lam weer een beetje aan hun ken. i Ach, ze frisben, jeuen, kaatst jeppen en schieten maar ej eind weg. Als ze mij er m4 niet mee lastig vallen. Ik ni mer slechts met de geur vi de gaar wordende ratatouil in mijn neus en de smaak vj bouillabaisse in de mond o\j stieren, die compleet, dus ui oren en staarten de arena vé laten. Er vloeit geen bloi Dat is op een voetbalveld 4 eens anders. Of zou na c/<J komkommertijd de voetti mentaliteit ziin verandeA Laten we het hopen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14